Een schild en waarschuwing Verbond getekend namens 332 millioen vrije mensen ^^eerbe richt EMIGRATIE in landbouwsector Stormhoek De collecte voor Z. H. de Paus ïl? ZUIDWESTER RAASDE OM DE C. A. BANCK Sigarettenfabriek in Amsterdam werkt weer „Staakt liet vuren" in China Geslaagde proefvlucht Adviescommissie werd geïnstalleerd Beestaclitig vervoer De ark van Noacli In de Nog niet genoeg van Amsterdam bracht meer dan 40.000 op 't Zelfde rode wijsje DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Telegraphisch overgebrachte opname van de ondertekening van het Atlantisch Pact. Dean Acheson tijdens zijn rede, omringd door de overige elf minis ters van buitenlandse zaken. Rechts op de eerste rij, tweede van rechts mr. D. U. Stikker, achter deze mr. Eelco van Kleffens. Afgezien van de zware deuren van massief staal, heeft de Departementale Aula aan de historische Constitution Avenue te Washington, van buiten gezien, iets van een oude Grieks© tempel, maar het interieur van het gebouw beantwoordt geheel aan de eisen van deze tijd. In 1935 voltooid, werd het sindsdien door de verschillende Amerikaanse departementen hij bijzondere gelegenheden gebruikt o.a., in October 1940, toen uit een glazen bol loten werden getrokken, welke de volgorde bepaalden, waarin de Amerikanen voor dienstplicht zouden worden opgeroepen. Voor de toekomst van duizenden Amerikaanse jongens een groot en beslissend ogenblik! Maar de plechtigheid, welke gisteren in dezelfde zaal gehouden werd, kan beslissend zijn voor de toekomst van geheel de wereld. Nog nimmer was er dan ook een zo groot en uitgelezen gezelschap hijeen, nog nimmer was er zoveel ernst en waardigheid als bij de ondertekening van het Atlantisch pact, bekroning van negen maanden onderhandelen. ZACHT WEER 95 „Publiek, meneer, als mieren rond de suikerpot!" Een goede afstraffing Nog een speurder HET TEGENGIF Landmijnen op zolder Onze redacteur in Rome zond ons nog enkele op namen van de Pausmis, Zondag in de St. Pieter opgedragen ter gelegenheid van het gouden priester feest van de H. Vader. Links: een prachtig overzicht tijdens de Pausmis op het altaar, opgericht boven het graf van Petrus; midden: gezeten op de sedes gestatoria wordt Z. H. de Paus de St. Pieter binnen gedragen; rechts: tijdens het hoogtepunt van de Pausmis, de H. Vader toont de H. Hostie bij de consecratie aan de gelovigen. REPUBLIKEINS DAGBLAD VERBODEN 71ste JAARGANG DINSDAG 5 APRIL 1949 No. 20894 EEN VERDRAG werd getekend „al opgetrokken uit graniet en was met geweldige varens, marmer versierd. Op het to- palmen en bloemde onderteke- neel stonden de zeteis de vlaggen naars en daarachter i de Ameri- van de deelnemende! midden. kaanse Stars en Stripes Op een lange mahoniehouten taf J, 15 bladzijden tellende ducument met rood-wit-blauw koord Sehon peltje betypte folio-vellen, goud °P waarop de ministers als de vertegen woordigers van in totaal niet minder aan 332 millioen mensen hun handtekening zouden zetten. Reeds om half drie Amerikaanse tijd (20.30 Ned. tijd) vulde zich de zaal. Een klein leger van televisie- 'en filmopera teurs, foto- en radioverslaggevers was al druk bezig met de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen voor een verslag in woord en beeld. De Amerikaanse radio- omroepen werkten onder hoogspanning en gaven verslagen in niet minder dan 43 talen, inclusief Russisch. De genodigden wandelden in groepen binnen: druk redenerend, ernstigBin nen- en buitenlandse diplomaten, politie ke leiders en journalisten namen de zetels in, ruim 1300 in getal. Alle te Washington gevestigde am bassadeurs waren aanwezig, behalve die van de Sovjet-Unie en de andere lan den achter „het ijzeren gordun Wel waren de dagbladcorrespondenten van deze landen tegenwoordig. De United States Marine Band maakte intussen het wachten aangenaam met net spelen van wat lichte muziek, o.a. ballet muziek en Amerikaanse volksliederen. Om drie uur gingen de grote massieve deuren op het toneel open en betraden de twaalf ministers het podium, Bevin voorop. Direct waren de operateurs in actie. Een hel van blitzlicht brandde los, camera's ratelden en fotoreporters deden Halsbrekende toeren om toch vooral maar mets te zullen missen. klonk een storm van applaus in de zaal, terwijl de ministers rustig plaats namen. De Amerikaanse minister, Dean Acheson, opende de plechtige zitting met een hartelijk woord van welkom. Daar na zette hij nogmaals de betekenis van het pact uiteen, wees op de louter de fensieve strekking, maar knoopte daar direct een waarschuwing aan vast, ge richt aan het adres van eventuele agres sor en. „Voor hen, die de vrede zoeken, ts het pact een gids «aar veiligheid en kracht, een steeds nabije hulp i„ ge. vaar. Voor hen, die echter voet zetten op het pad van agressie, is het een De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Over het algemeen veel bewol king met nu en dan enige regen of motregen, vooral in het Westen van het land. Matige, aan de kust tij delijk krachtige wind tussen Zuid West en Zuid. Iets hogere tempe raturen. Woensdag 6 April: Zon op 6-05 uur, onder 19.21 uur; maan op 9.59 uur, onder 3-23 uur. waarschuwing". En Acheson onder streepte deze woorden met een varia tie op vers zeven van het achttiende hoofdstuk van Mattheus, zeggende: „Indien het noodzakelijk is, dat er aanstoot komt. wee dan degenen, door wie de aanstoot komt". Na Acheson hielden de elf andere ministers om beurt een korte toespraak. Spaak verwelkomde het pact als een „daad van vertrouwen in de bestemming van de Westerse beschaving" Pearson verklaarde, dat het verdrag8 0p zfchzelf niet de vrede verzekert enNrong er op aan, dat „de belofte van veiligheid en stabiliteit, welke het pact inhoudt, tot werkelijkheid wordt gemaakt". Rasmussen en Schuman wezen er op dat het verlangen naar vrede en veilis- Jieid de drijfveer van hun landen was geweest om zich bij het pact aa. t„ sluiten. Bevin beklemtoonde het d f sieve karakter van het pacj ,®n" „Ons volk verafschuwt de oorlog ze het zal er niet voor terugschrikk' maar het met agressie wordt bedreigd" aIs Sforza sprak de hoop uit, dat de al van het pact zich vooral zou maniwf ren in de onderlnge, vrije samenwerkin„ van de deeïiemende landen. s De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Stikker, noemde het pact „het einde van een illusie", ni van de hoop, dat de V.N. op zich zeif de wereldvrede zouden kunnen verzekeren. „Tot ons leedwezen beseften we, dat het handvest, hoewel onmisbaar, niet vol doende is, om onder de huidige omstan digheden effectieve beveiliging te bie den. Derhalve achtten wjj het onze plicht dit verdrag te sluiten. Het betekent voor ons de geboorte van een nieuwe hoop op duurzame vrede" Mr. Stikker sprak zijn voldoening uit, dat Noord-Amerika en West-Europa thans waren verbonden in vredelievend streven en besloot met de woorden: „Oot moedig Gods genadige zegen afsmekend, verklaar ik, dat de Nederlandse regering bereid is, over te gaan tot de onderteke ning van dit verdrag in dienst van de vrede". Ook de ministers van Noorwegen, IJs land en Portugal spraken hun vreugde uit over deze bundeling van vredelie vende krachten, welke hun landen sterk zal doen staan tegenover iedere belager van vrijheid of beschaving. Direct hierop had de ondertekening plaats, waarbij twaalf vulpennen werden gebruikt, voor elk der ministers een. De ondertekenaars traden om beurt naar voren, in alphabetische volgorde, zodat Spaak als eerste tekende en Acheson de rij sloot. Behalve de ministers tekenden ook alle ambassadeurs van de betrokken mogendheden. Toen Acheson zijn hand tekening schreef, stonden president Tru man en vice-president Barkley achter hem en drukten elkander de hand. De duur van de ondertekening was op vijftien minuten geschat, doch reeds na twaalf minuten was de laatste handteke ning gezet. Het wachten was nu op de rede van president Truman en om de tijd te korten speelde de Marine Band nog een licht nummertje, dat in merk waardige tegenstelling was met de ernst en plechtigheid van deze gebeurtenis. Precies op het vastgestelde tijdstip zette het orkest het lied „Hail to the chief" in en wandelde de president kwiek en wel gemoed het podium op. Hij drukte alle ministers en ambassadeurs de hand en begon daarop direct zijn toespraak, waar in hij allereerst de Russische beschuldi gingen verwierp, dat het pact een agres sieve bedoeling zou hebben. „Bij het nemen van de stappen, om agressie tegen onze eigen volken te voorkomen, beramen wjj geen agressie tegen anderen. Het tegendeel te bewe ren, is belastering van onze instellin gen en ontering van onze ideale en as piraties. Wü zijn bijeengekomen In een grote gemeenschappelijke poging op eco nomisch gebied, doch wij kunnen niet slagen, als onze volken vervolgd wor den door de voortdurende angst voor agressie en belast met de kosten van individuele voorbereiding tegen een aan val. En tegen deze angst zal het pact een schild zijn". Truman zeide voorts, dat Amerika en andere landen gehoopt hadden, in het kader van de V. N. een internationale macht in te stellen voor het behouden van de vrede, doch dat deze pogingen werden gedwarsboomd door „een der grote mo gendheden". Het beschermen van het N.-Atiantisch gebied tegen oorlog is vol gens Truman „een belangrijke stap in de richting van een permanente vrede op de gehele wereld". De plechtigheid eindigde na de rede van Truman om 22.52 uur Ned. tijd. Voordat Acheson de zitting sloot, zette hij in het kort de procedure voor de ratificatie en het inwerkingtreden van het pact uiteen Daarna verliet president Truman, ge volgd door de twaalf ministers en de am bassadeurs, het met een hlauw tapijt be dekte podium. En langzaam stroomde de zaal leeg. Het Atlantisch pact was gete kend Gisteren waren 173 mannen en 77 meisjes weer aan het werk in de sigaret tenfabriek van de British American To bacco Cy te Amsterdam, waar bijna tien weker, geleden, 27 Tanuari, een staking om een extra-uitkering van 4 pCt. uit brak. Reeds eind vorige week hadden zich een aantal werkwilligen gemeld. Rantsoen op oude peil Het gevolg van deze werkhervatting is, dat zo goed als zeker deze week het tabaksrantsoen weer op het oude peil kan worden gebracht. De heren zouden dan in de bonnenlijst van Donderdag zes, de dames 2 rantsoenen krijgen. De Chinese communisten heb oen besloten, vandaag een order „Staakt het vuren" uit te vaardigen, aldus wordt uit gezaghebbende bron van .iet bureau van de Chinese president aan Reuter meegedeeld. Het grootste commerciële vliegtuig ter wereld de Pan-American Strato-Crui ser, welke plaats biedt aan 75 personen is Zondag met 59 passagiers aan boord uit New York vertrokken voor een proef vlucht naar Londen. Ondanks een tus sentijdse noodlanding wegens motor- pech, kwam het vliegtuig gistermiddag tien minuten vóór tijd in Engeland aan "59 (Van onze verslaggever) Er raasde een stevige Zuidwester storm over het Bloemendaalse strand gisterenmiddag er. zwaar beukten de golven tegen de naar zee gekeerde zijde van de scheepsromp van het reeds alom bekende Zweedse vrachtschip „C. A. Banck", dat een beetje schuins, doch niet hinderlijk voor verblijf aan boord, op zijn kant, slechts enkele meters van de duinenrand onvrijwillig ligplaats heeft genomen tot groot gerief van het vreemdelingenverkeer! Weer of geen weer, een onafgebroken stroom van auto's en motoren, fietsen en autobus sen met kijkers, defileert van de vroege ochtend tot aan zonsondergang langs het onfortuinlijke vrachtschip. „Publiek, meneer?" zegt de speciale strandwachter op een vraag onzerzijds ,,als mieren rond de suikerpot, onafgebro ken, soms met duizenden tegelijk. En maar foto's maken van Jantje vóór het schip en Marietje op de touwladder en vader óp het schip! De iele lieve dag maar vraag De minister van sociale zaken heeft in tegenwoordigheid van de secretaris-gene raal mr. dr. A .A. Van Rhijn gisteren de adviescommissie agrarische beroepen ge ïnstalleerd. Minister Joekes zei in zijn installatie rede, dat in de 3 afgelopen jaren van de in totaal 23.000 uit Nederland geëmigreer- den er 13 000 tot de landbouwsector be hoorden. De regering acht het dan ook van belang, dat de aspecten en factoren wor den nagegaan, die met de landbouw-emi- gratie te maken hebben, zoals de voorbe reiding der vestiging, de aanmelding, de selectie, de geldmiddelen, het vervoer en de sociale, geestelijke en culturele om standigheden in het land van vestiging. De commissie zal moeten nagaan de omvang en de behoefte aan emigratie hier te lande. Vervolgens zal zij moeten na gaan, welke belangen moeten worden be hartigd, zowel voor de emigrant als voor Nederland en op welke wijze dit zowel vóór als na de emigratie zal dienen te ge schieden. Tenslotte zal ae commissie dienen na te gaan, welke taak de overheid en welke de maatschappelijke groepen hebben, hoe de samenwerking tussen deze 2 partijen dient te zijn en welke organisatie het meest ge wenst en doelmatig is, opdat de belangen van de emigranten zo goed mogelijk wor den verzorgd. Aan het eind van zijn installatierede richtte de minister zich in eën persoonlijk woord tot de voorzitter der commissie, de heer Jan Schilthuis aan wie hij verzocht te bevorderen, dat de commissie haar ad- De Velsense politie heeft een vracht autobestuurder aangehouden, die 80 kal veren vervoerde met zijn wagen, die slechts bestemd was voor 40. Drie van de dieren bleken de reis niet overleefd te hebben. Nadat de politie had geconsta teerd, dat de manier van laden alle oer- ken te buiten ging, is op kosten van de expediteur een andere veewagen gechar terd, waarmede de kalveren op kosten van de vervoerder naar Rotterdam zijn getransporteerd. Tegen Je bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. vies op betrekkelijk korte termijn zou uit brengen. De voorzitter van de commissie, de heer Schilthuis, ving zijn antwoord aan met een passage uit het prae-advies van dr. Stei- genga, kort geleden uitgebracht, waarin deze had gesteld, dat in 1955 in België voor iedere honderd oude arbeidskrachten, die het arbeidsproces verlaten, er 103 jonge voor in de plaats zullen treden en in Nederland 160. Wellicht kan in Benelux-verband nog enige emigratie plaats vinden, hoewel spreker zich niet ontveinsde dat de land bouwsector hier weinig van zal kunnen profiteren. De commissie zal de mogelijk heden voor onze boeren onder het oog moeten zien, niet alleen in Canada, Aus tralië, Argentinië en Z. Afrika, maar ook in Frankrijk, dat momenteel naast enkele Nederlanders, veel Spanjaarden en Italia nen opneemt en in Engeland, waar wel licht te zijner tijd een tekort aan landar- beidskrachten kan ontstaan. Ook Egerton Sykes, een gepensionneerd Brits ambtenaar uit de diplomatieke dienst, is er van overtuigd, dat er nog resten van de ark van Noach op de berg Ararat zijn. In Juni vertrekt hij derwaarts om de berg te beklimmen. Hij hoopt daar een Nederlands archeoloog, genaamd Roo- zen en een Amerikaan te ontmoeten, die hetzelfde doel nastreven. Indien deze expeditie met succes be kroond wordt, zo verklaarde Sykes, zal hij ook een onderzoek instellen naar het „gezonken eiland" Atlantis, waarvan Plato beweerde, dat het verdween, toen de Atheners streden met de bewoners van het eiland. Volgens zijn onderzoekingen, welke zich over 25 jaar uitstrekken, zou Atlantis zich in de nabijheid van de Azoren bevinden. en antwoord, duizend maal hetzelfde! Dit wordt nog het meest gefotografeerde schip, dat ooit ons land bezocht!" Ook vandaag, in de striemende stormwind, is het schip een centrum van belangstelling en vullen auto's uit alle provincies van ons land en uit hei buitenland, de ruime parkeerplaat sen, alsof het hartje zomer is. Nauwelijks kunnen we staande blijven op de brede asfaltweg, waar dikke wol ken fijn zand gierend verstuiven en alles doordringen, kleren zowel als automoto ren! Men moet er wat voor over hebben in dit weer, bést weer voor de jutters en voor de meeuwen, die krijsend rond het bewegingloze schip zweven, hoog meege voerd in de stormwind. Het werk ligt stil en de draglines zijn naar de betonweg achter de duinrand, onder zeildoek beschermd, overgebracht. In de zandstorm kan geen machiee blij ven draaien. Aan boord gaat het leven zijn gang. De gastvrije captain Karlson bleef aan boord met de steward, de ma troos-kok en twee machinisten. Ook het Vlaardingse bergingspersoneel logeert aan boord, maar kookt zijn eigen potje! De Zweedse keuken moet je gewend zijn Véél vlees en véél vet met een stevige gin erbij en lekkere hapjes, die een Hol landse maag niet goed verdraagt! Maar het is er warm en gezellig aan boord. Dag en nacht dwarrelt een rookpluim optimistisch uit de schoorsteen! Er moet gekookt en gestookt worden, het licht moet branden en de lierer staan altijd onder stoom! Twee zware ankers liggen, van boeien voorzien, op 500 m. afstand in zee en houden zware ijzeren kabels gereed om de „trek" naar zee te beginnen. Walwerkers uit Haarlem en Zandvoort hebben de zandzakkendam weer moeten omleggen, toen bleek, dat de geul te smal was om de drag' nes daarin hun werk te kunnen laten doen. Thans is de geul breder en steeds gevuld met vloed water. Stevig ligt de 12 meter hoge scheepsromp met de platte bodem op het zand, h t roer en de schroef hangen vrij in de lucht. Golven, geel van het zand. slaan bij l.et loeiend stormweer in de sleuven, waaraan men langzaam voortwerkt, hoe wel er -meer zand bijkomt dan er uit gaat! Om 4 uur gaat men maar weer aan boord en de touwladde- wordt omhoog gehaald. Voor vandaag hebben de woe lige zee en de zandstorm het weer eens gewonnen. Onder de kop „Jeugd vergiftiging" heeft Henk van der Maze j.l. Zaterdag zijn stem waarschuwend verheven. En naar onze mening terecht! De jeugd van dit ogenblik vecht n.L met vele proble men en daardoor is ze nog al ontvanke lijk voor felle pleidooien. Het gevaar is echter helemaal niet ondenkbaar, dal za daardoor het somtijds ontbreken va' de realiteit over het hoofd ziet en wanneer ,De Waarheid" zich als verdedigster op werpt, is ten aanzien van dit gevaar ex tra zorgzaamheid geboden! Het is inderdaad een vreemd geval, dat het Nederlandse communisme hier zo vurig de gelijke rechten (wat nog tot daaraan toe is) en de gelijke capaciteiten (wat complete kolder is) predikt, terwijl deze opvatting in de Russische heilstaat nooit heeft bestaan. Misschien wel in de propaganda-lectuur, maar zeer zeker niet in de practijk. Moskou's satellieten wrikken echter steeds trouw aan de jeugd, om deze ais een afzonderlijk en vijandig blok in de maatschappij te plaatsen. Daarvoor moet ieder middel worden aangewend en er zijn vele wegen, waarlangs men dit doel kan trachten te benaderen. De jeugd, we schreven het reeds, kent vele problemen en wanneer „De Waarheid" de waarheid eens duchtig verwringt, blijft er altijd wel iets van de onware „waarheden" hangen. De toekomst van de komende jaren hangt af van het bezit van een goede jeugd. Deze jeugd gaat zich steeds meer poeren en steeds meer probeert ze, net als een leger, de voor de aanval strate gische posities te bezetten Het is oe- grijpelijk, dat de afgelopen jaren de jon geren maar matig hebben bekoord en dat ze nu zelf de zaak eens willen aan pakken. Mag iemand hun dit voorrecht van iedere nieuwe generatie onthouden? Het antwoord van een weldenkend mens zal zeer zeker ontkennend zijn. Maar dan moeten ook de consequenties hiervan worden bekeken. Dan zal men het communisme de grond onder ae voe ten moeten weggraven, door aan de jeugd een ruime plaats in het huidige maatschappelijk leven in te ruimen. Dan zal men bovendien een open oog en oor moeten hebben voor gerechtvaardigde verlangens van de jeugd. Er zijn helaas vele mensen, die de boontjes van onze gehele maatschappij alleen willen doppen en niet verder ko men dan een maaltje voor zichzelf en hun aller-aaasten. Laten deze mensen beseffen, dat zij Moskou in de kaart spe len, wanneer zij dit volhouden. Een ver loren jeugd is een verloren strijd! ROERGANGER Gisteren was het de eerste dag van de huis aan huis contröle door de politie, in samenwerking met de hulpverlenings dienst, naar gevaarlijk oorlogstuig in Arnhem. Het resultaat van de eerste dag was o.m. 3000 scherpe patronen, 120 ge vulde granaten, 4 machinegeweren. 2 mortieren, 1 boobeytrap, 21 handgrana ten, 4 mijnen waaronder 2 kleefmijnen, 1 S. mijn en 1 landmijn. De mijnen werden ergens op zolder gevonden. Twee oude mensjes hadden een mijn in een werkplaatsje tussen oude potten en pannetjes staan zonder op de hoogt» te zijn van het gevaarlijk bezit. De secretaris van de communis* ische partij op de Philippijnen, M. Balgan.s, heeft niet ondergedaan voor Thorez. Grotewohl en dergelijke grootheden meer. Evenals dezen heeft hij verklaard, dat zijn partij Rusland zou steunen in het geval van oorlog. „Indien noodzakelijk, zo zeide hij, zul len de Philippijinse communisten zelfs I eindresultaat is echter zeer gevaarlijk, tegen hun regering,vechten". I Volgens tot vanmiddag binnengekomen Een millioen kost de radiozender, die Katholiek Nederland aan Z. H. de Paus als feestgeschenk wil aanbieden. En de collecte, die Zondag in alle kerken en kapellen van ons land op voorschrift van de bisschoppen is gehouden, heeft een stevige basis gelegd voor dit mil lioen. Omtrent het resultaat van deze collecte vallen nog pas gedetailleerde cijfers te melden. Nog niet in alle parochies is men met het tellen gereed. Per parochie worden de gelden aan de deken afgedra gen. De dekens zenden ze dan weer aan het bisdom, waarna het totaalbedrag aan het aartsbisdom wordt overgemaakt. Voor het totaalbedrag aan het comité kan worden overgemaakt zal het nog wel ge ruime tijd duren. Over de stortingen op de rekening van het comité kan nog niets worden mede gedeeld, daar de actie hiervoor nog te kort op gang gekomen is. Maar, zoals gezegd, de eerste grote klap, de kerken- collecte is flink geweest. Dit heeft een onderzoek ons wel geleerd. Aan de hand daarvan speculaties te maken over het tellingen heeft de kerkencollecte in Am sterdam meer dan ƒ40.000 opgebracht. De kroon spande daarbij de parochie van St. Thomas v. Aquino in Zuid, waar men ruim ƒ3200 bijeenbracht. Het kleine ka pelletje van de Vereniging St. Hubertus stond onderaan. Men had er toch nog ƒ28.50 opgehaald. De Zusters van de Voorzienigheid van de Lauriergracht brachten met de kinderen van hun scho len niet minder dan 1082 bijeen. In het hartje van rood Amsterdam ligt de Ge- rardus Majella. Toch werd daar nog meer dan 1000 bijeengebracht. Het dekenaat Purmerend omvattende 13 parochies n.l. Ilpendam, Zaandam 2, Koog aan de Zaan, Schermerhorn, Wor- mer, Monnikendam, Edam, Noordtoeem- ster, Purmerend, de Rijp en Volendam haalde ƒ7318. Het geheel katholieke Vo lendam plaatste zich aan de spits met 1700. Daarna volgt Purmerend met 1436, Zaandam met 1300 en Edam met 1082. Het dekenaat Ouderkerk bracht ƒ4656 bijeen. Om dat te bereiken hebben 12 pa rochies n.l. Duivendrecht, Diemen, Bui- tenveldt, Amstelveen, Weesp, Aalsmeer en Kudelstaart, D Kwakel, Nederhorst den Berg, Nes aan de Amstel en Ouder kerk zich ingespannen. Van Bovenkerk was de opbrengst nog niet bekend. Den Haag maakt eveneens een goede figuur. De parochies van de Residentie brachten tot dusver 26.308 op en daarbij ontbreekt dan nog de opbrengst van vier parochies, welke vanmiddag nog niet oe- kend was. In Voorburg werd in de be de kerken in totaal 4020 bijeengebracht Rotterdam maakt schijnbaar een min der goede beurt De totaalopbrengs! in 208 van de 29 parochies was ruim 18 000 Men mag echter niet vergeten, dat de havenstad juist een week tevoren bij ,.de grote slag" voor het katholiek sociaal werk bijna 40.000 offerde. Schiedam bracht het tot circa f 2650, Delft tot rond f 4000. Dordrecht tot f 2250, Leeuwarden tot f 1266, terwij] tot slot van deze korte opsomming Groningen het mooie resultaat meldde van f 6000 De 18 parochies van de stad Utrecht brachten f 15.370 bijeen. Uit Nijmegen kwam het bericht, dat de collecte f 8000 had opgebracht, en Arnhem ruim f 6000. terwijl De Steeg f 200, Oos terbeek f 321 en Velp f 710 bijdroegen. De industriecentra in het Oosten van het land boekten ook goede resultaten. Enschedé bracht f 4592, Hengelo f 3026, Oldenzaal f 2560 en Almelo f 2207 op. De totaalopbrengst van de dekenaten Almelo, Hengelo en Oldenzaal. samen 47 parochies omvattend, bedroeg f 23.770. Negen Haarlemse parochies, de parochie van de H. Drievuldigheid te Bloemendaal 784), en de parochie van de H Bavo te Heemstede 1740) hadden een geza menlijke opbrengst van 12784. Bij besluit van de ass. resident, be kleed met het militaire gezag in Oost- Sumatra, is het republikeinse dagblad ..Waspada" wegens onjuiste en onrust wekkende berichtgeving, voor de dutóP van een maand verboden i, Mau- IRDAM: th; ^o- ha He- Jchwan- :hepers; ranssen; CZAND: Ka- ri Siets- ie Bot; ewaard; ,URK: STEDE: izemier; URK: UILEN isabeth, IJren; d voor: Waal; Visser; Brazza, 'iladco-r, 'ia, van t,v. d. 7, Fre- an lm- e, v. d. JILEM: Jac- :ONGE: LTIDEN- eelands lorbart; OBITH: oviden- /ergau- Molen; Boers; ïr; srmans; Ant- 3ASEL: 3ELGIE Anna, Waal; lie veen: oeders; Koster; ohanna, ess 41, pina 4, Express 3. Vliet ïr, van un 16, Snergie, Louis, l, Ver- ii Mes- lyniers; Le, van a, Bos; Berg. K. 48 uur. !HT gwater 1.15 au 3.36 inz 1.98 ib 1.37; Keu- - 0.06), - 0.05), ïl) 2.45 Monsim rgharen Grave 0; IJs- idorp Duur- Does- r 2.25; mimgen '0, SCH 0, SCH KW 21 >3-f 69. il f 18- ■f 5.70, ieljauw i f 18- Blemaal bij ons ;e. Inst. lander- k thuis 1. Elke stelling sn met netting- lhandel ikstraat W lak- ïn stoe- aar de 5t alles. Markt irk met enz. ubbers. i 46182, tten en buiten- J. de instraat k voor d. lillende it grote sant. 2 stoelen, 0.en beurs", 0, Rot- meube- vloer- radio's, ..Wibo" R'dam, t sorte- k, mut- is. tijd- iVester- Delft. enhan- at 69 a sparen eizoen. iKkeWk catures eer het S'TIE DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P, LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bjj vooruitbetaling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1