Opzienbarende Washington Lid der Sovjet-delegatie ter V.N. spionneerde arrestaties in ssr rs.. s» O De toekomstige organisatie van het Ziekenfondswezen Bezwaren tegen de unificatie van de fondsen I m ij ATTLEE'S REIS NAAR BERLIJN BENELUX EEN NIEUW LAND.... öH OORLOGSSCHADE-VERGOEDING INDONESIË Gromyko opvolger van Vysjinsky DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kard. Mindszenty's „medeplichtigen" veroordeeld Drukke besprekingen Finland wil jieen pact Canada niet neutraal bij eventuele oorlog Weer een sovjet-nota aan Clay 150 kampen in Siberië Garry Davis naar ons land? De heropening van RoosendaaFs station Nieuwe arrestaties Sofia Verzekerings zwendelaars gesnapt Ver beneden 70 pCt. van vervangingswaarde NDER DE LOUPE Ronde-Tafelconferentie Overleg met Londen Misdraging troepen in Indonesië? II li 71ste JAARGANG maandag 7 Maart 1949 No. 20869 Vonnissen waren verrassend licht Kinderen spelen hun liefste spelle tje: knoeien met water. Het prinsje Karei Gustaaf van Zweden samen met zijn zusje Christina hebben een gat in het ijs ontdekt en zijn nu urenlang zoet. BELG. MINISTER VAN STAAT SPREEKT IN VENLO 111 HET RAPPORT OVER DE UITVOERINGSORGANISATIE Afwijkende meningen Het leek wel hoogseizoen gisteren op het Bloemen daalse strand; duizenden en nog eens duizenden kwamen eens kijken naar het Zweedse schtp .,L. tianck dat sinds de laatste storm, hoog op het strand ligt. aanhoudende torst RHOON 750 JAAR NOMEN EST OMEN Uitstel onvermijdelijk geacht MOEDERHUIS ZLSTERS ALLERHEILIGST HART 11 DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3-90 ''er kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het rode netwerk in de wereld Te New York is Zaterdagochtend de 32-jarige RUs Goebitsjef, die sedert 1946 als derde secretaris deel uitmaakt van de sovjet-delegatie bij de V. N., gearresteerd op het ogenblik, waarop hü van de 27-jarige Judith Copion, een ambtenares aan hei Amerikaanse de partement van justitie, een pakje met gegevens en rapp°rten ln ontvangst nam. Miss Copion werd reeds langer ver dacht. Men speelde haar met opzet be paalde inlichtingen m handen, welke als geheim en belangrijk waren aan-geduid. doch in werkelijkheid fictief en waarde loos waren. Men volgde haar naar New York waar ze op heterdaad betrapt werd. Zij werd eveneens gearresteerd. Behalve van spionnage en het ont vreemden van regeringsdocumenten, is Goebitsjef ook beschuldigd van „het ont houden aan de V.S. van de trouwe eri onpartijdige diensten van miss Copion De secr. gen. van de V.N. Trygve Lie, heeft medegedeeld, dat Goebitsjef, hangende de uitslag van het onderzoek naar de tegen hem ingebrachte beschul digingen, als ambtenaar bij de V.N. ge schorst is. De kans bestaat, dat de diplomatieke onschendbaarheid van ^bracht Vol V.N! ter sprake zal vmiden 2ebracht Vol- gens de tussen de V.N- Serin-g der Ver. Staten gesloten is de diplomatieke onschendbaarheid van de Yndrei Gromyko is benoemd tot eerste plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken der Sovjet-Unie, aldus heeft Tass Zaterdagavond be kend gemaakt. Gromyko is als zodanig de opvolger van Vysjinsky, die tot minister van buitenlandse zaken be vorderd is. Gromyko was van 1943 at ambassa deur in de V. S., als opvolger van I-iit- winof. In April 1946 werd hij benoemd rot Russisch gedelegeerde bij de Veilig heidsraad. Evenals Vysjinsky heeft hij bij het grote publiek vooral bekendheid verworven door de eindeloze en felle redevoeringen, welke hij m de Veiiio. heidsraad van de Ver. Naties heeft ge hóuden. Bijvele gelegenheden trad rrnmvko op als hooid van de Sovjet- delegatie bij de Ver. NatU. Hh was reeds één der onder-ministers v£j buitenlandse zaken doch hy is nu do chef van hen Donderdag komt de Opperste Sovjet zullen de zitting buwonen.^ difzal ^]n evenals Molotof, Vysjinsky "Cf k0vyonge zitting van de 0=te mutaties tast men nog steeds ,g nde ter. De betekenis ervan weg weken vermoedelijk wel duidelijk ^Volgens 'n bericht uit Moskou van de Co respondent van het blad der Britse com munistische partij, Daily Worker, zou geen enkele verandering te verwachten zijn in de Russische politiek. „Men kon veilig aannemen", zegt deze correspon dent dat Molotof en Mikojan de buiten landse betrekkingen der Sovjet-Unie zouden blijven beheersen'Dit is ook de opnie van de meeste. Britse ochtend- biFranse bladen zijn van oofdW'datde vervanging van Molotof het ge g een reeks echècs van de sovjet diplo matie. V.N.-ambtenaren enkel van kracht bij de uitoefening hunner functies en geldt zij niet voor hun bedrijvigheid buiten de V.N. De ambtenaren leggen trouwens de eed af bij hun ambtsaanvaarding en zwe ren de Ver. Naties trouw te zullen die nen. De Russische ambassadeur te Washing ton, Panyoeskin, heeft Zaterdagmiddag de vrijlating van Goebitsjef geëist. Pany oeskin heeft bijna een uur lang met de plv. minister van buitenlandse zaken, James Webb, geconfereerd. Webb ant woordde, dat het State Department de kwestie bestudeert- in overleg met h-t Departement van justitie en het secreta riaat der V.N. waarvoor Goebitsjef werkte. Volgens een woordvoerder van de parlementscommissie voor onderzoek inzake 'e anti-Amerikaanse gedragin gen, welke commissie de zaak tegen Goebitsjef en miss Copion krijgt te on derzoeken, zou een algemeen onderzoek naar de gedragingen van de buiten landse afvaardigingen bfj de V.N. wor den overwogen, teneinde vast te stellen of sommige delegaties zieh niet van de V.N. bedienen om ongestoord te kunnen spionneren Dertien mede-beschuldigden van kardinaal Mindszenty, die te Boedapest terecht hebben gestaan op beschuldi ging van speculatie in vreemde valuta's zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van één tot acht jaar. De vonnissen worden als „verrassend licht" be- bescbouwd. De president zeide, dat het dof ver zachtende omstandigheden in aanmer king had genomen, zoals „oprechte en volledige bekentenissen, gevorderde leeftijd en slechte gezondheid" en in het gevat van de drie katholieke priesters hat ieit, dat zij „gehandeld hadden op bevel van iun superieuren en in hun ambt zeer weinig contact hadden gehad met het dagelijkse leven". Ook werd als verzachtende 'omstandigheid aanvaard, dat het meeste geld voor liefdadigheid gebruikt was. Tegen vonnissen van een arbeiders gerechtshof zoals dit kan geer. be roep worden aangetekend. De zaak van twee der beschuiuigden zal nog afzon derlijk worden behandeld wegens ziekte der betrokkenen. De Hongaarse gezant te Parijs heeft Zaterdagavond journalisten exemplaren overhandigd van een „Zwartboek". lat de letterlijke weergave bevat van het verloop van het tegen kardinaal Mind szenty gevoerde proces. Rakosi, de communistische plv. premier vrn Hongarije, heeft Zaterdag een felle Wensen V.S. krachtdadiger optreden tegen blokkade? Clement Attlee, de Britse premier, heeft Zaterdag te Berlijn de Brits-Ame rikaanse „Luchtbrug" geïnspecteerd Hij uitte zijn 'tevredenheid, door oeze methode om W. Berlijn van levensmid delen te blijven voorzien „een wereld wonder" te noemen. Des middags voerde Attlee besprekin gen met vooraanstaande Duitse politici en partyleiders. De voornaamste onder werpen waren: 1 Uitbreiding van net vervoer over de Briis-Arnenkianee- „Luchtbrug": 2 Het tot stand brengen van nauwere politieke en econu ms -ne betrekkingen tussen Berlijn en de Wei telijke zönes van Duitsland. 3 Uitbrei ding van de bevoegdheden der Berlijnse gemeentelijke autoriteiten. 4 Het invoe ren van de Westelijke mark als het eni- ,ge wettige betaalmiddel in de Westelijke sectoren van Berlijn. Zondagmorgen verliet Attlee Berlijn -om enige plaatsen in de Britse zone te bezoeken, o.a. Lübeck en Celle. Het Britse conservatieve parlements lid Beverley Baxter, heeft op een Partyvergadering te Londen gezegd, van mening te zijn, dat de Amerikaan se bezettingsautoriteiten in Duitsland zouden gaan gebruiken „om de g ijnse blokkade te breken". raa]a^er herinnerde eraan, dat naar liM1;.toer' de Sovjets de weg was worden gemaakt tegen „een redelijke regeling" van de grenskwestie Hij gaf evenwel te kennen, dat de regeling niet zou moeten worden voorgeschreven, doch op basis van wederkerigheid tot stand moest komen. Een voorgeschreven regeling van Duitslands westgrens zou de betrekkingen tussen de Duitsers en de westelijke naburen verslechteren en het Duitse nationalisme aanwakkeren. De Fin-se minister-president Karl Pager- holm verklaarde, dat Finland generlei pact-plannen heeft. Het zal noch tot het Atlantische, noch tot het Scandinavisch pact toetreden. De - verklaring was bedoeld als tegen spraak van de Moskouse beschuldiging, dat Finland verplichtingen heeft aange nomen jegens de Westelijke mogend heden. aanval gedaan op het Vaticaan hetwelk, naar hij zei, het Amerikaanse imperialis me diende en „een samenzwering had be raamd om een Donau-monarchie te stichten in de vorm van een unie van katholieke landen". De Canadese premier Louis St. Lau rent heeft Zaterdag verklaard, dat Ca nada in een eventuele oorlog tussen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie niet .neutraal zou kunnen blijven. Hy voeg de hiergan toe: „Wy liggen nu een maal tussen deze beide grote mogend heden in en de oorlog zou, gewild of ongewild, zich op de stoep van ons nationale tehuis afspelen". De premier gaf als zijn mening te kennen, dat een oorlog nog vermeden zal kunnen worden, indien de Westelijke ge allieerden hun huidjge vastberaden poli tiek voorzetten. „Maar", zo zei hij: „men zou wel een volkomen gemis aan elemen taire werkelijkheidszin moeten bezitten om een oorlog onmogelijk te achten". De Russische militaire gouverneur in Duitsland, maarschalk Sokolofski, heeft zijn Amerikaanse collega Clay, weer een nota toegezonden, clitmaai om te proteste ren, dat de „Amerikaanse autoriteiten de teruggave van sovjet-Russische eigendom men, welke zich in fabrieken en musea van de Amerikaanse zóne bevinden, sabo teren. Sokolofsky eist, dat een grote Sovjet-Russische missie gelegenheid zal krijgen, nasporingen te doen. De 59-jarige dr Frank Polak, vroeger Tsjechisch advocaat, heeft op een pers conferentie te Frankfort verklaard te geloven, dat ongeveer 20 millioen men sen als „dwangarbeiders" in Siberië v/orden vastgehouden. Hij zei, zelf vyf jaar in Russische „kampen voor dwang arbeid" in Siberië ter hebben vertoefd. Dr. Polak hoopt zijn belevenissen te vertellen aan de V. N.-commissie voor de rechten van de mens. Een kampgenoot, die een hoge post bl> de N. K. V. D. (de geheime politie in de Sovjet-Unie) had bekleed, had hem over het aantal gevangenen in de kam pen ingelicht: er waren ongeveer 150 kampen in Siberië. Het dagelijks rant soen dér gevangenen bedroeg 800 a 1200 calorieën en bestond hoofdzakelijk uit aardappelen en dunne soep. Zy, die de hun opgedragen taak niet geheel vervul den, kregen vermindering' van rantsoen. Dr. Polak zei, dat hij in September van .het. vorig jaar naar de Amerikaanse zóne van Duitsland was ontsnapt Als de Ned. regering geen bezwaar maakt, bestaat de mogelijkheid, dat We reldburger no. 1 Garry Davis in April naar ons land komt. De bond van wereld burgers, afd. Nederland, heeft a.L een te legrafisch verzoek aan de Ned., regering gericht met het verzoek Davis voor de maand April een verblijfsvergunning voor ons land te verstrekken. Als dit verzoek wordt ingewilligd zal Davis een tiental lezingen houden in verschillende plaatsen van ons land, de eerste waarschijnlijk in Utrecht Woensdag. 16 Maart zal ir. Den Hollan der, president-directeur der Nederlandse Spoorwegen, Roosendaals grensstation of ficieel heropenen. De plechtigheid heeft plaats na aankomst van de inspectietrein die om 12.58 uur ait Vlissingen in Roo sendaal arriveert. Donderdag 17 Maart zal de nieuwe hal voor het publiek open gesteld en het plaatskaartenbureau in ge bruik genomen worden. (Van onze correspondent) Toen een maand geleden dr. De Schrijver, de Belgische minister van Staat en voorzitter van de C.V.P., door Z.H. de Paus ontvangen werd en het gesprek vanzelfsprekend belandde op de onverkwikkelijke gebeurtenissen van de internationale politiek, viel de Hei lige Vader de Belgische minister plot seling in de rede met de woorden: „Ja maar, bij uVotre Benelux!" en glimlachend om de woordspeling her haalde de Paus: „BeneLux". „Inderdaad", zo zei dr. De Schrijver gisteren op een vergadering van de Kath. Volkspartij in het bondsgebouw te Ven- lo, „inderdaad, het is goed: er is een licht opgegaan. De Benelux is sinds jaren in Europa de enige poging tot blijvende economische samenwerking, die belang rijker gevolgen hac dan enkel het plaat sen van handtekeningen". In Amerika, waar men dweept met statistieken, is nu plotseling de naam van een nieuw land ver - enen op de economische ranglijst er, wel onmiddeliyk achter de V.S. en Engeland: de Benelux. Dr. De Schrijver geloofde niet in tegen stelling tot sommige theoretici dat de opzet van Benelux, het scheppen van een economische eenheid van drie souvereine landen met 18 a 19 millioen inwoners, binnen tien maander te verwezenlijken zal zijn. „Er zullen jaren nodig zijn om ons gemeenschappelijk gebouw op te trekken". Dr. De Schrijver somde tal van moeilijkheden op die niet dan door maan denlange discussies zijn te overbruggen. „maar door een systeem van evenwicht te scheppen zullen wy komen tot volle dige opheffing der grenscontrole en dan zullen wij onze krachten kunnen vereni gen om hond in hand tot nog grotere ver wezenlijkingen over te gaan". Maar reeds thans is de Benelux geen droombeeld meer. In de internationale politiek is zij reeds een erkende macht geworden. Op economisch terrein is de Benelux reeds een jaar in werking. Tal van commissies zijn geregeld aan het werk en deze week zullen de ministers der drie landen voor de derde maal bij eenkomen, ditmaal ln Den Haag. Uit de ze conferenties zijn geregeld beslissingen ontstaan, die een gelijkgerichte economie en bijvoorbeeld geleidelijke opheffing der rantsoenering ten doel hadden. Een mo reel voordeel is, dat de Benelux-landen in vele internationale lichamen, hetzij door een Nederlander, hetzij door een Belg of Luxemburger, vertegenwoordigd zijn en ook daar elkander kunnen steu nen. Als voorbeeld voor deze „broeder lijke steun" zinspeelde minister De Schrijver op onze Indonesische moeilijk heden, waarvoor hy door de volle zaal met een dankbaar applaus beloond werd. „Reeds thans", zo zeide spr., „moeten wij leren denken in de termen van een economische eenheid van 18 a 19 millioen inwoners, waarvan u de meerderheid vormt". De Belgische minister twyfelde er n; t aan, of door gezamenlijke inspan ning zal Benelux geboren in de dagen toen de drie uitgeweken regeringen in Londen op elkander waren aangewezen volledig verwezenlijkt worden". Mis schien voor ons, zeker voor onze kinde ren". toen de Sovjets de van eeer,«» afsloten, voorstander HüggeleiaKeVvaï>end convoo> met vlieg- hierteger,6 Montgomery had zien zouden de^F"4' docb vo,£ens Baxter met dat iaeemerikanen thans wederom laar voren willen komen. Minister-preside-,,. zeer tevreden te KoPf verklaarde met Attlee. Hii over zijn gesprek aan Duitse zijde „p ekerde Attlee, dat n bezwaren zouden Naar officieu- uit Sofia w is opnieuw „een aantal" protpr,dt gemeld, gaarse geestelijken gearresteeruntse Bul" over deze arrestaties zijn n„ Details kend. Het bericht kwam binnen niel be" geveer 6C predikanten bijeen war6n ou" een nieuwe Opperste raad van de -0m selischo kerlr te kiezen. evan- By het samenstellen van een nieuw ontwerp van wel op de ziekenfondsver zekering zal het zeer belangrijke vraag stuk aan de orde komen, aan wie de uitvoering van de wettelijk voorgeschre ven bepalingen dient te worden opge dragen m.a.w. hoe de uitvoeringsorga nisatie van de ziekenfondsverzekering zal zyn. De commissie ter bestudering van de toekomstige organisatie van het zieken fondswezen spreekt in haar rapport de wens uit, dat dezeuitvoeringsorganisatie een onderdeel zou vormen van de organi- W§M nrrfffffiifliil satie dersociale verzekering, gelijk ont worpen in de nota van 12 Dec. 1947 der commissie van de Stichting van de Ar beid. In het schema voor een uitvoerings organisatie der sociale verzekering vindt men als toporganisatie voor de gehele sociale verzekering geprojecteerd een Centrale Sociale Verzekeringsraad, welke voor 2/3 bestaat uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en voor 1/3 uit vertegenwoordigers van de overheid Deze Raad zal voor verschillende takken van verzekering een aantal vaste afdelin gen behoeven- In de lijn van dit alles zou aan één van deze afdelingen de leiding moeten worden opgedragen voor ziekenfondsaan gelegenheden. Deze afdeling zou de com missie 'villen aanduiden als Ziekenfonds raad. De Ziekenfondsraad wordt byge- staan door de directie van een centraal administratiekantoor. Plaatselijk en re gionaal zal de administratie van de zie kenfondsverzekering geschieden door be middeling van de bykantoren, afdelingen enz. van- het centrale administratiekan toor. Komt deze uitvoeringsorganisatie tot Stand, dan betekent dit, dat de bestaan de ziekenfondsen opgenomen worden in één groot verband, zodat zy ophouden te bestaan. v Het valt te voorzien, dat deze unifi catie van verschillende kantenop ver zet zal stuiten. Naar wy vernemen, heeft b.v. het lid der commissie de heer J. Hendriks, die, zoals bekend, voorzit ter is van de Bond van R. K. Zieken fondsen in Nederland, aantekening ver zocht, dat hij ernstige bezwaren heeft tegen de in het rapport gevolgde ge- dachtengang met name wat betreft de unificatie van de uitvoeringsorganisatie- Verder deelde hy mede. dat hy zich het w eerbericht De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Matige wind tussen Oost en Zuid Veranderlijke bewolking met aan- vankeïyk hier en daar nog enige lichte sneeuw. Vannacht en mor genochtend lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om Het vriespunt. Dinsdag 8 Maart: Zon op 7.12 uur, onder 18.31 uur; maan op 10.15 uur, onder 3.27 uur. recht tot een zelfstandige publicatie op dit stuk moest voorbehouden. Zijn wij wel ingelicht, dan maakt een en ander nog een punt van nader over leg en beraad uit bninen de kringen, van de Katholieke Arbeidersbeweging. De commissie zou van mening zyn dat de resultaten daarvan moeten wor den afgewacht en heeft te kennen gege ven dat zij haar rapport beschouwd wenst te zien ais een rapport van de commissie als zodanig De commissiele den hebben naar best vermogen hun eigen inzicht gegeven. Geenszins zat de bedoeling voor de organisaties, waaruit zij zijn voortgekomen, te binden. Uiteraard zal over dit vraagstuk nog menig hartig woordje gesproken en ge schreven worden. Wanneer immers de in net rapport voorgestelde organisatie van de ziekenfondsen m.n. tot gevolg heeft, dat daardoor ln 't vervolg de vrije ziekenfondskeuze onmogelijk wordt gemaakt, dat de bestaande Katho'ieke ziekenfondsen zullen moeten verdwynen, dat zelfs in de wet niet de mogelijk heid wordt open gelaten tot oprichting van eigen Katholieke ziekenfondsen, dan komt het ons voor, dat een zoda nige „toekomstige organisatie van het Ziekenfondswezen" voor ons èn om so ciologische redenen èn om morele en godsdienstige redenen niet aan vaat dbaat is. J. G. v. D Een aantal zwendelaars, die er het vorig jaar in slaagden een verzekerings- maatschappy voor een belangryk bedrag op te lichten zyn bij een tweede poging, die zij daartoe deden, tegen de lamp ge lopen. Het vorig jaar lieten zy nl. bij Schagen een vrachtauto, geladen met autobanden toteen totale waarde van ongeveer 10.000 afbranden en ontvingen daarvoor van een verzekeringsmij. het lieve sommetje van 15.000. Nu ging dit niet helemaal ongemerkt, want de dis trictsrecherche van de rijkspolitie te Assen had lont geroken en sloeg aan het pluizen. Zij kreeg hierbij onverwachts hulp, toen de heren zwendelaars in Wes- terbork nog eens hetzelfde grapje wilden uithalen. Bij de Zwiggelterbrug brak brand uit in een praam, die weer geladen was met autobanden en andere vry waardeloze materialen. Deze keer echter hadden de brandstichters pech; daar de brandweer hun te vlug af was en kon uitzoeken, waaruit de lading, die maar eventjes voor 65.000 was verzekerd, in derdaad had bestaan. Natuurlyk bleef de verzekeringsmaatschappij deze maal in gebreke, maar wie niet in gebreke bleef, dat was de rijkspolitie. Zy verrichtte een achttal arrestaties. De arrestanten waren afkomstig uit Norg, Leek, Drouwener- veen, Gasselternijveen, Eelde en Gronin gen. Allen legden een volledige bekente nis af. In het afgelopen weekeinde zyn drie vliegtuigongelukken gemeld. Een Engelse „Halifax' stortte nabij Gibraltar neer, waarbij vijf man gedood en twee ernstig gewond werden. Het verongelukken van een straal', iegtuig van de R.A.F. kostte de pJoot het leven. Een Amerikaans transportvliegtuig met 22 personen aan boord stortte kort na het opstijgen te Okinawa neer. Zes doden en twee ernstig gewonden. Naar aanleiding van de indiening van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden heeft het Economisch Technologisch In stituut voor Gelderland, een rapport op gesteld, waarin de omvang en de sprei ding der verschillende categorieën van oorlogsschaden en in het bijzonder het aandeel, dat de provincies Gelderland, Noord Brabant, Limburg en Zeeland in deze schaden hebben, worden geraamd. Aan dit rapport, dat enige tyd geleden aan Tweede Kamer en ministers werd aangeboden, is het volgende ontleend. In de Memorie van Toelichting werd het totaal der door particulieren geleden ma teriële oorlogsschaden, voorzover onder de regelingen van het ontwerp vallende, ge raamd op f 2.300 millioen op prysbasis van 1940, en op f 6.600 millioen tegen ver vangingswaarde. De voorgestelde vergoe ding voor deze schaden beliep f 4.600 mil lioen, hetgeen dus ongeveer 70 pet van de huidige waarde der vernietigde goederen zou uitmaken Volgens de thans in de Memorie van Antwoord gegeven opstelling bedraagt het totaal dezer oorlogsschaden (met wegla ting van enkele nog niet te ramen schade- groepen) op prijsbasis 1940 slechts f 2.080 millioen, terwijl de corresponderende ver goeding niet meer beloopt dan f 3.820 mil lioen. Wanneer men de vervangingswaarde be rekent volgens dezelfde prijsindex als in de- Memorie van Toelichting gehanteerd, blijkt deze vergoeding nog geen 64 pet der vervangingswaarde te bedragen. In het rapport wordt geconcludeerd, dat de vergoeding volgens het ontwerp glo baal aanzienlyk lager blyft dan 70 pet der vervangingswaarde, zoals uit de Memorie van Toelichting zou moeten worden afge leid. Dezelfde argumenten gelden groten deels ook voor het lagere percentage, dat uit dt in de Memorie van Antwoord gege ven cijfers zou volgen. Terwijl verder voor enkele schade- groepen vrij hoge percentages zullen wor den uitgekeerd, ligt dit percentage voor andere groepen (zoals huisraad, bedryfs- uitrustingen etc.) op 40 a 50 pet en wordt voor een groot gedeelte der beschryfs- schaden slechts de waarde per 1940 uitge keerd, hetgeen r afgezien nog van te lage vaststelling niet meer dan 25 a 35 pet der vervangingswaarde betekent. De gemeente Rhoon viert dit jaar haar 750 jarig bestaan Gedurende de zomer maanden, de data zijn nog niet officieel vastgesteld, zal dit feit worden herdach» Er zal o-a. een tentoonstelling van pro ducten voor eigen bodem landbouw, vee teelt, tuinderij en vruchtenteelt wordet. gehouden Voorts zal een groot hisotrisch openluchtspel worden opgevoerd, waarpij hoofdmomenten uit de geschiedenis van Rhoon naar voren zullen worden gehaald De geschiedenis van Rhoon is vrij nauw keurig bekend, omdat deze verweven ligt met de geschiedenis van drie elkaar op volgende geslachten, n.l. die der Duive- land's, der Bentinck's en der Hobokens. U Ja, zo'n baantje als. parlementair re d-acteur te Moskou zou ons opperv'ak- kig wel lijken; over een parlement heeft men zich geen hoofdpijn te maken en instede van, zoals in West-Europa we ken achter kabinetscrisis-nieuws te moe ten jagen, vindt de redacteur daar 's ochtends een netjes geredigeerd be richtje in zijn bus, dat die of die mi nister van zijn functie is ontheven en die en die kameraad tot deze verheven waardigheid is verheven Wel en dan is het voor de gezondheid van de redac teur het bevorderlijkst, het bericht on gewijzigd in zijn krant te plaatsen, over commentaar behoeft hij zich geen zorgen te geven; als dit gewenst is, krijgt hy het kant en klaar thuis. Dat is nu democratisch besturen en persvrijheid in de Sovjet-Unie; een der geheimen van het mysterieuze Nabije Oosten. Een Westerling ligt dit niet erg; daar voor ontbreekt hem de massa-, de ,,vee"- mentaliteit en mede omdat wij de 'goede gaven van goed voer en een warme s'al weten te waarderen, voelen wij er rocta niets voor om Stalin's stal in te gaan; laten ons liever niet als zijn schaapjes op een droogje zetten. De jongste zet van Stalin was, zoals natuurlijk gelezen hebt, de wisseling van minister van Buitenlandse Zaken- Molotof moest plaats maken voor Vysjinsky. Nu pijnigen onze Buitenland- collega's hun diplomatieke hoofden over de vraag, wat daar achter zit. Uiteraard voeien wij er niets voor om deze ener verende bezigheid van hen over te 'ne men, doch gedachtig de hefboom-actie van deze maand: „Kan ik helpen?" een kleine tip, in alle bescheidenheid aan geboden. Toen Hitier op de Hit-parade der di plomatie een veelgekocht nummer was, zo zelfs, dat Mussolini zich als een mus zout op de staart liet leggen en U weet, wat dat zeggen wil voor een vo gel moest Stalin iemand hebben, die de Duitsers zou vangen zonder zelf ge vangen te worden. Welnu, nomen est omen: Molotof scheen toen de toffe ion gen om dat zaakje te klaren; immers in hem zit een dubbele Mof; neem U maar de eerste en twee laatste letters van zijn naam, of de twee eerste en de laatste Ietter, in beide gevallen krijgt U „Mof" Gedachtig nu aan het spreès- woord, dat men soort met een gelijk soort vangt (i.e. noemt het spreekwoord „dieven", doch dat is slechts een voor beeld; aan deze specificatie van de soort behoeft men natuurlyk niet vast té hou den), was dus Molotof de juiste man op de juiste plaats. Wat nu zegt ons de naam Vysjinsky? Als U deze góed uitspreekt, hoorl U duidelijk driemaal een „i" klinken Zou, gedachtig aan het spreekwoord: drie maal is scheepsrecht, de conclusie voor barig zijn, dat deze nieuwe functionaris eens flink de puntjes op de ,4's" van Ruslands buitenlandse politek zal gaan zetten? Men zal ons tegenwerpen, dat Vys- jinski in de vergadering van dé Veilig heidsraad alleen maar „neen" kon zeg gen en hoe dat nu moet in Moskou? Daar zal hij toch integendeel het „ja" moeten laten klinken. Och, daarover behoeft men zich aller minst zorg te maken. Achter het IJzeren Scherm beschikt men over uitstekende middelen om een ieder het woordje .ja" te leren. ANALYST. B. F. O .-delegatie eerst naar Banks De B.F.O. is Zaterdagochtend bijeen geweest, nadat zij Vrijdag langdurig had vergaderd en Donderdag tot ver na mid. dernacht bijeen was. De volgende bijeen komst is thans bepaald op a.s. Donderdag. Officieel wordt gemeld, dat daarna ver moedelijk een afvaardiging van de B.F.O. naar Banka reist. Aneta verneemt, dat deze delegatie, die aanvankelijk Zater dag naar Banka zou vertrekken, zal be staan uit premiers en walis negara van deelstaten onder voorzitterschap van Ha- mid II. Algemeen acht men thans uitstel van de aanvangsdatum der Rondetafel-con ferentie hierdoor onvermijdelijk. „Agence France Pressc" verneemt nït officiële bron, dat thans langs diploma tieke weg tussen Londen en Den Haag jverleg wordt gepleegd inzake de In donesische kwestie. De Engelse gezant in Nederland, Sir Philip Nicols, heeft in de loop van d« laatsté dagen erscöeiden maien een on- rhoud omtrent genoemde kwestie ge had met minister Bevin. die hem ge vraagd zou hebben de Nederlandse rege ring te wijzen op de voordelen, die zy op korte of lange termijn zou trekken uit het aanvaarden van een ruimere politiek in Indonesië. Op 2 Maart j.l. deelde de min.-presï- dent in de Eerste Kamer mede, dat aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon telegrafisch was verzocht een onderzoek te doen instellen naar de be schuldigingen omtrent misdragingen van bepaalde troepenonderdelen in Indone sië. Uit het sindsd en ontvangen ant woord van de H V K is gjbleken Jat de legercommandant met instemming van de H. V K reeds vóór ontvangst van het te!eg-am van de Ned R'ger.ng aan ds po U'eur-gener'a bii hei ho' g gerechtshof te Ba avia had verzacht be doeld ondeizoek te deen instellen. Het ligt in de bedoeling het moeder huis van de zusters van het Allerheiligst Hart van Jesus te Moerdijk, dat door oorlogsgeweld totaal werd vernield, niet meer te Moerdijk op te bouwen, doch is Veldhoven (bii Eindhoven), t 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1