Churchill beschuldigt Kremlin Het raadsel van Aerdenhout TM Agressief ten aanzien van de Sovjet-Unie ,,In strijd met handvest der V.N. en de verdragen" W eerberieht Vreemd schip zwierf door havens Smokkellading van onbekende Portugees Banka-incident opgehelderd Bij Ede wordt hei afgebrand Op de IRIBUNE Zorgen wij dat onze zenuwen sterk zijn" Minister Stikker bij Dean Acheson DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Paushulde van het Hongaars episcopaat Goochelarij" in ^en rechtszaak Vliegtuig neergestort Indonesië in de Assemblée? Duitse industrie en Europa's herstel Drama om een wagen hout Voor een nieuw, fris tapijt 71ste JAARGANG VRIJDAG 1 APRIL 1949 No. 20891 Te Boston heeft Winston Churchill, die daar des morgens per nachttrein uit New-York gearriveerd was, gisteravond voor een menigte van meer dan 13.000 personen een grote rede gehouden. Daarin heeft hij o.m, verklaard, dat Europa reeds enige tijd communistisch zou zijn geweest en Londen onder een bombardement zou liggen, indien Amerika de atoombom niet zou bezitten. Hij beschuldigde „veertien mannen in het Kremlin" ervan honderdduizenden mensen in bedwang te houden en naar wereldheerschappij te streven. „Over Europa hangt de schaduw van de vrees." „Wij, koesteren geen vijandschap jegens de Kussen en wij wensen hun niet hun wettige rechten en hun wettige veilig heid te ontzeggen". Meer tijd en meer papier dan Hij welk proces ook Voor zijn vertrek naar New-York als vice-voorzitter der Ned. dele gatie bij de V. N., stond Abdul Kadir gisterenavond op Schiphol de pers nog te woord. Per vliegtuig arriveerden gisteren in Amsterdam de Noorse kroonprins Olaf en kroonprinses Martha. Zij werden door prins Bernhard welkom geheten. Het officiële nieuwsbureau der Sovjet-Unie, Tass, heeft vanochtend vroeg de tekst van een memorandum der Moskouse regering gepubliceerd over het Atlantisch pact. Dit memoran dum is gisteren toegezonden aan de regeringen der Ver. Staten, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg en Canada. Het memorandum bevestigt wat reeds eerder, o.a. 29 Januari 1949, door de officiële Moskouse instanties is beweerd, n.l. dat dit pact agressieve doeleinden nastreeft en in strijd is met de beginselen en de doeleinden van de V.N.-organisatie. OFFICIEREN NAT. RESERVE WERDEN BEëDIGD IETS MEER WIND OPDRACHT VAN BEUL WAS VERKEERD BEGREPEN C. C. D. ONTDEKT PARTIJ SIGARETTEN Rotterdamse firma schoot mille tien voor HET IS WEER ZO.... Maatregelen voor de nieuwe rol motorrijder verongelukt DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam- De abonnementsprijs bedraagt t 3-90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KU1J PERS Hoofdredactie: Prof. Dr. STH£ESSERO.p. LEO J M- HAZELZEl Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cjs. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1--. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Geen vorm van tyrannie „Op de vraag, of wij de koude oorlog winnen, moeten wij zowel naar Azië a Europa zien. „In Europa", zo zeide Cnu - chili, „is de positie met succes geha haafd". de De ineenstorting van China n^,win_ hij de ernstigste ramp sinds de ov ning in wereldoorlog numero twe was veroorzaakt door de „communis sche aanval en intrigue". Het absorberen van China commu een door het Kremlin behi,iik d nistisch imperium zou "onn°ht nesen- en bloedvergieten, over acht 0 negen honderd millioen »^ende wereld is eenheid der Enge wij tegenover onze huidige redding, gruwelijkgte problemen ^an. welke het chri zijn van alle, '^"laatst zag". tenwT«en ons thans tegenover iets ge- Dlaatst, dat even slecht is als Hitier, doch in sommige opzichten machtiger' 'Achter het Kremlin zo vervolgde spr. „met zijn zendelingen in ieder land als vijfde colonne stond „het grootste leger van de wereld, in de handen van een regering, die imperialistische expan sie nastreeft, zoals geen tsaar of keizer ooit gedaan Churchill zeide te geloven, dat oorlog niet onvermijdelijk is. Men behoorde niet tot gewelddadige of overhaastte actie over te gaan en men moest hoop en ge duld niet laten varen. Er, waren ver schillende gunstige processen gaande Onder de stoot van hef communisme sloten alle vrije landen zich hechter aaneen dan zij ooit te voren deden of konden doen. De reden was de zware druk van buiten af. Het doel moest blijven de Russen overal te ontvangen als broeders in de mensenfamilie. Van de Sovjet-Unie werd niets anders gevraagd, dan goede wil en eerlirk spel. „Indien er echter een zenu wenoorlog is, laat ons dan zorgen dat onze zenuwen sterk zijn en nog versterkt worden door de diepste overtuiging van ons hart. Indien wij standvastig by el- Ter gelegenheid van het gouden pries- terfeest van Z.H. de Paus, dat Zondag a.s. gevierd Wordt, heeft mgr. Czapik, de bisschop van Eger in Hongarije, een rond schrijven doen uitgaan, dat hij bestem pelt als „een plechtige verklaring van trouw aan de H. Vader" en waarin gezegd wordt" Wij blijven gehecht aan de Stoei van dé H Petrus en wij zijn vastbesloten die trouw, die ons aan de eenheid van de Kerk bindt, in stand te houden". Verder heeft het Episcopaat eer geïllus treerd album uitgegeven, dat namens de Hongaarse Katholieken aan de Paus zal worden aangeboden en waarin de hand tekeningen oorkomen van alle Hon gaarse aartsbisschoppen en bisschoppen. kaar blijven en in geen enkele vorm de tyrannie en het slechte aanvaarden, zou het wel eens kunnen zijn, dat niet onze tpnUTfn ons cultuurstelsel ineen stor- n zou de vrede alsnog gehand- Fr h bnnen blijven". Drak een gejuich los, toen Churchill r Z?am on met ernstig gezicht naar het p ^gestoelte liep. Het muziekcorps speelde „Rule Britannia" rijdens de ova- me een minuut duurde. Daarna werd uet Engelse volkslied ten gehore ge- ,ra,cht en leidde Bernard Baruch Chur chill in. De voornaamste toevoeging aar. zijn te voren opgestelde 'ekst maakte Churchill, toen hij, sprekende over België, langzaam en met nadruk zeide, dat Amerika daar grot- verantwoordelijkheid had, „want er wordt veel vertrouwen in u gesteld" Een matig applaus voigde op zijn ver klaring, dat Europa hetzelfde lot als Tsjecho-Slowak'je zou hebben oi Jergaan en Londen reeds zou zijn gebombardeerd als de atoombom niet afschrikwekkend had gewerkt. Na bc „ndiging var zijn rede maakte Churchill het V-teken, Terwijl het mu ziekcorps „Land of Hope and Glory" speelde en de toehoorders stormachtig applaudisseerden en juichten verliet Chur chill tevreden glimlachend het spreek gestoelte. (telefonisch van onze Londense correspondent) De in Amerika en Engeland met zo grote belangstelling tegemoet geziene re de van Winston Churchill voor het techno logisch instituut te Boston overscha duwt in de Engelse pers al het andere nieuws. Alle bladen leggen vooral de nadruk op de uitlating van mr. Churchill, dat het aan de atoombom te danken is, dat Londen voor een nieuwe Blitz en Europa voor bolsjewisering bleven ge spaard. De -ede wordt in Amerika even belang rijk geacht als die, welke mr. Churchill drie jaar geleden te Fulton hield en waar- ir hij voor het eerst de wereld wees op het gevaar, dat de politiek van Moskou opleverde. Churchill herinnerde er aan, dat hij toen door velen voor oorlogsstoker werd uitgemaakt. Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken en zijn Amerikaanse ambtsgenoot Dean Ache son hebben tijdens een onderhoud, dat twee uur duurde, van mening gewissela over doelmatige en snelle methodes om tot een regeling in Indonesië te komen en eveneens het Atlantisch Verdrag en algemene West-Europese kwesties be sproken. Volgens een na de bespreking uitgege ven gemeenschappelijk communiqué heeft Acheson doen uitkomen, dat de Amerikaanse regering van harte hoopt, dat de instructies van de Veiligheids raad aan Indonesië, 23 Maart gegeven, zo spoedig mogelijk zullen worden uit gevoerd „De minister gaf uitdrukking aan zijn volledig vertrouwen, dat beide partijen snel en te goeder trouw de voor bereidende onderhandelingen zullen openen, waarom de Veiligheidsraad ver zocht heeft. Mr. Stikker wees er op, dat de voorstellen van de Veiligheidsraad door de Nederlandse regering aanvaard zijn. uitte dezelfde wens als Acheson en gaf nader aan. langs welke wegen naar zijn mening op de meest doelmatige en vlugge wijze vooruitgang geboekt zou kunnen worden. Mr Stikker werd vergezeld door de Nederlandse ambassadeur mr. E. van Kleffens. Mr. Stikker verklaarde vóór zijn be zoek aan het State Department aan de correspondent van Reuter, dat hij de re geling van de West-Duitse problemen beschouwde als een completering van essentieel belang van het Atlantisch Pact, aangezien West-Duitsland een in tegraal deel van West-Europa uitmaakt. eh'èn^i?„papif:r' meer tijd en meer goo bf) welk proces, dat voor een tvnporrf1 gerechtshof is gevoerd" aidus Knmn J- Besier, advocaat-fiscaal toipn Hp te Amsterdam, het proces T M dnf °0 'ndustrieel uit Aerdenhout, d®h8,iteren zijn laatste phase be Itrli CC Pleidooien van mr Coe- bergh en mr Kaïbfleisch. die te zamen met mr. Kortenhorst de verdediging van M op zich genomen nadöen Meer papier: tijdens een de velp zitttagsdagen zeide mr Besi da, de verdediging het hof had overstroomd met een eindeloze stroom van documenten, die werden aangevuld door de lange schrif turen van M. zelf. Meer tijd: vier jaar is de bijzondere rechtspleging reeds bezig met dg2e compliceerde zaak, waarvoor getuigen ui» vele landen moesten worden gehoord En na een verstekbehandeling, toen m' Qn vindbaar was moest de hele zaak opnieuw in behandeling worden genomen nadat M. zich plotseling had gemeld. Meer goochelarij: Mr. Kortenhorst deel de enige weken geleden mede. dat iemand de verdediging een dossier had aange boden voor een bedrag van dertig duizend gulden, dat M. geheel van alle schuld zou ontlasten en de schuld geheel zou wer pen op de oud-consul van Nederland in Krakau, de heer De Bruyn. Thans verklaarde mr Besier een briet te hebben ontvangen van een burgemeeg. ter, die mededeelde te watea wt® dit aan bod aan de verdediging heeft gedaan. Mr Rosier heeft deze zaak aanhangig ge. maakt bij de officier van justitie. Nog Seer goochelarij: een brief van een advo caat uit Krakau spreekt over een recem bezoek van oud-consul Dé Bruyn aan Krakau, waarbij deze de zaak van M. zeer Een Dakota van de Amerikaanse lucht macht is met een bemanning va leden in de nabijheid van Edgarspnn=s (Missouri) neergestort. Volgens een ooggetuige was net 1 stel terechtgekomen in een 6 voet dyP^ vijver. Een man zou met een parachute uit het vliegtuig zijn gesprongen Hij is echter nog niet gevonden cliënt moet worden vrijgesproken, omdat niet vast staat, dat M. in vreemde krijgs dienst is getreden. „Hij is als quasi-tolk met Schöngardt meegegaan, doch heeft nooit geweten, dat hij in een Einsatzgrup pe terecht was gekomen". Na het pleidooi van mr- Kaïbfleisch en een kort woord van mr. Kortenhorst trok het hof zich enige minuten in raadskamer terug om over een hernieuwd verzoek om in vrijheidstelling te beslissen. Dit weri andermaal afgewezen. M. zag daarop van het laatste woord af De uitspraak is thans bepaald op 14 April. mums8 tiroi«ol4nrtr1n(f lllifPSt.Pld W0F<jL dfi Moskou argumenteert aldus: mogendheden, als de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk, zijn deelgenoten in het Noord-Atlantisch verdrag Tegen deze mogendheden is het pact dus niet Grote de tegen Hitier gerichte coalitie vorm den, alléén de Sovjet-Unie geen deel neemster aan dit verdrag is, moet het Noord-Atlantisch pact beschouwd worden als een verdrag, dat gericht is tegen een Ten overstaan van generaal Kruis, jhr. mr. C. de Ranitz, burgemeester van Utrecht en een aantal hogere militaire autoriteiten legden hedenmorgen een dertiental hoofdofficieren en subalterne officieren van de Nationale Reserve de eed van trouw af. Dit geschiedde op het voorplein van de Kromhoutkazerne te Utrecht, waarbij een bataljon vrijwilligers van de Nationale Reserve, bestaande uit drie compagnieën, was aangetreden De nieuw beëdigden werden het eerst gelukwenst door generaal Kruis in een toespraak, waarin hij er op wees. dat de Nationale Reserve een wezenlijk en on misbaar deel vormt van het Nederlandse leger. Voorts wees hij op het grote be lang, dat de Nationale Reserve tot de uiterste paraatheid wordt opgeleid. aeze iiiugeiiuiimeu 1= uci =- - gericht Van de grote mogendheden is van de voornaamste bondgenoten van - VS., Engeland en Frankrijk in de vo rige oorlog, tegen de Sovjet-Unie. De uitgebreide militaire maatregelen, die de V S in de huidige omstandigheden van vredestijd nemen, in samenwerking -net Engeland en Frankrijk, dragen geens zins een defensief karakter. Het handha- ve te Washington van de gecombineerde Eng'""3Amerikaanse staf, die tijdens de alléén de Sovjet-Unie van deelneming uitgesloten. Dit kan alleen verklaard worden door het feit, dat het verdrag tegen de Sovjet-Unie is gericht. Het memorandum vervolgt: „Om het sluiten van het Noord-Atlantisch pact te rechtvaardigen, verwijst men naar het feit, dat de Sovjet-Unie defensieve ver dragen heeft met de volksdemocratische landen Deze vergelijking is onhoudbaar. Alle verdragen van de Sovjet-Unie over vriendschap en wederzijdse bijstand met de volksdemocratische landen zijn van bi'aterale aard en uitsluitend gericht te gen de mogelijke herhaling van Duitse agressie, van welk gevaar geen enkel vredelievend Land onkundig kan zijn. Het is onmogelijk deze verdragen uit te leggen als in enig opzicht gericht tegen de bondgenoten van de Sovjet-Unie in de vorige oorlog, tegen de V S. of En geland of Frankrijk. Overigens heeft de Sovjet-Unie soortgelijke verdragen met Engeland en Frankrijk. Het Noord-At lantisch pact daarentegen is geen bilate raal doch een multilateraal verdrag, dat een' afgesloten groepering van staten schept en, hetgeen bijzonder belangrijk is de mogelijkheid van een herhaling der Duitse agressie volkomen nageert. En daar var de grote mogendheden, die De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenbanken en plaatselijk ochtendmist Matige en later vrij krachtige wind tussen Oost en Zuidoost Vannacht op verschillen de plaatsen lichte nachtvorst. Mor gen overdag iets hogere tempera turen dan vandaag. Zaterdag 2 April: Zon op 6.14 uur, onder 19.14 uur; Maan op 7.21 uur, onder middernacht. tweede wereldoorlog ingesteld werd, de jongste vorming van de militaire staf van de zogenaamde Westelijke Unie te Fon- tainebleau (Frankrijk), evenzeer als het voornemen, onmiddellijk tot oprichting over te gaan van de in het Noord-Atlan- t'sch verdrag beoogde verdedigingscom missie, wijzen geenszins op de vredelie vende of' defensieve doeleinden. Onder de deelnemers aan het Noord- Atlantisch verdrag bevinden zich ook landen, welker regeringen verwachten wel te varen ten koste van rijkere par tijen van dit verdrag er verschillende plannen ontwerpen met betrekkiing tot hei verkrijgen var nieuwe credieten en andere materiële voordelen. Het kan niet anders, of men moet de ongegrondheid der anti-Sovjet-Russische drijfveren van het Noord-Atlantische verdrag inzien, in zoverre als het aan allen bekenc is, dat de 3ovjet-Unie niet voornemens is, iemand aan te vallen". Op grond van het bovenstaande komt de Sovjet Regering tot de volgende con clusies: 1. Het Noord-Atlantisch verdrag heeft niets te maken met de doeleinden van zelfverdediging der partije die door niemand bedreigd worden. Integendeel, dit verdrag heeft een klaarblijkelijk agressief karakter en is tegen de Sovjet Uni; gericht. 2. Het Noord-Atlantisch verdrag draagt niet alleen niet bij tot het ver stevigen van vrede en internationale veiligheid, doch is regelrecht in strijd met de beginselen en doeleinden van het handvest der V.N. en leidt tot on dermijning dezer organisatie. 3. Het Noord-Atlantisch verdrag is in strijd met het in 1942 door Engeland en de Sovjet-Unie getekende verdrag, waarbij beide staten zich verplichtten, samen 3 werken in het handhaven van vrede en internationale veiligheid en geen verdragen te sluiten of deel te nemen aan coalities, die tegen de andere ondertekenende partij zijn gericht. 4. Het Noord-Atlantisch verdrag is op gelijke gronden in strijd fhet het in 1944 door Frankrijk en de Sovjet-Unie getekende verdrag. 5. Het Noord-Atlantisch verdrag is in strijd met de tussen de Sovjet-Unie, de V.S. en Engeland gesloten overeenkom sten óp de conferenties te Yalta en Potsdam en op andere conferenties van de vertegenwoordigers dezer mogend heden, gehouden zowel tijdens als na de tweede wereldoorlog, waarbij de V.S., Engeland en de Sovjet-Unie de ver plichting op zich namen, samen te wer ken bij het versterken van algemene vrede en internationale veiligheid en bij te dragen tot het versterken van de organisatie der V.N.". Op 14 Januari heeft dr. and t°'de re. de Veiligheidsraad verk^rd, waren publikeinse leiders, die op Ba - te)d geïnterneerd, in vryneid wa,,.„ dat Achteraf echter is toen geblekt deze verklaring niet juist was. Uit een antwoord op desbetref schriftelijke vragen van de hee.r v. Goes v. Naters blijkt nu hoe deze z c zich heeft toegedragen. De Hoge Vertegenwoordiger van a Kroon had aan de betrokken hoofnamb- tenaar op Banka opgedragen, dat aan de republikeinen bewegingsvrijheid moest worden gegeven. Tevens verzocht hij de ambtenaar aan hen de mondelinge ver klaring te vragen, dat zij zich van poli- klarmg te vragen, dat zij zien van p«i>- „„ctraft tieke activiteit zouden onthouden. Hoe- ge worden g wfn h6 V" niet bedoelde het geven bewegingsvrijheid afhankelijk te hebben h? af'eggen dier verklaring zulk e„n aU lteiten op Banka er wel zulk een voorwaarde in gezien ach"enmz\rtkte,h Drees en v Maarseveen tnt hetrenrPL grijfeHjk- hoezeer dit ook leid gevolgen heeft ge- Dat de H.V-K, het schriftelijk rapport over de situatie eerst enige dagen la'er op de bezoekdag van de C G D heeft ont vangen, is juist, doch juist het feit dat die bezoekdag van te voren bekend was toont duidelijk aan, dat aan opzet niet mag worden gedacht. Daar opzet niet aanwezig was en van een aanwijsbare schuld van een of meer ambtenaren niet kan worden gesproken, kunnen dan ook geen ambtenaren deswe- Het zal omstreeks Kerstmis 1946 ge weest zijn, dat er plotseling een Portu gese schoener de Nieuwe Waterweg bin nenvoer en te Rotterdam in de Park haven ligplaats nam. Een typisch antiek schip overigens, nog uitgerust met imposante zeilen, maar in het bezit van een vrij krachtige motor Deze Rhaina Santa Izabel". zoals de schoener heette, behoorde toe aan een reder in Lissabon, althans zo werd aan genomen. Het schip had volgens de con- nossementen een lading hout in en die werd dan ook prompt afgeleverd Doch de schoener, die langzamerhand de bijnaam kreeg van „het spookschip de Vliegende Hollander", maakte weinig aanstalten om weer zee te kiezen Een der Portugese heren verbleef tijdelijk aan de wal en voerde daar nogal ge heimzinnige besprekingen, terwijl op de schoener zelf nu en dan naar de wal werd getuurd als om na te gaan in hoe- cerre politie en douane een oogje in 't zeil hielden. Direct na Nieuwjaar werd echter de tros losgemaakt en koers gezet naar Dordrecht. Wat wilde men eigenlijk? Het bleef een zonderling geval en het myste rie werd nog groter, toen niet de kortste route naar Dordt werd gekozen, maar men „buitenom" ging, d.w.z. ter hoogte van de Botlek de Oude Maas invoer. On geveer bij de Spijkernisserbrug lag reeds een lichter te wachten, die kwam langs zij, waarna met bekwame spoed de la ding werd overgeheveld. Naar later bleek een niet onbelanrijke partij smok kelwaar: een kleine 200 kisten §bgnac en portwijn, grote hoeveelheden textiel voor herencostuums en winterjassen, voorts ondergoed, overhemden en dekens, meer dan 50 paar schoenen en bijna twee mil lioen sigaretten. Nauwelijks was de overlading achter de rug, of ieder ging zijns weegs, de lichter naar onbekende bestemming, de schoener naar Dordrecht Maar daar was voor de „Rhaina Santa Izabel" toen niet veel meer te zoeken hetgeen wel bleek uil het feit, dat de schoener later weer in Rotterdam opdook. Een dag na de mysterieuse overlading hielden controlerende C. C. D.-ambtena- ren bij het Wassenaarse viaduct twee vrachtauto's aan, volgeladen met de siga retten. Deze aanhouding heeft ertoe geleid, dat men naar de „draad" ging zoeken en bet begin ervan bleek te zitten in „het spookschip". De in Rotterdam opereren de Portugees werd in een pand aan de Witte de Withstraat opgespoord, maar daarna „Het bestuur van de K.N.V.B. wil gaarne de overtuiging van gelovig Ne derland eerbiedigen en rekent er daar om op in de toekomst te kunnen voor komen dat officiële Bondswedstrijden op Zondagmorgen worden gehouden". Aldus lezen wij in ons blad van giste ren. Deze verzekering van het K.N.V.B.- bestuur was op haar beun weer overge nomen uit „De Sportkroniek", het offi cieel orgaan van de K.N.V.B. Als het K.N.V.B.-bestuur inderdaad de overtuiging van gelovig Nederland zozeer eerbiedigt, mag het ook wel eens aan dacht schenken aan de voor de landskam pioenschapscompetitie op 17 April a.s. vastgestelde wedstrijd S.V.V.V.S.V. Die 17e April is namelijk de Eerste Paasdag. Er gaat geen jaar voorbij, of we moeten ons verzetten tegen wedstrijden op Eerste Kerst-, Paas- en Pinksterdag, om van het per se beledigend karakter van een wed strijd op Goede Vrijdag klokke 3 uur maar te zwijgen. Hoe belangrijker de wedstrijd, hoe gro ter derhalve de belangstelling, des te ver ontwaardigder het gelovig verzet hier tegen. En S.V.V.V.S.V. is zeer belang rijk en verheugt zich in een zeer grote interesse. Wij weten dat S.V.V.'s thuiswedstrijden (in het Feijenoord-stadion) vele compli caties en moeilijkheden bij de vaststelling van diverse wedstrijdprogramma's ver oorzaken. Maar de oplossing voor de Paas dagen gevonden: ,dan maar op Paas zondag" is o.i. volkomen fout. Op 10 April zou S.V.V. in Den Bosch tegen B.V.V. spelen en op 30 April uit tegen Heerenveen. Met een thuiswedstrijd op 10 (of door de bijzondere omstandighe den 9 April) of op 30 April en een uitwed strijd met Pasen (Maandag 18 April dan natuurlijk) zou de moeilijkheid heel wat beter zijn opgelost. Met een simpele omzetting van de data van B.V.V.S.V.V. of HeerenveenS.V.V. en S.V.V.B.V.V. is de zaak dus gezond. Maar in geen geval mag de K.N.V.B. toe staan. dat de wedstrijd S.V.V.V.S.V. op Eerste Paasdag gehandhaafd blijft. Doet de Bond het wel, dan kunnen wij zijn boven geciteerde verzekering niet serieus nemen. SUPPORTER. Het is een eigenaardige geschiedenis geworden. De schoener was in charter verhuurd aan een of andere Portugees, maar toen de massale smokkel eenmaal was ontdekt, bleef niet alleen de ontvan ger van de goederen zorgvuldig achter de schermen, maar ook de vraag, van wie nu eigenlijk de schoener was, werd niet geheel tot klaarheid gebracht. Het enige dat men wist was, dat Hammer- stein's Rederij bedrijf N.V. die overi gens geheel buiten de smokkelaffaire stond agente van het schip was ge worden op verzoek van een zekere Anto nio de Araeide Gil te Lissabon. Zo lag de schoener sinds jaar en dag en ook thans nog in de Waalha ven. De firma Hammerstein liet in die tijd op verzoek van haar opdrachtgever reparaties en vernieuwingen uitvoeren, betaalde iedere dag lig-, haven- en be- wakingsgeid, schoot gages voor enz. Dit was zoetjesaan opgelopen tot een som van ongeveer 10.000 gulden. Toen het echter op teruggave van dit bedrag aan kwam, gaf de z.g. eigenaar niet thuis. Nog vreemder werd het toen de Rotter damse agente haar opdrachtgever de Ameida Gil te Lissabon in rechten tot betaling wilde dwingen en deze van wege de smokkelgffaire? zich ter te rechtzitting niet eens liet vertegenwoor digen, zodat de vordering bij verstek werd toegewezen. Het gevolg is nu. dat „het spookschip" krachtens vonnis van de Rotterdamse rechtbank op 20 April a.s. bij executie zal worden verkocht. Zal het dap in minder avontuurlijke handen overgaan of komt er als deus ex machina mis schien een ander opdagen, die beweert in feite de eigenaar te zijn en proberen zal de executoriale verkoop te verhin deren? Volgens een A.F.P.-bericht uit Lake Success hebben Australië en India gis teren verzocht de Indonesische kwestie aan de algemene vergadering der Ver enigde Naties voor te leggen. De kwestie staat nog steeds op de agen da van je Veiligheidsraad doch het hand vest verzet zich er niet tegen, dat de alge mene vergadering ook de kwestie be spreekt. Aanbevelingen mogen er echter niet worden uitgebracht Naar A. P. uit Londen meldt, hebben de drie Westelijke mogendheden gisteren een overeenkomst geslpten, welke be doeld is om de West-Duitse industrie haar rol te laten spelen in het Europese herstel-plan. Naar verluidt houdt de overeenkomst in 1. 100 4 155 West-Duitse industrieën, welke voor herstelbetalingen bestemd waren", zullen niet gedemonteerd wor den. 2. Herziening van de in Potsdam op gestelde lijst van fabrieken, welke in Duitsland verboden zijn. 3. Verruiming van de tonnenmaat van Duitse schepen van 1500 tot ongeveer 9000 ton de grootte van een Liberty- schip. De overeenkomst zal nader moeten worden uitgewerkt door de drie Wes telijke militaire gouverneurs, die ook verantwoordelijk zullen zijn voor de ten uitvoerlegging. Op 31 Maart 1945 werd te Lisse een zekere G. A. de Kuiper door een schot hagel in de rug getroffen, tengevolge waarvan hij de volgende dag aan inwen dige verbloeding overleed. Gisteren verscheen voor de Haagse rechtbank, precies vier jaar na dit noodlottig gebeuren, de 65-jarige jacht opziener W. H. S., uit Lisse, die het schot zou hebben afgevuurd. Ter zitting bleek, dat verdachte, die als jachtopziener in dienst van de Duit sers was hij was, naar hij zeide, die dag op de eendenjacht voor de Orts- Kommandantur te Den Haag. de Kui per had aangehouden toen deze met eea handwagen vol hout reed. Verdachte zou, volgens zijn verklaring, van de burge meester opdracht hebben gekregen „uit te kijken" naar gestolen hout. Nadat hij De K. gesommeerd had te blijven staan, ontstond er een schermutseling, waarbij De K. zou hebben gepoogd het geweer afhandig te maken. „Toen ging het schot af", verklaarde S.. Twee getuigen, die op enige honder den meters afstand het gebeurde hadden gadegeslagen, verklaarden beiden, dat zij niets van een schermutseling gezien had den, S. trachtte ten slotte de rechtbank te overtuigen, dat het gebeurde een onge luk was geweest. De officier van justi tie was het hierin evenwel niet met hem eens en eiste 5 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Wie van Ede over de rijksweg naar Arnhem rijdt, passeert de eerste kilome ters tot de Ginkel toe aan beide zijden van de weg wijde heidevlakten. Maar ook als elders de heide prachtig in pur peren bloei staat, blijft de vlakte hier voor het merendeel grauw van tint. Zulks is het gevolg van een ook elders waarneembaar „verhoutingsproces' doordat de heidestruiken te hoos op schieten. Vroeger waren het de grazende schaapskudden, de plaggenstekers en hei demaaiers, die het „verbouten" voor kwamen en waar dit ouderdomsver- schijnsel desniettemin optrad, stak men er eenvoudig de brand in. De calluna liep daarna opnieuw uit en het zwartgeblakerde land kreeg gaande weg weer een fris heidetapijt. Een der gelijke verjongingskuur op grote schaa! zal nu dezer dagen ten Oosten van Ede toegepast worden. Het initiatief daartoe ging uit van een comité uit de burgerij, dat op deze wijze niet alleen het tourisme (behoud van natuurschoon) en de imkerij poogt te dienen, maar ook rekening houdt met t feit, dat een krachtige groei van de hei de nodig is voor haar instandhouding en voerts uit biologisch oogpunt van grote betekenis is. Het comité richtte zich tot de minister van Oorlog (de bewuste heidevelden zijn n.l. militair terrein) met het verzoek tot het afbranden te mogen overgaan. In samenwerking met de dienst der genie en onder supervisie van het Staatsbosbe heer zal het afbranden op de kortst mo gelijke termijn ter hand genomen wor den. De werkzaamheden zullen zich in eerste instantie beperken tot een opper vlakte van plm. 200 hectaren aan d» noordzijde van de rijksweg EdeArn hem. Uitgebreide veiligheidsmaatregelen zullen worden getroffen. Gisteravond wilde de 26-jarige R W. te Schagen zijn nieuw motorrijwiel demonstreren aan een vriend. In de Marktstraat schijnt W.t die niet in het bezit van een rijbewijs was, de macht over het stuur te hebben verloren, met het gevolg, dat de motor tegen een vrachtauto botste. W. was op slag dood, zijn vriend, die als duo-passagier mee reed, kwam met de schrik vrij. Het slachtoffer was gehuwd en had één kind.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1