Nederlanders roofimperialisten Duitse arrogantie tegen Benelux MORGEN 3 April een dag van gebed Een kustvaarder was in nood O Militaire dictatuur in Syrië Monetair en politiek wanbeleid oorzaak van de staatsgreep? Devrachtenstrijd wordt scherper m w Duitsers op hun plaats gezet Méér vlees wsyi DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bondgenoten zijn lelijk in gebreke Eerste Vrijdag Waar komt Neerlands marinehaven Twee Pausmissen in de St. Pieter Amsterdam-New-Y ork nonstop NDER DE LOUPE „Welkom" aan Bevin Centraal orgaan voor de landbouw Portugal treedt toe tot Atlantisch pact 71ste JAARGANG No. 20890 ALS 'N BRANDENDE KAARS Admiraal Helfrich pleit voor Vlissingen ENGELSE JONGELUI REDDEN NED. SCHIP VAN DE ONDERGANG NOORS KROONPRINSELIJK PAAR NAAR ONS LAND IETS MINDER WEER ZACHT 3 Op de pier van lJmuiden hebben de Maartse stormen geknikkerd met de betonblokken. In het zomerse weer van de laatste dagen is men nu ijverig in de weer de schade te herstellen. Gelijk reeds in een deel onzer vorige oplaag werd gemeld, is in Syrië een militaire dictatuur ingesteld onder kol. Zitim, opper bevelhebber van het Syrische leger, die de regeringsmacht heeft overgenomen. De staat van beleg is afgekondigd. Aan de Syrisch-Transjordaanse grens is het verkeer stopgezet- De telefoonverbindingen tussen Amman en Damascus zijn ver broken. Het is niet duidelijk, of het gaat om een eerste stap naar een „Groot-Syrië" (zoals voorgestaan wordt door koning Abdoellah van Transjordanië) of juist om een poging zulks tegen te gaan. Eieren- en tomaten-offensief UITEENZETTING VAN HET NEDERLANDS STANDPUNT Het Nederlandse standpunt ZUIDERZEEVERENIGING OPGEHEVEN Doel voor liet grootste deel bereikt -W V ZONNE-KINDEREN Voorziening en veredeling Deze schoenpoetser in Berlijns Britse zóne wil blijkbaar van twee wallen eten. Immers al is in West-Berlijn de Oostmark ongeldig geworden, hij wil er blijkens zijn reclamebord nog graag uw schoenen voor poetsen. TAXI BOTSTE TEGEN BUS AMER. STRAFPREDIKATIE OVER HET GRENS- MISBAAR DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam- De abonnementsprijs bedraagt f 3 90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. CESSER O.P. LEO J M- HAZELriLl Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB >DVERTENTIE-PRÏJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5" ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Bij al het onwaardige kabaal, dat be paalde groepen Duitsers rond de ge allieerde beslissing over een aantal ove rigens louter teohnische grenscorrecties van werkelijk onbetekenende omvang maken komt onwillekeurig de vraag naar voren, oi de Duitsers inderdaad zó kort van geheugen zijn. Zouden zij, om ons tot de laatste vijftien jaar te bepa len .vergeten zijn, dat zij van 1933 tot 1939 een hele wereld in onrust en angst hebben gehouden; dat zij van September 1939 tot Mei 1945 land na land in Euro pa, in strijd met alk recht, onder de voet hebben gelopen; dat de heerserswaanzin van enkele hunner leiders tot daden van roof, verwoesting en moordpartijen voer de, welke wel een der gruwelijkste uni ca der wereldgeschiedenis vormen: dat zij na volkomen verslagen te zijn en on voorwaardelijk te hebben gecapituleerd, een volslagen ontwrichte en uitgeputte wereld nalieten, welke, wie weet hoe veel jaren, zal nodig hebben om een deel van de vroegere welvaart en rust te her winnen. Wij herinneren aan deze verschrikke lijke waarheden allerminst om oude haat- en wraakgevoelens te verleven d gen; we weten te zeer, dat alleen ver geven en samenwerken de weg naar vrede kan banen. Maar wat eenmaa onrechtvaardigs gebeurdis. eist stel ,in zoverre het in de macht van de Duitsers ligt. Nu is het vermogen tot herstel aan Duitse kant momentee zeer gering; veeleer moeten zii- dle e on" recht leden, alle krachten Ibspa "F1' nadat zij vlak na de nederlaag Duit- ser in het leven hielden, hem ook eco nomisch weer op de beenJf helpf«- Dat is trouwens een gemeenschappelijk be lang, van hen en van ons. Daarom ech ter grieft het te meer, als men uit Duitsland stemmen hoort, die de beroof den voor rovers uitkrijten. Wil het tot de voor allen bitter nood- zakeüjke samenwerking van de vroegere vijanden komen, dan is op de allereer ste plaats nodig, dat het zo diep ge schokte vertrouwen zo ver mogelijk wordt hersteld: zonder vertrouwen is geen gemeenschap denkbaar. En het meest verontrustende bij het huidige Duitse kabaal dat ook, en njet het minst, uit die kringen komt waarvan men het op grond van hun plechtig verkondigde beginselen niet zou verwachten is wel, dat het de nog uiterst precaire basis van een nersteld vertrouwen zo grondig ondermijnt. Waarbij de teleurstelling komt, dat be doelde Duitsers speciaal tegen de drie kleine landen: Nederland, België en Luxemburg, de geheel onschuldige slachtoffers van de nazi-, dus Duitse agressie, de meest afwijzende houding aannemen. Het kan een tweede vraag zijn, of Ne derland, nu het, nadat het vier jaar tan» om een, territoriaal tenminste, eni germate bevredigende schadeloosstelling heeft gevraagd door zijn bondgenoten met wat schamele verkeers-technische grenswijzigingen wordt afgescheept, niet beter had gedaan de oude toestand maar te laten voortbestaan, tot over eventuele correcties met de Duitsers zeil kon on derhandeld worden. Maar deze overwe ging kan hoogstens een verwijt aan de bondgenoten inhouden; zij kan de Duit sers nooit enig recht geven ons. Neder landers, voor roof-imperialisten want dat is de ^ort€ mhoud der Duitse pro testen uit te maken. Als hier in het Westen iemand recht heeft op herstelbe talingen, in welke vorm ook. dan zijn het de drie Benelux-staten. Engeland en Frankrijk hebben ten slotte door Duits land de oorlog te verklaren (ook al kon den zij zich aan deze morele verplich ting practisch niet meer onttrekken) ze kere risico's op zich genomen. Maar Nederland, België en Luxemburg zijn, we behoeven slechts aan de telegrammen van de H. Vader aan de hoofden dezer drie staten en aan de artikelen in de „Osservatore Romano" te herinneren, op de sbpandelÜkste wijze overweldigd: en Nederland het land. dat door de Duit- vft aagp undering en uitmoording, door het tijden van de beruchte hongerwin- er, in zijn gehele economische leven meer heeft geleden, dan welk gebied in het Westen ook. de Duitsers dit alles vergeten, dan ebben wij het volste recht, en zelfs de onaangename plicht, hen aan al deze eiten te herinneren. Maar tegelijkertijd moet ons de verzuchting van het hart: Heer bescherm ons tegen onze vrienden, b^et onze vijanden /spelen we het zeif wel klaar! Want alsnde Duitsers tegen over de kleinere staten weer tot dit punt van arrogantie zijn gestegen, dan l'gl de schuld daarvan voor een aan merkelijk deel bij de grote Westelijke drie, die nog altijd niet tot een duide lijke Duitsland-politiek zijn gekomen. Zij In de harde oorlogsjaren, nog altijd een tijdvak met zware slagschaduwen, hebben we voedselschaarste op vreselijke wijze leren kennen. Veler levensgang werd ver traagd, velen gingen ten onder. Welk een waarde had toen brood. Meer dan goud. Dat alles speelde zich af in het stoffelijke. En in het geestelijke? Van een drang naar geestelijk voedsel, bedoeld is dan de H Eucharistie als het hoogst genietbare, is bij de meesten onzer geen sprake. Doch hoe wil men tot H. Hartdevotie komen bij sommigen nog maar een ge voelskwestie zonder devotie tot het H. Sacrament? Geen liefde voor de H. Eucharistie betekent geen beminnen van het H. Hart. De H. Eucharistie is toch het Hart van Jesus, levend onder ons. Welk een schitterend voorbeeld gaf ons in dit opzicht weer de H. Margaretha Maria met haar onbegrensde liefde. Zij leefde van de H. Eucharistie. Het liefst bevond zij zich voor het Tabernakel. Zij achtte het voldoende te zijn als een brandende kaars, verterend in Zijn bijzijn. Daèr lag het middelpunt van haar hart. Wat een ont vlamde ziel reeds voor het altaar. De drang naar de H. Communie was zodanig, dat zij volgens haar eigen ver klaring „om dat liefdebrood gaarne barre voets over een weg van vlammen zou gaan". Pater Valentinus Paquay maakte by een twistgesprek over de dagelijkse H. Com munie eens de opmerking: Wat jammer, dat we niet tweemaal daags mogen com- municeren. Wij, veelal ongeoefende, nog niet met de goede smaak ingestelde en aards ge- richte mensjes zullen niet zo gemakkelijk die hoge geestelijke vlucht nem™ Dat is jammer, maar niet onoverkomelijk. Als we eerst maar eerlijk ons tekort erkennen om dan een begin te maken met Eucharis- tisch leven en met een vaste plaats te zoeken voor het Tabernakel. Voor ons zelf, voor eerherstel, de wereld. Gods glorie en de uitbreiding van Zijn rijk. Begin morgen als een brandende kaars. AMATOR zijn en blijven verdeeld, en de Duitsers weten darvan een uiterst handig gebruik te maken, te meer, nu zij ook de inter nationale toestand mee hebben. De tijd weten daarvan 'n uiterst handig gebruik standigheden, voor een nog groter deel door hel gebrek aan eensgezindheid on der de Westelijke bezetters. Zij krijgen het spelletje van „verdeel en heers" een voudig in handen geduwd; en dat zij het spelen, kan hun eigenlijk niet zo bij zonder kwalijk worden genomen Daar om is voor het Westen het eerst nodige' een duidelijke Duitsland-politiek. Geep wraak-politiek, maar een eensgezinde methode om Duitsland weer de toeko mende plaats in het internationale leven te doen innemen, met volle behartiging van de onschendbare rechten van zijn vroegere slachtoffers. „In Vlissingen ligt Nederland's marine haven en in Vlissingen ligt alles wat de Kon Marine nodig heeft. In Vlissingen is er de sfeer van Zeeland, die steeds zo gunstig op de marine-mensen heeft ge werkt en Vlissingen is de plaats, waar zonder onnodige kosten een marine basis kan worden gesticht". Dit waren de woorden, die luitenant admiraal b.d. C. E L Helfrich Dinsdag avond te Vlissingen voor de Zeeuwse volksuniversiteit sprak. Spr kantte zich scherp tegen de plannen voor een nieuwe marine-haven te Den Helder, waaraan millioenen „verprutst" zullen worden. Elke cent is nodig voor de opbottw van onze vloot en voor de instandhouding van onze marine-bases over zee, zo zeide spr De marine-strategie dient gericht te zijn op het openhouden der zeeverbin dingen Bij een toekomstige oorlog zijn er twee mogelijkheden: ofwel Nederland wordt bezet en dan heeft de nieuwe haven te Den Helder voor ons slechts Het centrale comité voor het H. Jaar heeft, in overeenstemming met het verlangen van de H. Vader, be sloten aan 's Pausen gouden priester feest een geestelijk karakter te geven. Drie April wordt dag van gebed en aldus de eerste schakel van de gou den gebedsketen, welke zich over het gehele jaar zal uitstrekken. De grote gebedsintentie moet zijn. de verdwaalde mensheid te brengen tot de „grote terugkeer en de grote ver zoening". Ook ten Vaticane zal het feest' tn stil te en gebed worden gevierd Alleen wil de j?- Vader in de ochtend van 2 April op de Belvédère ongeveer 25 000 school- ,'P erPn' als vertegenwoordigers van n der wereld, in plechtige audiëntie ontvangen dp p asaie-Zondag zal ook de H. Va- priésterfpo !rd.enking van Zi'n 50"larlg in dp v .- Wee R H Missen opdrag^p Mis van Passfe"? Basiliek: de eerste H tiefmis Tot v ndag' de tweede de vo" overeenkomstigTgl"enis der zonden"' flictatio bonorum" Pausel«ka brief ..Cnn- Gedurende de to, Va? 11 Februar' 1949 600 seminaristen of H H Missen zul,en gen zingen, begeieflwósselend de gezan* moziekkanel nnw„td. d°f de Pauseliike 'aiding van Maestro Mis zingt Lorenzo Perosi. Voordat de Paus zjrh lijk altaar begeeft, zineo?aa,r het Pause" ten „Christus vincir e" d^ f mlnaJlsT eeuwse „Laudes seu I1 7?ldde!," Wanneer de Paus zich naar h"I T begeeft wordt gezongen -p., het altaar Tijdens de voorbereiding' Vo** Peptru* Mis zingen de seminaristen Atl de _Hl mine" en „Ad Te Rex su'^"e^de Do- voert de muziekkapel uit het mus pro Pontifice" m°tet „Ore- Bij het begin van de t) men de smeekbede .Paree Dom volgens de eerste „Credo", Jesu", „Ubi Caritas et Amor" bonne crum Convivium" en „Ave Reó; sa_ lorum" Gedurende de tweede 'h 9oe" „Popule Meus. quid feci tibi?" Mis: ste „Credo", „Gratia Dei". „VexilL, 6pr" gis", „Adoro Te", „Adoremus Te a, te", „Stabat Mater". Na de zegen AT H. Vader wordt de hymne „C Roma bilis" gezongen. Naar Reuter uit Vaticaanstad meldt verwacht men meer dan 50 000 mensen in' de St. Pieter a.s- Zondag. Er zijn sooon toegangskaarten gedrukt. Deze zullen echter, zo meent men, nauwelijks vo;. De levering van slachtvee in het bin- ue levering v»« dat voor de distribtftie- neniand verloopt zodanig, volgende veertiendaagse periode het vleesrantsoen op 25U gram per week zal worden gebracht. In de bonnenlijst van volgende week Donderdag zullen derhalve bon den aangewezen voor 500 gram vie Het publiek houde er rekening meae, dat varkensvlees een belangrijk deel - maakt van de vleestoewijzipg aan ue slagers, zodat het niet uitsluitend rund vlees kan verlangen. Het zal van de ver dere ontwikkeling van de binnenlandse aanvoer afhangen of deze ruimere be schikbaarstelling ook in volgende distri butie-perioden gehandhaafd kan blijven. De opvarenden van de Nederlandse kustvaarder „Zeeland" t.w- de Jtapl" tein, zijn vrouw, hun twee kinneren en een bemanning van vier koppen, hebben gistermorgen enige benauwde uren doorgemaakt en het is waar schijnlijk aan het doortastend optreden van twee Engelse jongelui te danken, dat zij zijn gered en hun schip, zij bet in vrij gehavende toestand, behou den is. De 230 ton metende „Zeeland", eigen dom van de fa. Meulman te Groningen, was op weg van Plymouth naar New- lyn, waar het stenen zou laden, toen het liep06 miSt verdwaalde en op een klip wcrkina^Hot" s,telde de misthoorn In Uw inn.» tg ,0ei Werd gehoord door die bii dp Fn^i8 William Thornily. die bij de Engelse marine dient en zijn StPdent- vertoevende in het kustplaatsje Perranuthoe. De jonge mannen sprongen onmiddellijk uit oed renden naar het strand, zetten een rub-' berboot uit en roeiden in de richting van waar het geluid van de misthoorn kwam totdgt zij contact kregen met de Zee land" Zij gingen aan boord van de kust vaarder en gaven de kapitein precies zijn positie op De ..Zeeland" koerste met behulp van de gegeven aanwijzingen naar Penzance (Cornwall), de dichtst bijzijnde haven, en kwam" daar juist aan. toen het binnendringende water de ma chine tot stilstand bracht. doende zijn voor het enorm aantal ka tholieken, die de Pausmissen willen bij wonen. Verwacht wordt, dat de H. Vader van het centraal balcon der St. Pieter de zegen „Urbi et Orbi" zal geven, welke dan door Radio Vaticana naar de ge hele katholieke wereld zal worden uitgezonden. Het Noorse kroonprinselijk paar. prins Olav en prinses Martha komen Donder dagmiddag per K.L M.-vliegtuig op Schip hol aan Gedurende hun verblijt in ons land ter gelegenheid van de tewaterlating van het ms Oslofjord", welke plechtigheid door de Noorse kroonprinses zai worden verricht logeren de hoge gasten op paleis Soestdijk. w eerherichtl De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvel den en op vele plaatsen tijdelijk mist. Zwakke tot matige Noorde lijke wind. Vannacht op enkei? plaatsen lichte nachtvorst, morgen overdag iets lagere temperatuur dan vandaag. Vrijdag 1 April: Zon op 6.1P uur. onder 19.13 uur maan op 7 06 uur, onder 22.44 uur. negatieve betekenis, ofwel de vijand kan worden weerstaan en dan zal de marine de toegangswegen tot de grote havens, met andere woorden de Nieuwe Water weg en de Scheldemond, moeten bevei ligen. Een nieuwe haven in Den Helder be tekent dan een extra belasting voor de verdediging. Het is noodzakelijk, dat alle beschikbare gelden worden gebruikt voor de vloot en men zal daarom gebruik moeten maken van bestaande haven faciliteiten. Welnu, in Vlissingen is vol gens spreker de goede haven en zo nodig kan Rotterdam bijspringen Tenslotte gaf de admiraal als zijn mening te kennen, dat de marine in Vlissingen zal terug keren al zou zich dit dan waarschijnlijk voorlopig beperken tot de opleiding van de dienstplichtigen en tot het station neren van een flottielje mijnenvegers. Gisterenavond arriveerde een KL.M- Constellation te New-York, welke zonder tussenlanding de afstand Amsterdam New-York heeft afgelegd in 14 uur en 54 minuten. In het toestel bevonden zich drie passagiers en 1500 k-g. vrachtgoed. Men meent, dat dit de eerste commerciële vlucht tussen Amsterdam en New-York is, die zonder tussenlanding werd af gelegd- Volgens door de Syrische radio omge roepen communique's zal het militaire bestuur duren „totdat een meer compe tónte regering de zaak kan overnemen". Legereenheden hebben het verkeer naar en van de hoofdstad stop gezet. Het was verboden over Syrisch gebied te vliegen De. verblijfplaats van president Kouatly is in. doorgaans welingelichte kringen onbe kend Men is van mening, dat hij zich on der huisarrest bevindt De premief er andere regeringsleden zouden afzonderlijk onder arrest gehouden worden Er zouden drie redenen voor de staats greep zjjn: ten eerste, de recente Frans- Syrische monetaire conventie, ten tweede de concessies voor oliepijpleidingen en ten derde de toestemming van de Syrische regering op Rhodos tot vredesonderhan delingen met Israel over te gaan en de „gedwongen terugtocht" van het leger uit de Libanon. Van officiële Israëlische zijde werd verklaard, dat de staatsgreep waarschijn lijk te wijten is aan „het feit, dat de Sy rische regering niet in staat is de in.-rne economische problemen op te lossen (er bestaat in het bijzonder gebrek aan brood), gepaard aan politieke corruptie en onbekwaamheid". Kolonel Zaim, de voltrekker van de staatsgreep, heeft Reuter medegedeeld, dat „noodmaatregelen" zijn getroffen eo „slechts enkele personen zijn gearres teerd" Het betrof een zuiver binnenlandse aangelegenheid, die in geen enkele relatie stond met de buitenlandse betrekkingen Zaim verwachtte, dat ten spoedigste eer. constitutionele regering zou worden ge vormd. Volgens A. F. P was Zaim een persoon lijke vriend van president Kouaily en genoot hij diens volledig vertrouwen. De president zou niet geheel wel zijn en zich in een ziekenhuis bevinden. De 55-jarige generaal Zaim genoot zfjn opleiding aan de Turkse militaire academie en diende in het Turkse leger en het Franse bezettingsleger in Syrië tussen de beide wereldoorlogen. Hij werd door de geallieerden gedetineerd, toen Syrië tijdens de tweede wereldoorlog bezet was, beschuldigd van Vichy-sym- pathieën. Sinds 1945 is kolonel Zaim lid ge weest van de Syrische extreem-nationa listische beweging, die zonder ophouden onmiddellijke sociale, economische en politieke hervormingen heeft geëist.De leden van deze beweging verzetten zich heftig in het parlement tegen de onder tekening van de FransSyrische finan ciële overeenkomst en de overeenkomst inzake de Transarabische pijpleiding. Zij waren ook tegenstanders van de wapen stilstandsbesprekingen met Israël. Kolonel Zaim verklaarde op een pers conferentie, dat de redenen voor de staatsgreep de herhaalde aanvallen wa ren op het Syrische leger binnen en bui ten het parlement en de pogingen het in discrediet .te brengen. Volgens Zaim waren officieren van het leger gevan gen gezet op valse beschuldigingen. Daarenboven was de ontevredenheid van het volk over de huidige toestand wijd verbreid. Tijdens de grootste persconferentie, welke ooit op een schip is gehouden, heeft Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken aan boord van de „Queen Mary" te New York onder meer verklaard, dat dc ondertekening van het Atlantische pact het culminatie punt zou zijn van de pogingen om een heid onder de vredelievende landen te brengen en voor komende generaties oorlog te voorkomen Onder het wakend oog van de geheime dienst en een sterke politie-afdeling lie pen 500 demonstranten met borden waar op te lezen stond: „blijf van Israël af" en „Wij willen vrede" vooT het schip heen en weer. Zij hadden zich verspreid, voor dat Bevin de Queen Mary" verliet. Andere betogers, die post hadden gevat in de buurt van de aanlegplaats van de „Queen Mary" wierpen eieren en toma ten naar de auto, waarin Bevin had plaats genomen. Drie manifestanten werden aangehou den. Reuter verneemt uit Londen dat de Nederlandse scheepvaartmaatschappij en, die betrokken zjjn in de tarieven- oorlog op de route Europa-Voor-Indië, Dinsdag hebben aangekondigd, dat zij in de komenden zeven weken vijf sche pen van de 7.000 a 8.000 tons-klasse naar Engelse havens zullen zenden om uit gaande vrachten met bestemming vo»r het Oosten op te nemen, iets dat nog nooit is voorgekomen. Aan deze mede deling werd toegevoegd, dat er tarieven zullen worden geaccepteerd, die 60 pet. beneden de tarieven van de India- en Ceylon-conferentie liggen. Van Ommeren, de Londense agent, die opdracht heeft ontvangen om ladingen Op 4 Januari 1886 werd hier te lande een vereniging opgericht, welke voor de ontwikkeling van ons land van veel be tekenis is geweest: de Zuiderzeeverem- S'ng. Het vraagstuk van de droogmaking der Zuiderzee was toen al niet nieuw meer' maar al stonden de Nederlanders niet voor een „drooglegginkje", zelfs met van een Haarlemmermeer, dit object was zo groot en tevens zo geheel anders, dat men het telkens weer niet aandurfde. sliUen S bnen611' °,nder de voorstanders be de afslnitino te verenigen, teneinde Lauwerszee IT Zuiderzee, Wadden- en drooglegging^ daarvan Ir^S^tecto studeren. sterke propaganda voor de drooglegging en minister Lely heeft voor zijn Zuider- zee-plannen, die tenslotte zijn uitgevoerd krachtige steun van haar ondervonden. Met de afsluiting van de Zuiderzee en hetgeen daar sedertdien tot stand kwam en nog staat te gebeuren, was het doel der vereniging grotendeels verwezenlijkt En zo is gisteren in een ledenvergade ring tot haar opheffing besloten. Als waarnemend voorzitter trad de laatste fiid od ir A. Plate te Rotterdam, secre taris en penningmeester waren resp de heren W Hendriks en W. Wilmink Ten gevolge van de oorlog beschikte de ver eniging nog maar over een klein g'edeellte van haar archief en aoordat de leden lijsten verloren gingen, kent men zelfs de meeste obligatiehouders niet, daarom werd het opheffingsbesluit in zeer kleine kring genomen. Het streven naar grondverovering op het water komt met de opheffing echter niet tot staan. Want reeds in 1945 is een Vereniging voor landaanwinning opge richt, die begon met het onderzoek naar en propaganda voor de afsluiting en drooglegging van vele zeegaten, zoals b.v. het Zeeuwse drie-eilandenplan en in- li? voor de Nederlandse schepen te accep teren, zette het Nederlandse standpunt „ls volgt uiteen: De Nederlandse scheepvaartlijnen zijn naast de Belgische lijn vanuit Antwerpen de enige, die geheel afhankelijk zijn van het goederenvervoer vanuit de Duitse, Nederlandse en Belgische havens Voor dit vrachtvervoer ondervinden zij en de Belgen, concurrentie van drie Britse, één Zweedse, één Noorse en twee Indische scheepvaartmaatschappijen. Ondanks de herhaalde protesten van de Nederlanders heeft .de conferentie een Deense maat schappij toegestaan zich eveneens met dit goederenvervoer bezig te houden, eerst als „outsider" en later als volwaardig lid van de Conferentie. De Denen werden echter niet toegelaten in de Britse, Noorse en Zweedse havens, doch uitslui tend in de havens van Antwerpen tot Hamburg, zodat de last van de Deense concurrentie bijna geheel op de schou ders der Nederlanders kwam te liggen, die zich om deze reden uit de Conferentie terugtrokken. Aanvankelijk hielden zij zich aan de vrachttarieven der Confe rentie. doch zij' wijzigden hun houding, toen zij vernamen, dat de Conferentie zou bekend maken, dat de Nederlandse maatschappij rich had teruggetrokken, dat bij verscheping met Nederlandse vaartuigen na 7 Maart alle rechten op korting zouden veryallen en dat verlaag de tarieven zouden worden aangeboden. Tezelfdertijd benoemde de Conferentie „strijdcommissies" te Rotterdam en Ant werpen, hetgeen niemand in twijfel liet over de bedoelingen der Confereritie. Dit was het eerste schot en het ppreekt van zelf dat de Nederlanders zich verweren" Volgens Britse scheepvaartdeskundigen zullen verzoeningspogingen van de Ne derlanders moeten uitgaan, daar de Britse maatschappijen hiervoor thans niet in de stemming zijn. Onder de foto's, welke ons blad pu bliceerde over de kroningsplechtigheden van H.M. Koningin Juliana, was er één, waarop Prinses Beatrix tussen alle def tige officiële personen stond met een zonnige lach op haar gezichtje. „Prinses Beatrix ontdekt iets grappigs" stond er order die foto. Hiermede werd het oud ste dochtertje van de koninklijke familie raak getypeerd. Inderdaad schijnt Bea trix steeds de zonnige kant van het leven te zien. Schier geen foto in krant of tijdschrift of journaal in de bioscopen toorft haar zonder een guitige glimlach of gulle volle lach Dinsdag, toen zij op de Jaarbeurs haar eerste officiële daad verrichtte, keek zij aanvankelijk wel even plechtig, doch spoedig werd het oXiciële tintje weggevaagd door de pret, welke duide lijk van haar sympathiek gezientje te lezen viel. terwijl zij haar wapen in de textielhal onthulde door met behulp van een koord het gordijntje weg te trek ken. En triomfantelijk keek zij de def tige kring rond met een gezicht van: „Heb ik dat niet even fijn opgeknapt?" Bij elke officiële plechtigheid wijkt tegenwoordig het stijf-deftige door de minzaamheid van Koningin en Prins en de spontaneïteit van de Prinsesjes. Tref fend was ook in Utrecht op de Jaarbeurs de tegenstelling tussen de „gelegenheids gezichten" van de officiële personen en de onofficiële hartelijkheid tussen de vorstelijke moeder en prinselijke kinde ren. Toen H.M. Koningin Juliana langs de stands liep, was zij niet meer de Koningin, maar de moeder, die pret had in de vrolijkheid en het pleizier, «elke haar dochtertjes op deze expositie be leefden. Buiten straalde het lente-zonnetje, binnen was er de zonnige sfeer van echt huiselijk geluk. Wij, Hollanders, zijn nogal eens bang om zelf uit de toon te vallen, doch de gemoedelijkheid van het koninklijk ge zin ook bij officiële plechtigheden, doet ons goed. En onze liefde voor Koningin, Prins en Prinsesjes is er des te warmer om. Laten wij echter de blijde jeugd van onze Prinsesjes niet bederven .door hin derlijke belangstelling. De Koningin heeft dit reeds zo vaak verzocht. Gun de vorstelijke kinderen, als zij in de komende zomermaanden proberen zich te vermaken „gewoon" als de andere kinderen, een ongestoord pleizier. De zon en de vrije natuur zijn er voor ons allen om van te genieten; zeker dus ook voor de zonne-kinderen van onze Koningin. ANALYST. De dir.-generaal van de landbouw, ir. C. Staf. heeft het bestuur geïnstalleerd van. de „Stichting Centraal Orgaan". Deze stichting heeft ten doel het bevorderen van de veredeling en de voorziening met voortkwekingsmateriaal van landbouw gewassen. Voorts wil zij de samenwer king bevorderen tussen alle organisaties, instellingen en diensten, die zich op dit terrein bewegen en direct betrokken zijn bij de uitvoering van het kwekersbes]uit 1941. Van dit kwekersbesluit zei in zijn installatierede de dir.-generaal, dat het eerlang in een regeling bij de wet zal worden omgezet en dat het „Centraal Or gaan" ook in dit opzicht met voorstellen dient te komen. De samenstelling van het bestuur der stichting, voor welker finan ciering nog geen oplossing is gevonden, is zodanig, dat de samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven volledig tot haar recht kan komen. Het dagelijks bestuur werd als volgt sa mengesteld: ir. N. H. H. Addens, voor zitter; dr. ir. J. P. Dudok van Heel, onder voorzitter en voorts de leden: ir. M. A. Geuze, H. A. Harenbrug, ir. G. W. Meijer. Wnd secretaris is ir. J. Siebinga. Portugal heeft besloten tot het At lantisch pact toe te treden, zo werd Woensdagavond officieel medegedeeld. Naar men verwacht, zal dr. José Caciro Da Mata, de Portugese minister van buitenlandse zaken, die heden te Washington zou aankomen, deelnemen aan de ondertekening van het pact. Het parlement van IJsland heeft na een debat van twee dagen met 37 tegen 13 stemmen en twee onthoudingen de toetreding tot het Atlantische pact goed gekeurd. Een grote menigte had zich tijdens het debat voor het parlements gebouw verzameld. Enkele ruiten wer den gebroken door het gooien met ste nen. Tien communisten, twee linkse sociaal democraten en een lid van de boeren partij stemden tegen het pact. De :wee leden ,die zich van stemming onthielden, behoorden eveneens tot de boerenpartij. polderingen in Noord en Zuid (b.v. de Biesbos). De vereniging zal aan de regering ver zoeken haar obligatiehouders schadeloos te stellen. Eertijds is nl. een obligatie lening van 90 000 uitgegeven, waarvan plm. 60.000 geplaatst werd. Men Is van oordeel, dat de verenigingsgelden te alge menen nutte werden uitgegeven en dat de gemèenschap het nadelige saldo -'"en- lijk zou moeten dragen. Vanmorgen is op de weg Kerkrade— Heerlen een taxi tegen een autobus van de L. T. M. opgebotst, waarbij beide wagens van de weg afraakten en nog in botsing kwamen met een tram. De passagier van de taxi. de heer Van H. uit Kerkrade werd op slag gedood: de chauffeur K. eveneens uit Kerkrade. wprd zwaar gewond. Het protest, dat in Duitsland tot uiting kwam naar aanleiding van de voorgenomen grenscorrecties in het Wes ten. wordt naar A.F.P. meldt, besproken in een artikel van de „Neue Zeitung" dat volgens politieke waarnemers door de Amerikaanse overheid in Duitsland zou zijn ingegeven. „Wat doen de Duitse politieke leiders? aldus het artikel. Zij nemen stelling met vlammende, pathetische, bitterp en on geduldige woorden Wat verwachten rit var deze houding? Mener tij wcrkeliik dat dergelijke manifestaties en polemi.' ken in een bezet land de beslissing iie na langdurig overleg door zes landen is getroffen, kan beletten van kracht te worden? Men voelt zich voorzeker wat opge lucht en men heeft zijn geweten gepaaid, doch men beeft veel nadeel berokkend aan de zaak van Duitsland De onhan dige, om niet te zeggen onverantwoorde reactie der Duitsers ten aanzien van Je grenseorreeties zal de laatste aarzelingen die nog aan geallieerde zijde bestonden, wegnemen. Zij zal de beslissing om 135 vierkante kilometer en 13.500 inwoners bq andere landen onder te brengen, niet in het minst wijzigen, doch integendeel de landen, die niet volledig bevredigd werden, aanzetten tot het herhalen van hun eisen. De personen en landen, die voor het geallieerde accoord het Duitse standpunt deelden, worden hierdoor in een positie gebracht, die bun belet nog verder hun sympathie te uiten. Wanneer men zedeiessen wil geven, dan moet men dit op beseheiden en niet op verwaande wijze doen. Men spreekt veei over maehti" 'k in Duits and Men schijnt zich evenwel geen re ens hap te - en vin dr tere 'ëiten: Duitsl -i i j* ,Ve «om n bezel In 'ien 'CTin I p overwonnrn ft en u dan overeind h-lpt meet g ?t begin en hem seheld' torden nat» <'t hoofd te slinep'en ff' rot.* zn'ks k kunnen nemen Mer behoeft rn geen hielenlikker te zijn Joeb men zon zich toch ten minste kalm en waardig kunnen gedragen". Politieke waarnemers, aldus A F P., wijzen er op. dat het de eerste maal is, dat van officieuze Amerikaanse zijde een dusdanig strenge waarschuwing aan de Duitse openbare mening wordt gegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1