Ouders en hun opvoedingsrecht Duitse strijd om confessionele school Besprekingen in Batavia Franse verkiezingsraadselen voor morgen W eerberieht SLAGEN Vronesteijn ontwikkelt nieuw initiatief 1 JONGEREN GAAN NIJMEGEN'S KROTTENSTAD ZUIVEREN V óórconf erentie- problemen STEUNT RUSLAND WESTGRENS VAN DUITSLAND? Geen kolenmijnen voor Nederland RUSSISCHE DRUK IN OOSTHOEK Het LENTEWEER BLIJFT NOG DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voor het vaderland gevallen Oud-directeur C.D.K. voor Bijz. Gerechtshof Advocaat de zaal uitgestuurd Kruithuis op de vliering Naar vrijheid van de „C. A. Banck" Van tivee kwaden het minste kiezen Sluit Sovjet-Unie haar consulaten in Iran? Indië-lijn bracht f 53 millioen op in 1948 Denemarken lid van liet N.-Atlantisch pact J >1 71ste JAARGANG ZATERDAG 26 MaART 1949 No. 20886 KATHOLIEKEN VOOR ZWARE TAAK Sstodare HET „PLAN-MARIENBOSCH X Een jaar voorwaardelijk geëist Doodstraf-eis gehandhaafd tegen Velser politieman De Engelse minister Barnes overhandigt aan zijn Ned. ambtgenoot, minister Spitzen, een chèque van bijna 9 millioen, ter afdoening van de financiële regeling voor het gebruik van de Nederlandse koop vaardijvloot in de oorlog. UNCI NODIGT PARTIJEN UIT De Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië heeft be sloten de partijen in het Indo nesische geschil uit te nodigen tot deelneming aan besprekingen volgende week te Batavia onder auspiciën van de commissie. Reuter meldt nader, dat de com missie Woensdag 30 Maart als de openingsdag van de besprekingen tussen de republikeinse en Nederlandse delegatie heeft voor gesteld. BERGERS OP HET BLOEMEN- DAALSE STRAND Naar ons van zeer deskundige zijde wordt medegedeeld, zullen de z.g. „kleine grenscorrecties", wat Limburg betreft, slechts de nauwe hals van deze provincie ten Noorden van Sittard wat ver breden. Van gebieden, waarin kolenlagen aanwezig zijn, die voor de economische toestand van ons land van het allergrootste belang zouden worden, wanneer onze mijnen uitgeput raken, is helaas geen sprake. MINDER ZACHT WEER OVERDAG Ook Zuid-Afrika voelt voor deelname TE STIJF IN DE GEWRICHTEN VAN VERPLEEGSTER TOT STAFVERPLEEGSTER DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 "-er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Men schrijft ons Van deskundige Duitse zijde: In de parlementaire raad te Bonn wordt momenteel beraadslaagd over een grondwet, die voor de bond van West-Duitse landen de grondslag zal zijn van een nieuwe bondstaat. In deze grondwet zijn de individuele rechten der mensen erkend en toen door de chistelijke partijen verlangd werd, dat ook de rechten der Kerk en de rechten van het gezin erkend zouden worden, ontstonden er wrijvingen. Maar tenslotte kon men het toch over een deel dezer rechten eens worden. Zo heeft men b.v. de formuleringen uit de oude grondwet van Weimar over genomen, om de rechten der Kerk te waarborgen. Ook heeft men het huwe lijk en het gezin onder de bescherming van de staat gesteld. Men heeft verder een artikel in het ontwerp-grondwet op genomen, waarin wordt vastgelegd, dat in alle scholen godsdienstonderricht volgens de beginselen der Kerk gegeven zal worden. Ook het recht der bijzonde re scholen heeft men in het ontwerp- constitutle opgenomen. Daarentegen heeft de meerderheid der afgevaardigden (dat zijn de communis ten, socialisten en liberalen) geweigerd een voorstel der christelijke partijen (namelijk christelijk-democratische unie, centrum en Duitse partij) te aanvaar den volgens hetwelk de ouders het recht zouden krijgen, het karakter der openbare scholen, die hun kinderen moeten bezoeken, te bepalen. In Duitsland was het stelsel der volks scholen namelijk steeds een stelsel van openbare scholen: bijzondere scholen bestonden er slechts weinige. Wel hield de openbare school rekening met de re ligie der leerlingen. Enkele landen van D© regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesn. 6 Maart: korp. G- Brete- ler, uit Enschedé. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 8 Maart: sold. P. C. Bas- tiaanssen, uit Breda. Overleden t.g.v. oorlogsverwo-n- ding op 10 Maart: wachtmeester jhr. J- B. D. Tulleken, uit Amster dam- Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 14 Maart: serg. G- J. M. Tanke uit Hengelo (O.). Gesn. 15 Maart: sold. H. Verweij, U1Gesn l^Maart: 2e It- C, Götze, aDnel uit Rozenburg (Z.H korp. A Hannewijk, uit Heinkenszand (Z)- sold. H. M. van Meel, uit Middelburg; korp. J- J- Wester, uit Beverwijk. R k. Gesn. 18 Maart: le It. K. fia ker, uit Schiedam: sold- J- lander, uit Zuidland- Gesn. 19 Maart: sold. J- Wou ters, uit Bladel (N.Br.). Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesn. 16 Maart: korp. art. P- Krikke, uit Kortezwaag (gem Opsterland)le It- inf. J. van Wollingen, uit Amsterdam. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 19 Maart: serg.-maj.-instr. J. Klap, uit Koudekerke. Duitsland uitgezonderd, was de open bare school daar overal een confessionele school, d. w. z. een Katholieke of een Protestantse. De nationaal-socialisten zijn het pas geweest, die, tegen het pro test der bisschoppen en tegen de wil der christelijke ouders in, deze scholen in in terconfessionele scholen hebben veran derd: dus in scholen, die door kinderen van allerlei richtingen moesten worden bezocht: Katholieken, Protestanten en vrijzinnigen. Maar reeds in het jaar 1946 is in Beieren en in Noordrijn-Westfalen de confessionele school, na een onder de ouders gehouden stemming, weer inge voerd. In het jaar 1947 ook in Zuid- Rijnland. In de socialistisch geregeerde landen strijden de christelijke ouders, tot nu toe grotendeels vergeefs, voor het herstel van de oude rechtstoestand. In Sieeswijk-Holstein b.v. heeft de meer derheid der ouders de confessionele school geëist. Maar de socialistische re gering daar heeft geweigerd, de eis der ouders in te willigen in Beneden-Saksen is een deel der vroegere confessionele scholen opnieuw opgericht. In andere gemeenten wordt daarvoor nog gestre den. In enkele gemeenten hebben de Katho lieke ouders een schoolstaking gehou den tot hun de vestiging der confessio nele school werd toegestaan. Om aan de schoolstrijd in de afzon derlijke Duitse landen een eind te ma ken en weer de schoolvrede te herstel len, hadden de christelijke partijen in de parlemenaire raad te Bonn, gelijk reeds gezegd, het voorstel ingediend, da' in elk land van de te vormen Duitse staat het recht der ouders zal erkend worden, om voor hun kinderen een confessionele school te eisen. Want, al zouden de Duitse landen in 't algemeen in cultuurkwesties souve- rein zijn, dan zouden zij toch niet het recht hebben, een natuurrecht als het ouderlijke recht, te schenden. Maar zij zouden verplicht zijn, in de landswetge- ving dit natuurrecht te eerbiedigen Tot nu toe hebben de bovenvermel de meerderheidspartijen (zfj hebben een meerderheid van 3 stemmen), dit - natuurrecht niet in de grondwet van de nieuw te vormen bondsstaat wil len opnemen. De laatste beslissing valt echter pas in de plenaire zitting. Be christelijke partijen hebben echter thans reeds een nieuw voorstel inge diend. Voor het geval, dat het eerste voorstel verworpen zou worden, moet een beroep gedaan worden op het volk en dus een volksstemming gehouden worden, zo luidt dit voorstel. By de stemming over dit voorstel zal blijken, welke partijen werkeiyk democratisch zyn en voor ware gewetensvrijheid op komen. Deze hele kwestie heeft daarom in Duitsland zulk een grote betekenis, wijl zovele Katholieke vluchtelingen uit Sile- zië naar Diaspora-gebieden zijn ver plaatst. Zij hebben alles verloren: huis en hof, beroep en arbeid maar één ding willen zij onder geen voorwaarde prijs geven: het recht der ouders op de op voeding hunner kinderen. Het is nu voldoende bekend, dat er in de Nijmeegse benedenstad mensen leven in krotten, waarin een rechtgeaard Neder lander zelfs zijn hond niet zou willen on derbrengen. Daarom is het niet nodig hier nogmaals in te gaan op de „bijzonderhe den", die deze bouwsels kenmerken en die voor het grootste deel gebreken zijn: ge brek aan waterleiding, aan gas, electrici- teit, toiletten, gebrek aan ruimte, maar overvloed aan.... ratten. Wij hebben reeds in het kort melding gemaakt van het gelukkige initiatief, dat enige Nijmeegse jongeren van alle stan den onlangs genomen hebben om de be woners van Nijmegen's meest donkere buurt in hun grote noden bij te staan. Leden van de KVP-organisatie én „De nieuwe koers" hebben hiertoe de handen ineen geslagen. Een actieve kern van 35 man, jongeren van 19 tot 30 laar, heeft door de wijk gezworven, met de mensen gepraat en de stand van zaken opgeno men. In een café aan de Waal hebben de jongelui hun hoofdkwartier opgeslagen, daar worden alle gegevens verzameld, in gedeeld en geregistreerd Met deze gege vens zoeken zij contact met gemeentebe stuur en andere officiële instanties. In ant woord op de critiek, die zij te horen krij gen, bijvoorbeeld, dat zij tot nu toe weinig practisch werk hebben geleverd, komen zij met een plan, dat zij kort eh krachtig Aïet plan Mariënbosch" hebben genoemd, uit voormalig doorgangskamp voor uitge- a!S-i liitse:rs, wordt met ingang van opgeheven. De bestem- ictie haar n°g Piet vast- Als de jongeren- ners er in Het gaan de krotbewo- hossen kamP ligt prachtig in de derdtai nissenhntf6" Niimefien Een hon- ken een zeer enige houten barak" Ken, een zeer grote nissenhut Hip als hio- scoopzaal heaft dienst gedaan een klein badhuis en een keukengeb0Uw vorm n een dorpje op zichzelf. De j"ongeren™t"ie heeft nu aan het.gemeentebestuurvoorge! steld deze barakken behalve Te houtfn. die zijn al verkocht zo te vht dat zij door 100 gezinnen ui, de bTden-' stad bewoond kunnen worden. De archi tect, die het actie-comité adviseert, heeft berekend, dat men met f looo npr Knrolr een behoorlijke - Per barak eensgezins-woning kan De zich eindeloos voortslepende Indo nesische kwestie is door de aanneming van het Canadese voorstel in een nieuw stadium gekomen. Aanvankelijk was de formulering het Canadese voorstel zo uitgevallen dat daarin alleen aan de Unci zou word verzocht haar medewerking te verlenen tot het houden van een voorbereidende conferentie die ten doel zou hebben de tijd waarop en de voorwaarde waaronder een ronde-tafel-conferentie zou worden gehouden. Over een onmiddellijk herstel van de republikeinse regering te Djocja werd niet gerept. De vraag wanneer men zou be horen over te gaan tot uitvoering var) artikel 2 van de Veiligheidsresolutie waarin dit herstel wordt geboden, werd open gelaten. Al spoedig bleek, dat de republikeinse regering voor dit Canadese voorstel niets voelde. Palar vroeg herstel van de repu blikeinse regering te Djokja binnen veer. tien dagen en z. i. moest het 't eerste doe) van de preliminaire conferentie zijn, zulks «innen die korte termijn te verwe zenlijken. Ook Amerika wenste een zeer nauw ve?b0akndATussek„ de voorbereidende con ferentie en de uitvoering resolutie. nnder is ge- Het gevolg van een en ander is ge gevoig vd voorstel door weest, dat er een nieuw indcrdaac Canada werd ingediend, waa aan de voorbereidende ^TTerwezen" doel werd gesteld behalve de /_taking lijking van punt 1 der resolutie staking van de vijandelijkheden) ook p rugkeer naar Djokja) Er is op s dat er toch nog wel lichtzij<|en gewijzigde Canadese voorstel v zijn in »zover daarin de verweze J van de terugkeer naar Djokja (pu afhankelijk gesteld is van de staking de vijandelijkheden (punt 1) De vraag echter in hoeverre men ook in de praK .1 aan deze koppeling zal vasthouden. Het is nog niet bekend welk® dei standpunt zal zijn van de NederlaL~e regering t.o.v. het aanvaarde Canadese voorstel, d.i. of zij de uitnodiging. 4 de Unci haar voor de voor-conferentie zal doen, zal aanvaarden. Naar onze mening zal de regering deze uitnodiging moeilijk van de hand kunnen wijzen ook al is er, gelijk dr. v. Royen aan dé pers heeft verklaard, veel in dit voor stel, wat „moeilijk te verteren" ts, ln. derdaad zal het moeilijk te verteren zijn voor de Nederlandse regering, dat de oorspronkelijke bedoelingen die zij met haar plan van de Ronde-tafel-conferen tie had, eigenlijk niet meer te verwezen lijken zijn. Zij wilde daarmede het Initia tief wederom in eigen hand krijgen en de uitvoering van de resolutie van 28 Januari jl. overbodig maken, met name op het stuk van Het herstel van de republikeinse regering in Djokja Bij het streven naar dit doel heeft zij. jam merlijk gefaald Wederom is onze rege ring voor de harde onverzettelijkheid Van de Veiligheidsraad geplaatst, die blijft vasthouden aan zijn beslissing, dat an aiie politieke onderhandelingen en «nn de overdracht van de souvereiniteit aan de instelling van een mterim- gerinf het herstel van de republi keinse regering te Djokja moet vooraf- ?aWanneer men bedenkt, hoei nadn* kelijk de regering én in heeft dat zij tIvèngzulkSeendhe7stel op dit ogenblik zeer ernstige bezwaren heeft, wijldnzou leiden tot wanorde en terreu men, welk een weerzin zij te overW'tTn zal hebben, voordat zij de weg waarheen de laatste beslissing van de Veilighe raad haar dringt, gaat betreden. Wat er van zij, indien de regering mocht besluiten over deze weerzin heen te stappen, dan zal het zaak zijn dat zij 'n haar tegemoettreding van de andere partij zo ver gaat als enigszins kan. Het verleden heeft immers geleerd, dat er slechts twee mogelijkheden zijn om het republikeinse probleem aan te pakken: ni. ofwel radicale afwijzing van alle aspiraties van de mannen van Djokja met aanvaarding van alle internatio nale, nationale en Indonesische con sequenties. ofwel een zeer soepele hou ding. De middenweg voert tot steeds nieuwe teleurstellingen De soepelheid die de regering zal behoren te hebber voor het geval de voor-conferentie door- gaat, heeft natuurlijk haar grenzen Deze worden getrokken door de verantwoor delijkheid, die de regering nu eenmaal t.o.v de Nederlandse troepen, de bevol king in Indonesië en het Nederlandse volk heeft. Reeds mét die soepelheid zal het de uiterste takt vereisen om van deze ont worpen voor-conferentie iets terecht te brengen. maken. Een kwestie van een ton dus. De medewerking van officiële zijde voor de initiatiefnemers is nog erre van ideaaf, Tekenen van particuliere steun komen reeds uit alle delen van ons land binnen. „Mariënbosch" is thans bij de officiële instantie in studie. De jongeren verwach ten er alles van en de gezinnen uit de Nijmeegse benedenstad krijgen weer hoop Na een langdurige zitting heeft de pro cureur-fiscaal van het B G. te Arnhem tegen de voormalige directeur van het Centraal Distributiekantoor S. de Hoo een gevangenisstraf van een jaar voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar ge- eist en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van tien jaar. De H. werd o.m poging tot arrestatie (met assistentie van de Grüne Polizei) van ds Slomp (Frits de Zwerver) ten laste gelegd en tevens zou hij een distributieambtenaar, die ver dacht werd van diefstal van distributiebe scheiden, aan de politie hebben overge leverd. De adv.-fiscaal bij het Amsterdams B.G. mr. B. Besier, die reeds tweemaal de dood straf tegen j. Langendijk uit IJmuiden, lid van de beruchte groep van kamer 21 op het Velsense hoofdbureau van politie, had geëist, persisteerde gistermiddag, toen de zaak voor de vierde keer werd voort gezet, bij zijn eis. Mr. G Ionker, die de verdedigster mevr. mr. G Hartkamp-Donker Duyvis op haar verzoek assisteerde, hield het eerste deel van het pleidooi. Hij zeide o.m. dat hij meende dat een aantal getuigenverklarin gen niet geheel betrouwbaar was. Mevr. mr. Hartkamp bepaalde zich tot de kwes tie oi L. bij a'le hem tenlaste gelegde pun- t n zelf tot zijn daden het initiatief had genomen. Tijdens een discussie tussen de presi dent en haar zei de eerste plotseling: „Als u zit te lachen kunt u beter de zaal ver laten. want U verstoort de orde". Mr. Ionker, die op dat ogenblik naast zijn vrouwelijke confrère stond, vroeg daarop: „Is dit tegen mij gericht, meneer de president?" President: „Ja, U verstoort de orde, welke ik hier heb te handhaven en ik verzoek U de zaal te verlaten". Mr. Ionker tot president: „Ik ga, maar zal mij hierover bij de deken beklagen". Hy verliet daarop de zaal. Uitspraak 8 April a.s. dBDe, P°Htie te Schoondijke ontdekte oo mcZïfT8 van het in de kom der ge landbouwersknIchtUiSp bDWOOnd d°°r de siaaDiaaK ifrJ? p- Porey- een °p- Eniae rfni» munitie en springstoffen. mingsdienst verw7derd n rt Tr" stelt een onderzoek naa. a van het gevondenet herkomst De eigenaren van het Zweedse vracht schip C. A Banck, dat nu al een paar weken hoog en droog op het Bloemen- daalse strand omhoogrijst, zijn niet van zins hun kostelijke schuit zo maar prijs te geven. Integendeel, zij willen het uiter ste doen om haar te oergen. Onder belangstelling van vaak vele honderden is ei begin gemaakt met de werkzaamheden daarvoor. Sinds Woens dagmiddag is een aantal mannen bezig om zakken met zand te vullen en hiervan een dam op te werpen rond de scheeps romp. Ook werden enkele zware anker kabels uitgebracht, waaraan het schip via kr chtige stoomlieren naar zee zal moe ten worden gesleept. Als de dam gereed zal zijn, komen de draglines een 2% m. brede geul graven aan beide zijden van het schip. Het zand uit deze geul wordt gestort achter ie zandzakken, zodat het schip in een ste vige omwalling komt te liggen. Daarna komen zandzuigers een weg banen naar de ze® e|4 gaan de lieren aan het draaien. Men hoeft echter geen haast te maken om het schip na te wuiven als het weg vaart, want ook in de gunstigste omstan- 'ïgheden zal het werk nog een paar maan den vorderen Volgens het te München verschijnende weekblak „Echo der Woche" zouden de Westelijke grenscorrecties ook een rol ge speeld hebben bij de contacten, die Oost- Telefonisch van onze Parijse corres pondent. Op de vooravond van de tweede ver kiezingszondag is er nog steeds on zekerheid, of de 40 pet. thuisblijvers van de eerste stembusgang thans tot andere gevoelens zyn gekomen. Er zijn, zoals nien weet, meer dan 700 herstemmin gen morgen. De drie grote formaties hebben alles in het werk gesteld, om de keuze te vereenvoudigen. Dientengevol ge staan in de overgrote meerderheid der cantons slechts twee candidaten tegenover elkaar Men kan wel zeggen, dat alle kansloze candidaten zich heb ben terug getrokken. Wat de partijen der regeringsmeerder heid betreft, hebben linkse onafhaakelij- ken en ook een aantal rech.sen, radicalen en socialisten alleen die candidatuur ge handhaafd, die verleden Zondag de meeste stemmen heeft verkregen. De overgeble ven coaiitie-candidaat wordt nu gepre senteerd onder het etiket van „republ;- keinse verdediging". De indruk bestaat, dat deze samenwerking algemeen gevolgd zal worden, behalve in enkele cantons, waar de schoolstrijd hevig is en de so- De verwachting van heden tot morgenavond luidt: Overwegend droog v»eer met ge durende enige tijd overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk och tendmist. Zwakke tot matige, naar Noordelijke richtingen draaiende wind. Overdag minder zacht. Zondag 27 Maart: Zon op 6.28 uur, onder 19.04 uur; maan op 6.15 uur, onder 16.46 uur. Maandag 28 Maart: Zon op 6 26 uur, onder 19.06 uur; maan op 6.25 uur, onder 17.56 uur. A. P- verneemt uit welingelichte bron, dat de Russische regering heeft besloten „voorlopig" haar drie consu laten in Iran te sluiten. Zoals bekend, heeft Iran gedurende de laatste weken verschillende scherpe aanvallen van Moskon te verduren gehad. Iran heeft een 28-jaar oud verdrag met Moskou, dat de Russen het recht geeft troepen naai Iran te zenden >n<»en zij van mening zijn, dat een dergelijke actie noodzakelijk is voor hun zelfverde diging. Onlangs heeft Moskou Iran ervan be schuldigd, als een Amerikaanse basis .e worden opgebouwd, gericht tegen de sov jet-unie. In bepaalde kringen was men bevreesd, dat deze beschuldiging de eer ste stap was van een Russische poging om troepen naar Iran te kunnen zenden De Amerikaanse minister van buiten landse zaken heeft deze week met na druk verklaard, dat „de onwaarheid var de Russische beschuldigingen duidelijk aantoonbaar is" en dat de Ver Staten geen basis in Iran bezitten, noch van plan zijn er aan te leggen. Te Lake Success gelooft men, dat de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen nog niet zijn verbroken en dat de ambassades in Moskou en Teheran ge handhaafd zullen blijven. Iraanse gede legeerden bij de Ver Naties onkenden iets van de gebeurtenissen te weten Mer; sprak de verwachting uit, dat het geschil nog we! zal kunnen worden op gelost zonder verbreking van de weder zijdse diplomatieke betrekkingen De zeel strenge oerscensuur van de Iraanse re gering maakt het -.nmngpHik. een helder beeld van de toestand te krijgen. cialisten eisen, dat op een laicistische can. didaat wordt gestemd. De communisten handhaven hun candi daturen in de districten met voor hen in teressante stemcijfers. Hun slagwoord is „tegen het Atlantisch verdrag en tegen de Amerikaanse Marshallplan-hulp". De Gaullisten bevinden zich in de eigen aardige positie, dat hun een aantal suc cessen verzekerd wordt door radicalen en M. R. P., die van twee kwaden het minste zullen kiezen De verkiezingen kunnen dus uitlopen op een verpletterende nederlaag der com munisten, die het overgrote deel hunne' aftredenden niet herkozen zullen zien terwijl het aantal gekozen Gaullisten kan toenemen, juist door de hulp der rege ringspartijen. Anderzijds zullen de rege ringspartijen de communisten heel wal stemmen kunnen ontnemen door hulp van Gaullistische stemmers, die, ook zij van twee kwaden het minste willen kiezen. Naar aanleiding van de opmerkingen door de Kamerleden gemaakt t.a v. het ontslag van personeel bij de K.L.M., zegt de minister van Verkeer en Waterstaat in de memorie van antwoord op de begroting, dat het geen verwondering behoeft te wek ken, dat door de stormachtige ontwikke ling van de luchtvaart na de bevrijding, de K.L.M. iets meer personeel heeft aange nomen dan bij latere consolidatie nodig zou blijken te zijn. Wat de Amsterdam-Batavia verbinding betreft, deze draagt zeker bij tot de posi tieve zijde der exploitatie-resultaten; de inkomsten uit deze verbinding over 1948 bedroegen ruim f 53 millioen bij een totale omzet van f 150 millioen. Duitse politici in de laatste tijd in West- Duitsland gezocht hebben. Het blad zegt, dat de Christ.-democraat dr. Singer uit Leipzig bij besprekingen met Beierse politici het argument gebruikt heeft, dat de Sovjetbezetting bereid zou zijn de Westelijke Duitse grens te garan deren tegenover aanspraken van de Wes telijke landen. Singer wordt aangeduid als vertrouwensman van overste Tulpanow, de politieke adviseur van de Sovjetbezet- ting. Naar wij vernemen, is dr. Arnold, mi- nister-president van Noordrijn-Westfalen, uitgenodigd tot een bezoek aan de Britse gouverneur Bishop op heden. Officiële kringen nemen aan, dat Arnold bij dit bezoek over de omvang en uitvoering van kleine correcties zal worden ingelicht. Met 34 tegen 8 stemmen en 4 onthou dingen heeft de Deense Senaat de be slissing van de Tweede Kamer, deel te nemen ran het N. Atlantisch pact, goed gekeurd. De Deense mixister van bui- tc «andse zaken, Rasmussen, zal derhalve a.s. Woensdag naar Washing ton vertrekken, voor de ondertekening van het pact. Het debat in het Noorse parlement zal Maandag of Dinsdag a-s- plaa^s hebben. Men verwacht, dat alle parlementsleden, behalve de 11 communisten, voor deel neming aan het pact zullen zijn, zodat minister Lange Woensdag naar Washing ton kan gaan. Graaf Sforza, de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, is gipteren naar Parijs vertrokken op weg naar Washington, waar h het N.-Atlantisoh pact zal onder tekenen. Van zijn korte verblijf in Parijs zal hij gvbruik maken om een douane- overeenkomst tussen Frankrijk en Italië te ondertekenen. Zondag' iddag reist hij per vliegtuig van Parijs naar de V.S. Dr. Malan. de premier van Zuid-Afrika, heeft de vraag, waarom de regering niet was toegetreden tot het Atlantisch Pact, gisteren in het parlement beantwoord met: „Wij wachten op een uitnodiging". De Katholieke Kerk heeft zonder twij fel de beste leer, want deze leer is van Christus. Wat anders is echter, of de ka tholieken ook ingevolge hun leer de beste mensen zijn. Ware dit een feit, de wereld zou op slag veranderen. Wie zich de stand van zaken goed reali seert, zal moeten toegeven, dat katholie ken derhalve nog al in gebreke blijven. Is het wonder, dat er groeper-ngen zijn, die, geen heil ziende in het katholicisme, proberen de wereld volgens andere wet ten te laten draaien? Het vreemde daar bij is, dat die opvattingen en daden deor katholieken worden toegejuicht en mede worden gepropageerd. Eensdeels valt in stemming niet af te keuren, omdat de ideeën vaak katholiek van snit zijn, an derzijds staat men verbaasd over het ge juich, omdat zulks een ontzaglijk gebrek aan kennis omtrent eigen leer en uitspra ken verraadt. Daarom we schrijven zulks voor de zoveelste maal kan niet genoeg worden gehamerd op het aankweken van kermis van geloof, sociologie en economie naar katholieke traditie en op de noodzakelijk heid van het uitdragen van onze Roomse rijkdom. Waarom we het bovenstaande nog eens aan de man en de vrouw brengen? Ons trof een hoofdartikel in „Het Vrjje Volk", waarin niets meer of minder wordt gesuggereerd, dan dat de wereld socialis tisch op marcheert. Het zou ons te ver voeren de ontwikke lingsgang van de socialist van 1900 tot de P.v.d.A.-man van vandaag via Marx, re formisme, verburgerlijking, kapitalisme te schilderen. „De Waarheid" doet zulks reeds met bijtend sarcasme elke dag, met de extra-verklaring, dat eigenlijk alleen de communisten de socialisten zijn. Bij „Het Vrije Volk" kruipt echter ook het bloed, waar het niet gaan kan. Na de opmerking, dat er veel is gedaan, oreert het blad: „Maar we hebben het ongeluk gehad, dat ons volk toch te stijf in de gewrich ten is gebleken om het tempo vol te houden. De oude kwalen der confes sionele scheidingen ook op het politieke erf, de onoverwinnelijke zucht naar af scheiding en splitsing hebben ons ge hinderd. Wij zitten nog in moeilijkhe den, die wij waarschijnlijk al overwon nen zouden hebben als we een socialis tische regering hadden gehad. Wij bedoelen niet, dat we dan meer socialistische liefhebberijtjes hadden kunnen botvieren. Het eenvoudige feit ligt daar, dat er geen sprake is van lief hebberijtjes, maar van herstel van de welvaart, ook in ons land en dat dit herstel alleen mogelijk is langs de weg der socialisten. Langs geen andere." We hebben hierboven reeds verklaard, dat een socialist van 1900 er heel anders uitziet dan die van 1949. Omdat de P.v.d. A in verscheidene opzichten parallel is gaan lopen met onze richting, kunnen we vaak samen gaan. Doch dat wil nog niet zeggen, dat de richting socialistisch is. En wat onze stijve gewrichten betreft. De P.v.d.A. mag blij zijn, dat het zo'n progressieve en tegelijk wijze partner heeft in de K.V.P. Er zouden anders reeds lelijke stukken zijn gemaakt inzake eigen dom, socialisatie en kinderbijslag. Er zijn heus nog wel principiële punten waarbij de wegen uit elkaar gaan. Tot slot een vuurpijl met klap. Er komt een sovjet-vakverenïgingscongres in Amerika. Öp deze bijeenkomst is ook de Nederlandse E.V.C. geïnviteerd. De E.V.C. heeft de uitnodiging aanvaard. Hoe lang is het geleden, dat van E.V.C.- zijde elke onderhorigheid aan de C.P.N. werd ontkend! Een feit om te onthouden. HENK VAN DER MAZE. (Van onze weerkundige medewerker). Er is nog niet veel verandering in het heerlijke weer te bespeuren. De temperatuur, die gisteren tot 19 graden opliep in het zuiden en midden van het land, heeft daarmede een waarde bereikt, die niet vaak zo vroeg in het jaar voorkomt, hoewel het ook weer niet zo lang geleden is, dat het in deze tijd van het jaar zo zacht was als nu. In Maart 1945, in de dagen, dat de geallieerden de Rijn overtrokken, was het nog wat zachter. Ondanks deze hoge temperatuur overdag komt er nog iedere nacht vorst voor. Ook in de afgelopen nacht was dat het geval, toen de afkoeling op sommige plaatsen tevens mist tengevolge had, die in het noorden van het land het zicht plaatselijk tot 400 meter beperkte. Het gebied van hoge druk, dat de oorzaak is van dit fraaie weer, trekt steeds verder naar het Oosten weg. Het wordt echter gevolgd door een nieuw gebied van hoge druk, dat de taak van zijn voorganger ons mooi weer te bezorgen zal overnemen. Vanmorgen waren wij zodoende aan alle kanten door hoge druk omringd en de wind was daardoor zwak en veranderlijk geworden. Tijdelijk waait de wind dan uit de richting van de Noordzee, hetgeen tot gevolg heeft, dat wat minder warme lucht het land binnen stroomt. Maar dit is ook de enige verandering, die is op te merken. Oude vormen van maatschappelijk werk zijn sinds het uitbreken van de oorlog wezenlijk veranderd en nieuwe vormen zijn er bij gekomen, maar alle hebben dit gemeen, dat zij de uitdruk king zijn van nieuwe gedachten over en van nieuwe zorgen voor de mensen, a.e leven in groepsverband. En steeds meer wordt daarbij geëist van hen, die zich sieren met de naam van „maatschappe lijke werker" en die zich een levenstaak kiezen in de zorg voor de medemens in nood. Hier komt voor ons. katholieken, nog bij, dat meer dan in het verleden in het maatschappelijk werk een taak voor de leken is weggelegd op een terrein, waar voorheen de zorgzame en liefdevolle hand van de religieuzen de beleving vond van haar of zijn godsdienstige overtui ging en volle overgave aan God Want of het nu is, omdat de maatschappelijke zorg zich zo zeer heeft uitgebreid, of om dat het aantal religieuze roepingen niet meer zo talrijk is. zeker is wel. dat er een dringend beroep gedaan moet wor den op de katholieke leken om een ver antwoordelijke taak in het maatschappe lijk leven als roeping èn als beroep op zich te nemen Daarbij moet ook de opleiding tot de maatschappelijke beroepen een vernieu wing ondergaan, geheel aangepast aan de gewijzigde omstandigheden en verander de inzichten. Voor de katholieke leken zal in de naaste toekomst een opleiding nodig zijn, waarbij een meer technische scholing wordt gegeven, grote eisen aan de per soonlijkheidsvorming worden gesteld en een instelling om te leiden zal moeten worden meegegeven, tot nu toe in het maatschappelijk werk haast onbekend Hij, voor wie dit alles nieuw is, had de leerzame persconferentie moeten mee maken op de verpleegstersschool „Vro- nesteyn" te Voorburg, waar èn de oplei ding tot verpleegster èn die tot verpleeg- ster-in-een-leidende-functie onder de be zielende leiding van mej D Groothuizen, directrice van Antoniushove en dr Th Bloem, geneesheer-directeur van dit zie kenhuis. in moderne en geheel nieuwe banen wordt geleid. Over de opleiding op Vronestevn waar ook speciaal aandacht wordt besteed de sociale scholing en aan de persoonlijk heidsvorming. hebben we reeds meerma len uitvoerig bericht. De ervaringen, welke men in de wei nige jaren van het bestaan van „Vrone stevn" en ook van het bestaan van An- tonitwhnve als „lekenziekenhuis" heeft 0nved"an he°ft men steeds benut bij de opleiding van de verpleegsters. Iets an ders was echter de behoefte aan leken- verpleegsters in leidende functies, d'.e ook buiten het eigen ziekenhuis zo veel vuldig gevraagd worden. In verband met deze behoefte heeft de Stichting Vrone- steyn", die zich landelijk met de opleiding van verpleegsters bezighoudt, besloten m Sept. a.s. te beginnen met een speciale kader-cursus voor verpleegsters, o e reeds in practijk zijn. Deze cursus is be doeld als een aanvulling op de beroeps opleidingen en wel in die zm, dat meer aandacht zal worden besteed aan de or ganisatorische, administratieve, sociale en psvchologische facetten van de arbeid van de leidinggevende functionarissen in katholieke ziekenhuizen. De belangstelling voor deze nieuwe opleidingsvormen is groot. Dit blijkt wel duidelijk uit de vele aanmeldingen van jonge meisjes, die er nieuwe en tot nu toe ongekende perspectieven in zien. Dit blijkt ook en misschien wel spreken der uit het feit, dat deze onleiding nu reeds gedurende twee jaren aan de gang is en uitsluitend gefinancierd wordt uit particuliere biidragen. t.prviil mevr Wal ton het gebouw aan de Wet. zo welwil lend voor deze sebeol heseb'kbaar ste'de. Ook de overhp'd toont be^nesfeVing. Tn de Tweede K'mer heeft de ka'bnVeke afgevaardigde, dr Mol bii de hebe-do. ling van de begroting van Sociale Zak^n. voor deze onleiding een.1,,ri<' g~K~"'"m, terwijl minister Ruften zich vol belang stelling over dit initiatief heeft uitgela ten. Stichting „Vronestevn" ziet met spanning naar evt. subsidie uit: want van gedurende twee iaren uitsluitend op par ticulier initiatief dreef, zal in de naaste toekomst op deze wijze niet drijvende gehouden kunnen worden. TH. P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1