Vijf en vijftig Schiedam Meter boven Bioscopen deze week LAATSTE BERICHTEN 33 m ■ea wmm HET VERHAAL VAN EEN ANGST Bevolkingsvermeerdering stelt de regering voor verschillende problemen Nogmaals de Candidaatsstelling tig^s cpj MS Hl **i WrnÊÊm WALDO Congres te Amsterdam Djokja is niet verwoest ZATERDAG 26 MAART 1949 PAGINA 2 ffF; „Als je nu struikelt over de poot van dat statief, waarmee je zo staat te schutteren, dan Herinner je je nog die „foto van de week'' uit „LifeDat hele kleine witte stipje op de toren van de Kathedraal van Lincolnshire. Het was een meisje op hat ogenblik dat'J ;rJa, 55 Meter is wel een stukje en je ziet dat pas goed, als die leidekkersboven je hoofd aan dat kruis staan te rukken, dat de toren ervan beeft. Je leven hangt af van die paar onnozele spijkers, van wat touwen en planken DE STEM VAN DE LEZER GEACHTE HEER HOEK HET MOBILISATIEKRUIS NED VRACHTENMARKT week 1949 24.95 MEDISCHE ZONDAGSDIENST NIEUWE REGISSEUR VOOR ZUID-NED. TONEEL SCHIEDAM 35 RAADSLEDEN WORDT MUSIS SACRUM SCHOUWBURG? Ja, als plan wordt goedgekeurd Crossfire (Passage) ALS FA'A FR ZO'N KARW EI AAN HAD GEHAD, WAREN WE NU NOG „PARADIJSENAREN" REEDS DOOD VOOR ZIJN geboorte? r mföëZ'/'r'Z -* 'Mi 'A- M n M* *A H duiveltje pestte voort, nu we niet meer werden geabsorbeerd door het prachtige panorama. Maar we zijn buiten gekomen op het laatste platform voor de spits. We heb ben er ons statief aarzelend en met een beklemd en weeïg kloppend hart opgezet. We hebben foto's van de stad gemaakt en liggend op onze rug de veiligste houding in zo'n geval kiekten we die twee kerels, die zonder blikken of blozen, als wandelden ze over het Koe marktplein aan het werk waren op dat kleine stukje veiligheid 55 Meter boven de dood door verplettering. Toen we beneden waren hebben we ons rantsoen van een week wij zijn zuinig achter elkaar opgerookt en we zijn nog gaan geloven aan die advertentie van dat merk, dat propageert „Dit staalt de zenuwen." Hoe vaak hadden we met ontzag naar dat topje van de Gorzenkerk gekeken. Een paar stellages hingen ergens in de ruimte geplakt tegen de steenklomp. We wisten zeker, dat we daar nooit zouden staan. In de oorlog was het eens gebeurd, dat we hoog een toren waren ingeklom men nota bene om er „onder" te duiken. De ladders stonden los in de trapgaten en konden opgetrokken worden. Geen mof zou het wagen langs het klokzeel naar boven te klimmen. Met zwikkende knieën zijn we boven gekomen. 's Nachts liepen we tussen het waken door in een oerwoud, omringd door groene beesten met Duitse helmen op. Wij moesten over een ravijn, waarover een lianenbrug gespannen was. Die brug zwiepte. Als sok-ophouder-elastiek rekte de brug onder ons geschuifel, terwijl de beesten met de helmen grijnsden. Ge lukkig.... Daar was het hou-vast van een dwarstouw. Met zweet overdekt grepen we de kans en trokken het naar ons toe.... De bons van de klepel tegen de toren klok haalde ons uit de beklemmende nachtmerrie. We hadden het klokken- touw in onze handen geklemd en er met alle macht aan getrokken. Dat was de laatste herinnering aan een toren-beklimming en wij dachten, dat het de laatste zou blijven. Maar in die tijd wisten wij nog niets van journalistieke „zenuwen van bij stand." Een paar vezeltjes daarvan ont dekten we bij een reportage in het akelig kille November-weer van 1947, toen we over de glibberig_natte vijzel stelling Vötff Maassluis" schuchterden met een gezicht van de man van de vlie gende trapeze en de aarzelende benen en tastende handen van onze zoon, die gisteren juist zijn eerste zelfstandige stappen heeft gedaan onder luid applaus van magen en geburen. Eigenlijk, kwam het door Kapelaan de Wit, die zo vanzelfsprekend de vele treden van de toren begon te beklimmen, dat wy het aan onze mannen-eer ver plicht meenden, te acteren, of dit voor ons dagelijks werk was. Eerlijk gezegd, het ging vijf verdie pingen heel goed. De H. Hartkerk heeft beslist een comfortabele toren, wat trap- fen betreft gelukkig is hij alleen van de pastorie uit te beklimmen, anders zaten mogen alle jongens van de Gorzen erin. Ook de omlopen leverden geen gevaar op, want er was zoveel ruimte naast het gapende trapgat, dat jonge ge zinnen blij zouden zijn met zoveel woon ruimte. Dat wil niet zeggen, dat wij niet schuifelend een boog op een meter af stand van het gat beschreven om bij de volgende opgang te komen, veltje van de angst zit toch de hele tijd vervelende dingen te suggereren. Je voelt met een pink of de balustrade wel stevig staat, want als je de duim zou gebruiken, kon je zodanige „gewichts verplaatsing' krijgen, dat het evenwichts- centrum de schok niet meer kon door staan.. Je begon je reis naar de diepe aarde tegelijkertijd met die naar de hoogte.... nou ja, hemel een beetje vagevuur zal er nog wel bijzijn. Bij de gedachte aan het vagevuur begonnen we te denken aan de retraite van de Redemp toristen, hun levendige beschrijving van de hel, hetgeen ons nog twijfelmoediger maakte en een nogal onvolmaakt acte van berouw te weeg bracht. Maar intussen dat gezicht op de stad. De nevels verhinderen een helder uit zicht tot Vlaardingen en Overschie. Zelfs de schepen bij Wilton lagen als droom kastelen verwaasd, alleen de helder witte verf tekende, duidelijk contouren in de heiligheid. Dichterbij in de Wilhelmina- haven lag de Koningin Emma te pronken. Dit was een uitzicht, dat op geen ander punt van de stad te genieten viel. Hoe jammer, meenden wij, dat dit niet voor allen is weggelegd. Nergens is het ge zicht op de Rotterdamse haven, op de stad Schiedam en op de Waterweg mooier dan hier. Maar heel zelden alleen nu de nieuwe leien gelegd werden en de neon verlichting op het kruis moest worden aangebracht, bestond dt gelegenheid dit te ondergaan. Omdat wij gekomen waren om de plaatsing van het kruis vast te leggen, kreeg de angst weer een kans. We moesten nog hoger op. Nu was het niet langer een trap met treden en een leu ning, maar zo'n buigende steigerleer met sporten. Hadden we niet vaak gezien, hoe de bouwvakarbeiders die bestijgen? Oh, ja en de variété-artisten in het Pas sage-theater. Zoveel mogelijk 't zwaarte punt tegen de ladder aanhouden. Dus als een slak tegen de sporten plakken en naar boventreedje voor treedje, handje voor handje. Het ergste het middenstuk hebben we, al huiverende gepasseerd. We zijn boven, maar hoe komen we nu op de leer, die naar de top voert? „Stijve hark, dat komt ervan als je geen ochtendgymnastiek doet. Nu, blijft zö aanstonds je schoen achter die sport haken. Dat kan niét anders. Biceps heb je ook niet, want je doet te weinig sport. Reken er maar niet op, dat je aan zo'n kapspant zult blijven hangen tot er hulp komt. Er is niemand. Boven weten ze niet, dat je komt. Beneden weten ze niet, dat je hoger gegaan bent. Ze rukken en Wij stadgenoten zijtj verbolgen Als men een stad van „groot" formaat In een register niet kan vinden En als een „dorp" beschouwen gaat Neen, Hr. Hoek, DAT is te gortig Want overal waar je ook bent In heel ons land, daar zijn SCHIEDAMMERS Als mensen uit de STAD bekend, Mijn vrouw, die maakte mij verlegen Zo met dat vraag- en antwoordspel „Jouw dorpje is niet eens te vinden" Misschien begrijpt U me nu wel. Hebt U misschien van de Deviezen Uit „groot" Schiedam wel eens gehoord? En was het niet een S. V. V- er Waardoor een doelpunt werd gescoord? Wij hebben heus een Burgemeester En een Schiedams Gemeenteraad En straks behaalt ons voetbal-elftal Als Kampioen de hoogste graad. Als men om beter aan te duiden Zijn brieven richt aan Rotterdam Dan schrijft een Buitenlander simpel ..Near Rotterdam, daar ligt Schiedam" Wij stedelingen zijn verbolgen Schiedam is heus geen „dorp" mijnheer. Wilt dit dus even corrigeren We luisteren mee een volgend keer. Uitkijkend over Schiedam vanaf de toren van de H. Hartkerk bekruipt de toeschouwer een gevoel van trots en klein heid tegelijkertijd. Trots om deze stad, die van Oost naar West trilt van leven en arbeid. De rustig deinende bootjes van de Voorhaven aan de voet van de Werf Gusto markeren door het contrast van klein en groot de betekenis van Schiedam op het terrein van de waterbouw. En beginnend met de grote fabriekshal gaat de foto over in een reeks industrieën aan de Buiten havenweg en daarachter in Nieuw-Ma- thenesse, nu nog nauwelijks ontdekt, maar spoedig geheel gevuld met fabrieken en werkplaatsen. De nevel van de mooie voorjaarsdag omhult de torens van de glasfabriek. De lens moet bij het oog ten achter blijven als het er op aankomt door de mist heen te dringen en te zienhoe de Hema-flat fier uit de huizenmassa oprijst en de St. Jan nieuw en helder naar de hemel torent. De Havenkerk steekt een eigenwijs toren tje de lucht in en de Frankenland ligt massaal moederlijk tussen de kudde. Naar de rivier toe wordt het nog heiïger en nauwelijks is er iets van de kranen van Wilton-Fljenoord te ontwaren. Maar aan de voet van de toren ligt duidelijk en met de lelijke vanzelfsprekendheid deze open bare dienst eigen de gasfabriek, Elke stad moet genoegen nemen met haar aanwe zigheid en zij weet het. Valt het niet op hoe weinig groen of plantsoenaanleg er te vinden is in de Gorzen? Hier bovenin de toren worden de schoonheid en de feilen van onze stad zo duidelijk, dat we zouden wensen, dat er een toren zou verrijzen, die aan Schie dammers hun stad te zien zou geven, zoals zij haar nog nooit zagen. Deze foto is maar een gebrekkige poging tot compensatie van het gemis. GEHOOR Bij het secretariaat van de Nationale bond van oud-gemobiliseerden en oud strijders ..Het Mobilisatiekruis", afd. Schiedam, is thans bericht binnengekomen dat geheel belangeloos aan het kerkcon- cert op 20 April a.s. in de Grote kerk, alhier, ten bate van de gewonde militai ren in Indonesië, zullen medewerken: mevr. Maria Messer-Albers, alt; de heer H. Kromhout, bariton. Medewerkenden zijn thans: Mariniers kapel der Kon. Marine; mevr. Maria Messer-Albers, alt; de heer H. Kromhout, bariton; de Kon. Zangvereniging Schie dams Mannenkoor „Orpheus"; de Man- nenzangvereniging Apollo" te Rotterdam het geheel o.l.v. Kapitein Gijsbert Nieuw- land. Werken worden o.a. uitgevoerd van Handel, Brahms, Schubert en Ed. Grieg. Vermoedelijk zal in het koor een podium gebouwd worden, zodat de bezoekers een goed gezicht hebben op de Marinierskapel en de zangers. Tot aan het eerste vlondertje onder trekken aan het kruis dat het leven een de torenspits is het best te doen. En op Lust is en jouw angstkreet zullen ze m dat platform beneemt het gezicht op 1 dat lawaai met horen. Je valt regelrecht SfhipHam TT vnnrppr^t ggniimp tiid ds I diepte: minstens 35 meter op een Sdacht?aanlchri^Na&k dafdui-jbetonnen vloer. Alles is hier beton" Het BOTTERDAM, 25 MAART 1949 60 ton kjuitkalk Amsterdam; 65 ton mais Zutphen; 100 ton id. Weesperkarspel 80 ton ld. Maarsen; 100 ton ld. Amers foort; 160 ton meel Zaandam; 65 ton stammen Dordrecht; tl4 ton ld. Amster dam; 112 ton ld. Zaandam; 100 ton kunst mest Heereveen- 100 ton kolen Boskoop; 285 ton id. Den Haag; 150 ton id. Tilburg; 60 ton briketten Leiderdorp; 25 ton ruwe kwik Beekbergen; 100 ton fosfaat De Leur 200 ton id. Hengelo; 80 ton ld. Rozendaal; 21 stand hout Gouda; 2 lad. stukgoed Amsterdam. Kinderledikantjes zijn zo duur niet meer. Een vlotledikantje kunt U al kopen voor A. Hoogendijk, Tuinlaan 74, Tel. 68785 W. A. de Ridder, Stadhouderslaan 46, Tel 67590; F. Jungerius, Vondellaan 2, Tel. 67355; Apotheek Westendorp, Singel 81. Jan van der Linden, tot nu toe ver bonden aan de Haagsche Comedie, zal dit gezelschap gaan verlaten. Het volgende seizoen zal hij verbonden zijn bij het Zuid-Nederlands Toneel en wel hoofdzakelijk als regisseur. (Van onze Amsterdamse redacteur). „Drie problemen houden de rege ring In bijzondere mate bezig: le boe moet het welvaartspeil van het Neder landse volk gehandhaafd en verhoogd worden; 2e hoe zorgen wij voor een doelmatige huisvesting van personen en bedrijven en 3e hoe zorgen wü voor voldoende werkgelegenheid", aldus mi nister Joekes op hei congres over de gevolgen van de bevolkings-vermeerde- ring hedenmorgen in Krasnapolsky te Amsterdam. De tweede wereldoorlog, zo vervolgde- de minister, heeft ons een aantal zeer bijzondere en zware problemen nagela ten. Ons welvaartspeil kan daarom thans alleen met behulp van buiten gehandhaafd blijven, maar in de naaste toekomst zullen wij weer op eigen benen moeten staan Daarom zal het. nodig zijn dat onze export en onze diensten aan het buitenland meer opbrengen. Dit alleen al brengt een com plex vanproblemen met zich, maar deze worden nog verzwaard door de bevol kingstoename, die ongekend kan heten. Ook de huisvesting bergt een aantal problemen in zich. De oorlog vernielde veel en zette de aanbouw stop. Maar èn .de bevolking èn de bedrijven zullen zo Vooral in de laatste dagen zijn wij in staat geweest het Schiedam van de toe komst in een fel schijnwerper-licht te plaatsen. Van vele zijden heeft men plot seling ontdekt, dat hét menens is met die schone toekomst van groot Schiedam. Wal wijzen tekenen erop, dat er naar binnen en naar buiten nog veel gedaan kan worden, om belangrijker verbete ring in de mentaliteit te brengen, maar alles wijst in de goede richting Wat heeft de Raad met dit alles te maken? Wij zouden zeggen: alles. Het zou onheus en onjuist zijn om te beweren, dat onze vroedschap in het verleden niet vanuit Schiedamse belan gen dacht, maar niemand zal willen ont kennen. dat wij, de voortrekkers var, een welvarend levende gemeenschap. Schiedamse belangen op zoveel ruimer gebied zien liggen. Het gaat erom, of de toekomstige Raad reeds bezield zal zijn Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van de heer J. W. de Groot, eige naar van Musis Sacrum, deze zaal te doen verbouwen tot een schouwburg, die plaats zal bieden aan acht honderd bezoekers. De plannen daartoe zijn reeds ingediend en als er spoedig toestemming wordt ver kregen, wordt dadelijk een aanvang ge maakt met de werkzaamheden, die begin September gereed zullen moeten zijn. Van de huidige zaal zal het Verlaagde gedeelte achter de ingang aan de nieuwe schouwburgzaal worden onttrokken. Van dit gedeelte wordt een kleine, intieme foyer gemaakt voor gasten, genodigden en autoriteiten. Het tegenwoordige toneel met de daarachter gelegen coulissenberg- plaats wordt bij de zaal getrokken, waar door de totale lengte van de schouwburg zaal 24,6 meter zal worden. Rechts van de tegenwoordige zaal bevindt zich nu een stoelenbergplaats. Deze ruimte wordt bij de schouwburg getrokken, waardoor de zaal een breedte krijgt van 14,6 meter. Het toneel, van de zaal gescheiden door een orkestbak, wordt bijna 14 meter breed en 16,8 meter diep. De toneelingang wordt bijna tien meter. Ter weerszijden van de orkestbak zullen trapjes naar het toneel leiden. Het toneel krijgt een moderne outillage, waardoor toneelstukken, operettes, opera's, die omvangrijke decors en veel decorwis selingen vereisen, vlot kunnen worden opgevoerd, omdat tevoren de coulissen kunnen worden gereed gemaakt in de trekken, die zijn ontworpen. Ter weerszijden vah het toneel zijn zij tonelen ontworpen ten behoeve van de actrices en acteurs. Daar zijn ook enige kleedkamers gedacht. Achter het toneel bevindt zich de coulissenbergplaats. Achter in de ontworpen schouwburg zaal is een balkon ontworpen, dat men zal kunnen bereiken via een trap, die wordt gemaakt achter de nieuwe, intieme foyer voor de zaal. De foyer, die links langs de zaal loopt, zal belangrijk langer worden, omdat het toneel acht meter naar achteren wordt verplaatst. De hall wordt niet veranderd. Alleen zal de tochtdeur dichter bij de hoofdingang komen, waardoor de garderobe-ruimte wordt uitgebreid, zodat het publiek snel kan worden geholpen. Het kantoortje ach ter de garderobe wordt bij de kleding bergplaats getrokken. De tekening geeft een duidelijk beeld van de te maken schouwburg. De stippel lijn geeft de tegenwoordige situatie aan. Het is te wensen, dat de heer De Groot spoedig toestemming krijgt om zijn plan te verwezenlijken, opdat onze stad einde lijk en heel spoedig in het bezit komt van een moderne schouwburg. Crossfire is eigenlijk een „Maandag Donderdag"-film. Er is een in alle op zichte bijzondere vormgeving te bewon deren. Het Is het verhaal van een moord. Reeds in de eerste meters celluloid wordt deze begaan. De politie vindt het ont zielde lichaam van een Joodse journalist Samuel. De motieven, die tot deze moord leidden, zijn volkomen duister. Er wordt een portefeuille van de soldaat Mitchell in de kamer gevonden, maar zijn sergeant kan onmogelijk begrijpen, dat deze stille knaap, vervuld van heimwee naar zyn vrouw, de moord begaan heeft. De solidariteit van „de jongens dwingt hen de vermiste Mitch aan de politie te onttrekken en op eigen houtje te proberen tezamen met de andere veteranen de eigenlijke dader op te sporen. De dubbele Jacht; die van de wettelijke gerechtigheid en die van de wrekende hand van de groep brengt de eigenlijke dader tenslotte in het kruisvuur crossfire), waarin ny dood ter aarde stort. Door de reeds genoemde bijzondere vormgeving neemt men de zwakke in houd op de koop toe. Als uiteindelijk het motief voor de moord en daardoor de moordenaar gevonden wordt, is er niets meer dan de film-persoonlijkheid van de dader om dit motief aannemelijk te maken. Hij is een bonk heipaal-kracht, die verachting heeft voor alles wat zwak of anders is. Deze verachting slaat on middellijk over tot haat en merkwaar dig filmische vormgeving van de stelling, die wij deze week uitvoerig behandelden in verband met de lezing van Pater Mul ders deze haat kristalliseert onmiddel lijk tot moordlust. En toch is deze film als betoog tegen de haat zwak, want er wordt geen ont wikkeling geschetst naar het losvallen van alle menselijke en morele remmen, dat een instinctief gevoel van tegenzin t.o.v. mensen, die anders zijn doet ver keren in haat en daarna bovendien nog de remmen van angst voor de vergelding los- zet om de moordlust tweemaal een kans te geven. De film is sterk door een harde strakke dialoog, een even harde scherp gecon trasteerde belichting, die ogenschijnlijk alleen gebruik maakt van de normale lichtbron: de straal uit de filmprojector van een theater; een bureaulamp, een schemerlamp, lantaarnlicht. Elke camera- instelling is raak en wezenlijk tot net suggereren van een bepaalde sfeer- Bo vendien is er het film-acteren van de po- Iitie-lnspecteur, van Sergeant Keeley en de soldaten Montgomery Floyd Boers en Mitchell. 3/tn sober-direct product, dat toch op den duur ondanks de korte passages met veelzeggende opmerkingen van Samuels in Inspecteur Finlay over resp. demobiliserende soldaten en haat te gen minderheden meer als zuiver per- fect-filmlitteraire detective, dan als be- toogfilm gezien zal worden. De regie is in handen van Edward Dmytryk en de foto grafie stond onder leiding van J. Roy Hunt. 18 Jaar. Misleide Jeugd (Monopolie) Het is nu al zo vaak gebeurd, dat wij volwassen gangsters en ploerten aan het werk hebben gezien in Amerikaanse films dat het tijd werd. dat er eens verandering in de vorm van het genre kwam. Skippie Homeier inspireerde de talent-zoekers blijkbaar bijzonder, want men gaf hem ais jongen al de mimische kunstjes te leren! die de ouderen reeds op het gezicht be storven zijn. En toen moest er een draai boek komen? Waarom er geen film van gemaakt, waarin een Nazi-jochie naar Amerika komt- daar verschrikkelijk Duits te keer gaat, om ten slotte door de knieën te gaan en in gemeende aanbidding neer te vallen voor „the way, w*. Americans, live"? Er bestond al een toneelstuk over zo'n knaapje. Zo vergreep Hollywood zich aan het Duitse jeugdprobleem met geen andere opzet dan wat gangster-sensatie te ver mengen met de leugenachtige veront waardiging. dat een kind dit alles kon doen. Zowel wat de vorm als wat de inhoud betreft een mislukking. 14 Jaar- JïïïuZ, WF Ah idi$£ juuJ Um êlêLq ft tlt i,. V,\t «'<4,4. ul«« van de geest en de geestdrift, die nu nog slechts in enkelen leeft. De normaie taak van de Raadsleden, de contróle óp het bestuur en de dagelijkse gang van zaken; het zich verschaffen van de ze kerheid, dat de financiën goed besteed worden; .de prettige gedachte, dat men behalve de belangen der burgerij ook die van eigen groep speciaal naar voren kan brengen, het is allemaal waardevol geestelijk bezit van deze Raad en zijn voorgangers. Maar stuwen naar de nieu we geest, steun geven aan de weinigen, die reeds duidelijk zien, waar het met de toekomst van Schiedam naar toe zal moeten, dat wordt nog wel eens gemist. Wij zouden hier een woord willen aanhalen, dat Dr. Philips, de onlangs 75 jaar geworden stichter van het wereld - concern, sprak, tijdens de huldiging. Philips is groot geworden door voort varendheid, doorzetting energie, maar vooral door fantasie, vooral door fantasie". Deze uitlating is kenmerkend voor een zo „hard-boiled" zakenman als deze Dr. Philips. Hij bedoelt dan ook geen lucht kastelen; geen ijle plannen, maar de durf om mogelijkheden te zien, waar deze niet direct aan de oppervlakte liggen; de moed om zich door moeilijkheden een weg te banen naar gebieden, die anders nooit ontsloten zouden zijn. Het is deze fantasie, die Columbus Amerika deed ont dekken. Het is deze fantasie, die elke ont dekkingsreiziger en iedere uitvinder geleid heeft. Zij voeren niet op het kompas van de fantasie alleen- Zij grepen tege11^"" tijd de verworvenheden van de weien schap. Columbus maakte dankbaar ge bruik van de nieuwste kaarten; ae ui - vinders vorsten staag in datgene wat vóór hun tijd omtrent- het onderwerp reeds bekend was. Met klare woorden; fantasie moet ge leid en in toom gehouden worden door verstandelijke overwegingen. Door werkelijk verstandelijke overwe gingen!! Wanneer de vroedschap voor het groot ste deel gevormd door de branders in midden van de vorige eeuw de pracjmge plannen van burgemeester van du* werpt om Schiedam havens en P r- wegverbindingen te geven met e de ontwikkeling van de stad in andere richting dan de jenever-faMgonder dp den; zij stad van de bra-n- der^n' enhzal wel altijd* «tad vari de houding" n"et ^pTer'standelijke overwe gingen Dit inzicht was de stem van het stomme en vruchteloze eigen belang. En daarom, wie zegt verstandelijke overwegingen, geïnspireerd door fanta sie, moet zich durven wenden tot de groep, die daarvan niet het monopolie heeft, maar er wel door opleiding voor geschikt is: de groep intellectuelen. Hoe staat het met het verantwoorde lijkheidsbesef hiervan t. o. v. vertegen woordiging in de Raad enhoe staat het met de kansen, die aan deze Schie dam kleine groep - °m verantwoordelijkheid S De eerste vraag Kan binnenkort wor den opgelost. Zal er een lijst van candi daten van deze groep op de komende vergadering van de K. V. P„ dié Don derdagavond gehouden wordt, zyn inge diend? Tot Woensdag is daarvoor nog tijd. Er zijn maar tien handtekeningen onder een "aam nodig. Zijn' de intellec- tuelen in Schiedam zich. ervan bewust, dat er plotselinge verschuivingen veranderingen in de Katholieke verte genwoordiging in de Raad kunnen op treden, die onze positie ernstig zouden verzwakken? Wordt er rekening mee gehouden., dat bepaalde sleutel-posities mmoenteel sterk bezet zijn. Maar is er voor evenredige vervanging gezorgd? Dit zijn vragen, die de groep intellec tuelen zich gerust mag stellen als gewe tensvragen, want kennis brengt mee ver antwoordelijkheid. Ook politieke verant woordelijkheid dient gedragen to worden. Of eventuele candidaten de kans zul len krijgen om zich van hun taak te kwijten zal liggen aan de samenstelling van het Politiek Advies- Voorlopig blij ven wij afwachten wat de komende Don derdagavond zal brengen. spoedig mogelijk onder dak gebracht moe ten worden. Wat de werkgelegenheid betreft, direct na de oorlog was dit geen probleem: Het bedrijfsleven was overvloedig Vkn op drachten voorzien, de overhdd bond vesl administratief personeel en zwarte han del en amusementsbedrijven verdienden veel geld. Later kwam er een kentering. Onder de mensen van de amusementsbe drijven en onder het administratieve per soneel ontstond werkloosheid en in 1948 kwam er ook in sommige bedrijfstakken door teruglopende opdrachten enige slapte. Daarenboven, de gemiddelde arbeids productiviteit bleef nog steeds beneden die van 1938 en de gewapende macht bindt zeer velen, die eens weer in het productieproces zullen terugkeren, twee facetten, waarmede men terdege reke ning zal moeten houden. Dan is er nog de snelle bevolkingstoename, terwijl men wel degelijk met een conjunctuuromslag rekening moet houden. De agrarische sector biedt de Ned. werknemer weinig kansen meer Deze sector is oververzadigd en ook verdere inpoldering ls niet afdoende. De beroeps bevolking moet in de eerste plaats on dergebracht worden in de industrie. Veel industrialisatie is dan ook noodzakelijk, mede met het oog op onze betalings balans. Een felle concurrentie op do wereldmarkt staat ons echter te wach ten en wij zullen onze kracht dan ook moeten zoeken in kwaliteit. Maar daar om zal er een goede opleiding van werk krachten nodig zijn. Een tweede middel, om uit de werk gelegenheids-impasse te geraken, is emigratie. De agrarische bevolking komt hiervoor op de eerste plaats in aanmer king. Emigratie van vakmensen daaren tegen is niet aap te bevelen. Een derde middel is de vakopleiding. Ongeschoold personeel wordt aangebo den, geschoold personeel nog overal ge vraagd. Bovendien ls er een overschot aan administratief personeel en een overbrug. ging van deze problemen lukt spreker moeilijk. Een nauwkeurige kennis vaa alle problemen is ook een eerste nood zaak en dit congres kan daaraan veel bijdragen. Prof. dr. E. W. Hofstede, voorzitter van het Instituut van sociaal onderzoek van het Ned. volk, die dit congres organiseert, wees erop, dat Nederland na de oorlog voor een 'volkomen nieuwe situatie ge plaatst was. Een grondig onderzoek lt dan ook noodzakelijk. Een ongekend groot aantal autoriteiten en deskundigen was bijeengekomen op dit congres. Met de minister van Sociale Zaken waren er hoge vertegenwoordigers van, de departementen van financiën, binnen landse zakenoorlog, landbouw en visserij, wederopbouw verkeer en water staat, O., K. en W. Verder hoogleraren en docenten van alle universiteiten en hogescholen en vertegenwoordigers van gemeentebesturen en wethouders. De Unci heeft vandaag aan de Veilig heidsraad op diens verzoek telegrafisch rapport uitgebracht over de beweerde verwoestingen in Djokjakarta door de Nederlandse troepen. Zoals men weet sprak Palar deze week in de Veiligheids raad ervan, dat de Nederlanders de stad systematisch hebben verwoest en de outil lage van bedrijven naar elders hebben vervoerd. Op zijn verzoek vroeg de raad aan de Unci, ter plaatse een onderzoek In te stellen en daarover te rapporteren. In een telegram aan de raad heeft de commissie heden dit rapport uitgebracht. Zij verklaart daarin, dat er in de voor malige republikeinse hoofdstad geen ern stige schade is aangericht, zodat eulks ook geenszins een beletsel zou kunnen vormen om de republikeinse regering op nieuw daar te vestigen. Deze verklaring is gegrond op een rap port der militaire waarnemers van de commissie en ook op hetgeen haar eigen plaatsvervangende vertegenwoordigers persoonlijk constateerden bij hun bezoek aan Djokja op 21 Maart. Het bestaande gebrek aan materialen en uitrusting, waarvan sedert het begin der politiële actie een gedeelte is ver nietigd of weggevoerd, zou echter wel een effectief functionneren van de re publikeinse administratie kunnen be lemmeren. Daarom zouden de Ned. autoriteiten overeenkomstig de resolutie van 28 Januari faciliteiten moeten verschaffen aan de re- nublikeinse autoriteiten om naar Djokja terug te keren teneinde zich van hun ver antwoordelijkheden te kunnen kwijten. De West-Du'tse constituerende ver gadering is het niet eens met de ver anderingen. die de Amerikanen, Brit ten en Fransen in haar ontwerp-grond- wet aangebracht hebben. O.a. wordt de gea'üeerden verweten, dat zij annexaties door de naburige landen toestaan, die alle perken te buiten gaan. De ontevredenheid is thans zo groot, dat men vreest, dat de West-Duitse staat zells vóór haar geboorte al zal „sneuvelen". Vrijdagavond werden de verdere onderhandelingen met de geallieerden afgebroken en de vergadering, die te Bonn haar zetel heeft, verklaarde kortweg, dat zij een ontwerp zou for muleren, zoals het haar behaagde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2