Z.H. de Paus verleent speciale audiëntie aan onze redacteur De dag, die een kwartier duurde 1GS Een bevolking wordt doorgelicht Berlijn met nieuw isolement bedreigd Spijkers werden gouden bazuinen Gorkumer den Uijl koning der knutselaars Weerbericht I Het Vaticaan en tpact J DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN s,Sua Santitci ricevera in udienza speciale il Signor Apostolische zegen aan allen die met onze courant zijn verbonden Vaticaan anti-Pools LAGEN Russische manoeuvres Tivee of drie per duizend positief t.b.c.-lijders Russen eisen absurde vergoedingen voor telefoon en telegraaf Amerikaans machts vertoon in W -Duitsland Afsluiting Brielse Maas Communistische agitatie in Denemarken en Frankrijk IBaard-A acaotie V 71ste JAARGANG WOENSDAG' 23 MAART 1949 No, 20883 In een enveloppe, gesloten met het zegel van de Maestro di Camera, werd Donderdagsavonds de mededeling thuis bezorgd, dat Zijne Heiligheid ons 's Vrijdags om twaalf uur in speciale audiëntie zou ontvangen. Wij hadden voor deze uitnodiging al een ereplaats in ons knipselboek gereserveerd: bij de eerste de beste kamerdienaar zagen wij ze echter tot bureaucratisch controle-middel verlaagd en kregen ze nooit meer terug. Nauwelijks hadden wij de H. Vader verteld in wat voor functie wij hier in Rome ver hieven of Hij reageerde onmid dellijk. De Paus sprak zacht, maar zeer duidelijk verstaan baar en Zijn Duits was perfect. Tenslotte zei Hij „Ik geef U mijn zegen, U zelf en Uw familie en allen, die met de courant verbonden zijn en maakte nog een extra kruis. Daarna vaf Hij me een medaille met de beeltenis van de H. Familie en aan de andere VOOR HET VADERLAND GEVALLEN kant die van Hemzelf. Na mij nogmaals de zegen te hebben gegeven, ging Hij terug naar het midden van onze halve cirkel. Hart niet qp de rechte plaats Z. Em. Tli. Kardinaal Innitzer van Wenen ontvangt uit handen van eeh jeugdig Oosten rijkertje een gouden kelk, bestemd voor Z. H. de Paus en die een geschenk is van de Oostenrijkse jeugd voor de H. Vader NA DE STOOMCARROUSEL EEN RACKET-BAAN 7 ien jaar monniketlWer^ Grote historische waarde Millioenenwerk is aanbesteed De „Racket in the Moon" in aanbouw. Des Uijl brengt een van de konderden losse stukjes aan. Het mechaniek is half ajgewei-kt. Het product: de zweefcaroussel. De draaimolen is nog met draden verbonden aan een Cavioli-orgel. NIEUWE PREDIC.4TIE I AN PAI L OVERDAG ZACHT WEER i ■iqUMBp-' DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam- De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 "er kwartaal, f 1.30 per maand, 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB >DVERTENTIE-PRXJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte. 30 cent per millimeter hoogte. Con tract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie bureaus verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1-. Ieder woord meer 5 ets.. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Tweemaal moesten we na de Bronzen Poort de Zwitsers passeren, voor we via brede marmeren trappen een hoger ge legen binnenplaats konden oversteken. De garde daar wees ons naar de lift aan de overzijde en toen we op ie vierde ver dieping aankwamen, hadden we eigen lijk nog maar alleen de medaille van Sint Christophoor m de lift zelf goed gezien. Langs de muur van de eerste grote zaal zaten tientallen groepjes mensen te wachten, maar een van de Zwitsers daar verwees ons naar een kleiner aantal mensen, die allen stonden en even later kwam een Kamerdienaar in rood fluweel met kuitbroek en vuurrode kousen, die deze '.aatste groep meenam. Nieuwe zaal in, opnieuw wachten in de nabijheid van hogere gardisten. Het was slechts een klein groepje be voorrechten, dat in speciale audiëntie zou worden ontvangen. Misschien waren het alles bij elkaar ongeveer vijftien mensen. Drie geestelijken, van wie er twee Engels spraken en één 'n Franse Dominicaan was. Verder een familie vader, moeder, dochter ook Frans si ekend, enkele echtparen, een paar Amerikanen, van wie er een het proto type leek van de broad-smiling big bu sinessman en tenslotte, vlak naast de enige Nederlander en dichtbij een paar enorme officieren der Pauselijke garde, een Amerikaanse majoor, gewoon in al ledaags uniform met oen oijna on-Ame- rikaanse eenvoudige jonge vrouw en hun twee dochtertjes, die allebei lichtblauwe manteltjes en idem hoedjes droegen. De meeste dames van het gezelschap waren voorzien van rozenkransen en me dailles, die steeds weer zenuwachtig ge sorteerd werden. De vrouw van de ma joor had bovendien nog een vrij groot houten kruisbeeld èn het jongste meisje op de arm. Er zjjn 4?ie .verschillende audiënties bij de Heilige Vader mogelijk. Belang- 'iijke kerkelijke of wereldlijke autoritei- ten worden door Z. H in particuliere" audiëntie ontvangen; kleinere eroe >en ■óf afzonderlijke personen krijgen om be paalde redenen het voorrecht van een z.g. „speciale audiëntie", terwijl tenslotte bijna dagelijks talrijke pelgrims in een der grotere zalen door Z. H. worden ge zegend, waarna zij Hem de hand mogen kussen. Opnieuw schoven wij één zaal op, wer den met nog meer indrukwekkende pracht van uniformen en livrei omringd, .hoorden ons vervolgens andermaal af roepen en kregen toen het gevoel, dat de volgende zaal de laatste waren eigen lijk voor Vaticaan-verhoudingen waar schijnlijk nog slechts grote kamerswej „de" ruimte zou zijn, waar de Heilige Vader ons ontvangen zou. Het wachten duurde. Door de hoge zaal, geheel bekleed met rood gobelin, waarin het Pauselijk wa pen was geweven, zeefde het fel-witte middaglicht gedempt naar binnen, van achter wijd neerhangende glanzend witte gordijnen. Maar eindelijk zette de commanderen de officier toch zijn prachtig vergulde helm op, inspecteerde de speciale wacht d,? deuroPel"hg, ere-degens flitsten in het licht en een Monseigneur kwam ons beduiden, dat we een grote halve kring moesten vormen. Half één.kwart voor één: de wach tenden bekeken allen met die typische, tikje nerveuze, lege blik de wand met zijn brede fresco bovenrand, het met wit en goud bestucte plafond, raadpleegden opnieuw de twee klokken, gebruikten nogmaals hun zakdoek en wachtten ver der. De eenvoudige witte gestalte was bin nen vóór iedereen het goed besefte: geen commando's, geen pompeus luid ere saluut, bijna onverwacht-sne) was deze geheel in het wit geklede, tengere figuur in ons midden: de rug een weinig gebo gen, maar zeker niet stram efi stijf, het hoofd, zodra hij met de eerste geestelijke aan de overzijde sprak, iet. schuin, ais °m geen woord te missen van hetgeen hem verteld werd. De geestelijke knielde en kuste hem de hand. Terwijl hij sprak hield hij deze prachtige lange priester handen over elkaar, stelde vragen en luisterde. In de halve cirkel van mensen ging tnj van de een naar de ander, uiterst snel. maar wanneer hij bij een nieuwe pelgrim aankwam en de hem begeleidende mon seigneur diens naam en nationaliteit had voorgelezen, leek het of hij alle tijd had. Iedereen reageerde verschillend. De businessman knielde niet, maar schudde hem met een mengsel van zijn gewone Amerikaanse jovialiteit en waarschijnlijk voor hem ongewone eerbied de hand, had daarbij een brede glimlach voor de Paus Ik stond helemaal op het eind, zag de Heilige Vader naast me, hoorde nog on duidelijk Hollandais" en knielde. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht: Overleden t.g.v. oorlogsverwon- j ding op 23 Februari: korp. A. M. Terloo, uit Oudenbosch (N.Br.) Gesn. 28 Februari: sold- A- P. van der Vliet, uit Zouterwoude. Gesn. 5 Maart: sold. P. A. Ja- cobsen. uit Renkum. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 6 Maart: sold. H. J. den Brok, uit Oss- Gesn. op 7 Maart: sold. J. van Beek, uit Rotterdam; sold, T. Boer, uit Sliedrecht; korp. D. J. van Hunnik, uit Veenendaal. Gesn. 8 Maart: sold- L van den Bosch, uit Resteren- Gesn. 9 Maart: serg.' J- M. Harmsma, uit Haskerland. Gesn. 10 Maart: 2e It. W. War mer, uit Amsterdam; majoor C. de Zwaan, uit Amsterdam. Gesn. 11 Maart: sold. A. J. Ver- verda, uit Wierden (O.). Gesn. 13 Maart: sold. J. T. Hensgéns, uit Kerkrade; serg. J. M Hermens, uit Amstenrade (L.) serg- H. J- J- in 't Hulst, uit Venray; sold. J. P- Willems, uit Posterholt (L.). Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 14 Maart: sold. H. M. Raaymakers, uit Veghel- Gesn. 14 Maart: korp. J. C. Snaterse, uit Gouda. Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesn 27 Februari: Men. sold- 2e kl. inf. C. Jacob; Men. serg 2? kl inf R M Pomantow. Gesn. 28 Februari: .Tav- serg 2e kl inf Ngatman: Jav sold 2e kl. inf Sairan; proef verbintenis sold Soewardi. Gesn 1 M-»art: Men. sold. Ie kl- inf. A. E. Runtuwene; Boeg. sold. 2e kl. inf. Sastra. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 1 Maart: Mal. sold. Ie kl inf. Abdoerahin. Gesn- 2 Maart: Mal. sold. 2e kl. inf. Hasan, Gesn. 4 Maart: Amb. serg 2e kl inf.: Z. N. Mutulessy. Op Vrijdag 18 Maart j.l. had onze te Rome vertoevende redac teur het hoge voorrecht door Z.H. dc Paus tn een speciale audiëntie te worden ontvangen. B« deze gelegenheid verleende de Heilige Vader aan allen, die met de krant verbonden zijn, dus voorzeker nok aan 1 onze lezers, de Aposto- lischet Zegen. Het is met grote vreugd en diepe dankbaarheid, dat wij hiervan kennis geven. Wat toen volgde, was bijna nog mooier: het leek of de witte, blanke priesterge- stalt'e zich nog meer oprichtte, rijziger werd -smaller en hoger, toen hij na de armen wijd te hebben uitgebreid, ons allen als het ware omvattend, deze ar men langzaam ten hemel hief: een Ho gepriester, staande op de duizelend hoge top zijner macht, die God's Zegen af smeekte over ons, over onze dierbaren, over u allen Iedereen, die daarna de ttap afliep, Had een glimlach, iets blij's, iets gelukkigs sn u hadt de majoor moeten zien met zijn twee kinderen. Ik zelf liep met een klei ne gouden Maria-medail'e, speciaal door Z. H. gezegend naast die gelukkige vader, en had het gevoel of het feest was. Buiten op het Sint Pietersplein, ver blindend van licht, spoten de juichende fonteinen een ragfijne sluier, overvol rijke diamanten, naar een diepblauwe zonnelucht. Het was een dag om nooit te vergeten, een dag, die.een kwartier duurde. Gisteren is onder leiding van leden van de door de communisten beheerste ver enigde. Poolse arbeiderspartij een lelie campagne ingezet, gericht tegen de ka tholieke geestelijkheid van Polen. In het gehele land vonden door communisten op touw gezette demonstraties plaats De demonstranten namen resoluties aan, waarin de katholieke geestelijkheid werd gewaarschuwd, dat zij zich „buiten de politiek heeft te houden". Voorts werd in deze resoluties het Vaticaan van een „anti-Poolse houding" beschuldigd. De Poolse dagbladen, die tot dusver slechts weinig belangstelling door het geschil tussen Kerk en Staat hadden ge toond gaven gisteravond onder grote koppen deze resoluties weer. Volgens kringen, die in nauw contact staan met de sovjet-autoriteiten, zullen de tienduizenden sovjet-soldaten, die ge durende de laatste tijd in Oost-Duitsland zijn aangekomen, deelnemen aan de ma noeuvres. die gisteren begonnen zijn De nieuw aangekomen troepen zouden voor namelijk bestaan uit 19 en 20 jarige sol daten, die hun dienstplicht vervullen en een vooroefening in de sovjet-unie heb ben gehad. Gelijk men weet. wordt thans in de Zuidwesthoek van Zuid-Holland de ge hele bevolking doorgelicht op tuberculose. In Pijnacker werd er een begin mee ge maakt en nu is men sinds een paar weken bezig in Voorburg. Tiet loopt hier uitstekend, verzekerde ons de leider van het onderzoek, dn. W A. Griep, die we er naar vroegen. De deelneming is wel niet zo algemeen als in Pijnacker, waar 98 pet. der bevolking zich liet onderzoeken, maar voor Voor burg mógen We tóch wel rekenen op 90 pet. Reeds hebben er zich 32.000 personen voor het onderzoek opgegeven, waarvan reeds 13.000 zijn doorgelicht „Wij hopen op 28 April in Voorburg gereed te komen en dan beginnen we op 1 Mei in Rijswijk, daarna komt Leidschendam aan de beurt en na de grote vacantie het Westland" Het aantal te Voorburg geconstateerde t.b.c.-gevallen loopt, naar wij hoorden, nog al uiteen naar gelang de wijken, waar de onderzochte personen wonen. In de volkswijken is he* aantal groter dan in die der beter gesitueerden. Tot nog toe ligt het gemiddelde te Voorburg ongeveer gelijk met dat te Pijnacker. Dit gemiddelde is, dat 2 a 3 per 1000 onderzochte personen positief lijdende zijn aan t.b.c. en ongeveer 2 pet. tubercuieuse afwijkingen vertoont. Behalve dat men constateert of de on derzochte personen ■sal dan niet lijden aan t.b.c. doet men dikwijls ook heel andere en soms zeer merkwaardige ontdekkingen bij hen. Uit Pijnacker vernamen wc daarom trent talrijke voorbeelden. Het onge woonst was waarschijnlijk wel het geval, waarbij de betrokken persoon het hart aan de rechterkant bleek te hebben, ter wij] de lever links «at in plaat» van rechts. Bij een van de doorgelichte personen werd een breuk van het middenrif gecon stateerd. Vergroting of vormafwijking van het hart werd 53 maai waargenomen. Verder waren er 20 personen met 13 inplaats van met 12 ribben. Zeven inwo- pers hebben zgn vork-ribben Twee long ziekten niet van tbc-aard werden vastge steld en elf lichte longontstekingen. Bij de ca. 8000 doorgelichten werden 14 nieuwe gevallen van tbc. ontdekt. Tenslotte bevestigde bet onderzoek 't reeds eerder vastgestelde feit, dat man nen meer aangetast worden door tbc. dan vrouwen, doch dat zjj ook gemak- keiijker genezen, Dat geen enkel school kind aangetast bleek, schrijft men toe aan de activiteit van de schoolartsen- dienst. De Russen hebben de Amerikanen gisteren een rekening van t miliioen dollar gezonden voor de telefoon- en telegraaf verbindingen tussen Berlijn en de westelijke zones. De rekening, die van 1945 dateerde werd door de Ame rikanen botweg van de hand gewezen. Bovendien hebben de Russen de Ame rikanen verzocht, per maand 160.000 dollar te betalen voor de huur van te lefoon- en telegraafkabels. Een weige ring om deze te betalen, kan door de Bussen als een geldig excuus voor ver breking der verbinding worden be schouwd. Door een der economische functionaris sen van het Amerikaanse militaire be stuur, is verklaard, dat deze rekeningen onwettig zijn en in strijd met een over eenkomst, die drie en een half jaar ge leden door de Russen is getekend. Hierin werd bepaald, dat de Russen het vrije gebruik van de verbindingen toestonden, mits de Amerikanen ruim 400 km kabel ter beschikking stelden en voor de aanleg zorgden. Tevens stemden de Russen erin toe de verbindingen te onderhouden, van welke taak zij zich volgens de woordvoer der, uitstekend hadden gekweten. Een maandelijkse rekening van 160.000 dollar voor dit onderhoud noemde hij echter be lachelijk. De verbindingen kunnen onder houden worden voor een bedrag, dat dicht bij de 16 000 dollar ligt, meende hij. De oorspronkelijke rekening was af komstig van de Duitse Reichspost in de Russische zóne. Het was volgens de woordvoerder echter duidelijk, dat de re kening op initiatief van de Russen was gezonden, daar de Duitse .agentschappen rekeningen met de geallieerde landen via het Russische militaire bestuur moeten vereffenen „Op deze manier houden de Russen zich een slag om de arm", meende de deskun dige: „Want ingeval er iets mis loopt, kunnen zij de hele kwestie loochenen". De Amerikanen zyn het er over eens, dat deze kwestie onaangename gevol- De jonge uorcummer Theo den Uyl be hoort ongetwijfeld tot d° be°aafste en m populairfigurer van ?t gilde der kunstenaars en huisviijtbe efenaars in ons land. De prestaties van deze ruim dertig jarige caféhouder grenzen niet alleen aan het ongelofelijke, maai zijn werkstukken zijn ook van groti historische waarde. De scheppingen jan Theo den Uyl ge- ven een getrouw be- d van de oud-Hol landse kermisvermakelijkheden, het na- tonale vemaak bij uitstekToen Theo H=" hem daar boeide, en nu, 1,1 ilorie later, is het sproei l'carrousel onder zijn handen gegroeid. De van Benner, dat romantische stuk fj, is tot in de finesses waarheidsge we gegeven, op schaal 1 30. Het we k vond buitengewoon veel waardering, Theo maakte hiermee reeds een succesvol tournee door ons land. De jotr;e louwer heeft opzienbarende staaltjes van geduld en uithoudingsver- mog - geleverd. Zo maakte hij 2000 spie geltjes van nauwelijks één vierkante cen timeter oppervlakte en honderden schil derijtjes, waaronder zijrdie plaats 1 -nnen vinden op een vingernagel. Spij kers werden gouden l„zuinen, breinaal- c orgelpijpen en uit een bezemsteel to verde hij vlir „tuigjes. De carrousel met cake-welk bestaat uit 750 losse delen Zelfs de draaicrgelmuziek ontbreekt niet. want :en mortier-orgeltje van28 cm. lengte staat lustig te ju belen. De fraaie, bizarre beeldengroepen wérden -lie met d hanc. gesneden Men behoeft slechts een handle -ver té halen en tiles is in beweging edere minuut klinkt het sonore geluid van de stoom fluit (zelfs de toonhoogte van Benners stoomfluit is zorgvuldig geïmiteerd). Niet minder dan veertig, verschillende kleuren zijiï in dit juweel vs huisvli.itkunst ver werkt. Overal schittert het verguldsel on der het linner te -tdak. Deskundigen hebbe, uren lang gezocht naar afwijkingen van de echte stoomcar- rousel van Benner. Tevergeefs! Aan de pijnlijke nauwkeurigheid waarmee de bouwer zes en half jaar heeft ge werkt danken we d - grote historische W-arde van zijn werk. De laatste stoom- carrousel ging ïo 1946 op de Haagse Ma- rin'ekèrjnis in vlammen op, maar hierin eft .brok kermisromantiek voort. Na de succesvolle tournee bouwde Den Lyl een zweefmolen een getrouwe weer gave van het Kuinkel-model, maar met een modern tintje. T t is n.l. een vlieg- tu carrousel geworden, bestaande uit 340 losse delen. Men ziet op die molen 450 ingelegde spiegeltjes var- 7x5 mm. en juweeltjes van schilderijtjes op de kroon lijst. De zweefmolen stopt automatisch om passagiers in en uit te laten stappen Dan klinkt het be.letjeOok deze fraaie zweef werd o. schaal 1 30 ver vaardigd. Cavioli-orgels ontbreken op de heden daagse kermis, daarom plaatste Theo 4-last zijn zw©~l pra hi tig miniatuur Cavir'i orge met een lengte van 35 cm. Ook dit werkstukje heelt grote histori sche waarde. Voor ieder, die in een of andere vermaak-b-anche werkzaam is, vormt de collec ie van Den Uyl rijk stu diemateriaal, omda alles nauwkeurig is nagebouwd. En nog is deze „kermisgast" niet te vreden. Het oude kermisvermaak is nu voldoende belichaamd in de vorige werk- stul ken, vol lofwerk, spiegels, lampen en beelden -a thans wil Theo een indruk geven van het moderne kermisvermaak. De „racket in the moon'' is de naam van het vermaakapparaat van onze tegen woordige kermis. Voor de oorlog zag men die racket vrij zeldzaam. Het is dus wel de jongste aanwinst van de hedendaagse kermis. En weer toog Theo aan het werk schaal 1 30. Hij hdd alleen een kleine, ondui- del 'r- foto van het orivmeel tot zijn be schikking, maar „never mind", een paar dagen ronddwalen in de omgeving van de oorspronkelijke maanbestormer, een enkele ruwe houtskoolsehets en het werk kon beginnen! De eigenaar van ue racketbaan, de heer Datphin, volgt met belangstelling het monnikenwerk. Binnen enkele maanden zal hij ongetwijfeld verbaasd staan over de resultaten. Met oneindig geduld ko men de zestien sectoren tot stand, in to- ta plaats biedend aan 36 personen. De z-'-relijker bouw var de „racket" maakt v. Lf gen kan hebben voor de verbindingen tussen het geblokkeerde Berlijn en het Westen. Behalve de „luchtbrug" zyn deze verbindingen de enige schakel tus sen de hoofdstad en W'est-Duitsland. Nader wordt nog gemeld, dat het Ame rikaanse militaire bestuur de eisen tot betaling voor het gebruik der verbindmgs lijnen tussen Berlijn en de zones defini tief verworpen heeft. In Amerikaanse kringen wordt .verzekerd, dat tussen generaal Clay en maarschalk Sokolofski was overeengekomen, dat liet gebruik de zer verbindingslijnen gratis zou zijn. Het Amerikaanse leger zal op 6 April a.s. de z.g. Iegerdag, in Duits land de grootste leger-parade houden sinds het einde van de oorlog. Onder de 800 militaire voertuigen, die over de trainingsterreinen te Grafen- woehr (Beieren) voorbij zullen trekken, zullen zich minstens 250 tanks bevinden. Voorts zal de Amerikaanse luchtmacht aan de demonstratie deelnemen. Boven de tankprocessie zal door Amerikaanse jagers een luchtparaplu worden ge vormd. Officieus wordt vernomen, dat de leger-autoriteiten door deze grote pa rade West-Europa hopen te overtui gen, dat Amerika's deelnemen aan het Atlantisch pact gesteund wordt door een. sterk militair apparaat. Verleden jaar ging de iegerdag onopgemerkt voorbij. We hebben reeds eerder geschreven over het grote mpolderingsplan voor de Zuidhollandse eilanden. Ten behoeve van de zoetw- ter-voorziening van het Zuidwesten of wil men liever ter be strijding van de verzouting van water en land, zullen hier afsluitdijken worden gemaakt in de Brielse Maas en de Bot lek. Thans is deze zaak zover, dat binnen kort een begin wordt gemaakt met de uitvoering der plannen. Gisteren is n.l. in het gebouw van de dienst der Zuiderzeewerken te 's-Gra- venhage aanbesteed het maken van een afsluitdijk aan de benedenmond van de Brielse Maas en een afsluitdijk aan de bovenmond van de Botlek. Er waren vier inschrijvingen binnenge komen. Laagste was het Hollandse aan nemersbedrijf Zanen Verstoep N.V. te 's-Gravenhage voor t 5.072.000. Hoogste de N.V. C. J. van der Hoeven te 's-Gra venhage voor f 6.158.000. De gunning is nog in beraad gehouden. houtsnijwerk overbodig, maar er zijn veel technische moeilijkheden te over men. Zoals men weet. komt tussen de cirkel van zitplaatsen een reusachtige halve bol, die een gedeelte der wereld voorstelt en versierd is met kosmische beelden Dit stuk planeet nu. waarop een monsterachtige, -rijnzende Popey zit, d aait in de tegenovergestelde richting van de zitplaatsen-cirkel. Dit geeft een merkwaardig effect, maa. het baart veel moeilijkheden om het technisch mogelijk te ma'-en. Den Uyl draait zelf alle on derdelen van het mechanisme en wist zelfs de moeilijkheden van de holle as op te vangen. Ook bij dit werkstuk is weer een orgel gefabriceerd, n.l. een „Wellerhause" een waar pronkstukje. De xylophoon is ge- maa' van kralen van een collier De drie miniatuurorgels kunr.en alle spe- Ln, want Den Uyl heeft een mooie col- lectie &.amofoonplaten; opnamen van het beroemde orgel van Benner die op een pick-up worden gedraaid. Alle onderde len van de irookjeskermis worden ge borgen in een compleet wagenpark, dot nu al uit meer dan veertig wagens be staat. "akwagens, directiewagens, salon- nj tuigen, wagens voor het personeel, ma chinewagens met complete inhoud, niets ontbreekt. Een groot warenhuis in Amerika, Mar- s!» ill Fields, wil de kermis in het land van i'ncle Sam exposeren; C. W Schafer uit Parijs wit een contract afsluiten met 1 Don Uyl, om het recht van expositie en demonstratie in gehee Frankrijk te krij- i gen. Maar The' den Uyl zit nog rustig in I zijn pijpenla-café'tje op de Markt in Go- rinchem en bouwt zijn „Racket in the moon". Intussen staat h j nieuwsgierige 1 persmensen en andere belangstellenden te woord. Over een paar r.i_anden is er leen nieuwe expositie, die de populariteit an ..koning der knutselaars" opnieuw in het b:andpun' der belangstelling zal brengen. Van zeer vele gemeenten is reeds be kend, wanneer er de stemming voor een nieuwe raad zal plaats hebben. Voorbe reidingen ten behoeve van een verkie- zings-campagne worden allerwegen ge troffen. Bij de propaganda voor een bepaalde groepering is reclame met wat de par tijen gedurende de afgelopen jaren in de dienende taak presteerden gebruikelijk. Voor de communisten betekent die re clame-campagne een mager beestje, want de prestaties der communistische raads leden zijn niet van die aard geweest, dat de rode partij daarover veel ophef kan maken. En toch moet er tam-tam worden ge maakt, want er is ook nog een achter stand van 1948 in te halen. Paul de Groot en de zijnen kunnen niet ten tweeden male een standje van het Kremlin riske ren. Zij zouden geroyeerd kunnen zijn zonder het zelf te weten. En zo hebben dan de rode stad- en dorpsgenoten een verkiezingscampagne voor de nieuwe gemeenteraden ingezet op een „geestdriftige en vastberaden con ferentie van 414 gedelegeerden" met een enorme aanval op het.. Atlantischpact. In het licht der gemeenteraads-verkie- zingen noemde De Groot het oorlogsge vaar reëel. Voorts zullen de communisten in de massa moeten uitdragen. „dat het geen vaderlandsliefde is een roofoorlog te voeren en in Indonesië het bloed van onze kinderen te laten vloeien". Wat dit alles nu met gemeente raadsverkiezingen heeft te maken is ons, afgezien van de o.i. ontoelaatbare manier van zeggen, een raadsel. Volgens 't „Waarheids"-verslag waren er ook nog waardevolle suggesties voor de te voeren campagne. „Er werden belangrijke mededelingen gedaan uit de bedrijven, die omgescha keld worden op oorlogsproductie en over de groeiende ontevredenheid van de arbeiders in deze en andere bedrij ven. Een hoogovenarbeider sprak over de koortsachtige uitbreiding van de Hoogovens, die voor de oorlogsvoering van grote betekenis zijn. Tijdens de verkiezingscampagne zal dit aan de betrokken arbeiders duidelijk moeten worden gemaakt. Een bijzondere aaadacht hadden de woordvoerders uit Brabant en Lim burg, waarvan de kranige vrouwe lijke afgevaardigde van een stijgende activiteit onder de mijnwerkers mel ding kon maken." Terwijl de communisten dus weinig of niets gemeentelijks" offreren, om hun „gemeentelijke" candidaten op het kussen te helpen, kan overigens toch ren rode veldtocht met veel gedruis worden tegemoet gezien. En men '-art er van verzekerd zijn, dat het laboratorium der gifgassen onder hoge druk zal worden gezet. Volgens Gortzak zal de rode vredes partij een leger oor de vrede gaan mo biliseren. De oorlogstermen liggen in hun mond bestorven. Enfin, we weten weer waaraan we toe zijn en dus, en dus, en dus wat onze taak voor de eerstvolgende maanden is. W e zullen moeten duidelijk maken, dat met die rode grondstoffen geen garen is te spinnen. HENK VAN DER MAZE De verwachting van heden- tot morgenavond luidt; Droog weer met weinig wind en nog enkele overdrijvende wolken velden. Gedurende de nacht en vroege ochtend plaatselijk nevel of mist en tamelijk koud, doch bijna nergens nachtvorst. In de namiddag over het algemeen zon nig en zacht weer. Donderdag 24 Maart: Zon op 6.35 uur, onder 18.59 uur; maan op 5.27 uur, onder 13.05 uur. „In kringen van het Vaticaan wordt het Atlantisch verdrag beschouwd als „een formule, door bepaalde staten in vrijheid gekozen, om de gemeen schappelijke veiligheid in een deel der wereld te verbeteren", meldt het Italiaanse nieuwsagentschap „Ansa". In dit verband wordt herinnerd aan de vermaning van de Palus op 23 Febr. j.l., waarin hij qeide. „met vreugde zijn goedkeuring te zuilen hechten aan be wegingen, die ten doel hebben de vol ken steeds nauwer aaneen te doen slui ten, teneinde oorlog te voorkomen". „Voor zoverre nieuwe verdragen in strumenten des vredes zijn en de broe derlijke eenheid der volken bevorderen, worden zij gerangschikt onder deze categorie. Indien zy echter tot instru menten voor een aanval zouden wor den, of indien de-vrede door het sluiten van dergelijke verdragen bedreigd zou worden, is het duidelijk dat de Heilige Vader er niet zyn goedkeuring aan zou hechten". De Deense minister van buitenlandse zaken, Gustav Rasmussen, heeft gisteren Aan de stadsraad van Pretoria is voorgesteld, met het oog op de in wijding van het Voortrekkers- monument in December aanstaande aan enkele verkeersagenten vacan tie te verlenen (buiten bezwaar van de Pretoriaanse schatkist), ten einde hen in de gelegenheid te stellen, een bij deze plechtigheid passende baard te laten groeien. het Deense parlement verzocht, het oe- sluit der regering tot deelneming aan het Noord-Atlantisch verdediginaspac! goed te keuren. Voorts vroeg hij machti ging tot ratificatie van het verdrag, nadar dit de .volgende maand te Washington zal zijn ondertekend. Sprekend over Groenland, zeide de minister, dat zijn Amerikaanse coilega. Dean Acheson, verklaard heelt. da. „d" bases van Groenland nooit voor agres sieve doeleinden zouden worden ge bruikt". De heer Acheson was zich levendig bewust van de noodzakelijkheid, dat Denemarken Groenland moet blijven be sturen zonder tussenkomst van Ameri kaanse autoriteiten. Ik wens nadrukke lijk te verklaren; dat Groenland niet is verkocht, dat het óok niet te koop is", aldus Rasmussen. Nog vóór dé Deense minister van bui tenlandse zaken het woord nam. protes teerde de communist Larsen al tegen deelname van Denemarken aan Het pact. Zijn protest werd met 116 tegen 7 sim men verworpen. De minister werd van de publieke tribune af herhaaldelijk onderbreken door leuzen als: I.Wij willen niet vech ten voor Wallstreet" en „Leve de sovjet unie". Een dergelijk incident is in de parlementaire geschiedenis van Denemar ken nog niet voorgekomen. Ook in de Franse nationale vergade ring was gisteren de deelname aan het pact oorzaak van c^mumriische agitatie De commumstenleider DjcIo. eiste een onmiddellijk debatover het pact, dat hij in strj-|dWanL-e^: Fran-?Russisch verdrag en het Hand\ e^t Het communistische voorste^ werd met 410 tegen 182 stemmen verworpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1