Een echt zonnige sfeer Utrecht WESTERSE MANOEUVRES Ned. regering neemt deel aan voorgestelde besprekingen Gottwald heeft zich misrekend W eerherie ht Tsjoeikof vervangt Sokolofski in Duitsland Go N A Koningin en Prinsesjes bezoeken de Jaarbeurs Gevoelige klap Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eerste officieel optreden van Prinses Beatrix Vaklui naar Aru ba Nederland en liet pact Vier vloten zullen tegelijk opereren Arbeid, arbeid r. Beran waarschuwt wordt opgegeven, dat dit de Katholieke Verkoop van prikkel lectuur Sokolofski plaatsvervangend minister De halve ton er uit LAGEN Legatieraad van Joego slavië neemt ontslag friste JAARGANG WOENSDAG 30 MAART 1949 No. 20889 4 (Van onze Utrechtse redacteur) De eerste dag van de 52ste Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht is door stralend lenteweer begunstigd, maar de sfeer was gisteren vooral zo feestelijk door het bezoek van H. M. Koningin Juliana voor het eerst als beschermvrouwe van de Beurs in gezelschap van haar twee dochtertjes Prinses Beatrix en Prinses Irene. Bovendien verrichtte H. K. H. Prinses Beatrix haar eerste officiële daad in het openbaar, een gewich tige gebeurtenis op zichzelf, door de onthulling van een plaquette in de Beatrix-hal. voor de bouw van toeristen centrum (Telefonisch van onze Londense correspondent). - VOOR het vaderland gevallen Nadat Prinses Beatrix gisteren ter Jaarbeurs in de Beatrix-hal de plaquette had onthuld, welke haar wapen voorstelt, bood dr. Fentener van Vlissingen haar een verkleind model van de plaquette aan. OFFICIëLE MEDEDELING aan DE UNCI-VOORZITTER PRINS BÈRNHARD NAAR DE JAARBEURS Tegen collaboratie met anti-katholieken - PLAATSELIJK OCHTEND- l MIST ftioemendaalse strand de twee draglines Maandagmiddag zijn op nei strand zittende vrachtschip C. A. aangekomen, welke het koog V gc?iter nog maanden duren voor het Banck zullen uitgraven. Het za eiement kiest, schip weer het WE MOETEN MET PEUTEREN Deze zes-jarige jongeman uit Brooklyn heeft een compleet radio toestel in zijn hoed en treedt op als figurant van het militaire hoofd kwartier, waarvan de kleine Jim my zijn orders ontvangt. Ook voor muzikale uitzendingen is het appa raat vatbaar en het behoeft niet gezegd, dat deze zijde van het ex periment de grootste propagandis tische waarde zal hebben. DUIZEND METER TEXTIEL GESMOKKELD DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8. telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagi t 3 90 ""er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone koTom- breedté bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Om 10 uur gistermorgen kwam H.M. de Koningin met haar twee dochtertjes en haar gevolg voor het administratiege bouwtje op het Vreeburg aan, luide toe gejuicht door de vele omstanders. Op het bordes werd de Koningin begroet door dr. F. H. Fentener van Vlissingen, voorzit ter van de Raad van Beheer en mr. J- Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaap beurs. De vorstin was gekleed in grijs complet met roodvos en droeg een fleu rige bloemtoque, terwijl Beatrix in een grijs manteltje en Irene in een blauw manteltje gekleed gingen. In 't gebouw wachtten de Commissaris der Koningin in de prov. Utrecht, de heer A. M. Reinalda en Utrechts burgemeester jhr. mr. C. J. A de Ranitz en de volledige raad van beheer de kon. gasten op, welk gezelschap ook H.M. bij haar rondgang over de beurs volgde. H.M. ging het eerste gebouw binnen, wandelde langs de Philips-stand naar de Irene-hal, waar het dagelijks bestuur van de Stichting Ned. Textieljaarbeurs de Koningin en de prinsesjes begroette. Spoedig daarna begaf het hoge gezelschap zich naar het einde van de Beatrix-hal, waar de onthullingsplechtigheid plaats had. Eerst werd een oranje shawl aan prinses Irene aangeboden. Dr. Fentener van Vlissingen sprak ver volgens H. M. toe, releveerde de grote belangstelling welke het Vorstenhuis steeds voor de Jaarbeurs aan de dag heeft gelegd en noemde de eerste offi ciële daad van Prinses Beatrix door de onthulling van een plaquette, die een -voorstelling van haar wapen geeft, een schone belofte voor de toekomst. prinses Beatrix onthulde vervolgens <je plaquette door het gordijn weg te trekken dat ervoor hing. Onderwijl speel de het trompetterscorps van he' reg. der Huzaren van Boreel het Wilhelmus. Beatrix ontving een verkleind model van de plaquette. H M de Koningin liet de beeldhouwer Piet d'Hont, die het grote wapen ver vaardigd heeft, aan zich voorstellen. Vervolgens maakte de kon. familie met haar gevolg een rondgang door het pa viljoen Vreeburg en vervolgens door het Pavilion des Nations. Op de verschillen de buitenlandse afdelingen waren am- Een Ned. Herv. predikant zit in zak as omdat een bekende „christen- anti-nülitairist" uit de kerk is getre den en dit heengaan een gevoelige klap voor de kerk be jijk Met alle respect voor de persoonlijke overtuiging, waartoe de autonome mens onzer dagen komt, mogen w'j toc uiting geven aan onze overtuiging, zo* onwezenlijke begrippen-combinatie als „christen-anti-militairisme ,vou' ons moeilijk te volgen is. Vooraf zou eigenlijk moeten vaststaan, wat men Onder „anti-militairisme" wil begrepen zien; speciaal, als men leest: „het anti- militairisme is gericht tegen de be staande wereldorde, terwijl het bestaan der kerk, ja zelfs haar bestaansmoge lijkheid gebaseerd is op instandhouding daarvan. De kerk is nu eenmaal sinds eeuwen her een militairistische instel ling". Men begrijpt niet hoe wie zo schrijft er ooit toe heeft kunnen komen zijn wereldhervormen.de aspiraties te willen dringen in het dwangbuis van het Christendom. Ondanks de kapitale misvatting, dat de kerk een militairistische instelling zou zijn en de miskenning van haar wezenlijk karakter, keert de autonome mens haar de rug toe, zoals hij zijn lidmaatschap zou opzeggen van een vegetariërs-genootschap. Het is natuurlijk onbegonnen werk om voor zijn anti-militairisme, bedoeld als een omverwerping der bestaande wereldorde, een basis te zoeken in de Christelijke leer. De dwalende Christen zou zeggen: dus is mijn opzet tot her vorming van de wereld verkeerd. De autonome mens gaat echter juist anders om te werk. Er is zeker reden zijn heengaan te betreuren, maar aller meest voor hem. bassadeurs of gezanten ter begroeting aanwezig. Precies om 11 uur verliet het gezel schap de Jaarbeurs om zich naar het terrein aan de Croeselaan te begeven waar nog een bezoek aan verschillende gebouwen werd gebracht. Na in het res taurant enkele verversingen te hebben gebruikt, zijn de koninklijke gasten om half een weer naar Soestdijk vertrokken Op Aruba zal in Juli van dit jaar een begin worden gemaakt met de bouw vaD een ..toeristen-centrum". De architect. Jan Wils uit Voorburg, heeft er.de plan nen voor ontworpen. Toen hij gisteren op Schiphol terugkeerde uit de West. ver klaarde hij, dat de werkzaamheden voor het merendeel door Arubaanse arbeiders zullen worden verricht. Er zullen echter ook vaklui uit Nederland nodig zijn. De bouw van het complex zal ongeveer anderhalf jaar in beslag nemen. In het gehele Caraïbische gebied, waar de hotel- accomodatie nog veel te wensen overlaat, bestaat voor het project zeer veel be langstelling. Zowel minister Stikker als ambassadem Van Kleffens zullen het Noord-Atlantisch pact voor Nederland ondertekenen, zo vernam Aneta. De ondertekening zal plaats vinden op Maandag 4 April tijdens een plech tigheid. die om drie uur 's middags be gint en bijgewoond wordt door presi dent Truman. De eerstvolgende drie maanden zullen belangrijke manoeuvres gehouden worden door de gecom bineerde marines van de vier lan den der Westelijke Unie, Enge land, Frankrijk, Nederland en België. Ongeveer honderd oor logsschepen van de vier vloten zullen deelnemen aan gecombi neerde defensie-oefeningen in het Kanaal en in de Golf van Biscaye, a.s. Juni. De manoeuvres zullen verscheidene dagen duren en onder opperbevel staan van admiraal sir Rhoderick McGrigor de Britse opperbevelhebber van de vloot voor de binnenlandse wateren. De laatste bijzonderheden voor deze gecombineerde manoeuvres worden thans uitgewerkt Vliegmachines van de Britse luchtmacht zullen aan de oefeningen deememen Wat de Britse vloot betreft zal deze waarschijnlijk door de meeste eenheden vertegenwoordigd zijn met uitzondering van slagschepen. De „Implacable", het viiegtuigmoederschip van 23.000 ton, zal het admiraalschip zijn, terwij) lichte moederschepen van 14.000 ton aan de ma noeuvres zullen deelnemen. t,;„rte anse vloot zal voor het eersc Sa °orlog op aanzienlijke sterkte K^,i.Ünan?.?uvres deelnemen en even- t it a j eenheden omvatten, me' Uitzondering van slagschepen. Nederland weefschijnlijk het moederschip Karei Doorman sturen, dat 13.190 ton meet en vroeger een Brits oorlogsschip was, be nevens minstens een kruiser en een klein aantal torpedojagers en duikboten Belgie zal aan de oefening deelnemen De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon Landmacht: Gesneuveld 28 Febr.: korp. G. j. L Broeksma uit Zaandam; soid. q' Middelkoop uit Lulemborg; serg. majoor C. E. Treiture uit ^Gesneuveld 6 Maart: sold. A. M. A Visser uit Rotterdam. U on veld 17 Maart: sold. A. E J Feller uit lasset (N.-Br.j. Gesneuveld 18 Maart: wachtm. W Lindeman "it A^dam; hu zaar J S Oosterholt uit Zutphen Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 19 Maart, so Ruel uit Denekamp. u Gesneuveld 19 Maart, s Voskuyl uit Amsterdam. Gesneuveld 22 Maart: sold. M. M. de Win uit Nuenen. met mijnenvegers en misschien kustsche pen. Voorafgaande aan de manoeuvres, za'- in April in Greenwich, een studie-bijeen komst van de marine van het Britse gemenebest plaats vinden De oefening zal door Amerikaanse ma rine-waarnemers worden bijgewoond. Provincie Utrecht onder de loupe Op initiatief van het bestuur van de Opbouwstichting voor maatschappelijk werk in de provincie Utrecht, waarvan de Commissaris der Koningin voorzitter is, zal voor de provincie Utrecht een com missie in het leven worden geroepen, wel ke de vraagstukken, verband houdende met de bestrijding van de werkloosheid en de bevordering van de werkgelegen heid, zal bestuderen. Zij zal met de on langs door de minister van Sociale Zaken ingestelde landelijke commissie nauw con tact onderhouden. De heer Meijer de Vries, voorzitter van de Raad van Arbeid te Utrecht, heeft zich bereid verklaard als voorzitter der com missie op te treden. Naar wij vernemen, za! Z. K. H. Prins Bernhard Maandag 4 April een bezoek brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht en tegenwoordig zijn bij enige redevoerin gen die dan ter gelegenheid van de Marshalldag worden gehouden. 9® wnd. voorzitter van de Neder landse delegatie in Indonesië voor de onderhandelingen met de republiek heeft heden het volgende schrijven aan de voorzitter van de UNCI doen toekomen. „Ik heb de eer u mede te delen, dal de -Nederlandse regering kennis heeft genomen van de inhoud" van het tela gram van de voorzitter van de Veilig heidsraad aan de voorzitter van de com missie van de V N voor Indonesië, ge dateerd 23 Maart 1949, en van uw aan mij gericht schrijven, gedateerd 26 Maart 1949. De Nederlandse regering, na kennis te hebben genomen van het feit dat de Veiligheidsraad van gevoelen is. dat rit- voorgestelde besprekingen dienen te worden gehouden zonder dat daarbij wordt vooruit gelopen op de rechten, eisen en op de posities van de partijen, en dus ook niet op de Nederlandse verantwoor delijkheid voor vrüheid en orde in In donesië welke verantwoordelijkheid tevens bepalend is geweest voor de door partij is. Wij leggen er de nadruk op. dat nog steeds voor alle priesters een verbod bestaat van actieve deelneming aan enige partij en da' dit ook slaat op de volks partij. Het praedicaat „Katholiek" kan door geen organisatie worden aangeno men, zonder toestemming van het bis schoppelijk bureau. De afgevaardigden en ministers van de volkspartij, indien katholiek, moeten er wel aan denken, dat volgens het kerkelijk recht al degenen, die instemmen met en hun handtekening verlenen aan wetten, welke direct of indirect de godsdienst vrijheid beperken of inbreuk maken op canonieke rechten, ipso facto geëencom- municeerd zijn. Aan priesters is het ook verboden deel te nemen aan religieuze commissies mpt actie-comité's, met inbe- gri; van comité's in districten en provin cies". Naai thans van bevoegde zijde verno men wordt, heeft vorige maand een brief van mgr. Beran, aartsbisschop van Praag en primaat van Bohemen, welke gericht was aan de geestelijkheid, gecirculeerd, waarvan de uitgifte samenviel met her nieuwde pogingen onder steun van presi dent Gottwald om een basis te vinden voor een overeenkomst tussen Kerk en staat. In de brief van mgr. Beran wordt o.a. gezegd: „Ons is medegedeeld, dat er in het land geageerd wordt voor aansluiting Nederland aangenomen houding t.o.v. de resolutie van de Veiligheidsraad, d d. -28 Januari 1949, is bereid aan de voorge stelde besprekingen deel te nemen indien deze besprekingen zuilen plaa"? vinden, ligt het in de bedoeling van de Nederlandse regering, dr J. H van Royen als leider van de Nederlandse- delegatie aan te wijzen. De Nederlandse regering zou het op prijs stellen, indien dr Van Royen van het begin af aan deze besprekingen deel neemt en s'elt daarom voor dat de eerste bijeenkomst za) wor den uitgesteld tot het tijdstip, waarop dr Van Royen te Batavia zal zijn aangeko men. Dr. Van Royen za) spoedig zijn reiF aanvangen- De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Koude nacht met op vele plaat sen ochtendmist Morgen overdag droog weer met in de kuststreken enkele overdrijvende wolkenvel den en vrij koel, in het binnenland overwegend zonnig met ongeveer dezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. Overwegend zwakke wind, op de meeste plaatsen tussen Noord en Oost. Donderdag 31 Maart: Zon op 6 29 uur, onder 19.11 uur; maan op 6.54 uur, onder 21.29 uur. Sittardse geval voor de rechter Zoals men zich zal herinneren is enige maanden geleden op het station te Sittard lectuur in beslag genomen, welke daar werd verkocht, ofschoon zij zinneprikke- lend moest worden geacht, speciaal voor de jeugd. Gisteren heeft deze zaak eindelijk voor de kantonrechter te Sittard gediend. Aan de beide verdachten, D. en P., was ten laste gelegd, overtreding van artikel 451 bis van het Wetboek van Strafrecht, alsmede van art. 44 bis der Alg. politie verordening van Sittard. De kantonrechter, mr. P. Hobus, achtte het wenselijk de zaak met gesloten deu ren te behandelen, omdat openbare be handeling de openbare zedelijkheid zou kunnen schaden. De verdediger, mr. O G. Veenstra uit Amsterdam, had hiertegen bezwaren. Er werd evenwel toch toe overgegaan. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie, mr. W Moors, eiste acht maal 50.— 'boeten subs 25 dagen hechtenis en een voorwaardelijke straf van 100. subs. 50 dagen hechtenis met een proef tijd van twee jaar De verdediger nield gisterenavond eer uitvoerig pleidooi. Daarin vestigde hij ai de aandacht op. dal er door de behande ling van deze zaaK een aanslag werd ge daan op de vrijheid van drukpers, ver ankerd in artikel 7 der Grondwet. De in zet van dit proces was volgens spr niei de bescherming van de onschuld der jeugd, maar schending van de Grondwet Spr. bestreed art. 44 b. der politieveror dening van Sittard, omdat een gemeentt ;een beperkende bepalingen mag opleg gen aan een grondwetsartikel. Tevens achtte spr art. 44 b niet bindend krach tens art. 168 der Gemeentewet en in strijd met art 27 der spoorwegwet Spr ver wierp tenslotte een beroep op art. 451 bis De kantonrechter bepaalde 3e uitspraak op 12 April. De raad van ministers der Sovjet- Unie heeft maarschalk Wassily Soko lofski benoemd tot eerste plaatsver vangende minister van de gewapende machten, aldus radio Moskou. Generaal Tsjoeikof vervangt maar schalk Sokolofski als opperbevelheb ber van de Sovjet-Russische bezettings troepen en hoofd van het Sovjet-Rus sisch militair bestuur in Duitsland. De post van eerste plaatsvervangende minister der gewapende machten werd vier dagen geleden vacant door de be noeming van maarschalk Wassilefski tot minister van de gewapende machten, in opvolging van Boelganin. Op 18 Maart meldde D.P.D. (Britse zó ne) dat Sokolofski naar Moskou was ont boden voor 'n conferentie van alle Sov jet-Russische opperbevelhebbers. De leger-generaal Tsjoeikof vervulde lot nu toe de post van Sovjet-Russisch militair bestuurder in Thiiringen. Hij werd in de laatste herfst door de raad van ministers tot de rang van generaal verheven. Hem wordt het afslaan van de grote Duitse aanval op Stalingrad in de zomer van 1942 toegeschreven. De 50-jarige Sokolofski (letterlijk „zoon van de havik"), is een der be kwaamste tactici der Sovjet-Unie, aldus Reuter. Aanvankelijk kreeg hij een priester opleiding in een orthodox seminarie. In 1917 sloot hij zich bij de October-revo- lutie aan en werd hij vrijwilliger in het rode leger. In de tweede wereldoorlog, toen de Duitsers Smolensk naderden werd hij tot stafchef benoemd. Zijn strijdmacht bevrijdde Smolensk en was ook de eerste, die Berlijn binnentrok. Bij de ondertekening van de Duitse overgave aan de geallieerden vertegen woordigde hij de Sovjet-Unie. Op lot nummer 16005 van de staats loterij, is een prijs van f ">0.000 gevallen. i. Onder bovenstaande titel heeft prof. mr. A. C. Josephus Jitta een brochure ,et, Jicht doen zien, in de serie: „Vraag stukken van heden en morgen", uitge geven door het „Comité ter bestudering V3S °rde.ningsvraagstukken". schenkt in deze brochure aandacht aan de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie als zodanig en aan het door minister van den Brink ter zake ingediende wetsontwerp in het bijzonder, en is tegenover geen van beide erg vriendelijk gezind. Hij wijst weliswaar niet iedere vorm van deze bedrijfsorganisatie af, doch de gedachten, waardoor het ingediende ontwerp gedragen wordt, kunnen in prof. Jitta s ogen geen genade vinden. Hij meent van een modewoord te mogen spreken en hij constateert, dat men er in deze tijd een stelsel van maatschappelijke orde mee aanduidt, dat systematisch het gehele maat schappelijk leven en de verhouding van de overheid tot dat leven op een nieuwe basis wil grondvesten. De nieqwe orde, de publiekrechtelijk ge organiseerde productie, distributie en consumptie zullen automatisch 't maat schappelijk leven zo organiseren, dat niet winst het doel meer is, maar be vrediging van de behoeften. Niet de markt, die door de consumenten wordt beheerst, zal vraag en aanbod tot elkaar brengen. Maar de van overheidswege in bedrijven tot samenwerking ge dwongen producenten ondernemers zowel als arbeiders zorgen dat er voldoende wordt geproduceerd, van behoorlijke kwaliteit en tegen billijke P ijzen. Terloops zal dan tevens wor- c en zorg gedragen, dat de lonen recht vaardig zijn. Prof. Jitta loopt hier wel met zeer grote laarzen door de doelstelling der Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie (P.B.O.) heen. Waarbij opvalt dat bij aan de ethische overwegingen, waarop het streven naar de P.B.O. steunt, geen aandacht schenkt. Dat kan met name blijken uit het zinnetje, dat „terloops" zal worden zorg gedragen, dat de lonen rechtvaardig zijn. Prof. Jitta weet natuurlijk en nog beter dan schrijver dezes, dat van een automatisch organiseren van het maat schappelijk leven, dooi middel van de P.B.O. geen sprake is. Het is dan ook niet een drukken op een knopje, met als resultaat de meest volmaakte ver houdingen op de door prof. Jitta ge noemde terreinen. De voorstanders van de P.B.O., die nog over een greintje verantwoordelijkheidsgevoel beschik ken, stellen het ook zo niet voor. Integendeel: de ernstige verdedigers van deze maatschappelijke reorganisatie schromen niet in het licht te stellen de belangrijke veranderingen, welke zich zullen voltrekken, veranderingen, welke grotere verantwoordelijkheden met zich brengen. Dit alles verloopt niet automatisch, doch is een reorganisatie- arbeid, welke de inspanning van de besten van ons volk zal vragen. Het doet ietwat onaangenaam aan, wanneer op de wijze, als door prof. Jitta ge schiedt, de P.B.O. eigenlijk tot een caricatuur wordt gemaakt. Natuurlijk is het de bedoeling andere verhoudingen te scheppen dan welke er nu nog worden aangetroffen, al zal daardoor geen hemel op aarde ontstaan. Zo veel werkelijkheidszin hebben ook wij wel. Het zal er echter met name om gaan, de arbeidende mens doei en middelpunt tevens van alle economische activiteiten te maken. Deze doelstelling, die toch bezwaar lijk als onjuist kan worden aangemerkt, eist, wil ze worden verwezenlijkt, een essentiële verandering in ons maat schappelijk bestel. Wanneer prof Jitta de Pauselijke encyclieken „Rerum No varum" en „Quadragesimo Anno" in par. 5 van zijn brochure, onder het hoofd „Beginselen" noemt, dan kan hij weten, dat vooral in laatstgenoemde encycliek de noodzaak van die ver anderingen wordt aangetoond en met kracht van argumenten bepleit. En in het laatste Vastenmandement van het Nederlandse Episcopaat wordt nog eens aan deze veranderingen herinnerd. Daarin schrijven onze Hoogw. Bisschop pen o.m.: Het is de taak van de deskundigen datgene wat wij publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie noemen, nader uit te werken maar het mag geen vraag meer zijn of zij er komen moet. De grote sociale encyclieken hebben de bedrijf- en beroepschap- pen scherp uitgetekend en onze H. Vader de Paus heeft de laatste jaren steeds sterker er op aangedrongen, dat de sociale rechtvaardigheid ver ankerd wordt in een nieuwe sociale orde. Dit is de grote sociale aange legenheid van de komende jaren. De sociale rechtvaardigheid ver ankeren in een nieuwe sociale orde. Dat is in enkele woorden het grote pro bleem waarom het bij de maatschappe lijke reorganisatie gaat. Daarbij kun nen vraagstukken van productie, distri butie en consumptie aan de orde komen en zij zullen daarbij, in meer dan één geval, de aandacht vragen Doch bij dit alles zal het zo juist genoemde doel scherp in het oog gehouden worden. Uiteraard zijn de voorstanders ran de P.B.O en de daarmede samenhan gende 'maatschappelijke reorganisatie, niet zo naief te menen, dat daarbij zo terloops wel voor een rechtvaardig loon zal worden zorg gedragen. Dit rechtvaardig loon het komt zowel de ondernemer als de werk nemer toe zal een belangrijke rol vervullen, waarbij de inhoud van het begrip loon ook wellicht enige wijzi ging zal ondergaan. Doch daarbij kan nimmer worden vergeten, dat er niet eerder te verdelen valt, voordat er ge produceerd is en dat voor een behoor lijk welvaartsniveau arbeid en inge spannen arbeid noodzakelijk zijn. Met name zal dit in ons land met zijn sterk groeiende bevolking het geval zijn. Doch een en ander kan zeer wel samengaan met een organisch opge bouwd sociaal-economisch leven, waar in beter dan tot nog toe in ons in zijn diepste wezen nog individualistisch maatschappelijk bestel, individuen en groepen de hun toekomende plaats en functie bezetten. Teveel ontbreekt het nog aan de juiste orde en het is daar aan toe te schrijven, dat we zijn ondergedompeld in eén zee van Staats bemoeiingen, met al de daaraan voor de hoogheid van het Staatsgezag ver bonden gevaren. De heer Jitta heeft gelijk, wanneer hij stelt dat voor ons katholieken in de door ons voorgestane maatschappe lijke organisatie, de aantrekkelijkheid zit in de vermindering van de over heidsbemoeiing. Ik zou deze uitspraak alleen willen amenderen door te zeg gen: mede zit in bedoelde verminde ring. Het is één der doeleinden een belangrijk overigens doch niet het doel De stelling Van de hoogleraar, dat de socialisten in deze ordening de weg tot de socialisatie zien, laat ik onbe sproken. De kern van het probleem ziet prof Jitta hierin, dat naar zijn mening in direct de taak van de Overheid om te waken voor het algemeen belang, moei lijker en groter wordt, wanneer die Overheid diep ingrijpende bevoegd heden aan de nieuwe organen zal ver lenen. Het gevolg aldus de hoogleraar, zal zijn een dieper ingrijpende be moeiing van de Overheid in het maat schappelijk leven, al zal deze bemoeiing door het instellen van nieuwe autonome organen worden gecamoufleerd. Hierover enkele opmerkingen in een slot-artikel. ANDRIESSEN. Op de voorpagina van dit blad stond gisteravond een geharnaste beschouwing terzake van de congres-dag te Amster dam over de gevolgen van de bevolkings vermeerdering in ons land. We willen aan dit hoofdartikel nog even aanhaken, want dat bevolkingsprobleem is en wordt een buitengewoon ernstige zaak We wijzen op de ernst en lanceren geen onoverkome lijkheid De „voorzichtigen", ook onder ons. ten aanzien van het kinderaantal krij gen derhalve bij ons geen voet aan de grond Ingevolge verscheidene oorzaken is het evenwicht verstoord. Aan ons met bij stand der Goddelijke Voorzienigheid de taak om te pogen afdoende oplossingen te scheppen Vasthoudend aan het oude adagium: hoe meer zielen, hoe meer vreugd. De wijsheid van dit gezegde is echter verloren gegaan en van het standpunt der ziel uit wordt de huwelijksdaad al wei nig gesteld. Het probleem der bevolking in gezond- weelderige groei is noch per dorp noch per stad op te lossen. Het eist bredere vi sie dan provinciale en zelfs nationale kijk. O. L. Heer schiep niet Nederlanders maar mensen. Afkomst en geboorteland zijn bij komstigheden We zullen de plaats vin den, die God ons heeft toegedacht in zijn wereldbestel. En daarom inderdaad geen „gepeuter" met de statistische meetlat, dat we „gezien en gehoord enz." maar pre cies 9.013.741 Nederlanders kunnen ge bruiken en dus voor de rest „ophouwen Zo'n visie is klein. benepen, zonder durf. zonder levensmoed, zonder groot- menselijke stijl, 't Is ook bij deze kwestie weer volgens een recent Pauselijk woord; Leven zonder eeuwigheidsgedachte. Ook wij katholieken gaan te veel vastzitten aan de maatstaven van „niet te moeilijk niet te lastig, niet te hard en veel genoe gen". Dergelijke tijden hebben we meer be leefd. Maar onherroepelijk met het ge volg. dat een zich volgens genoemde z-g. wijze levensregels bewegend volk na een eeuw van de kaart werd gewerkt.' Meer kapitaalgoederen, meer geschoold personeel zijn o.a. conclusies van hel jong. ste congres. Maar dat betekent vgchten, hard werken, sparen en zich dus iets overigens geoorloofds kunnen ontzeggen (de Engelsen passen deze methode met succes toe) en scholing Scholing ovèreen. komstig behoefte en zoveel mogelijk ia overeenstemming met de aanleg. We zou den om mensen aan het werk te zetten apparaturen kunnen uitbreiden en 'n paar honderdduizend ambtenaren een baan verschaffen, doch met dit systeem levert de maatschappij geen prijflucten met ifwa liteitsmerken. We geven toe, dat het hard vechten is voor de techniek, omdat de overall hier veelal een onmisbaar kledingstuk vormt: „Men" wordt daarir. immers niet voo- „vol" aangezien. We hopen tot heil van land en volk, dat duizenden jongeren het er in die „richting naai op zullen wagen. Begrip tonend voor de werkelijke situatie in Nederland, blij met hun geboorte cm God en de gemeen schap al zijn ze dan misschien het zesde of zevende kind, sterk in het besef dat volharding staalt en wint, idealistisch op een hoog plan. Op hoger plan dan de toekomstige va ders en moeders Zaterdagavond voor de Kro-microfoon bij de laatste estafette toen het ging om het noemen van gewenste eigenschappen in de man en de vrouw. De antwoorden waren erbarmelijk leeg, platvoers, in één woord om je dood te schamen. HENK VAN DER MAZE. E Naar wij vernemen heeft de heer Stre- ten Stojakovic, legatieraad aan het ge zantschap van Joego-Slavië in ons land, om persoonlijke redenen ontslag aan zijn regering aangebodèn. De heer Stojakovic, die reeds geruime tijd in diplomatieke dienst is. werd in Juni 1947 aan de legatie in Den Haag verbon den. Toen de gezant, de heer Milivan Pro- danovic, die op 24 November 1948 uit zijn functie werd ontheven, in Juli 1948 met verlof naar zijn land vertrok, nam de heer Stojakovic als zaakgelastigde a.i. de leiding van de legatie over Hij bleef zaak gelastigde a.i. tot 4 Februari van dit jaar, toen de nieuwe, 'p 15 December 1948 be noemde gezant, de heer Pavel Zauoer. zijn geloofsbrieven aan de Koningin aanbood. Wij vernemen verder, dat de heer Stoja kovic in het buitenland zal blijven. Dinsdagmorgen arresteerde de ge meentepolitie van Helmond vier smok kelaars, die totaal circa 1000 meter tex tiel en 60 badhanddoeken clandestien hadden ingevoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1