Een Amerikaanse ooggetuige vertelt van Te zijn ervaringen Wenen kon hij issd,c"vo" wa' Gong 5 DR. BEEL VLIEGT NAAR INDONESIË Oorlogsmateriaal van Amerika voor Europa W eerbericht De brief uit de gevangenis V Staaltjes van „volksdemoeratische" rechtspleging Komende verklaring zeer belangrijk Het Atlantisch pact Koningin in Tirol HET PROCES TEGEN KARDINAAL MINDSZENTY *£-ë£Si ^ref.AS5K SMSTÏ "Sp** DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hongarije uitgedaagd LAGEN Amsterdamse haven staking; opgeheven 'riste JAARGANG WOENSDAG 2.3 FEBRUARI 1949 No. 20859 Karcï. Mindszenty Rahost -=\ VERVOLGDE Aan de aartsbisschop van Kalocsa minister van birm gevange_ DE HONGAARSE PLANNEN MET DE KERK lïet hier afgedrukte ooggetuigeverslag van de rechtspraak tegen kardinaal Mindszenty is waarschijnlijk het eerste document in zijn soort, dat bekend wordt. Het is overge nomen van een radio-uitzending van de Columbia Broad casting System uit Wenen. De spreker is Gabriel Pressman, die voor de „New York Times" het verslag maakte van het laatste deel van de zitting. Uit zijn verslag blijkt duidelijk, wat reeds door de pers in de gehele Westelijke wereld vermoed werd, n.l. dat het proces een afschuwelijke verkrachting van ieder begrip van recht is geweest. Wat reeds tussen de regels van de „objectieve" verslagen kon worden gelezen, wordt in dit verslag bevestigd door iemand, die het proces volgde door Amerikaanse, d. i. democratische ogen. DE PRESIDENT., COMMUNIST UIT nazi-school Rechter legt beschuldigde Jlet antwoord in de mond denier 1:uhd®eA°of' dat hiï zic}V°P deze President: Wat zef'hij? Heeft het denk VERVOLGER DE VERDEDIGER DANKTE OPENBARE AANKLAGER VERSLAGGEVERS STONDEN ONDER STERKE DRUK AFNEMENDE WIND NAAR WARME DAGEN VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Neen, dit is geen vliegwrak. Het is de door brand verwoeste molen ..De Strijd", hij Zaandam die. na 270 jaar het landschap te hebben gesierd, gisteren door het vuur is vernietigd. UITBUNDIGE ONTVANGST DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER OP. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAS1 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom* breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. „Ik ben juist te Wenen aangeko men", zo begint Pressman: „Acht da gen ben ik in Boedapest geweest woor de „New York Times". Edward Curry van United Press en ik waren de enige twee Amerikanen, die de Amerikaanse pers vertegenwoordigden en i„ de rechtszaal werden toegelaten. Bijnawas ife er niet in geslaagd, Boedapest te bereiken. In Warschau kreeg ik klaarblijkelijk per vergissing mijn visum voor Hongarije, want toen ik in Boedapest aankwam, was de Hongaarse regering zeer ver baasd en niet erg verheugd mij te zien. Ambtenaren van de Hongaarse Gisteravond is dooi- het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken de ■fokst gepubliceerd van een brief, die door Tooonh kardinaal Mindszenty. vanuit de ™™n,eendS gericht zou zijn aan de aarts- Wnn van Kalocsa. In deze brief zou d^kardinaal hebben aangedrongen op de kardinaal Kerk en gtaat veil hrief stelde de kardinaal aan In de Due voor> om aan de aartsbisschop hlandSe zaken toe- stemming te vrageik mijn zaak en lang „nagedacht had over de gen taam de Kerk en de staat en over een modus vivendi".het Hij roerde de mogelijkheid aan, rp„e- openen van besprekingen met de ring „zónder dat daar mee de leer, wetten en de rechten van de Kerk die den te worden geschaad". De kardinaal zou voorts geschreven hebben: „Ofschoon wij vroeger de strijd inplaats van de verzoening verkozen zou ik thans de zaak van de vrede wil len bevorderen. Ik geef toe, dat wij slechts één kant van de kwestie hebben gezien en niet getracht hebben, de pro blemen der Hongaarse democratie te be- grijpen". De aartsbisschop van Kalocsa staat, bij afwezigheid van de primaat, aan het hoofd van het Hongaarse episcopaat. De kardinaal zond een afschrift van de brief aan mgr. Guyla Dzapid, de aarts bisschop van Eger. Esztergom, Kalocsa en Eger zyn de drie aartsbisdommen van Hongarije. Ook de „Osservatore Romano" daagde de Hongaarse regering gisterera op sar castische wijze uit, kardinaal Mindszenty vrij te laten en hem naar Rome te zen den om hem daar in de gelegenheid te stellen in het Vaticaan propaganda te maken voor de nieuwe Hongaarse staat. Het blad wijdde gisteren namelijk op de voorpagina drie kolommen commen taar aan de brief, die de kardinaal na zijn veroordeling aan de Hongaarse raad van bisschoppen heeft gezonden, met het verzoek te streven naar een accoord tus sen Kterk en staat. De „Osservatore" a-let w-a¥ is- «kit kardinaal Mindszenty die onef heeft geschreven en de zaken met langer unilateraal ziet maar m plaats daarvan thans de „Hon gaarse democratie begrijpt, dan zal niets doeltreffender, verleidelijker en onbe- Swistbaarder zijn dan hem op de bis- schoppen af te zenden, of liever nog naar Rome te sturen De Osservatore noemde de brief van Mindszenty aan ^Hongaarse bisschop- pen een nieuwe mystificatie Er z«n thans nadere bijzonderheden bekend geworden van het P Hongaarse regering, om in H»ngari,e een nationale kerk te stichten. Vol gens dit plan wil men de -bisdomme» opheffen en daarvoor in de P nieuwe diocesen instellen. De - pen daarvan moeten benoemd op voorstel van de minister van nenlandse Zaken Een ander voorstel wil de bisschoppen laten kiezen en de geko door de president van de Hongaarse publiek laten bevestigen- De Pr'es staan dan voor de keus, om in een derge lijke nieuwe regeling toe te stemmen o het gevaar te lopen, zelf van hoogverraad of sabotage beschuldigd te .worden, le vens verwacht men, dat de regering: vara de priesters zal eisen, om hun houdi'te te bepalen t.a.v. de zaak tegen kardmaa. Mindszenty, regering vertelden my, dat ik wegens plaatsgebrek de zitting niet kon bij wonen. Uit de foto's van de eerste dag der zitting in de Hongaarse couranten bleek evenwel duidelijk, dat er nog plaatsen onbezet waren. Toch werd ik nog buitengesloten. Ik stond te wachten buiten de rechts zaal en keek naar de Hongaarse sol daten, die gewapend met „tommyguns" voor de ingangen op en neer liepen. De tweede dag veranderde de situatie. Via de „Voice of America" kwamen in Hon garije de berichten binnen, dat ik niet in de rechtszaal werd toegelaten. Plot seling ontdekte de Hongaarse regering toen, dat er tóch ruimte was voor een tweede Amerikaanse correspondent. Ge wapend met een groen strookje papier haastte ik mij naar de rechtszaal en kwam nog op tijd voor de laatste twee uur van de tweede zittingsdag. Ik pas seerde de schildwachten, die gewapend waren met machinepistolen en die er zeer ongunstig uitzagen. Viermaal vroe gen ze mij naar het groene papiertje. Eindelijk bereikte ik de rechtszaal. Het was een kleine dónkere kamer. Ofschoon de zon buiten scbeen, drong er niet veel licht door de grote Go- lliische ramen naar binnen. De lam pen brandden. Op het podium zaten de president van de volksrechtbank en de vier andere rechters. Allen wa ren leden van de Partij; een had een boerenhemd aan zonder das. Beneden hen zaten op de eerste bank de beschuldigden. Kardinaal Mindszenty was gekleed als een gewoon priester. ka.rdinaalsring was het enige teken ^Waardigheid. Aan weerszijden beschuldkardinaal zaten de zes andere ElCterfede^aCTiBfanyai, dr Zakar. CTezichten IsPawkt en Totb De houding varieerde afget0^d uiV Hun onverschilligheid «,=va" berusting tot digde fat ^^oifeWedere beschul- De kardinaal hield h t v. n voortdurend iets naar ^°°fd bljna zijn handen hield hy J®c,hts gebogen; en dan draaide hy JagfyoHwen.' Z° ,nu De president van het Hof Vil™ was vóór en gedurende di secretaris-generaal van het oorlog als ■Hongaars- Duits Genootschap een van de grootste nazi's van Hongarije. Olti was de rechter, maar speelde ook voor openbaar aanklager en jury. Ais -nachinegeweervuur liet hij zijn vragen rratelen op de beschuldig den. Hij overstemde volkomen de aankla ger en was genadeloos met de verdediging. De openbare aanklager liet zeven ge tuigen voorkomen. De poging van de ver dediger om één getuige op te roepen werd door de president verworpen. De ogen van Olti waren schichtig, zijn stem stac cato. Hij keek bijna niet op van zijn pa pieren op tafel. Het scheen mij toe, dat alles volgens een vast schema werd afge werkt. Maar het was nauwelijks nodig de beschuldigden aan te klagen. Alles was daarvoor te vlot geregeld. In de eerste plaats hadden al de beschuldigden reeds vóór de zitting bekend. De rechtszitting ging voort als een goed gerepeteerd, maar slecht gespeeld toneelstuk. Voor een historisch-belangrijke rechtszitting was de haast ongepast. Dr. Zakar, de nog zeer kinderlijk uit ziende secretaris van de kardinaal, deed ah een kleine jongen, die school moet blijven om zijn lesje te leren. Hij keek versuft en zijn gezicht was bleek. De pre sident porde hem steeds op een vriende lijke wijze aan, wanneer hij niet meer precies wist, welke regels hij moest op zeggen en verbeterde hem. Kardinaal Mindszenty die verdoofd scheen en verstandelijk niet geheel in orde sprak zacht, bijna onhoorbaar en moest door het Hof worden verzocht lui der te spreken. Van het begin af ik wëet dit van iemand, die ik kan vertrouwen en die het gehele proces heeft bijgewoond was er geen strijd tussen de verdediger en de openbare aanklager, zoals dat in Amerika is, maar tussen de beschuldigden onder ling. Het was namelijk een voortdurende strijd om te bekennen. Alle beschuldigden hadden trouwens reeds bekentenissen op papier gesteld, die de Hongaarse regering netjes heeft laten bundelen in het Geel- boek, dat aan de pers werd uitgereikt. Inderdaad zeer geriefelijk! Eén keer was de bereidheid tot beken nen voor het Hof zelfs te groot. Kardinaal Mindszenty vroeg tijdens een zitting een verklaring te mogen voorlezen. Later bleek het de verklaring te zijn, waarin hij de brief verwierp, die hij vóór zijn arres tatie had geschreven en waarin hij had gewaarschuwd, dat elke bekentenis, die de regering hem zou ontwringen, het ge volg was van menselijke zwakheid. Deze verklaring was echter bedoeld als „stunt" voor de tweede zittingsdag en nu de kar dinaal op het „program" vooruit dreigde te lopen, onderbrak de president hem haastig en voegde de officier van Justitie hem toe: „Ik denk niet, dat U die thans dient voor te lezen''. Derhalve verdaagde Hieronder volgt de vertaling van een klein gedeelte van de rechtszitting, dat overduidelijk de methode van de volksdemocratische" rechtspleging a'anzeeft De president vuurt de vragen a? en de kardinaal herhaalt byna woordelijk de vragen, maar dan in be- VeVere"hillendenmalen kwam het voor. kwam het antwoord Eenmaal gebeurde het zelfs, dat öe radioverslaggever het antwoo P - vraag van grote propagantofecbe waarde niet vla de radio het doodgaan. De hieronder volgende tekst heelt trekkimg op de z.g. besprekingen cee de kardinaal zou hebben gehad met f'-'0 van Haibsfourg. President: Duurde de bijeenkomst onge veer een uur? Kardinaal: Ja, ze duurde ongeveer een uur. President: Hoe beschreef Otto van Habs- burg de politieke wereldsituatie? Kardinaal: _Wat betreft de politieke we reldsituatie zeide hij, dat deze donker is, en men kan uit "root?t: De internationale spanning is De internationale spanmng is Pd«df we?eeidoori§o|?jkheid VOOr een PreriS1:jmiSSChien Wel' missohien Kardinaal: Het is nu nogal President. Is een onmiddellijk uitbreken te verwachten? Kardinaal: Neen. President: Waarom, niet? Wat zei hij? Kardinaal' Hij had het over de Ameri kaanse presidentsverkiezingen, geloof ik. President: Moest de openbare mening in Amerika eerst worden voorbereid, om dat het Amerikaanse volk geen oorlog Kmïïr Zei hij het op deze wijze? Kardinaal; Voorzover ik mij herinner, ffi "ij, dat de campagne voor. de pre- aentsyerkiezingen de algehele be- ,,7;helling opeiste en de openbare aan„a, 1 afleidde van deze ooriogs- venL; eden en de internationale beeld van Staten? K°anCh°f Btrnm het op de hulp en de burffprc xr~-iee?. herstel van de Habs- staten? irJfel,m§er> in de Verenigde steun van de Achtte hij de r' gunstig voor hWfaÏÏSÖ®"1® JpaS-nLng burgers of niet? vatl de Habs- Kardinaal: Hij was „1 tisch. f al te optimis- President: Zeide hij u dat de relaties had op het Buitenlandse Zaken en met de^voo^ naamste persoonlijkheden daaiwan? De radio-verslaggever onderbreekten zegt: „Na de president stelt thans Alan? de volks-officier van Justitie, vralen aan Mindszenty'/. Alapi: U liet het volk bidden voor de vrede, dat over de gehele wereld zeer noodzakelijk en juist >s. Van de ande re kant schreef u brieven m het be lang van hissenkomst van buitenlandse machten, hetgeen verkeerd is. Zou het niet beter zijn geweest het tegenover gestelde te doen? Kardinaal: (Na een lange pauze) In ver band hiermede gaf ik aan de presi dent, of liever aan Alapi: Met andere woorden, u verwijst weer naar de verklaring. Kardinaal: Dat deed ik. Alapi: Gedurende de zitting werd een gesprek aangehaald tussen U en C.ha- pin, waarin u de wens te kennen gaf in het land te blijven. Kardinaal: Ja. het Hof de zitting. En kardinaal Minds zenty las de tegenspraak van zijn waar schuwing de volgende dag voor. Het was moeilijk voor een gewone Amerikaan, opgegroeid met redelijke be grippen omtrent recht, dit verloop als normaal te beschouwen. De man, die een geboren redenaar was, sprak thans met een monotone, onovertuigende stem; de man, die drie jaar lang elke pressie van de zijde van de regeringhad weerstaan om zijn politiek verzet tegen het commu nistische regiem op te .geven, deze man was hier zwak, bereid om alles toe te geven, en was het volkomen eens met het Hof. Het vreemdst van alles was de hou ding van de z.g[ verdedigers. Gedu rende de opmerkingen van de open bare aanklager maakten zij geen enkele notitie, maar draaiden aan hun snor; een keek naar de muurschilderingen, waarop de ontwikkeling van het recht stond uitgebeeld. He verdediger van Kardinaal Mindszenty speelde met zjjn bril. Geen der verdedigers scheen zich erg te interesseren voor hetgeen de aanklager beweerde. Koloman Kicko. de verdediger van de kardinaal, hield een pleidooi, dat betei- kon worden omschreven als een pleitrede voor hemzelf dan voor de kardinaal. Kicko is reeds sinds 1919 communist en was de man, die volgens de regering door de kardinaal was „uitgekozen" boven uitgelezen Katholieke advocaten als Jo seph Groru Deze was vóór de rechtszit ting uit de organisatie geroyeerd, omdat hij erop stond de kardinaal te verdedi gen. Het eerste waarop Kicko wees, was. dat zijn cliënt hem uit vrije wil had geko zen. Hoe vreemd voor een verdedi ger om zo iets te zeggen! Kicko be steedde het grootste deel van dc rede om aan het Hof te vertellen, hoe loyaal hij zelf was tegenover de Hongaarse rege ring, in plaats van te spreken over de in de besehuldiging aangegeven „on trouw" vdn de kardinaal. Hij bestreed, dat de rechtszitting niet eerlijk zou zijn, loofde de Hongaarse regering en dankte zelfs de openbare aanklager voor de be schuldigingen, die hij tegen de kardinaal had ingebracht. Zijn „verdediging" be paalde zich tot opmerkingen over de „sim. pelheid" van de kardinaal en dat deze niet wist, dat hij verkeerd had gehandeld. Doch niet alleen in de rechtszaal ge beurden vreemde dingen. De regering wilde ook op allerlei wijzen aan de bui tenlandse correspondenten duidelijk maken, wat zij moesten schrijven. Ingishyi, de Hongaarse perschef, ver telde ons gedurende twee persconfe renties te schrijven, dat de kardinaal geen moedig man of een held voor de vrijheid was, doch een zwakkeling, een lafaard. Op de tweede dag vau de rechtszitting werd tijdens een perscon ferentie een poging gedaan om een re solutie door te drijven, die aan de bui tenwereld de indruk zou geven, dat de rechtszitting volkomen normaal was Edward Curry van United Press, wiens verslagen altijd volkomen objectief waren, weigerde deze resolutie te teke nen. Ik weigerde eveneens. Op allerlei manieren werden wij onder drnk gezet, doch wij bicven weigeren. De Hon gaarse regering was zo woedend over mijn „mbeieefdheid" lat zij besloot te doen alsof ik niet meer bestond. Nieuws werd mij niet meer medege deeld en ik was afhankelijk van een van de zeven tolkr 1. Toen ik gisteren Boedapest verliet, gin gen dr andere journalisten per bus naar de gevangenis, waar de kardinaal zijn levenslange gevangenisstraf zou moeten uitzitten. Dat nu d-e toch* werd gemaakt ordat de kaïdinaal !n beroep was ge weest bij het Hongaars hooggerechtshof, trof niemand als vreemc.. doch is volko men in stijl m-et hetgeen pers en radio reeds voor ae rechtszitting van de kar dinaal beweerden. Het communistische blad „Swobodni" schreef: „een treurige worm"een angstig konijn".„ontmaskerd"!" „Hij staat thans voor het hof, nij, die om niets anders gaf dan zijn rampzalige leven". De Hongaarse radio war nog onbe schaamder in haar uitlatingen en noemde de kardinaal „een bloeddorstig roofdier" In Amerika zou dit worden beschouwd als een belediging van de rechtbank. In het communistische Hongarije is dit in- haerent aan het rechtssysteem. Sommige correspondenten schijnen over een bijzondere medische kennis te beschikken. Zij beschreven de kardi naal namelijk als in ieder opzicht vol komen normaal. Ik ben geen dokter, ik weet dus niet of de kardinaal ver doofd was, geslagen, of onder hypnose verkeerde. Wat Ik wel weet is, dat een man, die normaal steeds sterk was en resoluut, ineens zwak en dociel blijkt te zijn cn dat hij dingen deed, die hij normaal niet zou kunnen doen, zoals bijv. te verklaren af te zullen treden, waarover alleen door Z H. de Paus be slist zou kunnen worden. Bovendien leed hij voortdurend aan geheugenver lies en moest hij worden voorgezegd. Vóór zijn arrestatie kon deze man van enkele aantekeningen een uitstekende redevoering houden. De sleutel tot dit alle--vormen de 33 dagen gevangenschap van de kardinaal. Ik°weet niet welke methode is toegepast, maar ik heb gesproken met- vele Hon garen die door de geheime politie zijn ondervraagd en bekentenissen hebben ondertekend! Ik heb met andere mensen, gesproken op straat en in café's. De wei nigen, die durfden spreken, waren bitter gestemd Een huisvrouw zeide mij: „Nie mand gelooft, dat d^kardinaM uit vrije wi. heeft gesproken. ^Zij moeten iets met hem hebben gedaan". Een man, die in de onmiddellijke om geving van de kardinaal had geleefd, zei: „Zij waren bang om hem de doodstraf te geven, omdat zij weten, dat zijn greep op het volk te groot is". En juist buiten het gerechtshof fluis terde een man mij toe: „De comedie is voorbjj" Het was een comedie, een tra gische comedie inderdaad, maar een die lang zal voortleven in de herinnering der mensen. (Van onze Amsterdamse redacteur.) Het was weer eens een belangrijke morgen op Schiphol: dr Beel, de hoge vertegenwoordiger van de Kroon, ver trok naar zijn belangrijke post in de Overzeese Gebiedsdelen en dr. Valentine, de ambassadeur van de Marshallhulp, arriveerde uit Amerika. Hoewel dr. Beel tevoren herhaaldelijk had medegedeeld, dat hij geen verklaringen zou afleggen, hebhen wij het er toch maar op géwaagd hem aan te spreken. U .beloofde bij uw vertrek wat te zeggen. De Europese schattingen van de Ame rikaanse wapens, nodig om de militaire strijdkrachten van de Westelijke mogend heden op gevechtssterkte te brengen, worden aanzienlijk verlaagd, aldus wordt van gezaghebbende zijde te Washington vernomen. Het opstellen van het nieuwe program voor militaire hulp is nog niet gereed, maar het is reeds duidelijk, dat de V.S. niet in staat zullen zijn, alle uit rusting te verschaffen, die Europa in liet eerste jaar wenst. Het program zal naar schatting in het eerste j'aar ongeveer 1% milliard dollar kosten. Ongeveer een milliard dollar daarvah zal bestemd zijn voor de Euro pese leden van het Atlantisch pact. In één opzicht zijn deze cijfers misleidend, daar een aanzienlijke hoeveelheid uit rusting voor Europa uit overtollig Ame rikaans materiaal zal bestaan, waarvoor en veel lagere prijs dan de kostprijs zal worden berekend. De „New York Times" suggereerde gisteren, dat Noorwegen waarschijnlijk het eerste Europese land zal zijn, dat een belangrijke hoeveelheid Amerikaanse wapens zal ontvangen Het blad meent, dat de aanspraken, welke Rusland in 147 op militaire bases op Spitsbergen heeft dóen gelden, waarschijnlijk van grote invloed geweest zijn op het Noorse besluit om tot het Atlantische pact toe te treden. De eerste van de voorgenomen offi ciële bijeenkomsten tussen de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Acheson en de ambassadeurs van de landen, die deelnemen aan de beraad slagingen over het Atlantisch pact, zal naar verwachting Donderdag a.s. worden gehouden Men geiooft, dat op deze bijeenkomsten De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen en later voornamelijk in het Noorden van het land opklaringen. Krach tige tot matige Westelijke wind. Iets minder zacht. Donderdag 24 Februari: Zon op 7.38 uur, onder 18.20 uur.maan op 6.54 uur, onder 14.02 uur. snelle vorderingen zullen worden ge maakt en dat de weg zal worden geëf fend voor een uitnodiging aan Noor wegen en mogelijk andere landen, 'om zich bij het pact aan te sluiten. De Amerikaanse regering hoopt het Atlantisch pact eind Maart of begin April aan het Congres te kunnen voor leggen en de autoriteiten geloven, dat het wetsontwerp over het militaire hulp program bijna onmiddellijk daarna zal volgen. Tijdens zjjn besprekingen met Bevin heeft Tsaldaris, de Griekse minister van buitenlandse zaken, zijn inzichten ken baar gemaakt t.a.v. '11 Middellandse-Zee- pact, dat parallel met het N.-Atlantiscb pact zou dienen te lopen. Volgens Tsal daris stond Bevin sympathiek tegenover dit denkbeeld. De stakende Amsterdamse havenarbei ders hebben besloten de staking op te heffen en hedenmorgen weer aan het werk te gaan. Dit besluit is genomen als gevolg van het antwoord, dat de scheepvaartvere niging Noord op hun schrijven heeft ge geven. Ja, maar dat is achterhaald door de feiten. U begrijpt, ik kan niets zeggen Maar er zijn zoveel geruchten en suggesties. Wij willen toch wel gaarne iets weten. Wat voor geruchten dan? Nu bijvoorbeeld, dat de federalisten in verzet zullen komen, als er niet spoe dig iets beslist wordt. Rustig antwoordde dr. Beel: de fede ralisten komen niet in verzet. Dat zijn heel rustige mensen, die alleen een goede oplossing willen, net als wfl. Natuurlijk willen zij die oplossing zo spoedig mo- geijk en natuurlijk ontstaat er wel eens grote spanning door hun verlangen naai die oplossing. En met een - geruststellend gebaar vervolgde dr. Beel: De problemen van het Verre Oosten zijn vele en zeer groot. Men moet toch goed begrijpen, dat daar niet in een vloek en een zucht alles opgelost is. Dit vraagt tijd, heel veel tijd. Als wij erin slagen nu binnen korte tijd tot een oplossing te komen, dan zün die paar jaar sedert 1945. toen het probleem onoplosbaar leek, hele maal nog zo lang niet geweest. Is u tevreden over uw bezoek hier? Zeer zeker, antwoordt dr. Beel beslist. W'ü hebhen zeer vruchtbare besprekingen gehad er, zijn tot zeer concrete beslissingen gekomen. Waarom wordt de regeringsver klaring eerst Zaterdag afgelegd? Deze verklaring zal zeer be'ang- rijk zijn. Ik wil dus ir Batavia zijn om tegelijkertijd toelichting te kun nen geven. Zal deze verklaring een ander aspect aan de zaak geven? Dat hoop ik. Dr. Drees, de ministers van Maarse- veen, Götzen en Schokking en voorts mr. Romme begeleidden dx. Beel naar de Constellation Roermond, die ondier com mando van Hans Vis i^ak voor achten naar Batavia vertrok. De Roermond ver voert 18 passagiers, waaronder dr. P. J. Koets en mr. Bot van O. G. Terwijl wij naar het vertrek van dr. Beel stonden te kijken toerde de nieuwste Constellation van de, K. L. M. de P.H. T. D. K. na haar eerste reis uit New- York het platform op. En dr. Beel was nog niet in de lucht of dr. Alan Valentine kwam de passagehall binnenwandelen. Good morning, gentlemen, zeide hij U wilt zeker wat praten? Veel kan ik niét zeggen, ik hoopbinnenkort een grotere verklaring af te leggen. "laar hoe staat men in Amerika nu tegenover ons? Men heeft altijd veel -sympathie De lui van het Weerbericht spreken en schrijven al druk over voorjaar en warme dagen. Dergelijke aankondigin gen in Februari stuwen de mensheid weer in de rientingen van vernieuwing, schoonmaak wijziging en opluchting na de verstarringspolitiek van de winter. Er komen vleugjes opgewektheid on danks de- zorgen, er is een nieuw ont waken. De tijd is rijp voor frisse arbeid. Laten we er een ruim gebruik van maken Het spijt ons voor de slappelingen maar we moeten in het belang van vele zaken op dit aambeeld der actie blijven bameren, want de kinderen der duister nis zitten ook niet stil. De Kerk moet weer worden de geeste lijke. Leidster der wereld, Die leiding moeten wij heipen bevorderen en waar zulks kan helpen toepassen. Onze g" te dwaling is geweest, cjat we de moderne wereld hebben toegestaan z:ch te ontwikkelen zonder zelf daaraan deel te hebben. We isoleerden ons in sommige opzichten begrijpelük en probeerden onze eigen groepering in stand te houden. Doch dat is lang niet genoeg. Kardinaal Suhard, de Parijse aarts bisschop heeft zo pas nog in een spe ciaal interview verklaard: „Het moderne apostolaat verschilt van het vroegere, vooral omdat het geen geografische grenzen kent en zich niet beperkt tot de onbeschaafde lan den. Het moderne Apostolaat is uni verseel. Het moet overal zijn en dient zijn voordeel te trekken uit alles wat dienstig kan zijn voor de zaak van God. Het moet zijn medewerkers be trekken uit alle rangen en standen der maatschappij. Het moderne apos tolaat mag zich niet isoleren; het moet alle vormen van het moderne leven kennen en begrijpen en moet trachten deze te hervormen overeenkomstig de richtlijnen van God. Het moderne apostolaat kan de mensen evenwel niet stil doen staan; het moet samen met hen optrekken en hen voeden op hu» tocht door het leven". We moeten dus overal bij zijn en han delen met begrip van de noden en stromingen van de tijd. Overigens is de Kardinaal van mening, dat het Christendom staat aan hèt be gin van een nieuwe lente. Een nieuwe lente betekent warme da gen. Warme dagen van activiteit In en buiten onze gelederen zijn veie trekkers op de levensweg, die voorlich ting. kracht, moed en hulp van node hebben. Katholieken moeten daarom zijn we genwachters en EHBO'ers van beroep. Wie voor deze taak van een veelzijdig apostolaat niets voelt, kan zün kruisin- ssgne beter Opbergen. Alleen proteste ren tegen de sikkel heeft weinig zin. Katholiek wil zeggen algemeen maar dan ook niets minder dan algemeen. Dit kenteken der Kerk wordt te veel verge ten. HENK VAN DER MAZE. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zün gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 3 Febr.: Sod. H.- J. van Amstel uit Vreeswijk, Gesneuveld 9 Febr.: 2e It. J. J. Bottinga uit De Lier (Z.-H.I. Gesneuveld 11 Febr.; 2e It. M. T. C. Klompenhouwer uit Tilburg; sold. J. E. Notenboom uit Rotter dam. Gesneuveld 13 Febr.: Sold. A. W. Gijzen uit Rotterdam: serg. A. J. Hoeboer uit Nijmegen; opper- wachtrft. H. J. Schreuders uit Klundert (N.-B.). Geseuveld 16 Febr.: korp. J. Frans uit Oude Pekela; sold. Ie kl. J. J. van Leuken uit Eru (N.-B.) Gesneuveld 18 Febr.: Mare chaussee le kl. W. J. Hendriks uit Oeffelt. voor Nederland gehad en dat is nog zo. Er is geen gebrek aan sympathie maar wel aan begrip en kennis. Denkt U dat er verbetering in-ge komen is? Dat geloof ik zeker. Langzaam maar zeker begint men zich meer bewust te vvorden van de complicaties en de moei lijkheden, waarmede men hier te maken heeft. Maar overigens, ik ben een eco noom en geen politicus, liet hij er grin nikend op volgen. Wat denkt u van de resolutie van Senator Brewster en de houding van het Congres daartegenover. Ik kan u dit zeggen. Wanneer het Congres van plan was de Marshall-hulp aan Nederland stop te zetten, dan zou ik niet hier zijn. H. M. de Koningin, die gisterenmor gen per vliegtuig naar Tirol vertrokïë< is om zich bü Prins Bernliard en dn Prinsesjes Beatrix en Irene te voegen, die reeds enige weken te Sankt Antoi verblü'ven, is daar gisterenmdidag üt gezelschap van Prinses Margriet aange komen- Ter verwelkoming waren op het sta tion aanwezig dr. Weissgatterer, hoofd van het provinciaal bestuur, koione- Nadeau, namens generaal Bethouart, de Franse hoge commissaris in Oostenrijk en namens generaal Voizard. het hoofd van de Franse missie en ta!rüke andere nersoonlykheden. Op bet perron wacht ten een grote mensenmenigte, talrijke journalisten, persfotografen en filmope rateurs. De Koningin werd het eeist verwelkomd door Prins Bernhard en de Prinsesjes Irene en Beatrix. Acht meis jes in nationale klederdracht overhan digden de Koningin en Prinses Margriet twee bouquetten in de kleur van hei huis van Oranje en de Nederlandse na tionale kleuren. De Koningin begaf zich daarop naar het hotel „Post

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1