BARON VAN WIJNBERGEN GRATIS REIS NAAR ROME IN HET HEILIG JAAR Zanger MEDISCH OPVOEDKUNDIGE BUREAUX avonturen van Frederik Tachtig jaar Economische Zaken Mgr. Frencken Voorstellen op tarwe conferentie Europa concurrent van de V. S. Belangrijke vooruitgang door oprichting van Centrum ADIO De Schuchtere PAGINA 5 MAANDAG 7 MAART 1949 Laatste eer aan stichter van het Bouvigneiverk Morgen, Dinsdag 8 Maart, wordt de bekende katholieke staatsman Antonius Ignatius Maria Josephus baron van Wijnbergen 80 jaar. Het leven gaat snel. Baron van Wijnbergen 80 jaar en wij hebben tem nog gekend, dat hij in de 'ïamer gerekend werd tot de groep jongere politici en wel een van de meest belovende. Gezegd moet worden, dat hij de beloften van zijn jonge jaren meer dan ten volle heeft vervuld. Mr. A. Baron van Wijnbergen. PATER M. MOL CssR 75 JAAR EEN STANDBEELD VOOR DR. A. F. PHILIPS Ruil van grondstoffen tegen machines Neurotische kinderen vragen thans zorg WILMAN; NEDERLANDSE RADIO-ROMAN (Van onze correspondent). Achter de Mariaheuvel op „Beuvigne' staat een uit rode baksteen vervaardigd monument. Op een mergelsteen aan de voorzijde is het ogenblik vastgelegd, waarop de eerste steenlegging plaats vond. Dat geschiedde op 6 November van het vorige jaar door mej. A. de Beukelaar, overste van de Catechisten der E. K. in het bisdom Breda. Aan de rechterzijde van deze gedenksteen zijn de woorden van St. Paulus gebeiteld: „Volgens Gods genade mij geschonken, heb ik als een wijs bouwmeester net fundament gelegd en een ander bouwt er op". De symboliek is wel voortreffe lijk van toepassing op hetgeen mgr. Frencken z.g. in deze vreedzame omge ving eertijds stichtte: de Centrale van Katholieke Actie in het diocees, welke m de loop der tijden haar zegenrijk werk over het gehele land heeft verspreid. Dit monument zal thans als laatste rust plaats dienen voor de onvergetelijke stichter van het „Bouvignewerk". Het werd gebouwd door de fa Gladdines uit Breda o. 1. v. de Bredase architect W. Bunnik. Men is voornemens begin Mei het stoffelijk overschot van Oosterhout, waar mgr. Francken drie Jaar geleden werd begraven, naar hier over bren gen en dan is voldaan aan hei verlan gen van de stichter, eenmaal te mogen rusten in de schaduw van zijn geliefde Mariaburcht v Op het eigenlijke graf zal een hard stenen zerk met inscriptie worden ge plaatst, welke wordt vervaardigd door de Brabantse beeldhouwer Niel Steen bergen. zijn openbaar leven getekend door zijn grote en toegewijde liefde voor het on derwijs. Hij is de katholieke onderwijsspeciah- teit bij uitnemendheid geworden. De i apostel en de voortrekker. Onderwijs was de slag van zijn levensklok. Hij was schoolopziener, lid van het Alg. College van toezicht op rijkrtucht- en op voedingswezen, lid van het alg. College van advies voor lichamelijke opvoeding, voorzitter van de Centrale Jeugdraad, cu- rator van de Universiteit te Utrecht en van de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen, president-curator van de katholieke Economische Hogeschool en van de R. K. 1 Leergangen te Tilburg, mede-stichter en I voorzitter van het R. K. Centraal Bureau j voor Onderwijs en Opvoeding te 's Gra- venhage. Maar boven alles uit was hij de onver moeide voorvechter en geestdriftige strij der voor de vrijwording en gelijkstelling van het Katholiek Onderwijs. Dat is de roem en de glorie van zijn leven gewor den en ook zijn triomf. Baron Van Wijn bergen heeft er voor gezwoegd dag en nacht met het woord en de pen. Elke avond stond hij ergens in den lande op 't podium om belangstelling, actie en toe wijding te wekken voor de idee van de volkomen gelijkstelling van het katholiek onderwijs. In de Onderwijswet-De Visser van 1920 heeft hij de zege bevochten. Van Wijnbergen beschutte over 'n wel sprekendheid. die altijd een warme inslag vond. Hij mocht dan al een baron heten, zijn altijd welsprekend woord had een democratische toon, die door de arbeiders werd verstaan en gewaardeerd. Als bij de vroegere verkiezingen, vóór de evenredi ge vertegenwoordiging, de herstemming een hachelijk gevaar voor de christelijke candidaat ging betekenen, dan moest Van Wijnbergen uitkómst brengen, dan werd op Van Wijnbergen altijd een laatste be roep gedaan. Wij herinneren ons een geval bij een verkiezingsstrijd in Rotterdam, waar bij de herstemming een onzer christelijke candiidaten noga] een mooie kans maak te. Maar don moest ook alle hens aan dek. Wij persoonlijk werden afgevaardigd naar baron v. Wijnbergen om hem dringend te verzoeken op de vooravond van de be slissende herstemmingsdag nog een laat ste spreekbeurt te komen vervullen. ,,'t Spijt me, maar dat zal toch moeilijk gaan", weerde de-baron af, „want die dag Baron van Wijnbergen ls nu In ruste hij gaat wat moeizaam als een Van Ol- denbarnevelt steunend op zijn stokske. Tachtig jaar. en hij heeft zo pas nog van zijn laatste openbare functie en hij telde er vele in zijn werkzaam leven afscheid genomen. In de laatste oorlogsjaren hebben wij hem in Den Haag 75 jaar zien worden, maar de welverdiende rust scheen hem niet gegund. Door de bezetter was hij uit zijn woning gewezen, en hij moest een onderdak zoeken bij ziin trouwe vriend en medewerker dr. Th. Verhoeven, de directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Totdat het fatale bombardement van 't Bezu' denhout op 3 Maar 1945 hem ook van daar verdreef. Hij vluchtte met zijn vrouw onder dreigend oorlogsgeweld naar Voorburg, waar hij met. andere vluchtelingen op 't Raadhuis wachtte tot iemand zich over hem ontfermde en hem in ziin woning gastvrijheid verleende. In die dagen verloor hij zijn trouwe gade door de dood Eenzaam man geworden verhuisde hij na de bevrijding naar Amsterdam waar hij nu zijn laatste levensjaren slijt; in Amsterdam, waar hij eens studeerde, pro moveerde en zijn buitengewoon werk zaam en verdienstelijk leven een aanvang nam. Dertig jaar lang, van 19Ö4 af, is baron Van Wijnbergen lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal geweest. Of schoon hij daarnaast talloze andere functies heeft bekleed (wij denken aller meest aan zijn gestadige bemoeiingen voor de middenstand), vóór alles heeft hij doet mijn zoontje op Katwijk z'n eerste H. Communie, en dat willen wij natuur lij'. tezamen feestelijk vieren". Wij moesten de billijkheid van het excuus toegeven. Wij weten niet of Van Wimbergen zich later nog nader heeft tedacht, maar op de bewuste avond was hij toch voor de snreek'murt present. En d nk zii deze opofferende dead werd onze candidaat de andere dag glansrijk geko zen. Van Wijnbergen w*s ook een goede vriend van onze krant. En toen ..De Maas bode" met een ochtendblad uitk" am. w s hij de eerste, die in elke sn ekbeurt al tijd een dringende aanbevelmg invlocht om deze kloeke daad met volle kracht te steunen. Tien jaren lang was hij voorzitter van dt R K Staatspartij, en was daar een fi guur van gezag. Hij was ook de oprichter en de herz iende voorzitter van de Nederlandse ka tholiekendagen. President ook van de Bij zondere Raad en lid van de Hoofdraad van de St. Vincentiusvereniging. Nu wordt deze katholieke voorman par excellence Dinsdag tachtig jaar. Laten wij allen hem die dag in eerbied gedenken, want hij laat ons de dankbare herinne ring aan een onbaatzuchtig rijk en voor beeldig leven. P. HYACINTH HERMANS Vandaag herdenkt de zeereerw. pater M. Mol C.ss.R. in alle eenvoud e Roo sendaal zijn 75ste verjaardag In net Redemptoristenklooster op de Kade. In de oorlogsjaren was pater Mol Provin ciaal der Redemptoristen te Amster dam. Voordien was hij o.a. verschillende malen werkzaam in Rotterdam en Roo sendaal, waar hij vooral bekend werd als directeur van de H Familie, afdeling vrouwen. In September '47 vierde de oud-provinciaal in Rotterdam zijn gou den professiefeest. In October van dat zelfde jaar vertrok hij naar Roosendaal. Hier hoopt pater Mol in October 1952 zijn gouden priesterjubileum te vieren. Op 14 maart zal dr. A. F. Philips zijn 75ste verjaardag vieren, 'in dit verband is in Eindhoven onder voorzitterschap van burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten een comité opgericht, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen voor een standbeeld van dr. Philips, De gemeenteraad van Eindhoven stelde hier voor reeds een bedrag van 25.000 be schikbaar. Economische deskundigen van de Ver Naties bestuderen op het ogenblik een grootscheeps plan voor uitbreiding van de handel tussen Europa en Zuid-Amerika. werd Zondag te Genève vernomen. Verwacht wordt, dat het plan bespro ken zal worden tijdens de conferentie van de Economische V.N -commissie voor Zuid-Amerika, die in April te Havanna gehouden zal worden. Volgens dit plan zullen velerlei Zuid-Amerikaanse grond stoffen aan Europa geleverd worden in ruil voor Europese machines en installa ties. Hiermede zou begonnen worden na het einde van het Europese herstelpro gramma. Het plan zou de eerste stap zijn op de weg naar coördinatie van de wederzijdse transatlantische handel van de verschil lende Europese landen en Zuid-Amerika. Indien het aangenomen wordt, zou het kunnen leiden tot fundamentele wijzigin gen in de wereldhandel: Europese landen zouden grondstoffen betrekken uit bron nen, die tot nu toe niet aangeboord zijn en eventueel een rivaal worden van de Ver. Staten, die op het ogenblik de groot ste leverancier zijn van machines enz. aan Zuid-Amerika. De details van het project zullen waar schijnlijk niet uitgewerkt worden, voordat (Van onze medische medewerker) De tijd, dat de moeilijke leerling voor spek en bonen meedeed, gaat gelukkig hoe langer hoe meer tot het verleden be horen, Het eerst tiok de intellectueel zwak begaafde de aandacht. Vroeger ging deze alleen naar een hogere klas over, wanneer hij uit de banken gegroeid was. Sinds het begin van deze eeuw is hij op speciaal ingerichte scholen tot een voor werp van extra zorg geworden. Maar er zijn nog zoveel andere bronnen van moeilijkheden, welke niet met het intel lect samenhangen. Er zijn kinderen, die door een eigen aardige manier van reageren voor zich zelf en voor anderen zo gecompliceerd zijn. dat zij in de klas niet begrepen wor den en nu ook zelf veel minder van de leerstof gaan begrijpen. Dom zijn ze niet, maar ze kunnen toch niet meekomen. Onderzoekt men zulke kinderen, dan blijken de intellectuele capaciteiten in orde en spreekt men van schijndomheid. Hier is het niet zo zeer zaak het onder wijs aan te passen, maar het gaat er om de oorzaak weg te nemen waardoor het normale onderwijs niet voor hen past. Het kan zijn, dat een onopvallend kind na de geboorte van een broertje of zusje (wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5