LAATSTE BERICHTEN Republikeinse weigering met definitief p/f^m De leiders moeten nog beslissen De Gijsbreclit cL> Hageveld Jubileum W. j. van Kruisbergen PAGINA 3 DINSDAG 1 MAART 1949 Schiedam was eens 'n water-toren rijk. Uit de Maas bracht deze het water naar boven en verdeelde het, gezuiverd, over de stad. Toen het pomp-station kwam, verdweerl de toren uit het stadsbeeld. DL OlWOLTOOlDL StMPM Uï\lE VAN JUFFROUW BAHIHOLOMEA Heden herdacht de heer W. J. van Kruisbergen zijn 45-jarige werkzaamheid aan „De Maasbode". Naar aanleiding hiervan werd de jubilaris hedenochtend door de directie en de hoofdredactie ge complimenteerd. Ook de president-com missaris van de N.V. De Courant De Maas bode, de heer Jos. Margry, was hierbij tegenwoordig. De heer van Kruisbergen is sinds vele jaren de ijverige en bekwame chef var de afdeling expeditie van „De Maasbode" en hij kan op een uitstekende staat' van dienst bogen. 'Niets was hem ooit te veel om de verzending van de ccurgnt en alles wat daaraan vast zit in goede banen te leiden. Ook heeft hij de kunst verstaan om met een uitgebreid personeel steeds in de beste verstandhouding samen te wer ken. Van zijn toegewijde werkkracht mag voor de toekomst nog veel worden ver wacht. Met grote erkentelijkheid van de zijde van „De Maabode" is d^heer van Kruis bergen hedenochtend beduid, welk een belangrijke plaats hij in de r« van wer kers aan het bedrijf inneemt, waarbij ge schenken en bloemen niet achterwege bleven. Ook namens de redactie, de ad ministratie, de technische afdelingen en de expeditie werden hem cadeaux aange boden. Een mooie, gedenkwaardige dag voor de heer van Kruisbergen, die in katholiek Rotterdam een grote bekendheid geniet, niet alleen wegens zijn functie aan „De Maasbode", doch ook wegens zijn vele bemoeienisen op andere terreinen van de katholieke samenleving, waarvan o.a. zijn actieve optreden voor de organisatie van het Wit Gele Kruis loffelijk dient ver meld. In tegenwoordigheid van hoge kerkelijke en Wereldlijke autoriteiten heeft gister middag prof- H. J. H. M. Fortmann van het Groot-seminarie „Rijsenburg" aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn ambt aanvaard van bijzonder hoogleraar in de R. K. dogmatische theologie met het uit spreken van een rede over „Geloof en Sa crament". In een kort inleidend woord, bedoeld als achtergrond voor zijn eigenlijke onder werp. noemde prof. Fortmann het een algemeen erkend feit, dat het eeuwen lange conflict tussen de Katholieke Kerk en de Reformatie een diepgaande invloed heeft uitgeoefend op de ontwikkeling der katholieke dogmatische theologie. Tegenover de Reformatie moest de uit wendige structuur van de Kerk uitvoe rig beschouwd en verdedigd worden maai onwillekeurig schonk men daaraan zovsel aandacht, dat de beschouwing van het o- wendig mysterie der Kerk te kort kwam De jongere Katholieke dogmatiek, on geveer var, de vorige wereldoorlog at vertoont echter een ander gelaat, voelt zich vrij en leeft niet meer van een druk uit. Spr. verklaarde de keuze van zijn on derwerp met te wijzen op het merkwaar dige feit, dat de combinatie Geloof en Sa crament sinds enige tijd ook weer mee: gehoord wordt uit de mond van Katho lieke dogmatici, die daarbij bewust terug grijpen op de leer van de grote Middel eeuwer Thomas van Aquino, dat de zoen dood van Jezus Christus in ons werkdadig wordt en ons het heil brengt, „door het geloof en de sacramenten van het ge loof In deze geniale formulering worden de resultaten samengevat van een eeuwen lange theologische ontwikkeling en de sacramenten komen er ineens te staan in het groter verband vat. het christelijk le ven. dat een leven uit het geloof is Doen. hoe groot de invloed van Thomas op de latere Katholieke dogmatiek ook geweest moge zijn juist deze formulering heeft in de theologie van na Trente steeds mindej doorgewerkt. In de gangbare handboe ken komt het gelool wei ter sprake als noodzakelijkt dispositie voor een waardig en vruchtbaar ontvangen van de sacra menten. maar over een band tussen sacra menten en geloof zelfs bij het doopsel, wordt overigens veelal gezwegen Ook hier moeten we, aldus prof. Fortmann, spreken van 'n reactie theologie, een theo logie die, uit reactie tegen de sola-fides- leer van de Reformatie en haar ontken ning van de werkdadigheid der sacramen ten „ex opere operato", de betekenis van het geloof niet meer geheel vermocht te zien en de sacramenten te zeer van het geloof isoleerde. Overgaande tot een nadere uitwerking imau"i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3