Nieuws uit STAD en OMTREK j j k.c.g. schoolmelk LAATSTE BERICHTEN Het blad van de Gemeenschap Godfried Bomans vertelde Geheimschrift-Puzzle aiiv jucnv j lurcjoonc v J "1 t> j z Van sloopwagen tot magazijnwagen :[)e vergiftigde Rh Mörïa van Mack@lembergh KONINGIN JULIANA DANKT GENERAAL MARSHALL Excelsior heeft een nieuwe trainer en bereidt zich ernstig voor Sukarno aanvaardt uitnodiging in principe Grote brand in Amsterdam zaterdag s maart i9~ -,-TStlI 1 Katholieke kring Indonesië in de Veilig- heidsraad Illegalen werkten arrestatie „Vrij-Neder- Iand"-groep in de liand PAGINA 2 w t iw® WwM -- liillSöi;! MOOIE VANWINST VOOR DE BRAAD WEER VLAARDINGEN NED. VRACHTENMARKT WALDO DEZE JONGENS KOMEN THUIS AFGESLOTEN MEDISCHE ZONDAGSDIENST NOG NIET OVERTUIGEND A.S, ZONDAG OEFENMATCH TEGEN MARTINIT Maar eerst herstel der republ. regering in Djohja President Sukarno heeft gewei gerd de Nederlandse uitnodiging tot het deelnemen aan de Konde- Tafeleonférentie te aanvaarden, zolang de republikeinse regering niet in Djokja is hersteld, aldus medtl Reuter. Dit antwoord van Sukarno is heden door de resident van Banka aan de II. V. K. dr. Beel, over handigd. Sukarno verklaarde, dat hij de uitnodiging in principe aanvaardt; zijn antwoord wenst echter niet vooruit te lopen op een beslissing van de commissie der Y. N. voor Indonesië. Noodwoningen en geneesmiddelen verloren gegaan- OOK HUMOR IS KUNST illegale werker?, de gebrs. J. en. T. SCHEEPSDIEVEN IN PORT SAID BETRAPT Na ruzie met Arabieren VEGKAMPIOENSCH AP ATHLETIEK GAAT NIET DOOR WET OP DE MATERIELE OORLOGSSCHADEN Eerst in Mei in de Tweede Kamer BURGERLIJKE STAND - M<rT\ se, GRADUS ALS HUIG DE GROOT ZONDER KIST /M Sgp m al-si*- In begin September van het vorige jaar arriveerde in de Schiedamse brand weerkazerne een oude Engelse, magazijn- wagen, een wagen, die een onderdeel was geweest van de Hulpverlenings dienst. In een dump was het vehikel te koop aangeboden voor de sloop, maar ae deskundigen van de Schiedamse Vrijwil lige Brandweer zagen er wel wat in. Als die wagen werd afgebroken tot aan het kale chassis, als de motor zou zijn gere viseerd en als de wagen dan opnieuw zou worden opgebouwd, kon ei een prima magazijnwagen uit geboren worden On der leiding van de adjunct hoofdbrand- meeSter le klasse D. de Jager toog men aan het werk. De wagen, die veêl weg had van een grote vrachtauto, werd on der deskundig toezicht gesloopt, maar zo dat de delen, die er werdeq» afgehaald, weer te gebruiken zouden zijn bij de opbouw. De motor werd gereviseerd en intussen werkte de heer 'D. de Jager een Gedetailleerd plan uit om van de sloop wagen een model magazijnwagen te maken. Na zes maanden hard werken is het thans zover, dat de nieuwe magazijn- wagen dezer dagen door de orandweer in gebruik kan worden genomen Nadat de motor was gereviseerd, werd begonnen met hef inbouwen van een pomp, die een capaciteit heeft van 1500 liter per minuut bij een opvoerhoogte van 80 meter. Daarna werd met de bo venbouw begonnen.- Kasten werden in gebouwd en nu de wagen gereed is, blijkt, dat er meegevoerd kunnen wor- den: een schuim-installatie met twee schuimkanonnen, touw, staaldraden, ta kels, kelderwinden, schoppen, rieken, pikhouwelen, verdeelstukken, zestig slangen, CO 2-, zuurstof- en inhalleer- apparaten. een springzeil, een reddings koker, timmergereedschappen, reserve onderdelen voor de zuurstofmaskers, een schuimpoeder-injecteur, een verband- trommel, een tetrarapparaat, sloopgereed- schappen, haken en boven op de wagen is nog plaats voor een ladder. Belangrijk is het feit, dat er ook reserve jassen en -laarzen kunnen, worden meegevoerd voor brandweerlieden, dié daardoor vatt hun werk ineens naar de brand kunnen snellen zonder eerst naar de kazerne te moéten gaan voor het halen van hun jassen en laarzen. Een heel belangrijk onderdeel van de magazijnwagen is de lichtagregaat van 2000 watt, waardoor de brandweer zelf stroom kan opwekken voor drie schijnwerpers, waarvan er een voor op de wagen is gemonteerd, die echter afneembaar is, terwijl de beide andere in de wagen een plaats hebben gevonden, die er na het losdraaien van een vleugelmoer uit gehaald kunnen •worden. De wagen is zo practisch inge richt, dat ondanks de grote voorraad materialen, die hij bevat, er ook nog plaats is voor zes brandweerlieden. De magazijnwagen, die een grote aan winst betekent voor de Schiedamse brandweer en die vervaardigd is door enkele brandweerlieden in samenwer king met personeel van gemeentewerken (dit laatste zorgde voor timmer- en verf- werk) is bestemd om uit te rukken bij grote branden. Op vragen van bet lid der Tweede Kamer, de heer van Dienden (P. v. d. A.) in verband met de vergiftiging van schoolkinderen te Rotterdam, als gevolg van het verstrekken van melk, welke be reid zou zijn uit ondeugdelijke melkpoe der, heeft de minister van sociale zaken het volgende geantwoord. Bij het onderzoek naar de vergiftigings verschijnselen is de oorzaak, voor zover de gegevens betreffende het onderzoek thans bekend zijn, nog niet komen vast te staan. Het is niet juist, dat de controle op melkpoeder wordt bemoeilijkt door het ontbreken van het benodigde instrumen tarium in de overheidslaboratoria. Bij een zeer gespecialiseerd deel van het onder zoek is door de gemeentelijke autoriteiten gebruik gemaakt van de welwillende hulp van een particulier laboratorium, dat over personeel beschikte met grote ervaring op dit speciale onderzoekings terrein. Het onderzoek naar de oorzaak van de vergiftigingsgevallen wordt thans nog voortgezet in het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht, dat hiervoor voldoende is ingericht. In verband met bet bovenstaande acht de minister van sociale zaken voor het treffen van bijzondere maatregelen voors hands geen aanleiding aanwezig. DINSDAG 8 MAART in de AULA Gemeente Museum. Aanvang 8 uur. Toegangsprijs leden K.K. -en K.C.G- f 0.75. Niet-leden f 1.25. GEEN PLAATSBESPREKEN ZONDAGSDIENST. Vap Zaterdagmiddag 1 uur tot Maan dagmorgen 8 uur zullen, in bijzondere gevallen voor de geneeskundigen De koping, Kousemaker, Linzel, Nieuw- pooït, V.an den Tol, Thio, Warmolts en Westenbrink dienst doen: Dr. G. D, Birnki, Schied.weg 56, telef. 2374; dr. P. C. DwarshulS, Schied.weg 89, telef. 2013. Boodschappen s.v.p. vóüt 10 uur. Geopend: Apotheek Wester, Voorstr. 53, telef. 2683. NEDERLANDSE HARING- UITVOER lu 1918 aanzienlijk gestegen Volgens mededeling van de dienst der Nederlandse Haringcontrole bedroeg de Nederlandse uitvoer van pekel- en steur- haring in 1948, 46.044.104 kg. netto gewicht (68.930.144 kg. bruto gewicht), ter waarde van ƒ24.416.030 tegen 42.523.478 kg. bruto gewicht ter waarde vaii 17.739.040 in 1947 en 19.149-170 kg. bruto gewicht, ter waarde van ƒ8.404 076 in 1946 De gemiddelde prijs per kg. bruto liep terug van 0.44 in 1946 tot (>.42 in 1947 en ƒ0.38 in. 1943. In het afgelopen jaar waren de voor naamste buitenlandse afzetlariden: België met een waarde van 5.430.349, Duitsland 5.283.8625, Sovjet Une ƒ3.990.623, Tsje- cho-Slowakije 1.934.160, Polen 1.667 718 Italië ƒ1.466.703 en Denemarken 1.173.932. De, export was in 1948 verdeeld over 44 landen. Op het jaarlijkse banket te ,New York van de Amerikaanse vereniging van vroe ger in het buitenland werkende journalis ten, dat ter ere van generaal Marshall, de vroegere Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, werd gegeven, is een boodschap van *Koningin Juliana voor gelezen. De Koningin zegt hierin o.m.: „Gaarne voeg ik mij bij uw vereniging in haar eerbetoon aan generaal Marshall, groot in de oorlog en groot in de' vrede, De Siamese politie heeft drie VToegere ministers en een vroeger parlementslid doodgeschoten, „toen zfj trachtten te ont snappen", aldus werd te Bangkok bekend gemaakt De vier mannen waren gearresteerd ou der verdenking van samenzwering tegen premier Piboel Songkram. Alle vier waren actief in de verzeis beweging tijdens de oorlog en steunden de voortvluchtige Siamese politicus Pridi Panomyong. BOTTERDAM, 4 Maart 100 Ton kolen Tiel; 227 ton id. Dordrecht; 245 ton id. Utrecht; 150 ton id. Schijndei; 195 ton id. heiden; 300 ton id. Koog a. d. Zaan- 250 ton id. Latum (2 sch.); 225 ton id Eindhoven; 510 ton id. Arnhem; 150 ton id' Steenbergen; S00 ton magnesiet Vlaar- dingen 2 S; 280 fon ijzer Vlissingen; 100 ton tarwe Hilversum; 100 ton glas Delft; 32 ton nijpen Helmond; 200 ton gerst Groningen; 449 ton tarwe Leiden; 395 ton fosfaat yeS~ heil; 120 ton id. Ouddorp; 188 ton Ijzer Maarssen. «HOOR In de achter ons liggende maanden hebben wij bijna 'dagelijks kunnen le zen van de grote spanningen, waaraan Palestina, het" Heilige Land, heeft bloot gestaan en over de vijandelijkheden tus sen Joden en Arabieren, die elkander bet bezit van deze' voor' de Christenheid zo heilige gronden betwistten. Zo lang-, samerhand schijnt de rust enigszins weergekeerd, doch het zal velen onge twijfeld interesseren eens uit alleszins bevoegde mond te vernemen, wélke de redenen waren, die hebben, geleid tot het huidige conflict' en hoe de vooruit zichten zijn voor de toekomst. Wij hebben prof- dn, J. v. d Ploeg OP uit Nijmegen bereid gevonden voor de leden van de K.K, het K.C.G. en verdere belangstellenden op Woensdag as 9 Maart, in de bovenzaal van Musis Sacrum een lezing te komen houden over het onderwerp: .Joden en Arabieren m Palestina". De eerw. spreker zal in' het tweede gedeelte van zijn lezing een aan tal lichtbeelden vertonen, vervaardigd naar door hem zelf gemaakte foto s en die de aanwezigen iets zal laten Z' en van Joods en van Christelijk Palestina Wij raden daarom een ieder aan, die belang stelt in hetgeen zich op de ons zo dierbare gronden in het Midden-Oos ten heeft afgespeeld, te komen luiste ren naar pater dx. v. d. Ploeg- De aan vang is bepaald op 3-uur n.m. en voor zover voorradig zullen ook s avonds aan de zaal nog plaatsen beschikbaar zijn. Aan boord van de „Johan van Olden barneveldit", welk s.s. vermoedelijk op I Maart a.s. te Amsterdam zal aankomen bevinden zich de volgende 3 Schiedamse militairen; J. van Eden, preedstraat 38 T H van Moorselaar, Edisonstraat 24b W. A. H. Verzijden, Th. a Kempisstr. „6b De directeur van de Technische Bedrij ven maakt belanghebbenden er op at tent dat de Nieuwe Haven tussen d-( Hagastraa-t en de Hoofdstraat vanaf Maandag 7 Maart a.s. vermoedelijk voor enkele dagen voor alle rijverkeer zal zijn afgesloten. W. F. P. Nijenhuis, Burg. Knappért- laan 154, Tel. 69880; J. Ris, Tuinlaan 92, Tel. 67856. Apotheek; F. H. Backer, St Liduinastraat 58. Na maanden van voorbereiding heeft de ie Jaargang No. 1 van het blad ..De Schiedamse Gemeenschap" het licht ge zien. Het uiterlijk van het eerste num mer ziet er aantrekkelijk uit. Een foto van de Walvis-molen op de Westvest over de gehele omslag geeft een goede karakteristiek van historisch Schiedam. Dat deze omslag niettemin een gevolg is van een te romantische inslag der samenstellers, moet" een nadeel heten. Voor een stad. die met jeugdige ener gie naar een schone tóekomst opgaat, zoals de burgemeester, mr. J W. Peek, in zijn ..Ten Geleide" schrijft, ware een uitdragen van de moderne t"/>uw en het nieuwe aanzicht van de stad wenselijker neweest. Later had altijd nog de historie kunnen komen. Terwijl men wil beginnen met het nieuwe Schiedam te propageren en de herinnering aan zwart-Schiedam te doen vergeten, verklaart men dit laatste nog eens nadrukkelijk aanwezig. Wethouder Alberts geeft in „Wat wij willen" een overzicht van wat er leeft in Schiedam, dat veel te weinig bekend heid in en buiten de stad geniet. De nieuwe periodiek wordt gebracht om de burgers, de handel en industrie en de middenstand op de hoogte te brengen van 'de plannen."de uitbreiding en sa nering van de stad. opdat het geen papieren" plannen zouden blijven. Naar buiten wil het blad belangstelling wek ken voor Schiedam om daar krachten en investeringen te bewegen naar Schie dam te komen, opdat steeds fris bloed liet stedelijk leven jong en levend houdt. De wethouder vraagt öiri ideeën, welke het blad tot de ..fonkeling van de ideeënrijkdom" zal maken. Collega Visser maakt een vlucht door de eeuwen om vooral de aandacht te vestigen op het zeer veranderde Indus triële Schiedam, waarin .de distilleerde rijen niét langer de boventoon voeren. Of er belangstelling in en buiten de Stad zal bestaan voor een zeer archiva- risch gehouden onderwerp als -,Molen de Walvis" wagen wij te betwijfelen. Mag men in een krant zo'n onderwerp aansnijden om ook de oudere lezers aan hun trek te doen komen: elke regel druks in èen blad als dit dient met kopij gevuld te zijn. die overeenstemt met het ,,Ten Geleide" van de burge meester. Aangekondigd -wordt ons, dat in het volgende nummer iets bekend zal wor den gemaakt over de viering van het 675-jarig bestaan. Vergissen wij ons niet. dan is het blad in dit opzicht aardig op weg de taak van de plaatselijke dagbladen over te nemen. Men geeft immers toe, dat ,.Tot nu toe alles bin nenskamers is gebleven, maar dat men met de voorbereiding thans zover gevor- derdéis, dat er in grote lijnen iets ver teld kan worden." Aangekondigd wordt voorts een re portage over het werk onder de onge organiseerde jeugd, hetwelk in het be ginstadium al gelukkige en dankbare resultaten heeft opgeleverd. Dit wil al zoveel zeggen, als: het reeds jaren bestaande Franciscus Liefdewerk hebben we er niet bij betrokken. Dat telt niet mee 1 Wat Schiedam te bieden heeft, wordt in het kort geboekstaafd met de meer voudige beloften van rijker stroom ge gevens in „Schiedam werkt rusteloos aan de toekomst." Uitvoerig worden de plannen voor het toekomstige sportpark in tekening ge- publiceerd Hoezeer de aanleg hiervan noodzakelijk is, bewijst he* bijgaande artikel „Er is een noodtoestand. Het blijft evenwel weer vreemd, dat pro jecten, die voor publicatie in de plaat selijke pers onbereikbaar waren. nen. Het blijkt dan toch zo te zijn, dat dit blad van de Gemeenschap een ver keerde kijk heeft op de eigenlijke or ganisatie van die Gemeenschap Dat men uit de grote verzameling goede foto's van Lier juist die van het onthoofde stadhuis koos, is jammer, want het doorkijkje achter het stadhuis was fotografisch en technisch veel be ter, terwijl, het tegelijkertijd karakte ristieker was. Een mooie foto van het interie'ur van de Grote Kerk begeleidt een artikel, dat nü juist de kans gemist heeft, om iets te vertellen van het huidige kerke lijke leven. De neutraliteit schijnt bij een bouwwerk, dat uit diepe godsdienst zin geboren werd niets diepers te kun nen fantaseren, dan het beeld van een koele observator van wat kwam en gmg; een oude baas, die naast het leven staat. Wij zien het volgende nummer om met Prof Romme te spreken met critisch-constructieve belangstelling te gemoet, Het eerste nummer heeft ons slechts ten dele overtuigd van de juiste instelling, vooral wat -betreft de ver houding plaatselijke pers-maandblad. De drukinkt is zeker niet van gepar fumeerde samenstelling. Of is hét wel licht de bedoeling geweest om buiten. Schiedam een monster te geven van hoe het hier, dank zij Vlaardingen en Pernis kan stinken A.s. Zondag treedt Excelsior weer in een vriendschappelijke oefenwedstrijd aan tegen een stadgenoot, het in de vier de klasse op de tweede plaats staande Martinit. Het is met Martinit een beetje bergaf gegaan, van de tweede degradeer den de roodhemden naar de derde klas en daarna zelfs naar de vierde klas. Thans is Martini echter een der sterkste ploegen in zijn vierdeklas-aideling ge bleken zodat morgen om 2 uur een in teressante strijd in het Volkspark kan worden verwacht. Voor Excelsior een goede gelegenheid öm de kracht van het goede vierkias-peil te verkennen, 'n nut tige voorbereiding op de aanstaande de- gradatie-wedstrijden. - Over die voorbereiding valt nog wel het een en ander te- zeggen. Want die voorbereiding getuigt van grote ernst. Er is een niéuwe trainer aangesteld en de spelers hebben nu Iwee oefen-avon den pêr week. Enige weken geleden hadden wij het Excelsior-bestuur gead viseerd, naar een andere trainer uit te zien.„Op dit advies, is nu reactie geko men van een Excelsior-lid, waarbij ech ter bleek dat ons advies onjuist is ge ïnterpreteerd. Genoemd Excelsior-lid meent,, dat het advies „zoek een andere trainer zeer grievend moet zijn voor de huidige trai ner, de heer Molendijk. Dit is eenter niet nodig. Wij hebben niet geschreven, dat de huidige trainer niet goed zou zijn. Wij mogen de capaciteiten van de heer Molendijk niet in twijfel trekken Er is echter verschil tussen „goed" en „beter". En wij bevtSfen'niet alleen een „betere" trainer aan, maar de „beste" die er te, krijgen is. Als de heer Molen dijk dis „beste" van alle trainers was, zou hij niet bij Excelsior, maar bij hel Nederlands elftal zitten.... Wij dachten bij ons advies aan een man als Kees van Dijke, niet aan Van Diike zelf, maar aan een trainer met zijn capaciteiten. Dat wij een soortgelijk trai ner, die w&a'fd zou 'zijn een" nationale ploeg te verzorgen, de voorkeur geven, kan voor de heer Molendijk, mits deze voor een eerlijke vergelijking en voor een objectieve waardering vatbaar is. niets grievends inhouden. Thansheeft Excelsior inderdaad een andere trainer, namelijk de heer Grob- be, die op het ogenblik het Rotterdamse V.O.C. traint. Van de vele aanbiedingen die het Excelsior-bestuur sinds ons ad vies (dat is niet: „door" ons advies) had ontvangen, heeft het. deze aanvaard. De heer Grobbe heeft destijds Excelsior in de eerste klas van de R. K. F. geholpen en zijn huidige capaciteiten blijken uit het feit, dat hij j.l. Zondag op de Tech nische Dag de verzorger was van het Westelijk elftal, dat in Breda speelde. Laat ons hopen ,dat de heer Grobbe in staat zal blijken Excelsior voor de der de klas te behouden Een goed teken is In ieder geval reeds, dat hij invloed op de spelers blijkt te hebben. Zo is hij er dan ook met goed gevolg toe overgegaan om twee trainingsavonden per week te hou den in plaats van 's Woensdags, nu Dinsdags en Donderdags. En het blijkt tevens .dat hiervoor wel animo bestaat. Er zjjn thans meer spelers van het eer sté elftal op de training dan daarvoor. En dit moeten de spelers wel beseffen: dat zij meer moeten trainen dan wel licht kort geleden nog het geval was. dat hun opkomst groter moet zijn, dat Excelsior niet voor niets ih het voor een derde-klasser unieke bezit van 'n licht installatie is, dat de spelers zelf t leeu wendeel moeten leveren In het behoud van Excelsior voor de derde klas. Behalve de vriendschappelijke ontmoe ting tussen Excelsior 1 en Martinit 1 om 2 uur op het Volkspark, zijn nog de va gende wedstrijden vastgesteld: Mussen 3Excelsior 3, om 12 uur; Excelsior 5 S.V.V. 7, om 12 uur op het Volkspark; Excelsior 6—Steeds Hooger 4, om 2 uur op een der bijvelden van S.V.V. en breng hem de dankbaarheid over van Nederland. Wij zijn óhs nog steeds bewust, van de betekenis van het grote militaire leiderschap 'van généraal Marshall tijdens de oorlog en wij zullen hem hiervoor steeds dankbaar zijn. Zijn buitengewone militaire talenten vormden eeti belang rijke bijdrage tot -de bevrijding van ons land. Generaal Marshall toonde zijn grote kwaliteiten echter niet alleen in de oor log; als minister van buitenlandse zaken der Ver. Staten bewees hij een van de grote bouwers van een nieuwe wereld m vredestijd te zijn. Zijn thans beroemde toespraak te Har vard, in de kritieke zomer van 1947, vormde een keerpunt in de geschiedenis van West-Europa. Behalve de stoot, in materieel en politiek opzicht van het E.R.P. schonk generaal Marshall het Ned. volk èen onschatbare aanmoediging. In het eerste jaar van de uitvoering van het E.R.P. zij" dé levensvoorwaarden van het Ned. volk reeds in grote mate verbe terd. De weg naar een volledig herstel zal zonder twijfel een lange weg zijn, doch door onze eigen inspanning, door samen werking met de andere Europese landen en de hulp van het EJR.P. zijn wij het doel, waarnaar wij streven, namelijk het verdienen van ons eigen levensonderhoud, naderbij gekomen. Met het oog op dit alles gaai onze hartelijkste dank uit naar generaal Marshall," De Nederlandse ambassadeur-in Canada, dr. Van Royen, is in New York aangeko men om, indien nodig, de Nederlandse regering te vertegenwoordigen bij de be handeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad. Het is nog niet zeker, wanneer dit zal geschieden. De raad zal Maandag a.s. het vraagstuk van de strate gisch belangrijke eilanden in de Pacific bespreken. Indien er nog tijd overblijft, (Van onze Amsterdamse redacteur). In een van de- oudste gedeelten van Amsterdam, het Prinseneiland, is van ochtend om even over tien een grote brand uitgebroken ih een complex ze ventiende eeuwse pakhuizen. De brand vond zijn begin op de tweede verdieping an een meubelopslagplaats en spuiterij van Zoetmulder waar een celluloidpot ontplofte. Onmiddellijk werden de zeer brandbare stoffen als lak, verf en meu belen door het vuur aangetast, dat zich binnen korte tijd over de gehele verdie ping verbreidde De brandweer rukte met groot materiaal uit, maar voor zij ter plaatse gearriveerd was, sloegen reeds enorme steekvlammen door de lui ken naar buiten. Naast het meubelpak- liu'is is een opslagplaats gevestigd van de Amsterdamse Kininefabriek. Hier zijn grote partijen chemische geneesmid delen7 opgeslagen. Naar dit pand sloeg de vlammenzee ov?r. Van een viertal I „God geeft ons plotseling een idee, een flitsend, geestig idee.dat idee keert komt wellicht Indonesië ter sprake. Maar het lijkt meer waarschijnlijk, dat dit eerst I Maavrusladders "bestreden" de brand- Dmsdag zal geschieden. ;.e^Ueden het yuur. Met drie man tege lijk stonden zij op de ladders en hesen steeds meer slangen naar boven. Om half twaalf waren er wel 20 in werking. In de Galgenstraat werden de aangren zende woningen nat gespoten on wer den enkele panden ontruimd, om het overslaan van het vuur té beletten. Op de bovenste verdieping van het pak huis, waar de brand uitbrak, zijn zes wo ningen ingericht. Deze noodwoningen wa ren om 12 uur al geheel uitgebrand. Om 11 uur wérd een motorspüitkanon en een half uur iater 'het drijvende waterkanon. - in (j,e Gisteren heeft het Arnhems B. G. vrij wel de gehele dag besteed aan de behan deling van de zaak tegen de vroegere Lohman uit Haarlem, die ervan worden |dë jason in gebruik genomen. bijgedra In Port-Said kregen 'drie opvarenden van het schip Aicorab, dat op weg was naar de Perzische Golf, ruzie met enkele •(Arabieren naar aanleiding van een „han deltje." Toen de kapitein de zaak on derzocht. bleek dat de goederen uit de lading waren gestolen. Het betrof en- De zaal van Musis was propvol enthou- en wentelt in de bol van de schrijver, hij i^gie rollen heren-costuumstof, dameslin- siaste luisteraars, toen Godfried Bomans j wi1 het vorm geven, hij wil het tastbaar .„i...Ji- daar Donderdagavond op verzoek van Boekhandel Venemans en Boekhandel van Leeuwen een causerie kwam" hou den. Zoals zijn verhalen zijn, zo is hij zelf: een naïef kind dat dom-leuke din gen zegt. Volkomen argeloos praat hij rond zich heen, improviserend,, fantaserend én on gemerkt weet hij onze aandacht vast te maken, hij worstelt én vecht ermee, pro beert. schrapt en zweet net zo lang tot het als een gaaf verhaal gestalte heeft gekregen." En is dat nu niet juist de definitie van elk kunstwerk? Die 80 pet. transpiratie moet worden opgevangen door een mees- térlijk vakmanschap. „Inspiratie alleen is geen kunst, vakmanschap alleen al even- beschuldigd ertoe te hebben gen, dat in November 1943 een groot aantal verspreiders en medewerkers van het illegale blad „Vrij Nederland" wer den gearresteerd. Achttien hunner kwa men in concentratiekampen om het le ven en tientallen moesten lange of korte tijd in gevangenschap doorbrengen. Toen de vader der beide verdachten werd ge arresteerd, viel de Haarlemse politie de pakken. Soms lijkt het alleen maar dwaas I min" lezen wij bij Poelhékke. „Eerst als De aangekondigde wegwedstrijden, wel ke oorspronkelijk a.s. Zondag gehouden zouden worden, zijn tot een Ja-tere datum uitgesteld, aldus deelt ons de organi serende vereniging S.V.V. mede. zonder vorm van bezwaar in dit blad verschij- wat hij vertelt, dan is het net of hii ons allemaal voor de gek staat te houden. maar dan opeens merker wij hoe onder heel dat komiek gekeuvel een 4 unste- naar aan het woord is. Godfried Bomans is een man, die de dingen scherp ziet. die door de dingen heen kaq kijken, die ze op hun juiste waarde weet te schatten, die lacht met de belangrijkheid waarmee zijn mede mensen zich omhullen, die alles weet te rug te brengen tot nietige onbenullig heidjes... Immers wèt is er werkelijk belangrijk hier op aarde" Is in de ogen van God niet alles heel klein en heel onbeduidend? „Hoe ontstaan boeken?" vroeg Godfried Boman-s zich-af..-.. Herinneringen uit zijn i rider jaren vormden voor hem de grootste bron van inspiratie.... Dat dit niet zo maar een frase wps bewijzen eigenlijk al zijn werken. Juist een kind ziet alles zoals het werkelijk is, een kind houdt geen rekening met uiterlijkheden, een kind staat open en onbevangen tegen over de grootheid van het kleine. In die zandbak thuis, een zandbak waar geen zand in was, een zandbak zonder deksel, waar het hemelwater zo in neer kon plenzen, krioelde het van torretjes en kevertjes.Godfried kon uren ge bogen staan over die zandbak en dan keek hij, keek zijn ogen uit.Daar is zijn meesterwerk ontstaan: Eric of het klein insectenboek. Wij kunnen ons dat allemaal zo goed voorstellen. „Het gebeurt wel eens dat de goede God de eerste regel of een bladzijde in spiratie geeft" vertelt hij verder, „maar in hoofdzaak ontstaan boeken door 80 pet transpiratie. een poëtische gedachte haar schone vorm heeft gekregen, is er sprake van kunst. In plaats van „poëtische gedachte" mogen wij, waarom niet. ook zeggen: Humoris tische gedachte.Wam Humor is even zeer een „afstraling van Gods grootheid" als welke a-ndere ontroering ook. Humor is het dwaze zien.het dwaze van alle aardse grootheid.... Humor is een zeldzame gave. het vraagt grote levenswijsheid.Godfried Bomans, de schijnbaar dwaze is een wijs man! gerie, 28.000 -sigaretten, enkele radio toestellen, voering en andere textiel goe deren. De gestolen goederen werden weer "bij de lading gevoegd, met uitzon dering van twee zakken, die waren ver stopt. In Aden probeerden twee van de dieven nogmaals hun slag te slaan door deze zakken van boord te smokkelen maar ze werden door een officier be trapt. Bij de woordenwisseling, die hier bij ontstond, werden de zakken over boord gegooid en door een slimme Ara bier, die met een. roeiboot in de buurt was, aan boord getrokken Hij verdween in de Golf van Aden De daders, de 23-jarige matroos S. R. de 26-j. matroos G. C. K., de 32-j. tim merman C. v. benevens de 18-j'. ma troos C. M. en de 19-j. keteljongen I. v. L die rollen stof hadden aangenomen, werden Woensdag, toen het schip bin nenkwam, gearresteerd en opgesloten bij da rivierpolitie. smalle Galgenstraat sloegen om half twaalf nog steeds opnieuw de vlammen naar buiten. Aan de kadekant werd het werk van de brandweerlieden bemoeilijkt door het naar voren hellen van een gevel. In een ander pakhuis, waar om kwart voor twaalf de eerste rookwolkjes naar buiten kringelden, liepen de aldaar opgeslagen voorraden melkpoeder, tabak ert wol groot gevaar. Op de daken trachtten de brand- - - weerlieden van boven af de vuurhaard te lijst in handen van verspreiders én lezers blussen_ Grote, mensenmassa s sloegen de van „Vrij Nederland". Rechercheur Wil- I viammenzee en de verrichtingen van de lemsen behandelde deze zaak en hij 1 blussers van de verte ml gade. Zij werden beloofde iets voor de vader te zullen doen door een grote politiemacht op een be- als de zoons hem hielpen de topleiding poorlijke ai'stand gehouden. Om Kwart van „Vrij Nederland" in handen te krij- over twaalf word het Prinseneiland nog gen. De zoons werden daarna in vrijheid steeds door dikke rookwolken ertrok- gesteld. De vader kwam later in een ken. concentratiekamp om het teven. -ot Tegen de oudste zoon Jan, die zou j Drie mannen vermist hebben nagelaten, de op de lijst voorko mende personen te waarschuwen, luidde Anderhalf uur na het uitbreken van de de eis 1 jaar voorwaardelijk met een 1 ^rand ontbrak nog iede. spoor van drie proeftijd van 3 jaren. De zaak tegen T personen o.w. de eigenaar van de meu- Lohman, die tot drie maal toe zou heb- belfabriek. de heer Zoetmulder. Van hem ben meegewerkt aan pogingen van Wit- beweerde cen der omwonenden dat LiU lemsen om de leidende illegale fl®u'ir; hem met twee andere mannen het pak- mr. Van Namen te arresteren, werd to. huis ba(j. zlen binnengaan Het was ech- Dinsdag verdaagd. ter nog niet mogelijk in het gebouw door te dringen om te zoeken naar eventuele slachtoffers. Om 1 uur duurde de brand met onver minderde hevigheid voort. Brandweer mannen met gasmaskers voor drongen de percelen binnen en bestreden met man nenmoed de vlammenzee, die op dat moment vooral in het achterste gedeelte van de pakhuizen woedde. Een serie In parlementaire kringen w°rdt^"overzijde^^^GMgenstraat en het men, dat de commissie van voor ld'n*j waterkanon smeten onverminderd dui- uit de Tweede Kamer ter za8e an het zenden mers water m de vuurzee. Het wetsontwerp op de materiele oorlogs- Qm j2.30 uur reeds vast dat vier schaden het nodig oordeelt, mondeling i pakhu- in (k, as gelegd zullen worden, met de regering van gedachten te wisse I terwijl er eveneens groot gevaar bestond bereid acht, ling kan geschieden. In dezelfde kininefabriek werd' ons medegedeeld, dat gen wordt de verwachting uitge P VL,rioren gaan van de geneesmiddelen dat het wellicht begin Mei „f1 Litéraard een ernstig verlies betekent, eer de Tweede Kamer dit »^van|r^ doch, dat het hier geen bijzondere ge- u.ptsnntwerp in openbare be "deling „„„„middelen betreft. S'e'n'alvorens 'zij Tiet ontwerp zodanig voor- I ^(S!1beUineenstorten van enkele panden. dat de openbare beha»cle zijd0 van de directie van de Daar zit muziek in (Passage) Wanneer een bakvis over het paard getild is dóór een wereld-succes; daar na ongeacht rijpheid of leeftijd - nog enkele jaren in diezelfde mentali teit moet blijven doorhollen, vanwege de cassa-suecessen, moet zij plotseling tot de conclusie komen, dat haar film persoonlijkheid in een evenwichtige groei geremd is. En Hollywood is er de plaats met naar om die verkeerde ontwikke ling te verbeteren. Zodat Deanne Durbin nu met de moei lijke vraag zit wie of wat ze nu eigen lijk is: een bakvis van om en nabij de 30 of een „vamp" van om en nabij de 20. Niet geleerd» hebbende de eigen per- tegensla soonlijkheid te ontdekken in Misschien mogen wij dit zó vertellen: I gen, heeft ze maar besloten er enkele GEBOREN: Eduard-us J. J., zn. van C. V d Berg en E. J. v. d. Drift; Martina J„ ör van C M. Boon en A. M. Th. van de Valk; Liduina H. J., dr. van Th H. Mou- wens en C M. IV. van Mil; Johanna M.. dr. van J. Bast en Th. J. M. van Schende- len; Gijsbert P., zn. van K. P. T. W. Dub belman en M. Berkhout; Chnstmus P., zn van A. Damon en C. van Tricht; levenl. kind van A. P. M. Mennen en P. W. Th. de Graaf OVERLEDEN: H. J. Versteege, 54^ jr.. vrouw van C. P. Monster; P. de Jong 49 Jaar, vrouw van C. Robberegt; A. Agter- ber", 86 jaar. Hg™ te ienén. Van Marlène Dieérich keek ze o.a. het heup-wiegen af, terwijl er croonsters genoeg waren om haar de kunstjes van het vak te leren. Het resultaat van dit alles ziet U deze week in „Daar zit muziek in", waarvan nog dit goede te zeggen valt, dat er een artistiek-broertje van Danny Kaye in optreedt, die een kostelijk stuk parodie o.a. op Douglas Fairbanks of Errol Flynn weggeeft. Het verhaaltje gaat over een juffrouw bij de Amerikaanse commerciële Radio- omroep, die z.g. een verhouding zou nebben gehad met een rijke oude mil- honair. De juffrouw in kwestie was eehter haar oude tante. Niettemin trek ken de millioenen de jonge juffrouw wel aan en zij begint op vlotte wlize chantage te plegen met zichzelf en een baby, die er niet is. Erg leuk. In het voorprogramma zeer goede journaal-opnamen van de storm van de afgelopen week. Een film over kippen liefhebberijen (geen „kippen") en een film over ons aller „Woody-wood-pec ker" in een nieuwe fabel van „De krekel en de mier". (Toegang boven 18 jaar) Moeder'8 Jongen Babby Breen zingt deze week in „Moe der's jongen". Er is een „vrome, doch harteloze" oom; een oude, doch haf<»-n rijke antiquair; een grote doch bevro ren kunstijsbaan; een kapotte doch dol lar-rijke stoel en een aristieke doch ka rakter-rijke jongen, die roem noch rijk dom kiest, maar zijn moeder in staat Stelt de weduwnaar Henry Johnson te trouwen. Welk een sclujon gegeven. In het voorprogramma twee „Duizend en een nacht"-films in tekening. (18 jaar), wetsontwerp m openbare zal kunnen nemen r-eestniddelen betreft. peze geheime tekens stellen letters voor; het geheel vormt een spreek woord, dat een waarschuwing inhoudt. Welk is dat spreekwoord. Oplossingen kunnen worden ingezonden tot Donderdagmiddag. De oplossing van het kruiswoordraad sel, de vorige week geplaatst is als volgt: Horizontaal: 1 kanarie, 7 bedelen. 13 Waal, 14 nevel, 16 mare, 17 ir, 18 ba. 20 dos, 21 ge, 22 gr., 23 kurk, 25 vaik, 27 oom 28 as, 29 pi, 30 tap, 32 rok 33 af, 35' nu, 37 taf, 39 er, 40 Ur, 41 laf 43 ik, 44 Ra, 45 do, 46 element. 47 ja, 48 de, 49 n. n., 50 tel, 51 ei, 52 bij 54 rem, 56 ai, 58 on. 59 les. 60 tot 62 os 63 Po, 64 pil, 66 taps. 69 rood. 72 1. k. 74 ka, 75 wei, 77 m.o., 78 ai. 79 bate,' 81 Ieren, 83 rage. 85 Ameland, o portaal. Verticaal: 1 kwik, 2 aar, 3 na, 4 album, 5 in, 6 eed, 7 bes 8 el. 9 emelt; 10 la, 11 erg, 12 Nero, 15 vos, 19 sr 21 ga 23 kok, 24 kaf, 25 vin 26 kat rf oordeel, 31 parabel, 32 re 33 arena 34 hamer, 36 uiten, 38 fa. 41 Let 42 fel, 48 dr 53 ijs, 55 mot, 57 los, 58 oor, 59 lid 61 takel, 64 poort, 65 Elba, 67 pa, 68 ver 70 om, 71 kiel, 73 kam, 75 wed, 76 iep, 78 Aga, 80 te, 81 in, 82 no. 84 Aa. De prijs werd gewonnen door: I. v. d. Moolen, Dwarsstraat 6, Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2