en militaire beveiliging „W.-Europa moet door Pact Bradley: W.-Europeanen gered worden Dit jaar koopvaardijvloot van meer dan 100 millioen ton Onvoldoende goede wil bij de Ver. Naties Weerbericht Naar verlaging der verdieping- hoogte? Zwarte Adelaar stond Nederlandse voorlichting inzake Indonesië getorpedeerd verbaasd OVERHEIDSINTERVENTIE IN VRACHTENSTRIJD? DE GRENSCORRECTIES IN DE TWEEDE KAMER Zware brand in een ziekenhuis DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Amerika zal echter niet afwachten Felle strijd in Griekenland Voor de Vaticaanse radiozender De „Willem Barendsz" naar huis Suiker wordt nog niet goedkoper „Zielig" is het antwoord van Banka Beestjes met hoge ouderdom LAGEN Dr. van Royen Zaterdag naar Batavia Boedapest protesteert tegen debat over kardinaal Mindszenty Ir. Kraayvanger gaf geen kamp Negerpiloot zoclit eigen oordeel 71ste JAARGANG WOENSDAG 6 APRTL 1945 No. 20895 patiënten zijn omgekomen r„°eTzullegn ^n. West-Europa moet op rnmnen rekenen wij op West-Europa. oTschoSn het. N.-Atlantisehe pact een overeenkomst is over het beleid van on- 70 gemeenschappelijke verdediging, is het duidelijk dat een beleid-zonder-macht gelijk is aan wetten, waaraan geen kracht wordt bijgezet- 50 Te Kaapstad aangekomen VOOR HET VADERLAND GEVALLEN VRACHTENMARKTPRIJZEN ONBEREKENBAAR Vier jaar is nu reeds de oorlog ten einde, maar nog steeds keren Duitse krijgsgevangenen uit Rusland in hun ttaderland terug. Duitse soldaten komen in een kamp te Friedland (Göttingen) aan; een zuster reikt brieven uit. VREDESBESPREKINGEN TE PEKING BEGONNEN BESMETVERKLARING WEGENS POKKEN DE KERK TER ERE VAN 'S PAUSEN PATROONHEILIGE HET STANDPUNT VAN DE REGERING VAN INDIA WELKOM, OUDE BEKENDE REPUBLIKEINEN NAAR DJOKJA Hongaars protest TIJDELIJK IETS KOUDER WEER De begrotingen Wederopbouw P.T.T. EXTRA BATAVIA-V'LUCHT Gesprekken met Indonesiërs eu goedgekeurd BETER EEN HALF EI DAN EEN LEGE DOP r. s. R ijks posts paarbank AXTILLEN ZORGEN VOOR NEDERL. OORLOGSWEZEN DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 '•er kwaitaa 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Jr. STJE|SE Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Generaal Bradley, de stafchef van het Amerikaanse leger, heeft gisteren voor de Joodse oud-strijders te New York een belangrijke rede gehouden, tijdens welke hij in opdracht van net State- Department commentaar leverde op de betekenis van het N.-Atlantisch pact als militaire beveiliging. In hoofdzaak kwam zijn betoog hierop neer. dat West-Europa sterk gemaakt moet wor den, wil het niet door een eventuele agressor onder de voet worden gelopen en de lijdensweg van een nieuwe be vrijding moeten doorstaan. „Wij kunnen niet op onze vrienden in West-Europa rekenen, indien onze sya" tegie ingeval van een oorlog voorschrijft, dat wij hen eerst in handen van oe vijand laten met de belofte hen later tc bevrijden", zeide de generaal en verwierp met deze woorden de vaak gehoorde,) wering, dat Rusland, indien het dit geheel Europa zou kunnen veroveren dat het eerste Amerikaanse antwoor perkt zou blijven tot luchtaanvallen^ slotte gevolgd door een invasie te ding van het continent. strategie „Dit zou de enig mogeliJke.n Europa zijn, indien de militaire macn worden op gram van militaire hulp aan het buiten land zal indienen. Men rekent op een langdurige discussie en het kan dus maanden duren alvorens de Senaat het verdrag heeft geratificeerd. Ratificering yan het pact door het huis van afgevaardigden is net vereist, doch wel zal het Huis het. program voor mili taire hulp moeten goedkeuren. Men ver wacht. dat dit program dat geschat wordt op 2 milliard dollar, waarvan 1% r.!lliard voor W -Europa in het con gres op meer oppositie -al stoten dan de formele ratificering van het N.-Atlanti sche pact. Reeds gisteren is in de Belgische kamer van afgevaardigden het wetsontwerp ter ratificering van het Atlantisch pact in gediend. Na goedkeurirg gaat het naar de Senaat. "j"i wcuacn up in evenwicht gebracht moei rpers en de vleugels van onze b»»me t van de dit tegenwicht aan deze d Oceaan in reserve moei slagen..v0or een gemeen- Tenzij de P^a^fiffjng van bestaan- schappelljke verdedig^ de veü]ghe!d de vrije wereld mep van ken niet-rwachmn dat zij hUn leven ken niet ver happe]ijke zaak De Europeanen weten even goed ais wij, dat noch Amerikaanse levensmid delen, poe!h de Amerikaanse rijkdom, zelfs niet de Amerikaanse wapens op zich, Europa van agressie kunnen red den. West-Europa kan slechts door de West-Europeanen gered worden. Maar om zich te redden moeten zij de wil en de middelen hebben om zich te verzet ten. Zonder deze middelen tanks, vlieg tuigen en kanonnen en zonder onze nadrukkelijke verzekeringen van tijdige hulp bestaat de kans, dat elk land van West-Europa, Indien door agressie be dreigd een slachtoffer van de wanhoop zal worden, en deze wanhoop is voor een aanvaller 100 divisies waard. De generaal besloot met te zeggen, dat het N - Atlantische pact samen met >>enige militaire hulp" een wil tot stand kan U L.in welke vastberaden genoeg is brengen, standvastig genoeg is om aanvallers van te voren te waarschu- Te Washington ^^Ösch* paci sident Truman het N. aw nog vóór het einde _va^ vnnrleggen. In het St. Antoniusziekenhuis te Ef fingham (Illinois) is een zware brand uitgebroken, die naar men vreest, aan 50 patiënten, waaronder 20 kinderen, het leven gekost heeft. Ongeveer 15 an deren werden zwaar gewond, tengevolge van een sprong uit het venster. Er be vonden zich bij het uitbreken van de brand waarschijnlijk 100 patiënten in het vier verdiepingen tellende gebouw. De brand is vermoedelijk ontstaan in een kolenbergplaats, waarna de vlammen een liftkoker zijn ingeslagen. Het gebouw werd binnen een uur in de as gelegd'. In Griekenland is tussen de regerings troepen en de opstandelingen een strijd ontbrand, welke door waarnemers „bit ter en oevig als nooit tevoren" wordt genoemd. Men acht het mogelijk, dat deze strijd over het lot van het laatste guerilla-offensief zal beslissen. De ver liezen aan beide zijden zijn groot. Dit eerste grote offensief sinds de af zetting van „generaal" Markos viel sa men met de vorming van een nieuwe rebellen-regering. Aan het hoofd staat de 46-jarige Partsalides, die vroeger tabaks sorteerder was. De berichten omtrent de opbrengst van de collecte op Zondag j.l voor de radio zender, welke Katholiek Nederland aan Z H de Paus wil schenken, blijven gun stig Toch zal het nog wel even duren eer de definitieve cijfers van de totaal opbrengst bekend zijn. Met zekerheid echter mag men wel aannemen, dat de aanloop voor de sprong naar het millioen goed was. Hoe groot de sprong zelf zal moeten worden, valt nog af te wachten. Zoals we hebben gemeld, heeft de Willem Barendsz de harpoenen opge borgen, Terstond daarna heeft de traan- fab'riek de steven gewend naar warmer oorden en gisterenavond om zeven uur kon de bemanning na maandenlang zwoegen voor het eerst weer eens aan (and: Kaapstad was bereikt! Of de maats van puur genoegen een race hebben on dernomen naar de top van de Tafelberg? In enkele bladen is bericht, dat de ac cijns op suiker binnenkort za' worden verlaagd en dat in verband daarmede ook spoedig een verlaging van de suiker prijs zal kunnen worden tegemoet ge zien. Dit bericht is, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, voorbarig, aangezien de verlaging van de accijns op suiker pas zal plaats hebben, nadat een daartoe strekkend verdrag met België en Luxemburg (ten aanz».n waarvan nog slechts een beginsel-accoord is bereikt) zal zijn tot stand gekomen en bij wet zal zijn goedgekeurd. Het „Nieuwsblad voor Sumatra" noemt het antwoord van Banka op de uitnodi ging van de Commissie der V.N. onthul lend en zielig en is van mening, dat een voorbespreking op deze basis niet aan vaardbaar is. Het republikeinse blad „Merdeka" schrijft, dat in republikeinse kringen te Batavia instemming werd betuigd met het antwoord. Het blad is er van overtuigd, dat men het er ook wel mede eens zal zijn in de kringen van de republikeinse noodregering, zowel op Java als op Su matra en in de republikeinse kringen in het buitenland, en zegt, dat de republi keinse leiders in de huidige omstandighe den niet anders konden handelen. ratificatie aan de doch enige vertragmg to mogenj* hij tegelijk zijn voorstellen voor een p De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 24 Maart: sold. L. Stoel uit Ellemeet (Z.) Gesneuveld 25 Maart: sold. W. Bankersen uit Oudkarspel (N.H.) Kon. Marine: Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 2 April: mar. P. Garthoff, uit Amsterdam. Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 11 Maart: vrijw. dienstpl. sold. Abdoe. Gesneuveld 13 Maart: Man. sold. 2e kl. inf. J. Bintang; Man. sold. 2e kl. inf. L. Kaawoan; Man. sold. 2e kl. inf. K. Moningka; Amb. sold. 2e kl. inf. P. Hiariej; Amb. sold. 2e kl. inf. A. Noija. Gesneuveld 13 Maart: Amb. sold. 2e kl. inf. E. Seipattiratu.Amb. sold. 2e kl. inf. S. Usmanij; Soend. sold. Ie kl. inf. Joesoef; Tim. sold. 2e kl. inf. H. Newaoema; Man. korp. inf. C. Pangemanan; Jav. sold. 2e kl. inf. Samat Gesneuveld 15 Maart: Jav. sold. 2e kl. inf. Seman; Gesneuveld 16 Maart: Amb. sold. 2e kl. inf. A. Suripattij; Amb. sold. 2e kl. inf. J. Wenno. Gesneuveld 17 Maart: Amb. serg. inf. D. Muskita. Gesneuveld 19 Maart: Soend. J1"- iut- Saata; Soend. sold. 2e kl. mf. Mamat. Al deze K.N.I.L.-militairen waren afkomstig uit Indonesië. In het lopende jaar zal een mijlpaal in de geschiedenis der wereldscheepvaart worden bereikt, aldus iezen we in het „weekbericht" van de Rotterd. Bank N.V. In 1949 zaï n.i. voor de eerste maal de wereldkoop vaardij vloot 100 millioen ton dw. overschrijden. Begin 1949 reeds telde de wereldhandelsvloot 12.470 schepen van meer dan 1000 ton met een gezamen lijke tonnage van 99 millioen ton 1w. tegen 12.798 vaartuigen van 80.6 millioen ton dw. vóór de oorlog, terwijl meer dan 12 millioen ton in aanbouw waren of in opdacht gegeven. wat de bruto-tonnage betreft, kan *e- uAA tareerd worden, dat ten aanzien van ityOr de oorlog deze met ruim 17 pCt. s wefon °,menJ Aan de andere kant kan ge- lume van°rHen op het feit' dat net vo- niet ot-Ail wereldhandel toch zeker Moet Meruit n*" VÓÓr de wereldoorlog. geconcludeerd worden, rp t ei caPaciteit aan tonnage be staai. lot dusverre is daa-van weinis te bespeuren geweest. ddvan weinig ie Er zijn n.l. verschillende factoren efdvMofin feit 16 .caPaeiteit van dé wereldvloot in feite minder groot is dan deze schijnt. In dit verband zouden wij - zonder op volledigheid aanspraak te willen maken willen wijzen op het feit, dai door de grote importbehoeften van Europa en tal van andere gebieden, gepaard aan de betrekkelijk geringe ex porten uit deze gebieden, de uitreizen veelal in ballast gemaakt moesten wor den. Een sprekend voorbeeld van dat éénrichtingsverkeer vorm'en de kolen- transporten van Amerika voor Europa, waarbij, als aan vracht, de tramps maar i te vaak de uitreis *ran Europa m ballast moesten m Voorts zij vermeld, dat door het hui dige stelsel van bilaterale nandelsverdra- gen ae deviezenmoeilijkheden enz. de foederen niet altijd ter verscheping ko men in die havens, welke uit commer cieel oogpunt de voorkeur zouden er- dienen, waardoor een grotere vervoers- ocPKteitvooerrelStheteelfde volume tl vervoeren goederen. nrng mede geh oorlog m gebruik schepen, die tijde - verbouwingen zijn geweest, langdurig vermeld dat °de^ vverel'dvloot er welis- waar in i kwantiteit d°ch„aapen|Cdat een kwaliteit op is vooruitgegaa economische exploitatie va - b deelte der wereldvloot binnen tijd niet meer mogelijk zal zj deel dus in niet te lange tijd tijdens de oorlog zijn vloot regelmatig heeft kunnen moderniseren en thans over de beste kwaliteitstonnage beschikt. In ons land is de situatie zó, dat circa een achtste deel van onze vloot ouder is dan 35 jaar en dat binnen niet te lange tijd nog eens een achtste deel dezelfde eerbi. Iwaardige, doch voor een econo mische exploitatie niet meer in aanmer king komende ouderdom zal hebben be reikt. Als er één onderwerp is, waarover de outsider zich slechts met de grootste -e- serve kan uitlaten, dan is het zeker weJ de vrachtenmarkt er, vooral wanneer men zich aan prognoses wil wagen. De ontwikkeling op de vrachtenmarkt is onbe-ekenbaar en plaatst zelfs de des kundige op scheepvaartgebied maar al te vaak voor verrassingen. Voorspellin gen ten aanzien van net toekomstig ver Loop op de vrachtenmarkt zal men in de vakbladen dan ook slech s sporadisch aanti effen en ook wanneei deze uit de pen van terzake kundigen komen, doet men er goed aan, zich de woorden van de Griekse treurspeldichter voor de geest ouderd zal moeten worden Zweden is vrijwel het enige afgevoerd and. dat te halen: de beste profeet is hij, die best kan gissen. Naar wij vernemen, is dr. Van Royen voornemens Zaterdag a.s. naar Batavia te vertrekken. Volgens te Nanking binnengekomen berichten, z«n gisterochtend te Peking de vredesonderhandelingen tussen de Chinese communisten en een regerings delegatie begonnen. Het schijnt, dat reeds een begin is gemaakt met een al gemene terugtrekking van communis tische troepen van de rivier de Jangtse. Chinese waarnemers verwachten, dat ook Nanking spoedig de officiële order het vuren te staken zal uitvaardigen en hopen, dat dit het einde zal betekenen van 22 jaar vijandelijkheden en burger oorlog. De minister van Sociale Zaken heeft besmet verklaard \yegens pokken: op Java de regentschappen Bandung, Tasikmalaja, Tjiamis, Cheribon (inclusief stadsgemeen te Cheribon) en het bijzonder gebied D Jnga, Palembang en het gebied Zuid- Tapanuli. w De opening van de algemene vergade ring der V. N-, gisteravond te 21 uur Ncd. tijd in Flushing Meadows, droeg een bijzonder karakter, omdat enige ministers van buitenlandse zaken van hun verblijf in de V. S. gebruik maak ten om deze plechtigheid bij te wonen Acheson, Bevin, Lange Schuman en Pearson volgden de openingsrede van dr. Evatt, hun Australische collega, met grote aandacht. Gromyko, die voor het eerst in zij/) nieuwe functie van eerste onder-minister van buitenlandse zaken de Sovjet-Unie vertegenwoordigde, kwam iets te laat binnen. In zijn toespraak wees dr. Evatt er nog maals op. dat „het verlenen van was' achtige steun aan de V N en haar idealen" het wachtwoord moet zijn van alle staten die leden zijn der organisatie .Een ieder, die zijn land in de V N ver tegenwoordigt, heeft zich plechtig bereid verklaard, te erkennen, dat deze organi satie het internationale lichaam vormt, waaraan het opperste gezag is toegekend In het Handvest is bepaald, dat alle an dere verplichtingen, welke de op zich zelf staande staten aangaan, ondergc schikt moeten zijn aan en in overeen- et Z. H. de Paus heeft een motu proprio uitgevaardigd waarbij te Rome de pa rochie van de H. Eugenius wordt opge richt. Zoals reeds eerder werd gemeld de nieuwe kerk van de H. Eugenius (de patroon van Z. H. de Paus) een ge schenk van Rome aan de H. Vader uit dankbaarheid voor het behoud van de stad gedurende de laatste wereldoorlog. Verwacht wordt, dat de kerk met het H. Jaar gereed zal zijn en dan op plechtige wijze door Z. H. de Paus persoonlijk za) worden geconsacreerd. Van de zijde van he. ministerie van handel te New Delhi werd verklaard, dat de regering van india niet werkeloos zal kunnen toezien, nu de Indische scheep vaartmaatschappijen in een vrachten- strijd gewikkeld zijn. De regering van India kan de stelling niet aanvaarden, dat zij geen recht zou hebben tussen beide te komen, aangezien de versterking van de Indische koopvaardij een punt vormt van vitaai belang in haar algemene po litiek Er zal een zekere overeenstemming moeten worden verkreger over een rede lijke verdeling van de vtachten, met be trekking tot landen van hei komst en be stemming Dit wil nie' zeggen, dat de bijzondere betekenis die de scheepvaart heeft voor de economie van bepaalde lan den niet in zekere mate erkend zou die nen te worden, althans als een tijdelijke maatregel. De zegsman ver laarde, dat men hoop te dat de sterkere partijen in deze oor log spoedig genoeg zoudei inzien, dat het spel van tarievenstrijd uiteindelijk tot niets goeds ka- leiden, en dat zij andere wegen zouden gaan bewandelen om tot een regeling te komen. stemming met de verbintenissen, welke de leden der V. N. door het lidmaat schap dezer organisatie hebben aange gaan". Deze zinsnede heeft duidelijk betrekking op het N.-Atlantiscb pet. Dr. Evatt vervolgde: „In de laatste ja ren zijn moeilijkheden ontstaan, terwijl vaak wantrouwen aan de dag is getreden en gebrek aan samenwerking viel te con stateren. Bijna aJ deze moeilijkheden zijn veroorzaakt dooi onenigheid tussen de grote mogendheden, die zich afspeelde buiten de organisatie der V. N. en daar onafhankelijk van was. Een journalist heeft uit de aard van zijn beroep een groot aantal bekenden in de gestalte van mensen, gebouwen, tijdschriften en bladen. In de oorlogsperiode zwierven we bui ten het door de Duitsers dichtgeworpen bedrijf rond en verloren steeds meer trouwe kennissen uit het oog. En vandaag aan de dag is het ons tel kens nog een nieuw genoegen zo'n oude bekende terug te zien. Voor heden begroeten we weer een beste vriend uit Utrecht, geleerd en niet te geleerd doende, bezadigd en toch geestdriftig, een waarvan men echt kon leren en waarvan bewust doch ongemerkt leiding uitging, We roepen vandaag „Lering en leiding" van harte welkom toe. Lering en Leiding, het bekende maan delijkse orgaan van de Katholieke Arbei dersbeweging onder hoofdredactie van de dubbel doctor A. A. Olierook. Het eerste nummer is al direct repre sentatief door inhoud en voTm. Voorzitter De Bruiin beantwoordt aan stonds de vraag: „Voor wie?" met een buiten de belangstellenden „voor alle personen, die in de K.A.B. een leidende functie vervullen ook bij de K.A.J." We hopen van harte, dat deze kla roenstoot ter dege zal worden gehoord en men zich naast studietijd ook financieel zich een offertje zal weten te getroosten. Eventueel worde een abonnement door twee of drie personen gezamenlijk geno men Kennis van zaken is immers voor hen. die op de naam van goede mede werker aan de nieuwe structuur prijs stellen, zo hard nodig. Hoev.ele malen is dit toch reeds in deze hoek betoogd. Dr Olierook zelf ontvouwt in een in leidend artikel weer een van zijn schit terende „panorama's". Medewerkers van naam leverden voorts klare bijdragen over de Benelux, de figuren Sehaepman en Poels, loon- en prijspolitiek, de werking der inflatie spiraal en het vormingsprogram. Ook de dan volgende kronieken bren gen schatten van gegevens. Het eerste nummer reeds doet aanvoe len. dat „Lering en Leiding" weer in een behoefte gaat voorzien en een steun zal ij „irijn voor hen, die een nieuwe faze der De v-ilkeren der wereld zullen zeer j maatschappij ingaan. eipimwi welke er on-1 Qnze eerste reactje was dan ook abon neren. Moge deze daad navolgers bij hon derdtallen vinden. De beste methode hierbij zou zijn. In dien de maatschappijen onderling, zon de regeringsinterventie tot een regeling zouden komen Maar indien geen andere oplossing kan worden gevonden zou het wel eens nodig kunnen zijn, dat regerin gen ussen beide kwrmen. Reuter meldt voorts nog, dat Neder landse scheepvaartkringen in Londen de tarievenstrijd als ruïneus hebben be stempeld. Z« raamden, dat een voort zetting ervan gedurende nog zes maan den aan hen alleen eer verlies zou be rokkenen van ca. 50(1.000. Drie van de vier republikeinse autori teiten, die vorige week uit Djokja naar Bangka reisden voor overleg met de re publikeinse leiders, zijn gisteren naar Djokja teruggekeerd. Het zijn Djuanda, Laoh en Kusnam zeker die leiders steunen, welke er op recht nakr streven de V. N. te helpen de grote doeleinden dezer organisatie het bewaren van de internationale vrede, het doen heersen van internatio nale gerechtigheid en het bevorderen van de internationale welvaart te ver werkelijken". Na de rede van dr. Evatt werd de Bel gische afgevaardigde, Fernand van Lan- genhove. zonder tegenkanting tot voor- zittei van de belangrijke politieke com missie der assemblee gekozen, in welke functie hij de Belgische premier Spaak opvolgt. Hierop werd de zitting verdaagd. De Hongaarse regering heeft bij dc V. N. geprotesteerd tegen het feit, dat het proces tegen kardinaal Mindszenty op de agenda van de V. N.-vergadering is gebracht. Hongarije acht dit als „in menging in binnenlandse aangelegen heden" in strijd met het internationale recht en de geest van het Handvest. HENK VAN DER MAZE De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Over het algemeen veel bewoi- king met nu en dan enige regen. Meest matige wind, hoofdzakelijk lussen Zuid-West en West. Iets la gere temperaturen. Donderdag 7 April: Zon op 6.03 uur, onder 19.23 uur; maan op 1116 uur, onder 4.06 uur. Zondag 10 April a.s. vertrekt een extra K.L.M.-Constellation naar Batavia. Tien passagiers maken de reis mee. Het toestel zal bovendien twee ton post vervoeren. „.■met maken de NEDERLANDSE SPOORWEGEN Voor de versterking van het spoorw g (oe gebruikenjk. Deze staven moeten gebruik van zwaardere spoorstaven öa" werkende lasmachine. Op het treffende gelast, hetgeen geschiedt door een autom tot vJjf 5econden aanh0udt. De foto moment ontstaat een geweldige vonkenregen, toont dit moment uit het lasproce „Ik weet niet, wat er met uw rege ring aan de hand is, maar zjj schijnt weinig belang te hechter aan het tor pederen van de communistisch-repu- olikeinse propaganda, die in Amerika over Indonesië wordt gemaaxt," zo zei gisterenmorgen de 52-jarige kolo nel Hubert F. Julian, de bekendste Amerikaanse neger-piloot, die in de loop van zijn avontuurlijke carrière de bijnaam verkreeg van „The biack eagle", de zwarte adelaar. Deze kolonel, geboren in Trinidad, leercie in 1916 vliegen, trachtte in 1924 de Atlantische Oceaan in een Boeing over le vliegen, viei daarbij in zee en werd op- oepikl door een vrachtboot, werd later commandant van ie uit 18 toestellen be staande luchtmacht van Haile Selassië's Abessinië in de oorlog tegen de Italianen, streed als vrijwillig piloot mede aan de ziide der Finnen in 1939 tegen de Russen. De zwarte adelaar wenste voor zich zelf in Indonesië te zien hoe de zaken stonden en landde op 18 Januari j.l. op het vliegveld Kemajoran. nabij Batavia. Reeds de volgende ochtend was hij in Djokjakarta en 21 dagen achtereen heeft hij mensen gesproken er, toestanden in ogenschouw genomen in het gehele uit gestrekte eilandenrijk. „Wat ik zag deed mijn hart Roeden. Te denken, dat v.ij in Amerika ons een rad voor de ogen laten draaien door de communistische voorlichting en dikke tranen huilen over het gedrag van die schandelijke Nederlanders, terwijl ik met mijn eigen ogen zag, dat de republikeinse regering niet in staat en niet van zins was iets te doen aan de jammerlijke om standigheden, waaronder de bevolking in de republikeinse gebieden leefde." „Ik heb met honderden mensen in het republikeinse gebied gesproken. Ik heb allen de vra.ig gesteld: wilt u de repu bliek terug? Allen antwoordden ontken nend," zo vervolgde onze Amerikaanse vlieger-kolonel zijn verhaal. „Ik wijs er met nadruk op, dat ik door niemand ben beinvloed, dat ik door geen enkele instantie wordt be taald, niet in dienst ben van enige re gering, dat ik uitsluitend naar Indone sië ben gegaan om me een persoonlijk, eerlijk oordeel te vormen en dat ik geen ander doel had, dan mijn erva ringen neer te leggen in een artikel in „Our World", het maandblad der Ame rikaanse negerbevoiking. Dit bleek zo'n indruk te hebben gemaakt, dat niet minder dan 37 verslaggevers en fotografen, radioreporters en televisie operateurs mij opwachtten en mij in terviewden, toen ik met de Queen Eli sabeth in New-Yorl. arriveerde. Overi gens kreeg ik een zelfde anti-demon stratie te verduren als Bevin en Chur chill bij hun aankomst enkele dagen geleden." Dal in de Verenigde Staten zo'n aan zienlijk deel van het publiek ae zijde van de republikeinen tegen de Nederlan ders gekozen heeft, ligt volgens Julian aan het feit, dat de Nederlandse regering practisch niets gesteld heeft tegenover de geraffineerde propaganda van de re publikeinen, een propaganda, die ge schoeid is op communistische leest en die financieel steunt op het enorme xa- pitaal van de Fox-maatschappij en een rubberfirma. Die twee firma s hebben belang bij een republikeinse heerschappij in Indonesië, omdat ze zakelijke contrac ten met de republikeinse regering heb ben afgesloten. Minister In 't Veld heeft gistermiddag nog een paar uur de aandacht van de Senaat gevraagd om zfjn begroting te verdedigen. In menig opzicht was zijn rede een herhaling van hetgeen hij reeds in de Tweede Kamer gezegd had, maar er waren toch ook wel enkele nieuwe elementen in te ontdekken. Zo zeide de bewindsman, dat het ern stige overweging "verdient om eens na te gaan of de hoogte der verdiepingen bij de woningbouw niet zou kunnen worden ver laagd. Bij zijn recent bezoek aan Engeland was het hem opgevallen, dat de kamers er niet hoger waren dan 2.44 m en men vindt dat daar heel gewoon. Als we hier ook eens de verdiepinghoogte gingen ver minderen, zou dat een aanmerkelijke be sparing aan geld en materiaal betekenen, die dan voor andere verbeteringen zouden kunnen worden gebruikt, meende de minister. De heer Kraayvanger kreeg op zijn vraag om een extra premie voor de par ticuliere bouw van de minister ten ant woord, dat hij daarvoor geen reden aan wezig zag. Men zegt altijd, dat particulie ren goedkoper bouwen dan overheid of woningbouwvereniging. Welnu, aldus re deneerde de bewindsman, als de particu- Gisterenavond om tien uur heeft de Tweede Kemer nog een aanvang ge maakt met de behandeling van het wets ontwerp inzake de -ren-wijziging, waar bij de regering bevoegdheden vraagt tot het treffen van voorzieningen in ver band met de verwezenlijking van be paalde grenscorrecties. De eerste spreker was de heer Ruygers (P.v.d.A.), die herinnerde aan de Neder landse eisen, neergelegd in het memoran dum van 5 November 1946, eisen, die la gen in de politieke sfeer van het eerste na-oorlogse jaar.De hr. Ruygers zag hierin op de eerste plaats een economisch vraag stuk. Critiek had spr. op de Duitse menta liteit, daar niet alleen de morele plicht tot schadevergoeding niet werd erkend, maar Duitsland zich zelfs met hand en tand tegen deze correcties verzette. Cri tiek had hij ook op de C.P.N., die deze grenscorrecties een overtreding noemde van het verdrag van Potsdam, nadat dit verdrag zo dikwijls door Sovjet-Rusland was geschonden. Liever had de heer Ruy gers een contact met Duitse instanties ge zien ter oplossing van dit vraagstuk, maar hij twijfelt er zelf aan, gezien de Duitse mentaliteit, of dit mogelijk zou zijn ge weest. Afstand van het voorgestelde ge bied zou echter gezien worden als een wijken voor agitatie van het Duitse natio- nalisme.Het verklaarde dat zijn partij met deze technische correcties zou instemmen. De heer Haken (C.P.N.) deed weer vin nige aanvallen op de Anglo-Amerikanen, die „Potsdam" schonden niet de Rus sen en hij verklaarde zich tegen, omdat deze correcties alleen maar een last be tekenden .voor het werkende volk. De heer Schmal (C.H.) had het over een mond van meer dan ongewone afme tingen in verband met het Duitse misbaar, zoals de memorie /an antwoord het had genoemd. Deze grenscorrecties kon men naar zijn mening moeilijk als annexatie betitelen en het geeft te denken, zeide hij, over de mentaliteit onzer Oosterburen, dat zij over deze verkeerstechnische en waterstaatkundige problemen want daar gaat het om niet eerder met ons tot overeenstemming konden komen. Hij vond het voorstel tenslotte wel een half ei. wat echter beter was dan een lege dop. Heden zullen de debatten hierover wor den voortgezet. liere bouwondernemer nu eens 5 pet goed koper werkt, dan is dat f 1.50 per m3 of f 400 per woning. Voeg daar dan nog de gewone ondernemerswinst bij, dan komen de particuliere bouwers er best mee uit. De heer Kraayvanger gaf echter niet zo gemakkelijk kamp. Hij wees er op, dat bij de bouw door woningbouwverenigin gen heel wat voorbereidend werk verricht wordt door het ambtenarenapparaat der overheid, wat niet in rekening wordt ge bracht, terwijl particuliere bouwers dat werk allemaal zelf moeten bekostigen. Daarom zou er z.i. wel degelijk reden zijn om aan de particuliere bouw een extra premie toe te kennen. Het probleem van de erkenning der R.K. Woningbouwvereniging te Huissen schijnt nu een oplossing nabij te zijn. Alle leden, zowel katholieke als niet-katho- lieke, zullen gelijke rechten hebben, maar de meerderheid van het bestuur zal uit katholieken moeten bestaan. Daar in Huis sen 95 pet der bevolking katholiek is, achtte de minister een dergelijke regeling wel aanvaardbaar. Nadat de heer Van Voorst tot Voorst nog bezwaren had ontwikkeld tegen de stichting van Butlinkampen, omdat deze slechts massa-vermaak en ontspanning bieden, de waarde der persoonlijkheid verminderen en de ontplooiing van eigen initiatief, dat meer bevrediging geeft, be lemmeren, werd de begroting van minis ter In 't Veld zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de daarop volgende behandeling van de begroting van het Staatsbedrijf der P.T.T. deed de heer De Wilde (A.R.) een ernstig beroep op minister Spitzen om nu eindelijk eens een einde te maken aan de toestand, welke door de Duitsers ten aan zien van de Rijkspostspaarbank is gescha pen en waardoor aan deze instelling haar wettelijk gewaarborgde zelfstandigheid is ontnomen. Minister Spitzen antwoordde, dat een definitieve regeling voor de Rijkspost spaarbank is vertraagd, doordat het wets ontwerp tot regeling van de rechtspositie van het P.T.T.-bedrijf, waarin ook de Rijkspostspaarbank is opgenomen, bij de Tweede Kamer oponthoud heeft onder vonden. Hij zegde toe, dat, als niet bin nenkort de Memorie van Antwoord op dit wetsontwerp kan verschijnen, hij ten spoe digste met een afzonderlijke wet voor de Rijkspostspaarbank zal komen. De toe stand, zoals die thans is, kan ook 's minis ters juridisch gemoed niet bevredigen. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna ook de begroting van het staatsbe drijf der P.T.T. door de Senaat aanvaard. AD INT. De vertegenwoordiger van de Ned. Antillen in Nederland, de heer M. P. Gorsira, overhandigde gisteren op het hoofdkwartier van het Rode Kruis te Den Haag aan de voorzitter van de stich ting „Het Vierde Prinsenkind' een chèque voor een bedrag van 30.000 Cu- rapaose guldens (42.000 Nod. guldens).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1