Getuig igen van achter het ijzeren gordijn H 3 1 3 A..J. iiiiiiiï®1 Kapper van Norgen Van biljartbal totkrullebol R De moord op Moeke Marsman Stormhoek avonturen van Frederik Om v een kind) RUWE ZEER OUDE GENEVER - - Het Kravchenko-proces Zinaida Cordova, de eerste vrouw van Kravchenko 'i l ADIO programma Tegen drie verdachten weer IS jaar geëist Strijbis verbetert uur record schaatsen ïw, In de De DINSDAG 8 FEBRUARI 1949 PAGINA 2 NEDERLANDERS VAN SMOK KEL NAAR SOVJET-ZONE BESCHULDIGD VOOR ONZE JONGENS IN INDONESIë NEDERLANDSE GRENSCOR RECTIES SLECHTS HONDERD VIERKANTE KILOMETER Met armen vol bloemen, zó arriveerden de prinsessen Beatrix en Irene in gezelschap van hun vader, Z. K. H. Prins Bernhard te Sankt Anton in Tirol, het vacantie-verblijf der koninklijke familie. ONS VERSLAG VAN GISTEREN OVER SPARTA -S.V.V. Slappe koffie Dode appelbomen WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN tafeltennis Titels voor Hongarije en V. S. ÏÏT.°ÏÏ I nedelijhe pl^en ean Nederig veren Haar of. door NORBERT GARAI ONS WERKSTUK VOETBAL IN' ENGELAND kaar een recette van 150.000 gulden. (Teleion. van onze Parijse correspondent) Na iiet weekeind is gisteren het pro- ees-Kravchenko hervat. Een groot deel van de zitting i» besteed aan het ver hoor van twee getuigen, die tot voor kort niets afwisten van Les Lettres Francalses, noch van het boek „lk ver koos de Vrijheid": een jeugdvriend van Kravchenko en een vrouw, met wie hij getrouwd is geweest, de Zïna uit het boek. De laatste had veel publiek naar de rechtszaal doen stromen. Vooraf kwam echter rar, Nordman, de verdediger van „Les Lettres Franpaises protesteren, dat de Franse regering alles deed. om Kravchenko te bevoordelen. Buitenlandse zaken had hem visa verleend op een schuilnaam. De agent van Krav- chenko krijgt inlichtingen van de Quai d:" Or say, die geheim moeten blijven. Ver der organiseert het gouvernement de pu blicatie der debatten voor de radio, ver leent faciliteiten aan de pers enz., drt al les in strijd met de wet, die verslagen van 1 asterprocessen verbiedt. Ik richt, zo zeide hij, directe beschuldigingen tot de minister van justitie en vraag: wat zegt hiervan het openbaar ministerie? De procwreur: Wij hebben hier niet te doen met een proces voor een partij. De president: Wij voeren hier geen pro ces tegen de minister van justitie. Mr Ivard. advocaat van Kravchenko, maakt vervolgens als tegenzet voorbehoud jegens alle Russische getuigen, die „Les Lettres Franchises" van achter het IJzeren Gordijn heeft laten komen, allen zijn lid van de communistische partij, die allen uit baan rangen stoot, die zich niet houden aan de partijdiscipline. Hij citeert uit voerig de statuten der pairtij, waaruit blijkt, dat het partijbelang boven de wet geving moet gaan en hij citeert ook Wishinsky, die de rode rechters aldus om schrijft: Een sovjet-justitie is een effec tief orgaan van de sovjet-politiek en streeft het rode doel na. De sovjet-rechter moet niet altijd de juridische logica vol- gen* Tussen de wet en de partijdiscipline moet hij zonder aarzelen de tweede kie zen, want de wet is slechts een vorm van de par t ij tucht. Na een heftige woordenwisseling tussen de advocaten van beide partijen wordt Romanof binnengelaten, een veertigjarig, (link gebouwd blond ingenieur, te Moskou woonachtig, die Kravchenko sedert 1926 zegt te kennen en die van diens vader en broeder mededelingen omtrent de jeugd van Kravchenko heeft gekregen. Krav chenko was heel anders dan zijn v®"®* en broer, zei hij en zijn familie heeft hij veel reden tot klachten gegeven. Hu was ambitieus, wilde een goed leventje leiden, zodat zijn moeder voor hem haar kleren naar het pandhuis moest brengen, om zijn schulden te betalen. Zijn broer zei van hem. dat hij boven zijn middelen wilde leven en de aandacht wilde trekken door zijn elegantie. Aangezien getuige ook „chic" gekleed is, merkt mr. Ivard tot vermaak der zaal op'. „Als ik getuige be kijk, moet ik zeggen, dat Kravchenko school heeft gemaakt.". Romanof vertelt dan verder, dat Krav chenko. teruggekeerd uit het leger, niet veranderd was en zijn leventje van uit spattingen voortzette. Een oude werkman had een formule tot rationalisering van het werk ontworpen. Kravchenko maakte er zich van meester. Kravchenko: „Ge weet, dat ge liegt'. Getuige Romanof ontmoette Kravchenko te Moskou op het ministerie van buiten landse zaken. Kravchenko zei hem toen. dat hij in Amerika goederen in ontvangst ging nemen. Hjj deed het toen voorkomen, dat Kravchenko maar een ondergeschikte rol vervulde. Later vond hen ben\ in Ame rika bij de Russische commissie. Kravchenko: En wij hebben samen ge- ï*sisd Op een Maandagochtend, aldus Roma nof, kwam Kravchenko niet.bij de com missie Men nam er geen notitie van, in de veronderstelling, dat hij wel weer aan de boemel zou zijn geweest De volgende dag' ging men aan zijn hotel informeren en vernam, dat hij sinds Zaterdag had afgerekend en verdwenen was met al zijn hebben en houden. De publicaties in de Amerikaanse pers bewezen, dat hij de wijk had genomen. Een groot deel van de ondervraging loopt dan over Kravehenko's verblijf in de bolsjewistische jeugdorganisatie. Vol gens Romanof maakte Kravchenko daafc geen deel van uit. Hierna volgde onder heftige incidenten de langzame erkenning van Romanpf. dat hij eerst in 1939 in de Partij gekomen is. Hoe wil je dus weten, riep Kravchenko uit, wat ik tussen 1929 en 1939 in de Partij deed? Romanof beweerde, dat hij in de Russische missie de chef van Kravchenko is geweest, waarover Krav chenko lacht. De tweede getuige is de langverwachte mevr. Zinaida Gordova. de eerste vrouw van Kravchenko, een Russische blonde dame van 36 jaar met fijne trekken, zeer smaakvol gekleed in een zwart costuum, dat men eerder uit Parijs dan uit Moskou afkomstig acht. „Ik heb die man liefgehad, zei zij, zon der ook maar een ogenblik een blik naar Kravchenko te wenden en dit was de grote fout van mijn leven Ik was 19 jaar, toen ik met hem trSüwde tegen de zin van mijn ouders, die hem een onbeteke nende Don Juan vonden. Toen ik twee maanden na het huwelijk moeder moest worden, werd Kravchenko woedend, wierp de borden stuk en dreigde. Maar op een vraag om verduidelijking van de Ruwe huid, Schraf PUROL verzacht en e lippen, aeneest 1 president, erkende zij, dat Kravchenko slechts een revolver had getoond. In ieder geval werd abortus gepleegd. In 1933 zou ik andermaal moeder moeten worden. Ik wil geen kind, want dat breekt mijn carrière, zou Kravchenko gezegd hebben. Intussen blijkt op een vraag van de president, dat getuige een kind van Kravchenko heeft, hetgeen deze niet in zijn boek heeft gezegd. Dat kind is twee jaar later, na de scheiding, door de nieuwe man van Gordova aangenomen. Kravchenko had haar nooit geholpen. Het ene incident volgt nu op het andere. „Wat is er van de vader van mevr. Gordova geworden? vroeg Kravchenko. Gordova: In 1938 is hij aan longontste king gestorven. Kravchenko: Ik zal bewijzen, dat hij gedeporteerd is al sedert tien jaar, om dat hij een oudofficier van de tsaar was. Door vermoeienis of ontroering ant woordt mevr. Gordova meer en meer verward en geprikkeld. Trouwens zij maakte bij haar verhoor de indruk, auto matisch te antwoorden, zo kort als maar mogelijk is en als Kravchenko herinne ringen bij haar tracht op te wekken, is het merkwaardig, dat alle reacties bij naar uitblijven. Kravchenko staat recht voor haar en met zijn ogen die van Gordova zoekend zegt hij, waarvoor zijt gij naar Frankrijk gekomen? en zich tot de president wendend: „Ik heb niets tegen haar. Getuigen zullen hier zeggen, waar haar vader en moeder zijn. Ik zal haar beweringen ontzenuwen. Slechts het Sovjet-politiestelsel kan haar tot de ver klaringen brengen, die zij hier aflegde en die haar onwaardig zijn. De advocaat van „Les Lettres Frangaises wil het verhoor voortzetten, maar Ivard vroeg confrontatie met enige getuigen en de president maakt uit, dat zulks Woens dag zal geschieden De advocaat van „Les Lettres Fran rai ses protesteert heftig, maar vergeefs. Men verwacht, dat de zitting van Woensdag sensationeel zal zijn. Volgens Reuter heeft het onder Améri- kaanse licentie verschonende blad .„Neue Zeitung" te Berlijn de ..Trustmaatschappij voor de handel van Nederland met het buitenland" en de expediteursfirma „Co- pex" te Hillegom beschuldigd van smok kel of begunstiging daarvan tussen de Westelijke en Sovjetzones van Duitsland. Het blad beweert, dat „in opdracht van het militaire Sovjetbestuur waardevolle goederen van het Westen naar het Oos ten worden vervoerd", fliermede zou de „Westelijke tegenblokkade worden ge broken." De heer Fruitema, vertegenwoordiger te Berlijn van de Trustmaatschappij, heeft deze beschuldiging categorisch tegenge sproken. Hij wees op de taak zijner semi- officiële maatschappij. Deze is belast met het toezicht op de uitvoering van de han delsovereenkomst tussen Nederland en de Sovjetzone. Bij de Copex te Hillegom verklaart rnen eveneens niet van smokkel tussen West en Oost-Duitsland af te weten. Copex verzond tot dusver met bestaande auto diensten goederen van Nederland naar de Sovjetzone. Deze goederen worden in auto's geladen, welke daarna verzegeld naar de plaats van bestemming rijden. Zoals men weet is.dit wegvervoer thans verboden. Bij de Niwo, de Stichting Nederlandse Internationale Vervoerorganisatie, zijn evenmin klachten over dergelijke smokkel binnengekomen. Vanwege de Lourdesgebedenactie zal in Lourdes op 11 Februari, feestdag van de eerste verschijning van O.L. Vropw in de grot van Massabielle, een H. Mis worden opgedragen voor het geestelijk en licha melijk welzijn van alle militairen in Indië. Ouders, familieleden en vrienden wor den verzocht die dag in hun parochiekerk de H. Mis bij te wonen en te communi ceren, om door de voorspraak van O.L. Vrouw van Lourdes Gods bijzondere be scherming over de dierbaren in Indone sië af te smeken. Volgens Heinrich Kopf, minister-presi dent van Neder-Saksen, zouden de Neder landse eisen tot grensherziening een-ver lies voor Duitsland meebrengen van 100 vierkante kilometer en die van Luxem burg een verlies van 508 vierkante kilo meter. In een gesprek met een groep Duitse journalisten verklaarde Kopf, dat het rapport der geallieerde commissie over de grensherzieningen niet gepubliceerd zou worden, voordat de betrokken Duitse sta ten gelegenheid hadden gehad hun ziens wijze daarover kenbaar te maken. Ro bertson en Clay, de Britse en de Ameri kaanse militaire gouverneur, hadden Za terdag deze verzekering gegeven. m Woensdag 9 Februari HILVERSUM I (301 m)) NCRV 7.00 Nieuws, gram.; 9.00 v.d. zieken; 9.30 Con- certgebouwork. (e.o.); 11.00 Piano; 11.15 Hoorspel- 12.00 Harmoniemuz.; 12.33 Sex tet J. Kroon: 13.00 Nieuws; 13.15 orgel; 13.45 „Alma Musica"; 14.15 Operette-me lodieën"; 14.40 v.d. Vrouw; 15.00 Kwartet; 15.45 „De Cosmopolitans"; 16.15 v.d. jeugd; 17.30 „Sangh en spel"; 18.00 Koor; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 „Frik- kebeen"; 19.30 Actual.; 19.45 Eng. les; 20.00 Nieuws; 20.15 „Trio Fantasia 20.45 Lezing; 21.15 Bach-conc.; 21.45 Zang en orgel; 22.15 Sweelinckkwartet; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. (23.20 Lezing). HILVERSUM II (415 m) VARA 7.00 Nieuws, gram.; 9.00 Kamermuziek; 10.00 VPRO; 10.20 v.d. Vrouw; 11.00 „Non-stop 12.00 „Vincentino"; 12.33 Kilima Hawaï- ians; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole-ork.; 14.00 Gesprok, portr.; 14.15 Jeugdconc.; 15.00 Hoorspel; 15.30 Regenboog; 16.00 „Roodborstjes"; 16.15 „Het stond in de krant"; 16.45 Vragenrubriek; 17.15 „The Ramblers"; 17.45 RVD; 18.00 Nieuws, gram.; 18.30 RVD; 19.00 Lezing; 19.15 RVD 19.30 VPRO; 20.00 Nieuws; 20.20 Concert- gebouwork.; 21.15 Hoorspel; 22.15 Kwar tet Jaji Corduwener; 22.45 Dichters van deze eeuw; 23.00 Nieuws; 23.15 Zang en orgel; 23.35 Ork. Charlie Barnet (gr.) RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.; nws, 7.15 gram., 7.30 kron., 7.40 gym., 7.50 gram, 8.00 nws, 8.15 conc., 9.00 nws, 9.05 gram., 10.00 Eng. L. P.: nws, 10.10 verz.- pr.. 11.00 Troise en „Mandoliers", 11.30 Eng. H.S.: „Music while you work", 12.00 VI. Br.: gram., 12.30 weerber., 12.32 trio José Fontaine. 13.00 nws, 13.15 gram., 15.00 Denemarken: omr.ens., 15.15 PCJ: Schip v. d. week. 15.45 Denemarken: con cert, 16.00 Eng. L.P.: Southern Serenade Orch., 16.30 Pol. orkest, 17.00 Kootwijk: Batavia, 18.00 Fr. Br.: V. d. sold., 18.30 VI. Br.: V. de sold., 19.00 Fr. Br.: gram., 19.30 VI. Br.: koor van de Scala in Milaan, 19.50 feüilleton, 20.00 operamuz., 21.00 ac tual.. 21.15 oude gram., 22.00 nws.. 22.15 gram., 22.50 n-ws., 22.55 gram., 23.00 Ens. L.P.: nws., 23.15 muz. v. Latijns Amerika. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Br.: nws., 7.10 gram., 7.15 div., 7.30 Eng. H.S Barry, Ostlers Shepherd Band, 7.55 weerber., 8.00 Fr. Br.: nws., 8.10 conc., 9.00 Eng. H.S.: nws., 9.15 kookpr., 9.20 Leslie Baker en ens., 9.45 gezondh.pr., 10.00 Elysian Players, 10.30 recital, 11.05 V. d. scholen, 11.30 Eng. L.P.: V. d. sold., 11.45 Reg. Porter Brown (orgel), 12.15 voordr., 12.30 Kneale Kelley Strijkens 13.15 parlem.overz., 13.30 BBC Midland Light Orch., 14.15 Roberts Ingley en Rumba ork., 15.00 V. d. vrouw, 16.00 N.W.D.R.: Rich. Beckmann (piano), 16,10 Eng H.S.: BBC Welsh Orch., 17.00 Eng. L.P.: voordr., 17.15 BBC Schots ork., 18.15 mil. ork., 18.45 pop. liedjes, 19.15 Falk man en Apache ork., 19.45 Fr. Br.: nws., 20.00 groot symph. orkest, 21.15 H.S. BBC Gistermiddag heeft de procureur- generaal bij het Amsterdams Gerechts hof bevestiging geëist van het door de rechtbank gevelde vonnis over de ge broeders Cees en Jaap H. en Leo v. d. H. in verband met de beruchte moord op de 61-j'arige „moeke" Marsman in haar woning aan de Warmoesstraat te Amsterdam op 2 November 1946 ge pleegd. D- drie verdachten werden door de rechtbank ieder tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Hof had zich gedurende de laatste maanden reeds tot twee maal toe ge noodzaakt gezien deze zeer gecompli ceerde zaak aan te houden wegens on volledig vooronderzoek. Ook bij de be handeling gisteren voor de derde maal, vermochten de getuigen-verklaringen w inig licht op de zaak te werpen en kwam er wederom niet vast te staan wie ven de verdachten nu eigenlijk de moord heeft of hebben gepleegd. V. d. H. geeft toe in het pand van „moeke" Marsman aanwezig en getuige te zijn gewees.t van de moord, die vol gens hem door de gebrs. H. is gepleegd. Cees zou hem' vervolgens naar een taxi op de Dam hebben gebracht, waarmede hij naar Den Haag was geréisd. De taxi chauffeur heeft bevestigd, dat v. d. H. slechts begeleid door 1 man op de Dam aankwam. Jaap H. heeft constant ont kend in het bewuste huis te zijn geweest op de nacht van de moord. Jaap be weert voorts, dat Cees hem de volgende morgen in de trein op weg naar Rotter dam heeft verteld, dat hij (Cees) met v. d. H. samen „moeke" zou hebben ge wurgd. Cees verklaarde voor do rechtercom missaris hetzelfde en nam de schuld dus op zich, maar trok die oekentenis geheel in voor het gerechtshof en houdt nu vol, dat ook hij niet in het pand is geweest. Er zijn geen andere getuigen, die over de moord zelf iets kunnen verklaren, hetgeen waarschijnlijk te wijten is aan het feit, dat niemand dan de schuldige (n) getuige was van de moord. In hun pleidooien volgden de drie ver dedigers de zelfde lijn als hun cliënten: ieder achtte zijn eigen cliënt onschuldig en beschuldigde de beide andere ver dachten van de moord. Op de baan van de ijsclub te Hamar heeft Marius Strijbis uit Harenkarspel gisteren een poging gedaan om de be roemde prestatie van Coen de Koning, die in 1906 te Davos in 1 uur 32 km. 370 m. reed, te verbeteren. Hij is hierin ook geslaagd, want hij reed in 1 uur 32 km. 660 m„ dat is dus 290 meter meer dan De Koning had gehaald. Alhoewel het hier geen officieel wc- re'drecoid geldt er bestaat géén we reldrecord voo 1 uur heeft Strijbis toch een prachtige verrichting geleverd die in Noorse schaatsenrijderskringen sterk de aandacht heeft getrokken. Wij houden van onze eigen sportver- slagen. Daarom heeft het ons zeer ver droten, dat de zetter in ons verslag van de wedstrijd SpartaS.V.V. gisteren zo maar een paar regels heeft weggelaten. Ook de objective lezer zal gestoord zijn door het feit, dat het eerste Sparta- doelpunt door deze aderlating er in ver gelijking met ae weergave van de an dere spel- en seormgsituaties maar stief moederlijk is afgekomen. Teneinde deze oneerlijke verhouding te corrigeren (en uit ijdelheid over ons eigen proza) laten wij hieronder de gis teren verminkt afgedrukte passage thans in haar oorspronkelijk geheel volgen. Toch zal het niet bij 40 blijven Want vier minuten voor het einde krijgt Sparta eindelijk zijn verdiende tegenpunt Het heeft daarvoor zes corners cadeau gekregen, en als Den Boer de bal dan weer hoog voor doel laat zeilen, ziet Benningshof eindelijk kans om met een goed schot Opschoor te passeren. Zelfs wordt het 2 minuten later door Weber nog 42, maar de Sparta-supporters die op een „wonder" a la 4 goals in 10 minuten tegen Haarlem hopen, doen dat tegen beter weten in. Dit spelmoment was stellig niet min der belangrijk dan andere situaties die wel het volle pond kregen. Er was o 1. dan ook in verhouding tot het geheel van het verslag op dit punt een storen de lacune. Weshalve wij er wel prijs op stelden', deze correctie alsnog aan te brengen. (Van onze speciale verslaggever). Hoog in de kop van Drenthe, niet ver van het befaamde Veenhuizen, is een klein gehucht onder de gemeente Norg hard op weg zich een (inter) nationale roem te verwerven. Men hoort namelijk In Een zo heet het plaatsje mo menteel het haar haast groeien, cn reeds overwegen vele inwoners der pl.m. 130 huizen pension te gaan houden voor de kaalhoofdigen van de gehele wereld, die zich vol hoop zullen toe vertrouwen aan de zorgen van kapper Van Rooyen. Deze kapper kreeg in de afgclopcu week alleen al niet minder dan 600 brieven! En dit alles om de geheimzinnige, op slappe koffie lijkende inhoud van een wonderflesje, dat kaalhoofdigheid defi nitief zou genezen. „Mijn man is niet thuiszei het magere bleke mevrouwtje in de deurope ning, kennelijk nerveus en moe. „Nee, ik kan U niets vertellen, en ik wil het ook niet. U komt nog maar eens terug .m'n hoofd loopt om. We zijn in de afgelopen week al twee keer geverbaliseerd omdat mijn man ook 's avonds nog mensen hielp, en daarna moeten we elke avond brieven beantwoorden, honderdenDaar hebben we nu drukwerken voor. Nee, ik laat ze U niet zien.U komt nog maar eens terug. Ze zijn al vanuit België komen vragen om behandeld te worden.... Op het ogenblik behandelt mijn man 160 „pa tiënten". Hij houdt het nooit vol. Van nacht was-ie doodziek,Nee, hij is naar Assen en Groningen, daar werkt ie elke vrije Maandag zijn klanten af. Vandaag wordt waarschijnlijk beslist over een filiaal in Amsterdam. We hebben nog geen patent. Mijn man doet alles alleen, behalve de hoogtezon,. daar heeft ie 'n kapster voor. De kosten zijn verschillend, maar verkó pen doet-ie geen enkel flesje. Nee, die mag U ook niet zien. Komt U maar ta rug als ie thuis is Een "tocht naar Een (vanaf Groningen neme men de bus) duurt zó lang, dat wij na vijf tochten onherroepelijk een „op geruimd voorhoofd" en een proefbehan- deling uit het flesje zouden nodig hebben maar deze vergeefse reis was voor ons minder catastrophaal dan voor de Rotter- dammer, die de andere dag naar Batavia vertrekken zou en aan boord wilde ku ren („dat borstelen van de hoofdhuid kan ik zelf ook wel"). Hij trof echter in Een weer een lotgenoot uit Scheveningen (die niet naar Indië moest) en liet zich bijr.a door deze overhalen om de laatste trein terug te laten gaan en op de terugkerende kapper met zijn eerste behandeling te wachten. In het éne uur, dat! wij in de buurt van het huis rondzwierven, ont moetten wij nog ettelijke teleurgestelden, die helemaal naar Een gekomen waren (de meesten gecamoufleerd met hoeden petten, alpino's of gewoon eerlijk dons) om te horen, dat ze die dag voor niet3 kwamen; en enkelen uit Assen, een Meneer uit Groningen, een Fries met nog tien vlassig blonde nestharen op zijn 32 jarig hoofd, die beweerde dat je „uit eer appelboom wèl dode takkn snoeinn kon' maar „een dode appelboom nóóit meer leevnd kon mestnn", en verder was er een gezin uit Gelderland (onder leiding kosten voor frequente behandeling in Een komen), lonen de kosten het resultaat..? Allemaal vraagtekens, haast even kwel lend als het beginprobleem: wat doe ik met mijn-schedel-„m-het-laatste-kwartier" even tragisch-vermakelijk als het probleem waarmee'de ene kaalgeborene, die momenteel onder behandeling is, zit. er 13 bij hem reeds donsresultaat, maar hij weet nog niet of hetharen of.... veren zullen worden. Overigens vonden wij Een-lingen ont zaggelijk aardige mensen en hadden een beetje medelijden met van Rooyen, die nu waarschijnlijk begint te beseffen wat voor lawine van mannelijke, wanhopende ijdelheid hij aan het schuiven heeft ge bracht van een Heer met hóéd, want op derge lijke dingen als hoofden en hoofddeksels ga je in Een letten). Van de smid kragen wij iets meer los. Hij was een van de eerste successen van kapper van Rooyen geweest „en nog steeds groeide het bij". Allei i wist ie ook niets naders over het middel. Dat wist alleen van Rooyen zelf, en die was veel te uitgeslapen om het geheim uit handen te geven. Zei een ander uit de dorpskring: „Als het grootkapitaal daar nou maar allemaal niet achter komt, al die andere haargroei-leveranciers. want die kunnen nou wel inpakken. Ik sliep niet rustig met zo iets in huis Maar '4 zal Wel familie zijn van die Van Royen uit Indië vermoedelijk bedoel de hij onze ambassadeur in Ottawa), die nvt zo uitgeslapenj jje wereldkampioenschappen tafelten- Vergeet", begon een ander, „anders nis voor landenploegen te s*°ckb°^ niet, dat Colijn(??) er vroeger bij War- U(Jn gisteren^ geemd g U denier uit Wolvega ook ingetrapt is met won Hongarije ju ae finale zijn uitvinding, en twee weken later zat van Tsjecho-Slowakije_ veroverde dt ie in het gekkenhuis" (Wardenier)Het Swaytling-Cup en werd wereldkampioen, had er echter alle schijn van, dat kapper Bij de dames woranenrfie Ver. Staten in Van Rooyen reeds nu het geëffende pad de finale met 31 van Engeland, ver der in eigen land geëerde profeten be- overden de Corbillon-Cup en werden treden had, althans zeker wat Een zélf -wereldkampioen. Wat de Nederlandse betrof. Hij had er teveel „proefkonijnen" prestaties betreft: de heren wonnen nog geholpen en naar men uit het verhaal met 53 van Brazilië, maar kregen met van de jonge boerenzoon zou mogen con- 50 van Zweden klop; de dames beslo- cluderen, ook goed geholpen. ten met ee n3_o overwinning op Noor- De Fries van de appelboom (zie boven) Wegen nam zijn alpino-tje af en onthulde voor D eindstanden luiden- "i gew., Ver. Staten b gew., êweest was Frankrijk 5 „Nee", zei de boerenzoon, „zó slim was I «ew" Zuid-Slavië 4 gew., Wales 2 gew., 't niet êweest, maar wèl sljm". Vijf maan- Luxemburg 1 gew., Noorwegen 1 gew., den geleden was Van Rooyen met hem Finland 0 gew. in de A-groep; Tsjecho- begonnen, had de hoofdhuid geborsteld, Slowakije 9 gew., Engeland 8 gew., Zwe- waar tevoren het haar met bossen, nee den 7 gew., Oostenrijk 6 gew., Neder- met hele wouden tegelijk was uitgeval- land 5 gew., Italië 4 gew., Zwitserland len, tot het zo slim werd. En na die bor- 3 gew., Brazilië 2 gew., Dénemarken 1 steling, die in het begin nogal zeer deed, gew., Schotland 0 gew. in de B-groep, had van Rooyen er iets opgesmeerd. Finale; HongarijeTssjecho-Slow. 54. „Stonk 't ook?" wilde de Fries (weer Dames (Corbillon-Cup): Ver. Staten 7 onder het alpino'tje) weten. gew., Hongarije 6 gew., Tsjecho-Slowa- „Ja, in het begin stonk het wel, en 't kije 5 gew. Schotland 4 gew., Zuid-Sla- beet ook nogal, maar bij de volgende be- vjë 3 gew 'Nederland 2 gew., Denemar- handeling had de kapper het smeersel ken j Noorwegen 0 gew. in de A- U7001' into smvn r-> /Tot*/-! I groep; Engeland b gew., Frankrijk 5 weer iets veranderd. ,En hielp 't ook?" wilde de Fries we- Ik heb m'n haar nou al twee keer laten knippen en er komt nog steeds bij," zei de boerenzoon „voel maar: 't staat goed vast ook". gew., Oostenrijk 4 gew., Wales 3 gew.. Zweden 2 gew., Italië 1 gew., Finland 0 gew. in de B-groep. Finale: Ver. Staten -Engeland 31. De Nederlandse herenploeg bestond Ons verzettend tegen een opkomend ge- I Tïiien; zij bezetten in dit gezelschap een voel van ontwijding, trokken wij be- uit Cor du Buy, Cor Pelser en Huub schroomd aan de jonge aanplant. Het stond zeer behoorlijke plaats in de midden- vast! Toen de boerenzoon „Au" had ge- groep. De dames-ploeg bestond uit Mar- ?egtd'»VIOeg de Pries »En kóstte 't ook got van wijk, Tine Mostertde Zeeuw VütL t x en Cobi van Megen; zij hebben het er Ik heb alleen mijn weddenschap met h' n afgebracht en de kapper verloren: een liter brandewien" letE,,m!nder dad d* Sf1?" van w „Daar heb ik 't ook al mee geprobeerd," eindigden iets meer in de staart van het zei de Fries „maar 't was eigenlijk zonde klassement, van de brandewien, vin je ók nie, en toen het nóg niet hielp, ben ik 'm weer gaan drinkn" Wij hebben geen mensen vóór- en na de behandeling gezien, maar wij geloven evenmin, dat Een als communauteit een primeur in volksoplichting wil behalen. riërend en soms tot aanzienlijke bedragen oplopend, waarbij ook reis en verblijf- 10. Opeens schoot Frederik de tover ring te binnen; opgelucht keek hij naai de aarde. Vlak onder hem was een dorp, dat wel geheel verlaten scheen; de stra ten waren leeg en de luiken voor allo vensters gesloten. „Dat ziet er onherbergzaam uit" zei Frederik tegen zichzelf, „ik wens.... ik wens, dat ik in de berberg zit met een groot glas melk voor me...." Op hetzelfde ogenblik duizelde het Frederik, de wind scheen steeds harder aan hem te rukken- Als door een nevel hoorde hij de stem van Ko Krauw: „Hé. 44) Een ogenblik voelt Danny het verlan gen in zich opkomen met de vuist op de tafel te slaan en deze beide schavui ten eens te vertellen, hoe hij over hen denkt_ Maar dan steekt hij beide handen diep in de zakken van zijn jas, werpt Gordon en Reeves een verachtelijke blik toe en verlaait het vertrek. Voor de fabriek ontmoet hij Nicolle. Hjj is zo buiten zichzelf, dat tranen van woede hem in de ogen komen. Zwijgend overhandigt hjj haar heu do cument, dat de man met de artetas hem gaf. Van hetgeen er verder gebeurt, dringt de juiste betekenis niet onmiddellijk tot hem door. Hij hoort Nicolle een kreet van vreugde slaken en ziet, dat zij het stuk aan een heer geeft, die juist voor bij komt. Dan wordt hij door Nicolle meegesleurd naar een hoek van de straat, waar zich een politle-agent en een man in een grijs pak bevinden. Hij hoort Nicolle, bijna jubelend zeggen Mijne heren, nu kunt u mij arres- Svmph. orkest o.l.v. Sir Adrian Boult; teren.en mr Coverley laat u vrien- v»A rtrt 1 - DDC «*.1^ OO nx -J 1- ogenblik slechts een kort onderhoud met mr. Gordon De deur, welke toegang geeft tot het privékantoor, wordt opengeworpen Een correct geklede heer met een don kerbruin gelaat en grijs haar stormt naar binnen, op de voet gevolgd door de dodelijk verschrikte secretaresse, wie het niet gelukt is de brutale indringer tegen te houden. Coverley doet de deur achter zich dicht, na de secretaresse naar buiten geschoven te hebben en kijkt Goraon en Reeves spottend aan. Ziezo, heren, nu zien we elkaar dan eindelijk weer eens terug Na vier jaar Sen mens wordt bescheidèn in zo'n lange tjjd Vier jaren heb ik mij niets anders gewenst dan met jullie beiden nog eens gezellig een boom te kunnen opzetten Coverleystamelt Gordon ont zet, terwijl hij een beweging maakt, ais of hij op de knop van de eiectrische schel wil drukken. Maar Coverley s vuisten pakken hem bij zijn revers sleuren hem uit zijn gemakkelijke bu reaustoel en heffen hem omhoog, zodat hij struikelend op zijn benen komt te staan. Reeves, die intussen een poging doet om naar de deur te vluchten, wordt door Coverley bij zijn arm vastgehou den. eveneens naderbij gesleurd en ten slotte naast de doodsbleke Gordon tegen de muur geplaatst, '22.00 nws,, 22.15 verv. BBC ork,, 23.05 delijk verzoeken nog enige minuten ge-i Zo! Nu kunnen we over een paar div. iduld te willen oefenen. Hij heeft op het! zaakjes met eikaar praten. Maar met tei zelf heel goed. Anders zoudt u zich de luid. alsjeblieft, andera wordt die dame hiernaast rebels Met een vlotte sprong neemt Coverley plaats op de hoek van de schrijftafel. Zonder het minste respect, zijn handen onverschillig in de zakken van zijn wei- gesneden colbert, zit nij daar tegenover de machtigste directeur-generaal. Hij werpt een vlugge blik op de, naast hem op het schrijfbureau liggende tekenin gen, neemt ze daarna op en werpt ze Gordon voor de voeten. Een goed zaakje, wat Heeft jullie natuurlijk geweldig geïnteresseerd? Een flinke duit mee te verdienen. Maar dit maal gaat de vlieger helaas niet op. Die uitvinding is namelijk ook van mij. En onze hooggeachte heer Reeves heeft zijn tweede meineed afgelegd Coverley had stellig verwacht, dat de onverwachte ontdekking in een val te zijn gelopen het tweetal totaal van streek zou maken. Maar daarin blijkt hij zich toch te hebben vergist Slechts Gordon maakt, zoals hij daar staat, be- vend van angst en schrik, een jammer lijke indruk. Reeves toont merkwaardi gerwijze niet de minste vrees Zijn ge laat isals uit steen gehouwen. Met een lege blik staart hij langs Coverley heen. Als u zo zeker van uw zaak bent, zegt hij kalm: waarom dan deze Wild- West-scêne Waarom stelt u zich niet met de autoriteiten in verbinding om een aanklacht tegen ons in te dienen? Nu kunt u ons slechts neerschieten, maar dat is dan. ook alles. Dat weet, u moeite hebben gespaard hierheén te komen. Coverley heeft in Australië koelbloe digheid leren waarderen. Reeves impo neert hem. De man mag een schurk zijn, hij toont nu toch nog enige rugge- graat te hebben. Ik zou wel eens willen weten, in formeert hij, haast nieuwsgierig, hoe jullie je dat zaakje hebben voorgesteld? Voor de tweede maal de meineed te ontkennen, wat? Was dat de bedoeling? Hij lacht spottend. Nu, hooggeachte mr. Reeves....? Meineed?, zegt Reeves, koel: Mein eedHebt u bewijzen voor hetgeen u daar beweert Coverley is van oordeel, dat dit geen koelbloedigheid meer is, maar een on beschaamde brutaliteit en een o geneuk verliest hij dan ook zijn zelfbeheersing. Rode kringen dansen voor zijn ogen. De dodelijke haat, die vier jaar iang zijn denken vergiftigd heeft, laait we.r in hem op. Bewijzen....?, vraagt hij honend, Nog steeds dezelfde gemene streken t Met de loerende beweging van een roofdier laat hij zich van het schrijf bureau glijden en daarnn op Reeves toe springend, haalt hij uit voor een gewel dige yuistsiag. Maar Beeves vertrekt geen spier van zijn onbewogen gelaat. Hun bukken kruisen elkaar. Wederom maakt Reeves onnatuurlijke kalmte Coverley onzeker Hij Iaat de arm zakken en staart de' man, die hij steeds voor een jammerlijk Uit de dagelijkse stroom van folders, Het lijkt ons alleen nog iets te vroeg brochures en aankondigingen hebben we om nu reeds een definitief oordeel te vel- deze week een circulaire genomen over len over de allround werkzaamheid van een komende tentoonstelling. De Stich- het tovermiddel. Werkt jlet in alle geval- tink Nationale Actie voor Vrlje-Tijdsbe- len? Is het resultaat blijvend? Lonen de „teding" n.l. heeft het voornemen deze kosten van zon kuur (individueel va- zomer onder de naam „Gouden Handen" een tentoonstelling te houden van werk stukken, welke door jong en oud in de I vrije tijd zijn vervaardigd. Dat we op deze tentoonstelling wijzen, spruit uiter aard voort uit het grote belang, dat aan een juist gebruik van de vrije tijd moet worden gehecht. Een dergelijke tentoonstelling zal in alle opzichten belangwekkend kunnen zijn, wanneer we achter'ieder werkstuk zoeken naar de grote hoeveelheid ijver, handigheid, oefening, energie en vinding- rijkheid, welke er aan te pas is gekomen. Ieder stukje werk is immers het resultaat van al deze factoren en daarom verheu gen wij er ons bij voorbaat over, dat onze katholieken, en dan vooral de jon geren. vertegenwoordigd zullen zWn- Maar.... er bestaat een kans, dat d®za expositie in belangrijkheid zal worden waar ga je naar toe? Wat heb je ge- I g^wn^ende? machtig^erkstuk moeten wenst? en to.en was het plotseling stil om ^an Bloeteren. Lukt het, om dit werk- hem heen. Het eerste wat hij zag was een k tij.d en goed klaar te krijgen, groot glas melk, dat vlak voor hem stond dan zal het v5er jaar achtereen als de en toen hij zijn ogen opsloeg bemerkte ^kroonde inzending op een grote natio- hij, dat hij in een stille gelagkamer za. wle tentoonstelling prijken, met een waard, die achter het buffet som ueze tentoonstelling zal worden gehou- ber over een hele stapel papieren gebo- I den op he). raacihuis van iedere gemeente gen stond. in ons iand, in iedere gemeenteraad, waar .Goede middag!" zei Frederik vTiende de verschillende partüen haar opvattin- lijk, maar de uitwerking van zjjn woor- gen en doelstellingen demonstreren. Ook den was verbazend. wij katholieken behoren tot de inzenders; De waard sloeg zijn handen voor de juist wij katholieken, omdat op ons de ogen en kroop op zijn knieën naar Frede- dwingende plichtt onze reddende ac- rik toe tiviteit te ontplooien. Alvorens we de maatschappelijke woes tenij kunnen bevruchten met Gods zaad, zullen we heel wat voorbereidend werk creatuur van Gordon heeft gehouden, aan. moeten verzetten. Onze vrije tijd zal dan Waar heeft Reeves plotseling die psychl- niet meer gevuld mogen worden met fu- sche kracht vandaar), die verbluffende tiliteiten, ieder vrij ogenblikje dient te onverschrokkenheid welkezo scherp worden benut om de gereedschappen afsteekt bij de walgelijke lafheid van de voor het zaaien en. oogsten gereed te ma machtige directeur-generaal, die van angst en als verlamd van ontzetting Willen we actieve strijders zijn in ons teeen de muur leunt? arbeidsmilieu, dan moeten we aUereerst Uiv uitvinding, zegt Reeves kalm, zélf het nodige weten! Willen we een alenf lipt npn zakelijk onderhoud be- storm van propaganda ontketenen, dan ♦rpff. iJ pen groots werk. Toegegeven, i behoren we ervoor te zorgen de juiste Maar over zo'n uitvinding zult u toch middelen te gebruiken! Willen we her- zlker met niemand hebben gesproken vormen, dan eerst, ons-zélf vormen! Wip weet er dus iet.s van? -De tentoonstelling „Gouden Handen" BjgK! schreeuwt Coverley, de secre- zal geopend worden op 28 Juli a.s. De taresse "geheel vergetend: Bigs' Hij heeft 'temeenteraadverkiezingen vallen vóór Tekeningen van mij Sekr%ep„ 0 „TÜI deze openi Wel. laten we dan ook óns de tekeningen van mij gekregen en ze in mijn opdracht aan mr. Ward gegeven En ook mr. Ward zal te allen tijde kun- nen zweren Y, hJ;bt soeie getuigen, dat moet ik zeggen. Een ontslagen employé, die zich op zijn chel wil wreken en Bigs, die een paar uur geledengearresteerd is. Hij schijnt geld van u te hebben gekre gen en heeft zich aan verschillende de licten schuldig gemaakt En u zelf, mr. werkstuk, de overwinning, gereed gaan maken; niet straks, maai onmiddellijk! ROERGANGER. Na tweemaal, op de twee jongste Za terdagen, te hebben gelijk gespeeld. heeft de Engelse Cup-houder Manchester CoverleT.'WMV'meen1 ikV enige ïïjd|United dan einde!ijk «isteren kans ge" wegens verduistèrïng varï" fabrteksgeheh I zlen om de tweede-klasser Bradford te men door de politie gezocht.... overmeesteren. Met 50 bereikte 'Man- Het schijnt Reeves voldoening te chester de volgende ronde. De drio wed- brenaen" maatt t0t het ,"lte,rst® \e strijden tussen Manchester United en orengen. Hy maakt een spottende hand- beweging in de richting van de deur. Bradford werden in totaal door ruim 183.000 toeschouwers bijgewoond, bij el- (Wordt vervolgd) I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2