Geen directe hulp bij agressie Amerikaans congres tovert met formules Kravchenko meldt zich ziek R PLASTIC voor huishouden en kleding Men kijkt meer op de centen Landbouwers OPGELICHT avonturen van Frederik Zanger D\E *-A^E wereld ADIO Europa is ten zeerste teleurgesteld Het manuscript van „Ik koos de vrijheid99 in aantocht programma Kaas blijft op bon Koning George naar Malta? Daling van vervoer per trein, tram en bus en van bezoek aan theater, bioscoop en café De „Waterman" vertrok Nel van Vliet weer op record-jacht Verzekeringen zonder polis De Residentie-orkest naar Manchester en Sheffield De Schuchtere wereldkampioenschap schaatsen in gevaar? DONDERDAG 17 FEBRUARI 1949 PAGINA 2 EEN KARDINAAL M1NDSZENTY- SCUOOL AALMOEZENIER GEWOND Kunststof,maar geen „Ersatz" DE ROTTERDAMSE TRAM BLIJFT BOVENAAN WILMAN; NEDERLANDSE RADIO-ROMAN (Wordt vervolgd,) Het dooit in Oslo DEENS-ZWEEDSE TEGEN NEDERL. TENNISPLOEG WERELDKAMPIOENSCHAP IJSHOCKEY NEDERLAND-BELGIE titelkamp VOOR de roode Meermalen reeds hebben wij er op ge wezen, dat het kritieke punt in de onderhandelingen over het Noord-Atlan- tigch pact sou aanbreken op het moment, dat in het Congres, d.w.z. in de com missie van buitenlandse zaken van de senaat, de kwestie van „het automatisme" van het te sluiten verdrag ter sprake zou komen. Het is begrijpelijk, dat de landen van West-Europa (we bedoelen hiermede de landen ten Westen en ten Zuiden van het ijzeren scherm) een zekere waarborg wensen, dat, als een aanval uit het Oos ten zou komen, zij op de kortst moge lijke termijn, nl. onmiddellijk, op een militaire deelneming van de Verenigde Staten aan hun oorlog zouden kunnen rekenen. Men is van mening, dat de tijd voorbij is, dat men drie jaar, zoals in de eerste wereldoorlog, of twee jaren zoals in 1939, op de Amerikaanse militaire hulp kan wachten; het is zelfs de vraag, of een maand, een week niet te lang zijn. Daarom voldeed de formule, welke in het oorspronkelijke ontwerp-pact moet heb ben gestaan, nl. dat alle verdragsluiten de partijen verplicht zouden zijn in ge val van agressie tegen een van haar, ,,tot onmiddellijke militaire en andere maat regelen" over te gaan, in brede lijnen seker aa» de wensen van het Westen. Men wist echter, dat er bezwaren van Amerikaanse zijde zouden komen, ern stige constitutionele bezwaren. De grond wet geeft nu eenmaal aan het Congres, en aan het Congres alleen, recht en macht era oorlog te verklaren. En daarom werd van die zijde een non licet, een het ia niet geoorloofd, tegen de z.g. operatieve clausule van het verdrag uitgesproken. Daarom wijzigde het staatsdepartement zelf de formule „onmiddellijke militaire en andere maatregelen" in „onmiddellijke militaire qf andere maatregelen". Maar zelfs deze gemitigeerde vorm bo»d nog •te sterk, en momenteel schijnt men zich te bepalen tot „action forthwith": on middellijke actie; of zelfs tot uitsluitend de term „belangengemeenschap". Zoals de gezaghebbende senator Vandenberg verklaarde: Een dergelijke belangenge meenschap zonder verdere nadere aan duiding is op zich reeds een waarborg zonder termijn tegen een-derde wereld oorlog. Natuurlijk geldt de belangenge meenschap voor alle deelnemers, maar is de binding voor niemand groter dan voor de Verenigde Staten. De „New York Times" merkt op, dat deze formule „allerlei uiteenlopende interpretaties afsnijdt", wat ongetwijfeld een voordeel is, zolang de partijen het er over eens zijn, dat elke aanval, welke op een van haar wordt ondernomen, een aanval op allen is. Dat is ongetwijfeld de werkelijke situatie en beide partijen, Amerika zowel als Europa, kunnen ver wachten, dat een aanval bijv. op Alaska ei anderzijds op een der Europese deel nemers, onmiddellijk de gehele Noord- Atlantische Unie in het geweer zal bren gen. Daarom zijn er kringen, aan beidie kanten van de Oceaan, die minstens de formule „militaire actie" mogelijk en daar om gewenst achten. Niet zozeer wijl zij aan de vastberadenheid van een der deel nemers twijfelen, maar om des te meer indruk op Moskou te maken, derhalve om de preventieve kracht van het ver' drag ten volle uit te buiten. Het zeer gezaghebbende Parij3e blad „De Monde" merkt in dit verband op, dat men het niet te zeer betreuren moet, dat het aanvankelijke rigoureuse automa tisme wat is getemperd. De ervaring toch heeft geleerd, dat de strengst geformu leerde bondgenootschappen niet steeds de hechtste zijn gebleken. Een gewichtig be zluit als een oorlogsverklaring kan niet met tegenzin worden genomen; daarom moet de belanghebbenden minstens een schijn van vrijheid worden gelaten. Wat in deze kwestie het belangrijkst Is, is, dat zowel de Verenigde Staten als alle Europese deelnemers hun onwankelbare vastbeslotenheid demonstreren om voor geen enkele bedreiging te wijken. In dien deze wil bestaat, is een verdrag bijna overbodig; het wordt dan ©en sym bool van saamhorigheid met een bovenal psychologische betekenis. Men kan met deze opvatting heel ver mee gaan en toch niet aan de indruk ont komen, dat de staatslieden in Washington zelfs dezen schijnen vaak nog weinig gevoel voor internationale politiek te hebben met dit formule-gegoochel slecht gemanoeuvreerd hebben. Maar vooral hebben zij, naar nu algemeen wordt erkend, een grote fout begaan, door Noorwegen als het ware te willen dwingen (geen wapenen uit de Verenig de Staten zonder deelneming aan het Noord-Atlantisch pact) tot dit grote ver bond toe te treden. De ontwikkeling in het Noorden was zó ver voortgeschreden, dat de kansen op een regionaal Scandi navisch pact, dat Noorwegen, Zweden en Denemarken zou omvatten, binnen het bereik der mogelijkheden was gekomen. Theoretisch stond dit Scandinavische pact volkomen los van zijn Noord-Atlan tische collega; in de praetijk echter, d.w.z. als het ooit tot een oorlog West- Oost zou komen, zouden de twee pacten automatisch worden verenigd. De Scandinavische neutraliteit was ten slotte een gewapende neutraliteit; mo menteel zeer zwak bewapend, maar daarin had Amerika kunnen voorzien. Maar voor zijn eventuele verdediging zou het toch op West-Europa moeten steunen] bovendien bestond er een redelijke mogelijkheid, dat het Noorden, in geval van oorlog, buiten de strijd zou kunnen blijven, wat een ruggedekking voor Rus land, maar in dezelfde mate voor da Noord-Atlantische Unie betekende. Door zijn aandrang heeft Washington nu Rusland tep overstaan van Noorwegen voorlopig, maar evenzeer tegenover Zwe den in beweging gebracht Men kan alle gevolgen daarvan nog niet overzien, zeker niet, mi de Noorse minister van buitenlandse zaken, Lange, bijna met lege handen uit Amerika is teruggekeerd. Dat maakt de Noorse positie tegenover Zweden niet aangenamer, tegenover het Russische aanbod van een non-agressie verdrag veel zwakker. Vrjjdag 18 Februari HILVERSUM I (301 m.) KRO 7.00 nws. Gram., morgengebed; 9.33 Schoolradio; 11.00 Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Viool en piano; 12.33 Promenade ork.; <13.00 Nieuws); 13-50 „Op de korrel"; 14.00 The dream of Gerontius", Edw. EJ- gar; 15.40 Koor; 16.00 Zonnebloem; 17.00 V. de jeugd: 17.15 Piano; 17.45 „Wat het buitenland leest"; J8.00 Metropole-ork.: 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 00 Nieuws; 19.15 Klankbeeld; 19.30 Brabants halfuur; 20.03 „De gewone man"; 20.12 ..II ritorne di Ulisse in paitrja"; 21.00 „De tien geboden": 22.00 Orgel; 22.20 Franse lyriek; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 „The unnatural geven"; 23-40 Piano. HILVERSUM II (405 m.) VARA 7.00 Nieuws, gram; 10.00 VPRO; 10.30 V. d. Vrouw; 10.45 Zang; 11.05 Voordracht; 11.25 Operette muziek; AVRO 12.00 Zang en ongel; 12.45 Gram; 13*00 Nieuws; 13 20 Ens. Jo Bos; 14 00 Kookpraatje; 14 20 Koor; 14.40 Plano; 13.00 Poëzie; 19.20 Kwintetapelera; VARA 16.00 Orgel; 16 30 (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De opwinding bij de heftige woorden wisseling met generaal Rudenko in de vorige zitting schijnt Kravchenko, die lijdende is aan een maagzweer, geen goed te hebben gedaan: even voor de aanvang der zitting vernam men, dat hij ziek was. Dit bracht grote teleur stelling voor het sensatie-zoekend pu bliek, waaronder zich de voornaamste Russische getuigen Romanov, Vassilenko en mevr. Gprlova bevonden. Mr. Nordmann deelde bij de opening der zitting mede, dat Les Lettres fran gaises afzag van het horen van 18 getui gen en mr. Isard zeide toen, dat het manuscript van het boek van Kravchen ko tegen het einde van de week kon verwacht worden, waarop de president de advocaten gelukwenste met hun voor nemen, het proces niet eindeloos te rek ken. Het was wel nodig dat "enige rust terugkeerde. Zij was echter van korte duur. Vassilenko. had gevraagd geconfron teerd te worden met een getuige van Kravchenko, Passetchpik, die hij uit maakte voor een oorlogsmisdadiger en collaborateur van de nazis en de advoca ten van „Les Lettres" schreeuwden; Hij was gearresteerd, maar werd onmiddel lijk door de Duitsers losgelaten. Sovjet-leugens!" riep Passetchnik uit Een 50-jarige vrouw, wat schuchter wordt voorgeleid. Mevrouw Kornienko is bibliothecaresse geweest en vertelt, hoe Kravchenko van '25 af in de bibliotheek kwam werken. Een autodidact was hij, over wie langzamerhand meer en meer met bewondering werd gesproken. Zij las zijn artikelen in kranten en zag daarin zijn portret. Mr. Heiszmann: Kent u Vassilenko? Getuige: Ik leefde met hem op goede voet, maar had nog andere relaties, waar van Vassilenko niet wist. En getuige ver telt dan, hoe zij door de Gpoe gedwongen werd tot verspieding bij Vassilenko en nog andere invloedrijke communisten. Zij moegt er gaan theedrinken en gaan luis tervinken en alles overbrengen wat ge zegd werd. Zij weigerde dit lang, maar toen haar dochter en schoonzoon be dreigd werden, moest zij wel doen wat de communisten eisten. „Maar", zeide zij, „ik was niet zo slecht, dat ik alles overbracht", Mr. Isard: Prachtig regime, dat de mensen dwingt, elkaar te bespieden. De getuige roept uit: Vassilenko moet het weten. De oom van zijn vrouw is door het regime omgebracht. Vassilenko wordt voorgeroepen Hij zegt, „mevr. Gorlienko goed gekend te hebben; wat zij vertelt is echter onzin. Als ik een bourgeois was geweest, was het mogelijk, maar ik ben een zoon van arbeiders". Getuige zegt, geen communiste te zijn, maar de politie gebruikte voor de ver spieding onder de communistische leden juist hen, die zelf niet tcit de partij be hoorden- Een tweede vrouwelijke getuige is een Ukrainse dokteres. Ook zij werd door de Duitsers gearresteerd en weggevoerd. Ze is daarna uif Rusland weggebleven, omdat zij uit radio Moskou vernam, dat Stalin op het standpunt stond, dat wie door de Duitsers waren weggevoerd als verrader moesten worden beschouwd. De advocaten van Les Lettres blijven allerlei strikvragen stellen, maar getuige antwoordt kalm en met beslistheid. Een viertal andere getuigen wordt nog ge hoord. De ene geeft een beeld van de hongersnood, de ander van de martelin gen door de Gpoe. Een werkman is zelf langdurig gevangen geweest en gruwelijk gemarteld. Hij zegt, dat het een wonder is, dat hij nog hier is. „Denk om de bocht" 19.15 RVD; <19.30- 21.00 VPRO); 21.00 „Rigoletto"; 22 10 Buit. weekoverz.; 23.25 Kwartet; 22.40 VPRO; 23.00 Nieuws; 23.15 Lezing; 23.30 Symph. canc- Radiodistributie III: 7.00 VI Br: Nws; 7.15 Gram; 7 30 Kron; 7.40 Gym; 7,50 Gram; 8 00 Nws; 8.15 Conc; 9.00 Nws; 9.05 Gram; 10 00 Eng LP; Nws; 10.10 Verz pr; 11 00 Billy Mayerl Rhythm Ens; 11.30 Eng HS: „Music while your work"; 12.00 VI Br: Gram; 12.30 Weer; 12.32 Gram; 13.00 Nws; 13.15 Gram; 14.00 Liehtc muz; 15.00 Denemarken: Omr ens; 16.00 Eng LP: Rendezvous Players; 16.30 Jack Leon en ork; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Béromunster: Cedric Du- mont en ork; 18.30 VI Br: V d sold; 19 00 Fr Br Gram; 19.30 VI Br: Filmmuz; 20i00 Fr Br: Variété; 20.30 VI Br: Omr symph ork; 22.00 Eng LP: Nws; 23.15 Causerie; 23.20 Sid Phillips en ork. Radiodistributie IV: 7.00 -Fr Br; Nws; 7 10 Gram; 7.15 Div; 7.30 Eng HS: Gram; 7.55 Weer; 8.00 Fr Er: Nws; 8.10 Conc; 9 00 Eng HS: Nws; 015 Gezondh pr; 9 20 cSram; MO Causerie; 10.25 Piano; io'.50 Am nwsbrief; 11.05 V d scholen; 1L3Q Eng LP: V d sold; 1145 Orgel; 12.15 voerdr; 12-30 Welsh Orch; 13-15 Parlem; 13.30 North Orch; 14 15 Ork Stone; 13.00 V d vrouw; 15 35 NWDR: Dansmuz; 16.00 Recital; 16.15 Cabaret; 16.45 V d vrouw; 17 00 Fr Br: Ber; 17.10 Verz pr; 17.40 Zang; 18.00 V d sold; 18.15 Eng LP: Schots Var ork; 19.00 Sandy Macpherson; 19.15 Dansork Wilson; -19.45 Béromünster: Blaas ork uit Zürich; 21.30 Fr Br: Non stop muz; 22.00 Div. Met instemming van Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts is da nieuwe R. K. lagere school, welke in Mei a.s. in de Peel onder de gemeente Asten, wordt geopend, de naam Kardinaal Mindszenty-school ge geven. Mr. Isard en mr. Heiszmann laten die getuige omstandig verklaren, hoe zij ge deporteerd werden, wat zij tijdens hun deportaties deden en waarom zij niet te ruggingen. De advocaten van Les Lettres doen steeds pogingen de getuigen van Kravchenko als collaborateurs van de Duitsers voor te stellen en roepen daarbij meermalen Romanov, Vassilenko te hulp, die al die getuigen voor oorlogsmisdadi gers uitmaken. Over het algemeen waren de verklarin gen eentonig, steeds hetzelfde, een ont zettend beeld tevens van de toestanden en verhoudingen in het Sovjet-paradijs en een bewijs van de waarheid van het boek van Kravchenko. Aan het feit, dat van 30 Januari j.l. af in verband met de tijdelijke verlaging van het vleesran-tsoen het kaasrantsoen aanmerkelijk is verruimd, blijkt men hier en daar in handelskringen de conclusie te verbi-niden, dat de kaasrantsoe-nering en -distributie op korte termijn zal worden opgeheven en dat dientengevolge aan net beheer van de distributiebescheiden geen zorg meer zou behoeven te worden be steed. Het ministerie van Landbouw vestigt er evenwel do aandacht op, dat het niet- in het voornemen ligt de kaasrantsoenering op korte termijn op te heffen. Men ingang van 14 Januari j.l- zijn be noemd tot gewestelijk commandant van het Rode Kruis korps: in de kring Zuid- Holland: dr. C. de Groot, arts te Rotter dam, Noord-Holland: C. J. Schmeink, arts te Amsterdam, Noord-Brabant: F. de Sam, arts te Oisterwijk, Gelderland: B. Blok huis, arts te Doetinchem, Zeeland: J. S. Bloos, arts te O. en W. Souburg, Gronin gen: dr. J. W. van Rooy, arts te Gronin gen, Friesland! J. P. Buys, arts te Leeu warden, Drenthe; Chr. v. d. Ree, arts te Assen, Overijssel: W. F. Pfeiffer, arts te Almelo, Utrecht: A. Vrijlandt, arts te Utrecht. De commandant in Limburg zal nog nader worden aangewezen. Koning George, die aan aderontsteking in de benen lijdt, zal waarschijnlijk voor herstel van zijn gezondheid in April voor drie maanden naar Malta gaan, aldus meldt A.P. uit Londen. Van de zijde van Buckingham Palace werd verklaard, dat een dergelijk plan in de familiekring gemaakt kan zijn en dat een betrekkelijk korte reis naar het buitenland niet uitgesloten is. Het hoofdbestuur yan Katholiek Thuisfront ontving deze week het be richt. dat kapitein-aalmoezenier H. N. Pieters ernstig ziek is tengevolge van verwonding door vijandelijk vuur. Sinds November j.l. is een opmerkelijke daling opgetreden in het personenver voer per trein, tram en bus en het bezoek aan schouwburgen, bioscopen en cafe's. Met name over het vervoer per train en bus in de drie grote steden, staan ons interessante cijfers ten dienste. In Den Haag en Rotterdam bracht 1948 het tram- en busvervoer resp. 47.000 en 50.000 gulden meer op dan in 1947, Am sterdam vertoonde reeds een daling met 50.000 gulden; de aantallen vervoerde reizigers bedroegen resp. 6 millioen en 1 millioen meer en 5Ys> millioen minder. Was dus voor Rotterdam en Den Haag het jaar 1948 wel gunstig, in November ging een sterke daling zich aftekenen. Over de maanden November en Decem ber '48 werden in Rotterdam 1 millioen en in Den Haag 1.2 millioen passagiers minder vervoerd dan in Nov.-Dec. '47. ook in Amsterdam 1.2 millioen minder. Tenslotte in Januari 1949 in Rotterdam 1,3 millioen passagiers minder dan in Jan. 1948. Waaraan die daling in verhouding tot een jaar geleden moet worden toege schreven? Vroeger gaven de wintermaan den een stijging, maar in deze winter is het weer zo zeldzaam fraai en zacht, dat tram en bus niet als voorheen een „toe vluchtsoord" waren. Bovendien is van zeer grote invloed het sterk stijgende aantal fietsen. En wellicht is ook de ver mindering va-n de distributie een factor; het publiek behoeft nu niet meer her haaldelijk een ritje naar het distributie kantoor te maken. Het Rotterdamse trambedrijf staat er altijd nog het beste voor in den lande. Dat hier ook het aantal passagiers gro ter dan elders is. vindt zijn oorzaak in het betere materieel, het lagere tarief en het feit dat hier ook in verband met het ontbreken van een bebouwde binnenstad, grotere afstanden moeten worden over brugd. Ook te Rotterdam heeft echter een sterke daling in het vervoer plaats, uitgezonderd echter op de tramlijn 11 en de buslijn B (waarbij we misschien mo gen opmerken, dat het opvallend is, dat deze beide lijnen wel als „beter ge situeerde" lijnen zouden kunnen worden betiteld; Red.)- Lijn 22 blijft in Rot terdam de lijn met het record aan op brengst per wagenkilo-meter. Ir. N. A. Bogtstra, de nieuwe directeur van' de Rotterdamse Electrische Tram, heeft Dinsdagmiddag in een kennismaking met de Rotterdamse pers over een en ander verteld. Wat het eigen Rotterdamse trambedrijf betreft; hij had niets dan lof voor dit mooie, goede, snelle en moderne bedrijf, welks exploitatie z.i. dan ook moet worden voortgezet in de geest van zijn grote voorganger dr. ir, J. G. J, Q. Nieuwenhuis- De tram, als het best geschikte massa- vervoermiddel, blijft in Rotterdam boven aan, ook al biedt de trolleybus vele mo gelijkheden. In Groningen is men al vele jaren lang uiterst tevreden over qe trol leybus, in Arnhem gaat men vol goede moed beginnen, in Rotterdam kwam men nooit verder dan een proefneming aan de Rochussenstraat, waarmee nooit ver der is gegaan. Omschakeling op de trol leybus zou op het ogenblik economisch onverantwoord zijn; men denkt er dan ook niet aan, ook al omdat de tram nog meer zal voldoen ml de nieuwe binnen stad van Rotterdam zeer ruim zal zijn (voor '40 en ook nu in andere steden vormen de nauwe centra de grootste moeilijkheden). Gevraagd naar de Noord- en Zuid- Hollandse Tramweg Mij., vanwaar ir. Bogtstra naar Rotterdam is gekomen, waar men onlangs van de tram op de bus is overgegaan, verklaarde de heer Bogt stra, dat men met name in de bollen streek zeer tevreden is over deze ver andering, die als allemaal gunstige ge volgen heeft: hogere frequentie, kortere reisd-uur en meer opbrengst. Op de „Waterman" scheepten zich gis teren te Rotterdam 1400 militairen in. Onder hen bevinden zich 250 leden van het KNIL en 75 man van de luchtstrijdkrach ten. De overigen zijn van de Kon- land macht, voornamelijk van het garnizoen te Bergen op Zoom. Het Niwincomité uit Zeeland gaf aan de „Waterman" vier guitaren en vier mando lines mee, uit te reiken aan de muzikaal ste militairen aan boord. De Niwin ver zond bovendien met dit schip tien koffer- gramofoons. 17 radiotoestellen en 500 voet ballen, alle bestemd voor de troepen in Indonesië. Sinds enkele jaren heb ben de plastic gebruiks voorwerpen een plaatsje in ons dagelijks leven, misschien ook in ons hari, veroverd, want voorwer pen van deze stof zijn niet alleen practisch, maar dikwijls aardig om te zien. Dikwijls, niet altijd, want ook in de plasticwereld zijn er stiefkinderen van het pnbiiek Hiertoe beho ren op de eerste plaats de glimmende tassen, die nie. mand meer aankeek toen eenmaal het nieuwtje er af was- Ook Frankrijk is met deze dingen volge propt, maar evenmin als in Nederland vallen ze hier in de smaak, ook niet bij het eenvoudige pu bliek, Misschien ligt de oorzaak, naast de afkeer van het „glimmende" me de in de modellen, die in 't geheel niet smaakvol zijn. Stellig hebben de Ameri kanen een grote hoeveel heid plastic-tassen, waar ze geen weg mee wisten, aan Frankrijk verkocht, maar de pogingen, om ze aan het Franse publiek kwijt te raken, waren van stond af aan tot misluk king gedoemd. Is de mislukking in Nederland ook te wijten aan de vrees „op te val len", de Fransen hebben vooral een hekel aan al wat „Ersatz" is en gis zodanig besohouwen ze de nieuwe kunststof nog steeds. Type,- rend vï>or de mentaliteit is wel, dat men een van plastic vervaardigd voorwerp niet beter kan aanprijzen dan met te zeggen, dat het precies lijkt op een of ander van ouds bekend en geliefd ma teriaal. Hoe lang zal het nog duren eer men het plastic 5 soi aanvaardt? Het is echter niet onmogelijk, dat de vrouwen van idee zullen veranderen. Op het ogenblik worden te Parijs op een plastic-tentoonstelling zeer goede mo dellen geëxposeerd. De tassen lijken niets meer op die afgrijselijke glimmen de dingen van een paar jaar geleden; enalleen als men ze heel nauwkeu rig bekijkt ziet men, dat het geen leer is. Vooral de handbagage heeft een be drieglijk „leren" uiterlijk, en heeft het Nylon regenmantel in rerschillende kleuren te krijgen. grote voordeel erg licht te zijn. Ook schoenen van plastic zou men voor Ieren schoenen verslijten, vooral de z.g. daimschoenen. In onze grotemensen ogen zijn de poppenmeu- belen minder geslaagd, maar bij de moderne kin deren hebben ze veel suq ces; wij voor ons vinden ze, evenals de kopjes en bordjes in felle ileurer. te koud aan doen. Verder waren er een uitkomst in deze tijd hele eetserviezen van plastic en men zou den ken, (gelukkig!) dat ze van aardewerk zijn ge- maakt- De glazen, die we zagen, hadden een stem mige decoratie, ze zijn bijna wit» maar veel te licht on voelen niet pret tig aan. Voor gezinnen met kinderen zijn ze ech ter ideaal, evenals de eet tafel met plastic boven blad, dip zeer practisch is en bovendien helemaal niet lelijk. De nylonstoffen zijn na tuurlik ook op deze ex positie te vinden. Vooral voor meubelstoffen zit er voor nylon toekomst, 't Scheurt niet gemakkelijk en wordt met een vochtige doek afgenomen. Sinds de witgehaakte antimakassars van onze grootmoeders niet meer in de mode zijn, is het moeilijk een fauteuil schoon te houden. Een. ge makkelijke stoel, men even met wat water kan afnemen, is dus een hele vooruitgang. Ook voor japonstoffen wordt nylon ge bruikt. Tot nog toe valt nylon echter niet zo mooi als echte zijde, maar waar schijnlijk wordt ook dit bereikt. Voor regenmantels is nylon al bijna een klas sieke stof! Ook tot onze verlichting dringt plas tic door. De electrische kronen van wit plastic zijn op een afstand niet van gla zen kronen te onderscheiden, mits ze aangestoken zijn. Zonder kunstlicht ech ter voldoen ze in het geheel niet, ze zijn niet mooi van kleur en vrij grof Deze industrie staat echter nog in haar kinderschoenen, we kunnen er stellig nog veel va» verwachten DINY K. W. Nel van Vliet wil binnenkort een offi ciële poging doen om de wereldrecords 100 en 200 meter orthodoxe schoolslag en 100 meter vlinderslag op haar naam te brengen. Zoals bekend, heeft de F.I. N.A. besloten per 1 Januari van dit jaar de oude lijst van wereldrecords op schoolslag af te sluiten en van die datum af nieuwe wereldrecords in te stellen, voor orthodoxe en vlinderslag afzonder lijk. Nel van Vliet had alle wereldrecords schoolslag van de oude lijst in haar be zit en zij wil nu ook de eerste wereH- recordhoudster worden op de beide nieuwe lijsten, op boven vermelde af standen. Volgens haar trainer Jan Stender, is Nel van Vliet op het ogenblik weer in goede vorm en traint zij geregeld. Model C.C.C. De 36-jgrige C. C K. te Hilversum is door de politie gearresteerd en in Am sterdam ingesloten onder verdenking van oplichting, c.q. verduistering tot een bedrag van 1230.gepleegd te Uit hoorn. Hij zou verscheidene personen hebben bewogen tot het sluiten van ver zekeringen. tot bedragen van 10 a 15.000 gtilden. De premies nam hü tegen kwi tantie in ontvangst, een polis echter kreeg men niet Voor zover bekend heeft K. geopereerd in de provincies Zeeland, Gelderland en Noord-Holland, hoofd zakelijk in landbouwkringen. Bovendien zou hij zich hebben schul dig gemaakt aan het kopen van goede ren zonder volledige betaling (flessen trekkerij). K. speculeerde erop, dat het wetsont werp „pensioenvoorziening zelfstandi gen" zou worden aangenomen. Hij had een Amsterdamse verzekeringsmaat schappij voorgesteld een aparte pen- sioenverkekering voor zelfstandigen in het boerenbedrijf te ontwerpen. Op dit voorstel was men ingegaan in die zin, dat K. opdracht kreeg een onderzoek in te stellen naar de belangstelling, die er voor een dergelijke verzekering zou kun- 18 —O Grutjes!, stamelde de waard. Dat is vast Notaris Zwingelhout; hij is de rechterhand van de roverhoofdman. Boem! boem! boem!, ging het weef op de deur. De waard kromp in elkaar( Verschrikkelijk.prevelde bij zachtjes voor zich heen. Waar haal ik zo gauw honderd gulden vandaan...... De notaris komt natuurlijk de belasting halen. O, wat moet ik beginnen. Hij maakte nog steeds geen aanstalten om e deur te openen. Als U mijn wensring een® gebruik te. stelde Frederik voor. De waard ademde verlicht op. Dat is waar ook!, zei hij. Hij liep naar de lade en draaide de sleutel om en Afblijven!, snauwde een dunne stem. Je wi}t natuurlijk je geld voor mij verstoppen, hè? Maar dat zal je niet lukken; zowaar ik notaris Zwmgelhout ben. Doe de deur open! Frederik zag. hoe een wijdgemond pistool door een kier in de luiden naar binnen wees; recht op de waard, die zich met knikkende knieën naar de deur begaf en haastig de grendels tepugsahoof. nen worden gewekt. Zijn taak was dU3 zuiver adviserend en de bedoeling van zijn werk was, dat groepen boeren coö peratief fondsen zouden stichten en dus coöperatieve verzekeringen in het leven zouden roepen. K. vatte zijn taak echter anders op. Hij belegde vergaderingen met boeren, waarbij hij hun voorspiegelde, dat het wetsontwerp „pensioenverzekering zelf- standigen" nun wel op ƒ30 h f 40 per bunder land zou komen te staan. Hij bood hun aan een verzekering tot maxi maal 15.000, welke reeht zou geven op een lijfrente na 65-jarige leeftijd van 24 per week De premie zou 375 per jaar bedragen. Bij overlijden voor de 65-jarige leeftijd zou de uitkering aan de echtgenoten geschieden- Toen hij echter ook een 63-jarige boer op deze voorwaarden wilde verzekeren, waar door de man dus voor een bedrag van ƒ750.te betalen in de loop van twee jaar voor de rest van zijn leven 84— per week zou ontvangen, wekte hü arg waan. De rijkspolitie in Uithoorn werd erin gemengd. Deze constateerde, dat K. wel bij herhaling premies had laten betalen en daarvoor kwitanties had afgegeven, maar nimmer polissen uitreikte. Een verhoor hem afgenomen bracht aan het licht, dat hij het geld, hetwelk hij reeds had geïncasseerd - alleen in Uithoorn bijna 1250.--, maar in andere plaatsen nog veel meer ten eigen bate had aangewend. Bovendien bleek hij vele schulden te hebben, tot een bedrag van 10.000.—. Hij deed meermalen aankopen zonder te betalen Ook zijn stukken ge vonden, die het waarschÜnIÜk maken, dat hü in de hongerwinter, toen hij ver bonden was aan de administratie van de centrale keuken te Utrecht, zich aan verduistering in dienstbetrekking heeft schuldig gemaakt. Rij de Amsterdamse politie was K. be kend als een fantast. De officier van Justitie te Amsterdam zou gaarne in gelicht worden over zijd handelingen in andere plaatsen. Als gevolg van het onlangs gesloten Engels-Nederlands cultureel accoord zal het Residentie-orkest o-l.v. ï'rits Schuur man op 20, 21 en 24 April in Manchester en op 22 April in Sheffield een geven. Daartegenover komt het uaue- orkest o.l.v. John Barbirolli Uit M-an- chester óm o.a. op 20, 21 f" £Pril in het gebouw van K. en w- te uen Haag te concerteren 3) Wel, dan had 'k eerder de raad van je verwacht om met de hoed in de hand bij mijn concurrenten naar een baantje te solliciteren, dan zo'n kostbare reis te ondernemen op hoop van zegen. Zegen blijft nog al eens uit als je er bitter om verlegen zit. Patricia wierp het hoofd in de nek. Naar Parijs is 't anders geen wereld reis zou 'k zo zeggen. Naar Parijs?, echode Sheridan: Wat moet 'k daar uitvoeren? Denk je, dat de succesnummers er zich zullen verdringen en me om de hals vallen zodra ze mijn vriendelijk aanschijn in de gaten hebben gekregen? Neen, 'k Veronderstel, dat de aspira ties van succesnummers hóger reiken. Maar u kon er Octave Lacroix in de arm nemen, 't Was Lacroix die Etienne Durant ontdekte. Madeleine Bérat. Gustave Feuil- leteau, om 't bij deze drie radiosterren van de laatste tijd te laten. Hij schijnt voor dat werk een hondenneus te bezit ten. Een verzamelaar van antiquiteiten, Mr. Sheridan, snuffelt in volksbuurten, niet in de hoofdstraten van een stad. Lacroix deed zijn vondsten op Mordmar- tre en Montparngsse. Om me aan een dichterlijke ontboezeming te buiten te gaan: er bloeien heel wat schone bloemen in het verborgene. Büna niemand merkt ze op, juist omdat hij ze daar niet ver wacht. Een half jaar geleden bewees u Lacroix dienst. .Hij schreef terug, dat hij zich de gelukkigste man van de we reld zou achten, als hij In staat werd ge steld, het u te vergelden. Laat er niet meer dan 10 pet. van gemeend zijn, dan nóg lijkt 't me de moeite waard van 't aanbod gebruik te maken. Sheridan trommelde met de vingers op zijn lessenaar, Toen kwam hij met een ruk overeind. Ja, 't is op z'n minst te proberen! Wat een bof, jongedame, dat jij je die Lacroix herinnerde! 'k Beken eerlijk, dat ik de snuiter glad vergeten was! Patricia boog stijfjes. Een welkome gelegenheid Mr. Sheri dan, om 't verwyt, dat ik een kip zonder kop zou zijn, aan uzelf te endosseren. Die pit!, lachte Sheridan uit volle borst: Nog altoos erover aan mokken? Toch heb ik je nederig mijn verontschul digingen aangeboden! Wel, Pat, als La croix me uit de brand helpt, dank ik 't aan jou! 'k Verzeker je, in dat geval niet zonder mooi presentje terug te komenl Dank u, weerde het meisje koel af: 't "Geeft geen pas, dat stenotypisten pre sentjes van haar patroon accepteren. Miss Morris., hm! Slaagt Lacroix er in, me een knalnummer te bezorgen, dan wacht jou binnenkort een salarisverho ging waar je van om rolt! En jou ook, Ralph. Eenzelfde toezegging werd me vóór vandaag negen en vijftig maal gedaan, Douglas, als 'k de tel niet ben kwijt ge raakt, en dat geloof 'k niet. Gaat de zes tigste ip vervulling, dan zal 'k er niet van om rollen, maar 'k beloof plechtig, je van die dag af met Mr. Sheridan aan te spreken. En wanneer „binnenkort" be tekent „op zün laatst binnen drie maan den", dan verbind ik me bovendien, twee keer de hoed te lichten als 'k je op straat tegenkom! II. Het lot was met de First Radio Artists Agency. De vijfde dag na Sheridan's ver trek ontving Armstrong een telegram uit Parus kennelyk in uiterst fid-ele stemming opgesteld: „Lacroix een duivelskunstenaar. Heb attractie meer dan knal. Frobisher laat me decoreren. Ga op mün kosten met Pat dineren. De baas leek een verjongingskuur te hebben ondergaan; die indruk ontving Ralph althans toen hij hem na een week weer op zijn oude plaats zag. Belangstel lend informeerde hü -naar de fam-euse Parijse vondst. De mededeling, dat het een „hij" betrof en met een „zij", stelde Ralph enigszins teleur- Wacht je beurt af, zei Sheridan zelfverzekerd: Ik ben een tijdje langer in 't vak en ken de knepen. Ook in ons land overtreft 't aantal vrouwen dat van de mannen aanzienlijk. Wie er alzo in slaagt, haar sympathie te winnen, heeft direct 't getal mee. Daar komt bü, dat de vrouw, die 't handig inpikt, zonder veel moeite haar voorkeur op de echtgenoot of verloofde weet over te brengen. Pc ervaring als impresario heeft me ge leerd, dat 't succes van de kunstenaar, onverschillig op welk gebied, in de regel van langer duur is dan dat van de kun stenaars. Kan zijn, Ralph voelde zich nie-t overtuigd: Wie is de beroemdheid, waar jü beslag op legde, en in welk genre blinkt hy uit? Hij wordt door me gepousseerd als de zanger Mario Caselia, lachte Sheridan zachtjes: Maar, Ralph, voor een beroemd heid giet hij zich zelf niet aan. Eerder voor een sof. Overdreven bescheidenheid of zelf kennis? Eigenlijk geen van beide of allebei, zoals je 't noemen wilt. Hij zou zijn debuut maken als fiederzanger in de Salle Pen guin, een Parijse concertzaal voor de lichtere Muze. Octave Lacroix had het zo geënsceneerd, dat José Jacquemme de naam waaronder de jongeman zou debu teren feitelijk daar door hem werd „ontdekt". Dan begon de verrukkelijkste lyrische tenor, die zich sedert een halve eeuw deed horen, een tournée door Europa, vervolgens door de Verenigde Staten. Een tournee die, dat stond voor Lacroix als een paal boven Water, bestemd was om één onafgebroken triomftocht te worden, 't Liep evenwel anders. José Jacquemine voor 't voetlicht trad, kon hij geen noot uitbrengen. HU wag gelde op zijn benen en wiste zich met verdwaasde blik 't voorhoofd- 't Publiek dacht niet anders, of Jacquemine had een stuk in zijn kraag Maar daarmee klopte niet. dat hü 't podium afrende alsof de duivel hem op de hielen zat. Met geen stqk was hy te bewegen, op te treden; de zang-recital nioest worden afgelast. Lacroix incasseerde een lelijke strop. Hm. zei Armstrong. Hij keek Sheri dan aan met een mm, welke te kennen gaf, dat hij diens nuchterheid op 't mo ment minstens Sterk m twijfel trok: 'f Komt dus hierop neer, dat 'de duivels kunstenaar Lacroix zijn str0p wurmde en hem JOU omlegde. Douglas, 'k was voornemens, je de rekening te pre senteren van t diner, dat Pat en ik ter viering van je daverend succes moesten opsmikkelen, maar 'k zou een onmens Zakten11"6" k str°P groter Nobele ziel!, grinnikte Sheridan: ~eg gerust hoeveel lichter jullie me heb ben gemaakt ep 'k betaal zonder een pen ny te beknibbelen! De organisatoren van de wereld kampioenschappen schaatsenrijden zit ten met de handen in het haar. Men vreest namelijk, da? teet onmogelijk zal blijken de wedstrijden op de offi cieel vastgestelde dagen Zaterdag X9 en Zondag 28 Februari te doen plaats vinden tenzij het uitermate zachte weer van thans nog vóór Zaterdag omslaat. Het kwik van de thermome ters in het Mislet-stadlon blijft reeds enkele dagen hoven het vriespunt en hoewel er ijs genoeg Ugt, is dit van te slechte kwaliteit, om er wedstrijden als wereldkampioenschappen op te laten verrüden. Indien er inderdaad niet op genoem de data kan worden gestart, zal men wachten tot de omstandigheden gun stig zijn, al zou dit midden in de week vallen. Aan de wereldkampioenschappen schaatseneden, welke Zaterdag J9 en Zontfag 20 Februari te Oslo worden ge houden, zal worden deelgenomen door rijders uit Nederland, Noorwegen, Zwe den, Hongarije, Groot-Brittannie, Fin land, Korea, Polen en de Ver. Staten. Hoewel de inschrijvingen pas Vrydag- avond sluiten en belangrijke teams als die van Noorwegen en Zweden nog niet zün samengesteld, zün reeds vele namen van deelnemers bekend Behalve de Ne derlanders Kees Broekman, Jan Lange- dijk, Wim van der Voort en Anton Huis- kes zullen uitkomen de Finnen Park- kinen, Laitinen, Lammio en Salomaa, de Koreanen Chang Pyun, Hio Chang, Lee en Dong Sung Moon, de Pool Kalbarczyk, de Hongaren Kilian, Pajor, Merfnyi en Ladanyi, de Britten Young en Dymock, de Amerikanen Henry eri Werket, ter wijl de Engelsman Cronshey evenals te Davos onder de kleuren van de intern. Skating Union zal starten. De Nederlandse ploeg welke Vrijdag en Zaterdagavond in de tennishal van Marlot tegen de Deens-Zweedse zal spe len; Nielsen en Foernstedt, bestaat uit niet minder dan vüf spelers. Dit aantal is een gevolg van het besluit van het bestuur van de K.N.L.T.B. om onze in ternationale spelers, en vooral hen die voor de ploeg voor de Davis-beker in aanmerking kqmeu. oefening te geven. Vandaar dat ook de enkelspelen, mis schien ook de dubbels „best-of-Hve" ge speeld zullen worden. Een niet gering programma; drie van die partijen per avond, ook al begint men te kwart qver zeven- De wedstrijd heeft zeer aantrekkelijke partüen, want Nielsen en Foernstedt zün jonge, levendige spelers, Nielsen vooral een ep al aanval. Het programma is als volgt: Vrijdagavond van 7.15 af: Krüt tegen Nielsen, gevolgd door Van Meegeren tegen Foernstedt, gevolgd door het dub belspel Van Meegeren en Ihnck tegen Nielsen en Foernstedt. Zaterdagavond van 7.13 sr, Linck tegen Foernstedt. gevolgd door Van Meegeren tegen Nielsen, gevolgd door het dubbel spel Rinkel en Wilton togen Nielsen en Foernstedt. In do finale-poule van de wedstrijden om het wereldkampioenschap ijshockey m Stockholm won Tsj- Slowakije met 3_2 van Canada, Zwitserland mat 54 van de Ver. Staten en Zweden mst 18-0 van Oostenrük. In de finale-poule werd nog gespeela: TsjechoslowakijeOostenrük 71; Zwe denCanada 2—2, De voetbalwedstrijd Nederland—België op 13 Maart a.s. te Amsterdam zal zoals bekend door een Zweedse scheidsrechter worden geleid* H® Zweedse voetbalbofid heeft hiervoor een lfjstje saamgeste! d waarop de volgende namen voorkomen: j o. Nils®011 Ulelsingborg), Ganna* Dahi- ner (Maimö) en Tore (Kappar) SJobevg (Stockholm)- Ecn van deze drie zal in gemeenschap- pulijk overleg door de Belgische en Ne- d^rljmdse voetbalbonden worden geko zen- De Eturimian1 B(exing U(nion) heeft telegrafisch goedkeuring verleend voor de ontmoeting tussen Qiel de Roode en de Italiaan MinelU om het Europese kam pioenschap weltergewicht op 4 Maart a.s. in Pen Haag. jn de internationale weltergewiontcom- peti-tie te Antwerpen verloor onze land- genoot Harry Bos in de kwart-finale van <j,e Fransman Piette op punten. In de halve finales komen drio Fransen en de jonge Belg Leys (die onlangs in 1 ronde door Van Klaveren werd gevloerd), Professor Wetallus, de wereldberoemde scheikundige en calorioloog uit Emmer Compascuum schrijft ons: „Door een woordvoerder, die in nauw contact staat met de progressief-weten- schappelijke wereld, is verklaard, dat men alles van soyabonen kan maken, behalve machinerieën voor industriëja doeleinden- Zeewier schynt echter een ern«tiSe concurrent van de soya-boon te worden. Er is slechts één enkel bezwaar tegen het plan om zeewier te gebruiken voor de productie van voedsel, vuurvaste s-leen en textiel en dat is, dat iemand een plastic-zeewier zal uitvinden, hetwelk niet alleen aangenamer van smaak is, maar dat ook beter tegen vorst kan en waarvan meer betrouwbare hydraulische persen kunnen worden gemaakt. Reeds lang ben ik van mening, dat Glimzo, hetwelk preventief werkt tegen de bof en de tanden laat stralen als een electrische lamp van 1000 kaars, een zeker r-'->'"B' zfcwier bevat".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2