Pact-landen verwerpen de Russische beschuldigingen Diplomatieke hoogspanning te Washington Personenverkeer met België- Luxemburg OORLOGSGETROFFENEN VRAGEN HUN RECHT Lieftincknktte overtuigen f avonturen van Frederik Zanger R Historische dag 'S1- SbS Si STSZ «-CSE? VORSTELIJKE KUNSTENARES EXPOSEERT HET WEER IS OMGESLAGEN V. Safari "de npSsd£-eef De De Schuchtere ïlM& W d* van Stormschooi Bloemen- daal nog deze maand naar Roosendaal ADIO programma 4 MAANDAG 4 APRIL 1949 PAGINA 5 Zaterdag j.l. hebben de ministers van buitenlandse zaken der aan het N.-Atlantisch pact deelnemende landen te Washington de eerste gemeenschappelijke bijeenkomst gehouden, tijdens welke de tekst van het verdrag officieel ongewijzigd werd goed gekeurd. Inleen communiqué werd verklaard, dat de ministers tevens „een voorlopige beschouwing" wydden aan de in het pact te richten defensie-raad, welke zal bestaan uit „ministers van buitenlandse zaken of andere regeringsvertegenwoordigers" en zal bijeenkomen direct nadat het verdrag door de zeven oorspronkelijke pact-leden zal zijn geratificeerd. NOG GEEN VOLLEDIGE VRIJHEID Deviesenreisverkeer Hei werk van H.K.H. Prinses ilhelmina tentoongesteld in Apeldoorn STRO WORDT *EER geëxporteerd Goederen voor persoonlijk gebruik WILLEM VAN OTTERLOO GEÏNSTALLEERD MASSAAL CONGRES DER LANDELIJKE FEDERATIE TE DEN BOSCH Critiek op het wetsontwerp WILMAN; NEDERLANDSE RADIO-ROMAN Zo nodig de strijdl Nog geen zekerheid omtrent bestemming „Wildhoef RADODISTRlBUTlE rv.: 7.00 Fr. Br.: wns, 7.10 gram., 7.15 Eng. H.S.: revue ork., 7.50 „Lift up your hearts", 7.55 weer, 8.00 Fr. Br.: nws., cone., 9.00 V). Br.: nws., 9.05 Casinopr., 10.00 die., U.30' Eng. L.P.; Anton en ork., 12.15 partem., 12.30 Sohole ork., 13.15 Var. ork., 14-00 Eng. H.S.; „Music Hall", 14.10 sextet Carroll., 15.00 diénst 15.40 NWDR. ka- vnetmuz.: 16.00 Eng. L.P.: voordr., 16.15 Casino ork.. 17.15 ork. Weir. 18.00 Mac- pherson, 18.30 Comm. singing, 19.00 Fr. Br.: omr. ork., 19.30 VI. Br. Geraldo, 19.50 Fr. Br.: nws. 20.00"VI. Br.: Folklo re, 20.15 Beromunster: symph. conc.. 21.30 VI. Br.: Gram., 22.00 VI. Br.: nws., 22.15 ork. Armstrong. 22.50 nws. 22.55 gram. 23.00 div. In onze beschouwingen over het Noord-Atlantisch pact hebben wij tot dusverre angstvallig het woord „histo risch", dat een al te zeer uitgesleten cliché dreigt te worden, vermeden. Maar heden, nu tê Washington twaalf ministers van buitenlandse zaken hun handtekening ondei de tekst van dit pact plaatsen, menen wij in de volle en werkelijke betekenis van het Woord van „een historische dag" te mogen en zelfs te moeten spreken. Minister Bévin heeft onlangs gezegd: dit verdrag overkoepelt de oceaan. Het is volkomen juist; en toch zou het wel licht nog juister zijn geweest, mdien de Britse politicus verklaard had, dat het Noord-Atlantisch pact de bestaande toe stand juridisch vastlegt. Maar ook in deze opvatting is het een grootse gebeurtenis. Hét is de eerste maal in de geschiedenis, dat de Ver enigde Staten in Vredestijd tegenover Europa verplichtingen, als in het pact zijn vastgelegd, hebben aanvaard. Bij alle onvolmaaktheden en gapingen, wel ke dit diplomatieke instrument vertoont wij hebben ze in den brede uitgeme ten blijft één zaak domineren: dat Washington het niet alleen voor West- Europa, maar evenzeer voor de Ver enigde Staten zelf zo gevaarlijke isola tionisme heeft prijsgegeven. Er is een zeer sterke band gelegd tussen Wést en Oost van de Atlantische Oceaan; en voor zover we de toekomst menselijker wijze kunnen overzien, zal deze band eer sterker worden dan verzwakken, in het steeds groeiende besef, dat we ge meenschappelijk leven of gemeenschap pelijk ten onder gaan. Het is een alter natief: het een of het ander; een derde mogelijkheid bestaat niet meer. Maar als het pact de oceaan overkoe pelt, dan doet het dit evenzeer West- Europa zélf. Van het gehele gebied, dat ideologisch daartoe behoort, missen we aan de tafel, waar de handtekeningen worden geplaatst, slechts vier ministers van buitenlandse zaken: van Zweden, Zwitserland, Oostenrijk en Spanje. Hun afwezigheid betekent voor ken geen - wijzing van het pact; voor drie hen zijn ernstige motieven op te ge waarom zij afwezig zijn; Spanje ecmer missen we zeer node; het is een belangrijke strategische nunte" Y?" Westen, en slechts buitengesloten om tamelijk Vage redenen van s Dat echter negen Europese sfeer krachten te bun'- fetoTom Zich zelf te handhaven, en zo hct^oh nodlg mocht zijn zich te ver dedigen is wel een der helderste licht- zdden van deze gebeurtenis. In het ver leden hebben we heel wat defensieve, en helaas ook offensieve bondgenoot schappen gekend. Om ze echter waar lijk effectief te maken, ontbrak steeds één element: dè coördinatie; ieder werkte voor zich en op eigen initiatief. Nu heeft men reeds in de Westerse Unie een ordenend lichaam, en men ■ma* redelijkerwijze verwachten, dat Hit"zijn werkzaamheden heel spoedig breder zal uitbreiden: tot alle deel nemers aan het pact. Elk land, groot Of klein, krijgt zijn taak; een taak in het grote geheel. Als men aldus naast de groeiende economische nog een steeds intenser militaire samenwerking krijgt, zal vanzelf ook een politieke eendracht, om van eenheid niet te spreken, ont staan. Ongetwijfeld tot heil van geheel West-Europa, en naar we hopen van geheel Europa. Zelfs als straks in het Amerikaanse Congres over een nieuwe leen- en oaHitwet voor de bewapening van West zal worden gesproken, mag men Europa za verliezen, dat het tochi nooit uit het «ra .g en hoofddoel van Noord-Atlantische De volgorde, waarin de ministers van i buitenlandse zaken heden. Maandag, zul len tekenen, is alphabètisch en dus als volgt: België, Canada, Denemarken, Frankrijk, IJsland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Portugal, Enge land (United Kingdom) en de Verenigde Staten De plechtigheid zal op de korte golf in 43 talen tegelijk uitgezonden wor den. De uitzending begint om ZO uur 45 Ned. tijd en wordt o.m. gèrelayeerd door de B.B.C. en de Nederlandse Ra dio-Unie. De diplomatieke bedrijvigheid tè Was hington is in de geschiedenis der V.N. zelden zo groot geweest. Minister Dean Acheson voert bespreking na bespreking e" °°k de andere ministers brachtén elkaar bezoeken om gemeenschappelijke problemen te behandelen Zaterdag had mr. Stikker, de Nederlandse minister Van buitenlandse zaken, een onderhoud tnèt zijn collega's Bevin en Schuman, naar men aanneemt over de bewapening van W. Europa in het kader van het N. Atlan tisch pact. De Portugese minister polst uiteraard zun collega's vooral over eventuele deel neming van Spanje aan 't pact, welke z.i. dé ondertekenaar vele voordelen zou bie den. „Men kan zich niét voorstellen", Zó zeide hij: „dat een W. Europees pact vol ledig zou zijn, als daarin een land mét 27.500.000 inwoners niet opgenomen wordt". De 13 ministers van buitenlandse zaken der pact-landen hebben Zaterdag openlijk de Russische beschuldiging af gewezen, volgens welke het verdrag agressief zou zijn en gericht tegen de sovjet-unie. De ministers brengen naar voren, dat het verdrag van „volkomen defensieve aard" is en niet gericht tegen enig land of enige groep van landen, doch alleen tegen gewapende agressie. Zij wijzen er op, dat de misvattingen in de Jongste sovjetnota gelijk zijn aan die, welke ih Januari toen de tekst van het pact nog niét eêns bestond door het Russische ministerie van buitenlandse zaken wérden gepubliceerd. „Hieruit zou kunnen blijken, dat de zienswijze van de sovjet-regering over dit onderwerp niet ontspruit aan een onderzoek van de aard en de tekst van liet N. Atlantisch verdrag, doch aan andere overwegingen", aldus conclu deren de ministers in hun communiqué. De sovjet-radio gaf Zaterdag liet eerste Russische commentaar op het sovjet-me morandum. „Wat men ook poogt te doèn", aldus werd gezégd: „men zal er niet In slagen het agressieve karakter dezer overeen komst voor de democratische openbare mening te verbergen. Evenmin, dat het verdrag In strijd is met de overeenkomsten, die tussen de Sovjet-Unié en Groot-Brittannië en Frankrijk zijn gesloten. Voorts druist het regelrecht in tegen de verbintenis tot samenwerking ter versteviging van de vrede en de algemene veiligheid, die voorheen door de grote mogendheden is aangegaan". Dean Acheson heeft de Amerikaanse delegatie bij de V.N. meegedeeld, dat naar zijn mening het N-Atlantiseh pact 'pogingen om de organisatie der V.N. te saboteren zal tegengaan. Acheson achtte het mogelijk, dat het verdrag een stro ming te weeg zal brengen, die de V.N tot het succes zal brengen, waar men op höopt. Het verdrag staat niet op de agenda van de Algemene vergadering, doch Acheson meent veilig te mogen aannemen, dat het officieus door de de legaties besproken zal worden. De Amerikaanse stafchef van de lucht macht, Vandênberg, heeft Zaterdag in de Senaatscommissie voor de gewapende macht als zijn mening te kennen gegeven, dat bij een eventuele oorlog de eerste verantwoordelijkheid zou liggen bij de luchtmacht. De drie belangrijkste taken zouden be staan in: 1. een tegenaanval op de vitale oorlogsindustrie van de vijand; 2. verde diging van de „essentiële Amerikaanse bases" tegen aanhoudend vijandelijke aan vallen; 3. tactische steun aan leger en vloot bij hun operaties. Het Huis heeft een wetsontwerp goed gekeurd ter uitbreiding van de lucht macht Na de ondertekening van het Atlan tisch pact zullen verscheidene honder den Amerikaanse vliegtuigen met pro- pelior-aandryving overgebracht wor den naar W. Europa, zo schrijft de militaire correspondent van de „New Vork Times" Voorts kunnen de .V.S artillerie-stuk- kèn en machinegeweren uit Voorraad le veren, doch nieuwe tanks, moderne elec- trische Uitrustingsstukken, raketten en technische apparaten zijn thans schaars. Met het oog op de snel groeiende toena dering tussen Nederland, België én Luxemburg, welke binnen afzienbare tijd in eén volledige économische Unie tussen de drie landen zal uitmonden i6 op de laatste conferentie van Benelux- ministèrs, welke van 10 tót 12 Maart j.l te Den Haag iS gehouden^ onder meer besloten het personenverkeer tussen deze landen aanzienlijk tè vergemakkelijken, aldus deelt men ons van de zijde van hét ministerie van financiën mede. Hoewel volledige vryheld van het onderlinge personenverkeer in het vooruitzicht kan worden gesteld, ligt opheffing van alle beperkingen, waar aan dat verkeer onder de druk dér na oorlogse omstandigheden moest worden onderworpen, in het huidige stadium van samenwerking nog niet binnen het bèreik dér mogelijkheden. De volgende maatregelen zijn genomen, Welke op 4 April a.s. in werking zullen treden. Het bedrag aan Nederlands geld, dat door ingezetenen van België en Luxem burg, die in het bezit zijn van een pas poort, in Nederland mag worden Inge voerd en Uit Nederland mag worden uit- hóofddoel van zelfhandhaving, "j *0m" preventief te Unie moet sterk z«n. <,en moge- kunnen werken, d.w.z. o weer- lijfee agressor van ®j«lJ* houden. Men kan dit alles Af# diger zeggen: het doel van het pact het behoud van de vrede. De historicus, die bijv. over een eeuw ons tijdperk zal bestuderen, zal de nis torische betekenis van de dag va heden dan ook vooral afmeten naar n bereikte effect Is de vrede behouden, dan zal hij een sterker woord gebruiken dan: historische dag. Dan zal hij spre ken van: dag van zegen voor de gehele mensheid. Al, wat op de basis van dit pact gaat worden ondernomen, zal dan ook in de dienst van de vrede moeten staan. Al le*, wat de vrede werkelijk In gevaar kan brengen, moet worden vermeden. En hierbij zal 't psychologisch element een grote rol spelen. Het Noord-Atlan- lisrh oact is voor Moskou ongetwijfeld. fensief kan sterke reacties, lang geen oorlog behoren van nen, uitlokken. Een verscherping de internationale spanningen, z.g. koude Oorlog zou ook een gr°ot. l deel voor de wereld zijn, wijl z« u® onrust doét toenemen, er de ontplooiing van de economische welvaart eist juist een flinke mate van sociale en econo mische rust. Het onmogelijke kan van de staats lieden niet worden gevergd. Maar nu zij door het Noord-Atlantisch pact hun innerlijke kracht hebben versterkt, zou het ogenblik kunnen zijn aangebroken om te proberen, of het mogelijk is een periode van kalmer internationale ont wikkeling in te leiden. We weten niet, of Moskou daartoe bereid zai zyn; maar als dit zou kunnen geschieden, zou het de bekroning Y3'1 de historische dig van de ondertekening van het Noord-Atlantisch Pact- ienaevolge van de Was er het vorig JaaL.i nog sprake van geringe graanoogst m lverheid ver een stro-tekort, zodat ".«pet tn-ffen om seu Mende maatregelen "O®* gtr0 mo_ én rêdelijkg verdeling va s!r0.voor- fee lijk te maken, thans is 'kan WOr- ziening van die aard dat ft n l den geëxportee.d. Nedertana vfln in to- vier contracten voor levering West- taal 38 000 ton stro afgesloten m Duitsland ten behoeve va- de umw f pier- en carton-industriê. Uitbreiding van de stro-export 1S, et„ lenig nog onzeker, aangezien de tende macht in Duitsland geen^erde voer toestaat en andere landen m - behoefte kunnen voorzien tengeJ°ï®e_tr0_ ofefn ooestresultaten. Aangezien de s exportmogeln.,- „Willhelmina, Prinses der N#derlan- den" ^hd WeWor^ttol.s 0)™iste pagina van het beZoekersrcit fh de tentoonstellingszaal aan de L^laa„ ta Apeldoorn. Daar, m het kleine geb0uwtje van de vereniging der APeïdöornge kun stenaars, had Zaterdagmiddag eerj bij zondere plechtigheid P sats. p>0 eefste tentoonstelling van de schilderijen en tekeningen van H ,K- n. «inses Wilhel- mina werd, in tegenwoordigheid van de Prinses geopend. Daar hangen langs de wanden van de twee zaaltjes de kleurige schetsjes, fijn- doorwerkte pentekeningen en grote olie verfstudies, door de Prinses op fjaar vele reizen in Zwitserland en Scandina vië, maar ook in de omgeving van Het L°Dafghet Nederlandse volk thans de geledgenheid geboden woidt het volle dige werk van PJinses Wiïhelmina te zien, is een gevolg van de wens van H. K. H. om in de kunstenaarswereld als een vorstelijke collega beschouwd te worden .En Haar kunstenaarschap ver dient de aandacht der tentoonstelling- bezoekers ten volle- Niet alleen door de grondige technische nm™ bij 'Albert Roelofs, Wihem Van gÏÏSttël S perJoTnUjk MHjt de volgelijke schilderes aan Haat land schappen geeft. Vööral de tekeningen vertonen vaak expressieve neigingen, met soms scherpe tegenstellingen: woestheid en ruigheid naast intimiteit en ontroerende tederheid. Dr. A. M. Hammacher, directeur van het rijksmuseum Kröller—Mülier consta teerde in zijn Openingswoord, dat dit werk een zekere eenzijdigheid toont- Maar in die beperking schuilt een rijk dom van motieven en wisselende uit drukkingswijze. Spr- vroeg aandacht Voor de persoonlijkheid van de kunste nares, speciaal voor die kant, welke zich kort na de bevrijding van ons land open baarde. Terwijl het geteisterde land de vorstin geheel opeiste, op een wijze, als wij nauwelijks kunnen begrijpen, zocht zij aansluiting bij onze kunstenaars. Wij voelden, dat er iets Was veranderd. Dat het oude Verband tussèll overheid—ge meenschapkunstenaar was hersteld, aldus dr. Hammacher. Tekenend hiervoor is ook wat H- K. H. in het inleidend WOord van de catalo gus schreef en waarin Zij pleit Voor de „erkenning van de kunstenares en de kunstenaar door Onze nationale samen leving, als een deèl van ons gemeen schappelijk bezit Van onze culturele en geestelijke schat". „Wil, hetgeen ik hier bied", aldus besluit de Prinses deze in leiding, „zien in de taal van lijn en klem- als een betoog voor die erken ning". Na de opening bleef H. K. H- geruime tUd temidden Van dè Vele gasten- Zij onderhield zich rhèt de leden van het bestuur der organiserende vereniging, wYj ZÜ oa- Haar instemming be- to,1-,? met de aardige inrichting der tentoonstellingszalen. gevoerd, is van 30 tot f 75, verhoogd. Invulling van een deviezenformulier door ingezetenen van België en Luxemburg zal bij grensoverschrijding niet meer worden gevorderd, indien geen reischeques en aan geld niet meer dan B. frs 2.000 en 75 Worden in- èn Uitge voerd. Men zal in dat geval dus kunnen volstaan met mondelinge Opgave aan dê douane-ambtenaren. Niet-ingezetenen, ook andere buiten landers, mogen de goederen voor persoon lijk gebruik, welke zij in Nederland heb ben gekocht of op andere wijze hébben verkregen, zonder meer uitvoèren, indien de Waarde dier goederen niet meer be draagt dat 100. Uitvoer van goederen tot een hogere Waarde zal worden toe gestaan, indien Wordt aangetoond, dat de goederen zijn gekocht met guldens, welke op geoorloofde wijze zijn verkregen. Voor ingezetenen van Nederland zijn nieuwe bepalingen in het léven geroe pen ten aanzien van de invoer van goe deren voor persoonlijk gebruik uit België en Luxemburg. Onverminderd de reeds bestaande bepaling, krachtens welke deze ingezetenen tot 20 pet. van het bedrag aan reisdeviezen waarover ingevolge de voor het deviezenreisverkeer geldende bepalingen gedurende het verblijf ln hét buitenland ten hoogste mag worden be schikt, mogen besteden voor de aankoop van goederen voor persoonlijk gebruik, zal hun bij terugkeer in Nederland uit de Belgisch-Luxemburgse economische unie worden toegestaan goederen voor per soonlijk gebruik in te voeren tot een Waarde van 10. Een andere faciliteit behelst de vrij stelling Van belasting voor uit België en Luxemburg ingevoerde goederen voor persoonlijk gebruik Voorwaarde daartoe is, dat dè waarde van déze goederen niét meer dan 23. Bedraagt de vaarde meer dan 25,dan zal de belasting over de volle waarde wórden geheven. In verband met de thans in het leven geroepen vergemakkelijking van het personenverkeer over de Nederlands- Belgische grens wordt er door het minis terie van financiën de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat men er verstandig aan doet onder alle omstan digheden aan de ambtenaren der invoer rechten en accijnzen volledig op te geven wat men aan betaalmiddelen óf goederen bij zich heeft. Ook wanneer de reiziger meer bij zich heeft dan ingevolge de voorschriften zonder Verdere formalitei ten mag worden in- of uitgevoerd, Zal normale aangifte hem in het algemeen aanzienlijk minder ongerief bezorgen, dan wanneer hij op ontduiking Van de voorschriften wordt betrapt. Iti aansluiting op het bovenstaande kan nog worden medegedeeld, dat het douane-onderzoek Van reizigers in de doorgaande Internationale treinen te Roosendaal en te Maastricht met ingang van 4 April a.s. in beginsel geheel in de trein zal geschieden, zodat de rei zigers niet dan In bijzondere gevallen behoeven uit tc stappen. Buitenlandse motorrijtuigen zullen binnen afzienbare tijd op een en dezelfde triptiek of op een en hetzelfde carnet de passage en douanes in het gezamenlijke gebied Van de Belgisch-Luxemburgse économische unie en van Nederland kun nen circuleren. Het derde concert van de Mozart- Beèthoven-cyclus door het Residentie orkest verkreeg Zaterdagavond wel een bijzonder cachet, daar dit samenviel met het eerste officiële optreden van Willem van Otterloo als dirigent. Ter weerszijden van diens lessenaar prijkte een fraaie krans, een van de directie van het Ge bouw voor K. en W. en de andere van het bestuur van het orkest. Met het bestuur waren in de loge aan wezig de burgemeester van Den Haag mr. W. A. J. Visser, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, oud-voorzitter van hét orkest, thans burgemeester van Utrecht, de com missaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A- Kesper, alsmede vertegen woordigers van de afd. kunstzaken van het departement en van de gemeente Voor de aanvang betrad de voorzitter van het orkest, dr. Alexander Loudon, het podium om het talrijk opgekomen publiek officieel in kennis te stellen van de benoeming van de heer Van Otterloo. De heer Loudon sprak het vertrouwen uit, dat de nieuwe dirigent zijn orkest tot nieuwe glorie zou brengen. Toen daarop de heer Van Otterloo het podium betrad, werd hem staande een langdurige ovatie gebracht. (Van onze weerkundige medewerker). Nadat de temperatuur Zaterdag bij Zuidenwind en volop zonneschijn zo hoog was opgelopen, dat récords wei-den benaderd of geslagen (in De Bilt was het tot nu toe in deze eeuw zo vroeg in het jaar nooit zo zacht geweest) begon nen de minder aangename gevolgen van de grote veranderingen in de lucht drukverdeling 2ich reeds Zaterdagnacht te doen gevoelen, toen de eerste depressie de geopende toegangspoort tot West-Europa binnendrong. Het storingspunt van deze depressie bracht in het Noord-Westen van het land nog al wat regen, elders waren de hoeveelheden veel minder groot. De volgende depressie trok vanmorgen over de Britse eilanden; omdat de lucht druk in Spanje en over de Alpen hoog bleef, wakkerde de wind aan en viel vanmorgen ook weer wat regen. Deze grote depressie-activiteit is tevens de oorzaak van het doordringen van een betrekkelijk warme en vochtige luchtstroming naar het Noordzeegebied. Daarbij zijn ook de nachten bijzonder warm en in de afgelopen nacht waren de laagste temperaturen dicht bij recordwaarden gelegen. Op véle plaatsen kwam het kwik niet lager dan 13 graden. Het minst zacht was het op Ter schelling, maar ook daar was het minimum toch no.g altijd 9 graden. Hoewel vanmorgen iets minder warme lucht naar ons land onderweg was, betekent dit nog niet, dat een flinke daling van de temperatuur voor de deur staat. Dê nieuwe depressie, die vanmorgen ten Noorden van de Azoren lag, zal er voor zorgen, dat opnieuw grote hoeveelheden betrekkelijk warme lucht naar Europa wórden gestuwd, zodat de temperatuur voorlopig boven normaal blijft. De kans op wat regen blijft daarbij bestaan. (Van onze correspondent) Be Bossche Parade vol autobussen uit alle delen van Nederland en een Casino tot in de nok, zelfs tot op het toneel podium, bezet met oorlogsgetroffenen; dit waren in grote trekken de uiterlijke verschijnselen van het congres, dat de Landelijke Federatie van Stichtingen van Oorlogsgetroffenen Zaterdag in Brabants hoofdstad had belegd. Dè Brabanders waren er en de Limbur gers; wij zagen de Zeeuwse muts naast het Katwijker kapje. Uit Rotterdam en Den Haag, uit de Achterhoek en het Land van Heusden en Altena, uit de Maasstreek en uit het hoge Noorden waren de oorlogsge troffenen in drommen gekomen naar Den Bosch, niet met de bedoeling, zoals de voorzitter van de Landelijke Federatie, de heer J. A. Koops uit Vehló, in zijn inlei dend woord zei, om te demonstreren, al lag in de overweldigende opkomst dan ook een stille, maar tegelijk veelzeggende de monstratie besloten, ook niet om een pro testmeeting te houden, doch om Zich met elkaar in een studiecongres te beraden over de Memorie van Artwoord op het Wetsontwerp der materiële oorlogsschade- regeling en om het recht te vragen, waar op dè oorlogsgetroffenen aanspraak mogen maken. Spreker begroette o.m. de vertegenwoor digers van de betrokken Departementen, de Kamerleden, w.o. wij opmerkten de heren, prof. Romme, IJsselmulde, Hooy en mr. Ten Hagen, afgevaardigden der diverse politieke partijen, burgemeesters uit getroffen gebieden, alsmede de meer dan twaalfhonderd gedupeerden Uit alle streken van het land. De heer Koops gaf een overzicht van hetgeen tot heden was bereikt. Toen het onderhavige Wetsontwerp de Tweede Kamer bereikte, bestond de hoop, dat er een einde zou komen aan de vele voorlopige regelingen, waarmede de oor logsgetroffenen waren afgescheept. 'De eliende begon evenwel pas voor goed. Na een jaar verscheen de Memorie van Ant woord, die zeer teleurstellend was. Spr. ha l respect voor hen, dir. in een zo moei lijke na-oorlogse tijd ■-egeringsverantwoor- delijkheid wilden aanvaarden. Doch met hem hadden de oorlogsge troffenen één groot verwijt: dat het be langrijkste probleem in de Nederlandse historie zo langzaam behandeld werd, nl. het vraagstuk van de materiële ooriogs- schaderegeling (Donderend applaus) Al zijn er zes Departementen mee ge moeid, de hoofdzaak blijft, dat de minis ter van Financiën overtuigd moet wor den van het recht der oorlogsgetroffenen op integrale Vergoeding, omdat de offers en de verliezen gedragen zijn voor het algemeen belang. De getroffenen zijn geen revolutionnairen, zy zijn goede Nederlanders, die de geleden ellende niet betreuren, maar die daarom ook niet in nog grotere ellende gestort wen sen te worden. De volksvertegenwoordiging moge over tuigd zijn van hét goede recht der oor logsgetroffenen, dat deze hiet armer wen sen te zijn dan wie ook in Nederland. Eén drietal sprekers hield daarna diep gaande en goed-gédocumenteerde inlei dingen, waarin Wetsontwerp materiële oorlogsschaderegèling en Memorie van Antwoord aan een scherpe critiek onder worpen werden. De heer Ad. Hanegraaff uit Amsterdam zei dat de Federatie terecht nog steeds op het standpunt staat dat dé oorlogsgetrof fenen 'n recht hebben op volledig herstel en dat de wet op dit beginsel móet zijn gebaseerd. Het wetsontwerp echter erkent dit recht niet, maar wil de Staat Uit een soort welwillendheid aan de oorlogsgetrof fenen een tegemoetkoming doen geven voor zover het algemeen belang zulks vor dert en toelaat. De Federatie vindt gro tendeels de christelijke partijen aan haar zijde, maar een principiële kloof gaapt er tussen de mening van deze partijen en de opvatting van de P. v.d. A.-groep, een kloof, welke haar oorzaak vindt in de ge heel verschillende levensbeschouwing vooral t.a.v. het eigendomsrecht van de burger. In zijn conclusie bepleitte spreker een omslag over dè nlet-getroffen vermo gensbestanddelen, doch alléén over die, welke t.g.v. de oorlog in waarde zijn ge stegen. Een dergeiyke sehadeverdeling moet in onze generatie geschieden en niet op ons nageslacht worden gelegd. Spreker achtte de beste oplossing, dat het ingediende wetsontwerp als noodwet wordt aanvaard, nadat in deze noodwet nog de nodige wüzigingen zyn aange bracht en een definitieve regeling bin nen enige jaren in uitzicht wordt ge steld. De heer A. Schouten, gemeente-secreta ris van Heteren (bij Tiel) belichtte de herbouw in theorie en practijk en noemde het daarbij o.m. een gèiuk vernomen te hebben, dat de komende Wederopbouwwet de rechterlijke macht zal gaan inschake len. De rechtszekerheid van de oorlogsge troffenen moet immers béter verankerd zijn. Een beroepsinstantie, die het vertröu- 56. Maai- dan krijgt u het meest!" De notaris hijgde naar adem. „Natuurlijk", gaf Theodorus Jansen Co. grif toe. „Dat krijgt de man achter de schermen altijd; zo zijn de dingen in de wereld nu eenmaal verdeeld, daar is niets aan te doen". Glimlachend bestudeerde hij de punt van zijn keurig gepoetste schoen; toen richtte hij zich weer tot de ontzette notaris. „Ik vengat nog iets: het spreekt van zelf, dat alle te maken on kosten Van jouw deel afgetrokken wor den. Onkosten hebben de eigenaardigheid, dat ze nogal flink kunnen lopen en in deze moeilijke tijden kan ik werkelijk niets missen Nou, ik ga dan maar. Goede Zakeh!" Theodorus Jansen en Co. kwam uit zijn stoel overeind eh stopte Notaris Zwingel- hout het restje Van Zijn «igaar in de hand. „Gooi dat evèn voor me weg", verzocht hij en toen wandelde hij grinnikend cle deur uit. Toen de brutale gast verdwenen was kwam Frederik weer binnen en zag spot tend op de notaris neer, die somber in een steel zat met het hoofd tussen beide han den. „U bent een wonder!" zei Frederik pla gend tegen Notaris Zwingelhout. „Ik heb nog nooit iemand zó vlug zaken Zien doen. Die Theodorus Jansen had niets bij U in te brengen, hè? Hij leek me toch wel een aardige kerel; ik kreeg een dubbeltje van hem toen hij weg ging om hoofdpijnpoe ders voor U te kopen". Het hoofd van Notaris Zwingelhout werd paarsig. „Houdt je mond! Brutale rekei!" schreeuwde hij tegen Frederik. „Ik zal je Toen werd er weer geklopt. „BINNEN!" brulde de woedende notaris. Langzaam ging de deur open en om het hoekje verscheen het gepommadeerde hoofd van de hotelier. 42) Ik ga een visite bij Miss McLean afsteken. - Bespaar je de moeite. Zij ontvangt je niet. Zij ontvangt niemand. Wat weet jij daarvan? Ik heb haar huis opgebeld toen JU nog snorkte. Miss McLean ligt met long ontsteking te bed. Grote góden! Ze hadden haar moeten ondervra gen zodra ze thuis was, nacht of geen nacht. Nu duurt het allicht weken eer ze de toedracht kan vertellen. Er zijn drie dokters bij en een stuk Of zes verpleegsters, heb ik gehoord. Ze doet het niet minder. Ralph repliceerde giftig: Zo? Had den ze haar vannacht nog een verhoor moeten afnemen? Iemand met 'n long ontsteking onder de leden? 't Had haar dood kunnen zijn Een mens gaat zo gauw niet dood. enrton-industrié in haar lieden is bewerkt, is van deze zijde de bende zat nu waarschijnlijk ach een geringe verdere vraag tiaar stro «M greadèL ve. wachten. i, Jullie maar boeven inrekenen, fflK* aPP'audisBeerde. u f V-, l dat op eer je hèt vergeet. Je kunt het gebrmken „la jè ean «elodra- ma op het mensdom loslaatTijdens de naar hier hebben jul lie toch geen Stommetje gespeeld, wel? Wat zei ze zoal? Niets Geen woord Geen syllabe De detective bediende zich rijkelijk van de voorraad spek en eieren. - Casella als hij het tenminste was blijft een raadsel. Hij kan een meisje rtièt millioenen trouwen, maar stelt zich tevreden met haar vijf en twintig dui zend pond af te persen, van welk be drag bovendien zijn kornuiten moeten meedelen. Goödchtld gelooft, dat hij Lvdia Worynckzy molde om haar te be letten, Tij» plaats bij de L.B.G in te nemen. Onzin. Als Casella nog leeft, kan hi! on duim en Vingers narekenen, dat hi er höoit terugkeert. De vraag, waar het om gakt, is; lééft hij? Ja. zegt de hoofdinspecteur. Het blijkt uit dè gramo- föonplaat en uit de brief aan Mlss ■young. Neen, zeg ik. Indien Casella nog in leven is en niets op zijn kerfstok heeft, waarom komt hij dan niet voor de dag? Waartoe dan al die hokuspokus? Juist dit bewijst, dat hij ad patres is. Zo. Weet JU het beter dan Good- Een eigenaardig geval, ik geef het toe. Toch moet je er niet te veel waar de aan hechten. Hoeveel songs van het gehalte Van „Eén sléchts is de Ware" komen per jaar uit hies, in Duits land, Frankrijk? Hoeveel van die prul laria dus wel in tien jaar? Ze worden gezongen, vergeten en na een paar maanden herinnert zich geen sterveling, dat ze ooit hébben bestaan. Wie garan deert. dat de bewuste song oorspronke lijk is; niet de omwerking van een, dat jaren geleden uitkwam? Wanneer het Casella's stem was. die het lied zong en dat houden jullie vol dan móét het een oud zijn gew-eest. Welnu, schaf je de muziek aan Van „Eén slechts is de Ware", vergelijk ze noot voor noot met de muziek op de plaat eh je zult tot de overtuiging komen dat het, bij veel overeenkomst toch twee verschil lende composities zijn. Ralph knikte. Een idee. Ik zal het in mijn oor knopen. Dan nog wat. De Yard zit Casella achter de broek, de echte of een nage maakte. Goed. Van minstens even groot belang is het. die Miss Young te vin den. De dame verdiént veel meer be langstelling dan ze tot nu toe ontving. Daarom ga ik kolonel Dennery vragen, of ik naar. Fo«.r Men's Marsh kan. Four Merfs Marshgichelde Ralph: child Hoe kon Casella dan een lied zin-1 Denk je haar in datf oord van heidenen gen, dat na aija dood verscheen? Nu jij tup Ie duikelen? Laat mij maar schuiven! Zie je, ik ben naar een openbare leeszaal ge weest en heb een Frans wöbrdènboek geraadpleegd. Niet voor niemendal. Wordt mijn verzoek ingewilligd, dan komt hier een nieuwe kostganger. Ik zal zorgen dat het er één is, die je de oren van het hoofd schranst. Misschien krijg je nog wel eens heimwee naar Alan Symonds. Armstrong stapte naar zijn bureau. Er was weinig post die morgen. Sheri dan zat op de New-Yorkse boot; Fro- bisher had het heni zó lastig gemaakt, dat hij tenslotte het besluit nam, de grote vijver over te steken en te zien, of Kettman, Davies and Ripper in staat waren hem aan een knalnummer te hel pen, dat zijn Agency van de dreigende ondergang redde. Patriciè Morris ver keerde in een zwijgzame bui. Wanneer haar iets Werd gevraagd, bepaalden haar antwoorden Zich tot: „ja", „neeh" of "ik weet het niet". Toen Ralph genoeg had van het luieren in zijn bureaustoel ging hij naar hel telefoontoestel terzijde van Pat's tafel en draaide Muriel's num mer. Het duurde enige tijd vóór hij ge hoor kreeg. U zegt, dat Miss McLean niemand kan ontvangen? Maar ik beloof u, hgt heel kort te zullen maken. Wie bent u? De kamenier. Van kameniers wacht ik geen toe stemming uf Weigering af. Geef me een van de dokters. wen bezit, moet daarvoor in het leven worden geroepen. Sprekende over ..Oorlogscfbndp tv», drijfsleven" wees dè heer W. Perquin uit Rotterdam o.m. op de opeennop.uf. an schadesoorten, die speciaal de zelfstan dige ondernemers in midden- en kleinbe drijven hebben getroffen, zoals schaden aan woning, beurijfspand, bedrijfsuitrus- ting. inboedel en de schade door gedwon gen bedrijfsstilstand. Hij noemde daarnaast nog talrijke soor ten schade, waarvoor het Wetsontwerp geen vergoeding kent. Herstel van de speciaal door hem bedoelde categorie van getroffen in hun sociale en economische positie achtte spreker mede van groot be lang voor het economische herstel van ons land. In zijn siotwoord zei de voorzitter der Federatie, de heer J. A. Koops, dat de deze middag uitgesproken prae-adviezen naar alle daarvoor in aanmerking ko mende instanties verzonden zouden wor den. Een op deze prae-adviezen aanslui tende resolutie o.m. behelzende, dal hel onderhavige wetsontwerp als definitieve regeling onaanvaardbaar werd geacht, doch dat het als noodwet, met de no dige wijzigingen, voorlopig zou kunnen dienst doen, werd door het congres met stormachtige bUval aangenomen. De voorzitter sprak voorts zijn vertrou wen uit in hen, die door het Nederlandse volk als volksvertegenwoordigers gekozen waren. De oorlogsgetroffenen dienen Zich paraat te houden, zo nodig voor de strijd. (Van onze correspondent). Naar wij Zaterdag vernamen van de commandant van de Kaderstormschooi Wildhoef" te Bloemendaai, zal dit in stituut tussen 18 en 30 April a.s. Bloe mendaai geheel moeten hebben verla ten, om naar Roosendaal te worden over geplaatst. Hierdoor zal het Rusthuis .Wildhoef", dat nog niet aan zijn eigen lijke bestemming kon beantwoorden, na een negenjarig gebruik voor militaire doeleinden, eindelijk vrij komen. Er is nog niets met zekerheid bekend om trent de verdere bestemming van het uitgebreide complex, dat ongeveer ne gentig appartementen bevat. Zowel hei bestuur van de Stichting Wildhoef als de gemeentelijke instanties hopen, dat het Departement van Oorlog van ver dere vordering zal afzien. In dat geval zal het gebouwencomplex zo spoedig mo gelijk voor bewoning worden geschikt gemaakt. Naar wij van bevoegde zijde verder vernemen, wil het Stichtingsbe stuur gaarne medewerking verlenen aan veler wens, om niet sléchts aan ouden van dagen, doch ook aan jonggehuwden een kans te geven enkele van de in te richten Woonflats te betrekken. Door de ontvanger klonk onderdrukt gegichel. Een van de doktersVeronderstelt u, dat het hier een ziekenhuis is Op het moment is er zelfs niet één aan wezig Ralph verloor zijn geduld. Roep de butler aan het toestel! Wacht dan even Een paar minuten verstreken eer Jen kins, dé butler, aan het verzoek gehoor gaf. Onvriendelijk informeerde hij, wie bleef aandringen na de verzekering, dat Miss Mc Lean onmogelijk iemand te woord kon staan. Ralph noemde zijn naam, direct ontdooide Jenkins. O, bent u het, Mr. Armstrong Na tuurlijk is ze voor U te spreken. Op het moment slaapt ze nog; schikt het u over een paar uur Ik heb opdracht, iedereen af te poeieren, politie incluis. Het huis wordl door verslaggevers compleet be legerdNeen, een leugentje om bestwilIk breng uw boodschap over zodra ze wakker is. Nauwelijks was Ralph weer aan zijn bureau, of de telefoon rinkelde. Pat luis terde. Met de ontvanger in de hand Zei Ze: Kolonel Dennery vraagt, of jé di rect bij hem kunt komen. Wil je zelf antwoorden Zeg hem, dat ik al op weg ben. Hij werd onmiddellijk tot de opperste chet van Scotland Yard toegelaten. (Wordt vervolgd) Dinsdag 5 April HILVERSUM I (301 M.). AVRO 7.00 Nieuws, gram.; 10.15 „The Skymasters"; 10.50 v.d. kleuters; 11.00 „Soft and sweet"; 11.30 v. d. jeugd; 12.00 Metropo!e-ork.; 12.40 Accordeon; 13.00 Nieuws; 13.20 Ens. Jo Bos; 14.00 Knipcursus; 14.30 Radio- matinèe; 16.25 C. M. van Weber progr.; 16.40 v. d. jeugd; 17.00 Koor; 17.30 Zang; 17.45 R.V.D.; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Ned. Strijdkr.; i9.00 Strip; 19.15 To neel; 19.30 Gram.; 19.45 R.V.D.; 20.05 W. Eur. comment.; 20.15 „Bonte trein"; 21.45 Buit. overz.; 22.00 Populaire parade; 22.30 Zang en samenspel; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 M.). KRO 7.00 NieUws, gram.; morgengebed; 9.05 Licht baken; 10.00 v. d. jeugd; 10.40 Schoolradio; il.00 „Muziek houdt fit"; 11.30 Lezing; 11.40 Orgel; 12.03 Ravel-progr.; 12.33 Ork. z. Naam (13.00 Nieuws); 13.45 „Uit ope ra's van Gounod"; 14.00 zang; 14.30 „Onder ons"; 15.00 Schoolradio; 15.30 Operette muziek; 16.00 Zonnebloem; 16.30 zieken- lof; 17.00 v. d. jeugd; 17.15 Amusements- ork.; 18.10 Sport; 13.20 Actual.; 18.30 RVU; 19.00 Nieuws; 19.15 Kamermuz.; 19.45 ..Dit IS leven"; 20.05 „De gewone man": 20.30 „Lijdensmeditatie"; 21.30 Radio Philh. ork.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; „3.1a Strijkkwartet. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br. rws., 7.05 gram,. 7.30 krcm., 7.40 gym., 750 gram., 8.00 nws., 8.15 Eng. H.S.: ens. Byfield. 9.00 Eng. L.P.: nws., 9.10 verz. pr. 10.00 Alayri zigeunerork., 11.00 gram. 11.45 voordr., 12.00 VI. Br., gram., 12.15 ork. Larus, 12.30 weer, 12.32 verv. ork.. 13.00 nws., 13.15 gram., 14.00 Fr. Br.; gram., 15.00 Eng. L.P.: Miniatuurork., 10.30 ork., Dean. 16.00 Eng. H.S.: film- muz. 16.30 NWDR dansork., 17.00 Kool wijk; Batavia, 18.00 Fr. Br.: v. d. sold.: 18.30 VI. Br.: v» d. sold., 19.00 nws., 19.30 Eng. L.P.: „Take it from here", 20.00 „Much binding in the Marsh", 20.30 Crosby, 20.45 Fr. Br.; inleiding Woens- dagav. conc., 21.00 Operamuz., v. Bizet. 22.00 Eng. L.P.: nws., 22.15 Causerie, 22.30 Silvester, 23.00 voordr., 23.15 mi niatuurork.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5