EUROPEES HOF VOOR DE MENSENRECHTEN Indonesische uitvoer in 1948 SCHUDT UW LEVER WAKKER avonturen van Frederik l Zanger D\E wereld ZEER OUDE GENEVER DE VOLKEN STUWEN VOORT Uit de sportwereld Sportvaria Zwaar noodweer in het l^md As-Woensdag TUSSENTIJDSE VERKIEZING IN NEDERLAND VOLLEDIGE GENEESKUNDIGE VERZORGING De Europese beweging Een boodschap van Z.H. de Paus JNecl. en Duitse land bouw gaan overleggen ADIO programma De Schuchtere MIE] REFLEXE VAN ZELF VERDEDIGING Er is helaas geen Europese ziel BOKSKAMPIOENSCHAPPEN VAN ZUID-HOLLAND Finales te Rotterdam gebokst ZESDAAGSE TE ANTWERPEN RONDE VAN NEDERLAND Naar wij vernemen, heeft thans ook Middelkamp zijn contract voor de twee- ge Ronde van Nederland getekend. Het hg' 'n de bedoeling, dat zowel Schulte als Middelkamp deel uitmaken van de nationale ploeg, die in totaal uit 8 ren ners zal bestaan- Naast Schulte, Middel kamp, en de jongeren Koot en Voorting zijn Bakker en Blankenauw door de technische leiding in de nationale équipe gekozen. DE ENGELSE BEKER PAGINA 2 DINSDAG 1 MAART 1949 KANSEN DER TARWE- OVEREENKOMST DRIEMAAL ZO HOOG ALS IN 1947 MAATREGELEN OP HET GEBIED VAN PROFHYLAXE EN PREVENTIE RECTOR G. HUYS V WlksT VOOR V. V. D. Sterk verlies voor communisten OOSTENRIJK AFWIJZEND Tegenover Zuid-Slavische voorstellen WILMAN; NEDERLANDSE RADIO-ROMAN Qver pi'oductie- en markt ordening MODERNE BEGRIPPEN EN NIEUWE WOORDEN IN HET LATIJN VERTAALD wcaPl£lETJ£5 KWASTEN MALAIS W. DÉ WITHSTR. 46 R'DAM WAGENSTR. 115 DEN HAAG Het de gis was t vereni Wat lijke Noort, ui'tgeh betroi bij roll creati* kenne de r leeft, oud-pi taal - gegey credie deze in he streng tegelij beert delen Mie reserv heid te tre bedrij kend staan dendo zijn op te wordt zijn s oude ken. plime ces w worte serva' Min voor vraag karak Het i; nog i maar niet i liedic overv den; kunni kunm die d huid mindi In Nic i ring houdi ka r ai zelf t terirn In lijkhi Iers sfeer Wii knecl die a tighe huish op h< te zij dat 1 heeft Rie pogir gevei - om c niet houd dit k Ma onwe dreui Zij 1 W a kond zijn. Op B. S. S., ti bedoi Daar het door teur Volle geme secre Nieu H. B; Da exarr heeft leen léerl; word lijke en 3. voor] word tendi zal v tie, een leerl den, toon: ten een ken, terhi op h de r orga Ou festi' verzi baar oud- schoi ten digd, aan Er zittir burg M- C kuna den en IV —De Boel Honi Schi; Joh. J. N G1 man H. I v. J d. v Acki Sche v. I Evei Gijte en j en i L. O" Wék Terwijl de Nederlandse communisten zich in Mei van het vorig jaar tijdens de grootse demonstratie van het Europa- congres op de Dam te Amsterdam volko men rustig hadden gehouden, hebben zij Zondag j.l. te Brussel gepoogd de grote propaganda-betoging voor de eenheid van Europa, d.w.z. van West-Europa, ernstig te verstoren. Ze zijn er niet in geslaagd; hebben veeleer als dit na de landsverraderlijke communistische woor den en daden in Frankrijk nog nodig mocht zijn nogmaals bewezen, hoe bit ter noodzakelijk bet is, dat het niet-com- munistisch Europa zich nauw aaneensluit om de dreiging uit het Oosten weerstand te kunnen bieden. Tussen het Europa-congres in Den Haag en dat van de Raad der Europese beweging te Brussel liggen nauwelijks tien maanden. Een uitermate korte, pe riode voor een actie, welke een ware om wenteling in de Europese betrekkingen nastreeft; welke van het enge en kort zichtig egoïstische nationalisme wil over schakelen op een gezond begrepen inter nationalisme; welke een aanval doet op de hardnekkig gekoesterde, onbeperkte nationale souvereiniteit en boven het su preme staatsgezag een internationale au toriteit wil plaatsen, die in aangelegen heden van gemeenschappelijk Europees belang de laatste beslissing heeft. Tien maanden geleden scheen het, dat deze nieuwe Europese structuur louter een droombeeld was en nog lange tijd zou blijven. Nu is op het officiële interna tionale niveau een begin van verwezen lijking gemaakt. De grondslagen zijn ge legd voor een ministeriële raad van de Westerse Unie tezamen met een advise rende assemblée; en al zal niemand be weren, dat daarmede een West-Europesa federatie, de Verenigde Staten van West- Europa, zal zijn tot stand gekomen, men voelt toch aan, dat de eerste stap is ge zet op een misschien wel lange weg, maar welke onder de drang der omstandigne- den onvermijdelijk tot dit doel zal leiden. Wat niemand een jaar geleden durfde verwachten, is reeds bereikt. Daarbij zijn de regeringen de remmende de volken zelf de voortstuwende krachten; maar de omstandigheden zijn buitengewoon gun stig, zeker momenteel. Wie de lange historie van mens en volk nagaat, bespeurt voortdurend weer het zelfde verschijnsel: dat de grotere poli tieke en economische eenheden steeds, soms in de loop van eeuwen, soms ook in veel kortere perioden, tot stand zijn ge komen door, zoals de Belgische oud-mi nister Paul Struye zich dezer dagen uit drukte een reflexe van zelfverdediging. Het is inderdaad een feit, dat agressie ve combinaties en coalities de duur van het onmiddellijke doel nooit hebben over leefd: dit is wederom overduidelijk in "e tweede wereldoorlog gebleken; maar waarachtig defensieve bondgenootschap pen vertonen een innerlijke' saam nan- gendheid. Van de Zeven Provinciën naar het koninkrijk der Nederlanden was een moeizaam traject; op de weg va!n ®aar naar de Verenigde Staten West- Europa of zelfs van Europa zullen nog heel wat meer en anderssoortige bezwa ren moeten worden overwonnen; maar de zelfhandhaving en verdediging van 't Westen, van Europa eisen, dat met door tastende en hardnekkige moed voortge- streden wordt; het ®aa'' zoals de twee grote stuwers Churchill en Spaas in alle toonaarden Europa voortdurend inpren ten, 'om 't zijn of niet zijn. Alleen door de meest intensieve en doeltreffende samen werking kunnen maar zullen wij ook van een communistische overweldiging bevrijd blijven. Men ontkomt overigens niet aan de in' Niet te gauwEr is nog geen reden cm hoera te roepen Muriel werd opge beld. Ik zou juist weggaan, maar de kreet, die zij uitte zodra ze de ger aan haar oor had .weerhmW jne, Het was een van Mario's ontvoerder^ Af gaande op wat ik hoorde, moet Muriel reeds eerder met hen in veroindmg heb ben gestaan. Wat hoorde Je- Muriel zeide, dat ze die middag, even vóór het sluiten van haar bank. vijf en twintig duizend pond had opge nomen ,in bilje]tten van tien, zoals was bevolen. Ze beloofde, om tien uur van huis te gaa« ^!léen' Verder verklaar de ze te weten, dat. wanneer zij zich niet stipt aan de voorwaarden hield, dit Ca- sella's dood betekende. Alléén?, herhaalde Ralph: Met het geld? Dacht je met een doos bonbons? Waarheen?^6 hateljJ.kheid- Grote hemel! Hoe durft ze? Ee der onveiligste streken van het land! Een ogenblik. Scotland Yard waarschuwen! Neen! Neen!, stampvoette Patricia: (-) suiferd! Begrijp je het dan niet? Als de politie er zich mee bemoeit, wordt Casella het kind van de rekening! Schiet °P-' Het is op slag van tien, direct ver trekt Muriel! We moeten haar achterna! Haal je wagen! We behoorden allang op weg te zijn! (Wordt vervolgd.) druk, dat de federalistische beweging in geheel West-Europa (met inbegrip van Westelijk Duitsland) door de geweldige evolutie der gebeurtenissen in zekere zin van haar oorspronkelijke opzet is wegge drongen. Zeker bij een aanmerkelijk deel der federalisten, o.m. de Nederlandse be stond aanvankelijk de idee, een neutraal Europa tussen de twee kolossen: de Ver enigde Staten van Amepika en Sovjet- Rusland té organiseren; een terrein, dat door een eventuele oorlog niet zou wor den getroffen. Sommigen koesterden zelfs de illusie, de fantastische illusie, dat Rus land zich bij deze Europese federatie zou willen aansluiten zonder de bedoeling ta hebben haar communistisch te infiltreren of te overheersen. Al dergelijke ideeën heeft men echter moeten opgeven; en zij worden, zodra het Noord-Atlantische pact een volle realiteit is begraven. Ge heel de wereld wordt, hoe dan ook, in een der twee fronten opgenomen; en eerst als de spanningen tussen de twee groten afnemen en verdwijnen, zal men de idee der neutraliteit misschien weer kunnen opvatten. Dan echter niet als doorbraak-ideaal, maar op de basis van een Europese ziei. Want de grootste teleurstelling voor het totstandkomen van een politieke en eco nomische Europese federatie ligt in het ontbreken van een gemeenschappelijke wereldbeschouwing, van een boven de in- di iduele nationalismer levende een heidsgedachte: de erkenning van een door allen aanvaard hoger beginsel, dat bindende normen voor het nationale en internationale handelen oplegt. Eens was er zo'n Europa, het katholiek Europa der middeleeuwen. Sinds de hervorming bestaat er heiaas geen Europa meer; «r bestaan nog slechts souverelne nationale staten, die zelfs nu, in deze tijd van nood aarzelen het kleinste deeltje van hun souvereiniteit aan de gemeenschap Europa te offeren. Eerst als dit individu alisme uitgeroeid is, kan een werkelijk "ropa ontstaan. In de Rivièrahal te Rotterdam zijn gis terenavond de finales in de bokskam pioenschappen van Zuid-Holland, klasse A, gebokst. De resultaten waren: Vlieggewicht: Geil Snoek, Rotterdam, verliest door k. o- in de derde ronde van J. Verwijk, Den Haag; lichtgewicht: J. Schreutelkamp,Rotterdam, verliest op punten van J. Dekker, Rotterdam; wei- tergewicht: Jan den Haan, Rotterdam, verliest door opgeven in de eerste ronde van M. Ludwig, Den Haag; middengo- wicht: Chris Hol, Rotterdam, wint door opgeven in de derde ronde van T. Gebuis, Rotterdam; zwaargewicht: Ab. de Wolf, Rotterdam, w. o. p. van A. Hessing, Rijs- wyk. Hedenmorgen luidde de stand van de Antwerpse zesdaagse als volgt: 1. OckersThijssen 47 pnt.; op één ronde: 2. PetersPellenaers 98 pnt.; 3. NaeyeDepauw 66 pnt.; 4. Janssen Fruythof 62 pnt.; S. CarraraGoussot 61 pnt.; 6. StromArnold 34 pnt.; 7. Acou Debeare 17 pnt.; 8- Schulte—Boeyen 16 pnt.; op 2 ronden: 9- LapebieGielen 81 pnt.; 10. Van VlietMiddelkamp 56 pnt.; de overige koppels hadden 4 of meer ronden achterstand. Behalve de nationale ploeg zullen nog vier andere Nederlandse teams in de ronde uitkomen. Gisteren is geloot voor de halve eind strijden van de beker-competitie, vast gesteld op Zaterdag 26 Maart. De Wol verhampton Wanderers spelen te Shef field tegen Manchester United, houder van de cup. Ingeval van een draw wordt de wedstrijd de volgende Zaterdag op het veld van Everton overgespeeld. Portsmouth komt uit tegen Leicester City op het Arsenal-terrein in Londen. Eventueel zullen beide ploegen sUtaar een week later te Birmingham ander maal ontmoeten. O- In het Sportpaleis te Parijs behaalde de Nederlandse middengew._ut-kam- pioen Luc van Dam een puntenover- winning op de Fransman Krawczijk. Het gevecht ging over tien ronden. -A De Argentijnse auto-coureur Maler- sardi is om het leven gekomen toen zijn wagen, een oude Alfa Romeo, tijdens een proefrit over de kop sloeg. Voor het in zakelijkheid en nuchter heid verdorrende mensdom van onze tijd is de wonderlijke taal der tekenen, die de Katholieke Kerk van eeuwen her reeds spreekt, telkens weer een geeste lijke verkwikking. Morgen zal de priester op ons nederig gebogen hoofd het As-kruis drukken en daarbij die zinvolle woorden spreken: Gedenk o mens, dat gij van stof zijt en tot stof zult wederkeren. Een ogenblik zal dan weer eens heel fel en meedogenloos voor ons de waar heid oprijzen, dat dit lichaam, waaraan wij zoveel zorg besteden dat wij zo koes teren en strelen, bestemd is voor de on dergang. Nog enkele jaren en het zal aan het bederf worden prijsgegeven. Het heeft er soms de sohijn van, dat er heiligen zijn in Gods Kerk, die van deze waarheid zo bezeten waren, dat de ze 'in hen een drang tot zelfvernietiging liet ontstaan, gelijk men die aantreft bij sommige Boedhisten. De werkelijkheid is echter anders. Geen waarlijk katho lieke heilige heeft de versterving en ver loochening van zinnen ooit gezocht als een in zich begerenswaardig doel. Door ieder van hen is het lichaam altijd be schouwd als het instrument van de ziel, waardoor deze haar roeping kon vervul len en dat in ruil voor deze dienst dan ook eens zal delen in de glorie, die de ziel als beloning voor de vervulling van haar taak wacht. Daarom wordt in de gebeden van de Aswijding niet alleen om de geest van versterving gevraagd, maar ook om de gezondheid van het lichaam. Nimmer mogen de boete en de ver sterving de oorzaak zijn van hot verlies der gezondheid voor de christen. Want gelijk de zonde een vijand is van de ziel, 20 is ook over het algemeen de ziekte, die het gevolg is geweest van de zonde, vijandig aan de ziel van de mens. De Kerk heeft dan ook, toen de lichamelij ke krachten van de mens minder wer den, niet geaarzeld de verstervings- en boetepraktijken zeer te matigen. Dit be hoeft geenszins een verzwakking van de geest van boetvaardigheid en versterving in te houden, zoals de levensgeschiedenis van veel moderne heiligen wel bewijst. Deze geest kan ook bloeien zonder de gestrengheden van vasten en nachtwa ken, die wij in de vroegere heiligen wel iswaar hoog bewonderen maar niet mo gen navolgen. Die geest zal tal van andere middelen weten te vinden om het lichaam tot dienstbaarheid te brengen aan de ziel. Het is gelijk bij alles in het christendom ook hier de geest die levend maakt. Moge de vrucht van het As-kruisje, dat wij morgen ontvangen, zijn een ver sterking van deze levend-makende geest. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Nog vóór het congres van de interna tionale raad der Europese beweging gis teren zijn laatste zittingen hield, is Chur chill per speciaal vliegtuig naar Londen teruggekeerd. In de commissie voor de rechten van de mens is een voorstel goedgekeurd, betreffende de oprichting van een Europees hof voor de rechten van de mens. Dit hof zal bestaan uit negen leden en belast zijn met het waarborgen,der indi viduele, familiale en gemeenschappelijke rechten, opgesomd in de algemene ver klaring van de rechten van de mens. Het hof zal bevoegd zijn, uitspraak te doen over élke schending van deze rechten, voortkomend uit een wetgevende, admi nistratieve of juridiciële daad of van een gewelddaad. Zijn gerechtigd voor dit Hof te verschijnen de regeringen van alle staten, die lid zijn van de Europese Unie en alle physieke en morele personen, die uit de aard van hun nationaliteit en van hun domicilie van een dezer landen af hangen. De negen leden van het hof zul len gekozen worden onder de personen, d e over het hoogste moreel en beroeps- gezag beschikken. Verder zal opgericht worden een Europese commissie voor de rechten van de mens, bestaande uit zeven leden, onafhankelijk van gelijk welke re gering. Deze commissie moet toezicht uit oefenen op de toepassing der conventie, die betrekking beeft op het Europese hof. Er zal ook een permanente juridische sectie zijn, die o.m. een lijst zal opmaken van rechten vaii de mens, die reeds van nu af aan moeten gewaarborgd worden. In de politieke sectie werd een zeer uit voerig rapport goedgekeurd, dat o.m. ver meldt, dat de afgevaardigden bij de Euro pese assemblée zullen worden benoemd door hun resp. regeringen, op zijn ook vertegenwoordigers van landen, die in de onmogelijkheid zijn, zich de mocratisch uit te spreken, op hun plaats. De assemblee zou tenminste 45 dagen per jaar zitting moeten hebben. Op economisch gebied spreekt de com missie de wens uit, dat een algemeen productieplan zou uitgewerkt worden van de basisnijverheid van West-Europa en tot het geleidelijk afschaffen der bar rières, die momenteel zijn opgeworpen tegen vrije circulatie van personen, goe deren en kapitalen. De organisatie van de zware industrie in West-Europa is een dringende noodzakelijkheid, omdat zij de basis is, die nodig is voor de economie van de assemblee der Unie. In dit verband mag het statuut van de Roer geen uitzonderingsregime zijn, maai moet het een stap zijn. naar het oprich ten van economische organismen, die gemeenschappelijk zullen zijn voor de assemblee voor West-Europa. De slotvergaderingen van gisteren stonden onder voorzitterschap van de heer Serrarens, chef van de Nederl. delegatie. Deze deed onder algemene belangstelling voorlezing van een bood schap van de Paus aan het congres, waarin Z. H. zegt: „De H. Vader, die een vaderlijke belangstelling heeft voor elk initiatief, dat strekt tot vrede en eensgezindheid onder de volken, zendt U Zijn beste wensen. Hfj smeekt Gods zegen af op de werkzaamheden van het congres der Europese bewegingen; bidt God haar activiteit te leiden, opdat haar inspanning moge bijdragen tot het herstel van een blijvende vrede tussen de volken. Daarna sloot de heer Serrarens de eer ste zitting van de Internationale Raad der Europese Beweging. J. C. van Essche, de Belgische vice- voorzitter van de internationale tirwe- conferentie, heeft gezegd te verwachten, dat er zeer spoedig, waarschijnlijk bin nen 10 dagen, definitieve overeenkomst wordt bereikt inzake een nieuw inter nationaal tarwepact, aldus meldt A. I*. Volgens deelnemers aan de conferentie zijn de prijzen nog de enige hindernis en heeft de Britse gedelegeerden T Sheed Anderson een maximumprijs van 1.75 per bushel voor vijf jaar voor gesteld. wijze, dat al de krachten vertegenwoor digd zijn, die dadelijk loyale medewer king kunnen verlenen bij het tot stand brengen der democratische instelling van een Verenigd Europa. Alle democra tische landen, West-Duitsland inbegre pen, zouden in de Europese Assemble moeten vertegenwoordigd worden. Naast nationale vertegenwoordigers zouden ook personaliteiten van Europees for maat gekozen moeten worden. Hierbij Volgens voorlopige ongecorrigeerde cijfers van het Centraal Kantoor voor de Statistiek te Batavia, heeft de uitvoer uit Indonesië in December 1948 430.360 ton met een waarde van ƒ88.799.000 bedragen (Nov. 497.911 ton met een waarde van 105.542 000) De totale uitvoer in 1948 bedroeg: 5.218.556 ton met een waarde van zodanige1.043,9 mill. (1947 1.216.358 ton ter waarde van ƒ343,2 mill.) Enkele belang rijke uitvoerproducten waren: (Waarde in mill, guldens) Totaal Totaal December 1948 1948 1947 ƒ17.4 ƒ265.1 67.5 10.1 155 4 „79.7 Palmolie 5.6 43.— 3,3 Kinabast 0,6 7.6 3.6 Suiker 0.3 23.4 09 Tabak 0.6 3.9 4.2 Thee 3.3 21.3 5.6 Rottan 0.7 9.5 6 9 Kapok 1.3 8.8 3- Aardolieprod. 25.3 260.2 62.2 Tin en tinerts 13.4 153.2 60.4 Bauxiet- 0.2 5. 2.1 Voorstellen in rappon over Ziekenfondsverzekering Inzake de verstrekkingen aan de ver- plicht-verzekerden door de ziekenfond sen is de commissie inzake de organisa tie van de ziekenfondsverzekering in haar rapport aan de Stichting van de Arbeid van mening, dat deze een vol ledige geneeskundige verzorging dient te bevatten. Met name noemt de commissie de navol gende verstrekkingen, die voor rekening van de onderhavige verzekering behoren te komen: hulp door huisarts, door spe cialisten, tandarts of tandheelkundige, vroedvrouw; verpleging en behandeling in een ziekenhuis; genees- en verbandmid delen; mechanische en physische behan delingsmethoden; vergoeding voor sana- torium-verpleging voor t.b.c.-lijders; idem voor medische k unst en hulpmiddelen, alsmede voor ziekenvervoer; ten slotte bemiddelen van kraamhulp resp. ver strekken van kraamgeld (dit laatste zou dus uit de Ziektewet overgeheveld wor den). De commissie zou hieraan willen toe voegen een bijdrage in de kosten voor verpleging van krankzinnigen. Zij is verder van mening, dat de par ticuliere begrafenisverzekering in vol doende mate voorziet in de behoefte aan een uitkering bij overlijden. Inzake verspilling van medicamenten e.d. en de toenemende aanspraak op de diensten der medici wil de commissie na der onderzocht zien, op welke wijze de noodzakelijke, persoonlijke verantwoorde lijkheid der partijen tot ontwikkeling kan worden gebracht. Voorzieningen met betrekking tot de prophylaxe en de preventie liggen naar het oordeel van de commissie mede op het terrein van het ziekenfondswezen. Zij zou hier willen noemen de immunisatie in individuele gevallen tegen diphtherie, roodvonk, kinkhoest, griep, de school- tandverzorging enz. Een bepaald bedrag zou besteed kunnen worden aan de al gemene prophylaxe, als rheuma- en t.b.c.- bestrijding. Ten slotte is de commissie van mening, dat de verzekerden in de gelegenheid moeten worden gesteld, een vrije keuze te dóen uit alle ingeschreven medewer kers (geneesheren enz.). In bet klooster Mariahof te Etten N.-Br. vierde Maandag rector G. Huys onder grote belangstelling zijn zeventigste ver jaardag. Rector Huys, die in Steenbergen werd geboren, heeft sedert het uitbreken van de vorige wereldoorlog als legeraal moezenier een vruchtbaar werkterrein ge kend. Daarnaast verwierf hij zich njn de loop der jaren grote verdiensten m. b. t. het Sobriëtaswerk en de hulpverlening aan Oostenrijkse kinderen- (Van onze weerkundige medewerker) De diepe depressie, die zich vanmorgen dicht bij de Duitse Bocht bevond, ls niet alleen actiever dan die van Zondag, maar zij passeert ook op korter afstand van ons land. Daardoor is de wind sedert gisteravond buitengewoon snel toegenomen, zodat aan de Waddenkust om io uur reeds van een zware storm kon worden ge sproken. In de afgelopen nacht werd het steeds erger en vanmorgen vroeg kwamen in Den Helder windstoten tot 135 km per uur voor, terwijl in De Bilt 110 km per uur werd geregistreerd. Naar het zich liet aanzien, moest het ergste toen nog komen, want de trog in het isobarenveld zou later in de ochtend passeren. Tn deze trog komen windstoten van omstreeks 150 km per uur voor. Dit is wel de zwaarste storm, die wij deze winter hebben gehad. Achter de trog worden grote hoeveelheden koude lucht naar het Zuiden gestuwd, op de Faröer kwam vanochtend zelfs vorst voor. Hoewel de temperatuur ook bh ons belangrijk zal dalen, zal de vorst tot de nachtelijke uren beperkt blijven. Wel moet men op hagel- en sneeuwbuien rekenen, waarbij ook onweer kan voorkomen, zoals van morgen in het Noorden reeds het geval was. Later op de dag zal de wind geleidelijk afnemen, maar zullen tijdens buien nog orkaanstoten kunnen voor komen. Het zal dan even duren voordat de nieuwe depressie, die zich nog bij Groenland bevindt, naar het Zuiden zal afzakken om het weer van deze lente maand nogmaals ongunstig te beïnvloeden. x Hes zelf, óók al niet vriendelijk gestemd, eisten dringender opsiparing van de vermiste zanger en voorbeeldige bestraf fing van de onverlaten. Geen ontvoer der zou onder zulke omstandigheden er aan denken, een teken van leven te ge ven. Week na week verstreek. Men be weert, dat het publiek spoedig vergeet, maar voor zover deze stelling op waar heid berust ging zij in elk geval met betrekking tot Mario Casella niet op. Ondubbelzinnig kwam tot uiting, welk een voorname plaats de gevierde zan ger in de harten van honderdduizenden Britten innam, en het buitenland liet zich evenmin onbetuigd. Eindelijk, na één en dertig dagen van zenuwslopend afwachten, kwam er tij ding. Ralph Armstrong was op 't punt. zijn vrijgezellenwoning in Milverton Street te verlaten en wat afleiding in de omgeving van Piccadilly te zoeken, toen er werd gescheld alsof het huis in lichterlaaie stond. Hij rukte de deur open. De bezoekster, die zo onstuimig toegang verlangde, was Patricia Morris. Een totaal uit het lood geslagen Pan da. bleek, trillend ove het gehele lichaam, óp van agitatie. PatGoeie genade Wat is er aan de hand? Murielhijgde zijBericht over Mario Armstrong maakte een luchtsprong. - D -'-viel zij geloofd en geprezen' Pairic-a hief een hand op. Het gebeurt in Nederland maar zelden, dat ergens een tussentijdse verkiezing wordt gehouden sedert het lijstenstelsel is ingevoerd. Thans echter heeft er één plaats gehad. Ze was nodig door de sa menvoeging van de gemeenten Hooge- zand en Sappenneer. De burgers van de nieuwe gemeente hebben zich nu gisteren een nieuwe raad gekozen. Hoewel men natuurlijk niet al te veel verwachtingen mag gronden op zo'n alleenstaand geval, is het toch niet onaardig de uitslag eens wat neder te bezien, vooral nu heel Ne derland binnen vier maanden gemeente raadsverkiezingen krijgt. Nu moet men vooraf weten, dat belde gemeenten sterk rood waren gekleurd, in Sappemeer kwamen in 1946 de commu nisten zelfs als sterkste partij uit de bus. Gisteren werden uitgebracht 10.052 stemmen hetgeen minder is dan in 1940 toen in beide gemeenten samen 10.248 geldige stemmen werden geteld. Van die 10.052 stemmen verkreeg de P.v.d.A. er 4081, de C.P.N. 2345, de gecombineerde lijst van A.R. en C.H. 1163, de K.V.P. 879 WOENSDAG 2 MAART. cu u zult s morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, hel bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. en de V.V.D. 1584. Daar er 19 raadszetels te verdelen waren, bedroeg de kiesdeler 530. De zetelverdeling was als volgt: P.v.d.A. 8, C.P.N. 5, A.R. en C.H. samen 2, K.V.P. 1, V.V.D. 3. Er werd echter lang niet evenveel voor een zetel betaald: de K.V.P. gaf er 879 stemmen voor, de A.R. en C.H. 581, de V.V.D 528, de P.v.d.A. 510 en de communisten slechts 469. Wanneer gelijk vroeger in Hooge- zand gebeurde de K.V.P. met de Chris- telijken ware samengegaan, zou zulks aan de C.P.N. een zetel hebben gekost. De drie confessionele partijen zouden dan per zetel nog altijd 510 stemmen hebben be taald, een fractie zelfs meer nog dan de P.v.d.A. thans. Bij de raadsverkiezingen van 1946 was het totaal aantal uitgebrachte stemmen in de gemeente Hoogezand 6499. als volgt verdeeld: P.v.d.A. 2972. C.P.N. 1551, K.V.P., A.R. en C.H. (geeomb. lijst) 1133 V.V.D. 843. De zetelverdeling was daar toen: P.v.d.A. 7, C.P.N. 3. K.V.P., A.R. en C.H. (geeomb.) 3. V.V.D 2. In Sappemeei was in 1946 het totaal aantal uitgebrachte stemmen 3749, ver deeld als vqlgt: P.v.d.A. 1202, C.P.N 1342. K.V.P. 391, A.R. en C.H. (geeomb. lijst) 439, V.V.D. 375. De zetelverdeling was toen: P.v.d.A. 4. CPN 5, K.V.P. 1, A.R. en C.H. (geeomb.) 2, V.V.D. 1. In beide gemeente samen kreeg de P.v.d.A. derhalve in 1946 in totaal 4174 stemmen tegen nu 4081, een verlies dus van 93; de C.P.N. 2893 en nu slechts 2345, een achteruitgang dus van 548! De drie confessionele partijen voor het gemak nemen wij ze gecombineerd behaalden in 1946 samen 1963 stemmen en thans 2042 zij gingen dus 79 stemmen vooruit. Het leeuwendeel van de winst ging echter naar de V.V.D., die van 1018 stemmen steeg tot 1584, een opmerkelijk succes derhalve. De „ruk naar rechts", die bij de laatste verkiezingen werd geconstateerd, mani festeert zich hier wel heel sterk. Of het bij de raadsverkiezingen van Juni a s. ook zo zal gaan? Dat in een gemeente als déze de communisten een verlies boekten van bijna 20 procent is alvast een goed ding. Dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse mi nister van buitenlandse zaken, heeft de compromisvoorstellen tot grenswijziging, die Donderdag door dr. Ales Bebler, plaatsvervangend minister van buiten landse zaken van Joegoslavië, werden ingediend, verwörpen. Dr_ Gruber verklaarde aan de confe rentie van plaatsvervangers der minis ters van buitenlandse zaken, die de Oostenrijkse grenskwestie bespreken: ,,Ik heb van het parlement en de rege ring van Cfostenrijk opdracht gekregen opnieuw en onmiskenbaar te verklaren, dat deze grondwettige lichamen nooit een verdrag zullen ratificeren, dat de onschendbaarheid der Oostenrijkse gren zen niet handhaaft." Hij voegde er echter aan toe, dat de Oostenrijkse regering ter tegemoet koming aan de Joegoslavische aanspra ken zou overwegen een voorstel tot in ternationale bescherming der Sloweense minderheid in het Oostenrijkse vredes verdrag op te nemen Ook de eis tot herstelbetalingen wees Gruber af. 28. Ko Krauw bekeek de ring nu ook nauwkeuriger. „Inderdaad", zei hij, „dat is de ring niet. Waar zou de andere ge bleven zijn?" Frederik schudde vertwijfeld het hoofd. „Ik weet het niet", antwoordde hij, „ik heb toch duidelijk gezien, dat de waard de ring aan de notaris gegeven heeft". De notaris was nu overeind gekrab beld en gluurde met samengeknepen oogjes natir het tweetal. „Ha, ha!" lachte hij opeens schor, „dat zouden jullie na tuurlijk wel willen weten, hè? Maar ik zeg het lekker toch niet!" en toen stak hij zijn tong uit naar Frederik. Kwaad stak Frederik ook zijn tong uit. „Wacht maar!" beloofde hij. Ko Krauw krabde zich nadohkend aan zijn neus. „Wat zonde van mijn mooie snavel eigenlijk", mompel e hij drome rig. „Een neus blijft toch altijd maar een neus". „De ring!" herinnerde Frederik hem. Ko Krauw knikte. „Ja", bedacht hij, „De zaak wordt nu erg ingewikkeld. Het ver velende is, dat ik over wensringen en zo geen tovermacht heb. We kunnen die al leen maar terugvinden zónder tovenarij. Laat me even nadenken. Wacht, stoor me nor niet, ik moet nadenken.... ik moet eh.'... hum „Ik geloof dat het het beste is als we dit spelletje met de notaris maar voort zetten en naai' Kobus Kluifbeen gaan. Misschien komen we dan meer te weten", stelde Frederik voor. „Natuurlijk! Precies!" zei de namaak- notaris. „Juist wat ik had willen voor stellen. Je bent een ijverige leerling, Fre derik. Je zult het nog ver brengen". Even later was het drietal op weg naar Kobus Kluifbeen; de echte notaris met een stevig touw om zijn polsen. 13) Je vergeet Miss McLean! Die bezit aardig wat meer dan een paar duizend pond! Ze zullen niet zo'n beetje van haar eisen,!, merkte Pat op. Kletspraat! Patricia glimlachte zelfverzekerd. Goed. Hou je daarbij! Ik zeg. dat Casella is'ontvoerd eens kijken, wie gelijk krijgt! Een week verliep zonder dat men iets omtrent de verdwenen zanger ver nam; evenmin bereikte Miss McLean enig bericht, waaruit bleek, dat haar ver loofde was ontvoerd en het om een flinke losprijs' ging. Een ongeluk leent uitgesloten; in alle ziekenhuizen, klinie ken en particuliere verpleeginrichtingen had men navraag gedaan, doch met ne gatief resultaat, zodat het denkbeeld van misdaad meer en meer veld won. Scot land Yard's beste detectives speurden Londen en omgeving af; de politie van heel Engeland wijdde aandacht aan het geval. Bij honderdtallen kwamen aan- I wijzingen binnen; geen enkele werd in de wind geslagen, ook al waren de auto riteiten bij voorbaat overtuigd, dat het tot niemendal zou leiden. Douglas Sheridan trok zich de haren uit het hoofd: de pechduivel had het wél op de First Radio Artists Agency voor zien! Eerst de strop met Rita Revera, nu die met Mario Casella! Neen, het was geen strop het was niets meer of minder dan een ramp! Hij behoefde er niet aan te denken, een attractie te zoe ken, die Casella in het vergeetboek deed raken; nimmer was een kunstenaar zó gauw en onbestreden de lieveling van 't publiek geworden; Sir Edwin Frobisher zat in zak en as. Voor de tweede maal in korte tijd zag de L.B.C. zich genoodzaakt mede te de len. dat zij aangegane verplichtingen niet kon nakomen. Wat hem het meest stak' dit keer ontbrak de zondebok die. met schuld beladen, de woestijn kon worden ingezonden! Men wist slechts éen ding, doch het bood hoegenaamd geen uitgangspunt: Ca sella had gezond en wel op Maandag avond kwart voor twaalf Park Lane :>l verlaten, gaande in de richting Picca dilly, om, zoals hij Muriel zeide, onder weg een taxi op te pikken, welke hem naar 't Atlanta zou brengen. Hij was er niet gearriveerd. Niemand had hem ook op straat ontmoet. Miss McLean verklaarde Scotland Yard, dat haar die avond in Mario's ge drag niets was opgevallen waaruit kon worden afgeleid, dat hij door moeilijk heden werd gekweld, onverschillig van welke aard. Hij was de opgewektheid zelf geweest. Ook Sue Young kon de politie niet °P weg heipen. Zij wist po- s.tief, dat Mario geen zorgen had; hij scheen na zijn verloving met Miss Mc Lean gelukkiger dan ooit. Het idee, dat hij vijanden zou hebben, achtte zij ab surd; ware dit het geval geweest, dan had zij er stellig van geweten. Zijn ver dwijning, gewillig of gedwongen, bleef haar onverklaarbaar. In die éne week van martelende onzekerheid, leek Sue Young jaren verouderd. De L.B.C. loofde een beloning uit van vijf honderd pond, die later tot duizend werd verhoogd, voor degene, die inlich tingen verstrekte, welke zouden leiden tot Case Ha's opsporing. Muriel McLean, overtuigd geworden dat Patricia Morris het bij 't rechte eind had en haar ver loofde inderdaad was ontvoerd, adver teerde bereid te zijn, een hoge losprijs te betalen. Ondanks protesten van Scot land Yard, liet de L.B.C. bi.i herhaling omroepen, dat de daders zich in ver trouwen konden wenden tot Sir Edwin Frobisher of Miss Muriel McLean, Park Lane 8, en hun voorwaarden kenbaar maken. Niemand liet van zich horen. Te verwonderen was 't niet. De Yard weerde zich geducht, het publiek over stroomde de kranten met ingezonden stukken, die geen prettige strekking hadden voor het bes' georganiseerde po litiecorps van de wereld, en de redac- HILVERSUM I (301 M.). NCRV. 7-00 Nieuws, gram.; 9.30 Symph. conc.; 1100 Viool; 11.15 Hoorspel; 12.00 „Sans Souci"; 12.33 Koor; 13.00 Nieuws; 1315 Orgel; 13.45 Ens. „Voor oude muziek"; 14.15 „Ok lahoma"; 14.40 „Even onder ons"; 15 00 Kamerork.; 16.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 18.00 „Koren en korpsen"; 1830 Ned. Strjjdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 „Pnk- kebeen"; 19.30 Actual.; 19.45 Eng. les; 20.00 Nieuws; 20.15 Prot- kerkdienst; 21.45 Kwartet 2200 Radio Philh. ork.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23 20 Lezing; 23.31 Strijkkwartet. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gram.; 9.00 Philh. ork. (gr.); 10.00 VPRO; 10.20 V. d. vrouw; 11.00 „Non stop"; 12.00 Accordeon ork.; 12.38 Kilime Hawaiians; 13.00 Nieuws; 13.20 „Thé Ram blers"; 13.50 George Formby (gr.); 14.00 Gesproken portretten; 1415 Cello en piano; 15.00 V. d. kleuters; 15.15 De koekoek in de muziek; 15.30 „De Regen boog"; 16.00 „De Roodborstjes"; 1610 „Het stond in de krant"; 16.45 Vragenru- briek; 17.15 „Amerika zingt"; 17.45 „Wa jang"; 18.00 Nieuws; 18.20 Kwartet Jan Corduwener; 1845 Gram.; 19.00 Lezing: 19.15 R.V.D.; 19.30 VPRO; 20.00 Nieuws; 20.20 Omroepork.; 21.00 Hoorspel; 22.15 Ork. Malando; 22.45 Boekbespr.; 23.00 Nieuws; 23.15 „Hit-Kit"; 23.45 Griegprogr. .RADIODISTRIBUTIE ni: 7.00 VI. Br.: nws 7.15 gram. 7.30 kron. 740 gymn. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.15 conc. 9.00 nws. 9 05 gram. 10.00 Eng. L.P.: nws. 10.10 verz.pr. 11.00 Kwintet Stevens. 11.30 Eng. H.S.: „Music while you work". 12.00 VI. Br.: gram. 12 30 weer. 12.32 gram. 13.00 nws. 13.15 werken v. Bach. 14.00 ..New Organolians". 14.30 Gene Autry en Cowboys. 15.00 Kal'undborg: Ork. Thom- sen. (Ev. 15.15—15.45 PCJ schip van de week) 16.00 Eng. L.P.: Zigeunerork. 16.30 mil ork. 17.00 Kootwijk: Batavia. 13.00 Fr. Br.: v. d. sold. 18.30 VI. Br.: v. d. sold. 19.00 Fr. Br.: Weense operette- muz. 19.30 VI. Br.: sólistenparade. 19.50 „Kaas" feuilleton. 20.00 „Venus in Sei- de", operette van Stolz 22.00 nws. 22.15 Pierre Bernac (zang).22.50 nws.' 22.55 gram. 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Br.: 7 10 gram. 7 15 dig, 7.30 Eng. H.S.: Ork. Dan. Lloyd. 7.55 weer. 8.00 Fr. Br.: nws. S.10 conc. 9.00 Eng H.S.: nws. 9.15 kook- praatje. -20 Sextet Griffiths. 9.45 „All in order". 10.00 Southern Serenade ork. 10.30 tenor, viool en piano. 11.05 nws 11.30 Eng. L.P.: v. d. sold. 11.45 biosc.- or®el 12 15 voordr. 12.30 Anton en ork. n°15 Par'lem. 13.30 Schots ork. 14.15 Ork oss 15 00 v d vrouw 15.35 N W.D.R.: dansmuz. 16.00 2 piano's. 16.10 Eng H S.: Welsh Orch. 17.00 Eng LP.: voordr. 17.15 Northern Orch. 18.1a mil. ork. 18.45 Kwintet Smart. 19.15 Boheems orkest. 19.45 Fr. Br nws. 20 00 gr. symph. ork. met piano-sólist. 22.00 Béromünster: nws. 22.05 Jan Schipper (tenor). 22.30 Eng. L.P.: „Havre a go". 23.00 nws 23.15 klankbeeld. 23.30 muz. uit Lat. Am. en W.-Indië. Tijdens een conferentie tussen de Stichting voor de Landbouw en verte genwoordigers der Duitse landbouworga nisaties zijn voorlopige afspraken ge maakt ter bestudering van vraagstukken op het gebied van onderlinge productie- en marktordening. Het ligt in de bedoeling ter voorko ming van wederzijds markt- en prijsbe- derf in grote lijnen to't overeenstemming te komen over planmatiger productie in beide landen op de gebieden van tuin bouw (groenten), akkerbouw (pootgoed en zaaizaad), fok- en gebruiksvee, eieren en zuivel. Reeds werd gesuggereerd in Nederland Duits pootgoed en zaaizaad te vermeerderen. Het komend overleg dat reeds in Maart zou plaats vinden, kan, wat de tuinbouw betreft, als voorloper worden beschouwd van de Europese tuinbouw-conferentie, die van 2022 April te Londen zal wor den gehouden. Deze laatste conferentie is uitgeschreven door de Marshall-com missie van het Europees bureau der I.F.A.P. (Int Federatie van iandbouw producenten). In sommige kringen wordt het West- Europese tuinbouw-areaal te groot ge acht. zodat dit zou moeten worden inge krompen". Anderen en Hiertoe beho ren vele Nederlandse en Duitse land- bouw-experts zijn van mening, dat dit areaal niet te groot is, doch dat op eenhoping van bepaalde producten op bepaalde tijden funest voor kweker en handel werken Daarom acht men on derling overleg inzake teelt en afzet noodzakelijk. De voorbereiding hiertoe zal geschieden in kleine commissies van deskundigen. Men hoopt ook deskundi gen van dé Benelux-partners in het overleg te betrekken. Schout-bij-nacht Intuïtie uit Menaldu- madeel, in dé illegaliteit vóór de be vrijding bekend als Sam Strateeg, thans politiek medewerker, van „Die rare wereld", meldt uit Londen: „Op een vraag in het lagerhuis, of aardbeiden zouden worden gedistribueerd met of 7 der de pitjes, verwees de minister van Uitstel en Afstel de afge vaardigde naar zijn antwoord op een vroeger gestelde vraag over de lengte van de haren op geïmporteerde kruis bessen. Onmiddellijk vloog mrs, Whelp over eind om te vragen, of kruisbessen wer den beschouwd als aardbeien of omge keerd, bij de plaatselijke distributie. Er klonken luide toejuichingen uit de regeringsbanken en teleurgesteld gemom pel van de zijde der conservatieven, toen de minister heftig antwoordde: „Zelfs een Tory-regering maakte onderscheid tussen k: uisbessen en aardbeien. Mr. Towell (soc. afgevaardigde van Foddlebury): „Als er haren zaten aan aardbeien zouden ze dan worden be schouwd als kruisbessen?" Mr Cullett (conserv. afgevaardigde van Naugham): „Er zitten haren op je hoofd, maar het is geen aardbei of een kers". Stem: „En ook geen kruisbes. (Hilariteit bij de oppositie, waarmee de regering instemt)"- De bekende latinist, mgr. Bacci, heeft een verbeterde en vermeerderde druk uit gegeven van zijn reeds enige jaren ge leden versohenen „ItaliaansLatijns woordenboek van moderne en moeilijk te vertalen woorden". Het werk is een prachtige wetenschappelijke prestatie. Meer dan 5000 begrippen uit het moderne leven werden vertaald in de oude taal van Cicero. Een vaste formulering is vooral voor de officiële bekendmakingen van de Romeinse Curie van liet grootste be lang. Bovendien betekent dit werk ook een aanwinst voor het internationaal weten schappelijk verkeer, dat door een over moderne woorden beschikkende Latijn se taal zeer wordt vergemakkelijkt. Het Latijnse woordenboek zal waar schijnlijk ook spoedig voor andere talen worden uitgegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2