■sssTsSS Nog erger dan het Pilatus-proces Hongaars episcopaat met een proces bedreigd Moskou' vrees voor recht en waarheid De SOVJET-DRUK op Noorwegen Diplomatiek overleg te Londen en Washington Protesten blijven aanhouden Weerbericht De Paus zal pas iMfweliikheid van lioiTcr beroepIHHHH De Paus zal pas later spreken Osservatore" over de „rechtspraak CMli wendt zicli tot de V.N. Hulp aan Europa DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het volksgerecht te Boedapest lieeft hedenmorgen Zijne Eminen tie Joseph Kardinaal Mindszenty, de 56-jarige vorst-primaat van Hongarije, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld „wegens hoogverraad, poging om de republiek omver te werpen en spe culatie in buitenlandse valuta" op de zwarte markt. Bovendien wordt zijn vermogen verbeurd verklaard. Na de uitspraak kunnen de beschuldigden of lmn binnen drie dagen appèl aantekenen. Het hof van appèl moet dan binnen een week zijn uitspraak raadsman geven. De beschuldigden kunnen ook met goedkeuring van het. v°lk> gerechtshof president Aroead Szakasits clementie verzoeken. Protest Limburgse journalisten Wantrouwen in het Russische voorstel Verklaring van Hongaars ex-minister Kard. De Jong verneemt liet vonnis Weer twee vluchten naar Batavia 71ïtr JAARGANG DINSDAG 8 FEBRUART 1539 No. 20846 Ondanks alles, geen wanhoop E*ï„Bh«rtoE Ott> va, ,e° opn"uw Ui-nnnr. die uit Hongarije wist te Een hoge Hongaarse amble kerkelijke hoogwaar- ontkomen, verklaarde te Wenen, steeds sterkere digheidsbekleders in zijn vaderland Hongaarse druk en intimidatie worden blootgesteld. Grösz, bij premier Dobi de aartsbisschop van Kala „aarse Epis- zich geroepen en hem medegedeeld, dat het geroepen, copaat in zijn geheel voor het gerecht zou wordeni g indien het met tot een overeenstemming met de g komen. Volgens deze ambtenaar zou Dobi bij die ge g de aartsbisschop in kennis hebben gesteld van de punten j beschuldiging, die tegen hem en de andere bisschoppen zouaei worden ingebracht, in geval zij zouden weigeren. Het hoofd van de Chileense dele gatie bij de V.N. heeft te Lake Success medegedeeld, dat hij op instructie van de Chileense presi dent, zou verzoeken om tussen komst van de y.N. inzake het proces tegen kardinaal Mindszenty. Tegen behandeling van Kard. Mindszenty Enkele maanden geleden.... Zijne Eminentie Joseph j^avdinaal Mindszenty, nog in de volheid van zijn lichamelijke en geestelijke krachten, verlaat zegenend een kerkgebouw in Boedapest. (Opname van October 19'48> Voor 5Vï tweede jaar milliard bijna gevraagd Kardinaal Mindszenty op het mo ment, dat hij „vrijwillig" zijn brief aan de bisschoppen herroept, in welke brief hij mededeelde, dat elke bekentenis tijdens het proces gedaan, moest worden opgevat als een gevolg van dwang en mense lijke zwakheid, Men lette in ver band hiermede op de gelaats uitdrukking van de Kardinaal, die duidelijk de angst en vrees weer spiegelt, waarin hij ten prooi is gevallen. MORGEV WEER TOE NEMENDE WIND I^"IM DE KANTOREN' zijn gevesügd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam- De abonnementsprijs bedraagt f »-90 eer kwartaal, 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J- KUIJPER Hoofdredactie: Prof. Algemeen redacteur: H. A PAALV AST t EIIWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie bureaus verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Kard. Mindszenty tot levenslang veroordeeld .9? In betrouwbare Vaticaanse kringen verwacht men niet, dat er een pause lijke verklaring over het proces van .Toseph kardinaal Mindszenty zal wor den afgelegd, voordat het vonnis defi nitief is geworden. In 'Vaticaanse kringen gaf men te kennen, dat er geen officiële of seiui- «fficiële aanwijzingen waren, dat de Paus onmiddellijk, nadat het vonnis 7°0 zijn uitgesproken, het proces open lijk zou veroordelen. De woordvoer ders waren veeleer van mening, dat de Paus later in een van zijn openbare redevoeringen over het proces zou spreken. Mgr. Zsigmond Mihalovics, de vroegere directeur-generaal van de Hongaarse Katholieke Actie, heeft Dinsdag U. op een persconferentie medegedeeld, „een verklaring van de Paus waarschijn lijk niet eerder zou plaats yirjden.dan wanneer de toestand meer delmitiet bovendien", voegde Wj faan toe „zou een pauselijke verklaring op dit ogenblik de kardinaal in ongelegenheid kunnen brengen".,,rprri In Amerikaanse perskringen werd ge Kerk verdere maatregelen zo\i nemen telen degenen, die verantwoordelijk zijn voor de Arrestatie en het proces van kar- dinaal Mindszenty. De „Osservatore Romano" scheen er gisteren reeds vrijwel zeker van over tuigd te zijn dat de kardinaal niet ter dood veroordeeld zou worden. Wij wanhopen nog niet", schreef het Mad Het constateerde, dat in de versla gen van de laatste dag van het proces meer dan ooit onzekerheden en lacunes voorkwamen". De radio-uitzendingen werden volgens het blad onderbroken op de meest kritieke punten van mgr. Minds- zenty's getuigenis. De persverslagen, al dus de „Osservatore" „ademden niet de vrije en zuivere lucht van de gerechtig heid". „In zijn getuigenis", zo zei de „Osser vatore", „koos de kardinaal de weg van de rechtvaardigheid en van de eer: hij gaf toe, wat waar was en ontkende wat vals was". „Hij gaf toe", vervolgde het blad, „wat hij in het belang van het algemeen wel zijn en van de rechten van de Kerk no dig had geacht te doen. Hij ontkende te- .1 zijn land en tegen zijn volk te heb- 4handeld, schuldig te zijn geweest aan verraad, te hebben gecomplotteerd, wil zei dat het hem speet, indien hij Hij 5". an het lan weIke dan tegen de we ten ingaan, doch ontkende ook, had ™üe u,,r, tegen zijn geweten gisteren in Salisbury ty wei- een verklaring afgelegd, ^^Jdinaa! is waar voorspelde, dat teFe" worden Mindszenty geen doodvonnis zou uitgesproken, maar tevens de menrns uitte, dat dit erger was dan de dood, wan de kardinaal zou, naar hij dacht, geso, den worden naar een kamp voor dwang arbeid. waar hij het, naar zijn mening, niet langer dan drie jaar zou uithouden. Aartshertog Otto, zoals men weet, de zoon van keizer Karei I van Oostenrijk, zei. dat de kardinaal zonder twijfel on- derde invloed stond van bedwelmende middelen, die voorgeschreven zijn door een Russisch arts, terwijl de berichtge ving over het proces onder Russische cen suur stond. Mogelijkheid van hoger beroep binnen drie dagen Twee jaar geleden, toon Kardinaal Mindszenty van een bezoek aan de Ver enigde Staten naar zijn vaderland terug keerde, zeide' hij tot mgr. Fulton Sheen van de Universiteit van Washington: „Ik ga naar Hongarije terug om gekruisigd te worde Deze profetische woorden zijn ten volle bewaarheid: hedenmorgen aeeft de volks- rechtbank van de Hongaarse volksdemo cratie het vonnis over de kardinaal uit gesproken: levenslange gevangenisstraf. Een straf, ginds in het Oostblok ever) verschrikkelijk als de dood zelf. De dienaar is niet heter dan de Mees ter, tu .r kardinaal Mindszenty's Godde lijke Meester negentien e i'wèn geleden gezegd. Nadat de Meester drie jaar lang de waarheid had verkondigd en tegen leugen en huichelarij had gestreden, kende Hij een Gethsemane, een Pilatus- proces, een Calvarië. Millioenen dienaars van de Christus zijn dezelfde weg gegaa. van verkon diging en van lijden. Het glorierijke Martyriologium, de erelijst der martela ren van de Kerk, telt duizenden namen van hen, wier gedachtenis is blijven voortleven. Het aantal stille onbekenden is legio, het is het witte leger der bloed getuigen, dat nu, na volbrachte strijd, het eeuwige Te Deum zingt. Maar aar de verheerlijking, de opstan ding met Christus, gaat het lijden vooraf. Het lijden, dat, hoezeer het in felle bot sing met de menselijke uatüur komt, blij moedig, in elk geval moedig wordt aan vaard. Zo was het in het verleden, ten tijde van de Romeinse keizers, in de are na, zo is het ook in onze tijd: in gevan genissen en concentratiekampen, bij moordende dwangarbeid en in het aange zicht van de beul. Wij beleven wederom periode der wereldgeschiedenis, waarin duizenden, misschien millioenen h,m Calvarieberg bestijgen. Bladzijde na bladzijde van het Martyriologium, van hS Hoek des Levens, wordt met nieuwe in de eeuw der martelaren. Wie in de beschaafde wereld zal de moed opbrengen het drama van Boeda pest nog een proces te noemen! In een normaal proces krijgt men eerst het voorlopig gerechtelijk onderzoek, ais de zaak voorkomt kan de beklaagde zich verdedigen, worden getuigen a charge en a décharge opgeroepen, heeft hij een ad vocaat, die hem bij het verhoor bijstaai. en te hulp komt, en die ten slotte in zijn pleidooi de niet-schuldigheid van zijn cliënt poogt aan te tonen. De bewijslast drukt op de aanklager, en de uitsluitend eigen-bekentenis volstaat niet om een veroordeling uit te spreken. Te Boedapest is evenals destijds m het nationaal-socialistische Duitsland en nog steeds in alle communistische landen het geval is geen werkelijk proces gevoerd. Over de wijze, waarop de kar dinaal, eens een machtige en energieke persoonlijkheid, tot niet veel meer dan eeJi menselijk wrak is gemaakt, heerst een diep geheim. Zeker is, dat ieder, die de kardinaal heeft horen spreken, de in druk moest krijgen, dat daar een volsla- gen vernietigde man na een soms beest- aehti.. aandringen van de rechter slechts met een moedeloos ja kon antwoorden. Soms veerde hij even, heel even op, maar zonk dan weer weg in de psychische de pressie. Het is een der schandelijke as pecten van dit „proces" dat een mens willoos en krachteloos wordt gemaakt om aldus „het tewijs" van valse beschuldi gingen te leveren. Geen proces, maar rechtsverkrachting. Zelfs. uit de com munistisch gekleurde berichtgeving is niets te voorschijn gekomen, waaruit zou kunnen blijken, dat de kardinaal iets heeft gedaan, waardoor hij volgens de gezonde opvattingen ener beschaafde wereld zijn rechten en plichten als mens, als priester, als Hongaars kerk vorst zou hebben geschonden. Een proces, louter op grond van de evident vervalste en verminkte documen ten van het reeds beruchte geelboek en van bekentenissen, die een moedwillig verduisterd verstand zonder weerstand van de wil zijn afgedwongen. Een proces zonder getuigen. In het Pi latus-proces komen tenminste nog ge tuigen, al zijn het valse getuigen voor. Het communisme meent Pilatus te kun nen verbeteren; de communistische staat is aanklager en rechter gelijk, de weer zinwekkendste combinatie, welke men zich in een rechtsgeding Ijan denken Een proces zonder advocaat, die de beklaagde tijdens het verhoor bijstaat. Die in zijn pleidooi slechts met een ze kere vergoelijking ten volle beaamt, wat de openbare aanklager bijtend aan de kardinaal heeft voorgeworpen. En die ten slotte medelijden en gratie voor „de misdadiger" vrsfagt met een: de naïeve ling wist niét betir. En toch heel't juist deze advocaat in deze rechtsparodie, misschien zonder het zelf te beseffen, de diepste kern van de zaak onthuld- Allen hadden over dit tere punt gezwegen, maar het ontviel hem, en die woorden open baren voor de gehele wereld de waarachtige betekenis van alles, wat zifch rondom de kardinaal heeft afge speeld: „Mindszenty's grootste fout was, dat hij geloofde, dat door de nationali satie van het godsdienstonderwijs de vrijheid van de godsdienst zou worden opgeheven." Omdat kardinaal Mindszenty dit me, alleep geloofde maar met absolute ze kerheid wist: omdat hij in overeenstem ming met deze zekerheid heldhaftig heeft gestreden voor de onvervreemd bare rechten van ouders en Kerk; wijl hij de ziel van het kind wilde behoeden voor de dodelijke gevaren vari het god loze en goddeloze communistische on derwijs, daarom en daarom alleen heeft hij terecht gestaan; heeft hij het harde vonnis over zich horen uitspreken; moest hij een moderne Calvarië bestij gen na de zielesmarlen van een even eens modern Gethsemane te hebben on dergaan. Deviezensmokkel, contact met Ame rika, monarchistische sympathieën, land verraad, het zijn alle loze woorden, waarachter de ene waarheid schuil gaat, dat kardinaal Mindszenty de vu rige en strijdvaardige verdediger was van de reine en ongeschonden ziel van het kind. Daarom.moest hij, met schande overladen, verdwijnen. Maar die „schande" is zijn grote glo rie. Menselijkerwijze gesproken is de diepte van zijn zielelijden niet te peilen; en het protest van de gehele wereld tegen deze Hongaarse rechtszwendel zal nauwelijks enige leniging kunnen bren gen. Van hoger standpunt beschouwd, heeft de kardinaal door zijn strijd de wereld voorbeeld en leiding gegeven. Zijn lichaam kan men kwellen, marte len, machteloos maken; zijn ziel echter kunnen zelfs de communistische macht hebbers niet aantasten. De ziel van de dienaar is in de hand Van de Meester, in Diens hand alleen. Bevin geeselt het onrecht In een verklaring van het Foreign Office wordt gezegd, dat Bevin gisteren een parlements-afvaardiging heeft ont vangen, „die haar afschuw kwam betuigen van het proces tegen kardinaal Minds zenty en er op kwam aandringen, dat de Britse regering alles zou doen wat in haar macht lag om haar standpunt aan de Hongaarse regering kenbaar te maken". Bevin verklaarde aan de delegatie, dat hij in het duister tastte wat betreft een verklaring voor de houding van de kar dinaal tijdens het proces, welke zo in tegenstelling stond met die van vóór zijn arrestatie. Volgens Bevin was er „aan één ding geen twijfel: de masier, waarop alle hulpmiddelen van de Hongaarse staat gebruikt waren om vooroordeel tegen de kardinaal te, kweken, zowel vóór als tijdens zijn arrest, was geheel en ai in strijd met de Britse opvattingen over mensenrechten en menselijke vrijhe den." (Deze uitlating doet wel zeer positief aan tegenover de vage en uiterst voor zichtige verklaring van minister Stikker in de Tweede Kamer, toen hij reageerde op de motie-Serrarens inzake Kardinaal Mindszenty red.) De journalisten van vier Limburgse dagbladen, die Zaterdag te Sittard een ledenvergadering hielden, hebben aan het Hongaarse gezantschap te Den Haag eeu .telegram verzonden, waarin zij hun diepe verontwaardiging uitdrukken over „de smaad, Zijne Eminentie Kardinaal Minds zenty aangedaan" De Zweedse en Deense ambassa deurs te Washington hebben verleden week Donderdag dus Vóór het be zoek van de Noorse minister aan de V.S. en de nieuwe Sovjet-nota aan Noorwegen bekend waren de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, om een onder houd verzocht, waarin zij ieder afzon derlijk verslag willen uitbrengen over het mislukken van de Scandinavische defensiebesprekingen en een uiteen zetting van hun positie wilden geven. Er is nog geen antwoord van Acheson ontvangen. Met nadruk werd ér op gewezen, dat de Deense en Zweedse stappen te Was hington geheel los gezien moeten wor den van de Noors-Amerikaanse bespre kingen. Tevens werd ontkend, dat de Sovjet-unie ook de beide andere Scan dinavische landen uitgenodigd had een niet-aanvals-verdrag met haar te sluiten. Ook te Londen leggen de ambassadeurs van de Scandinavische landen grote di plomatieke bedrijvigheid aan de da=. iJt Noorse ambassadeur bracht gisteren een bezoek aan Bevin, terwijl zijn Deense collega heden besprekingen op ha fo reign Office voerde. De Zweedse am bassadeur had Donderdag j.l. een lang durig onderhoud met Bevin. Scandinavische functionarissen te eens, dat de koude oorlog thans defini tief in Scandinavië wordt uitgevochten en dat Noorwegen tegen de toenemende Russische pressie voet bij stuk zal hou den. Londen bevestigen de indruk, dat zo- wel te Londen als te Washington op- nieuw een poging zal worden gedaan om de Britse en Amerikaanse sympa thie te verwerven voor de idee van een Scandinavisch verdedigingsverdrag, welks doelmatigheid zou worden ge steund door wapenleveringen van de Westelijke mogendheden. De Deense oppositie-bladen brachten in commentaren op het Russische aan bod aan Noorwegen duidelijk hun wan trouwen in het voorgestelde pact tot uit drukking. De Noorse pers reageerde zeer kalm, hoewel zij wantrouwen allerminst verheelde. Alle bladen beklemtoonden Noórwegen's Vredelievende bedoelingen, maar stonden op het- recht, inlichtingen te mogen inwinnen over het N. Atlan tische Pact. .Feller van toon waren de commentaren In de Zweedse pers. Rusland heeft met zijn voorstel aan Noorwegen waarschijn lijk de slechtste pers in Zweden gekre gen, die het sinds het einde van de oorlog heeft gehad. Schrijvende, dat non-agressie verdragen klaarblijkelijk alleen worden gesloten om weer verbroken te worden, maken alle Zweedse bladen met uitzondering van het communistische orgaan hun lezers opmerkzaam op „de overeenkomst tussen de Russische en de nazi-diplo matie"- ZU herinneren eraan, dat Rusland vyf verdragen van non-agressie heeft verbroken t.w. met Finland, Estland, Letland, Litauen en Polen. Tevens zijn de bladen het er over De Amerikaanse regering heeft Maandag 't Congres verzocht een be drag van in totaal 5.430.00(1.000 toe te staan voor de hulpverlening aan Europa. In dit bedrag is begrepen de hulpverlening voor het tweede jaar van het plan-Marshall, lopende van 3 April 1949 tot 30 Juni 1950. Het bovengenoemde bedrag van 5.430.000.000 is als volgt samengesteld; 4.280.000.000 voor E. C. A. werkzaam heden in het begrotingsjaar 1949/1950, dat op 1 Juli a.s. begint en 1.150.000.000 tot dekking van het tekort op de finan ciering van het herstelprogramma in de periode van 3 April tot de aanvang van het begrotingsjaar. Het wetsontwerp werd in Senaat en Huis van Afgevaardigden ingediend door respectievelijk Tom Connally, voor zitter van de commissie voor de bui tenlandse betrekkingen en Sol Bloom, voorzitter van de commissie voor bui tenlandse zaken. „j met het proces tegen kar- In verban" WOrdt in geallieerde dinaal Minusjjennnerd aan een uit- kringen te Dei"J soVjet-russische overste spraak van necember 1947 op een Jelisarof op au .,jer geallieerde com- bijeenkomst van a „B Volgens de mand3nten "an bijeenkomst zeide notullen van deze d schuldig is Jelisarof; Wanneer achten Wij doen wij wat we n ingrijpen te- schrikken met voor - g0Vjet-russisch rug Doch wanneer ne' ,ernand voor militair bestuur wil. is het dut- het gerecht gebracht wordt. Wy delijk dat hij veroordeem ht om brengen niemand vior hem vrij te spreken geallieerde Deze uitlating wordt inch*llWd voor kringen als kenschetsend v1et-regiem de opvattingen van het s°vj de opvaiuugc." v"" over recht en rechtsP5?4cdedeelt üeeft lt van de Radio die het verslas van ►vei L ct.il L CAI Naar de ..Oservatore jAictdi <uc fikï Radio de speciale, correspondent - - Diffusion Francaise de eerste dag van de zitting var. 4'" tribunaal te Boedapest wenste door te geven, zijn berichten niet .raar 1 anjs mogen zenden. De uitzendingen van Radio Vaticana, zowel op de korte golf 31.96 en 9.87 me ter. als op de middengolf 391 meter, worden de laatste dagen op ernstige wijze gestoord door speciale stoorzenders. In het bijzonder wanneer de Vaticaanse omroep gegevens verstrekt over het pro ces te Boedapest, is het een cacopbonie van klanken, die de herinnering aan de bezettingstijd en de stoorzenders der na- Zis terugroept. Zelden hebben dergelijke wanklanken ons echter zo ..welluidend geklonken als thans, want zij vormen het bewijs dat de terreurdictatuur var Moskou en zijn satellieten met een even grote angst voor het aan het licht komen der waarheid zijn vervuld als de terreurdictatuur van Hitier en zijn nazidom. De Hongaarse regering heeft op de Britse nota van 4 Februari, waarin ge protesteerd werd tegen de uitsluiting van een Britse waarnemer van het proces tegen kardinaal Mindszenty, geantwoord met te wijzen op uhet feit dat aan het proces de' grootst mogelijke publiciteit is gegeven en dst Britse 0n.derd.3nen en vertegenwoordigers van Britse bureaux en nieuwsbladen het proces bijwoonden „De Hongaarse regering", aldus de antwoord-nota; ->ls verplicht te wijzen op het feit dat de Britse regering zelfs niet de sohijn van onpartijdigheid heeft opgehouden: officiële Britse vertegen woordigers hadden reeds vóór de aan vang van bet proces en zonder van «e feiten op de h°°8te te zijn verklaringen over de arrestatie van de kardinaal af gelegd Bedoelde .vertegenwoordigers maakten zeer bevooroordeelde en kwaad willige opmerkingen tegen de Hongaar se republiek en haar regering. De Hongaarse regering moet deze houding van de Britse regering be schouwen als een tegen de Hongaarse republiek gerichte daad en als een po ring namens de Britse regering om hulp te verlenen aan de fascistische vijanden van de Hongaarse democratie De Hongaarse regering wijst er op, de Britse regering de enige is, welke in verband met de berechting van kardinaal Mindszenty refereert aan het vredesverdrag. De Hongaarse re gering wijst een dergelijke willekeuri ge en ongegronde interpretatie van het vredesverdrag, als zou de Britse re gering, ter bescherming van fascisti sche en anti-democratische elementen, het recht hebben zich in Hongaarse aangelegenheden te mengen, krachtig van de hand". ue antwoordnota was onüerte&ena door de Hongaarse minister van bui tenlandse zaken Op een massavergadering van duizen den Londense katholieken verklaarde de zeereerw. heer dr. J. C. Heenan, dat de Kerk „vrijwel dodelijk gewond wordt overal, waar dé Sovjets aan de macht zijn". Het is in dié landen geen „koude oorlog tegen de Kerk", maar een ver beten, aldoor In hevigheid toenemende strjjd tegen God. Sidderend, eehter vastbesloten, staat de christenheld hier alleen tegen het barbarisme. Spreker laakte scherp de koude onver schilligheid van sommigen, die -zich ook Christus' volgelingen noemen en zwijgend toezien bij deze infernale haatcampagne tegen God. omdat zij zelf nog ongehin derd hun geloof mogen beleven (Van onze Utrechtse redacteur). Zijne Eminentie Joannes kardinaal de Jong. die vrijwel onmiddellijk na de uit spraak kennis kreeg van de veroordeling van kardinaal Mindszenty tot levenslange gevangenisstraf was door dit vonnis niet verrast en had een dergelijke straf wei verwacht. Wanneer kardinaal Mindszenty ter dood werd gebracht, zou de Hongaar se held als martelaar der Kerk vereerd worden, wat zeker niet de bedoeling van zijn rechters geweest zal zijn, terwijl zij nu mogelijk de hoop koesteren, dat n enige weken de figuur van de aange klede "vergeten zal zijn. Zoals men weet is door dei K. A. reeds over het gehele land een gebedsactie on dernomen. waarbij aan de k"ke" gebedje met de beeltenis, van de kardi Lal is uitgereikt.. Bovendien wordt door de priesters iedere dag °°der het H Mis offer het gebed tegen de vervolgers der K Wij wözen'verder op de protestverga- dering die volgende week in Amsterdam szehouden wordt, die eveneens een onder deel is van de actie van het episcopaat tegen het gruwelijke onrecht, dat een prins der Kerk wordt aangedaan. Deze week zal de K.L.M. wederom twee vluchten van Amsterdam via Mau ritius naar Batavia uitvoeren. Woensdag a.s. zal een Constellation met gezagvoer der Le Goud van Schiphol vertrekken om 19 uur met 4350 kg. post aan boord De tweede machine vertrekt Vrijdag en zal behalve post ook een beperkt aan- tal passagiers meenemen. De weerverwaehtinig geldig van heden- tot morgenavond luidt: Aanvankelijk opklaringen, later echter weer toenemende bewol king met op de meeste plaatsen tijdelijk enige regen. Vannacht zwakke tot matige, morgen ovei- dag vrij krachtige en langs ae kust wellicht tijdelijk harde Zuid westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Woensdag 9 Februari: ZonopS.Oft uur, onder 17.42 uur; maan op 12.26 uur, onder 5.44 Uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1