GOUDEN JUBILEUM VAN DE PAUS Indrukwekkende sfeer der St. Pieter Daverende toejuigingen van geestdriftige duizenden De H. Vader ontvangt de jeugd 50.000 kinderen manifesteerden hun liefde „Oslofjord" in haar element W eerbericht O De wereld kan bevolking voeden Zegeningen der volksdemocratie KAJOTTERS als sterke schaar Hoe studenten worden „gepolst DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ogenblikken om nooit te vergeten m NDER DE Niet Neo-Malthusianismemaar verhoging van productie brengt oplossing V.S. en Engeland eisen opheldering Voor de rode kas der verkiezingen LOUPE Naar sterke verantwoordelijkheid Telegrammen aan Paus en regering *71ete JAARGANG No. 20893 (Telefonisch van onze redacteur). ROME, 3 April. Reeds vrij' vroeg in de Zondagmorgen stroomden driftige, donkere rivieren van mensen het heldere ochtendlijk verlichte St. Pietersplein over, vormden aan de voet van de geweldige opgang naar de basiliek smallere aders, welke zich hogerop vertakten en onafgebroken door de geopende deuren naar binnen vloeiden. ,.Het witte middelpunt der wereld als op een nieuwe Palmzondag Op het moment, waarop de Paus snel en beweeglijk als altijd naast het podium uit de poort van het Vaticaan naar buiten trad en de juichkreet van vijftigduizend opgetogen Ro meinse kinderstemmen met een telkens en telkens herhaald „Vivaa!" opklaterde tegen de vier hoge muren rondom het Belvedère-binnenhof, kwam er een glimlach op Zijn gelaat: een half uur op deze dag van kijn gouden priesterjubileum had Hij zich volkomen vrij gemaakt van alle zorgen, wilde Hij ver blijven temidden van de ongecompliceerdheid van al deze school kinderen, die met bloemen zwaaiden en bijna niet stil te krijgen waren, ondanks het telkens herhaalde, echoënde „Attenzione" der vele luidsprekers en het steeds dringender „Silenzio!" TEWATERLATING VERLIEP ZEER VLOT MINDER ZACHT WEER DES NACHTS Scheepsbouwers onderscheiden Hebt elkander lief SPECIALE POSTZEGELSER1S OBERAMMERGAU 1950" De jubilerende Heilige Vader in gesprek met Italiaanse kleinen, die Hem, namens 50.000 schoolkinderen, een geschenk kwamen over handigen tijdens de grootse jeugdhulde die Zaterdag ter ere van het gouden priesterfeest van Paus Pius XII te Rome plaats had. IP t: DE ROTS VAN PETRUS WAPENSTILSTAND ISRAëL—TRANS JORDANIë Majcstueus glijdt de „Oslofjord" haar element in, nadat kroonprinses Martha van Noorwegen het slanke Noorse schip, dat Zaterdag van de j ™e^erafgehanVld* HeHa°arvefs"agh?n werf der Ned. Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam te water werd gelatenhad gedoopt. (Luchtfoto k.l.m.) I de begroting waren goedgekeurd en het DE KANTOREN rijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8. telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam- De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1--. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Van alle Vaticaanse gebouwen woei de pauselijke vlag en reeds om acht uur 's morgens betrokken afdelingen van de Palatijnse garde de wacht, voorafgegaan door tamboers. Binnen in de telkens weer overweldigend grote ruimte, waar alle mensen klein zijn en een menigte nog nauwelijks opvalt, roezemoesden in net gedempte ochtendlicht de wachtenden achter de afzetting van Zwitsers en ere wacht; tegen half negen arriveerden de eerste leden van het corps diplomatique in groot-gala, hun dames, zoals de rnee/^(: vrouwelijke aanwezigen, stemmig in nei 2wart en met de voorgeschreven zwarte kanten sluier. De Paus had van Zijn gouden PnesteJ feest geen feestdag willen maken, ae tijden waren er niet naar en boven dien was het Kruis boven het pauselijk altaar bedekt met het paaP Vastentijd. Er waren geen l"claters zoals anders bij pontificale hoogfeesten, geen kostbare gobelins en goudbrocaten voor hangsels en bovendien wdde men dit maal voorkomen, dat het volk, zoals ge woonlijk, luid en enthousiast zijn hulde zou betuigen, wanneer de H. Vader de kerk werd binnengedragen. Een enorm koor van seminaristen en priesters van allerlei nationaliteit en ras, gekleed in witte superplie, zette daarom om kwart voor negen het Chris tus Vincit in, maar toen de lichten bo ven het pauselijk hoogaltaar aanflitsten en ook bij de ingang machtige schijn werpers het achterste deel van de basi liek in vol licht zetten, werd het ge ruis vanuit de menigte sterker, ging er een schok door het volk en klaterde he lemaal achteraan nog bijna onhoor baar en aarzelend eerst, maar bijna on middellijk aanzwellend een enthou siast applaus los. Heel ver weg kon men boven duizenden zwaaiende en applau disserende handen de pieken der helle baardiers voorbij zien schuiven, daarna de vergulde helmen der officieren en toenhéél klein, zweefde boven on telbare hoofden plotseling de blanke fi - guur van de H. Vader in Zijn sedes ge- statqria, de rechterhand voortdurend oeheven in een zegenend gebaar. Heel langzaam werd Hq het middelpad Inge dragen bereikte eindelijk de voet van het boven het graf van St. Petrus ge bouwde altaar met zijn vier prachtige gedraafde zuilen en baldakijns en kniel de neer. Het wereldberoemde koor der Sixtina ter onderscheiden, droeg Hij de twee stille H-H. Missen op, dezelfde welke die dag door alle priesters over de ge hele wereld zouden worden opgedragen, overal ter wereld werd op dat ogenblik aan Hem gedacht, vormde Hij het witte middelpunt waarheen zich aller intenties richtten terwijl prachtig van symbo liek! ditzelfde blanke centrum voor allen een rijkdom van nieuwe genaden afsmeekte, zodat zonder enige twijfel een op een nieuwe Palm-Zondag over Hem stroom van geestelijke gunsten uitvloei de over heel de wereld. Zelden zag ik een zo intens eerbiedig priester aan het altaar, zag ik iemand zó aandachtig en met zóveel eerbied de Heilige Handelingen verrichten. Tijdens de Consecratie, terwijl de officieren rondom het altaar het eresaluut brach ten, hieven bazuinen hun eigen Sanctus- melodie aan, hun zilveren glanzend ge luid ondersteund door de milde ernst van trombones en trompetten. Het was twee maal dood- en doodstil in de basiliek. De hele plechtigheid was gedempt en uiterst ingetogen, sober van vastensfeer en rouw. Het seminaristen koor zong liederen uit de vastentijd en het ontroerende „Mijn volk, wat heb ik U misdaan" uit de Goede Week ver droeg nauwelijks de barok der Sixtijnse kapel met haar arabesken van glashel dere jongenssopranen en de diepe glans van tenoren en bassen, die met andere gezangen de Impropria opvolgen. Na de H. Mis echter, toen de H. Va der de zegen had gegeven, moesten trouw en aanhankelijkheid een uitweg vinden, sloeg golf na golf van enthousiasme als heen, applaudisseerde men aanhoudend en daverde het „Viva il Papa" naar de hoge gewelven, terwijl hier en daar zelfs hoeden 'en mutsen uit pure zuidelijk warmbloedig enthousiasme omhoog ge worpen werden. Héél langzaam zweefde de sedes ge statoria boven de wuivende zakdoeken en uitgestrekte armen en toen de Paus he Iemaal aan het eind van de St- Pieter was, draaide de draagstoel zich nog één maal om, ging de tengere witte gestalte staan en omvatte Zijn afscheidsze- gen breed en ontzaglijk van gebaar daarna versmallend tot een pure sme king nogmaals alle aanwezigen en allen die niet aanwezig konden zijn. En nóg was men niet tevreden. Men bleef op het verblindend wit met zon licht overgoten plein staan wachten, stroomde plotseling, toen het balcon boven in de gevel van de basiliek ge sloten bleef, samen naar rechts, tot daar op de derde verdieping van het pause lijk paleis, waar de H. Vader Zijn ver trekken heeft, de ramen door Hem Zelf werden geopend. En iedereen juichte en jubelde onder Zijn laatste zegen. Nadat in de namiddag alles bij elkaar 20.000 armen van Rome onthaald waren dankte de Eeuwige Stad voor de onver getelijke dag waarop zij herdacht, dat zij en de gehele katholieke wereld de bescherming en de steun van een gouden hogepriester mocht ontvangen. En in bijna alle 400 kerken van de stad werd tot besluit een plechtig Te Deum tot be sluit gezongen. zette het meerstemmige Tu es Petrus in, waarna de Paus, inmiddels 6 met albe en kazuifel, onder het ge t, der seminaristen opging naar het altaa Slechts door een ceremoniarius en en kele misdienaars omgeven, alleen door Zijn witte kalotje van een gewoon pries- Reeds om één uur 's middags waren er hier en daar in de stad verkeersopstop pingen, toen eindeloze stoeten autobus sen, touringcars, vrachtauto's en de meest wonderlijke gammele vehikels steeds maar nieuwe vrachten schoolkinderen er e veilige leiding van kloosterzus ters en onderwijspersoneel naar de Sint Rieter brachten. trfLaUisc,h allfi groepen droegen het hier ouder™»? v00r onze begrippen zeer braaf schooluniform: de jongens thnen hLWI,tte kraagJes om, zwart sa- witte boezel8" V°°r' de meisies dit0 ,t h v en blauwe °f witte strik m het haar. Na enkele uren in de lente zon, dringend en elkaar ongeduldfg weg duwend, was er van al *-,» -1 V heel veel meer over. Wlt "let Z° Het was reeds over vieren toen de pauselijke lijfgarde in vol tenue het bor- Om precies drie uur deed kroonprinses Martha van Noorwegen een fles cham pagne tegen de boeg van de „Oslofjord" het nieuwe Noorse schip van de Noor- Wegen-Amerikalijn, gebouwd op de Werf van de Ned. Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam, uiteenspat ten en even later gleed het ranke schip langzaam van de helling het IJ-water in. De menigte juichte, sirenes en stoom- 11 uiten loeiden en onmiddellijk werd de bomanreus omringd door kleine sleep- lopie -die het gevaarte naar haar voor- Het J'SPlaats sleepten, tussen e ®k]Jjk gezelschap begaf zich in- verde cear de tot receptiezaal omgeto- pprste dTs??eelscantine. Hier sprak als heer F. de^1ï?cteur van de N.D.S.M., de Noorse konirvu?er een dankwoord tot de eraan, dat Z ïr u e Sasten- HiJ herinnerde zeiler is, die d Prins olav een beroemd zeker met een rt nen van de „Oslofjord" bewonderen. aeskundig oog zal kunnen Minister SpitZpri ten namens h.jvj d racht de Noorse gas- De minister zeide v„ ?nin§in dank over. Koningin behaagd heeft i dat het HM- de zich grote vrienden van üSe !nannen. die getoond, te benoemen m? 5ï?nd hebben orde van Oranje Nassau DP°,i?ier in de nen, die beiden in de 2aai aanwe^6 man" nl. de heer Leif Hoegh, president"^60' teur van de Norske Amerikal^e fn heer H. CU- Henriksen, directeur 3vane,ide maatschappij, dankten de minister. Na zich nog even mot enkele gasten te bebben onderhouden, vertrok het hoge ge nschap om vijf voor half vijf Per boot Weerverwachting van heden tot Dinsdagavond: Gedurende de nacht tijdelijk op klarend en minder zacht. Morgen overdag toenemende bewolking maar nog bijna overal droog weer. ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Langs de Waddeneilander aanvankelijk nog krachtige, overi gens meest matige wind tussen Wes' en Zuid-West. Dinsdag 5 April: Zón op 6.07 uur, z<m onder 19.20 uur; maan op: 8.57 uur. maan onder: 2.26 uur. naar het Amstelhotel, waar een galadiner plaats had. De plaats waar de „Oslofjord" gelegen had, was toen al weer ingenomen door de kiel van een nieuwe Noorse tanker van 16.000 bruto registerton, die in1 opdracht van de Noorse maatschappij j. Ludwig Mowinckel's Rederi A.S. te Bergen ge bouwd zal worden. Z K H Prins Olav van Noorwegen heeft de ieden der directie van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij P Goedkoon en F. de Boer ouderscheiden, door hen te benoemen tot commandeur in dDerheeeVranmrStj°Overweg, lid van de directie van'de Kom Machinefabriek Gebrs Stork Co. te Hengelo werd be noemd tot officier in dezelfde des opkwam. Daarna nog enkele ogen blikken van gespannen verwachting en daar schreed de H. Vader naar Zijn rood en goud beklede zetel toe. Er werd tevoren gezongen door een koor, maar het ging volkomen verloren in het ongeduld en ook toen de H. Va der temidden van enkele leden Zijner hofhouding reeds plaats genomen had scheen de echo van het „Viva" maar steeds als een nieuwe branding terug te rollen van de verre uithoeken: 50.000 kinderen. Doch nauwelijks had Hij Zijn „Mijn beste jongens en meisjes" gezegd of het werd doodstil. Het deed Hem zichtbaar goed, juist voor dit gehoor te kunnen spreken: Iiy sprak met klem en bij elke zin legde de uitdrukking op Zijn gelaat 'n extra klemtoon, gebaarden de handen, of omvatten de armen in Zijn witte ho gepriester-toog alle luisterenden. Hij begon met te zeggen, dat Zfjn toe hoorders slechts op een paar pas af stand van de plaats stonden waar de Prins der Apostelen Zijn H. martel dood stierf en begraven werd. En daarna wees Hij met alle klem op het grootste gebod: Elkander te be minnen, onverschillig ras of huidskleur Tenslotte gaf Hij en Hy legde dit zijn jeugdig gehoor nog eens precies uit aan alle aanwezigen en allen die deze aanwezigen hier vertegen woordigden uit geheel Zyn hart Zijn pauselijke zegen. Wat daarna volgde, deed de H. Vader nóg zichtbaarder goed: een klein aantal jongens en meisjes (dreumesen van zes, zeven jaar) klom onder leiding kordaat de trappen, op, droeg witte bloesemtak ken met zich en de geschenken voor de H. Vader: een draagbare Mis- koffer en albums vol handtekeningen van de radio-actie: elk kind had namelijk in Rome één Lire O/2 cent) geofferd voor de nieuwe zender. En een kleine baas met een pracht van een krul vers van de krultang! op zijn hoogrode jongenskop, stapte voor de microfoon en zei (o, U had dat prachtige helle zangerige Italiaans moeten horen! „Wij houden van Je, Heilige Vader, om dat we in Je geloven en we vertolken ons geloof met de woorden van Jesus en PetrusWe zijn er zeker van, dat Je blij zult zijn deze woorden van onze lip pen te horenwaarna twee anderen elk een fragment uit het Evangelie voor droegen. De H- Vader knikte telkens, leefde helemaal met hen mee, riep hen bij zich en gaf hun nog speciaal de zegen. En een ander parmantig Romeintje (al len tutyeerden ze de Paus, zoals ze hier ook God tutoyeren) zei met een hel slechts even haperend stemmetje: „Sluit Je ogen maar Heilige Vader, en dan zu) Je zien, dat alle kinderen van de hele wereld hier voor Je verzameld zijn „Alle kinderen van de hele wereld.. Wélk een verantwoordelijkheid.... Maar ook: welk een troost! Ter gelegenheid van de Passiespelen van Oberammergau, die hét volgende jaar wederom zullen worden gehouden, zullen de Duitse Posterijen een speciale postzegelserie uitgeven ..Oberammergau 1950." F. L. Mc. Dougall, adviseur bij de Voedsel en Landbouworganisatie der Ver. emgde Naties, heeft een ernstige waar schuwing gericht tegen de opvatting, als zou de wereld niet in staat zijn haar be volking te voeden. Hij verklaarde, dat het een grote fout zou zijn, wanneer men daarom, het Neo-Malthusianisme zou bevorderen. Van de gehele wereldopbrengst aan voedsel wordt 90 tot 95 pet. verbruikt door de landen, die het produceren terwijl slechts 5 pet. in de wereldhan del terecht komt Mr. Mc. Dougall cfeel de aan de Amerikaanse Associatie voor de Verenigde Naties mede, dat uit het werk, dat de FOA (Food and Agriculture Organization) heeft verricht, is geble ken, dat de voedselproductie aanzienlijk kan worden uitgebreid, indien de mo derne wetenschap wordt toegepast op de problemen van de landbouw. „Onlangs kon men", zo zeide hij, „een zekere opleving constateren van het Neo- Malthusianisme en wij vernamen van die zijde, dat de bevolking der gehele we reld te hoog was om behoorlijk door de wereldopbrengst te kunnen worden ge voed. Deze beweringen steunen op „sta tistische opvattingen van de landbouw", aldus Mr. Mc. Dougall, „en houden geen rekening met de geweldige verhoging door het gebruik van verbeterde zaai- producten, het verstandige toepassen van meststoffen, een zorgvuldige bewerking van de grond en honderd en een andere factoren". Men schrijft ons uit Praag: Het is, geloof ik, voldoende bekend, wat in volksdemocratische staten het zogenaamde „onderzoek naar het gewe ten" betekent. Welnu, zulk een onder zoek heeft thans op de hogescholen van Tsjeohoslowakije plaats. Voor het schriftelijk onderzoek moet iedere student een heel vel papier in vullen, waarop hij zijn mening over de politieke wereldsituatie moet neerschrij ven. Daarna moet hij het ingevulde for mulier naar de voorzitter van het actie comité opsturen. Zulk een invulfor-mulier ontvingen ook twee studenten van de technische hoge school in Brno. 71.) zijn afkomstig uit Mistrin. Beiden waren reeds tijdens hun studietijd op het gymnasium zeer actieve leden van de katholieke bond „Arend" in hun dorp. Maar nu veroordeelde het actiecomité hun toenmalige actie, bei den werden als de leiders van de jonge „reactie in Mistrin" gedoodverfd. Dat noteerde men op hun invulformulieren en het resultaat was natuurlijk, dat beide studenten als vijanden van het volks democratische regiem de hogeschool moesten verlaten. Het spreekt vanzelf, dat aan deze twee studenten (en zij zijn niet de enige) de mogelijkheid tot ver dere studies werd ontnomen, alléén daar om. n.l- zij zijn en blijven diepgelovige katholieken- Hieruit blijkt wel duidelijk, dat de strijd tegen „reactie" bij ons rechtstreeks tegen de godsdienst gericht is, zelfs als onze machthebbers het pro beren te ontkennen. De V. S. en Engeland hebben nota's gezonden aan Bulgarüe, Hongarije en Roemenië, waarin deze landen worden beschuldigd van „herhaalde schendin gen" der in de vredesverdragen opge nomen bepalingen betreffende de rech ten van de mens. Zij eisen onmiddellij ke genoegdoening. Canada, dat zelf geen diplomatieke be trekkingen met genoemde landen onder houdt, heeft zijn instemming met het protest betuigd. p'G o x»v O De „Wiener Tageszeitung" meldt, dat communistische organisaties met steun van de Sovjet-bezettingsautoriteiten ter reur aanwenden om „bijdragen" te ver krijgen voor het communistische verkie zingsfonds in Neder-Oostenrijk. Volgens het blad presenteren vertegenwoordigers van de „vereniging tot bevordering van de culturele betrekkingen met de Sov jet-Unie" rekeringen aan firma's, die zij taxeren naar het aantal arbeiders, dat deze in dienst hebben. Indien de firma's weigerden te betalen, werden zij ter verantwoording geroepen bij de plaat selijke sovjet-kommandatura. De reke ningen beliepen soms een bedrag van 1250 gulden. 't Zijn achttien honderd laar. En nog, nog staat de rots, Onwrikoaar als voorheen, Hoe fel de branding klotst. Als zuil der waarheid. Als middelpunt der tijden. Ziet, eeuwen gaan voorbij' En brengen vreugd en lijden En schand en ere; Met de stroom des tijds vergaat Wat van de tijd is. En de Rots van Petrus staat Zo dichtte de onvergetelijke Priester- emancipator Dr. Schaepman in 1866. En deze versregels, van meer waarde door hun enthousiasme en bezielend geloof dan vanwege hun literaire verdiensten, kwamen terug in onze gedachten op de Paus-Zondag var gisteren, toen door de aether de Pausmissen werden uitgezon den en aldus het Vaticaan per radio de wereld omspande. De bangheid der tijden deed ons, zo als Zaterdag in dit blad zo treffend be schreven werd, net gouden Priesterfeest van de Pontifex Maximus der Heilige Roomse Kerk met „omfloerste vreugde'" vieren, doch de Vaticaanse klanken m de aether bevestigden het als een bl jde boodschap: ..De Rots van Petrus staa*!" Schaepman heeft in zijn van onwankelbaar geloof getuigend gedicht „De Paus" de grijze Opperherder door de loop der eeuwen geplaatst „als staande voor de eeuwigheid, om Wiens hoofd de waar heid der historie de stralenkrans der glorie vlocht." De dichter beschrijft, „hoe alle boosheid en tegenkrachten verbrijzelden op die rots hun krachten. Maar Petrus bleefDe Paus, op Wie alleen, het aspunt dezer aarde rust, vrij heid. recht en vrede en deugd en men- sewaarde." Bang zijn vaak de tijden geweest en „stond de kans wanhopig. Maar God re geert. Der zege gloriekrans wordt van het hoofd der Kerk door geen geweld genomen. De zegepraal is het eind." Ook thans zijn de tijden voor de Kerk zwaar en de dreiging lijkt gevaarlijker dan ooit in de geschiedenis. Het heeft er in deze dagen van overwicht der tech nische oorlogsmiddeien dikwijls de schijn van, of geestelijke waarden der volkeren niet meer meetellen. Maar dan rijzen voor onze geest weer de foto's van de H Vader, zoals zij deze dagen stonden in krant en tijdschrift. Diens ascetische figuur heeft alles, wat tot verheven eer bied wekt; het dominerend geestelijke vervaagt het menselijke van deze mens. die tot de verhevendste waardigheid op aarde werd geroepen. Men voelt, dat deze Plaatsbekleder van God als Opper priester van andere orjje is dan de zui- ver-natuurlijke; zijn wapens ais zijnde geestelijke behoren tot een hogere waar de dan die der wereld, want Hij is de drager van de belofte; „De poorten der hel zullen haar niet overweldigen." Er mogen dan klinken wat klanken ook door de aether van haat en vijand schap tegen de hoogste geestelijke goe deren der volkeren, ook de stem van de Paus wordt gehoord over de gehele we reld En wij weten, dat „temidden van de drang der losgebroken wateren, te midden van d'orkaan staat onverwrikt de rots van Petrus. Weer zullen uitein delijk de vijanden te vroeg hebben ge juicht en te vroeg hun zegelied in over- trotse waan langs de aarde heen doen schateren." Want wat ook de geschiedenis in haar schoot verborgen houdt, immer zal de dichter kunnen zingen: en toch. de Rots van Petrus staat ANALYST. Na onderhandelingen van precies een maano, hebben Israël en Transjordanië gisteravond op Rhodos een op Palestina betrekking hebbende wapenstilstands- overeenkom= gesloten. Zoals bekend, sloot Israël reeds een vredesaccoord met Egypte en de Libanon. De Indische premier Fandit Nehroe, heeft verklaard, dat er geen sprake van zou zijn, dat India tot een Atlan tisch pact of een verdrag van om de Stille Oceaan gelegen landen zou toe treden. •C» De bonnen 03 van de brandstoffen- kaarten TA 806 en TB 806 en de rant soenbonnen voor brandstoffen met de opdruk „1 eenheid 1948/'49" zijn 11 April a.s. niet meer geldig. hele voltallige bestuur was herkozen op Paul Kenter na, wiens plaats ingenomen werd door Jan Kaptein. Het voorstel van het diocesaan Bestuur om de diocesane contributie voor de vakbondsleden bene den 19 jaar voor 1949 met 1 cent per lid te verlagen, zulks in verband met de ver mindering der contributieafdracht van de K.A.B. aan de K.A.J. voor deze groep, werd aangenomen. Pastoor Drost, die jaren als rector Drost aalmoezenier van de Kajotters is geweest, maar nu vanwege zijn pastoorsbenoeming in Sohoorl, heen moest gaan, nam met enkele woorden afscheid van zijn jongens. Zijn opvolger, aalmoezenier Brans werd in de middagvergadering met luid gejuich begroet. Daar aalmoezenier Brans tevens de geestelijk adviseur is van de diocesane bond van de K.J.M.". en L.T.J. is hem voor de K.A.J. een assistent aangewezen: aalmoezenier A. Huyboom, die echter we gens ziekte verhinderd was, maar die met e-.n telegram van zijn belangstelling blijk gaf. De toch al goede sfeer op deze bijeen komst werd nog verhoogd, door gezamen lijke zang onder leiding van Stephan Haug en door de opvoering van twee een- actertjes, „Het halve ei en de lege dop" en „De dood speelt mee", die zeer wisten te boeien. Aan Z.H. de Paus werd een huldigings telegram verzonden ter gelegenheid van Zijn vijftig-jarig Priesterfeest. Aan de minister van Oorlog stuurde de K.A.J. een brief, waarin zij haar diepe bezorgdheid uitspreekt over het langdurige uitstel van irengen zonder de stimulans van de jon gerei Eenheid in verscheidenheid, een leger in slagorde naar he éne grote doel, dat is het probleem dat Kath. Jong Ne derland moet en kan oplossen". Voor dit opwekkend woord van de aal- (Van onze verslaggever) Enkele honderden katholieke jonge mannen, de „élite" van de Kajottersbe- weging in het bisdom Haarlem waren de afgelopen Zondag in het St. Josephgezel- lengebouw op de Stadhouderskade in Am sterdam in een diocesane raadsvergade ring bijeen gekomen om zich te beraden over de resultaten van het afgelopen jaar en zich ernstig te bezinnen over het ko mend program, dat onder het motto „Ver nieuwing" aan de K.A.J. een hechter f ndament zal moeten geven. En alle ver tegenwoordigers van de afdelingen, de districtsleiders en leiders der diocesane diensten en de leden van het diocesaan bestuur hebben deze basis cm verder te bouwen kunnen vinden in de woorden, die de nieuwe aalmoezenier H. Brans tot hen richtte in een gloedvol en bezielend betoog, dat sprak tot de harten van deze jonge mannen. De aalmoezenier gaf zijn jonge mannen de woorden van koningin Juliana ter overweging, die zij bij gelegenheid van haar inhuldiging sprak over de opvoeding van de jeugd, n.l. een sterk verantwoor de k gevoel voor de medemens en voor alles wat leeft en groeit. „Een Kaj otter moet naast een andere jongeman kunnen itaan en toch Kath. jonge arbeider blij- /en Is juist niet het grote wonder, wat -iP Kerk volbrengt: het meedelen aan an- a- 'eren van de overvloedige Kath. rijkdom? de demobilisatie van onze soldalen in In- /olwassenen kunnen dit niet ten uitvoer donesie en de daarmee verband houdende J- Jonzekerheid bij het Nederlandse volk omtrent de plannen van de regering. Aalmoezenier Brans besloot deze zo vruchtbare raadsvergadering met het Pauselijk Gebed van het Heilig Jaar voor de were'Jvrede. Van de Nationale Leiding van de K.A.J. uit Utrecht was een telegram ontvangen, met een aansporing tot brede activiteit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1