Nederlands-Frans© film Enige krijgsverrichtingen in de Meidagen 1940 Schending van het oorlogsrecht door de Duitsers IN DE TOEKOMST: BENELUX- TOERISME West-Berlijn werd wisselkantoor Une si jolie petite Plage Een ambassadeur schreef zijn handtekening op een honkbal Oost-Indonesië en de Ronde Tafel ZEER OUDE GENEVER Radio Maar gee i i paspooi ten ei i clo i" lezen - beperkingen Russische woede over de geldzuivering programma De parlementaire enquête HEDENAVOND HALF NEGEN LIJDENSMEDITATIE K.R.O. stapel? HERNIEUWD ONDERZOEK IN DE ZAAK OLIEBOLLENNEL" GEDISTILLEERD VOOR OUDE PRIJS Een door de Amerikaanse ambassadeur dr. Baruch, van zijn handtekening voorziene speelbal uit een Amerikaanse geschenkzen ding van honkbal-materiaal is aanleiding geweest tot een specifiek Nederlandse gebeurtenis. Een rumoerige vergadering, veel argumen ten, een motie waarover verkeerd werd gestemd en nog een andere (rectificerende) motie, met als afloop natuurlijk een sisser. Madeleine Robinson en Gérard Philipe in de Nederlands-Franse film „Une si jolie petite plage" (Zo'n aardig badplaatsje) van Y?>ès Allé gret, welke het praedicaat „Film van de maand" verwierf. Eerst moeten Indonesiërs het eens zijn KWASTBN MALAIS DE HANDEL IN ENGELSE PROFS VOETBAL IN BELGIE LINCOLNSHIRE Een apart hoofdstuk is in het verslag der parlementaire Enquête-commissie gewijd aan de krijgsverrichtingen gedurende de Meidagen en wel vooral aan de verdediging der vliegvelden, Grebbestelling, Rotter dam, Moerdijkbrüggen en Afsluitdijk. De schendingen van het oorlogsrecht door de Duitsers in zoverre dat door de commissie kon worden achterhaald, vormen hiervan een onderdeel, dat men eigenlijk maar het best zou dienen te vergeten, omdat de beste en meest menselijke politiek toch altijd is van zijn vijanden vrienden te maken. De slotparagraaf over de houding van offi cieren en manschappen is in elk geval een verademing na talloze wrijvingen, mis verstanden, oorlogsrechtsschendingen en andere dramatische gegevens, welke een al te bittere smaak nalaten. De Afsluitdijk. PAGINA 2 DINSDAG 22 MAART 1949 SCHAAKRUBRIEK correspondentie. BUITENLANDSE RENNERS IN DE RONDE VAN NEDERLAND NEDERLANDS SUCCES AAN DE RIVIERA (OOSTELIJK ELFTAL HEAD OF THE RIVER Dr. VAN ROOY-BEKER r (Van onze Brusselse correspondent) Het te Antwerpen gehouden tweedaags congres voor verkeer en tourisme, is Zaterdag geëindigd met het goedkeuren van verschillende resoluties. Er lag over het congres een zekere matheid. Dit belette evenwel niet, dat nu reeds gesproken werd over een congres over dezelfde onderwerpen, dat volgend jaar zou worden gehouden en waarvoor de burgemeester van Maastricht zijn stad als zetel heeft aanbevolen. Inzake het luchtverkeer werd de sa menwerking lussen de K.L.M. en de Sa bena toegejuicht en de opheffing der mo netaire bezwaren van overheidswege on misbaar geacht. Het verschil in de orga nisatie van de K.L.M. en de Sabena moet geen beletsel zijn. Samenwerking in Be- nelux-verband, brengt mede, dat een ge lijkgerichte luchtvaartpolitiek onmisbaar is. waarbij o.m. vereenvoudiging der po litie- en douane-formaliteiten op de Be- nelux-vliegvelden voor passagiers binnen het Beneluxgebied noodzakelijk is. Voor het wegverkeer werd o.m. de wens uitgesproken, dat zo spoedig mo gelijk wettelijke gelijkheid zou komen in de exploitatie-voorwaarden van het per sonen- en het goederenvervoer in de drie landen. In het belang van de economische welvaart, moet het wegverkeer genieten van de grootst mogelijke vrijheid. De verkeerswegen in de drie landen moeten als een eenheid worden be schouwd, die ook bij de aanleg tot uit drukking dient te komen, zowel in het tracé als in het profiel van de wegen. De afdeling Zeevaart sprak, na het prae-advies van ir. Bonnet als haar oor deel uit, dat in verband met de instel ling door de betrokken egeringen van een gemengde commissie tot nader on derzoek van deze vraagstukken, het con gres zich thans kan bepalen tot het uit spreken van het vertrouwen, dat deze commiisie een voor het Benelux-gebied aanvaardbare oplossing zal weten te vinden. Wat meer speciaal de 'binnenscheep vaart aangaat, was men eveneens de me ning toegedaan, dat voor de vraagstuk ken van het AntwerpenMoerdijkkanaal en de Stop van Ternaaien, de uitspraak van de gemengde commissie moet wor den afgewacht. Uit vijf resoluties in verband met het tourisme stippen wij aan, dat volgens 3ommige woordvoerders en conclusies, het tourisme diepgaande wijzigingen heeft ondergaan. Het is niet louter meer een ontspanning voor enkele bevoor rechten, het is thans een voorrecht der massa geworden. Men moet dus in zekere zm tot een sociaal tourisme komen. Bij de propaganda moet nadruk wor den gelegd op de aesthetische oncultu- rele waarden, eigen aan elk land en p bijzondere elementen, die de verschillen de klassen der maatschappij interesseren. Elk land afzonderlijk, moet zijn binnen landse propaganda-actie voor de eigen bevolking blijven voortzetten. De drie Benelux-landen moeten zich onderling verstaan, om door een gepaste propa ganda een uitgebreide wisselwerking van touristen te verwezenlijken. De mogelijkheid om te geraken tot een vacantie-spaargeldsysteem, verdient be studeerd te worden. Het leggen van con tacten tussen werklieden-reisverenigin- gen en de bureaux voor Vreemdelingen verkeer. wordt aanbevolen, evenals het instellen voor alle officiële informatie- bureaux, van 'n kenteken der V.V.V., dat tevens op al het propaganda-materiaal moet worden aangebracht. Het is ook nuttig, het documentatie-materiaal uit te wisselen. Vooral Nederland zal een doel treffende propaganda moeten voeren, om Belgen en Luxemburgers de vacantie- richting Zuid—Noord te doen kiezen. Aanpassing van het prijzen-nlveau in de drie landen wordt daarbij als een abso lute voorwaarde beschouwd. De drie lan den zouden ook moeten samenwerken om het vreemdelingenverkeer van bui ten op te vangen. Voorwaarde voor elk Benelux-tourisme is echter het opheffen der restricties, die nog steeds van kracht zijn, zo. o.m. de beperking der deviezen en de paspoorten, die tussen de drie lan den dadelijk zouden moeten worden af geschaft. Daar een grote uitbreiding van het Tourisme kan verwacht worden, moet een strenge controle worden uitgeoefend op de werkwijze en de solvabiliteit van de talrijke reis agentschappen, die daaruit zullen ontstaan. Tenslotte nog de wens, dat de regerin gen maatregelen zouden treffen om het jeugdtourisme te vergemakkelijken, mede in verband met de deviezenkwestie, de jeugdherbergen en het kamperen. Oude Proever WENNEKER De door de Rassen gesteunde Oost mark kelderde, na de jongste stap van de Westelijke 'geallieerden in Berlins muntoorlog, tot koersen van zes tot tien voor één Westmark Duizenden bewoners van W. Berlijn hielden zich eergisteren en gisteren be- WOENSDAG 23 MAART. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gram.; 9.55 Schumann-progr.; 11 Suite ..Südlich der Alpen" .Fischer; 11.15 Hoorspel; 12.15 Orgel; 12.33 Trio Fan tasia; 13.00 Nieuws; 13.15 „Sangh en spel"; 14.00 „Rhapsody in blue", Gers hwin; 14.15 Donkozakkenkoor (gr.); 14.40 „Even onder ons"; 15.00 Metropole- ork.; 15.30 Ens. „Voor oude muziek"; 16.00 „Arbeid in vrije tijd"; 16.15 V. d. jeugd; 17.30 Piano; 18.00 Koor; 18.30 Ned. Strijdkr.: 19.00 Nieuws; 19.15 „Prikke- Seen"; 19.30 Actual.; 19.45 Eng. les; 20.00 Nieuws; 20.15 prot. Lijdensoverdenking; 20.45 Dialoques Mystiques"; 21,45 „De zee bleef vrij"; 22.00 „Sans Souci"; 22.30 Orgel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 W.-Eur. comment.; 23.30 Populair conc. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gram.; 9.00 Boston -Symph. ork. (gr.); 10.00 VPRO; 10.20 V. de vrouw; 11.00 Non-stop; 12.00 Accordeonork.; 12.38 „Kilima Hawailans"; 13.00 Nieuws; 13.20 Vincentino; 13.50 Zang; 14.00 Ge sproken portretten; 14.15 Omroep ka mer ork.; 15.00 V. d. kleuters; 15.15 Bloe men In de muziek; 15.30 De Regenboog; 16.00 De Roodborstjes; 16.15 „Het stond in de krant"; 16.45 Vragenrubriek; 17.15 Kwartet Jan Corduwener; 17.45 „Nieuw Guinea"; 18.00 Nieuws; 18.20 Promena- deork.; 18.50 Gram.; 19^) „Welvaarts plan voor Indonesië"; 19.15 RVD; 19k30 VPRO; 20.00 Nieuws; 20.20 Opera- pro- gr.; 21.00 Hoorspel; 22.15 Malando; 22.45 Dichters van deze eeuw; 23.00 Nieuws; 23.15 Zang en orgel; 23.35 Kwartet Ben ny Goodman (gr.) Radio-distributie Hl; 7.00 VI. Br.: nws.; 7.05 gram-; 7.30 kron.; 7-40 gym.; 7.50 gram.; 8.00 nws.; 8.15 gram.; 9.00 nws.; 905 gram; 10.00 Eng. L- P.; nws.; 10.10 verz pr..: 11.00 Zigeunerork.; 11.30 Eng. H. S.: „Music while qou work"; 12 00 VI. Br.: gram-; 12.30 weer; 12.32 Trio Fontaine: 13.00 nws.; 13.15 filmmuz.; 14.00 liedjes; 14.20 ork- Kostelanetz; 15.00 Kalundbong: ork. Stegger; (15.1515.45 ev. PCJ. schip van de week), plm. 16.10 Eng. H. S.: BBC Schots orkest; plm. 17 00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Br.: v. d. sold.; 18.30 VI. Br.: v. d. sold.; 19.00 Fr. Br.: graan.; 19-30 VI Br.: liede ren; 19.50-„Kaas", feuilleton; 20.00 omr-- o^X,ra' Pian°: 21-00 actual.; 21.15 gram.; 22.00 nws.; 22.15 ork de Kers.; 22-50 nws.; 22 55 gram.; 23.00 Enig. L. P.: nws.; 23.15 ,,At the gilded Lily." Radio-distributie IV: 7.00 Fr. Br.: nws.; 7du 7'15 d*7-; Plm. 7.30 Eng. H. S-: „Rhyl Silver Band"; 755 weer- 8-00 Fr. Br.j nws.; 8-10 conc.; 9.00 Eng H. S.: nws.; 9.10 fcookpr; 9.20 ork. Stewart; 9-50 ..Southern Serenade Och"; 10 30 BBC Singers; 11.05 schooluitz.; U.30 Eng L. P.: v. d- sold.; 11,45 orgel; 12.15 voordr 12.30 Londen Light Concert Orch.- 11 is parlem.: 13.30 Welsh orch.; 14.15 ork Pleydell; 15.00 v. d- vrouw pim 1515 N.W.D.R.: tango ork.; 16.00 2 piano's 16.15 zang en spel; 16.30 Eng. L. P.; mü' ork.; 1700 voordr; 17.15 Northern orch 18.15 kwintet Smart; 18.45 voetbah-ep.'-' 19.15 Kursaal ork.; 19-45 Fr. Br.: nws.' 20.00 symph. ork.: 21.40 gram 22.00 Béro- münster: nws.; 22.05 bonte avond: 22.30 Eng. L. P.: „Have a go"; 23.00 div. AA Wanneer een film van soort- ^iJ zien op de film de laatste phase van dit drama, welke zich afspeelt in een gelijk niveau in Nederland op Frans badplaatsje aan de Westkust in e.kele sombere najaarsdagen. Gérard Philipe als de jeugdige hoofdpersoon keert terug naar het kleine strandhotel- letje, waar zich een gedeelte van zijn harde jeugd heeft afgespeeld en waar hij de vrouw ontmoette, die hem tijdelijk uit de misère haalde in ruil voor zijn vrijheid. Hij herwint voor korte duur die vrijheid door haar te doden en brengt de laatste dagen van zijn leven door in de trieste sfeer van het badplaatsje met zijn verregende boulevard en zijn ver laten strand. De beklemming en de noodlotssfeer van „Une si jolie petite Plage" (Zo'n aardig Badplaatsje) is de lichtelijk sarcastische titel van 'n nieuwe Neder landsFranse film, waarin iets na klinkt van de droefgeestigheid en het pessimisme der vóóroorlogse Franse productie (Carnéi), zonder dat noch tans de negatieve tendens van dit vroegere werk geheel is overgenomen. Deze film van Yvès Allégret ontleen! haar waarde nl. niet aan een bepaalde inhoud, maar kan een geslaagde poging dit gegeven heeft Allégret met zeer een worden genoemd om door het oproepen voudige middelen en zonder enige sen- van stemmingen, het scheppen van een satie gerealiseerd in een film, die bijna bepaalde sfeer en het geven van enige geheel buiten de studio's is vervaardigd vage aanduidingen een drama te sugge- en die eindelijk weer eens aan het beeld reren. dat tragisch verloopt voor de en niet aan het woord haar betekenis ont- hoofdpersoon, Gérard Philipe, maar tege lijk de redding impliceert van de jonge man, die dezelfde noodlottige weg dreigt op te gaan. leent. Want door de beelden van dit troosteloze plaatsje zonder badgasten, zonder het feestelijke uiterlijk van een zomerseizoen, zonder de camouflage van drukte en bedrijvigheid krijgt de film de sfeer, waarin dit drama mogelijk wordt. Zowel naar haar vorm als naar de in houd, die, zoals gezegd, zeer schematisch wordt aangeduid, hebben wij hier dus te doen met een uitzonderlijk filmwerk, dat de aandacht van iedere serieuze film liefhebber verdient. En het stemt tot zekere voldoening, dat met Nederlands kapitaal nu ook eens iets goeds op dit gebied tot stand kwam. Want „Une si jolie petite Plage" werd geproduceerd in een samenwerking tussen de Franse maatschappij C.I.C.C. en de Nederlandse onderneming Dutch European, waarin de verhuurkantoren Nederland en Ftlmex zitting hebben. Laten wij hopen, dat binnen niet al te lange tijd deze onderneming ook eens in de vaderlandse studio's een film van soortgelijk niveau op stapel durft te zetten. C. B. zig met te pogen de nog in hun bezit zijnde Oostmarken om te zetten in Westmarken, die zij nu de Westmark het enige wettige betaalmiddel in W. Berlijn zal zijn volstrekt nodig heb ben om hun noodzakelijke inkopen te kunnen doen. De wisselkantoren werden bestormd, meest door mensen, die Westmarken wilden kopen, doch ook wel door enige liefhebbers voor Oostmarken, nl. zij, die thans op goedkope wijze oude schulden konden afdoen. Tot dusverre is de voornaamste reac tie der Russen op de geallieerde maatre gel een orkaan van propaganda geweest. De bladen, die onder Russisch toezicht staan, kwamen gisteren met de beschul diging, da-t de monetaire actie van het Westen een daad van bedrog tegenover de bevolking was In vette opschriften voorspelden de communisten, dat faillissementen van W. Berlijnse ondernemingen in massale omvang het gevolg zouden zijn. De eni- ge communistische reactie was een po ging van de onder Russisch toezicht staande O. Berlijnse politie, om West- Berlijners te beletten, met hun overtol lige Oostmarken .-spotkoopjes" te gaan doen in de bonvrije winkels in de Rus sische sector. De zaak tegen de 38-jarige Haagse schoonheidsspecialiste Nel Denies „Oliebollennel" die op 7 Maart jl. in vrijheid werd gesteld, is voor een her nieuwd onderzoek teruggewezen naar de raadsheer-commissaris. ..Oliebollennel" werd ervan beschuldigd Joden, illegalen en onderduikers aan de S.D. verraden te hebben. Naar wij vernemen mogen de slijters het gedistilleerd, dat zij voorradig heb ben, nog tegen de oude prijzen uitverko pen. In verband met de komende accijns verhoging is echter voor de producenten van gedistilleerd het door ons vermelde afleveringsverbod afgekondigd. Dit blijft voorlopig van kracht. De achtervanger Geurts (Schoten), die meermalen in het nationale en vertegen woordigende honkbalteams is opgesteld, was bij de wedstrijd, die in Juni 1948 ter gelegenheid van de overdracht van de ge schenkzending Amerikaans honkbal materiaal was gehouden, door de Ameri kaanse ambassadeur, dr. Herman B. Ba ruch, de eerste bal toegeworpen door dr. Baruch. Geurts ging met deze bal, die toen reeds aan de Honkbalbond behoor de, naar dr. Baruch en vroeg hem zijn handtekening op de bal te plaatsen, waar aan de Amerikaanse ambassadeur voldeed. Na de wedstrijd vroeg Geurts aan de toenmalige secretaris, de heer Schaling, of hij deze bal mocht houden en deze stem de hierin toe. Enige tijd later echter richt te het bestuur van de N.H.B. een schrij ven tot Geurts, waarin het bestuur de mening uitsprak, dat deze bal aan de bond toebehoorde en Geurts verzocht de bal aan het bestuur te overhandigen. Na een bespreking en na enige schriftelijke aan maningen weigerde Geurts dit echter en in Februari 1949 werd Geurts voor de duur van het leven door de bond ge schorst. Geurts tekende tegen deze schor sing beroep aan en daar de Honkbalbond geen commissie van beroep rijk is, werd di beroep vandaag op de algemene ver gadering behandeld. De heer Beets zeide, alvorens Geurts gelegenheid te geven zijn mening te uiten, dat deze bal in het archief van de Honk balbond behoort. Bovendien vroeg de heer Beets aan Geurts of het waar Is dat deze twee door dr. Baruch getekende ballen in zijn bezit heeft, waarop Geurts beves tigend antwoordde. Geurts verdedigde zich door een beroep te doen op het persoonlijke initiatief, dat hij toonde toen hij dr. Baruch de bal liet tekenen. Later, zo vertelde Geurts, heb ik een tweede bal door dr. Baruch laten tekenen. Het motief hiertoe gaf Geurts niet. Op voorstel van de heer Besanger (V.V.G.A.) werd daarna een motie in stemming gebracht met als inhoud, dat de vergadering haar afkeuring uitsprak over de houding van Geurts en de schorsing bekrachtigde. De heer Besanger had hiermee de be doeling de houding van Geurts te becri- tiseren en daarna, omdat Geurts ter ver gadering zich reeds bereid had verklaard ter vergadering de bewuste bal aan het bestuur te overhandigen, de beslissing over de schorsing aan het bestuur over te la ten. De heer Beets had zich in zijn rede reeds uitgelaten in de zin, dat deze schor sing wel opgeheven zou worden, als Geurts de bal maar overhandigde. Zich niet ten volle de inhoud van de motie realiserend, verwierp de vergadering de motie met 79 tegen 89 stemmen en 14 blanco stemmen. Het bestuur, dat in het afwijzen van deze motie een afkeuring zag van het be- Een officiële commentator van Radio- Makassar heeft verklaard, dat, naar de mening van de regering van Oost-Indo nesië, de Indonesische afvaardiging naar de Ronde-tafelconferentie uit één lichaam moet bestaan en niet uit een delegatie van de B.F.O. en een republikeinse dele gatie. „Wij moeten erkennen, dat een voor lopige bespreking onder toezicht van de Unci vele nieuwe mogelijkh -den kan openen. Behalve een doorbraak in de im passe zal het verlangen van onze regering om tot een synthese tussen de Indone siërs onderling te komen verwezenlijkt worden", aldus de commentator. „Ook eist onze regering, dat de Unci in haar volle competentie wordt erkend en dat zij zal vasthouden aan het eenmaal in genomen standpunt, neergelegd in het politiek program van de negara Indone sia Timur. Een van de voornaamste pi nten van dat program is, dat het Indonesische pro bleem eerst uitgemaakt dient te worden tussen de Indonesiërs onderling, waarna pas de andere belanghebbende partij rechten kan doen gelden. Naar de me ning van onze regering is het niet mo gelijk tot een vergelijk te komen alvo rens de Indonesiërs zelf een zijn in hun standpunt. Dit is essentieel voor de op lossing van het geschil. De Ronde-tafel conferentie zal moeilijk door de Indone siërs kunnen worden bijgewoond vóór de Indonesiërs ziqf tot één party hebben ge vormd. Daarom is een voorlopige bespre king in Indonesië een gebeurtenis, waar aan niet te ontkomen is. Tussen de republiek en de B.F.O. is al zekere overeenkomst bereikt tengevolge waarvan één partij gevormd wordt, die later met He Ned. regering in Indonesië besprekingen houdt. In deze driehoeks conferentie zal de samenstelling van de Indonesische delegatie naar de Ronde tafelconferentie worden bepaald. Indien het Canadese voorstel wordt aangenomen, zal de regering van de negara Indonesia Timur bij de B.F.O. een resolutie indie nen -net het verzoek om «en voorlopige bespreking te Batavia te houden tussen de republiek, de B.F.O. en de regering van Indonesië als vertegenwoordigster van de Ned. regering." stuursbeleid, stelde daarop en bloc zijn mandaat ter beschikking. De vergadering, die dit niet voorzien had, zat in zak en as en trachtte dit be sluit herroepen te krijgen. Dit gelukte eerst, nadat de heer Jaspers (Watergraafs meer) een nieuwe motie had voorgesteld, waarin de vergadering het beleid van het bestuur inzake het geval Geurts goedkeur de en voorts het bestuur in overweging gaf de schorsing van Geurts te herzien. Deze motie werd bij acclamatie aangeno men en het bestuur verklaarde zich be reid zijn taak voort te zetten. Na afloop van de vergadering, toen Geurts de be wuste bal aan het bestuur had overhan digd, werd de schorsing van Geurts op geheven. W. DE WITHSTR. 46 - R'DAM WAGFNSTR 115 DEN MAAG Nu 16 Maart achter de rug is, blijkt dat het seizoen 1948-49 voor de Engelse spe lers-markt zeer druk is geweest. Na 16 Maart worden er altijd maar weinig transfers geregistreerd, aangezien clubs, welke promotie- of degradatie-kansen hebben, geen gebruik mogen maken van spe'ers, die na deze datum zijn gekocht, terwijl de overige clubs hiervoor slechts in enkele gevallen toestemming van de league-commissie krijgen. Uit de cijfers, die thans bekend zijn gemaakt, blijkt dat er, sedert het begin der competitie op 23 Augustus voor on geveer een millioen pond sterling aan spelers is verhandeld. De hoogste transfer som, ooit in de geschiedenis betaald, is de 24;000 pond, die Derby County on langs voor de Manchester United-speler Johnny Morris neertelde. Andere trans acties, waar 20.000 pond sterling of meer mee gemoeid was, betreffen het overgaan van Kilshaw van Bury naar Sheffield Wednesday en dat van Robledo van Barnsley naar Newcastle United. De club, die dit seizoen het meeste bij de aankoop van nieuwe spelers besteed de, is Birmingham City. Voor zes spelers werd niet minder dan 58.000 pond be taald, maar daartegenover staat, dat Bir mingham 3 spelers voor hoge bedragen van de hand deed. Newcastle United staat met 55.000 op de tweede plaats. Aston Villa besteedde voor ongeveer '45.000 pond aan nieuw bloed, terwijl Sheffield Wednesday Cardiff City, Sunderland, Sheffield United, Leicester City, Fulhara en Blackburn Rovers elk voor meer dan 30.000 pond sterling aan spelers koch ten. Doordat Racing Mechelen het tegen Lyra niet verder kon brengen dan in gelijk spel en de leider Anderlecht tegen La Gantoise geen fout maakte, heeft An derlecht zijn voorsprong tot 4 punten vergroot. De volgorde is nu; 1. Ander lecht 35 pnt., 2. Racing Mechelen 31 pnt., 3. Charleroi; Berchem, Beerschot en F.C. Luik allen 29 punten. De uitslagen waren: Standaard C.L. Tilleur F.C. 10, BeerschotBoom F.C. 3—0, F.C. Luik—S.C. Charleroi 41, Ra cing MechelenLyra 11, S.C. Ander lechtLa Gantoise 20, Racing Brussel Antwerp F.C. 3—0, Olympic Charleroi— F.C. Mechelen 2—2, Berchem Sport— Union St. Gilloise 41. De Lincolnshire, de eerste belangrijke handicap-raco van het Engelse hippische seizoen, is gewonnen door „Fair Judge ment" van C. W. Gordon, gereden door E. Smith (6—1) niet twee lengten voor „Goldsborough" van Major Holliday (40-1) en „Yellow Idol" van A. Duthles (33-1). Er liepen 33 paarden mee. De tijd van de winnaar over de mijl was 1 min. 41 sec. Des te op wekken der is dan ook het verhaal van de verdediging der vliegvelden, die grotendeels met succes werden verdedigd of heroverd. Dit was bij voorbeeld het geval met de vliegvelden rond Den Haag, waardoor een opmars van de Duitsers naar het regeringscentrum werd verhinderd. Verdediging der vliegvelden. Bij de verovering door de Duitsers van het vlieg veld Waalhaven hebben deze zich volgens het ver slag schuldig' gemaakt aan schending van het oor logsrecht. Zij dwongen de gevangen genomen vlieg- parkcommandant op het voorspatbord van een auto plaats te nemen en zijn daarna met hem in de richting gereden van een nog vurende mitrailleur om deze op die wijze tot zwijgen te brengen. Hierbij is deze majoor doodgeschoten. Het is betreurenswaardig geweest, dat de bezet ting het vliegveld Waalhaven niet heeft kunnen behouden, hoewel dit niet aan de troep te wijten is. Daardoor heeft de vijand kans gezien het vliegveld Waalhaven in te richten als een steun punt, waar hij steeds zijn troepen en zijn mate riaal door de lucht kon aanvullen. Hoewel een batterij bij de Kraiingse plas het door de Duitsers bezette vliegveld onder vuur nam en 4e Engelsen in de nacht van 10 op 11 Mei Waalhaven door vliegtuigen bombardeerden bleef het vliegveld in handen van de Duitsers een voortdurende bedrei ging in de rug tegen het zuidfront van de vesting Holland, waartegen inmiddels de Duitse pantser wagens door Brabant hun opmars naar de Moer dijkbrüggen waren begonnen. Op dezelfde wijze als andere vliegvelden is ook het vliegveld Ypenburg uit de lucht aangevallen. Na een hevig bombardement van een hak uur drie kwartier volgde een beschieting van de ge- veohtsopstellingen op het vliegveld met boord- wapenen 'uit jachtvliegtuigen. Daarna vond een landing van parachutisten plaats, waarop verschei dene transportvliegtuigen op het vliegevld landden. De bezetting zag kans deze toestellen voor een groot gedeelte in brand te schieten evenals de daarop volgende. De beschieting was zo effectief geweest, dat een derde poging om met transportvliegtuigen te dalen, mislukte en deze, na laag over het veld gestreken, te zijn, verdwenen. Verscheidene van de III (slot). met de transportvliegtuigen gedaalde Duitsers wer- oen gevangen genomen, waarbij men nauwkeurige Kaarten van de omgeving op hen vond. Toch hebben „niaÜLuf1"8 kans Bezien een groot gedeelte van het uiifil? m'-t Parachutisten te veroveren en tijde- te houden De groep, welke deze ua n r^ift ,?evcierd heeft- kwam van de kant £ÜL=ii,,L„1 dreet ongeveer 30 a 40 Nederlandse knj gsgevangener) voor zich uit. De pantserwagens, dl®deze groep Duitsers werdn ingezet, durfden niet op deze colonné te vuren, daar zij bang waren de ontwapende Nederlandse soldaten te treffen. Daardoor konde de Duitsers op het vlieg veld doordringen en hebben zij de bataljonscom mandant krijgsgevangen .unnen maken Deson danks heeft een eerste-luitenant zich met een aan tal manschappen, voorzien van mitrailleurs ge- ïandhaafd. totdat Nederlandse troepen het vliegveld heroverden. De vijand heeft ook kans gezien het vliegveld Ockenburg, na een zeer hevige weerstand van de bezetting, tijdelijk te veroveren. Daar' echter de troepen te Loosduinen onmiddellijk gewaarschuwd werden, heeft men de toegang tot den Haag tijdig kunnen afsluiten. Hierdoor en door de taaie ver dediging van de depottroepen mislukte de opzet van de Duitsers om zo snel mogelijk een landings- hoofd in de richting' van den Haag In te richten. Nadat het vliegveld met succes dooi' de artillerie was gebombardeerd, heeft men het kunnen herove ren en het terrein in de omgeving daarvan van de vijand weten te zuiveren. Evenais de andere vliegvelden in de omgeving v3tj C^ni, werd omstreeks vier uur het vlieg- j Valken-burg aangevallen. Na een behoorlijke verdediging van de troep bleek de overmacht van de Duitsers te groot, zodat de bezetting de weer stand niet kon volhouden. Bij de herovering heeft de atrtillerie krachtdadig kunnen medewerken en tenslotte werden de Duitsers van het vliegveld ver dreven. Zij hebben zich in het dorp Valkenburg verschanst, doch zagen tot aan de capitulatie geen kans hier uit te breken. De.verdediging van de Afsluitdijk is een verhaal op zich, dat tot de verbeelding spreekt van allen, w,<% de krijgsverrichtingen van de Nederlandse soldaten ter harte gaan. Op de 12de Mei werden de troepen in de Wons- stelling (dat was het bruggenhoofd voor de Afsluit- d]jk) aangevallen door verkenningsvliegtuigen, ge volgd door krachtdadige verkenningen op de grond. De beschieting met artillerie door de Duitsers pp deze stelling maakte nogal e... grote indruk op onze uit ongeveer twee bataljons bestaande troepen, daar deze noch over artillerie noch over vliegtuigen beschikten. Toen de Duitsers op deze dag dan ook een krachtige aanval van het noordoosten uit inzet- ten, werd de verdediging opgegeven en stroomde de bezsttmg terug. Het grootste gedeelte vloeide at via de Afsluitdijk, terwijl een ander gedeelte over 'het IJsselmeer met bootjes een goed heenkomen zocht Daarna begonnen de pogingen van de Duitsers om over de Afsluitihjk Holland te bereiken. De toegang tot Holland wem de Duitsers thans nog slechts be streden in de stelling Kornwerderzand. Deze - ri ling bestond uit zeer krachtig bewapende betoii- kazematten. voorzien van kanonen van vijf centi meter en mitrailleurs. Deze kazematten konden niet alleen een krachtig \uur op de dijk n de richting van Friesland afgeven, doch waren tevens in staat naar de achterzijde vuur te leggen. De stelling vormde een modern geheel. De verdedigingswei ken waren bezet door een detachement van ongeveer 250 man. Reeds op de 12de Mei zette" de Dmtsers vliegtuigen tegen deze kazematten in. BescnieimB met. boord wapens had echter in ^et, fteh. Seen uitwerking. In de nacht van 121 op 13 Met heelt men een peloton luohtdoelmitrailleurs van de stel ling Den Helder naar Kornwerderzand overge bracht. Toen de Duitsers daarop de 13e Mei mei laagvliegende vliegtuigen trachtten aan te vallen, werden zij hierdoor genoodzaakt hoogte te nemen en de uitwerking van het uitgevoerde bombarde ment was zeer matig. Daarna werd artillerie inge zet, welke op de uitstekende kazematten weinig uitwerking had. Hierdoor steeg uiteraard het moreel van de Nederlandse troepen. Toen de Duitsers op de avond van de 13de Mei probeerden met een bataljon wielrijders de stel lingen stormenderhand te nemen, lag het vuur van de kazematten zo goed op de dijk, dat het hele bataljon uit elkaar geslagen werd. Naar de Duitsers later mededeelden werd ongeveer 50 pet. van dit bataljon buiten gevecht gesteld. De vol gende dag werd de stelling Kornwerderzand op nieuw onder artillerievuur genomen. De comman dant van de stelling Den Helder, waaronder Kornwerderzand ressorteerde, had onverwijl de „Johan Maurits van Nassau" in de Vliestroom ingezet, welke de vijandelijke artillerie vanai zeer grote afstand onder vuur nam. Dit vii werd gecorrigeerd van de waameminR®P°tieg van Kornwerderzand uit, waarop de per telefoon naar Den Helder werden os» ven, zodat van daaruit deze correctie» s fisch konden worden overgebracht "aar de „Johan Maurits van Nassau".tot zwifJn uitnemend, dat de Duitse artillerie tot zwegen kon worden gebracht. Daarna haelt de HnjïK constructie waren, dat dit ^teerde, werd ook hierdoor wetend in het geheel met gebroken De bezetting werd eerst door de alge mene capitulatie genoodzaakt zich over te gev^n, hoewel de stelling en de troepen nog geheel ge- vecMswaardig war tenslotte fflet Ung van officieren en troepen. In deze zeer objectieve beoordeling zegt het ver slag - en dit moge- als s ot van al de uitgebrachte critiek niet onvermeld blyven dat men niet kan zeggen, dat de oorlog m ons land slechts vhfdaaeS heeft geduurd en dat daaruit volgt, dat de nS (andse soldaat m ernstige mat- it te kort setcho- Fr ank rijk eef/daamn ëevol®de ineenstorting van en met de kenn i« aI and«' "cht doen vallen betwulw 1Wlj 018118 hebben, is het voor SorloEsaD^ara^ iVa aar' dat in 1940 het Duits<? -t-i.n4ia.ho3» Bev°ige van een aantal oin- vnnrh»r»o!fn' 10 bijzonder van de j: enlange inaWv ii verre uperipur A'as aan de militaire maoht van alle andere landen. m'Üj08!8 rfeds !s. gebleken, is de houding van de Nederlandse militairen gedurende de Meidagen op ue verschillende fronten schijnbaar zeer verschil- end geweest. Men dient echter, wanneer men een inzicht wenst te krijgen in de oorzaken, welke, tot een-bepaald optreden hebben geleid, wel te begrij- j pen da! dit veelal een gevolg is geweest van de omstandigheden, waarin deze troepen verkeerden, i (Schaakredacteur: P. A. KOETSHEID. Achterweg 86, Lisse) No. 6503. J .J. P. A. SEILBERGBR en L. D. M. ARTZ. Eerste plaatsing. Mat in twee zetten. Wit: Kd7, Del, Tf2, Rb7—e7, Pd8- c3 d3, dB: Zwart: Ke5, Ta6—g4, Pf4—h8; a4, b6, f6, g6. h5. Oplossingen over drie weken. Men ge lieve deze vóór Woensdag 6 April in te zenden. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6497. J. J. P. A. Seilberger en L. D. M. Artz. Met bijvoeging van zwarte pion op a6 is slechts 1. Tbca6: mogelijk. Dreiging 2. Pa4 fob: t. No. 6498. V. Miltner. 1. Dc3—Jb2. 1. Pb8 ad lib-, - (Ka5), d2, e3 2. Pa6, Pd5, Pci. Pd3 enz. Na. 1. Dc4 volgt X. en zwart loopt er uit. X. te X. J" no- 6489 dient pion f2, om na 1. 1e5 de dreiging 2- Tc4 te doen opgaan. No 6497 en no. 6498 werden goed op- gelost door ir. A. Bergstein, Geleen (34) - j. Dickhaut, Nijmegen (35)- c v d' t h F S: H' Houdy'k, R'dam (29); renS' i el'P' Bleri<* «26); C. Lau- f' <30); C. J. Lutz, Gouda U5); F. Pijls, Maasbracht (35); H. v. d- Hoel, Zoeterwoude (18); G. v. Rooijen, Heemstede (35); P. Schram. Spanbroek (18); P. Schreura Blerick (37); C. Spaans, R'dam (15); F. Verdaasdonk, Tilburg (25); C. v- d. Weide, R'dam (36) en F. Witte. Den Haag (37). No. 6497 door W. H. Haring, Schiplui- den; J. H. v. d Veer. Groesbeek (4), en J. Ch Boose. Vlaardingen (9). No. 6498 door Jac. v, d. Heijden, Voor burg (24) en H. v. d. Poel, Zoeter woude (16). PROF. J. HALUMBIREK, Wiener Sch- 1948. Mat in drie zetten. De organisatoren van de Ronde van Nederland ontvingen contracten van de volgende Belgische renners: Claes, Somers, Albert, Hendricks, Callens, Rondele, Did- den, Thoma, Van der Helst Grisolle, Breuer, Dubuissen, Neuville, Meersman, Fons Hendricks, Tallieu en van de win naar van 1948 Rogiers. Met een aantal Belgische cracks is dé' technische leiding nog in onderhandeling, doch men ver wacht, dat de twee Belgische ploegen over enige dagen compleet zullen zijn. Ook de rest van het veld der buiten landse deelnemers zal van uitstekende kwaliteit zijn. Er komen echter geen Ita lianen aan de start. Gedurende de Ronde van Nederland worden er enige wed strijden verreden, die voor het Italiaanse kampioenschap gelden en waaraan alle be kende Italiaanse cracks door de bond ver plicht worden deel te nemen. De gemengde Zwitserse-Luxemburgse équipe belooft uiterst sterk te worden. Zowel de Zwitserse als de Luxemburgse renners worden officieel door de bond af gevaardigd. De Zwitserse Wielerbond zal ten minste 4 Zwitserse renners verlof ge ven in de Ronde van Nederland te starten. voornaamste uitslagen van het tor- te Cannes waren: ,.-.B5,ren oiikelspel derde ronde: Weisz (Oostenrijk) slaat Van Meegeren 6—3 l ^ve-elndstrytien: Pallada (Zuidsl.) slaat Bellardinelli at.) 6-2 6-3; R. del 1°. - j at Ml"c (Zuidsl.) 64 62- eindstryd: del Bello sl. Pallada 6-2 1-6 Dames-enkelspel derde ronde- mej Mar- cellin (Fr.) slaat mej. Hermeen (Ned.) 61 46 75; halve eindstrijden- mej Patorni (Fr.) sl. mevr. Hibbert (Eng.) 75 9—7; mevr. Doleschell (Oost.) sl. mej. Mareellin 64 62. Heren dubbelspel kwart-eindstrijd: Linck en Van Meegeren sl. Washer en Peten 10—8 6—4; halve eindstrijden: R. del Bello en Bellardinelli (It.) slaan Linck van Van Meegeren 6—3 6—3; Mitic en Pallada sl. Pelizza en Remy (Fr.) 6—1 6—1- eind strijd: Mitic—Pallada sl. del Bello en Bellardinelli 26 16 75 62 63 Gemengd dubbelspel halve eindstrijd: mej. Hermsen en Linck sl. mej- Patorni en Washer (Belg.) 6—3 6—1; eindstrijd; mej. Hermsen en Linck sl. mevr. Strau- beova en Bellardinelli 6—2 62. Eindstrijd dames-enkelspel: mej Pa torni sl. mevr. Doleschell 6—1 4—6 6—1. He Oostelijk voetbal-elftal, dat Woens dag 23 Maart op het Haarlem-terrein te gen een Nederlands bondselftal zal uit komen, is voor deze wedstrijd, welke als oefenmatch geldt voor de komende semi- interand wedstrijd tegen Noord-Oost Frankrijk op 3 April te Nijmegen, als volgt samengesteld: Doel: Koers (Hengelo); achter A. Dek ker (Heracles) en Albers (Vitesse)- mid den: Möring (Enschedé), Willemink (He racles) en Absen (Hengelo); voor: Bloe mendal (Go Ahead), De Ruiter (Ensche dé), Van der Meer (Wageningen), Van der Eist (Theole) en Langwenus (WVC). In verband met de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland waren de AGOVV-spelers Hanskamp en Dijkstra niet beschikbaar. Voor de traditionele Head of the ri ver, die Zondag 27 Maart op de Amstel verroeid wordt, zijn in startvolgorde de volgende Inschrijvingen binnenge- komen: Eerste divisie: Willem III, Laga, De Hoop, Njord I en Njord II; tweede di visie: Laga II, Nereus, Njord III, Spaarne. Willem III 2, De Amstel, Nautilus, Njord IV, R. I. C„ Triton I, Argo I, Njord V, Skadi, Triton II, Z. Z- V. en Argo. II. De biljartver. N. A. S. te Valkenswaard heeft een tweedaags biljart-tornooi ge houden om de Dr. van Rooy-wisselbeker. Deelnemers waren Van Bokhoven (Hel mond), Eichelsheim (R'dam), Poyck (Kerkrade), Greithuizen (Eindhoven). De parijen gingen om 400 car. 35/2. Winnaar werd Poyck 7 pnt., 1600 car., gem. 26.33, h. s- 178; 2. Eichelsheim 5 pnt.. 3. Van Bokhoven 4 pnt., 4. Greithuizen 4 pnt., 5. Gruiters 0 pnt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2