Meelfabrieken der Ned. bakkerij D\E avonturen van Fmierik wereld ADIO Tabaksrantsoen tijdelijk verlaagd? Stroomdraad sloeg door treindak Schond India geen verdrag PAGINA 3 Als gevolg van stakingen in Amsterdam Sensatie op de Culemborgse brug KUNSTNIER redt mensen leven ZWARE BRAND IN CITROëN- FABRIEKEN DE PRODUCTIE IN DECEMBER Indexcijfer iets gedaald ONDERSCHEIDINGEN VOOR MILITAIREN DE BELGISCHE HARINGVANGST Zoals bekend wordt op bet ogenblik in twee belangrijke slgarettenfabrieken te Amsterdam gestaakt. In deze fabrieken wordt ruim 43 pet van de Nederlandse sigarettenproductie vervaardigd. In ver band hiermede ziet de regering zich voor de noodzaak geplaatst ernstig te overwe gen bij de eerstvolgende bonaanwijzing op 10 Februari a.s., welke 6 rantsoenen voor de manden en twee voor de vrou wen zou hebben bedragen, deze terug te brengen tot vier voor de mannen en één voor de vrouwen. kort in heel Nederland ditzelfde drama zich moeten gaan afspelen. Daartegen is een 'krachtige houding der werknemers urgent! Na de pauze voerden tal van sprekers uit werknemer skringen In Haarlem en omstreken het woord. Men zeide, dat deza troodoorïog met concurrentie niets te maken heeft, ook de arbeiders wensen gezonde concurrentie met een goede winstmarge! Doch men wil geen brood monopolie in Haarlem en vervolgens in Nederland! Men zal dan --an de arbeiders eigen voorwaarden gaar stellen! Vooral op de ongeorganiseerden werd een harts tochtelijk beroep gedaan, om de georga niseerde werkers, die hier vechten voor een menswaardig bestaan, niet in de steek te laten! De Unie zal alles doen wat nodig is en onder herhaaid applaus werd door de werkers vertrouwen in haar be leid uitgesproken. Er dienen maatregelen te komen tegen het feit, dat een bepaalde firma na de vaste werkuren nog maar gewoon door kan gaan! Er zal ook direct een vergadering wor den belegd van de Nederlandse Bakkerij- stichting mèt de werkgevers en tevens zal spr. een onderhoud met de minister van Landbouw, Mansholt, verzoeken. Als er een aanval zal worden gedaan thans van werkgeverszijde op de belangen van de gezellen, waarvoor jaren is gevochten, zal men de vakorganisaties vierkant en gesloten tegenover zich vinden. Een minimumprijs voor het wittebrood is noodzakelijk, wil er geen concurrentie op leven en dood ontstaan. De suiker- oorlog in Rotterdam was een waarschu wend voorbeeld! kerd ligt, dat de sociale positie van de bakkers-werknemers onaangetast blijft en verder rustig kan worden uitgebouwd! Om dit tot uitdrukking te brengen, zal spoedig in Utrecht 'n grote protestverga dering worden belegd van alle bakkers werknemers uit het gehele land. Met de ruggen tegen de muur, aldus de Unie-president, zulle», we mreten vech ten om onze eenmaal na jaren van strijd verkregen sociale en ecomonische posi ties te handhaven. Ook zjjn besprekingen te verwachten over de wittebroodprijs met de Ned. Bakkerij Stichting en ook minister Mansholt zal weten, dat hier wordt gestreden op kosten "an de werk- nemersbelangen! Voorzitter J. Gelings van de afd. Haar lem van de landelijke Bakkers Bedrijfs Unie dankte de president voor zijn woor den en deelde mede, dat in Haarlem reeds bakkers worden ontslagen, waar onder# vaders van grote gezinnen! (Ge roep: schande!) Hierop gaf de heer Ruigrok van der Werven, lid van het Haarlemse Unie- bestuur een overzicht var, het gehele ont staan van de Haarlemse broodprijsooriog. Slechts een goed vast loon geeft sociale zekerheid voor de arbeiders (applaus). Tegen de tactiek van één bedrijf dient stelling genomen te worden. Gaan de za ken zo door in Haarlem, dan zal binnen- Een tpt nu toe hier te lande nooit voor gekomen ongeval heeft gisterenmiddag heel wat sensatie veroorzaakt. De electrische stoptrein, die om kwart over drie uit Utrecht naar Eindhoven was vertrokken, moest op de brug bij Cu- lemborg langzaam rijden, omdat daar werkzaamheden worden uitgevoerd aan het wegdek naast de rails. Terwijl de trein zich nog op de brug bevond brak eensklaps de stroomdraad, die daarna met een harde slap op het dak van het laatste wagenstel terechtkwam en hier doorheen sloeg. Gelukkig waren in dit gedeelte van de trein slechts weinig passagiers, die uiter aard danig schrokken. Toen er bovendien een begin van brand ontstond, geraakten zij begrijpelijkerwijs enigszins in paniek. Allen wilden tegelijk de trein, die intmd- dels tot stilstand was gekomen, verlaten, zodat dit wel enige strubbeling veroor zaakte, niemand kreeg echter enig letsel. De arbeiders op Je brug verleenden terstond hulp, zodat het vuur tot enkele coupé's beperkt bleef. De brandweer uit Culemborg behoefde zelfs geen assisten tie te verlenen. Doordat de stroom was uitgevallen moest een stoomlocomotief uit Geldermalsen komen om de electrische trein naar het station Culemborg te slepen, Toeri kon, althans over enkel spoor het verkeer doorgaan. Tegen acht uur des avonds was de stremming opgeheven. tenslotte toch nog een bevredigend eind resultaat. Na opheffing van het rayon stelsel, welke spoedig is te verwachten en na het afschaffen van de vaste bloem- prijs is een scherpe concurrentie in de maalindustrie te verwachten. De vernietigde molen te Midae.burg (120 ton) zal in de bestaande gebouwer. te Rotterdam worden herbouwd. Hierin Is ook reeds de molen van 's-Hertogen bosch opgenomen. Hierdoor worden grote besparingen verkregen. Voorts zal nog te Rotterdam een nieuwe 120 tons molen geplaatst worden. Een belangengemeenschap is aangegaan met de Meelfabriek Cerës te Amsterdam en men is thans bezig een fusie met deze N.V. tot stand te brengen. Voorlopig is voor deze transactie via een der dochter ondernemingen 1.500.000 gestort en voor do rest is een borgstelling verstrekt van een gelijk bedrag plus rente. Deze fusie geschiedt in verband met-de grotere aan voer van graan te Amsterdam, om zo doende vracht- e.a. kosten te vermij den. Commissarissen merken op, d®t de ver nieuwingen e.d. grote bedragen vorderen. De afschrijvingen zullen ..iede in verband met de gestegen prijzen veel hoger zijn dan vroeger. Onveranderd dividend van 8 pet. over 1948 Blijkens het verslag over 1948 van de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij sluit de exploitatierekening met een batig saldo van f 1.458.433 (1.553 301). De netto-winst bedraagt f 701.387 (704.252) Voorgesteld wordt te reserveren voor vernieuwing en uitbreiding f 200.000 (onv.) en een onveranderd dividend vast te stellen van 8 pet. De uitkomsten van het eigenlijke maal- bedrijf waren ongunstiger dan het vorig ja»r. Enkele toevallige baten leverden Wa hebben indertijd melding gemaakt van de uitvinding door dr. W. J. Kolff te Kampen van een kunstnier. Dit appa raat kan gedurende enkele uren bij een patiënt de taak van de nieren overne men in gevallen dat deze b.v, bij ver giftiging niet kunnen functionneren.. Aan de universiteit van Ontario heeft, zo meldt A. P. een instrumentmaker on der leiding van een Nederlander, de heer J. v. Noordwijk, die daar onder zoekingen verricht, zulk een kunstnier vervaardigd. En men heeft haar ook reeds met succes toegepast. Het instrument is namelijk in een ziekenhuis te Victoria voor het eerst gebruikt ten behoeve van een patiënt, die in bewusteloze toestand (qoma) vjr- keerde en geopereerd moest worden- De operatie werd een volledig succes en de patiënt is thans herstellende. Onze Parijse correspondent seint; Door het vlamvatten van een opvul lingsmachine is gisteren brand uitgebro ken in de bekledingsateliers van de Citroënfabrieken. Het vuur greep door de opgehoopte licht-brandbare vulstof zeer snel om zich heen, doch alle werklieden •konden zich uit de voeten maken en het enorme gebouw, dat een oppervlakte heeft van 50 bij 60 meter en twee verdiepingen hoog is, verlaten. Een groep werklieden in een lift opgesloten, tengevolge van de stroomverbreking, kon nog tijdig gered worden. De brandweren .van zes kazer nes waren twee uur iang bezig om het vuur te blussen. 2000 Werklieden zijn door de brand werkloos en er is een enorme schade aangericht. Het algemene productie-indexcijfer voor de maand December 1948, berekend door het C.B.S., bedroeg 122 (1938 100), te- gt... 124 in November en 122 in October. Dj gemiddelde dagproductie berekend door het algemeen indexcijfer te delen door de vex-houding van het aantal ar beidsdagen in de betrokken maand tot het gemiddeld aantal arbeidsdagen per maand in 1938 beliep in Decembe. 117, in November 121 en in October 122. Het aantal ^rbeidsdage»i beliep voor re drie laatste maanden van het jaar Oct. 23%, November 24 en December 24%. Per bedrijfstak worden door het CBS. tf-ans de volgende indexcijfers gegeven:" Oct. Nov. Dec. Bouwmaterialen 105 110 110 Chem. prod116 160 Confectie 81 7b Leder, rubber, schoenen 169 165 Steenkolen .83 o3 83 Metaalprod136 139 140 Panier 119 123 Textiel 110 112 113 Openb nutsbedr160 164 172 Voed. en genotsmidd. 110 113 j zo langzamerhand wel ontdekt, dat van kool HP^I lekkere gerechten zijn I te maken. Nu heeft ze weer iets nieuws van Mevr, Lotgering-HilUbrand n.l.t RODEKOOL (gekruid) •5i kg. gesneden rodekool, 1 gesneden ui. 35 gr. boter, 1 theelepel kerrie, 1 laurier- blad, wat peper, zout, 1 bouillonblokje, plm. 2 dl. water Fruit de ui en de kruiden in boter, doe er de kool bi) en voeg water met bouillonblokjes toe. Laat de kool plm. 1 uur koken tot ze gaar is. Maak op smaak af, verwijder het laurierblad en bind zo nodig bet vocht met wat sago. Maak voor rodekooistamppot de kool af zonderlijk klaar en gebruik koude, over gebleven aardappelen. Stamp de aardappe len na opwarmen fijn. roer, er vlug de kool door en dien dadelijk op. De stamppot blijft op deze manier beter en smakelijker v»n kleur. Tot ridder 4e kl. der Militaire Wil lemsorde is benoemd de als zodanig tij delijk benoemde res. Ie luitenant W Epke van het wapen der infanterie Voorts Zijn aan, een groot aantal militairen toegekend de volgende onderscheidingen: Bronzen Leeuw, Bronzen Kruis, Vlie- gerskruis en Kruis van Verdienste. En kele van deze onderscheidingen werden posthuum verleend. Met het Bronzen Kruis werden voorts enige burgers on derscheiden. Het Vliegerskruis werd ten tweede male toegekend aan de res le luitenant-vlieger T. H. Leegstra van het wapen der Mil Luchtvaart. De regering van India heeft gisteravond verklaard, dat haar optreden bij het ont zeggen van het recht van doorvlecht over of van landen in India aan Ned. vliegtui gen noch in strijd is rnst de te Chicago ondertekende internationale burgerlucht- vaartovereenkomst noch een eenzijdige toepassing van sancties tegen Nederland betekent. Het besluit van de Indische regering is, volgens het antwoord op de Nederlandse protesten .genomen volgens artikel 89 van de overeenkomst van Chicago, dat aan de contracterende staten vrijheid van op treden geeft „ingeval van oorlog". De zogenaamde politiële actie van de Ned. regering in Indonesië, aldus de ver klaring van de regering van India, „vormt een oorlogsdaad tegen de regering van de Indonesische republiek, welke door de regering van India de facto is erkend er, rechtvaardigt ten volle het ontzeggen van faciliteiten voor landen in en vliegen over India aan Ned. vliegtuigen". Rare, maar ware berichten uit de wereldpers: Ui| de duim. In Durango in Colo rado werd Mrs. W. J Wellman, slacht offer van 'n auto-ongeluk na behandeling uit het ziekenhuis ontslagen, voélde een paar dagen later pijn In haar hand, consulteerde haar dokter, die de zaak weer in orde bracht door één van haar ontbrekende tanden uit haar duim te halen Wonderen der wetenschap. Ip het Amerikaanse plaatsje Bar Harbour heeft dr. Clarence C. Little vol trotg aange kondigd, dat hij er in was geslaagd een ras neurotische muizen te kweken „zo bang voor vrouwen, dat ze (de muizen) 'uit angst op een stoel klimmen'.... Publ. Centr. 8ur. v. d. Tuinbouwveilingen Reclame. Naar in visserijkringen in België wordt vex'nomen, zal de ijle haringvangst dit seizoen niet aan de verwachtingen beantwoorden. De tijd der zeer grote vangsten is voorbij en men is van oor deel. dat België er niet in zal slagen het gehele contingent ijle haring, dat bestemd is voor uitvr/;r naar de Brits- Amerikaanse zone van Duitsland, bijeen te krijgen. De vangsten zijn zo sterk gedaald, dat vele haringvissers thans eveneens op garnalen vissen. van de patentstrijd tussen Gordon en Coverley. En geheel onverwacht informeert hij naar die Amerikaan, mr. Mitchell, die de vorige dag in het Carltonhotel is afgestapt. Het is mij bekend, miss Osborn, dat u hem gisterochtend gesproken hebt, Hij wilde u als zijn secretaresse aan- Nlcolle verschiet van kleur. Die vraag komt al te onverwachts. Men schijnt ver denkingen tegen haar te hebben opgevat'. Mr. Mitchell heeft het hotel 's mid dags weer verlaten, zegt Benett zakelijk. Hij is sindsdien niet meer in Carlton te ruggekeerd. Weet u misschien zijn tegen woordige verblijfplaats? Nicolie staart naar de grond. Koorts achtig werken haar gedachten. Zij is in de val gelopen, dat blijkt nu wel overdui delijk. Zij heeft Benett's vragen co open hartig beantwoord, dat haar bekendheid •met de details der voorgeschiedenis van de zaak-Coverley we! moest opvallen. Welnu, miss Osborn? Mr. Mitchell heeft mii voorlopig neg niet ais zijn secretaresse in dienst Ken«* men omdat hij onmiddellijk naar Amsxer - dam moest.... Naar Amsterdam? Dat. is merkwaar dig! Zijn bagage bevindt zich nog op zijn kamer. Dat heeft bedenkelijk veel weg van een vlucht... Mr Mitchell deelde mij mede dat hij over twee dagen weer in Londen terug zou zijn. Over twee dagen? Ja, over twee dagen' Zij beseft zeer wel, dat zij met dit Wat voert u hier uit? Ik wou een kop koffie drinken, zegt Danny, die zich even spoedig hersteld heeft en nu weer de nodige tegenwoor digheid van geest vertoont. Die koffie zou ik me maar ergens anders halen, antwoordt Bigs droog: 't Is vroeg sluitingsuur vandaag. Enfin, dan doen we de tent maar op slot. Hij plant omstandig zij" Zondagse hoed op het witte haar, terwijl Danny haastig de canifcine verlaat. Op een lel schrijft Bigs de woorden: Kom direct terug en daarna plaatst hij deze medede ling voor het raam. Dan gaan we maar. 't Is maar goed, dat ik m'n Zondagse pak heb aangetrok ken. Ik verheug me allang op een paar dagen vacantle W lis Nicolie zit tegenover inspecteur Benett- Zij geeft zich alle moeite Bennett te overtuigen, dsjt Maud bU hen het best op haar plaats is. Zij kunnen dat hulpeloze, wezentje toch niet tot een speelbal ma ken van Gordon's wisselende stemmin gen. Nicolie is met zoveel ijver by de zaak waarvoor zij pleit en zij Seeft zich zoveel moeite Gordon's motieven voor de adop- tie te brandmerken dat zij in 't geheel niet bespeurt hoe merkwaardig de vra gen zijn, welke Benett tot haar richt. Hü doet het voorkomen, alsof hij niet geheel op de hoogte is van de stand van zaken. De voorgeschiedenis van het ge- val-Coverley schijnt hem in hoge mate te interesseren. Hij iaat zich door Nicolie zeer nauwkuerig alle details vertellen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2