Mindszenty tegen god l oze ker k Compromis-politiek zonder succes Tactiek der rode terreur 1 Storm hoek DIT JAAR TIEN MILLIOEN NEDERLANDERS De militaire clausule van het Atlantisch Pact So fia weinig origineel Weerbericht „Proces"-voorbereiding precies als te Boedapest DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In de Huwelijkgeboorte en dood in cijfers Geen automatische verplichtingmaar klare verzekeringen Wordt Amsterdamse havenstaking opgeheven? Gen.-majoor Diirst Britt De Marshall-hulp Dr. Beel Woensdag naar Batavia 71ste IAARGANG No. 20858 L)e botsing tussen Kardinaal Mindszenty en de Roden was er geen, die kon worden opgelost met een „aan de Keizer geven, wat des Keizers is". Deze nieuwe Caesar slokte immers alles op. In landen, waar de Staat niet tracht diep binnen te dringen in het persoonlijk leven van iedere onderdaan, kunnen Kerk en Staat naast elkaar in vrede leven; maar de communistische staat is zelf een instrument van de kerk, de godloze kerk van het internationale communisme. Dit is de facie van Rakoside grote communistische haas in Hongarije. DE ONTSTEMDE LUIT OVER RECHTVAARDIGHEID 'EN LIEFDE VRIJ VAN DRUK Z. H. Paus Pius XII (links op voorgrond) tijdens zijn toespraak vanaf het balcon van de St. Pieter tot de ontzaglijke mensenmassa, welke Zondag was geko men om te luisteren naar de rede van de H. Vader, waarin Hij het proces van Kardi naai Mindszenty veroordeelde. MOSKOU VINDT NOOR WEGENS HOUDING PROVOCEREND De E.V.C. zoekt een weg terug bevelhebber in Noord-Nederland MELKPRIJS BLIJFT ONGEWIJZIGD BEANGSTIGEND ANTWOORD Druk op Nederland in verband met Indonesische politiek MORGEN ZACHTER WEER RE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Céurant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij dè administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De moraal, die deze kerk predikt staat in directe tegenstelling tot die van de Kerk van Kardinaal Mindszenty. Met alle middelen probeert deze kerk de mensen zover als mogelijk van God weg te trekken. De volledige macht van zijn politie-organen, van zijn opvoedings systeem en socialistische economie wordt gebruikt om bekeerlingen te maken en de tegenstanders te vernietigen In de strijd, waarvoor Kardinaal Mindszenty zich geplaatst zag, onder kende hij geen lijn tussen Kerk en Staat. Dat was duidelijk uit de gebeurtenis sen in Rusland Aan het einde van de Tweede wereld oorlog lagen behalve Rusland en de door Rusland bezette delen van Duitsland en Oostenrijk nog negen andere landen onder dc klauwen van het rode leger. Van de 80 millioen mensen in deze landen, waren er 42 millioen direct of door de geünieerde Kerken met Rome verbonden. Het grootste deel van oe an dere inwoners behoorde tot de Lrieks- Orthodoxe Kerk. De communisten wisten heel goed, hoe zij de zaak moesten aanpakken. Zij hadden in Rusland de Orthodoxe Kerk gesloopt en van de ruïnes hadden zij een werktuig voor hun eigen godloze staat gevormd De protestante kerken toonden zich gereserveerd in d*> strijd, maar het heeft haar weinig geholpen, want in Hongarije werden alle scholen genatio naliseerd. De Lutherse Bisschop Lajos Ordass, zucht in de gevangenis, omdat hij zich tegen de communisten verzette; de beschuldiging was zwarte handel. Ferenc Nagy, een Vooraanstaande li- guur in de Presbyteriaanse Kerk be treurt op dit moment in Amerika zijn aanpappen met de communisten, door wie hij gedwongen werd uit zijn land te vluchten. In Roemenië zijn anderhalf muiioen Katholieken van de Griekse Kerk ge dwongen in de Russisch Orthodoxe Kerk. Het zelfde lot viel de drie en half mil lioen Roétheense Katholieken te beurt, die nu burgers van de USSR zijn. In landen met een overwegend Katho lieke bevolking moesten de communisten anders te werk gaan. De tussen-iiggende stap voor een omverwerping van de Kerk was het stichten van een „nationa- IFL katholieke Kerk, los van Rome. Enkele maanden geleden verzocht de Hongaarse communistische baas, Matyas f Rakosi, de leider van de Hongaarse Katholiek Democratische Voiks-partij, Istvan Barankovics, bij hein te komen. Hij verzekerde Barankovics, dat hij er niet aan dacht om de godsdienst in Hon garije uit te roeien, maar hij meende, dat het hoog tijd wordt om de Hongaarse Katholieke Kerk van de tyrannie van Rome te bevrijden. Waarop Barankovics hem ten antwoord gaf,, dat godsdienst gebaseerd op nationaliteit een godsdienst zonder zin was. „Gij, die Tito zo aanvalt op zijn natio nalisme, zult dit het best begrijpen al dus merkte Barankovics schrander op. De Hongaren hadden drie mameren om hun houding tegenover het commu nisme te bepalen Zij konden collaboreren met de com munisten; zij konden speculeren op tijd winst of strijden. Er was slechts een enkeling, die de eerste koers wilde varen Pater Istvan Balogh was een van hen. Hij was een welgedane priester met een Pallieterse lust voor lekker eten en, een goed leven. Zijn priesterlijke plichten wisselde hu af met baantjes als „copywriter voor bioscoop-advertenties en het reaacie - schap van een krant. Rond czeged had hij de kippenfarmen .georganiseerd en hij was altijd een actieve hulp bij het in elkaar zettexl van zomer-feesten, waaraan hij als penningmeester mee hielp. Pater Balogh was li van de door de communisten beheerste regering, welke daad hij billijkte met de opmerking: ,,Laat ons verzoenings-gezind zijn, zo dat iedere man in vrede in zijn bed kan slapen. Het is heel goed als Kardi naal Mindszenty het martelaarschap wil aanvaarden. Maar wat moet er met de ■zes millioen Hongaarse Katholieken ge beuren, wier zaak het iste blijven le ven?" De tweede groep, die matiging wenste werd geleid door de muzikale Laszlo Banass, die Kardinaal Mindszenty op volgde als Bisschop van Veszprem en Gyula Czapik, de aartsbisschop van Eger. Hun politiek werd uitgewerkt door twee Jezuïeten, Pater Joseph Janasi, een van de leidende Hongaarse intellectuelen en Pater Kerkai, de grote organisator achter de jeugdbeweging Zij beweerdefi dat er geen verzet van de Hongaarse Katholieken sterk genoeg kon zijn om directe resultaten te kunnen boeken. Men moest in bepaalde dingen toegeven en dan maar afwachten wat eruit zou voortvloeien. Een groot deel van de Ka tholieke geestelijkheid sloot zich bij deze opvatting aan en wellicht een meerder heid van het Hongaarse Episcopaat Het was dezelfde opvatting als Adam 'Kar dinaal Sapieha in Polen had aangegeven en die welke door Aartsbisschop Beran in Tsjechoslowakije gevolgd werd. De derde opvatting, die van een vol ledige intellectuele tegenstand, was die van de Prins-Primaat. De communisten beweren nu. dat Kardinaal Mindszenty geloofde, dat er in de zeer nabije toe komst oorlog zou komen tussen Rusland en Amerika Geheel afgescheiden van deze communistische verklaring is er reden om te geloven, dat Kardinaal Mindszenty deze opvatting had Of zij zijn politiek bepaalde, is echter niet dui- de'ük Een man van zijn strijders-natuur zou waarschijnlijk in ieder geval de hand schoen hebben opgenomen, of er nu hu-p in aantocht was of niet. Wat ook de oorzaak moge zijn, Kardi naal Mindszenty was bij voorbaat reeds weerbarstig. Voor de verkiezingen van 1945 zond hij een herderlijke brief rond waarin hij verklaarde: Het was tyrannie die deze ver schrikkelijke oorlog over Europa bracht.. Het was tyrannie, die onze heiligste men senrechten trad. Het was tyrannie, die ons zelfs theoretisch het recht ontzeg de om als individu onze gaven, onze ta- ienten en voorxeuren te ontwikkelen. Maar wij moeten niet de een niets ont ziende machts-hongerige clique vervan gen door een zelfde, zij het, dat deze de naam democratie draagtWij vragen U, broeders, om deze woorden goed in U zelf te overwegen eer gij uw stem uitbrengt. Laat U geen angst aanjagen door de zonen van het kwaad. Hoe min der tegenstand dit kwaad vindt, des te machtiger zal de tyrannie-groeien. Hierna verdrongen de mensen zich in de kerken en op de pleinen, waar nij sprak. Duizenden volgden hem. toen hij de proqessie leidde op de .feestdag van Si. Stephanus, de Koning van Hongarije, ter wij hij de relieken van Buda's St. Stepha- nus Kapel naar de Kronings-kerk droeg Mindszenty verzette zich niet tegen de Communistische land-hervorming, ook al kostte dit de Hongaarse Kerk bijna negen tiende'van haar bezittingen. De grote te genstand kwam, toen de Communisten be gonnen met het nationaliseren van de Hongaarse scholen, ten einde er instru menten, voor de Communistische propa- gande van te maken De Kerk had 80 pot. van alle Hongaarse scholen opgericht en gesubsidieerd uit de opbrengst van haar eigendommen. Nadat een groot deel van haar inkomen was weggevallen, ten ge volge van de land-hervormingen had de Kerk grote moeite om de scholen open te houden. De Regering, schnijbaar begaan niermee. bood aan om de Katholieke onderwijzers te betalen, hetgeen erop neerkwam, dat het staats-ambtenaren zou den word/en. Verontwaardigd weigerde Kardinaal Mindszenty. Op directe aanwijzingen van Moskou besloten c.e Communisten toen de scholen zonder meer te nationaliseren. Toen het Hongaarse Parlemen, formeel de wet op de nationalisatie van de scholen goed keurde, gaf Mindszenty opdracht om over geheel Hongarije de kerkklokken te lui- J^n teken van rouw en alarm. Wel traentten de Communisten Mindszenty tot zwijgen te brengen door hem een vrijge leide uit Hongarije te verzekeren, maar hii weigerde. ,De welf heeft in het woud meer vei ligheid dan een eerzaam Christen in de Hongaarse Communistische Staat", deelde hij een bezoeker m die tijd mee. „Binnen vier maanden zal ik waarschijnlijk op mijn beurt wachten in de cel van de beul Maar ik zal nooit mijn politiek veranderen, noen iets terugnemen van alles wat ik ten on- gunste van de Communistische regering heb gezegd. God heeft mijn geloof ba- schikt en ik beveel mijzelf in zijn han- den. Wij zitten langs le wateren van Baby Ion. Zij willen ons liederen leren, die ons even vreemd in de oren klinken ais de tonen van een valse luit". Zijn manier van optreden bracht menig Katholiek in Hongarije in onrust en in Rome waren monsignori, die hun handel wuifden in ontstemming over de „tact loosheid van de Prins-Primaat- Het ging er niet om wat hij zei, maar om de ma thei, waarop hij dat deed. Toch merkte Rómr op, dat de verzoe- nings-politiek van Kardinaal Sapieha en Aartsbisschop Beran er niet in slaagde de Communistische opmars tegen de Kerk te vertragen of te stoppen. Daarom steun de Z. H. Paus Pius XII Kardinaal Minds zenty tegen de gematigden in Hongarij In November j.I. begonnen de Coin- munisten Mindszenty te naderen. Dag en nacht werd zijn paleis bewaakt. Een nabije fabriek werd door de Roden gevor derd en omgebouwd tot een slaapplaats voor de 80 burger-speurhonden, die tot enige taak hadden het paleis van de Kar dinaal te schaduwen. De Kardinaal wLt wat ging komen. Hij schreef: „Ik beschuldig mijn beschuldi gers niet.... Ik oid voor een wereld van rechtvaardigheid en liefde en ook voor die. genen, die naar de woorden van mijn Meester niet weten wat zij doen". Hij vroeg zijn moeder om bij hem te blijven. Degenen, die hen bezochten, meld den, dat moeder en zoon kalm en geluk kig waren- De laatste herderlijke brief hield de nu beroemde opmerking i"> aai: de priesters, waarin hij hen aanried, iedere bekentenis, die ooit met zijn handtekening zou ver schijnen, te beschouwen als het gevolg van een menselijke zwakheid. lij alle Hongaarse kerken, behalve in die van het diocees van Aartsbisschop Czapik, lazen de priesters de herderlijke brief van Kardinaal Mindszenty voor Hierin werd het antwoord gegeven aan al diegenen, die, evenals Czapik, wensten te schipperen met de zonen van den boze „Na al zoveel van ons te hebben afge nomen, kan de wereld ons nog steeds van dit of dat beroven maar het geloof in Jesus Christus kan niemand ons ontne en" zei Kardinaal Mindszenty. Dit was de Mindszenty, die de Commu nisten arresteerden. Niemand had hem ge dwongen in de oppositie te gaan. Hij had zichzelf niet bedot met te denken, dat hij veilig was. Van zijn eigen karakter uit dat het woord wijken of toegeven met kende, was hij de smalle bergweg naar het martelaarschap opgegaan. Vijf weken later zat een geheel andere Joseph Kardinaal Mindszenty in de be klaagdenbank. Hij was in het zwart ge kleed. als een gewone priester. Wat daar bij gebeurd is, weten wij allen. De Communisten gaven een „geel-boek" uit, dat zogenaamd Kardinaal Mindszeuty's geschreven bekentenissen bevatte. Daarin kwamen stukken voor van de meest kin derlijk-vurige zelf-beschuldigingen. die in alle opzichten herinnerden aan de stijl van de Moskou zuiverings-rechtspraken. Zij konden geen enkeie vergelijking door staan met het ware karakter van Josenh Kardinaal Mindszenty. Enkele voorbeelden: „Ik organiseerde alle krachten, zowel in binnen als buiten land, wier belang het was de republiek omver te gooien en daarmee al haar in stellingen en prestatiesIk verwachtte het herstel van hqt koningschap na de Derde Wereld-oorlog.... Ik-wilde Otto (van Habsburg) me* eigen hand kronen, opdat ik voor mijzelf alle gunsten zou kunnen veilig steilten, die aan een man van zo voorname adfei worden toegestaan" Als dit alles was,' waarmee' de Commu nisten konden komen aandragen, dan kon de wereld er zeker van zijn, dat de wil van Kardinaal Miiidszenty uitgeschakeld wa:. door verdovende middelen of kwel ling. Maar de opvolgers' van Koning Une- ricus (de tyran uit No >rd Afrika in de 5e eeuw na Christus) hadden het handiger aangelegd. De Kardinaal, die voor het ge recht stond, scheen:in het geheel niet ge kweld of door chemicaliën beïnvloed. Be trouwbare waarn emers uit het Westen, die aanwezig waren zeiden, dat hij er bleek en gespannen uitzag. Toch gaf hij de indruk een man te zijn, die nog geheel over zijn geestelijke vermogens beschikte. Er was geen middel, aten de Westelijke wetenschap bekend, dat dit kon verkla ren. Er is niemand, die wist., wat deze sterke man ertoe kon brengen, zichzelf zo te verloochenen. De Communistische propaganda haalde natuurlijk de volle inzet uit de herroepin gen van de kardinaal. Radio-uitzendingen van het proces, maakten een diepe indruk op de Hongaren, waarvan de meesten aan hun radio-toestellen zaten vastge kleefd van bet begin van het proces at Velen, die tevoren ':i zijn onschuld hadden geloofd, begonnen te twijfelen, toen zij de stem vare de kardinaal zelf. hoorden. Dit proces zal nog lange jaren blijven voortleven in de neriiinering van de men sen. Maar een les was nu al afschuwelijk duidelijk. Wanneer de Communisten, een maal hun heerschappij hebben gevestigd is er geen man, ho„ sterk van karakte" ook. die zijn onaantastbaarheid kan be waren. Kardinaal Mindszenty, die het martelaarschap verwachtte, had St. Pau lus geciteerd zeggende: „Te leven is voor mij Christus en sterven is mij gewin. Zij lieten Kardinaal Mindszenty niet sterven. Zij hadden een bit* rrder martelaarschap voor hem bereid. De militaire clausule in het voor gestelde Atlantische pact zal de V. S. niet automatisch tot oorlog verplich ten, maar zal verzekeringen bevatten, zö krachtig, dat niemand het voor nemen van het land om agressie te weerstaan verkeerd zal verstaan, aldus Werd gisteren uit officiële bron te Washington vernomen. Aoheson en de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen zijn het eens over de militaire verplichtingen, die door de V ,S- kunnen worden aange gaan en de besprekingen worden op deze grondslag voortgezet. Het proces tegen de 15 Bulgaarse protestantse kerkleiders, dat a.s Don derdag niet Vrijdag, zoals aanvan kelijk werd aangekondigd te Sofia zal beginnen, belooft in alle opzichten een geslaagde herhaling van het proces tegen kardinaal Mindszenty te zullen worden. Nadat eergisteren Ziapkof, 't hoofd van de congregationele kerk, grif toe gaf spionnage en deviezensmokkel te hebben bedreven, is intussen ook Chernef, het hoofd van de Pinkster gemeente. op de achter het „IJzeren Gordijn" gebruikelijke wijze klaarge stoomd voor „bekentenissen". Cher- nef gaf niet alleen toe, voor de Ame rikanen en Engelsen te hebben ge- spionneerd .doch verklaarde zelfs, dat hiji voor de oorlog voor. de Duitse ge heime dienst werkte. Ook de poging om verwarring te stich ten met het verdraaien of verkeerd ge bruiken van verklaringen van kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, die zouden hebben gezegd dat in, Bulgarije volko men godsdienstvrijheid heerst en hun- veroordeling van de „landyerrsderlijke praktijken van de arrestanten zouden hebben uitgesproken, heeft Sofia van Boedapest afgekeken. Het zal er echter evenmin succes mee hebben, omdat ieder weldenkend mens er direct de ware betekenis van begrijpt. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken, heeft de beschuldigingen tegen léden van de Britse legatie te Sofia geuit in de „be kentenis" van Ziapkof, „ongefundeerd" genoemd. De woordvoerder verklaarde, niet aan de indruk te kunnen ontkomen, dat deze beschuldigingen een nieuwe poging vormen om de leden van de staven der Britse legaties in achter het „IJzeren Gordijn" gelegen landen te isoleren. Hector McNeil heeft in het parlement verklaard, dat Groot-Britannië de Bul gaarse regering verzocht heeft om spe ciale vertegenwoordiging bij het „pro ces". Op een herhaald verzoek om een uiteenzetting van de beschuldigingen, te gen de kerkelijke leiders ingebracht, is tot dusverre van het Bulgaarse ministe rie van buitenlandse zaken geen ant woord ontvangen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken hoopt het verdrag bin nen Ongeveer een maand aan het Con gres voor té leggen. Het zal vergezeld gaan van een voorstel voor militaire hulp aan de deelnemende West-Euro- pese landen ten bedrage van vele mil- lioenen dollars. Men verwacht, dat Amerika voor meer dan 3 milliard dol lar aan wapenen aan Europa zal leve ren, waarvan een milliard voor he.t eerste jaar. Bevin heeft de Britse ambassadeur te Washington opdracht gegeven, alles in het werk te stellen om de bespre kingen over het N.-Atlantisch pact te bespoedigen. De ambassadeur moet ter vergadering „alles vermijden, wat de gang van zaken zou kuimen ver tragen". Bevin acht het namelijk niet raadt zaam erop aan te dringen, dat in het ontwerp-pact „zwart op wit"' melding wordt gemaakt van automatische mili taire steun. De weglating van een-daar op betrekking hebbende clausule zou. althans volgens de mening van de Britse minister van buitenlandse zaken, geens zins de draagwijdte van het ontworpen pact verkleinen. Hij zou hebben doen uitkomen, dat de gedachte aan dit pact van Washington is uitgegaan en dat de militaire steun van de Ver. Staten in geval van oorlog eigenlijk vanzelfspre- kens" is. Bevin's opwekking tot spoed vindt haar grond hierin, dat hij het van het grootste belang acht zo spoedig' moge lijk een overeenkomst te bereiken om aldus de tegenstanders van het pact te beletten te profiteren van de tijd, die aan onvruchtbare debatten verloren gaat. Naar aanleiding van Noorwegen's voornemen toe te treden tot het Atlan tisch Pact en het Sovjet-voorstel voor een non-agressiepact af te wijzen, heeft Moskou dreigend de sabel laten rinke len. „Wanneer de Noorse regering daar inderdaad toe besluit, zal de sovjet- Russische regering haar politiek ten op zichte van Noorwegen, dat tot nog (oe als een vredelievend land wordt be schouwd, moeten herzien", aldus is te Moskou verklaard. Het Russische inzicht werd weerspie geld in een commentaar van „De rode vloot", waarin verklaard werd, dat „de Amerikaanse militaristen Noorwegen wensen te zien als een springplank voor een aanval op de sovjet-unie". Een be sluit van Noorwegen om tot het Atlan tisch Pact toe te treden zou volgens het biad, als uiterst provocerend worden be schouwd. Hét aantal inwoners van Nederland is van I Januari 1948 tot 1 Januari 1949 gestegen van 9.716.000 tot 9.870.000. Aan het eind van 1949 of het begin van 1950 zal derhalve, naar mag worden ver wacht, de tien millioen worden bereikt. Dc gemiddelde leeftijd der inwoners van ons land bedraagt thans ca 30 jaar en 9 maanden. We hebben met een enkel woord reeds melding gemaakt van het feit, dat in 1948 het sterftecijfer in ons land een laagterecord betekende, niet alleen voor Nedrland zelf, maar zelfs voor gans de wereld en voor alle tijHen, Misschien is dit wel voor een deel nog te wijten aan de oorlog en met name de hongerwinter, toen abnormaal veel mensen stierven, terwijl er in normale tijd van dezen mensèlijkerwijs gesproken nog tal rijken verscheidene jaren hadden kun nen levért. De cijfers over de loop der bevolking in 1948, waaraan wij het sterftecijfer ontleenden, bevatten nog andere interes sante gegeven, t.a.v. de demografische ontwikkeling van ons Tand. Dan zijn daar op de eerste plaats de huwelijks- en geboortecijfers. Deze liggen nog steeds op een aanzienlijk hoger peil dan voor de oorlog. In 1948 werden 87.680 huwelijken gsloten tegen gemid deld 69.179 in de jaren 1936/'39. Maar in 1946 waren het er 107,221 en in 1947 nog 98 689. Per 1000 inwoners was het in 1936/'39: 8.0; in 1946: 11,4; 1947: 10.2 en 1948: 9.0. De geboortecijfers vertoonden een zelfde lijn: een zeer sclierpe piek na de vooroorlogse jaren en daarna geleidelijk aflopend: in 1936/'39 werden gemiddeld 174.910 kinderen per jaar geboren, in 1946 niet minder dan 284.456. Het jaar daarop was er een vrij geringe vermin dering nl. tot 267.348 en 1948 werden toch nog 248.050 babies geboren. Per 1000 in woners resP- 20-3: 30.2; 27,8 en 25,3. De daling van het aantal geboorten van 1946 op 1947 komt geheel voor rekening van de achteruitgang van het aantal later geborenen, daar het aantal eerst geborenen in 1947 nog een stijging te zien gaf als gevolg van het grote aantal huwelijken in 1946. Van 1947 op '48 was de vermindering meer gelijkelijk ver deeld over de eerst- en later geborenen, zoals de volgende cijfers laten zien Tegenover gemiddeld 51,083 eerstgebo renen per jaar van 1936/'39, werden er in 1946 geteld 77.393, in 1947 niet minder dan 80.811 en in 1948 „nog maar" 70.040. Per 1000 inwoners was dat 5,9 voor do jaren 1936/'39; 8,2 voor 1946; 8.4 voor 1947 en 7,2 voor 1948. Om nu op de sterftecijfers terug te komen, ziehier vooreerst de getallen: liet aantal sterftegevallen in 1936/'39 was gemiddeld 74.688 per jaar; in 194b be droeg het 80.151, in 1947: 77.646 en in 1948: 72.379; per 1000 inwoners was dat resp. 8,7; 8,5; 8,1 en 7,4. De daling van de sterftekansen, in het bijzonder in de oudere leeftijdsklassen, welke zich na .de .oorlog heeft voltrok ken. was- in 1947 nog onvoldpende tot uiting gekomendoor de strenge koude in de eerste maanden van 1947. Het'sterftecijfer'van 7,4 per T 000 in woners is te' danken enerzijds aani de lage sterftekansen, anderzijds aan de gunstige leeftijdsopbouw der bevolking van Nederland. In vergelijking met andere landen met goede hygiënische toestanden zijn de oudere leeftijdsklas sen, waaruit hét grootste contingent der overledenen voortkomt, naac verhouding in de bevolking van Nederland minder talrijk vertegenwoordigd. Gezien echter de voortschrijdende veroudering der Nederlandse bevolking lijkt het niet waarschijnlijk, dat het cijfer van 7,4 in de komende jaren wordt geëvenaard. De sterfte van kinderen beneden 1 jaar was in 1948 zeer gunstig en bedroeg 28.5 per 1000 levendgeborenen, tegenover 33,1 in 1947. Het getal van 28,5 is het laagste tot dusver in Nederland geregis treerd. De cijfers voor Zweden en Nieuw-Zeelaqd liggen echter nog lager. In beide landen hediroeg de zuigelingen sterfte in 1947 slechts 25 per 1000 De stakingsleiding van de Amsterdamse havenarbeiders die vandaag zes weken in staking zijn, en het bestuur van de Alg. bedrijfsbond transport (EVC) hebben in overleg met het hoofdbestuur van de EVC, besloten het werk in de hoofdstede lijke haven te doen hervatten, mits er aan zekere „voorwaarden" wordt voldaan. Deze voorwaarden o.a.: geen rancune maatregel mag worden toegepast zijn vervat in een schrijven aan de scheep- vaortvereniging Noord, in welk schrijven de arbeiders zich bereid verklaren het werk Woensdagochtend te hervatten. Mocht echter op dit schrijven geen be vredigend antwoord worden ontvangen, dan zal de staking worden voortgezet Het hoofdbestuur van de overkoepelen de werkgeversorganisatie, de scheep vaartver. Noord, zou hedenochtend het schrijven behandelen. De generaal-majoor der artillerie H. J. J- W. Diirst Britt, voormalig comman dant van de „7 December-divisie", is met ingang van 16 Februari j.I. benoemd tot bevelhebber jn het 4e militaire - gewest (Noord-Nederland). j De Stichting voor de landbouw heeft in December j.I. een brief gezonden aan de minister van Landbouw, in welk schrij ven de stichting haar bezwaren kenbaar inaakte tegen de wijze, waarop de melk prijs voor de periode van November 1948 tot November '49 is vastgesteld, met name tegen de afwijking van het L.E:I.-rapport. In zijn antwoord op deze brief motiveert de minister deze afwijking en hij conclu deert dat hem tot nu toe niet is gebleken, dat de prijs van 17.5 cent per kg. melk met 3.3% vet niet juist is. Hij ziet der halve geen aanleiding deze alsnog te wij zigen. Het geval kan zich voordoen, dat er onder bepaalde omstandigheden een vraag oprijst, welke de mens blijft ach tervolgen. Men kan ze dan niet meer kwijtraken, ondanks het feit, dat er re delijke antwoorden op te vinden zijn. Want er is één antwoord, dat men vreest als juist te moeten accepteren, hoewel het in zich alles verklaart. Zo'n vraag is het probleem van de huisvesting der duizenden jonge mannen- en vrouwen, die jarenlang snakken naar een spaarzame ruimte, om de beker van het levensgeluk in een goed huwelijk te kunnen drinken. Met name aan de huis vesting van de jeugd wordt immers maar j bitter weinig gedaan. Er wordt gebouwd (zij het dan ook in bescheiden mate), er worden regelingen uitgevaardigd, doch steeds weer hebben zij er bitter wei nig baat bij. Zo ook de nieuwe premie-regeling, welke j.I. Vrijdag in ons blad werd gepu bliceerd. Hoe welwillend deze regeling er ook uitziet, aan de kracht ervan wordt veel ontnomen door de bepaling: „De te gemoetkoming zal worden verstrekt aan hen. die door de betrokken voorzienin gen niet zelf zijn gebaat". Wie zijn er nu door de betrokken voorzieningen anders gebaat dan het jonge stel? De conclusie is dus. dat de premie niet aan jong Ne derland zal worden uitgekeerd. Het vreemde feit doet zich hier voor. dat de autoriteiten blijkbaar geer, zin voor de realiteit bezitten.Zouden zij ook maar een. ogenblik werkelijk denken, dat samenwoning door de hoofdbewoners zo zeer wordt begeerd, dat zij een apart keukentje, een eigen toilet, bepaalde vertimmeringen aanbieden, om een jong stel in huis te kur.nen kriigen? De wer kelijkheid is wel heel anders. De gega digden moeten beloven, voor het maken van dit en het aanleggen van dat te zor gen, en natuurlijk op eigen kosten' Zijn ze daartoe niet bereid, wel, dan geen kamers! Practisch worden we hier tegenover het feit gesteld, dat de overheid het niet nodig acht de jeugd ook maar in het minst te helpen met het inrichten van een bescheiden home. De vraag nu: „Waarom niet" Vele antwoorden hierop zijn mogelijk en de meeste ervan, zijn ook redelijk en hebben niets af schrikwekkends. Er is echter nog een antwoord, dat evenzeer juist kan zilt», doch waarvan men maar moet hopen, dat het niet goed is- En toch...... Deze verklaring is dan, dat er vel en zijn. die het huwelijkscijfer liever wat drukken. Het kindertal is zekere krin gen immers een doorn in het oog en het „burgerlijk fatsoen" (morele waarden tellen immers bij hen niet mee) zal het kindertal zeer zeker Jjinnen benaalcle perken houden, wanneer het huwelijk kar, worden tegengegaan. Waarom zou anders een simpele 400 als belegging in het levensgeluk van een paar jonge mensen als in het water gegooid worden be schouwd? Deze verklaring is pijnlijk, maar wordt volkomen gerechtvaardigd, wanneer men het oor eens te luisteren legt bij menige officiële instantie. Als voorbeeld alleen maar dit. Een moeder van vijf kinderen vervoegde zich bij een bepaald bureau, om te praten over een woning. De amb tenaar durfde zeggen: „Ja, maar je had er wel' twaalf kunnen hebben. Daar héb ben we geen huizen voor!". Is dit feit niet sen bevestiging voor veel, waarover we ons het hoofd breken? Laten we dan wel begrijpen, dat geen katholiek daar genoegen mee mag nemen. We zullen er tegen moeten strijden, waar we de vijand ook maar kunnen vinden Gezamenlijk moeten wij dè jongeren vooral beseffen, dat dan van ons-zelf heel wat zal worden geëist. Maar strijden zullen we, omdat het gaat om het voort bestaan van het leven. ROERGANGER. Dat was zeer beslist geen „welkom vreemdeling", dit maal. De ravage, die een vrachtauto aanrichtte toen deze plotseling de pui van het Verkeershuis te Arnhem ramde. Hoezeer de Arnhem se V.V.V. ook op vreemde lingen gesteld is, dit ging toch iets te ver. Volgens Reuter's correspondent te Was hington zal de republikeinse senator Ho mer Capehart (Indiana) tijdens de debat ten over de voortzetting van de Marshall hulp, die waarschijnlijk over twee weken in de senaat zullen beginnen, voorstellen om het bedrag van 5.580.000.000, dat men voor de tweede periode van het Europese herstelprogramma wil bestemmen, met 3 000.000.000 te verminderen. Zijn argu ment is. dat Europa weer zijn vooroorlog se productie-niveau heeft bereikt, en dat de Ver. Staten niet verplicht zijn een land in een betere economische positie te plaatsen dan het voor de oorlog was. Men verwacht echter niet, dat dit voor stel succes zal hebben. Meer aandacht zal waarschijnlijk be steed worden aan het voorstel van se nator Brewster, dat nog wordt onder- steund door een aantal andere senato ren, om de E.R.P.-hulr aan Nederland in te houden, tot Den Haag gevolg geeft aan de aanbevelingen van de Veilig heidsraad inzake Indonesië. Hoogst waarschijnlijk zullen pogingen worden aangewend de E.R.P.-wetgeving in deze zin te amenderen, terwijl men volgtens Reuter verwacht, dat dit voorstel aan zienlijke steun zal verkrijgen. Naar wij vernemen zal de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon niet heden avond, naar aanvankelijk was geméld, maar eerst Woensdagmorgen om acht uur van Schiphol naar Batavia vertrek ken Dit uitstel geschiedt om vliegtechni sche redenen. Dr- Beel zal niet een zo ge- forceerd-snelle reis maten als bij zijn komst naar Nederland. Het reisschema is thans zo vastgesteld, dat de Hoge Verte genwoordiger Zaterdagmorgen in Batavia wordt verwacht. Weerverwachting van heden- tot Woensdagavond: Spoedig toenemende bewolking met vannacht of morgenochtend bijna overal lichte regen en later enkele opklaringen Matige tok krachtige, langs de Wadden-eilan den mogelijk nu en dan harde Zuid-Westelijke wind. Iets koudere avond en nacht, maar morgen hogere temperaturen dan vandaag. Woensdag 23 Februari; Zon op 7.40 uur, onder 18.08 uur; maan op 6.16 uur, onder 12,52 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1