Een karwei van drie millioen Nieuwste en oudste apparaten in een stad tezamen deed verenigd ïoscopen Op 61/2 m. diepte Musis Sacrum-zaal Het oude rioolgemaal 70 jaar dienst HET NUTTIGE AESTHETISCHE MET HET EXCELSIOR MAG ONDER DEZE VUURPROEF NIET BEZWIJKEN Voor Schiedam zijn opgebroken straten en pleinen een nor maal verschijnsel. De verzakkingen van de riolen drukken ieder jaar weer zwaar op de begroting. Juist omdat open straten met rioolbuizen jaar in jaar uit wel in enig deel van de stad te zien zijn, zou het niet meer opvallen als binnenkort de ope raties op grote schaal beginnen, welke de oude riolering zullen verwijderen en de nieuwe zullen aanleggen. Door de gehele stad zullen de pijpleidingen gelegd worden. De open riolen zullen verdwijnen; de grondslagen voor de uitbreiding naar een veel omvangrijker Schiedam zullen worden gelegd. In deze reportage hebben wij de vele kanten aan deze vernieuwing en uitbreiding willen belichten. Daarmee tevens bet bewijs leverend, dat het nieuwe Schiedam van dag tot dag dichter bij zijn» verwezenlijking komt. Midden 1950 klaar Na de open riolen nu liet modernste gemaal Kleureffecten 1 De eerste klap is méér dan een daalder waard H i 'fk Een deel van de betonnen ring, die de bouwput beschermt tegen grondverschuivingen. Het is een van de eerste malen, dat deze me thode van grondkering op zo grote oppervlakte gebruikt wordt. Van de rand van de Biesbosch zijn de heiers gekomen om met hand, blok en stelling water en grond te keren. Uit die streek hebben zij sinds de Elisabethsvloed eeuwige vijandschap aan water en veen gezworen De moeilijkheden bij de •vuilafv ZUIVERINGSINSTALLATIE IS GEPLANT oer _-l De vliegende kruiwagen heeft maar een paar van die hele flinke zwiepers nodig om weer een beladen motor-dromedaris de weg op te sturen. Binnen twee weken is de „dragline" op 6V2 meter diepte en komen de 130 palen de grond in. EEN NIEUWE LENTE IN DE ST. HUBERTUSGROEP Als er 'n hele morgen heien opzit, is een shaggie tussen de lippen 'n deugd-rijk genot. U, die rustig dit verslag bij de rook van sigaar of sigaret zit te lezen, zult U het daarmee eens zijn. Het Marconiplein is lang een modderige vlek op de stadsplattegrond geweest. Zoudt U menen, dat dit na de bouw van het rioolgemaal niet anders zal zijn, dan kunnen wij U gerust stellen. Het Marconiplein et wor(^t onherkenbaar. Het geinaal zal aan een riante vijver liggen, terwijl een directe verbinding van j Korte Singelstraat naar Swammerdamsingel, dwars over 't huidige terrein, wordt getrokken. Dit plaatje zal spoedig historie zijn. WEER POLITIEMELDERS D./H .SCE'LERIT AS BURGERLIJKE STA>D Berucht (Passage) Zaterdag io maart iqd PAGTNA 3 Bil GEEN GEHOOR IEL *wl5 Het nieuwe riool-gemaal zal geheel automatisch werken. Er zal geen man nodig zijn om de pompen in werking te zetten. Een voor Nederland geheel nieuwe vinding wordt bij het Schiedamse riool gemaal toegepast. Hoewel de pompen betrekkelijk grote doortochten hebben, zullen er in de vuile stoffen toch steeds stukken kunnen drij ven, welke te groot zijn voor deze door laten. Kwamen zij er ongehinderd in, dan zouden de pompen elk ogenblik vastlo pen. Bij de meeste rioolgemalen plaatst men daarom roosters in de vuil-stroom. Van tijd tot tijd worden deze roosters door een man met een hark afgestreken; wat voor de zeef blijft zitten wordt m_ een bak geschept eti als mest op het land uit gegooid. Eigenlijk is dit mens-onwaardige arbeid. Daarom wordt de laatste tijd wel tot het installeren van een mechanische hark overgegaan welke eventueel vol automatisch zichzelf in- en uitschakelt bij bepaalde standen van het water. Het vuil wordt op een schud-goot afgestreken en in een ruimte gebracht, waar een hamer molen de grote stukken tracht stuk te slaan. Wat uit deze desintegrator komt circuleert terug naar de hoofd-stroom en gaat door het rooster als het klein genoeg is, maar blijft weer voor het rooster lig- De man, die met een zucht van verlich ting langs het Marconiplein wandelde en m mpelde: „Dus toch een schouwburg zullen wij moeten teleurstellen. Want wat hij op het Marconiplein de Sronr® meende voor een arena der Muzen, neeii veel prozaïscher bestemming. Binnen a grote ronde betonnen ring, welke hij aaai gegoten ziet. zal het nieuwe centrale rioolgemaal worden opgetrokken. Met gulzige slokken zwiepteen.^drag line" de aarde uit de bouwput in de wac - tende vrachtauto's. Daarmee is de deide fase in deze operatie „Proper Gioot- Schiedam" ingeluid. Nadat de plannen welke tolaaj 3 mil lioen zullen kosten, door de Raad waren goedgekeurd, kon met het werk begonnen worden. Grote hinderpalen legden echter de technische eisen, die aan het werk op grote diepte gesteld worden, in de weg. Op een diepte van TA M. onder de zee spiegel M. onder hel sti-aatniveau zou geheid moeten worden. Hoé kon men een methode vinden om dit werk onbelemmerd door grondkerings-installa- ties te kunnen verrichten? De oplossing werd gevonden in het maken van een ronde bouwput uit geheide stalen dam- wand, versterkt door een betonnen ring Diit was de vijfde maal in Nederland, dat deze werkwijze werd toegepast. In de bouwput is nu de vliegende krui wagen bezig met reuzen scheppen de put I op een diepte van 6lA M. te brengen. Over twee of drie weken zal het zover zijn, dat de heiers aan het werk kunnen gaan om de 130 palen in de grond te dan- sen. Dit aantal van 130 oj. een oppervlakte van 1300 M2. is betrekkelijk groot, maar het gewicht van de pompen en het ge bouw plus de extra factoi, welke de tril lingen van het gebouw eisen, maken de 130 palen noodzakelijk. De uitvoerder denkt een week of 4 voor het heien nodig te hebben, 11a het klaar 1 komen der uitgravingen. Daarna kan aan j het storten van het beton voor de kelders begonnen worden. Dc vloeren daarvan worden een halve meter dik; de wanden 40 c.M. Aan het eind van dit jaar, of het begin van het volgend jaar, hoopt men het ge maal-gebouw tot een meter boven de grond klaar te hebben. Onder de grond zal dan o.a. een vrijdragende ruimte van 10 bij 30 M. gemaakt zijn een zaal, die Musis Sacrum in oppervlakte slaat. Hier in zullen de pompen zijn opgesteld. Als het gebouw boven de grond geko men zal zijn, zal de ring van damwand en beton weer verdwijnen. De hulpconstruc tie ter grondkering. die zoveel gekost heeft, zal haar dienst gedaan hebben. Tussen de 10 en 20 man werken er mo menteel aan het gemaal. De heiers komen uit Brabant. Ze zijn met het handfolok even handig als met de stelling. Van Nieuwendijk ko men ze op het randje van dc Biesbosoh. „Aardig, als je 's zomers met een boot kan komen voor een paar weken. Heeilijk, om er te vissen, te zwemmei en te zeiien, maar geef mij maar de stad, want er is voor ons een heel jaar niets te beleven zegt een van de heiers tussen een serie slagen door. „Zing meneer, dat liedje v°or; dat jullie bij dat heien gebrui- de-, opzichter. Maar daar komt üifim hoim' ,Zcmder muzikale begeleiding ml k? u?nde stuk houten wand m de veilige blubber. Als het gemaal midden 1950 helemaal klaar is, zal er nog heel wat bij-werk ko- tnen ^^B'jna even diep.'als in het nieuwe gemaal de kelders liggen, zijn de oude riolen, welkerep het gemaal Broers- vest zijn arnrgesloten^ onder de straat ver zonken. Die yerwijlderd moeten worden. Oijg'eme k vindt er in Schie dam een zeer g£ J^'rk Plaats, dat de hygiënische grondslag legt voor de toe- komstige grote stad. Uitkijkend over de da-ken van oud Schiedam zijn de tekenaars van Gemeente Werken in het nokje van het pand aan de Korte Haven druk bezig met het leg gen van de laatste hand aan de tekenin gen van het uiterlijk van het rioolgemaal. De architect, de heer ir. De Haas, treurt over de te kleimé bezetting va-n d-e teken tafels, want er is veel, heel veel te doen. eer men tevreden kan zijn. Hij heeft een tekening van het rioolgemaal in handen. Het is een bijzonder ontwerp, omdat het behalve als nuttigheids-gebouw ook be doeld i« als een architectonische noot o-p het toekomstige Marconiplein, terwijl de architect aan de mensen de kans wil geven iets te zien van wat er daar binnen omgaat. Want hoewel de associaties met een rioolgemaal niet van de f^te zijn, zal het uiterlijk en net zichtbare innerlijk van <i:t gebo-uw een lust voor het propere oog zijn En dit oog zal te gast kunnen gaan bii pompen en motoren. pe naar het Oosten gekeerde zijde van de grote ma rine haï vJver li«cen Een bordes dat van straat af vrf te bereiken zal zum leidt langs deze ooen ziide Kijkvenslers geven een „in- ?PJhf« de kelder waar de pompen zijn opgisteTd Op ooghoogte kijkt men in do m r.-hine-hal. gelegenheid voor Enkele banken bie hct water ge- een rustig zitje. De nam des wordt keerde kant van het door aardige k h°ge ramen riftenMtathoven hde dak. dat op ongeveer 7% lvi- wordt straat zal zijn aangebracht —heven geen plat. maar een zeer licht g schuin dak van rubberoid met le'„viLer, beide boekdelen wordefi van baks terwijl een klok de decoratieve noot het gebouw zal geven. Bij het ontweip-. van het gemaal had de architect niet al leen te maken met de vormgeving, die a aard van het gebouw hem stelde, maar 00- vendien met de ontwikkeling van net stadsbeeld in de buurt. De onmiddellijke omgeving van het nieuwe gebouw is verre van ideaal. De rommelhoek van de Mar conistraat met het schoolgebouw in d< bocht en de achterzijde met de iizerer noodtrappen! van de Flat op de achter grond, zijn een ver van ideale oncadrc ring. terwijl in de toekomst in de naaste, presentafieve^' gebouwen mag woVen verwacht. Zeèer ma-g aan het ontw,eI? w1 =ebouw worden toegezwaaid, ^^evmg zS geen dood element in de omgeving zai zijn, maar direct in de planteden ®an!leg en in de wandeling betrokken worai nog wel als „kijkspel". Behalve de grote en architectonisch meest representatieve machinehal, 3U me ter lang, 10 meter breed en 7% meter hoog, komen er naar de zijde van oe Broersvest nog enkele bijbouwen aau, eigenlijk bestaat het gemaal uit twee grote ruimten, verbonden door een lager middendeel. In dit middendeel komt ae werkplaats. In 1950 zal een deel van net Marconiplein een keurig nieuw pakje hebben. Voor we het weten, vieren we het j zilveren bestaan van dit nieuwe gemaal. „Toen ik in 1940 in Schiedam kwam, weid mij o.a. opgedragen het ontwerpen van een nieuw riool-gemaal, ter vervan ging van het oude op de Broersvest. Het moest op dezelfde plaats komen", vertelt ons de adjunct-directeur van Gemeente Werken, de heer Ir. Moesker, als wij hem over het millioenen-project spreken. De oorlog verhinderde de uitwerking' va-n die opdracht en daardoor waren wij in staat alles eens opnieuw te bekijken. Wij kregen meer tijd om de riolering te bezien in verband met het gehele stads plan voor groot-Schiedam en zo rijpte langzaam de idee, om een centraal riool gemaal op het Marconiplein te maken. Het oude gemaal werd in 1880 in gebruik genomen en was oorspronkelijk uitslui tend bestemd voor de bemaling van de oude stadskern. Voor het Westen weid- een zelfstandig gemaal gebouwd achter het Juliana-park. Behalve Schiedam tus sen Nieuwe Haven en Vlaardingerdijk be maalt het ook de Gorzen, en het loost met een persleiding door het Sterrebos o p de Maas. Bij de plannen voor de riolering van Nieuwland was oorspronkelijk ge dacht aan een zelfstandig gemaal, even eens lozend op 'de Maas en wel vla-k bij de Vijfsluizen Maar het Hoogheemraad schap Delfland zat al met grote moeilijk heden om het water in zijn uitgestrekte poldergebied regelmatig te verversen en de kwade stoffen van de op de boezem wateren lozende industrieën met schoon Maasvwater te verdrijven. Zo-u vla-k bij de water-inlaat van Delfland dit zijn tie Vijfsluizen een riool-lozing komen, tian zou het verversmgswa-te-r reeds van tevoren verontreinigd zijn. Na lange besprekingen kon de voorge nomen lozing van het rioolgemaal Mar- connplein op de Maas ten Oosten van de voorhaven voorlopig behouden blijven, ze lozing bestaat momenteel nog niet, za] tegelijkertijd met de in gebruik neming van het gemaal Marconiplein gaan werken. De g-rote ijzeren buizen, 'welke al enige tijd langs de Nieuw Ma- thenesserstraat naar de werf Gusto lig gen, zijn de onderdelen van de nieuwe persleiding, welke via de Maasdijk en de linkeroever van de Voorhaven naar de Maas leidt. Met de ingravmg daarvan zal over enige tijd begonnen worden. Metter tijd zal de vergunning 0111 zonder meer op de Maas te lozen wellicht worden inge trokken. Dan zal ivenals dit reeds in het midden van ons land gebeurt het rioolwater gezuiverd moeten worden. Een terrein voor de vestiging van zo'n zuive- rings-station is reeds gereserveerd in de hoek va-n het industrie-terrein Nieuw- Mathenesse, welke juist op de grens van Rotterdam tegen de Gusto-weg aanligt. Het zal in dc toekomst nog slechts nodig zijn'om d-e dan bestaande persleiding te onderbreken en op het zuiveringsstation aan te sluiten. Nieuwland kon niet direct op de Maas lozen en moest dus worden aangesloten op het rioolgemaal-centrum. Dit behoefde daardoor een grotere capaciteit; de plan nen vooi een «entraal riool-gemaal wer den geopperd. Wie de kaart van het toekomstige Schiedam bekijkt, zal aanstonds opmer ken, dat dit er geheel anders uitziet, dan het Schiedam, dat we thans kennen. Nieuwland is een forse woonwijk; Kcthel is niet langer 'n bijdorp en het industrie terrein ten Westen van de Sehie geeft de Noordkant van Schiedam een totaal nieuw gezicht. Zowel de mensen als de industrieën e vooral deze laatste - zullen de afvoer van onzuivere stoffen zwaar belasten. Da irom komen er in Tuindorp Kethel en in Nieuwland hulpgemalen, di-e met een persleiding het rioolwater na-ar het cen trale rioolgemaal, Marconiplein, stuwen. De afvoer van het industriegebied W. v. d. Schie staat in regelrechte verbinding met het gemaal Marconiplein. Van hoeveel belang dit rioolgemaal voor onze stad zal worden, hopen wij met deze uitvoerige reportage duidelijk te ma ken. gen als het te groot gebleven is. Dit systeem voldoet evenmin geheel. Het was oorspronkelijk wel gedacht alsoplossing voor ons rioolgemaal, maar toen na de oorlog de Amerikaanse litteratuur los kwam, werd daarin een betere vernieti ger van groot vuil aangeprezen. In Zwe den heeft men bijna 100 van deze vuil- vernietigers geïnstalleerd, terwijl-ook En geland talrijke „communitors" kent. De vuilstroom komt kolkend tegen een trommel met vele evenwijdige sleuven. Het rioolwater en het kleine vuil ver dwijnt door deze sleuven naar de verza melbak, maar het grote vuil wordt door de kracht van het kolkende water tegen de trommel geperst. Scherpe tandjes, welke precies in corresponderende mes jes passen draaien tegen de stroom i-n en slaan van alles wa-t voor de kam blijft zitten, omdat het te groot is, zo lang stuk ken af, tot het geheel verpulverd is. De afgeslagen deeltjes spoelen direct door de afvoergaten weg. De hoogte van deze communitors is ongeveer 1 M„ de door snee 1.10 M. Door twee hoofdbuizen met een „doorsneetje" van resp. 1.40 x 2.10 M. en 1.20 x 1.80 M. komt het rioolwater teza men in de verdeel-bakken. Daarna in twee ruimten, waar het zand kan bezinken. In de volgênde»ruimte komt het vuile water bij elkaar en verdwijnt in een communi- toi. Via een tussenkamer komt het in de kelder, welke door zuigbuizen met de pompen in verbinding staat. Hoe werkt de installatie nu vol-autó- matisoh? Laten we ons voorstellen, dat he absoluut droog weer is, terwijl er vrijwel geen huishoudelijk riool-water wordt aangevoerd. De installatie is dan geheel in rust. Door de dag en nacht aan houdende stroom van huisvuil water - be gint de verzamelruimte zich langzaam te vullen. Het water komt tot aan de zuig-buis van de eerste pomp. Deze slaat automa tisch in en met een capaciteit van 550 M3. begint hij het water weg te persen door de persleiding. Maar het water in de kelder blijft stijgen, omdat intussen een licht regentje is beginnen te vailen Nu slaat al gauw het water zo hoog, dat ook pomp no. 2 inslaat. Deze heelt dezelf de capaciteit, maar hot regentje was me. voldoende om de lucht te zuiveren hel be- 2 te gieten. De vloed stijgt weldra zo hoog, dat pomp drie automatisch begint te draaien. Zij verzet 1100 M3„ maar haars ondanks is er een donderbui komen op zetten, die spoedig een beroep doet op pomp no. 4. een knaap van 6600 M3„ welke even vrijwillig automatisch aan het werk slaat als de andere. Mocht het tot een wolkbreuk komen, dan zet pomp no." 5 zijn capaciteii van 6600 M3. aan het werk voor het leegdrinken van alle bo dempjes hemel-ranja, die nog niet ver werkt konden worden. Pomp no. 6, ook zo'n hele flinke van 6600 M3. blijft in reserve. De pompen werken electrisch; de groot ste op een spanning van 5000 volt en elk met een capaciteit van 425 P.K. Terwijl de normale hoeveelheid te ver- werken kuibieke meters 20.000 per etmaal zal zijn. kan de capaciteit tot. 13.200 ku bieke meters per uur worden op-gevoerd. Als men bedenkt, dat het huidige pomp station aan de Broersvest maximaal twee maar 1000 kubieke meter per uur kan verzetten, is het te begrijpen, dat er bij een hevig buitje wel eens wat water blijft staan. De installatie wordt geleverd door Stork-Hengelo in samenwerking met Electro v.h. W. Smit. Slikkerveer, voor de electrisehe installatie. De Schiedamse Hadef leven de loop kranen, welke in de hal zullen komen te lopen. Een ingewikkelde berekening heeft ons aangetoond, dat het kans-gemiddelde, waarbij Excelsior zo zijn plaats m de 3e klasse kan behouden, ligt op 9 punten. Wel te verstaan 9 punten in deze degra datie-competitie Wanneer men nu weet, dat in deze competitie uit 6 wedstrijden maximaal 12 punten te halen zijn, dan is het duidelijk dat Excelsior maar heel weinig verspelen kan. Als de eerste wedstrijd van morgen tegen Hoek van Holland verloren zou worden, zou het gevaar zeer ernstig zijn dat Excelsior het kans-gemiddelde met haalt. Elk punt minder dan het gemid delde betekent een volle kans minder op behoud, voor de 3e klas. Excelsior mag dus deze eerste wedstrijd niet verliezen. Eigenlijk moet Excelsior al deze zes wedstrijden winnen. Maar vooral de eerste. Ook uit psychologisch oogpunt mag Excelsior niet onder deze eerste vuurproef bezwijken. De spelers zijn dit zich wel bewust, zij zijn thans ook men taal sterker, zodat wij vertrouwen mogen hebben in een bevredigend resultaat in de wedstrijd van morgen. De training op de Dinsdag- en Donder dagavonden is met groot animo gevolgd, gebleken is dat bestuur en spelers op trainer Grobbe bouwen. Adviezen dezer zijds als „onderschat noch overschat de eigen krachten of die van de tegenpartij en dergelijke kunnen dan ook wet achter wege blijven; het kompas van de heer Grobbe is deugdelijk genoeg. Excelsior komt in deze eerste degra datiewedstrijd tegen de 4 G-kampioen Hoek van Holland in de v.l.n.r. volgende opstelling uit: doel: Vismans: achter: Van der Linden en Vlugman: midden: Biei'huijzen, Koevermans en Rotteveel; voor: Boon, Dries, Heimans, Huët en Van Dijk. De wedstrijd vangt om half 3 aan. De bussen vertrekken om kwart over 1 van de Koemarkt. In een van de bussen is nog een aantal plaatsen open. zodat nog voor supporters-van-het-laatste-uur de gelegenheid bestaat om de reis mee te maken en het elftal in deze zo belangrijke wedstrijd aan te moedigen. Elftalleider is de heer Leo v. d. Toorn, een van de weinige „ouderen" op wie nog niet tever geefs een beroep ten bate van de katho lieke sport kan worden gedaan. Het programma van de lagere elftallen ziet er als volgt uit: Coal 2—-Excelsior 3 om 2 uur; Schiedamse Boys 2—Excelsior 5 om 12 uur; S.V.V. 11Excelsior 6 om 12 uur. P.S. Denkt U aan die paar nog open nlaatsen in de bussen voor Hoek van Holland?» Voor de verkenners van de St. Huber- tusgroep was het Donderdagavond wel een zeer bijzondere gebeurtenis, dat er twee verken.iersleiders in de groep wer den opgenomen. Immers, meer dan een half jaar lang hebben zij onder een eigen staf moeten werken. A. D. C. Schamlé verrichtte de installatie in het versierde hoofdkwartier aa.i de Nieuwe Haven. Daarmee luidde hij een nieuwe periode in het bestaan van* de St. Hu- bertusgroep in. De 20 verkenners, die hun groep trouw bleven in hun stafloze tijdperk zullen nu onder hun nieuwe staf hard aan moeten pakken om het verloren terrein zo snel mogelijk weer in te halen, want natuurlijk zijn zij achterop geraakt. Gelukkig is die achterstand door het en thousiasme, waarmede Aalmoezenier Martin samen met enige voortrekkers van de St. Lodewijkgroep onder de moei lijke omstandigheden hebben doorge werkt niet zo erg groot. En dat de ver kenners zelf van plan zijn hun oude plaats tussen de andere troepen in de stad te heroveren bleek wel bij 't kamp vuur. Er klonk een nieuw enthousiast geluid onder de oude, logge hanebalken van het tro'ephuis. En zouden verken ners zich een mooiere tijd dan de lente kunnen wensen om hun verkenneis- activiteiten met herboren idealisme gaan ontplooien? te Gedurendé dc bezettingstijd zijn een aantal z.g. politiemeïders, die op ver- schillende plaatsen it? de stad g plaatst ten behoeve van de politiedienst, Tot voor kort was niet voldoende- ma teriaal aanwezig om deze te herstellen. Gebleken is. dat het ontbreken van deze politiemeïders inderdaad een Srooi. ge mis betekent en de uitoefening, van de politiedienst belemmert. Daarom icht het college van B en W. het noodzakelijk, dat naar mate het ma teriaal aanwezig is, met ue herstelling van deze politiemeïders wordt begonnen eVe°Ditrecteur' van de P.T.T. te Rotter dam heeft bericht, dat thans 5 melders kunnen worden herplaatst en dat de kos ten daarvan, voor zoveel deze aan zijn dienst moeten worden vergoed, bedragen 929.Voorts zal door de Technische Bedrijven hieraan moeten worden ge werkt, waarvan de kosten zijn f 800.65. Tezamen f 1729.65. Dit bedrag kan worden afgeschreven in 5 jaren. De regelmatig terugkerende kosten van abonnement enz. zullen bedragen f 47.95 per maand of f 575.40 per jaar. Het geldt thans de mel ders op het Stationsplein aan de Vlaar dingerdijk, hoek Burgemeester Knappert- laan, aan de Stadhouderslaan, hoek Ju liana van Stolberglaan, aan de Admiraal de Ruyterweg en aan de Nieuwe Maas straat. B. en W. stellen aan de Raad voor een crediet te verlenen tot het genoemde bedrag van f 1.730. A.s. Zondag speelt het le elftal de eer ste wedstrijd voor de promotie-degrada tiecompetitie tegen de sterke 4e klas kampioenen Celeritas uit Den Haag l?1 belooft een zeer spannende strijd te wei den waarbij beide ploegen grote belangen op het spel hebben staan. Zi.i zullen van mening zijn dat de eerste WaP een daal der waard is. De wedstrijd wordt ge speeld op het terrein aan de Spiering- li >ek en vangt om 2.30 uur aan. GEBOREN: Josepha A. M., d( v J. J. A. Korzilius en W. M. Habraken: Elisa beth J. M., d. v. J. Koedoet en A. J Schalken: Steven, z- v. H. B. Engelsman en J. H. Flink. Vrouwen in de nacht (Mono polei Onder het mom een menselijk docu ment en een kreet om recht te zijn, v^ordt aan de bezoeker een verzameling van de grofste humbug voorgezet, welke met mogelijkheid bijeen te lezen was uit vele verlangens naar ongezonde sensatie. Be halve dat de film een voortdurende aan tasting is van de vrouwelijke eer en waardigheid om maar niet te spreken van de sadistische fantasieën, die worden opgeroepen, wordt er op een verwerpe lijke manier met hoge waarden, o.a. met het Crucifix, gesold. Wij moeten dan ook met klem een bezoek aan de Monopole ontraden. Vele lezers zullen weten, dat Alfred Hitchcock een meester is in het vertellen van een beklemmend verhaal door mid del van beelden. Hij heeft in dit opzicht een waarlijk grote naam. Toch vraagt men zich na het zien van „Notorious" (Be rucht) af; of de meester niet in schema s is vervallen, die hij nog met vakmanschap hanteert, maar die elke inspiratie missen. Bovendien loopt Hitchcock het gevaar elk scenario bruikbaar te noemen, mits cut hem de kans geeft spanning op te roepen en tot het eind toe vast te houden. Dan ontkomt hij niet aan een indruk van „Kitsch", d.w.z. een te mooie vorrn dekt een slechte inhoud, of een inhoud met rijke mogelijkheden wordt door de vorm volkomen verkeerd naar buiten getoond. Wij houden het in dit geval op het eer ste. Het verhaal van de vr?uw' spionne in Zuid Amerika dienst gaat doen, om iets goed te maken van wat haar Duits-geboortige vader tegenover e Verenigde Staten misdeed, is uitermate goedkoop en ongenuanceerd. Natuurlijk is zij verliefd op een van haar collega agenten. maar aangezien deze haar eens in kennelijke staat heeft gezien, meent hij haar-onoprecht. Voor de verandering moet zij bovendien - om gegevens voor de spionnage te verzamelen - trouwen met een der leden van een Duits complot in Rio de Janeiro, waardoor de afgunst bij de oorspronkelijke minnaar nog hevi ger wordt. Het slot van de film is een van die typische staaltjes van volgehou den onzekerheid over de afloop, welke Hitchcock kenmerkt. Andere „thriller"- middelen zijn de episoden met de sleutel, die met de wijn-voorraad en die met de vergiftigde koffie. De figuur van de Moe der van de Duitse spion Sebastian (Clau de Rains) is een stereotype doublure van die van de buisbewaardster in Daphne du Maurier's Rebecca, welke H'tchcock eveneens regisseerde Merkwaardig is da bijna volslagen afwezigheid van bege leidende muziek en een sober gebruik van andere geluiden. Carry Grant geeft een goede vertolking, maar n.o.m. is Tn- grid Bergman volkomen onjuist in deze film opgenomen, ook al weet zij eeti zeer suggestieve verliefdheids-scène te spelen. De dronkevrouws-scène aan het begin van de film is weinig hartverheffend. De to taal-indruk gaat die van een routine-film niet te boven. De sfeer van de film is OVERLEDEN: D. v. w. Berg 83 j.; J. I J. W. Witberg 69 j-, vr. v. J, A, Foncke soms gewild object. Voor volwassenen MODERNST RIOOLGEMAAL ONS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3