Nieuws uit STAD en OMTREK Een plechtige Belofte gaat ingelost worden saam srs Inter-Europees Betalingsverkeer FOLEN Momenten uit Kravchenko's proces Opzienbarende Russische eis De plaag van de werkloosheid in België Tegen Schiedamse politie-agent levenslang geëist Steinmetz over loon- en prijs politiek "SSftóË? - sa- Nieuive Compensaties ad 68 millioen Richtlijnen voor Indonesische politiek Breekt Washington met Belgrado Ruim 40 milliard om haar te bestri jden Export tabaksproduct DINSDAG 22 FEBRUARI 1949 PAGINA 3 DE VERFRAAIING VAN DE LIDUINAKAPEL lhtó be«tm,r8^erenaVond kon het dage* VASTSTELLING KIEZERSLIJST ZWEEDS SCHIP OP MAIDENTRIP VLAARDINGEN BANK-BIJKANTOOR GAAT OPEN MAASSLUIS VAN NYLONS TOT WAS- MACHINES VERMISTE KINDEREN IN DUITSLAND Verklaring van de regering.'' BETALINGSVERKEER NEDERLAND—ISRAëL BURGERLIJKE STAND DE „WELTEVREDEN" VERTROKKEN NED. VRACHTENMARKT VERRAAD VAN COLLEGA'S BESTRAFT ANDRIESSEN EN ROMME KOMEN BINNENKORT DAT WAS .41 HEEL ERG ONNOZEL ROTTERDAMSE VEEMARKT Op 3 September 1344, twee dagen voor Dolle Dinsdag en luttele uren voor de vermeende komst van de bevrijders, werd namens Katholiek Schiedam een plechtige belofte gedaan. Indien de stad door de voorspraak van de H. Liduma gespaard zou blijven, zou een luisterrijke bewaar plaats voor de relieken Van de grote stadsheiligeworden ingericht, terwijl de grafsteen, thans nog bewaard in de kapel van huize Liduma naar die kapel zou worden overgebracht. Onmiddellijk'begonnen vele giften Ine te stromen, zodat ook de financiële voor waarden gunstig schenen om het plan uit te voeren. Na de oorlog is deze belofte vnnrt- inSrfe^onCunJr M verandering gekomen dèns de wsreaderi °mstandigheden en tij- comité van g«- frmg van het St" Liduina- eraaiina ,me' plannen voor de ver- w f "fn de kapel naar voren komen, n» ennll nmogelijk deze uit te breiden. e van de kerk en de slechte .Van de fundering laat bijvoor- dptet toe, dat de muur tussen de bid- o»vh pel wordt weggebroken en tie VervanSen door een staalconstruc- Daarom zal het zwaartepunt niet val len op een vergroting, maar op een ver bouwing en verfraaiing vah de kapel. Enkele rijen banken uit de voorkapel zullen worden verwijderd. Het altaar, zo- a's dit er nu staat, gaat zo goed als ge heel verdwijnen. Een nieuw altaar zal worden aangebracht op een verhoging van slechts een trede. In dit plateau zal de grafsteen van St. Liduina liggend wor den aangebracht. De achterwand zal u t het voorpaneel van het huidige altaar, dit zijn de marmerreliek en de beide zU®tua;" ken !n mozaiek. bestaan, terwijl de altaar tafel, de mensa, op normale hoogte boven de grafsteen op consoles komt te rusten. Met indirecte verlichting zal ™fg®" lijk zijn toch licht op de grafsteen te brengen. Op de mensa komt de nieuwe reliek-schrijn met beeld Liduina-comlté voert onderhandelingen met de edelsmeden Brom Utree!ht om deze reliekschrijn te smeden. Deze edel smeden zijn reeds vele jaren bekend om de schitterende reliek-schrjjnen die zij o a voor de Maastrichtse heiligdommen hebben geschapen eri nog recenter om het ere-zwaard. dat aan Generaal Eisenhower 18 Mitsgeebenderêdelijke afleverings-termijn en financiële voorwaarde kunnen worden bedongen, is de opdracht aan hen zeker. De eehele achterwand achter het altaar zal worden bekleed met een fraai be werkte doek, waarin zo mogelijk de ro zelaar een motief zal vormen. De beide schilderijen links en rechts van het oude altaar kunnen in de achter' kapel links en rechts van het hek ge plaatst worden. Het hek zal worden af- gebrand en in de olie gezet, zodat de vol le luister van dit mooie smeedwerk, ver- vaardigd door een van de laatste am bachtslieden in dit bedrijf in onze stad, hersteld zal zijn. Om de illusie van een grotere kapel te scheppen is er gedacht dit hek te verwijderen en tussen de kapel en de kerk te plaatsen, maar de zeer bij zondere kostbaarheden, welke zullen wor den opgesteld, laten een geheel vrij open kapel dit niet toe. De verlichting zal zo danig moeten worden veranderd, dat de afdekking een goud-gele kleur krijgt, waardoor een mooiere lichtwerking wordt verkregen. Nieuwe kandelaars Zullen moeten wor den vervaardigd en geplaatst en de vloer onder de verwijderde banken en voor het altaar zal moeten worden bijgewerkt. De schilderijen van Jan Dunselman zul len door een bekend restaurateur wor den schoongemaakt en bijgewerkt. Ook zal getracht worden in de achter kapel meer licht te brengen. Indien de verdere besprekingen en ont wikkelingen verlopen, volgens de lijnen, die door de leden van het St. Liduina- comité zijn goedgekeurd, is het zeer wel mogelijk, dat de nieuwe kapel plechtig in gebruik zal worden genomen, tijdens de St. Liduina-noveen van het Heilig Jaar, 1950. De toestemming tot het overbrengen van de grafsteen uit de kapel van huize Liduina naar de nieuwe kapel is reeds verkregen. B. en W. van Schiedam maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1949-1950 van 23 Februari tot en met 16 Maart a.s. ter secretarie der gemeente (afd. Militaire Zaken, Burgerlijke Stand en Bevolking, Nieuwstraat 26) voor een ieder ter in zage is neergelegd. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbete ring van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hijzelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor enige verkiezing aan gewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Het op zijn maidentrip zijnde Zweedse m.s. „Sumatra" van de „A. B. Svenska Ostatasiatiska Kompaniet" te Gotheborg. is gisteren in de Rotterdamse haven ver schenen. Bij deze gelegenheid was er on der auspiciën van de Nederlandse agent Cornelder's Scheepvaart Mij. .V. te Rot terdam, een officiële ontvangst aan boord, waar de loco-burgemeester, wethouder J. van Tilburg, namens het gemeentebe stuur de reders en de gezagvoerder, kapi tein R. W. Ahlborg, gelukwenste. Dit schip dat een laadvermogen heeft van 10.000 ton, is in talië gebouwd. Het is van het helterdektype, 508 voet lang, 65 voet breed en 31 voet diep en uitgerust met de modernste navigatiemiddelen. Het heeft een snelheid van 17 knopen. Er is een beperkte passagiersaccomodatie in vier een-persoons- en vier twee-persoons hutten. De „Sumatra" is ingeschakeld in de geregelde lijndienst van Gotheborg op ndia en het Verre Oosten. NIET MEER IN DE RAAD Naar wij vernemen zal de heer J. P. Barendregt, lid van de gemeenteraad voor de Partij van de Arbeid, zich om ge zondheidsredenen bij de a.s. verkiezingen niet meer beschikbaar stellen. JUBLEA BIJ „ORPHEUS" In verband met hun zilveren jubileum als lid van Vlaardingens Mannenkoor „Orpheus" zijn de jubilarissen, de heren Ranshuysen en Smulders, op de wekelijk se repetitie-avond gehuldigd. Zij werden hier toegesproken door de voorzitter van „Orpheus" die hen prees om hun activi teit en verantwoordelenkheidsgevoel. Hij bood beiden de gouden draagmedaille van Orpheus aan en aan de dames bloemen. Ook de directeur, de heer Jos. Vranken, richtte enige vriendelijke woorden tot de jubilarissen, waarna de heer mulders dankte voor de gebrachte hulde. WEES EEN „EERLIJKE VINDER" De Commissaris van Politie vestigt er de aandacht op, dat een ieder verplicht is, van het vinden van voorwerpen van waarde binnen tweemaal 24 uur aangifte te doen bij de gemeente-politie. Gebleken is, dat hieraan niet altijd wordt voldaan, zelfs niet wanneer het betreft voorwerpen van waarde. Wie geen aangifte doet, maakt zich schuldig aan een strafbare handeling, afgezien nog van het feit, dat men een slecht voorbeeld geeft aan de jeugd. Met Ingang van 1 Maart a.s zal de Nederlandsche Handiel-Maatschappij N.V. een bijkantoor vestigen te Schiedam aan de Koemarkt 4. Tot de opening van dit Bijkantoor - Is besloten teneinde tegemoet te komen aan de wensen van de cliëntèle te Schiedam en van hen, voor wie de grote afstand naar het kantoor te Rotterdam bezwaren OPDeVeieiding van het Bijkantoor Schie dam werd toevertrouwd aan de heer H. Egeter die reeds vele jar.en bij de maat- beschikken over de ervaring van d d s kundigen, die aan het kantoor Blaak 34 te Rotterdam verbonden zijn, zoaat aiie voorkomende bankzaken door net Bij kantoor in behandeling kunnen worden genomen. Het kantoor is telefonisch aangesloten wider no. 66658. Op 17 Februari j.l. heeft de Bank voor Intern. Betalingen te Eazel binnen het kader van de overeenkomst voor het in- ter-Europees betalingsverkeer een vierde serie monetaire compensaties uitgevoerd, waarbij 8 landen betrokken waren. Ver schillende nationale valuta's ter waarde van ruim 6G millioen (pef 19 Januari 74% millioen) werden door 9 crediteur landen ter beschikking gesteld aan 8 de- biteurlanden, waardoor deze laatste in staat werden gesteld hun schulden over Januari 1948 te vereffenen. Sinds 16 Oc tober 1948, de datum waarop de overeen komst voor het inter-Em opese betalings verkeer werd gesloten, maakten debi- teurlanden van hun zgn. trekkingsrechten ^"jfd' ,ïand?n gebruik tot een be- S 2fifiV /d8 i yaluta ter waarde van mdl- (5er 19 Januari 198 3 mill.) In onderstaande tabel zijn de bedragen vermeid, welke door de verschillende lan den via de betahngsovereenkomst werden gegeven en ontvangen, uitgedrukt in dui zenden dollars. Land België/Luxemburg Denemarken Italië Noorwegen Nederland 9.454 Zweden Groot-Brittannië Bi-zöne en Franse zóne van Duitsland Totaal Ontvang Geeft 15.462 1.658 16.225 657 25.196 1.708 4.138 1.658 6.258 531 9.454 203 865 2.039 27.360 5.057 17.707 68.088 68.088 Hotel „Polen" met zijn feest- en vergaderzalen: Een centrum van gastvrij heid in het centrum van Amsterdam „Parkeer bij Polen r. k. w. i. K. Door met 10 te verliezen van Voor waarts. heeft R. K. W. I. K. Zondag j.l. haar laatste kans verspeeld op het kam pioenschap harer afdeling. AANBESTEDING SLOOPWERK Ter gemeente-secretarie had de aanbe steding plaats van het slopen van het pakhuis op de hoek Haringkade-Helling- kade. De materialen van dit sloopwerk blijven het eigendom van de gemeente. Ingekomen waren de volgende biljetten: J. de Waard te Schiedam 2250; D. Zand bergen te Rotterdam 2750! W. Breukel te Maassluis 2994; J. W. Oosterlee te Rozenburg 3900; G. de Jong te Schfc- dam 4055 en Gebr. Hofstede te Rotter dam 5220. De heer J. de Waard te Schiedam werd het werk opgedragen. BEGROTING 1949 Vrijdag 25 Febr. a.s. vindt de behande ling in openbare vergadering plaats van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen dienst 1949 in de afdelingen. Het geld moge minder gemakkelijk vloeien, 13.voor een paar Nylon kousen wil menige vrouw nog wel be steden. Een Rotterdams winkelierster maakte hiervan graag gebruik en maakte goede zaken. Totdat de Prijscontröledienst er achter kwam. Resultaat: 50.boete en verbeurd verklaring van 8 paar Nylon kousen. Een pensionhouder, die prijzen vraagt boven de geoorloofde, is strafbaar. De Tuchtrechter legde een Rotterdammer ter zake 250.boete op en voegde daar aan als bijkomende straf toe: publicatie van het vonnis. Een bakker, ook al te Rotterdam, ver kocht zijn lekkernijen tegen te hoge prij zen. Bovendien had hij recepten niet in het receptenboek ingeschreven. Al met al kost hem dit 450.boete. Wegens het verkopen van wasmachi nes tegen te hoge prijzen werd een Rot terdamse Handelmaatschappij een boete van 3500:opgelegd; als bijkomende straf werd ontneming van het met de overtreding behaalde winstbedrag ad 6700.gelast. (Telefonisch van on?e Parijse corres- pondent). Het proces, dat Kravchenko „Les lettres fran^aises" aandoet, heeft gisteren plaats moeten maken voor een ander proces, waarbfj mr. Durkheim presideer de en waarin uitgemaakt moest worden ot de aanwending van penthatol-in- spuiting bfj gerechtelijk onderzoek ge oorloofd is of niet. In dit uit het oog punt van jurisprudentie hoogst belang rijke proces hadden pleidooien plaats van de advocaten, die voor een vermoe delijke oorlogsmisdadiger en simulant opkwamen, wie men twee jaar geleden bij verhoren te Toulouse penthatolin- spuitingen had toegediend, voor welk vergrijp de doctoren, die de inspuiting hadden verricht vervolgd werden. De Parijse balie heeft zich tegen dergelijke middelen verklaard. Het pleidooi voor de vervolgde medici werd gevoerd door prof. Heuyer, naast wie slechts voor de vorm een advocaat zat. Penthatol is een intoxicatie-middel, dat de geest tot een z.g. schemeringstoestand verdooft en dat door de beperking van Je geestesvermogens en wil het slachtoffer tot hem voorgehouden bekentenissen kan brengen, of simulatie kan verbreken. Maar ook de menselijke waardigheid wordt er door aangetast, die door het recht wordt geëerbiedigd, omdat het voor de verdedi ging aan een beklaagde de volle beschik king over geest en wil toekent. De aangevallen medici stellen zich op het itandpunt, dat de criminologie de vor deringen der wetenschap mag gebruiken en dat de narco-analyse in de toekomst wel degelijk tot het arsenaal van het ge rechtelijk onderzoek zal behoren. Als binnenkort vonnis is gewezen, ko men wij op deze zaak terug. Dit in ver band met de beruchte procesvoeringen in de sovjetlanden, die de aandacht der ge hele wereld trekken. Maar, ondanks deze dag uitstel, heeft president Durkheim zich met de Kravchenko-affaire moeten bezighouden, terwijl de advokaten van „Les lettres", die door specialisten ver sterkt waren, in het gerechtsgebouw druk doende waren om zich op de hoogte te stellen van het manuscript van „Ik ver koos de vrijheid", dat mr. Isard ter grif fie had gedeponeerd. Het is een groot pak bladen. Nagenoeg de gehele tekst is in het Russisch gesteld, doch ook een groot deel dictaten is in het Engels gegeven. Verder zijn er correctie-proeven. De tus sen de 500 en 600 pagina's van het oor spronkelijke werk worden nu door de ad vokaten en experts van de tegenpartij onderzocht, in de hoop twijfel te kunnen wekken aan de authenticiteit van het werk. Maar het sensationele nieuws is van di plomatieke zijde gekomen. Wij wezen er reeds op, dat van de eerste de beste Rus- ssche getuige, ten behoeve van Kravchen ko gedagvaard, de v.-rdediging van „Les letres" met veei ophef beweerde, dat hij met de nazis had geheuld en oorlogs misdadiger was. Mr Isard had toen iro nisch uitgeroepen, dat hij een dergelijke beschuldiging voor al zijn Russische getui. gen verwachtte. In Inderdaad werd die be schuldiging voor alle uitgeweken Russen herhaald, ook door de getuigen, die „Les lettres" van achter het ijzeren gordijn had doen komen of die waarschijnlijker door Moskou waren gestuurd. Die getuigen van Kravchenko zijn ai'e ontheemde burgers, die in de bezettings zone aan scherpe onderzoeken onderwor pen zijn geweest en omtrent wier houding waarborgen zijn gegeven. Het communistische nieuwsagent schap Tass maakte in de loop van de dag bekend, dat de sovjet-ambassadeur te Parijs namens Moskou aan hot Fran se ministerie van buitenlandse zaken een nota heeft overhandigd, waarin de uitlevering van drie getuigen van Kravchenko als oorlogsmisdadiger wordt gevorderd en wel op grond van de resoluties van de orga nisatie der Verenigde Volkeren van 13 Februari 1946 en 31 October 1947, De getuigen Passetchick, Krevsonn en An- tonof (de laatste is zelfs nog niet ge hoord) staan echter nis, op de lijsten door de geallieerden opgemaakt, maar de beschuldiging berust op de opvatting van Moskou, dat iedereen, die buiten zijn grenzen is gebleven, voor een uitzonde ringsrechtbank moet worden gebracht, onder beschuldiging van oorlogsmisda diger te zijn. Het is duidelijk, dat deze nog al mis plaatste oordeelvordering van Moskou van de Franse regering slechts een be leefde weigering zal ontvangen en mr, Isard noemde dan ook de poging van Moskou een ..grappenmakerij die wel bewijst dat Moskou aan het proces een politiek karakter wil geven". Intussen baarde deze Russische «tap groot opzien Mme Gorlova en Romanov en nog een andere getuige uit Rusland zelf wilden gisteren naar het sovje; paradijs terug keren, maar het vliegtuig kon wegens slechte weersomstandigheden niet ver trekken. Zij zouden waarschijnlijk van- laag Parijs verlaten De Amerikaanse autoriteiten hebben gisteren een begin gemaakt met een uit gebreid onderzoek naar de verblijfplaats van 65.000 vermiste kinderen, die tijdens oe oorlog uit andere landen naar het Hitler-Duitsland kwamen en daar ver loren raakten. De opsporing zal geschieden in samen werking met de Duitse autoriteiten en de Intern, vluchtelingen-organisatie. Men zal alle weeshuizen, instituten en de Duitse families, die sinds 1 Septem ber 1939 een kind hebben aangenomen, nagaan. Naar wij vernemen, wordt de mogelijk heid overwogen, dat de regering bij het vertrek van dr. Beel naar Indonesië een mededeling zal doen over het gepleegde overleg en tevens de richtlijnen zal De- kend maken ten aanzien van de Indone sische politiek. Mocht zij inderdaad hiertoe besluiten, dan zal die verklaring echter niet ge schieden in een vergadering van de Tweede Kamer, doch zal een en ander vervat zijn in een officieel communique of in een verklaring van dr. Beel bij zijn vertrek uit Nederland of bij zijn aan komst in Batavia. Vanmiddag zouden nog besprekingen plaats hebben tussen de hoge vertegen woordiger van de Kroon en enkele minis ters. met name de heren Van Maarseveen en Stikker, alsmede enige adviseurs. Hier bij zou o.a. worden overlegd over het vraagstuk van de vrijlating der republi keinse leiders. Naar Reuter uit Washington seint, heeft in het Amerikaans representantenhnis afgevaardigde Rooney van New-York een resolutie ingediend, welke terugtrekking beoogt van de diplomatieke vertegen woordiging uit Joegoslavië, zolang aarts bisschop mgr. Aloysius Stepinac niet in vrijheid is gesteld. Op 16 Februari j.l. is een overeenkomst tussen de Nederlandsche Bank N.V. en de Anglo-Palestina Bank te Tel-Aviv in werking getreden, welke voorziet in een regeling nopens het betalingsverkeer tus sen Nederland en sraël. Er zijn contingenten vastgesteld voor de goederen welke Nederland uit Israël zal kunnen betrekken, alsmede voor de goederen welke aan Israël zulen kunnen worden geleverd. In het kader van de getroffen overeen komst zal, binnen zekere grenzen, de transfer van gelden ten behoeve van naar sraël geëmigreerde of nog te emi greren personen mogelijk zijn. GEBOREN: Martini d. v. M. Zonneveld en J. Seger; Judith P. M. d. v. J. H. M. Voorwald en C. J. N. Bakkeren; Hendricus z- v. L. P. Franken en J. W. v. Eijk; Wiebe A. J. z. v. J. Pannekoek en J. Broxks; Ma- rinus z v. S. Poot en F. J. A. de Bakker, Arie z. v- L. N. v. Rij en J. Klok; Marian- na A. d. v. A. Vogelaar en C. W. Kuiper; Maria A. G d. v. K. Kaufmann en J. L. Over de Vest; Elly d. v. J. Verhagen en A. H. Engelbracht; Robert z. v. J. Ver hagen en A. H. Engelbracht; Hendrika P. d. v. H. J. Schouwenburg en A. W. Mook- hoek; Hendrik z. v. M. v. Schie en A. S. Jongste; Joseph M. z. v. G. A. Rost en C. M. A. Vermunicht: Willem z. v. D. Ver steeg en E. v. Rijswijk; Arie z- v. A. v. d. Graaf en M. v. d. Drift; Pierre J. z. v. P. v. d. Most en M- P. Brökling. OVERLEDEN: J. M. v. Merwijk, 73 j. wed. van G. J. Rademakers. bebakeninu1»61 beladen met aantal wateren Cm°™en voor de Indonesische 50 tons ',,kantelbak"de B' P' M' bestemde van de een viertal Yan 25 m< lengte en ring van de watersoort8611 ter bevordp" trok het m.s. 5°rt b Kon. Rott. Lloyd-gi^® naar Batavia. Onder d» den zich de heer kost»,.aSSuglers bevon" chef van de Deli Poor b?ofdsta,tions- jaar stationschef te Belaw^ j ls 16 vertoefde voor een kort v„ri geweest en land. Zo hij ons bij zijn vertrok .cd<3r" heeft de Deli spoorweg na t df' politiële actie op umatra th laatste meer dan 100 km. nieuwe sn0ni.,,.ree?s gebruik kunnen stellen. orlbn in 100 ton spaat Maastricht; 500 ton t, Zwolle; 1050 ton idem Utrecht 2 s.- i4nn Jen Idem vletten; 2 x 480 ton suiker Aimster", ton 500 to,n idem Stampersgat; 100 ton talkno^i"' Apeldoorn; diverse partijen fosfaat Ve»h.?,r 105 ton mais Tlmelo; 105 ton idem Henari 150 ton koolzaad Weesperkarspel; 185 üzer Krimpen a,. d. Usel; 100 ton kunstm^ï Puttershoek; flkton Idem Oldebercoop- q.i ton idem Hoogveen M.S.: 134 ton ido'm Bergen op Zoom; 1000 tons" lading haver vletten; 260 en 145 ton kolen Eindhpven- 100 ton oud Ijzer Hoogezand; diverse partiien fosfaat vletten. Op 4 October j.l. stond voor de Rotter damse Kamer van het Haagse Bijzon der Gerechtshof de 40-jarige opper wachtmeester J. J. Schoenmakers uit Schiedam terecht. Zjjn zaak werd toen aangehouden voor het inwinnen van een psychiatrisch rapport. Gisteren werd de ten laste logging in tweede zitting behandeld en de advocaat-fis caal, mr. J. Donker, eiste nu levenslang. S. werd ervan beschuldigd als lid van de politieke dienst te Scb ®d^ t ,°^.e huiszoekingen te hebben ve (Y®j" scheidene personen aan die - uitgeleverd en de hulpagent Magielsen. die op 18 Oct. j.l. werd ter dnod veroor deeld, te hebben aangezet tothel1 raden van twaalf agenten, die ge g naar de Engelse zender luisterden. Atie agenten kwamen om het leven. Op de zitting van gistermiddag bleek, dat de conclusie van het psy1ch1 rapport was, dat verd. geheel toer®r ningsvatbaar geacht diende te woraf"' Op verzoek van de raadsvrouwe waren nog dertien getuigen a décharge gedag vaard. allen Schiedammers, o.a. enige dokters en leden van het politiecorps. Velen van hen verklaarden, dat verd. de illegaliteit goede diensten had bewezen, terwijl allen zeiden niet te hebben ge weten, welke rol verd. als lid van de politieke dienst had gespeeld. S. verklaarde, dat het helemaal zUn bedoeling niet w-as geweest de agenten te verraden. Hij zei er tegen M. iets van te hebben verteld. Verdachte had een situatie-tekening bij zich van de kamer, waar de agenten naar de radio luisterden en deze tekening had M. te zien gekregen. Verdachte meende, dat door deze beide gebeurtenissen de agenten werden ver raden. De advocaat-fiscaal wilde niet ontken nen. dat verd. ook goede daden had ver richt, doch zijn slechte daden domineer den wel zo sterk, dat hij een zeer zware straf op zijn plaats achtte. Uitspraak over 14 dagen. D heer Andriessen, die gisteravond in het Volksbondgebouw over loon- en prijspolitiek zou spreken, was door ziekte verhinderd. De heer Steinmetz. lid van de Tweede Kamer, werd ver zocht om in de plaats van de heer Andriessen deze spreekbeurt te ver vullen. Waartoe deze eminente spreker zich direct bereid verklaarde. Toch vond men het vervelend voor de Schiedamse K.V.P.. dat de toegezegde spreker ter elfder ure ziek was gewor den. Daarom heeft men in het vooruit zicht gesteld, dat èn Andriessen èn Romme in Schiedam zullen komen spre ken. Wij vernamen dit van de heer Th. Stor bij zijn woord van inleiding. De heer Stor zei nog, dat men er toe over gegaan is avonden als deze te organi seren, omdat er zulk een geringe be langstelling blijkt te bestaan voor poli tieke problemen. Mén zal kunnen luis teren naar goede sprekers, die actuele kwestiés zullen behandelen Een keuze uit de talrijke onderwerpen is moeilijk, aldus de heer Stor. De Indonesische kwestie bijv. wilde het bestuur voor deze avond niet aan de orde stellen, want; wat moet er vandaag en wat mor- gen gezegd worden. en heer Stor meende, dat in de „loon denPrijSpcditiek" een ouderwerp gevon- °verh^erstdat 3116 andere oncicrwerpen enDebeve=« .Steinmetz sprak op actuele besnrnkP tlke wijze over een veel- niet te t!1 onderwerp. Uiteraard was het tionairs frWacilten. dat hij iets revolu- zou breneen iets nieuws naar voren passages uit N^ttemin sprongen twee naar voren Zv? betoog als opmerkelijk NI. het K.V.P.-standpunt van een event„„i een derde loonr e-noodzakelijkheid van dediging van hu e en een sterke ver- Bij de »iteenzenUinrnPrij"SVe?0?mS' prijspolitiek, aldus j* van de loon- en al bij de regerinH.lw, eer Steinmetz steld - zijn tw?e f6® aan de orde ge goederen en ProductW,TLV,an be^ng: veel is er niet vernield I O rnationafe scl1" de oorlog?): de buitenland,» .aan.. goe' m de bennrififf Prtisstijging. 2. de internationale"schaarste 00rl°'g?> deren en de bmtenlandse Wij kunnen de benodi^,, niet betalen; wat weer" zij-f1" °!fen invloed heeft op onze eigen Drnri r86 Men waakt voor inflatie en economisch zwakken geen onrecht aan doen. De communistische leuze „hoge lonen, lage prijzen", is wel wat doorzichtig eenvoudig. Er is prijsverlaging vast gelegd; dat het zich tot nu toe zo be perkt heeft, is te wijten aan de stijging van de prijzen op de wereldmarkt. Maar men kan constateren, dat de prijzen in 1946 ert 1947 over het algemeen constant een vergelijking met andere landen weer staan. Men heeft daarbij verschillende pogingen gedaan om de spanningen tus sen lonen en prijzen te verkleinen. De regering heeft het wat de prijsvorming betreft, niet voor het zeggen; men heeft de prijzen niet in de hand, omdat op de wereldmarkt gekocht moet worden. Men houdt het levensmiddelenpakket) laag in prijs door subsidie, doch in een gezonde samenleving mag zulk een sub sidie niet duurzaam zijn Daarnaast tracht men de prijzen te beheersen; een maatregel van belang voor de consument. Aan de andere kant echter een reden tot stevige reactie bij de handeldrijven den Bij die maatregel zijn natuurlijk fouten gemaakt, want werk zonder fou ten komt zelden of nooit voor; maar had men niets van dit alles gedaan, dan waren er tallozen niet in staat geweest om zelfs het hoognodige te kopen. Waar schaarste aan goederen is, moet de regering tevens rekening houden niet alleen met prijzen, maar ook met de vrije zetting van lonen en salarissen. Na de bevrijding was daar aanvankelijk een salarisverhoging van 25 pet. of meer. De werknemers hebben tweemaal contact gezocht met regering en werkgevers, waardoor de salarissen op 170 a 180 proc. en die van de landarbeiders zelfs op 200 pet. en hoger zijn gekomen. Bij de lonen ziet men dezelfde proce dure als bij de prijzen: waar weinig aanbod was en veel vraag naar werk krachten, daar werden ongelimiteerde lonen aangeboden. Er is een college van rijksbemiddelaars, dat zorg draagt voor de regeringspolitiek. Bestond dat niet, dan had de verhoging van de lonen een verhoging van de prijzen als gevolg: Een vicieuse cirkel met de dreiging van in flatie. Het vrjje spel van krachten die de regering gebiedt te beheersen. Spr. wees op de (grotere) moeilijk heden in andere naburig landen en op het feit, dat wij de lasten van vijf jaren oorlog en bezetting te dragen hebben. Het voorkomen van. een ongeremde prijs- stijging is de verdienste van de regering geweest. Men mag echter niet vergeten, dat het loonpeil van ons land niet geschei den gezien mag worden met het loonpeil van andere landen. Hoe zouden wij anders kunnen slagen bij onze export? Dit is één van de redenen, waarom het gemiddelde loonpeil zijn toppunt had bereikt na het tweede contact van werk nemers, werkgevers en regering, de zg. tweede loonronde. Men moest komen tot op de eerste plaats een verhoging van het productievermogen; daarna stabili sering van lonen en prijzen. Heeft de regering gevoeld, dat er iets moest ge beuren; evenwel zonder dat de prijzen van de goederen zouden stijgen? Men heeft enige correcties aangebracht, die men kan zien als gecamoufleerde loons verhoging: kinderbijslag, prestatiebijslag, consumentencrediet (deze maand aflo pend), etc. Men schijnt niet zo te voelen, aldus spr., dat ook de verlaging van de loon belasting een aanmerkelijk voordeel voor de arbeider oplevert en eigenlijk als ge camoufleerde loonsverhoging opgevat kan worden. Al is er geen derde loonronde geko men, toch is er dus nog wel het een en ander gedaan in het belang van de werk nemer. Maar voorop staat, zo sprak de heer Steinmetz, willen wij uit het moe ras, dan moet het productie-apparaat opgevoerd worden. Wij moeten af van de subsidie op de levensmiddelen. Men behoeft niet geleerd te zijn om in te zien, zei de heer Steinmetz, dat dit niet kan blijven voortbestaan. Het Nederlandse volk moest 660 millioen per jaar opbren gen om levensmiddelen tegen gesubsi dieerde prijzen te kunnen kopen. Men had ook natuurlijk zonder sub sidie kunnen werken, maar men had de hand geleend in een prijsstijging zonder rem, zoals in Frankrijk, waar de ver houding tussen loon en prijs tienmaal ongunstiger is dan vóór de oorlog. Bij ons is het slechts tweemaal ongunstiger Wij moeten de tering naar de nering zetten. Nog steeds overtreft de tering de nering met tien procent. De goederen zullen in prijs stijgen als de subsidie wordt weggenomen. Het K.V.P. standpunt nu is, dat prijs stijging opgevangen door correcties op uitgaven een derde loonronde noodzake lijk maakt. Vorig jaar is men reeds tot een ge deeltelijke afschaffing van de subsidies overgegaan. Men heeft het bedrag van 660 millioen gehalveerd. Toch heeft het volk het niet volledig in de prijsver hoging gevoeld, omdat 70 millioen was Vrijgekomen door verlaging van de prijs op artikelen uit het buitenland en 50 millioen bespaard is op boter, die (ge noeg betreurd) margarine is geworden. De zegeningen van een Marshall-hulp zullen ophouden. Men zal van „noodver banden" als loontoeslagen en kinderbij slagen niet doorberekend in 't bedrijf af moeten. Ook de huren zullen ver hoogd moeten worden, want de lasten voor de huiseigenaren zijn verhoogd en de huren gelijk gebleven. In het belang van ons nationaal woningbezit is deze huurverhoging, aldus spreker. Tenslotte deed spr een beroep op allen vertrouwen te hebben in de mensen die zij gekozen hebben. Diegenen, die ons „redding" willen brengen (hierbij doel de spr. op E.V.C. en communisten) uit de moeilijkheden dikwijls juist op ogenblikken, dat bonafide organisaties stappen doen om verbetering te bewer ken, hebben dezelfde duivelse bedoeling als een minderheid van nazi's in oorlogs dagen. Strijdt, katholieke man en vrouw, om te behouden wat wij hebben!, opdat de vijanden van ons geloof, ons gezin, onze Kerk, de teugels niet in handen zullen krijgen. (Van onze Brusselse correspondent) Er is nog geen verandering ten goede gekomen in het angstig probleem der werkloosheid. Dit bleek duidelijk in de jongste Kamerzittingen, waar eens te meer dit vraagstuk onder de loupe werd genomen. De socialisten en de communisten be weren altijd, dat er geen misbruiken zijn bij de ingeschreven werklozen. Dat standpunt kunnen zij evenwel niet vol houden. In het nauw gedreven, moest een socialistisch minister erkennen, dat controlecommissies „maar" een duizend tal misbruiken per maand ontdekken. Dat zegt natuurlijk niets en iedereen is ervan overtuigd, dat op véél groter schaal misbruiken met de werklozensteun wor den gepleegd en dat er werklozen be staan, die daar een beroep van maken. Onlangs lekte het geval uit van een man, eigenaar van drie huizen en wiens twee dochters werkten, die als werkloze steun genoot! Bij de huidige steuntarieven berekend, kost de werkloosheid aan het land on geveer 3% milliard op de basis van 200.000 werklozen en ongeveer 4 milliard 300 millioen voor 250.000 werklozen. In 1946 bedroeg de gemiddelde steun 38 frs., die in 1947 op 48 frs. werd ge bracht, om vervolgens tot 54 frs. te stijgen. Hij bedroeg 38 frs. toen het in dexcijfer 330 was; dit was tot 394 ge stegen, toen de steun op frs. 54 werd vastgesteld. Dat komt m.a.w. hierop neer, dat de toelage met 45 pet. werd verhoogd, voor een indexstijging van slechts 20 pet En men wil thans nóg hoger gaan. men 'vraagt een gemiddelde steun van 65 a 70 frs. per dag. Officieel is de steun van 54 frs. berekend op 50 pet. van het minimum loon van een volwassen hulparbeider, doch met div. toeslagen, komt hij op 60 pet. Toeslagen voor kinderen beneden de zestien jaar komen deze bedragen nog verhogen: 8 frs. voor het eerste, 8 frs. voor het tweede, 10,80 frs. voor het derde, 14 frs. voor het vierde en 20 frs. voor het vijfde en volgende kinderen. Vóór de oorlog kreeg ook de vrouw van de werkloze steun; dit is thans afgeschaft. In de regeringsverklaring van enkele maanden geleden, beloofde Spaak een vinnige strijd tegen het monster der werkloosheid. In de practijk is daar momenteel evenwel nog niets van te merken, en dat kan ook niet. De strijd tegen de werkloosheid is hier, zoals wij reeds eerder hebben aangetoond, in de eerste plaats een kwestie van geld. In de Kamer, heeft Spaak het probleem dagen gewerkt heeft, om weer drie maanden steun te ontvangen. En zó altijd maar voort. Dit geeft natuurlijk aanlei ding tot grote fraude. Men heeft het op pensioen stellen op bepaalde leeftijd overwogen, doch daar zouden momen teel maar 600 havenarbeiders mee ge moeid zijn De syndikaten profiteerden er bovendien van, om een verhoging van het pensioen te vragen. Reeds nu be talen de patroons 4 pet. boven de lonen, voor allerlei sociale regelingen. Zou nu het pensioen nog worden verhoogd, dan zouden de prijzen der werkkrachten in de Antwerpse haven zó hoog worden, dat veel patroons die niet langer zouden kunnen dragen. Complexe gevallen zoals dat van de havenarbeiders, zijn er ook nog in andere categorieën. Het werklozenprobleem is werkelijk zéér ernstig in België. Maar Spaak en diens regering zijn vol goede moed, dat zij het zullen kunnen oplossen, dan ook hoofdzakelijk van die zijde be licht. En als alles goed gaat, zal in de loop van dit jaar een bedrag van 42 milliard, o.m. voor grote werken en de nijverheid worden uitgetrokken, waar mee men hoopt de werkloosheid met vrucht te kunnen bestrijden. Waar het geld vandaan komt? Ook hierin voorziet het plan van Spaak: Zes milliard van de buitengewone be groting, twee milliard van het Marshall plan, negen milliard van het Europees monetair fonds, de vijf milliard voor woningbouw, de vier milliard voor het herstel van oorlogsschade; verder de credieten voor de electrificatie der spoor wegen, het automatisch telefoonnet over heel het land, de opbrengst van de bui tenlandse handel, enz. Men heeft de pijnlijke constatering gedaan, dat zich onder de totaal werk lozen^ 17.000 jongens beneden de zeven tien jaar bevinden. Voor dezen zou men opleidingswerkplaatsen en andere centra in het leven willen roepen, om hun bezigheid te verschaffen. Er werden verder van privé-zijde voor stellen gedaan, de veertig uren arbeids week in te voeren, alsmede de school plicht tot zestien jaar, (in plaats van tot veertien) in te voeren. De minister, onder wiens bevoegdheid de arbeidsreglementering valt, heeft be loofd voortaan strenger te zullen zijn bij het verlenen van dispensatie t.a.v. de achturige arbeidsdag Een moeilijk geval in het werklozen- drama is dat van de dokwerkers. In de haven van Antwerpen zijn 10.000 dok werkers ruim voldoende om in de nor male behoefte aan arbeidskrachten te voorzien. Met 2000 erbij, kan men aan spitsperiodes het hoofd bieden. Welnu, er zijn te Antwerpen 16.000 dokwerkers als zodanig ingeschreven. Dit surplus dateert uit 1945, toen voor de behoeften der geallieerde legers een bijzonder in tense activiteit in de haven der Schelde- stad heerste. Toen deze voorbij was, wer den duizenden gelegenheidshavenarbei ders automatisch werkloos. Vorig Jaar was de haven-activiteit van zodanige aard, dat gemiddeld 6500 dokwerkers werkloos waren. Patroons en syndikaten geven toe, dat hierin iets zeer abnor maals ligt, doch het middel om die uit was ongedaan te maken, werd nog niet gevonden. De werklozensteun wordt betaald voor een periode van drie maanden. Het is echter voldoende, dat men daarna enkele (Van onze correspondent) Met ingang van 1 April '49 kunnen de Nederlandse exporterende fabrikanten hun tabaksproducten naar België en Lu xemburg uitvoeren. Het is nl. de bedoe ling, dat van 1 April a.s. af gebanderol- leerd wordt met de nieuwe Beneluxban- derolles. De export zal echter alleen mo gelijk zijn met de nieuwe banderolies. Tabaksproducten met de oude Neder landse banderolles van voor 1 April wor den dus onder geen enkele voorwaarde in België en Luxemburg toegelaten. De thans bij export van Nederlandse tabaks producten naar België en Luxemburg gebruikte methode, waarbij eerst Belgi sche banderolles worden ingevoerd om de producten hier te lande te kunnen o.-in derolleren en daarna de desbetreffende tabaksproducten met de Belgische ban derolles uit te voeren, zal in de toekomst eveneens mogelijk blijven. De accijnsze gels met rode balk, bestemd voor sigaren en senoritas, vervaardigd uit inlandse tabak, zullen worden afgeschaft. Dit in het verband met het feit, dat in Belgie nog altijd zeer veel inlandse tabaK wordt verwerkt. Aan het verzoek van de 'siga rettenindustrie om naast de gebruik.;.jj .ke banderolle ook nog de z.g. accijnssiui'ize- gel beschikbaar te stellen, kon niet wor den voldaan. ROTTERDAM. 22 Febr. 1949. Vee aanvoer in totaal 3127 stuks, waarvan 230 vette koeien en ossen, 1031 gebruiksvee, 103 graskalveren, 753 nuchtere kalveren, 420 biggn, 17 veulens, 333 paarden, 66 schapen en lammeren. 130 bokken en geiten, 44 varkens.- De prijzen waren als volgt; Kalfkoeien le s. t 870, 2e s. f 730. 3e s. f 625; melkkoeien le s. f 870. 2e s. f 730, 3e s. f 25; varekoeien le s. f 490, 2e s. f 390, 3e s. f 300; vaarzen le s. 00, 2e s. 450, 3 s. f 350; pinken le s. f 450. 2e s. 375, 3e s. 275; Graskalveren le s. f 270, 2e s. f 170, 3e s. 100: Biggen le s. f 70, 2e s. f 0, 3e s. f 40; hitten le s. f.600, 2e s. f 500, 3e s. f 300; paarden werk le s. f 800, 2e s. f 600, 3e s. f 425; idem slacht per kg. le s. 1.40, 2e s. f 1.20, 3e s. f 110. Kalf- en melkkoeien, aanvoer; iets ruimer, handel: traag, prijzen: als vorige week; Vare koeien, aanvoer: Iets groter, handel; stroef, prijzen: vooral niet hoger in prijs: vaarzen en pinken, aanvoer: klein, handel: kalm, prijzen: iets hoger; graskalveren, aanvoer: iets ruimer, handel: matig, prijzen: beste iets stijver in prijs, verder onveranderd; biggen, aanvoer: iets groter, handel: zeer lui, prijzen: van vorige week bleven met moeite gehandhaafd: paarden, aanvoer: iets ruimer, handeltamelijk, prijzen slacht- en werk paarden iets hoger in prijs. Hitten onveran derd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3