AMBASSADEURS van SPORTIEF SCHIEDAM ALS VORSTEN BEGROET LAATSTE BERICHTEN Excelsior mist de stootkracht 1921-1949 DE MISDAAD TEGEN KARD. MINDSZENTY Antwoord op dat van Gewone Man VLUG lw 1 Schijndel-scfiijnsel „De Meubelbeurs" Firma P. N. Govaart Vlammend kansel-protest van kardinaal Spellman Nooit eerder werd zo een triomf in de Schiedamse sportkronieken geschreven WALDO En verloor daardoor de voor degradatie wellicht beslisseiwle wedstrijd Pauselijke onder- scheiding autorijschool WALDO Martelaarscliap Arbeidsbureau Schiedam MAANDAG 7 FEBRUARI 1949 PAGINA I FEEST IN MUSIS Burgemeester Peek toast met voorzitter Maltha (geheel hn s) op ie behaalde kampioenschap; rechts bespreken wethouder Van Bochove en de heer Eising de zeldzame triomf. GEHEEL SCHIEDAM S.V.V. Kampioens-korting van Vijl piocent MET WAT GELUK BLIJFT ER NOG EEN KxANSJE De Hanze-voorzitter A. J. Vredebregt ontvangt uit handen van geestelijk adviseur Langemeijer het gouden kruis Pro Ecclesia GEEN OLIE OP DE AZUN Handig maar niet geheel juist POSITIES TROEPENSCHEPEN BELVEDèRE—SCHIEDAM 4—3 PATER d. van gent O.P. f OP BROOD VAN KOMT MEN TERUG tT MARTLMTSUNRISE 6—0 If'Vil- Svarta-krans en Her mes-mand voorop kruipt de stoet door de kagendichte menigte heen. Het begin van een triomftocht. VOOR OUDEN VAN DAGEN FAILLISSEMENT Bekneld tussen de vleugels van het Museum en overspeeld door de feestelijke muziek van een door O.B.K. geblazen S.V.V.- inars stonden elf Schiedamse jongens de officiële plechtigheden op 't pleintje aan de Hoogstraat over zich heen te laten gaan. Het kon eerder een troepje plechtig ontvangen toeristen dan een toegejuichte troep stadgenoten zijn. Ze waren kalm. Niets wees erop, dat zij nauwelijks een uur geleden een strijd gevoerd hadden, die hun lauwerkransen en bloemenmanden zou bezorgen Nog wel tegen Sparta in het ergste nauw. Misschien, omdat het in hun gewone doen precies zo'n stelletje „kouwen is, droegen zij de Rood-Groene vlag tot aan de kop van afdeling West I. Maar tocihhoe triomfantelijk had den zij die Sparto-krans en de Hermes- DVS-mand op de kop van de taxi's door de stad gevoerd. Dit keer geen palfreniers en koetsen, maar wel grote geestdrift. Duizenden mensen waren op de been. om de kampioenen bij het pompstation in te halen. En zoals het vorig jaar, was ook nu O.B.K. met Opa Straatman er om de stoet van spelers, bestuursle den en amoureuze aanhang over de Swammerdamsingel en de Broersvest te voeren. Het werd een ware triomftocht met alom juichende groepen aanhangers, diie van straat-thoek naar straat-hoek ren- den om hum favorieten keer op keer te kunnen zien en bejubelen. Dit was de ploeg, die jarenlang met grote moeite* en veel zenuwen zo lang de poorten van de eerste klas gerammeid had, dat zo de barricaden van moker- en sloop- voettoal eenmaal genomen doorschoot naar de eerste rij, alsof het een vwa- loop-training was- Nog nooit in de geschiedenis van de Schiedamse sport is het voorgekomen, dat een club. als kampioen van de eerste klasse kon worden ingehaald. Een week nadat burgemeester Peek in zijn nieuw jaarsrede het verworven eersteklasser schap vaat S.V.V. officieel memoreesde, Stond hij .aan de deur van de. aula om de ambassadeurs van siportief Schiedam m te halen Nu als kampioen van die eerste klas. Met hem was de gehele Gemeentelijke Sportcommissie en het bestuur van de SBLO aanwezig. In die Aula-voerdewethouder mr. f. v Bochove namens de burgemeester het woord, daar deze door,, een keel-aandoe- ning daartoe verhinderd, was, S.V.V. zal zeker als grote vereniging in eigen kring tegenstellingen en verschil van mening kennen, maar hot is tegelijkertijd een voorbeeld voor de- Schiedamse burgers en het bedrijfsleven hoe onderlinge moei lijkheden in de;geest Van samenwerking pfi vriendschap oragclost moeten worden. Deze geest heeft SVV op de toppen van hbt Nederlandse voetbal gebracht. Aldus de heer mr. van Bochove. De voorzitter van SVV, de heer C. Maltha, dankte het Gemeentebestuur voor de ontvangst. SVV heeft de strijd in de le klas gevoerd in het bewustzijn, dat het de naam van Schiedam hoog moert houden. Spr. beloofde, dat SVV door zal gaan op deze door geheel sport- mmnenri Nederland gewaardeerde wijze. Het zal trachten in de komende wed strijden om het landskampioenschap een zelfde faire geert vaardig te nouden over de ploeg. De ere wijn werd daarna gereserveerd door de heren. Jurgens en Bezemer. de boden van het stadhuis. Na de korte plechtigheid in de Aula trok de stoet naar Hotel de Kroon, waar het diner wachtte. Ondanks dat de spelers duizenden ke ren een bal voor de voeten hebben ge had in de afgelopen seizoenen, vlogen zij „en bloc" op de kegelballen aan en begonnen een niet geheel reglementair concours, waarbij Cees van Dijke toonde meer voor alle negen gestaan te hebben. Men kwam spoedig tot de conclusie, dat het tijd werd om te gaan denken aan de stichting van een kegelclub tegen de tijd. dat de kampioenen buikjes en knietjes gekregen hebben- Buiten het hotel trachtten vele om standers nog flitsen van Sdhrumpf, de Bruyn, Gosene of Könemam op te vangen, maar voorlopig was het kegelspel veel aantrekkelijker dan zelfs hot diner. De voorzitter, eenmaal daaraan gezeten, heette speciaal de heren Karei Latsy en scheidsrechter Heenetman welkom aan tafel. SVV is blij geweest met de komst ln do eerste klas, vooral omdat in de af deling die sportieve geest groot was. Er was ervaren leiding en grote vriend schap. Als ere-voorzitter van die club feliciteerde de heer Karei Latsy namens HFC, de oudste voetbalclub van Neder land,' de jongste kampioen. Oude Herin neringen bonden hem aan SVV, hot,geen hij vermakelijk Illustreerde. Nogmaals wees de voorzitter vari de K.N.V.B. op de waarde van de sport bij bet wederom in het gareel brengen van de jeugd. Hy laakte het nadruk leggen op de uitwas sen, die altijd nog maar duizendste delen vertegenwoordigen van het overigens gezonde sportleven. De grote kracht van SVV heeft niet gelegen in het aantrekken van vreem de spelers, maar in het opbouwen van een ploeg uit eigen mensen. Zoveel tegenslag kon niet elk jaar het deel van de vereniging zijn, of onvervaard trok men het volgend jaar weer ten strijde. Ais het aan spreker lag, waren er helemaal geen overschrijvingsmoge lijkheden Men is lid van een club en blijft het dan, zoals men door geboorte lid wordt van een bepaalde familie. Evenals de voorzitter, roemde de heer Latsy trainer Van Dijke, die hij een van de weinige mensen noemde, die „brains tonen bij het opleiden van een ploeg. Hij leest niet alleen boekjes en leert de jon gens een lesje; hij maakt voetballers van de hem toevertrouwde knapen. Spr. hoopte, diat er meer mannen zouden ko men, zoals hij en v. d. Lek. Dat zou Nederland in staat stellen eindelijk met geheel eigen krachten de oefening van het Nederlands elftal ter hand te nemen. Verwachtend, dat SVV nu nog een ruwe diamant, in de komende wedstrij den nieuwe facetten aan de edelsteen zon slijpen, zag spr. in de Schiedamse club in de toekomst een der schoonste juwe len aan de kroon van de Nederlandse sportwereld. De hoog-blonde spil van S.V.V. heeft bij d® kampioenochaps-toes-peaken in het centrum van de belangstelling ge staan. Het begon in de aula, toen wet houder mr- P. v. Bochove constateerde, dat er heel wat rijks- en gemeenteamb tenaren hef mikpunt zijn van karikatu risten en moppentappers. Maar het was de ambtenaar van de Schiedamse secre tarie, Jan van Schijndel, die de spil van dit kampioenselftal was en daarmee al lerminst een lachwekkend figuur sloeg. Integendeel, aldus de heer Latsy, aan het diner. Van Schijndel had hem in de juist gespeelde wedstrijd tegen Sparta, h'et sportieve'' hoogtepunt van dit seizoen doen beleven door d>e wijze, waarop hij na ongeveer een kwartier spelen uit ei gen beweging, nog voor de scheidsrech ter had gefloten, de door hem aangeval len Spartaspeler een „free-kick"-bal te riemen gaf, terwyl er op dat moment een merkbaar voordeel niet onmogelijk een doelpunt- voor Sparta in deze vrye trap stak. Deze houding had Van Schijndel tot een voorbeeld gemaakt in de sportwereld. De heer Latsy sprak tegenover de heer Maltha, de voorzitter van S.V.V. de hoop uit, dat een van de jongens van de laat ste, nog lainge jaren een van de jongens in 'het Oranjeshirt van hem mocht wor den. zodat hy de Nederlandse sportiviteit in verre landen zou propageren. Zou Karei Lotsy op dat moment ook niet o.a. aan Jan van Schijndel gedacht hebben? Er waren heel wat liefhebbers voor een prettige avond, die de deur van Musis gesloten vonden en daarachter een niet minder onverbiddelijke portier* als hij op het veld controleur is. De SVV-familie vermaakte zich intus sen uitstekend, met polonaises en dansen. Het werd geen ogenblik wild uitgelaten maar toch was er stemming. Wethouder Albers, die 's middags bij de ontvangst in de Aulla niet aanwezig had kunnen zijn als voorzitter van de Sportcommissie. gaf nu acte de présence evenals wethouder mr. P. v. Bochove en andere leden van de sportcommissie. Elders in de stad was het vroeg in de avond zeer druk. Vooral met de kijkers op de Hoogstraat, waar enkele zaken hun etalages hadden uitgeruimd en er zoals een kledingsmagazijn een zeer mooie feestkast voor in de plaats hadden uitgestald. Daar waren de bal. waarmede het kampioenschap was be haald; de foto's uit de oude doos met keeper Maltha; de tropheeën en een gro te krans Binnenskamers en bihnen de murdn van diverse Schiedamse verlof- i.istellingen is er menig glas op dit kam pioenschap geheven. Want hoorden wij niev dat er velen bi; voorbaat maar een snipperdag had den genomen om een Kampioens-kater om hals te brengen? leeft mee met de prestaties van S.V.V. Elke rechtgeaarde Schiedammer ver heugt zich over de kampioenszege en als hij zelf had meegespeeld zou hij niet trotser kunnen zijn. Ter herdenking van deze S.V.V.-top- prestatle er. teneinde onze klanten bij vervroegde voorjaars-aankopen te ge rieven, verlenen wij vanaf heden tot einde der rr.aond Februari een speciale cvrr de eerste 1ÏON7DEKD GULDEIN \-an hun aankoop. TEGEN AFGIFTE DE/ER annonce. LANGE HAVEN 95 - Tetef. 68611 CROENELAAN 1D9 - Telcf. 68894 Twee glorie-generaties, de twee elf tallen, welker foto's op de pagina's en 5 staan afgedrukt. Op pagina 4 het elftal van 1921 dat toen in de zg. „mar garine'-afdeling" ofwel de overgangs klasse ofwel de 1 B-klasse uitkwam Van links naar rechts: Köneman (vader van de huidige middenvoor). Wijsbroek, G Maltha (een der allerbeste keepers die S.V.V. ooit heeft gehad). Kolinsky, J. Bosman, L. Rijkuiter, Wtifling, Oster- holt, Van der Heiden (in nogal „gemak kelijke" houding), Van der Most en G. v. d. Horst; geheel rechts in burger cos- tuum, C. Maltha, die juist in 1921 zün voetbalschoenen voor de voorzitters hamer had verwisseld en die nu nog de praeses der roodgroenen is. Op pag. 9 het elftal dat gisteren het afdelingskam pioenschap van de eerste klasse behaal de, de glorie van 1949. Zittend v.l.n.r. Schrumpf. aanvoerder De Bruijn, Ko neman, Goossens en Van Lith; staand v.Lnj. (Dirk Nijs, die S.V.V.—Ajax leid de). Steenbergen, Van Kan, Opschoor (met zyn konijntje), de toekomstige in ternationaal Van Schyndel, Gorvelijn en Meerwijk, geheel rechts „veidmaar schalk" Kees Dijke (trainer). Werkelijk, Excelsior was van goede wil genoeg Het heeft de waarschijniyk be slissende strijd gisteren in het Volkspark tegen het Goudse Olympia naar beste kunnen gestreden. Met al hun enthou siasme hebben de zwartwitten voor hun laatste practische. kans gevochten. Maar al wat zij aan kwaliteiten konden op brengen, iets bleef er over, dat zij perti nent niet bezaten. Wellicht had stad genoot-sportman Luc van Dam de Excel- sioranen dit kunnen bijbrengen, maar hij zat op het bankje vóór de perstribune de kampioenstriomf van SVV te aan schouwen. Dit was het, dat Excelsior ontbeerde: stootkracht in de aanval. En daardoor werd deze wedstrijd,, waarin onze zwartwitten driekwart in de meer derheid waren, toch nog verloren. En nu liggen de degradatiewedstrijden zéér dichtby, angstig dicht. Maar niet ver sagen. Zo lang er nog leven is, moet Excelsior blijven vertrouwen. Van de aftrap af gaf Excelsior de toon aan. Hoewel in de voorhoede gehandicapt door het mankeren van Evert van Dyk (waartegenover Olympia volledig was) stootten de eerste aanvallen direct al tot zeer dicht in de Goudse doelmond door. Maar het was een verre trap van de Olympia-rechtshalf op het Excelsior-doel, die het eerste Goudse doelpunt inleidde. Vismans tipte het schot over de lat, de zwartwitte verdediging werkte de corner niet goed weg en uit die tweede hoek schop nam Olympia de leiding. Nog meer kwam Excelsior in de aanval, maar de voorhoede kwam niet aan een benooinjK schot toe. Dat doet, eerlijk is eerlijk. Olympia beter. Als Henk Rotteveel aar zelt met wegwerken, is de Olympia- rechtsbinnen er als de kippen bij om met#een hard schot het tweede doelpunt langs Paul Vismans te knallen. Na de rust is er maar één ploeg die voetbalt: Excelsior. Maar weer is het een van de sporadische uitvallen van Olympia die tot succes voor de gasten leidt, Met een verre trap verplaatst de Goudse achterhoede even het spel, linksback Ger- rit v.'d. Linden is een beetje onfortuin lijk met terugspelen op zijn keeper en de Olympia-midvoor kan er zich nog net tus sen wringen om de stand op 30 te bren gen Uit een vrije trap op de rand van het strafschopgebied weet Excelsior ten slotte de eer te redden. Toen werd het recept gegeven: schieten Want Excelsior kan wel schieten. Het doet het echter al- leen om de een of andere magische reden \oor A. J. Vredebregt niet. Deze ene keer echter wel en mat succes Bas Vlugman knalt de bal linea recta ineens in het Goudse net: 31. De zwartwitten putten nieuwe moed, ruiken nog een kansje, maar vervallen in hun oude fout van schotloosheid. En als het eindsignaal klinkt, is onverdiend met 31 verloren Onverdiend, omdat Excel sior qua veldspel stukken beter was. Maar toch niet helemaal onverdiend: want ook het schieten is een onderdeel van het voetbalspel en zolang men dit nog zo slecht beheerst als deze middag werd getoond, ontbreekt er toch nog wal wat aan. Excelsior geeft echter de moed niet op. Er is nog een heel klein kansje om de dans te ontspringen, nameiyk als van VOC (de laatste wedstrijd) zou worden gewonnen. En mochten er tóch degra datie-wedstrijden gespeeld moeten wor den, wel: Excelsior zal er voor vechten om zijn plaats in de derde klas te be houden. Het is zulks tegenover katholiek Schiedam verplicht. Het weet dat. Gisterenmiddag speelde in Maison West huis het laatsfe bedrijf van de grootse viering van het 40-jarig bestaan van de Schiedamse Middenstandsbond en het ko peren jubileum van de voorzitter, de heer A. J. Vredebregt, In het intieme zaaltje waren tal van be stuursleden en leden, alsmede de Hoog eerwaarde Deken, R. Reynen en de voor zitter van de Haarlemse Diocesane Mid denstandsbond, de heer H. E. v. d. Brule. aanwezig, toen wnd. voorzitter A. M. Schoof de heer Vredebregt en zijn vrouw welkom heette. Meh was bij elkaar gekomen, om een plechtigheid te verrichten, waartoe men op het feest in November niet in staat was. De Geestelijk-adviseur, kap. Lange meijer leidde deze plechtigheid met een kort woord in, waarbij hij herinnerde aan de plicht tot dankbaarheid, welke Chris tus niet alleen ten opzichte van Hemzelf, maar ook van ons ten opzichte van elkaar eist. Deze dankbaarheid vraagt om een uitdrukking en zij werd gevonden m het voordragen van de heer Vredebregt voor een Pauselijke onderscheiding. Z. H. Paus Pius XII heeft het behaagd, aldus de oorkonde, de heer Vredebregt te begiftigen met het gouden kruis „Pro Ec clesia et Pontifice" Hierna speldde de Geest.-adviseur de versierselen op. Zeer ontroerd dankte de voorzitter voor deze onderscheiding. Maar zelfs al was zij meer dan een burgerlijke; zij bleef stoffe lijk en kon de aandacht niet afwenden van de eeuwige hemelkroon, welke hij hoopte te verwerven. Moeilijkheden zijn het bestuurschap met bespaard gebleven, want met altijd is de arbeid voldoende gewaardeerd geworden, maar er is daarby een grote steun ge weest: mijn lieve vrouw, aldus de heer Vredebregt. Hij dankte allen, die zich moeite had den 'willen geven om hem voor de onder scheiding voor te dragen. Een van de kinderen overhandigde aan de jubilerende vader een tekening van een Delfts blauw tegeltableau, ontworpen door André Henderickx. De heer v. d. Brule gaf een korte, maat vurige spreek-improvisatie weg, waarin Vhij erop wees. hoe de oude garde na de oorlog toch maar weer de vaan van de Middenstand had moeten dragen Alles waar de Schiedamse Katholieke Middenstand zidh op kan beroepen, is voor 'n groot deel 't werk van de huidige voorzitter. Hij heeft daarmee aan zijn kin deren een groots voorbeeld gegeven van katholieke plichtsbetrachting en zo met alleen gewerkt voor Christus, én voor an deren, maar ook voor zyn eigen gezin. Hierna kregen de vele belangstellenden gelegenheid om de voorzitter te felicite ren. Onder hen zagen wij ook tal van geestelyken met wie de heer Vredebregt in andere functies zo vaak moet samen werken. De gewone Man is gisteravond terug gekomen op het praatje van vorige week Zondag, toen hij het plan tot de flat- bouw voor bejaarden te Nieuwland on der de loupe nam. Wij willen niet koste wat het kost, ge lijk hebben. Evenmin willen wij aan woordenzifterij doen, maar de voorstel ling van zaken was niet geheel in over eenstemming met de feiten. Het venijn van de „strip" zat immers in de staart, of Vondel's aanvoegende wijs aantonend gemaakt „Het slimst kwam achteraan, het grondsop drinkt men 't lest". Wij waren als Schiedammers zeer ver guld met het praatje van Gewone Man van vorige week Zóndag tot het moment van het kinderstem-loze bloc en wat de sfeer van het praatje nog meer te kende van het slot, waarin de tjouw van de flats te Schiedam gezien werd als het begin van het einde onzer cul tuur. Immers en dit hebben wij zeer goed gehoord de negers zouden over twee honderd jaar bij de ruines van deze flats staan met een meewarig hottentot- citaat van de betekenis „Sic transit..." en met de bijgedachte: ,,'t Is de bult zijn eigen schuld, dat ie zijn last moet dragen". Als de Gewone Man zijn praatje vol komen uitverteld had en er niet een deel had uitgelicht, zou de verandering van toon en sfeer tussen begin en eind ook nu weer tot een duidelijke ongun stige indruk hebben geleid. Dat wij niet goed kunnen luisteren, is een kwestie, die wij op grond van onze journalistieke ervaring menen te mogen ontkennen. Dat deze ervaring tegelijkertijd aan leiding is, om meer dan een praatje van de Gewone Man te verwijzen naar het Francis, kardinaal Spellman, aartsbisschop van New-York. heeft gisteren van de kansel van de St. Patricks-Kathedraal in striemende bewoordingen het proces tegen kardinaal Minds zenty veroordeeld. Kardinaal Spellman sprak ter gelegenheid van de „Kardinaal Mindszenty-dag", die de gelovigen in alle kerken van de-Verenigde Staten deed samenstromen om te pro testeren tegen liet communisme en het proces tegen de Hon gaarse primaat. Kardinaal Spellman, die slechts zelden op de kansel verschijnt, zeide dat deze dag beschouwd moest worden als een protest tegen de „kruisiging der mensheid". Hy verzocht de gelovigen om gebeden voor de gemartelde en geofferde kardinaal Minds zenty, en sprak als zijn overtuiging uit, dat de Hongaarse pri maat met verdovende middelen en kwellingen tot de bekentenis was gebracht, als zou hij in principe en in bijzonderheden schul dig zijn aan de officiële beschuldigingen van spionnage en zwarte handel. grijpen om onze republiek omver te werpen. Het heeft Reen zin te trachten kardinaal. Mindszenty's lev-en te redden, want op hetzelfde ogenblik, dat kaïdinaai Mlnd- szenty van zyn woning, zijn gelovigen en zyn bejaarde moeder in de donkere nacht werd weggevoerd, werd hy het slachtoffer van de martelingen en de verdovingen die hem buiten het bereik der menselyke hulp plaatsten". De kardinaal vervolgde: „Het was hij zelf, die. toen hij ruim een jaar geleden mijn geëerde gast was, tot my zeide: „Mijn vijanden kunnen my niet meer ont nemen dan mijn leven en dat heb ik reeds aan God geschonken". De physteke kardinaal Mindszenty kan niet' meer gered warden. Het is de geeste lijke kardinaal Mindszenty in zyn marte laarschap, die wy met onze gebeden kun nen versterken, zodat hy in zyn ziel zaL weten, dat in een ander deel van de Wereld door andere mensen Gods fakkel van rechtvaardigheid brandende wordt gehouden boven het angstige volk van Hongarye en de geknechte volken Van welk land ook". Kardinaal Spellman noemde de com munisten „demonische slachters, die de goden van Stalin en satan dienen" en waarschuwde het Amerikaanse volk, dat het omver geworpen en uitgeroeid zal worden,, wanneer het zyn struisvogel politiek van het ogenblik niet laat varen en zich niet tegen de roden verenigt. „Had ik honderd tongen en monden en een stem van yzer, ik zou alle misdaden van deze zondaars in hun oorlog tegen de „man van smarten" niet kunnen op sommen". aldus kardinaal Spellman. De kardinaal besloot met te Zeggen, dat, zolang zyn hart zou slaan en de adem tocht door zijn lichaam zou gaan, hij zou blyven bidden en werkèn om Amerika te beschermen en „werken en waarschuwen tegen liet communisme en alle kwaad, dat uit zyn wortels opschiet, want God heeft begrip voor opstand tegen de tyrannie". „Wanneer kardinaal Mindszenty zich schuldig zou bekend hebben aan ver raad jegens het huidige communistische regime in Hongarije, dan had hij daar door slechts zijn loyaliteit jegens zijn land uitgesproken", aldus kardinaal Spellman. „Wanneer dit verraad is het weigeren van trouw aan de atheïs tische communistische regering clan dank ik God, als kardinaal Mindszenty dit verraad toegegeven heeft. Ik zou hetzelfde hebben gedaan, wanneer dit vrije Amerikaanse, land overrompeld zou worden door die democratische mensen, die thans eik laag middel aan- INSTRUCTEURS-0IP10MA K.N.A.C Rijk der gemakkelijke, maar niét altijd verantwoorde, praatjes voor de vaak, ligt in detzelfde reden. Het is niet te ver wachten, dat De Gewone Man nogmaals terug zal komen op zijn praatje. Hij heeft de moeilijkheid van ongelijk te moeten bekennen en de toezegging aan het Schiedamse Gemeentebestuur handig omzeild wel niet handiger dan de doorsnee 'debater, maar niettemin met op zyn hand de kracht van liet laatste «voord en de vlotte indruk. Om maar niet te spreken van het feit, dat het wederhoor en wederwoord onmogelijk is voor zyn microfoon. Hoe merkwaardig, dat met dezelfde tekst voor zich, de voorzitter van de K.R.O., Prof. Kors o.p., volgens de ons ten dienste'staande inlichtingen, een gé- heel ander geluid liet horen, dan de geHjkhebbery tot elke prijs. Iets wat meer van een verlangen tot rechtzet- ting had. Merkwaardig ook,'dat de Delftse Toekomst zich zonder meer bij onze visie aansloot - ook al zulke slechte luisteraars? Van hoeveel an-^ dere kanten kregen wij bovendien in! stemming Zou dan zich verstaanbaar cn ondub belzinnig uitdrukken nog moeilijker zijn dan goed luisteren? LEO N. De „Groote Beer", op reis. van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap de Gata. •N TAXI BESTELLEN, 68210 BELLEN Wester Garage - Tel. 68210, Schiedam Schiedam verspeelde gisteren 'n kost bare 31 voorsprong in de tweede helft. Nadat de rust met 1—1 was ingegaan, maakte Schiedam kort achter elkaar twee doelpunten, de overwinning was in zicht. Inplaats van de voorsprong te con solideren door de verdediging iets te versterken, trokken de halfspelers weer mee naar voren. Een snelle uitval van ae gastheren w#i*d hun noodlottig en de voorsprong werd verkleind. Hierdoor van de wys gebracht ontstonden er mis verstanden, waarvan Belvédère nog tweemaal achtereen dankbaar gebruik maakte. Zo bleven de twee kostbare punten, die Schiecfem zo hard nodig had in Rotterdam, en zal het voor onze stad genoten een zware dobber worden om nog aan het degradgitiegevaar te ont snappen. ln de afgelopen nacht is te Rotterdam overleden de zeereerw. pater Damianus H van Gent O. P., kapelaan der parochie van O L Vrouw v. d. Allerh. Rozenkrans (Provenier) aldaar. Pater Van Gent werd 2 Februari 1874 in Schiedam geboren en was dus juist 75 jaren °ud',De tember 1892 legde hy zijn kloostergeloften at. Op 15 Augustus J. 1* vierde hij zijn gouden priesterfeest. Ongeveer geheel zijn priesterleven was hy kapelaan aan Proveniers-parochie te Rotterdam. Zondag a.s. herdenkt de St. Vincen tiusvereniging te Meerbos bij Nijmegen haar 100-jarig bestaan. De bisschop van 's-Herlogenbosch, mgr. Mutsaerts, zal dit feest door zyn tegenwoordigheid op luisteren. Ontzetting grijpt het harte aan, Wij zien een Prins der Kerke staan; Voor rechters? neen, 't zyn wrede beulen, Die daar satanisch samenheulen! Een Priester Gods der Heil'ge Kerk Heer, geef genade, maak hem sterk; Zie hem met and're martelaren. Verwezen voor zich henen staren. Een Priester Gods, zo rijk belaSn, Met heil'ge deugd, lijdt voor Uw Naam; Voor d'Eer van God, 't Geloof der vad'ren, Maar zal tot hoogste Heem'len nad ren! Verhoor. O Heer onz' smeekgebeê. Opdat ook thans, als in 't verleê; Uw Heil'ge Kerk te meer zal bloeien, Door 't Mart'laars bloed 't Geloof zal groeien! Door met 6—0 te winnen van Sunrise bleef Martinit dit seizoen ongeslagen op eigen terrein. Reeds binnen 5 minuten wist Martinit de leiding te nemen, door toedoen van Joh. Veldt. Vóór de rust werd de stand geleidelijk opgevoerd tot 40 door toe doen van Hogenboom, Joh. Veldt en Stebouwer. Ook na de rust kwam Sun rise er vrijwel niet aan te* pas. Met twee goede doelpunten werd de» eind- Stand op 60 gebracht. Joh. Veldt nam no 5 voor zünrekening, terwyi één dei achterspelers van Sunris-e het halve dozijn vol maakte. Dinsdagmiddag zal in de recreatie-zaal van de Ouden van Dggen een biljart wedstrijd en eén klaverjas-concours" glimen, uitsluitend voor de ouden van dagen. Degenen, die hiervoor prijzen beschikbaar willen stellen, wordt ver zocht dit te berichten aan W. v. Beek- v. d. Elststraat 18, of Vredebregt, Broers- vest 45. In liet weekblad Handelsbelangen van 0 Februari 1949 wordt o.a. opgenomen de crediteurenJijst in hot faillissement van de firma Molenaar en Hersbach en haar vennoten A. Molenaar en J. M. Hersbach destyds lasbedrijf te Schiedam. Het passief der firma Is groot 53 45R so waarvan 16.505,07 Preferent enT dat van de vennoot H. privé 1646,40. en van de vennoot M. Privé 3032,22, beide be dragen te verhogen met de vennootschaps-' crediteuren. In geen der faillissementen is momenteel het juiste actief bekend of is een ontwerp-accoord gedeponeerd. Aangeboden arbeidskrachten Afd. Bouwbedrijven: Schilders, bouw vaksjouwers, mandenmaker, betonijzer- vlechter, opperlieden, vloerenlegger. Afd. Metaalbedryven: Laud machinisten (gedlpl.), chauffeurs. Afd. Alg. Bedrijven: Boekhouders, kan toorbedienden, incasseerder, expeditie- knechts, magazynbedienden, keliners, leer ling kok, musici, portiers, schoenmakers, vertegenwoordiger, ongeschoolde arbei ders, Film Operateur, chem. wasser, melk knecht. kleermaker. distillateursknecht, winkelbediende, winkelbediende heren- confectie, motorschipper. Afd. Jeugd: Leerling timmerman (Nieuwbouw), chauffeur. Afd. Vrouwen; Leerling verkoopster, huishoudster, Steno-typist,, (moderne ta- len), behangersnóaister (thuiswerk), kan toorbedienden. GetToagde arbeidskrachten Afd. Bouwbedryven: Metselaars, beton- timiïierlieden. timmerlieden, mach.-hout- bewerker.meubeimaker, kuiper, kistenma ker. Afd. Metaalbedrijven; Bankwerkers, buitenbankwerkerg, elec. lassers (N. V. L.L gereedschapmakers, gereedschap* slijpers, constr. monteurs, koperslagers, vormers, loodgieters, metaaldraaiers (ge- sehoold en revolver), metaalfraisers, me taalschavers, metaalslijper?, plaatbewer- scdeeP»bikkers, precisie-bankwer kers, pijpenmonteurs. scheepsijzerwerkers, smeden (grof en kachel), sollicitanten voor omscholing, voorslaandera, gieterij- Sjouwers, bikkers, fabrieksarbeiders voor metaalindustrie. Afd. Alg. Bedrijven: Letterzetters, boek drukkers, drukkerijbinder, fabrieksarbei ders, aank. glas in loodzetter. aank. be dienden. drukkerij Inkoper, winkelbedien. de fruithandel, wij-nkopersknechl. In de Lifnburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftijd 1830 jaar. Afd. Jeugd: Bakker-bezorger, borstel makers, cartonnagewerkers, drukkers, for- ceur. glas. in loodzetter. glassniiders, gru- nietwerk«h*s (kunststeen), kurkensnijders, koperslagers, kopergieters, mach- bank werkers, ïnetaaldreaiers, loodgieters, fit- ters. smid-bankwerker:-, vormers, letter zetter, slagers jon gen, halfwas-slager, mach. houtbewerkers, cantiru hulpen, matras senmakers, leerling meubelmaker, jongste bedienden, leerling scheepstimmerman, leerling opticien, magazijn'besteljongen. Afd. Vrouwen; Dagmeisjes, fabrieks meisjes. verkoopster (kruidenierswaren), strijksters, wasserijmeisies. vlaggennaai- ster (geen thuiswerk), Linke werkster, leerling ei bekwame éorsettennaaister, kapsters, meisjes voor licht- montage werk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2