Nederland was bekend Datum van aanval op Ook het Faticaa had gewaarschuwd MOET EEN JOURNALIST ZIJN BRON NOEMEN? "r^üs. EERSTE SLAG KWAM VAN DE ANDERE ZUDE DIE wereld Gruwelen bij SS-Jagdkommando Nord-West Langstraatse Schoenenindustrie in zorgen S'•ssW-2S*. *xr,s.' De Lente is winters begonnen r Ambaclitsonderwijs V rachtenstrijd India-route Sumatra gaat confereren Benelux-perihelen en prijsvoorschriften „Operatie vliegden geslaagd Pater Lector ir. Pius Kok O.P. f De parlementaire enquête MAANDAG 21 MAART 1949 PAGINA 5 federatie van Ned. Journalisten stelt beroepsgeheim aan de orde Voorbereidende cursus gewenst HOLLANDSE LIJN BLEEF ANTWOORD NIET SCHULDIG BRONSGIETERIJ TE ARNHEM UITGEBRAND ADMIRAAL SOMERVILLE OVERLEDEN ANTI-FASCISTISCHE REL IN LONDEN DOOR OPLEIDING ONTDAAN VAN ALLE MOREEL GEVOEL POLEN KOOPT THEE Geleide" vernielzucht Moderator „St. Franciscus Xaverius" te Wageningen OP NAAR HET AVONTUUR? JAARVERGADERING KATH. NED. JOURNALISTENKRING OLIEPRODUCTIE TE SCHOONEBEËK De productie vsn ruwe aardolie te Schoonebeek in Drente bedroeg b.ykens een voorlopige opgave van het Februari 48.131 ton tegen 50.884 ton in Januari. De totale aardolie-productie m 1948 was groot 495.541 ton. vergeleken met 2)2 693 ton in 1947. I Men kan de journalisten vaa verwijten, als men dat w", ar_ ze hechten aan een bijna eer dige oud-vaderlandse t-dUm kan hun toch „iet betwist namiddag uit uitgerekend df Zaieiu s WgSw nmmer van een dag waarop r! J I*nclse journalisten, verenigd in Kath. Ned. Journalisten Kring en de Ned. Journalisten Kring, zicli eerst in huishoudelijke vergaderingen hadden beraden over allerlei interne .verenigingskwestie.. Te half vier kwam een zeer groot ge zelschap bijeen in een der zalen van Den Hout te Den Haag, om de uit- eenzetting te volgen van prof. mr j. C. van Oven en van mr. A. Stempels over het verschoningsrecht van de journalist. Dit probleem is juist de laatste tijd zeer actueel geworden door de verschillende rechtsgedingen die naar aanleiding hier van plaats gehad hebben. Prof. Van Oven dan acht deze kwestie principieel zeer belangrijk. In de prac- tyk wordt het journalistieke beroepsge heim feite ijs erkend, doch principieel afgewezen. Er bestaat dus geen absoluut beroepsgeheim voor journalisten. Bij be schouwing van het vraagstuk of aan de journalist beroepsgeheim moet worden toegekend, moeten de belangen, die daardoor geschaad worden, afgewogen •worden tegen de belangen, die daardoor bevorderd worden. In het ene geval zou den misdrijven ongestraft gepleegd kun nen worden. Anderzijds moet de journa list zonder persoonlijk gevaar misstan den kunnen ontsluieren, Prof. Van Oven acht het absolute beroepsgeheim voor b® journalist dan alleen aanvaardbaai indien zijn intellectuele en morele be trouwbaarheid op hoog peil staat. Slechts aan een hoogstaande pers kan het ver schoningsrecht worden toevertrouwd. Dan zou het bezwaar werkelijk zeer ge ring zijn. Indien een journalist met een sterk verantwoordelijkheidsbeset na grondig en onpartijdig onderzoek tot het Oven, dat het hem niet bekend was, dat ergens ter wereld het verschoningsrecht voor journalisten wel erkend werd. Het toeval wil, dat „Newsweek", bet Amerikaanse weekblad, dat ook een Europese uitgave heeft, juist in het nummer van heden, 21 Maart, dit punt aanraakt in de rubriek „The press", on der het hoofd „Off the record". Ook in Amerika menen de journalisten, dat het beroepsgeheim hun toekomt: „Het on belemmerd openhouden van de buizen der informaties is bijna een heilige code in ons vak", zo wordt het karakteristiek uitgedrukt. Verder wordt meegedeeld, dat elf staten der V. S., waaronder Ma ryland, de journalisten hetzelfde bescher mende recht geven als aan doktoren en geestelijken. 'n Columnist in een der bladen zei er dit van: „Laten ze ons maar in de bak stoppen, dan hebben we in ieder geval een goed verhaal". In het rapport van de commissie van onderzoek betreffende het lager nijver heidsonderwijs voor jongens, die in 1947 door de minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen is ingesteld, wordt het nodig geacht aan de ambachtsschool een voorbereidende cursus van een jaar te verbinden. Het doel is om hierdoor een betere voorbereiding te geven op de tech nische leerstof terwijl tevens grote aan dacht besteed kan worden aan een juiste beroepskeuze. De duur van de ambachts school na het voorbereidende jaar blijft gesteld op 2 jaar. De commissie is van oordeel, dat het aanbeveling verdient te streven naar uniformiteit in het eindexamen, waar door het eindexamen van de ambachts school een landelijke betekenis zal kun nen krijgen.. Ten aanzien van het nijverheidsonder wijs voor schippers is de commissie van oordeel, dat het in het belang van de schippers en de positie van Nederland in de binnenvaart is een diploma voor de binnenvaart voor hen verplicht te stellen. Naar aanleiding van de plannen om de film in dienst te stellen van het onderwijs en door middel van de bioscoop de kin deren b.v. de grondbeginselen van het re kenen bij te brengen, heeft de heer R. Olprent de wereldberoemde producent van de eerste Nederlandse Bach-film ir. kleuren, voorlopige titel „Zingende Zie len" tijdens een persconferentie in Hotel Veel verklaard: „Het is duidelijk, dat een saaie film over een groentehandelaar, die acht ap pels aftelt, er negen aan toevoegt en dan triomfantelijk uitroept: „Zeventien!" de kinderen niet lang zal kunnen boeien. Meer in de lijn van de moderne smaak zou een film zijn over een rijke bankier die zijn cliënten zegt: „Tweemaal twee is acht". Detectives van de Geheime Politie houden een razzia op de bank en onder werpen de bankier aan een derde-graad- verhoor, die, na vier inspecteurs te heb ben neergeschoten, door zijn oude moeder wordt overgehaald om te bekennen, dat tweemaal twee vier is. Dit zou men terecht „factuële pictur:- satie" kunnen noemen. Bovendien is het een boeiend verhaal met een gezonde mo raai". De Ver. Nederl. Scheepvaartmij. heeft een uiteenzetting gegeven over het ont staan van de vrachtenstrijd op de India- route. De voornaamste punten hiervan laten wij hieronder volgen: De Holland-Bombay-Karachi Lijn/ Holland-Bengalen-Burma Lijn van de Ver. Ned. Scheepvaartmij is meer dan 25 jaar aangesloten geweest bij de scheep vaart Conferences, die de vaart tussen Europa en India/Pakistan reguleren. Het voornaamste punt van het huidige geschil is, dat in de uitgaande vaart door de buitenlandse Conference Rederijen de Noord-Continentale havens, d.w.z. de Ant werpen/Hamburg range, (Nederlandse havens, Antwerpen, Bremen, Hamburg», waar de HBKL/HBBL uitsluitend haar living" vinden moet, beschouwd worden ontsluieren vsn een geheim, waardoor ais het jachtgebied voor iedereen, waarbij vnrir ric> „pmeenschap kan wor-ri) geen rekening wensen te houden met J overgaat, de achteruitgang van het ladingaanbod oen voorkomen of t*srste [n dezo hav®ns5vergeleken met de toe. dan mag hu geen p f Oven stand voor de oorlog, door het wegvallen pen. Naar t oordeel v van achterland Duitsland en Centraal- echter biedt althans een de«d van de Ne-- Europa derlandse pers niet zoa 8 Grote principiële bezwaren heeft de gen, dat aan alle journalxs gezien d.e Nederlandse Lijn gemaakt tegen toela- hoogte van morele en intellectuele be- ting van een Deense Lijn op het Noord- trouwbaarheid, verschoningsrecht kan Continent, welke Lijn voor de oorlog niet worden toegekend. Men zal de juridi- op India/Pakistan voer, omdat de En- sche bezwaren, aldus prof. Vaa Oven gelse, Noorse en Zweedse leden van de Jninnpn ondervangen door het peil van Conferences de Deense Lijn uitsluitend Journalistiek te verhogen. De pers laadrechten wilden toestaan in Denemar- mofi het verschoningsrecht dus verdie- ken en °P het Noord-Continent, waar- het aansnraak on kan mede ZÜ dus hun eiSen gebied volkomen nen, voordat 2U 62 aanspraak op kan veilig stelden en de Deense concurrentie maken. hoofdzakelijk afwentelden op de Hol- ij j landse Lijn, die geen laadrechten in En- yerschomngtsrecht dringende geiand en Scandinavië had. De veilige Conference-leden lieten al nOOa»aun meer dan 2 jaar oogluikend toe, dat de Mr A Stempels, die de zaak van Deense Lijn aan de vaart deelnam zonder Journalistieke kant bezag, betoogde, dat nog lid van de Conference te zijn en in de riraetljk sedert het arrest van de I weigerden de HBKL/HBBL tegen deze Hoge Baad, die het verschoningsrecht concurrentie te beschermen voor de journalist niet erkende bij ve- ..In.leder P-^1 „vTd d<V,Holandse i ajïs» hierin aanleiding haar Conference-con- len .n^( tract op te zeggen, terwijl sindsdien twee gaven, een angst ls onts aan de vingers maaj door de Conferences verzocht werd aan koud water te branden. Deze ver- ^et uittreden uit te stellen, daar men trouwelijke inlichtingen aldus spr., heb- verwachtte een oplossing voor de moei- i>en wij nodig, om een situatie la de lijkheden te zullen vinden. Niettemin had .luiste verhoudingen te kunnen overzien, de Hollandse Lijn echter reeds in Mei iniormatiM, die niet voor publicatie 1948 van het Conference-Secretariaat de zijn bestemd, kunnen in hoge mate bij- officiële mededeling ontvangen, dat een dragen tot juiste weergave van gebeur- nieuwe Conference was opgericht met tenissen, omdat de „background" de inbegrip van de Deense Lijn. achtergrond, dan bekend is. De opvat Hiervan werd echter aan afschepers nog ting, dat de journalist ook zonder ver- «een mededeling gedaan, terwijl ook nog schoningsrecht zijn taak van het „open- de Conference-tarieven werden berekend baar maken van feiten" zou kunnen uit- oefenen, acht mr. Stempels dan ook uit dien hoofde onjuist. De journalistiek is essentieel een vertrouwensberoep, dat het verschoningsrecht niet kan ontbe- ren. Volgens mr. Stempels kan de vrije mening niet gevormd worden, indien e journalist het moet hebben van mensen, die hem met de idee aankijken „hoever kan ik met hem gaan?" Het absolute verschoningsrecht ls een dringende noodzaak. Na deze uiteenzettingen volgde een levendige discussie, die door de voor zitter van dit congres, mr. M. Rooy, ge sloten werd met de opmerking, dat het hier gaat over de maatschappelijke func tie van de pers. De pers leeft bij de vrij heid en de ware vrijheid luistert naar de wetten. Indien een journalist na een eer lijke gewetensstrijd overgaat tot onthul lingen, dan zal hij zich op verschonings recht moeten kunnen beroepen en niet door zijn knieën gaan als getuigenis van hem verlangt wordt. Teneinde deze kwestie te bestuderen is door de contactcommissie van de Ver eniging Nederlandse Dagbladpers en de Federatie van Nederlandse Journalisten een juridische commissie ingesteld, wel ke commissie zal prae-adviseren op wel ke wijze het streven naar een wettelijke erkenning van het verschoningsrecht bevorderd moet worden. Bij het debat verklaarde prof. Van De eerste slag kwam van de andere zijde, toen op 4 Maart 1.1. de mededeling gedaan werd, dat de Conference op 7 Maart haar nieuwe samenstelling zou publiceren en afschepers, op straffe van verloren gaan van rabatten verbieden zou met de Ne derlandse Lijn te verschepen. Op 7 Maart bleek, dat de Conference reeds eigener beweging tot vrachtverlaging was over gegaan. De Hollandse Lijn is daarop het antwoord niet schuldig gebleven. Vrachtenstrijd India-route breidt zich uit De vrachtenstrijd op de Inda route is nu ook overgeslagen naar Calcutta. Do leden van de Calcutta Continental Confe rence hebben een reductie van 10 pet doorgevoerd op de tarieven van Calcutta naar Europa, met ingang van 11 Maart, Deze maatregel volgt op een verlaging met 10 pet. beneden de vastgestelde ta rieven door de HollandBengalBurma Line. De strijd ontbrandde een week geleden aan de West kust van India tussen de- Karma Continental Conference en do HollandBombayKarachi Line. Arnhem werd gisteren opgeschrikt door een brand, waarvan de omvang weliswaar gering was, maar waarvan de gevolgen voor de beoefenaar van een oud ambacht zeer nadelig zijn. Waarschijnlijk door het springen van een fles Buta-gas ontstond namelijk brand bij Dick Grosman. die als Admiraal Sir James Someryille, een van Engeland's bekendste admiraals tijdens de jongste oorlog, is gisteren op 66-jarige leeftijd te Wells (Somerset) overleden. Admiraal Somerville had van 1940—'42 het commando over de te Gibraltar ge vestigde vlootmacht „H", die na de val van Frankrijk de Franse vloot te Oran buiten gevecht stelde, om te voorkomen, dat de regering van Vichy de Franse oor logsbodems aan de Duitsers zou uitleve ren. Van 1942-'44 voerde de armiraal het commando over de vlootmacht, die tegen de Japannezen werd gebruikt en had o.a. de leiding bij de bekende geallieerde aanval op Sabang in April 1944. De Wali Negara van Oost-Sumatra, dr. Mansur, "heeft op een persconferentie verklaard: „De enige en uitsluitende doeleinden van de komende confe.renfie van Sumatra zijn, 't herstel van het nu leeds gedurende zeven jaar onderbroken contact tussen de onderscheidene gebie den van dit eiland, het leggen van een hasis voor dit contact, het opnieuw aan knopen van vriendschapsbanden en het komen tot nauwere samenwerking in het belang van de gehele bevolking". Dr. Mansur legde er de nadruk op, dat er geen bepaald plan voor de komende besprekingen bestaat. ,,Wij willen geen bepaalde punten bespreken, wij willen alleen maar spreken over alles wat ons op Sumatra interesseert, over de moeilijk heden en mogelijkheden, over de rijst en over het onderwijs, want wij hebben elkaar nodig om tot groter bloei te ko men". - Dr. Mansur ontkende, dat ter confe rentie speciale politieke problemen be handeld zouden worden. Een geopperde veronderstelling, dat de vorming van een overkoepelend lichaam voor geheel Sumatra het resultaat van de conferen tie zou moeten zijn, noemde hij „prae- matuur". „Wie weet vloeit er iets der gelijks uit voort, wij zouden zulks toe juichen, maar bepaald doel van de con ferentie is dit niet". (Van onze weerkundige medewerker). Aan het weer is het niet te zien, dat de lente gisteravond om 11 minuten voor 12 is begonnen, toen de zon het lentepunt passeerde, waarmee wij dus de winter uit en een van de mooiste jaargetijden in zijn gestapt. De laatste winternacht heeft nog heel wat koude op zijn geweten. In Twente vroor het 5 graden en ook de andere delen van het land, met uitzondering van de Waddeneilanden, hadden een voor deze tijd van het jaar zware nacht vorst. Ook overdag bleef het gisteren fris, terwijl op enkele plaatsen nog een buitje werd gesignaleerd, waaruit soms enkele vlokken naar beneden dwar relden. Zo erg als Zaterdagmorgen, toen het in het midden van het land enige tijd flink sneeuwde, was het echter niet. Ook vanmorgen vielen op tal van plaatsen weer enkele sneeuwvlokken, terwijl het elders regen, soms ook wel ijsregen was, zodat de lente dus met een verre van lief geluid is begonnen. Aan de andere kant is er ook enige verbetering, want dank zij de herleefde depressie-activiteit op de oceaan is de lucht, die naar ons land wordt gevoerd niet meer uit het noorden, maar uit westelijke streken afkomstig. Het ziet er naar uit, dat de invloed van de depressies geleidelijk verder naar het Noordzeegebied zal doordringen met het geyolg, dat het weer een tamelijk wisselend karakter krijgt en de temperatuur tijdelijk weer wat hoger wordt, vooral 's nachts. De kans op wat regen blijft daarbij bestaan. Hoewel het echte lenteweer dus nog niet in aantocht is, betekenen de kleine veranderingen van dit weekend dus toch een stapje in de goede richting. Een menigte van meer dan vijfduizend personen merendeels communisten heeft Zondagavond gepoogd in Londens East End een optocht van honderdvijftig leden van de fascistische beweging van Sir Oswald Mosley uit elkaar te jagen. Glazen stuiters, stalen kogellagers en voetzoekers werden op de weg gegooid om de bereden politie te hinderen, die trachtte de weg voor de optocht vrij te houden. Achttien personen, onder wie verscheidene vrouwen, zijn gearresteerd. Acht politie-agentten liepen verwondin- i gen op. enige in Nederland het bronsgieten naar wasmodellen uitoefent Door het snellede verdachte, die ook tot deze groep be- In een rechtszitting, die naar wordt verwacht drie Zaterdagen in beslag zal nemen, hebben drie leden van het S.S. Jagdkommando Nord West zich voor het Amsterdamse bijzondere hof te verant woorden voor de gruwelen, die zij in de laatste maanden van de Duitse bezetting in dienst van de vijand hebben gepleegd jegens Nederlandse gevangenen. De ver dachten zijn A. Pietgrs uit Groningen W. van der Loo uit Driebergen en A. Ull- mann uit Hindenburg Duitsland, De vier- Ingrijpen van de Arnhemse brandweer kon een gedeelte van de kunstvoorwer pen en een goed deel van het materiaal gered worden. Het gebouwtje zelf brand de vrijwel uit. De heer Grosman, die plannen had om zijn bedrijf uit te breiden, was niet ver zekerd tegen brand en bedrijfsschade. Polen heeft in Nederland 200 ton thee besteld. De levering hiervan vindt plaats onder het onlangs gesloten 'Nederlands Poolse handelsaccoord. Verwacht wordt, dat reeds spoedig met de levering van 50 ton thee begonnen zal worden om tege moet te komen aan het tekort ln Polen hoorde, C. Cramer uit Venlo is voort vluchtig. In een lijvige dagvaarding, gelijklui dend voor de drie verdachten, wordt beschreven op welke wijze zij de gevan genen hebben mishandeld met ploerten doders, gummiknuppels, geweerkolven karwatsen en lederen riemen. Vaak werd het gelaat der gemartelden met een kus ten bedekt om hun de gelegenheid te ontnemen te gillen. Op de eerste zittingsdag, Zaterdag j.l. werd een 30-tal getuigen gehoord. De verdachten gaven in het algemeen de ten laste gelegde feiten toe. Het zal in de loop der zitting blijken hoeveel slacht offers tijdens de martelingen of als ge volg daarvan het leven hebben verlo ren. De meeste tot nu toe gehoorde getui gen menen, dat v. d. L. de wreedste beul was. Op een vraag van de president, mr. B. de Gaay Fortman hoe hij tot zo iets beestachtigs kwam, antwoordde v. d. L dat hij dat niet verklaren kon omdat het een waanzinnige toestand was. Zich richtend tot verdachte U. zeide de president: „U heeft deze martelingen bijgewoond en' er zelf ook aan meegedaan. Als Ober- junker stond u boven hen, waarom ver bood u deze wreedheden niet". U.: „Ik vond het toentertijd goed en daarom verbood ik het niet". Pres.: Waarvoor vond u het dan goed' Om de gevangenen te dwingen hun me demensen te verraden?" Later zei verdachte P., die het hoofd was van de S. D.-groep, dat de S. D -ers. (Van onze Brabantse redacteur) De Langstraatse schoenindustrie maakt zich ernstig bezorgd over haar toekomst nu de Benelux in zicht komt De Belgische schoenindustrie heeft na melijk een zeer grote voorsprong op die van Nederland, speciaal wat be treft de luxe-schoen, waar de vraag van het publiek momentcel sterk op is geconcentreerd- De invoer van hui den is in België, gezien de gunstige deviezenpositie van dat land, geheel vrij, met het gevolg, dat de leder fabrikanten kunnen importeren op de ogenblikken, dat de huiden op de wereldmarkt het goedkoopst zijn en uit landen, waar men de beste kwa liteiten vindt. Onze lederfabrikanten zijn voor min stens 70 pet. van hun importen aange wezen op Argentinië, zo is nu eenmaal de regeling in ons handelsverdrag met dat land, terwijl de Argentijnse rege- rinigsverkoopcentrale de prijzen voor de huiden aanmerkelijk hoger houdt dan de wereldmarktprijzen zijn. Bovendien komen de deviezen voor de importen onzer lederfabrikanten zeer onregelmatig af. zonder dat daarbij rekening wordt gehouden met de geschiktste tijden op de markt, met het gevolg dat de prij zen dan vaak zeer hoog liggen en de kwaliteiten dikwijls minder zijn. Door de onregelmatigheid der inkopen en doordat het scheepsvervoer van Argen tinië naar hier pl-m- 3 a 4 maanden duurt, is constante voorraadvormiag in de huidenindustrie niet mogelijk, iets, dat nochtans in deze branche nodig zou moeten zijn om economisch te kunnen werken. Ook het overleder kunnen onze Bel gische Beneluxgenoten in een betere kwaliteit voor hun schoenen gebruiken, daar onze schoenenindustrie, wederom door gebrek aan deviezen, voor deze grondstof is aangewezen op de binnen- iets wat in ons land, gezien de fabri- cagevoorschriften. nog steeds niet mo gelijk is. Prijsvoor schriften nog nodig1 Daarnaasi maakt men zich bezorgd over de afneming door het publiek van de degelijke, eenvoudige schoen in de agere prijsklasse. Terwijl de prijsvoor- schriften hier nog steeds bestaan, vloeit er voor het publiek niet dat voordeel uit voort, dat toch eigenlijk de bedoeling is van de prijsvaststelling. Het voorko men van te hoge prijzen is bij dit genre toch eigenlijk niet meer nodig, want er is voldoende concurrentie, al merkt de klant er niet veel van. Als b.v- volgens prijsvoorschrift binnen in een schoen ƒ20 staat gedrukt, kan de winkelier de klant niet zeggen, dat hij deze schoen voor 15 mag meenemen. Het publiek vertrouwt dat nu eenmaal niet. En toch kan dit eenvoudig hieruit voortkomen, dat er fabrieken bestaan, die een prima schoen kunnen maken tegen een lagere prijs dan andere bedrijven dat kunnen. Deze concurrentie komt wel tot uiting in de verkoop door fabrikant aan win kelier, maar door het prijsvoorschrift merkt het publiek er niets van. Voor de winkelier is dit intussen ook niet pret tig, want hij heeft meer kans een groter aantal paren van 15 te verkopen dan van ƒ20. Men meent dan ook in de krin gen der schoenindustrie, dat zonder enig gevaar momenteel de prijsvoor- schriften zouden kunnen vervallen, ter wijl door de thans reeds bestaande con currentie vanzelf dan de schoenprijzen voor het grote publiek zouden kunnen dalen. Momenteel zijn er besprekingen gaan de van de betrokken vakgroep met het Rijksbureau om tot opheffing van bo vengenoemde moeilijkheden te komen. die de wreedheden tegen de arrestanten=andse markt te°rwijl de Belgen op de pleegden, geheel verhard en afgestompt wereldmarkt weer de beste kwaüteiten waren. Tijdens de opleiding werd hunkunnen krijgen. geleerd alles er op te zetten de Duitse zaak te dienen. De vraag van de proc.-fiscaal, of de opleidn-g er dus op gericht was hun van alle morele gevoel te ontdoen, werd door P. niet ontkend. Op 26 Maart zullen nog enige getui gen worden verhoord, die over het °P* treden van de voortvluchtige verdachte C. het hof kunnen voorlichten. Voeg daarbij nog, dat de Belgische schoenfabrikanten zeker gaarne aan onze schoenwinkeliers zullen verkopen, daar het Nederlandse schoenwinkelbe drijf financieel sterk en groot van opzet is en men begrijpt de toekomstzorgen van onze Langstraatse schoenennijver heid, temeer daar België niet alleen schoenen kan brengen van de allerbeste kwaliteit, maar ook met een luxe-snit, In ons vorig arlfkel hebben wij terloops gemeld, dat het algemeen hoofdkwartier weinig vertrouwen had in de mededelin gen, welke door de militair attaché, Oster de mededeling betreffende de inval in De nemarken en Noorwegen, waarbij tegelijkertijd met de mogelijkheid rekening moest worden ge houden, dat ook de inval in het Westen zou ge schieden. De militair attaché heeft daarop aan generaal-majoor Sas te Berlijn werden de adjudant van de minister van Oorlog mede- j „órhanH ,i rie gedeeld, dat er groot gevaar bestond voor een gedaan in verband met de datum van de g TevBens heeft hy de Deense aanval der Duitsers op ons land. Reeds vanaf November had Sas verschillende data doorgegeven, welke niet bleken te kloppen, omdat de Duitse legerleiding haar plannen enige malen veranderde en in verband daarmede haar aanval op ons land uitstelde. De heer Sas had deze mededelingen van de Duitse kolonel Os- ter, met wie hij reeds vroeger bevriend marine-attaché en de Noorse ambassaderaad ge waarschuwd. Het laatste bericht ts niminer door gezonden naar Noorwegen, daar deze ambassade raad volkomen aan de Duitse kant stond. Op Vrydag de 3de Mei ontving de militair at taché van Óster de mededeling, dat er een mo gelijkheid bestond, dat de overval op Nederland thans plaats zou vinden. De volgende dag ont ving de Nederlandse gezant te Berlijn van de minister van Buitenlandse Zaken een telegram, waarin medegedeeld werd, dat het Vaticaan ge- zou plaats vinden. Op de daaropvolgende Dinsdag morgen werd aan het gezantschap een aanvrage ontvangen voor visa van vier Duitsers, die met grote spoed naar Nederland moesten. Eén van dezen bleek te zijn een zekere Von Klewitz, die indertijd het ultimatum naar Polen had overge bracht. Bij het gezantschap heeft men de mede werking aan de voorgenomen reis enige dagen vertraagd, zodat zij niet konden vertrekken, tuurijjk wel". Aan het slot van het gesprek, zei de marine-adjudant „Dus brief 210 ontvangen Dit was een code-afspraak, waarbij „brief 200 Invasie betekende en de twee laatste cijfers de datum zouden aangeven. Dit gesprek heeft plaats gehad vijf minuten vóór negen volgens Nederland se tijd (10.20 uur Berlijnse tijd). Na ongeveer 1% uur werd de militair-attaché daarna opgebeld door het hoofd van de afdeling inlichtingendienst bui- Deze mededelingen van de heer Sas bleken over- tenland van het algemeen hoofdkwartier. Deze een te stemmen met hetgeen hij destijds verteld vroeg het volgende aan de heer Sas: „Ik heb aad aan een officier der genie, die in die tijd in zulke slechte berichten van je over die operatie Op de Franse Kamp-heide nabij Bus- sum heeft Zaterdagmiddag het meest actieve deel der Gooise jeugd haar ver nielzucht onder deskundige leiding mogen botvieren met het uitrukken van duizenden vliegdennetjes, die dreigden dit karakteristieke gedeelte van „Am sterdams tuin" en andere heidevelden, geheel te overwoekeren. Een aantal ech ter, behorende tot de vaste „requisiten" van dit landschap, dat vroeger door de schapen werd „uitgedund", was veilig heidshalve met witte banden gemar keerd. De vereniging Vrienden van het Gooi se Reservaat had voor deze actie verle den week haar leden opgeroepen, doch het was voornamelijk de jeugd, die in groten getale was opgekomen. verband met geniewerkzaamheden in Duitsland aanwezig was. Deze officier was namelijk de Zon dag, voordat de oorlog begon, naar Berlijn gegaan in verband met dienstaangelegenheden. Hij sprak daar de heer Sas, die hem mededeelde, dat het twijfelachtig zóu zijn of h> de daaropvolgende van je vrouw. Wat is dat beroerd. Heb je nu wel alle dokters gezien Daarop heeft de militair- attaché, min of meer geprikkeld, geantwoord „Ja, lk begrijp niet, dat je mij onder deze omstan digheden nog lastig valt. Je weet het nu. De ope ratie, daar is niets meer aan te doen. Ik heb alle aanval op Nederland. De gezant heeft hierop teruggeseind, dat de mededeling van het Vati caan volkomen bevestigd werd door een intussen Op 46-jarige leeftijd overleed te Wa-I genmgen plotseling aan een hartvér- lamming pater lector It P W M Kok °.p., sinds September Wï moderator! der ^Y,lUr1f".t.e'lVer?,?,8inS „St- was. Toen zijn mededelingen hier echter waarschuwd had voor de mogelijkheid van een weinig geloof vonden, omdat men vrees de, dat hem deze mededelingen expresse- lij werden gedaan met de bedoeling van een soort zenuwenoorlog reisde de heer Sas tenslotte naar Nederland, waar hij echter ook bij dr. Colijn geen geloof vond. Een poging om tenslotte door de Koningin te worden ontvangen, werd door generaal Reynders verijdeld.. Over deze inlichtin gen van generaal Sas vertelt het verslag interessante bijzonderheden. ii. Generaal-Majoor Sas Na de inval in Tsjecho-Slowakye werd de heer De overledene werd geboren op 2Q No. Eeni. dc toenmalige kolonel Oster, die een vember 19»!°P Zoom. Hij Zn dè belangrijke posities bij de Duitse contra- liiffle SrenSinnde katholieke rfuden- ta^é in Berlijn volkomen duWe«k^a^er een Unie van R K Studente g ngen in hebbfin ^elUcht m*deg.^erkt tot het tijdig' afkoh- Op 6a Januari 1927 trad hij in de ord J digen van de mobilisatie in Augustus 1939. der Dominicanen en op 24 Juli 1932 werd Op 28 September 1939 heeft de heer Sas gerap- hij tot priester gewijd. Nadat hij porteerd, dat naar zijn mening deze keer het von jaren leraar was geweest »t. Schlieffên-pl&n 2011 worden Uitgevoerd met een Dom.nicuscollege te Nijmegen, werd hu sterke rechtervleugel door België en Nederland benoemd tot magister van de ^vens deelde hij mede, dat naar zijn opvatting hel Philosöphicum te Zwolle f"?? öv^r ongeveer zes weken de spanning in het Wes- hij gedurende een tiéntal ja^n bek ee ten zou beginnen. In November 1939 is deze span* de. Vervolgens werd hij in Septum er ning, zoals bekend is, dan ook opgetreden. J947 aangewezen als naoderstbr van ln de loop van October had bovengenoemde F.anciscus Xaver us te kolonel Oster reeds aan de militair attaché medc- Reeds geru.mc tijd was pater KÓKÜ gedéêld, dat het plan om Nederland te bezetter. bij de Duitse generale staf werd uitgewerkt, een I gedachte, reeds enkele weken te voren door de dende aan de kwaal, die hem nu ten gt®* ve heeft gevoerd, heer Sas geopperd, maar tlums dbor Chtterbeves^ plechtige uitvaartdienst gehouden wor den te Wageningen, terwijl Donderdag daarop eveneens een plechtige uitvaart zal plaats hebben in het klooster te Huissen, waarna het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in de grafkelder óp het kloosterkerkhof. tigd met de woorden „Mcin lieber Freund, du hast recht gehabt jetzt ist auch Holland an die Reihe". Nadat in de loop van de winter wederom was gewaarschuwd door de militair attaché, ontving deze op de 2de April van bovengenoemde kolonel door de militair-attaché reeds ontvangen bericht en dat het te voorzien was, dat de Inval In het midden van de daaropvolgende week zou plaats vinden. De heer Sas ontving daarna op de 5de Mei een bericht van de Griekse marine-attaché, die, naar aanleiding van berichten in de Duitse couranten, dat. er spanning ontstaan was in 't Middellandse- Zeegebied, verschillende van zijn collega's bezocht had en o.a. de Japanse marine-attaché gesproken had. Deze marine-attaché zou gezegd hebben, dat er helemaal geen sprake was van enige spanning in het gebied van de Middellandse Zee, maar dat het binnen enkele dagen in het Westen zou los barsten. De Griekse marine-attaché voegde hier nog aan toe, dat het hem bekend was, dat een Griekse vrouw een verhouding had met een ma joor van eeh Polizei-bataljon ln Berlyn, die een soort van mobllisatiebevel ontvangen had om op een bepaalde dag in een bepaalde stad in Neder land te %!}n. Dergelijke mobilisatiebevelen waren ook voor de aanval op Polen uitgegaan. Op Maandag de 6de Mei ontving de militair- attaché weef verschillende berichten, die er op wezen dat de inval aanstaande was. Van Belgi sche zijde kreeg hij echter de mededeling, dat nog geen volkomen zekerheid bestond en dat het mo gelijk was dat de datum nog enige dagen werd opgeschoven, daar men van Duitse zijde bezig zou zijn met het opstellen van een dossier in ver band met de komende aanval. Een en ander is in een codetelegram op Maan dagavond medegedeeld, waarin bericht werd. dat voor zover bekend de inval op Woensdag 8 Mei Zaterdag nog zou kunnen vertrekken. Toen deze dokters gezien. Morgen vroeg bij het aanbreken officier Dinsdagnacht om één uur een codebericht van de dag vindt het plaats ontving uit Rotterdam, dat hij naar Nederland Het hierboven weergegeven verslag van de heer moest terugkeren, ls hij de daaropvolgende over zijn bevindingen te Berlijn gedurende de Woensdagmorgen nog bij de heer Sas geweest, die laatste dagen voor de 10e Mei, wordt in grote als zijn mening te kennen gaf, dat de inval de lijnen bevestigd door de mededelingen van de volgende ochtend zou plaats vinden. Hierop is ambassaderaad mr. J. G. de Beus, die zich toen bedoelde genie-officier diezelfde Woensdag ln de ook Berlijn bevond. middag uit Berlijn vertrokken. Onderwijl ontving Door deZe berichtgeving van de militair-at- de militair-attaché in Berlijn op deze Woensdag taché was derhalve het algemeen hoofdkwartier geen nadere gegevens. Het bleek, dat de vier bo- 0p de laatste avond vóór de inval voldoende ge- vengenoemde personen niet naar Nederland ver- waarschuwd. Ook reeds in de loop van de vooraf- trokken waren, doch in Duitsland op de Rijks- gaande maanden had de militair-attaché ver- kanselarij in bewaring gesteld waren waarschijn- schillende berichten naar Nederland doorgezon- ltjk opdat niets van hun opdracht, welke blijkbaar den, o.a. heeft hij, naar hij mededeelt, een dag of later is ingetrokken, zou uitlekken. veertien vóór de inval het bericht doorgezonden, dat er een pantserdivisie gereed stond om op te Das Schwein ist abgefahren zur rukken in de richting 's-Hertogenbosch—Lang- Wectfront. straatMoerdijkRotterdam deze mededeling ig uiteraard slechts in grote lijnen gegeven. De De daaropvolgende Donderdag is de militair attaché voor de laatste keer ln contact geweest met de heer Oster. 's Avonds om zeven uur had le ontmoeting plaats, waarbij aan de militair-at taché medegedeeld werd, dat de bevelen gegeven waren voor de aanval in het Westen en dat Hit ter naar het Westfront was afgereisd. Daar er echter nog een kleine mogelijkheid bestond, dat de zaak uitgesteld zou worden, hetgeen immers reeds verschillende malen geschied was, heeft na halftien nogmaals een ontmoeting plaats gehad tussen genoemde heren. Hierbij werd aan de heer Sas medegedeeld „Meln lieber Freund, jetzt 1st es wlrklich aus. Es stnd kelne Gegenbefehle ge- geben. Das Schwein 1st abgefahren zur Westfront, jetzt 1st es endgiiltig aus". Brief 210 ontvangen De lieer Sas heeft daarop de Belgische militair- attaché, daartoe ontboden op het Nederland»- gezantschap, gewaarschuwd en heeft het Ministe rie van Defensie telefonisch aangevraagd. Na on geveer twintig minuten kwam het gesprek door en kreeg hij de marine-adjudant van de Minister van Defensie aan de telefoon. De heer Sas heeft tegen hem het volgende gezegd „Post, je kent mjjn stem, niet waar, Ik ben Sas in Berljjn. Ik heb je nog maar één ding te zeggen, morgen vroeg bil het aanbreken van de dag houd je taai Wil je het eveu herhalen, je begrijpt het na- pantserdivie was gelegen in het rayon Rheine MilnsterOsnabrück. Het is de commissie ge bleken, dat deze waarschuwing bij de inlichtin gendienst ls aangekomen, daar enige subalterne officieren aldaar zich dit nog herinneren. Hoewel de datum van deze mededeling uit de verschillende verklaringen niet geheel ls komen vast te staan, meent de commissie toch als zeker te kunnen aan nemen, dat althans korte tijd voor de inval deze mededeling het algemeen hoofdkwartier heeft bereikt. Het merkwaardige is echter, dat dit bericht, dat uit de aard der zaak van het hoogste belang was in verband met de verdediging van de Moer dijkbrug, niet ter kennis van 'de opperbevelheb ber is gekomen. Het is de commissie niet mogen gelukken uit te maken aan wiens schuld deze omissie te wij ten zou zijn. Dat hier echter op het algemeen hoofdkwartier een ernstige nalatigheid is ge pleegd, meent de commissie wel te mogen aan nemen. De ervaringen ln Pólen, waar het pant- Serw&pen op zeer grote schaal is gebruikt, wet- tigden toch, dat aan het bewuste bericht meer dan gewone aandacht zou zijn besteed. Een gelijk soortig bericht, dat door het hoofd van de inlich tingendienst reeds aan de vorige opperbevelhebber zou z^jn doorgegeven, herinnert deze laatste zich niet en heeft in elk geval de nieuwe opperbevel hebber ook niet bereikt. Er worden sinds 1948 beurzen voor stu diereizen uitgereikt aan leerlingen van de hoogste klassen van de Franse Lycea, die door hun eigen kameraden worden geko zen, welke keus dan door de leraren wordt bekrachtigd. Deze beurzen bieden de jon gelui van vijftien jaar niet alleen de ge legenheid om zo maar eens een reisje te maken, maar het is het echte avontuur dat hen wacht, met alles wat dit woord aan onbekends, aan moeilijks, aan moei te inhoudt; maar het zal hun geest rijker maken en hun karaktervastheid geven. De jongen, die de beurs krijgt, moet er alleen op uitgaan naar een min ol meer afgelegen streek. Hij kiest een onderwerp dat hij speciaal zal bestuderen en waar van hij na zijn terugkomst verslag zal uit brengen. Hij moet met een klein bedrag toekomen. Ook moet hij minstens dertig dagen wegblijven. De reis moet door hem alleen gemaakt worden en wel te voet, per fiets of in een kano. Hij is geheel vrij om zelf zijn route in Frankrijk of in het buitenland te bepalen. Zo had in 1948 een jongen de idee om Tende en Brigue, die pas sinds kort Frans grondgebied waren geworden, te gaan be studeren. Acht jongens trokken naar En geland. Eén er van bleel zelfs drie maan den tang in Schotland Vier bezochten Hol land, één Duitsland, drie Zwitserland, drie Italië, twee Spanje, drie Noord-Afrika. Eén jongen is zelfs tot aan de Niger geko men, waar hij de irrigatie-werken bestu deerde; en twee andere zijn naar Zweeds Lapland gegaan. In café „Den Hout" te 's Gravenhage weru onder presidium van de heer L. Ha- nekroot de jaarvergadering van de K. N. J K gehouden. In deze huishoudelijke vergadering werden de begroting 1949 en de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester over het jaar 1943 goedge keurd. Tot lid van het dagelijks bestuur werd de heer J. Bruna herkozen. De he ren G. Bertels uit Venlo en J. Kalkhoven uit Amsterdam werden gekozen tot leden van het algemeen bestuur. De voorzitter sprak er zijn voldoening over uit, dat de collectieve arbeidsover eenkomst tussen de feüerat.e van Neder landse Journalisten en de Vereniging van de Nederlandse Dagbladpers van kracht is geworden. Hij wees op de lange msto- rie van deze C.A.O, en zaa het uiteinde lijk succes ais kroon op het werk van jaren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5