ERE-DOCTORATEN AAN DE R.K. UNIVERSITEIT OMFLOERSTE VREUGDE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voor het vaderland gevallen LAGEN Ook Maastricht had een proces Een tientje voor een reis naar België Dr. Van Royen Maandag naar Nederland s No. 20892 ZATERDAG 2 APRIL 1949 jeugdvergiftiging Steeds grotere schepen DOOPPLECHTIGHEID DOOR KROONPRINSES MARTHA VAN NOORWEGEN DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 17 Maart: sold. A. Koning, uit Vleuten. Gesneuveld 20 Maart: waohtm G- C. Ton, uit Gorinchem- Gesneuveld 22 Maart: korp G- J. Kleinherenbrink, uit Wijhe (O.) sold. D. van Mourik, uit Vianen. Gesneuveld 23 Maart: sold L. van der Leer, uit Barendrecht (Z.H.); sold. J- H. N- te Lintelo, uit Enschede: sold- A .J. Nannes. uit Warmenhuizen. Overleden t. g. v. oorlogsver wonding op 24 Maart: sold. Ie kl F- J. H- Render, uit Enschede Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 5 Maart: Amb. sold. 2e kl. J Taslatu. Gesneuveld 7 Maart: Tim. korp. inf. P. Delo; Man- korp. inf. J. G. Tewu. Overleden t. g. v. ooriogsver- wondingen op 7 Maart: Sang, serg inf. U. F. Rakinaung. Gesneuveld 8 Maart: sold. Ie kl. J S- Kaunang. Gesneuveld 9 Maart: res. Ie lt. J. Latumahina; Man. serg. inf. J. Polu. Gesneuveld 11 Maart: Toradjo sold 2e kl. inf- Anna; Torado sold 2e kl. inf. More; Man- sold. 2e kl. inf. A. Pelealoe- Gesneuveld 12 Maart: Soend. sold le kl. inf. Eje; Soend- sold. Ie kl inf. Ene; Soend. sold- le kl. inf. Dandi; Jav- sold. 2e kl. Kasimo. Overleden t. g- v. oorlogsver wonding op 12 Maart: sold. 2e kl. P E Soemampow Al deze K N. I L--militairen waren afkomstig uit Indonesië. Douglas Hyde, de katholiek geworden oud-redacteur van het Engelse commu nistische dagblad de „Daily Worker beeft dezer dagen op een vergadering van katholieke vakverenigingsleden te Aberkenfy in Wales de opmerking ge maakt, dat men niet het communisme, wel communisten kan bekeren. Deze stelling is ongetwijfeld juist, doch we hebben nog een hard hoofd in de bekering van de hier leiding gevende rode broeders. Alles moet kapot, aRes moet onderste boven. In elke strijder kunnen we zijn geest drift voor een nog zo verkeerde zaak waarderen, maar er zijn grenzen in de geraffineerdheid. In een van de laatste exemplaren van „De Waarheid" wordt de jeugd een ar tikel voorgezet, dat we om zijn gesle penheid niet anders dan een stuk jeugd vergiftiging kunnen noemen. De hele publicatie is een doorlopende poging om de jeugd tegen de maatschap pij in opstand te brengen, door opge zweept idealisme elk ideaal te doden, en door stoken elke mogelijke tevreden heid weg te vreten. De jeugd krijgt van genoemd blad een pluim voor haar stakingslust. Er staat zelfs een plaatje bij, om de flinkheid te demonstreren. Waarmee dan tegelijk het bewijs geleverd zou zijn, dat de jeugd niet verdorven of verwilderd zou zijn. Naast deze stroop-stunt, waarvan blijk baar groot succes wordt vèrwacht, gaat het de hersens der jongeren pijnigen met een vragenstellerij, die tevens de sug gestie inhoudt, dat de jongens en meis jes eigenlijk voor heel wat beter werk geschikt zijn dan ze nu verrichten, dat ze worden misbruikt en geëxploiteerd op een koopje.. We geven hieronder een proefje: Had zij geen andere idealen? Na tuurlijk. De meisjes hadden verpleeg ster willen worden of schilderes, de jongens technicus of onderwijzer. Heeft het al die duizenden jongens en meisjes, die de fabrieken bevolken van Twente en Amsterdam van Rotterdam en de Zaanstreek, ontbroken aan ijver en ambitie om hun idealen te verwe zenlijken? Met de meeste nadruk neen. In het kapitalistische stelsel krij gen maar weinig uitverkorenen een kans. De grote massa der jeugd heeft alleen de kans de winsten van de ba zen te helpen vergroten. Haar eigen verlangens, haar werken, haar geluk, haar toekomst, zijn niet in tel. Na Sittard heeft nu ook in Maastricht een prikkellectuurzaak gediend Gister morgen stonden voor de kantonrechter mr. L Bronsgeest een leesb'bliotheek houder en twee agenten van Spoorkiosken terecht, bij wie lectuur was in be slag genomen, die zinneprikkelend wera geacht Zij hadden zich terzake van ove>- treding van art. 451 bis van het Wetboek van Strafrecht te verantwoorden. De ambtenaar van het O. M. mr. H Disch, was van mening, dat de in beslag genomen tijdschriften met afbeeldingen een verkeerde invloed op jeugdige persn nen hebben Hij verklaarde, dat deze al beeldingen hoewel geen pornografie, toch wel zeer ernstige prikkellectuur zijn Spr achtte ter bescherming van de jeugd er uit een oogpunt van algemene preventie een strenge straf noodzakelijk en vroeg te gen twee der boekverkopers f 150 boete, subs, twee tweken hechtenis en tegen de derde verdachte twee maal f 100 boe'e, subs twee maal twee weken hechtenis Een en ander met verbeurdverklaring van de in beslag genomen tijdschriften. De verdediger die ook in de zaak te Sit tard als pleiter was opgetreden mr Feen stra stelde voorop dat de tenlastelegging niet kon slaan op de leesbibliotheekhou der. omdat de bewuste geschriften nie» aan de openbare straat, maar in de win kei waren uitgestald Ten aanzien van ar tikel 451 bis betoogde mr Feenstra, dat hier geen sprake kon zijn van zeer be dervende lectuur, mrar dat de afbeeldin gen zodanig waren, dat de gemiddelde moderne jeugd hiervoor „immuun" ge acht moest worden. Spr. pleitte dan ook vrijspraak. Naar aanleiding van de opmerking van de verdediger, dat het strafrecht niet voor bepaalde groepen van personen moer gelden, maar voor het gehele Ned. volk verklaarde de ambtenaar van het O. M. dat de strafbepaling afhangt van de om standigheden en het milieu waarin het feit wordt gepleegd. Vast staat, volgens mr Disch, dat de Limburgse jeugd voor de prikkellectuur ontvankelijk is. De kantonrechter zal over 14 dagen vonnis wijzen. De ,.Waarheid"-redacteur weet even goed als elke andere volwassene, dat de talenten zeer uiteenlopen, dat in zeer vele betrekkingen onder goede condities voldoening ligt en dat elke arbeid te waarderen is. Bewust gaat de redactie hier een idea- len-wereld ontvouwen, -die gedachten losmaakt, welke nooit zijn te vervullen. Er zijn nu eenmaal redacteuren en er is maar één hoofdredactie. We zijn ervoor, dat elkeen een kans krijgt, die daarvoor in aanmerking komt. Doch het gros, van welke stand ook, komt nu eenmaal voor hoge posten niet in aanmerking. „De Waarheid" speelt ook nu weer een uitermate gevaarlijk spel. Het is niet te hopen, dat de communistische jongeren hard in het lokaas bijten. Ver onderstel dat ze dictator-neigingen krij gen. En dictator is er maar een: Stalin. Deze veronderstelling is niet dwaas, want Tito had ze reeds, en is in een moeilijk parket komen te verkeren. Gis teren heeft men kunnen lezen, dat Gott- wald weer een standje heeft gehad van de grote baas uit het Kremlin. En daarom blijven we erbij: Het ge signaleerde artikel is een stuk jeugd- vergiftiging. HENK VAN DER MAZE. Naar wü vernemen, zullen de facilitei ten voor het toeristenverkeer tussen Nederland en België Maandag a.s. in gaan Voor de Nederlandse reizigers zou dit, als wtj wel zyn ingelicht, betekenen, dat zij per reis een bedrag van tien gul den in België vrjj mogen besteden. Voor de Belgen ligt de zaak, zoals wij onlangs berichtten, veel gunstiger. Zij zullen wanneer zij uit Nederland naar België terugkeren voor honderd gulden aan hier gekochte goederen vrij mogen invoeren. Voor bedragen daarboven zul len zij moeten aantonen, dat zij de gul dens op legale wijze, dus tegen de offi ciële koers, hebben verkregen. Dr Van Royen zal Maandagmorgen uit Washington naar New-York vertrekken en waarschijnlijk nog dezelfde dag ">er vliegtuig naar Amsterdam reizen. Zon dagmiddag zaï hij een onderhoud hebben met minister Stikker. is een stuk rustiger geworden: „Het lijkt nu altijd Zondag", zegt men Dat komt doordat men niet meer klinkt, maar alles last. Negentig procent van een schip als de „Oslofjord" is gelast, electrisch ge last. Nog een belangrijke nieuwigheid voer de men in. Men maakt het scl^ip uit sectoren, die eerst elders gelast zijn In de grote scheepsbouwloods worden sec toren tot en met 60 ton gelast, deze wor den naar de helling getransporteerd en aan elkaar gelast. In het geheel werken nu 4500 man bij deze firma, die tot 1951 geheel volgeplaatst is met opdrachten. Want dit schip is niet de enige grote prestatie Men is nog aan het bouwen aan een vrachtschip voor de K P M. van 3400 ton, voor de Ver Ned. Scheepvaart maatschappijen staan twee vracht- en passagiersschepen van 9500 ton op stapel, van ditzelfde type staan nog 5 op papier, waarvan o.m één voor de Nederland en 2 voor Joegoslavië Dan worden er liefst 7 tankboten van 16.000 ton voor Noorse rekening gebouwd, terwijl men ook spoe dig een aanvang hoopt te maken met de bouw van 2 tankschepen van niet min der dan 24.000 ton voor Franse rekening Is dit geweldige bouwprogramma klaar, dan zal het eind 1951 zijn. (Van onze Amsterdamse redacteur.) In Friesland wil men de zorg voor ouden van dagen gaan intensiveren. In allerlei kringen van het maatschappe lijk leven vraagt men zich af wat ter verhoging van het levensgeluk van de bejaarden onder ons vólk zóu moeten en kunnen worden gedaan. Om in die richting terdege te worden voorgelicht had het bestuur van de Stichting Fries land voor maatschappelijk werk te Leeuwarden gisteren een bijeenkomst belegd, waarop dr. B. Wartena, genees kundig inspecteur van de volksgezond heid in Friesland, het vraagstuk van de oude-lieden-zorg onder de loupe nam Uit hetgeen hij aan de hand van statis tieken naar voren bracht, blijkt dat de gemiddelde levensduur van mannen en vrouwen thans aanmerkelijk hoger '.s dan b.v 70 jaar geleden. Het percentage dat een leeftijd van 60 jaar bereikte, be droeg toenmaals 35.7, in 1935 echter '4.6. Bij tachtigjarigen is het verschil nog groter, 30 jaar geleden bedroeg het per centage van deze leeftijd 7.6 en in 1935: 25.6 Uit deze en andere gegevens olijkt het toenemend aantal oudere mensen. waarvoor de gemeenschap verant woorde omstandigheden zal moeten scheppen. Zij betreffen zowel voeding en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1