Financiële liulp voor Indonesië R Strijd om de erfenis van de Duitse ex-keizer Koude oorlog tegen Kerk in Polen DE MARKT raakt verzadigd SCHUDT UW LEVER WAKKER avonturen van Frederik m 'Jê m Zanger m m mm. ADIO Openlijk conflict tussen beide machten spoedig een feit Lenstra midvoor, A.D.O.-vIeiigel en Rijvers rechtsbuiten in Zwaluwen Sportvaria 1 ingrijpender DAN programma Industriële productie Voorzichtige kopers De iü §n m 'r'm 111 éi P gp^|g iH De Schuchtere WOENSDAG 6 A PB TT' 1949 AARDAPPEL-AALTJE EEN WET Koude socialisatie KOLONISATIE BIJ NEDER LANDSE GRENS Reichswald wordt toevluchtsoord voor vluchtelingen Dagproductie onveranderd in Februari Onrustig, gejaagd! ZES JAAR GEëlST TEGEN LID EXECUTIEPELOTON Confiscatie eigendom vroegere vijandelijke onderdanen geen persoonlijke straf EINDE VOORBEREIDEND TROMMELVUUR CARTERS Buitenlandse reizen OPROEP TOT ONDER GRONDSE ACHTER HET IJZEREN GORDIJN Groot-liertog Wladimir aan alle Russen TOESLAG OP PENSIOENEN TE GERING SCHIPPER VERDRONKEN VRIJHEIDSVUUR NAAR ZEELAND VAJN B'üN VOORLOPIG BOVEN STEENBERGEN VERKOZEN TENNIS TORNOOI TE MONTE CARLO DAM-KAMPIOENSCHAP TITELS VLIEGGEWICHT DAM RUBRIEK üiSb 9 W' m<m. ÉS PP WILMAN; NEDERLANDSE RADIOROMAN Na de afgewezen interpellatie van de heer Gortzak (CPN) en de even eens afgewezen poging van de heer Schouten (AR) om de belde wets ontwerpen betreffende financiële hulp aan Indonesië van de agen da af te voeren, was verder de gehele middag en avond gewijd aan de aard- appelmoeheid en beide bedoelde wets ontwerpen. Eerst werd het wetsontwerp Regelen ter bestrijding van de aardappelmoeheid behandeld. Op de door de heren Van de Heuvel (AR), Groen (KVP), Borst (CPN), Vondeling (PvdA), de Hartog (WD) en de Ruiter (CH) gemaakte op werkingen, antwoordde de minister, dat hij de organisaties zou inschakelen, maar dat hij de uitvoering van deze wet niet aan het bedrijfsleven kon opdragen, om dat hier nog geen publiekrechtelijke be drijfsorganisatie was Ook zou op wens van de heer Groen de landbouwvoor lichting worden ingeschakeld. Het be zwaar voor de kleine bedrijven, die aard appelen nodig hadden voor het eigen be drijf zou de minister van Landbouw zo nodig ondervangen door een extra-toe wijzing van krachtvoer. Volgens de wet was een ontheffing mogelijk voor die be drijven, waar pootaardappelen werden geteeld voor consumptie Minister Mans- holt zegde toe, de betreffende instan ties te zullen verzoeken bedrijven, die hierdoor in moeilijkheden zouden gera ken, ter hulp te willen komen. Hierna werd het wetsontwerp z. h. st. aangeno men. Er stonden heel wat sprekers op rol voor het wetsontwerp Oprichting van de Ned. Indonesische maatschappij tot financiering van het economisch herstel van Indonesië N.V. en verlening van ga ranties voor investering in Indonesië. Ondanks het feit, dat de Kamer zich bijna unaniem voor dit ontwerp ver klaarde, werd er toch nog heel wat door de acht sprekers over gezegd. Sommige sprekers, zoals de heer Lucas (KVP) gingen alleen op de techische details van dit ontwerp in, andere brachten 't meer in de politieke sfeer, zoals de heren Wel ter, Gerbrandy en Gortzak. De heer Weiter (KNP) hield een ste vig afwijzend pleidooi. Hij vond het een miskenning, zelfs van de republikeinen te menen, dat men met het rammelen met millioenen staatkundige verhoudin gen zou kunnen beïnvloeden. Hij vond dit wetsontwerp in hoge mate irreëel daar de regering geen enkele garantie kon geven. Voor de oorlog had het be drijfsleven zonder enige hulp een schil terend apparaat opgebouwd. Het herstel daarvan werd geremd door de toestand van chaos, welke de regering door haa<- beleid heeft veroorzaakt en daarom het bedrijfsleven niet bereid de middelen te verschaffen om het bedrijfsleven we der op te bouwen. Nu wil de Staat dit gaan doen en aldus invloed krijgen op het Indonesische bedrijfsleven. De heer Weiter noemde dit koude socialisatie Indien de regering voor orde rust en veiligheid had gezorgd, zouden van alle kanten de kapitalen haar zijn toegewor pen. Op dit ogenblik achtte spr. deze financiering niet verantwoord en poli tiek ongewenst. Met de CPN verklaarde hij zich tegen dit wetsontwerp. In de avondzitting beantwoordde min. Lieftinck de acht sprekers van de mid dagvergadering precies en uitgebreid, zoals de Kamer dit van deze minister gewend is. Hij noemde drie argumenten voor de urgentie en de betekenis van dit wetsontwerp. Ten eerste is in Indo nesië reeds werkzaam een commissie voor herstelfinanciering als voorloopster van deze Herstelbank, een commissie, ingesteld, omdat men niet langer kon wachten. Deze commissie had reeds ge adviseerd credleten te verstrekken tot een bedrag van 30 millioen. Ten tweede beschikte deze commissie niet over het apparaat dat nodig was voor de voor bereiding van deze credietverstrekking en het toezicht daarop. De minister wees DONDERDAG 7 APRIL- HILVERSUM I (301 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gram.; 9.00 Boyd Neel en strijkork. (gr.); 10.15 Metropole-ork. (gr.); 10-50 V. d. kleuters; 11.00 Orgel; 11.45 Voordracht; 12.00= Lyra-trio; 12.38 Piano en orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Pro- menade-ork.; 13.50 Gram.; 14.00 „Mode praatje"; 14.15 Solistenconc.; 15.00 „Klim op"; 16-00 „Assortimento"; 17.00 Kalei- doscoop; 17.20 Welk dier?; 17.30 Gram-; 17.40 Kwintet Johnny Meijer; 18.00 Nieuws; 18-15 Sport; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 V.A.R.A.; 20-00 Nieuws; 20.15 Pia no; 20.30 V.P.R.O.; 21.00 Hoorspel; 22.20 Op reis door de Archipel"; 22.45 Le zing; 23-00 Nieuws; 23-15 Ork. André Kostelanetz (gr.); 23.30 Gramofoon. HILVERSUM n (415 M.) K.R.O. 7 00 Nieuws, gram., morgengebed; 9.40 School radio; 10.00 N.C.R.'V.; 11.00 „De Zonne bloem"; 11.40 Schoolradio; 12.03 Zang en piano; 12.33 Amusements-ork.; 13.00 Nieuws; 13 20 Gram.; 13.45 „Roeromma"; N.C R.V. 14.00 Rhapsodia-sextet (e- o.)'; 14.40 „Even onder ons"; 15.00 Concert voor viool en orkest, Bax; 15.30 Piano; 16-00 Bijbellezing; 16.45 Rhapsodie Espag- nole, Ravel (gr.); 17-00 Jeugdjournaal; L.50 R.V.D.; 18 00 „Leger der Heils"; 18.15 C.M.B.; 18.30 „De 5 Zapahara's"; 18.45 Gram.; 19-00 Nieuws; 19.15 Orgel; 19.30 Actual.; 19.45 Gram.; 20.00 Nieuws; „915 Steravond; 21.30 Familiecompetitie; 22.05 „Vaart der volken"; 22.25 Piano; „- 45 Avondoverdenking; 23 00 Nieuws; 2„.15 Sweelinckkwartet; 23.45 Koor. RADIODISTRIBUTIE Hl: 7.00 VI. Br. nws; 7.05 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gym.; 7.50 gram.; 8.00 nws; 8.05 gram. 9.00 Eng. L.P.: nws 9.10 verz. pr.; 10.00 ork. Java; 10.30 bng. H.S. ork. Salisbury; 11.00 gram.; 11.45 Tvan 0 V1' Br.: gram.; 12.30 weer; il«n Pil,ano en orgel; 13.00 nws; 13.15 gram. wtintit cfeuwse muz': 15.00 Eng. L.P.: Stevens; 15.30 ork. Smith; 16.00 bö de thee; 16.30 N.W.D.R. Fr Rrvrf u? Ko°twijk; Batavia; 18.00 Fr. Br. v.d. sold.: 18.30 VI. Br. v.d. sold.; op de urgentie dit apparaat te scheppen. Ten derde was voor de financiering van het inheemse bedrijfsleven deze herstel- bank noodzakelijk. De minister stond langdurig stil bij de transfermogelijk- heden. Hij zag de transfermogelijkheid van afschrijvingen op oude investerin gen, welke door Indonesië zouden wor den toegelaten en door Nederland be vorderd, voorzover zij bevorderlijk zou den zijn voor de ontplooiing van het Indonesische bedrijfsleven. Onbeperkt transfereren achtte de minister onmoge lijk, of dit een rem zou zijn voor nieuwe investeringen, antwoordde dg minister ontkennend. De minister erkende open lijk. dat dit zou leiden tot een groot scheeps terugtrekken van kapitalen naar Nederland, welke de regering hier dan nog zou moeten uitbetalen. Dan neemt de Staat de risico's van het bedrijfsleven over en die zijn bijzonder groot. Boze veronderstellingen Op andere meer in de politieke sfeer gebrachte vragen van de heren Weiter en Gerbrandy antwoordde min. Lieftinck m dezelfde sfeer met een verwijzing naar de Koninklijke rede van 7 Decem ber 1942, welke ook gold voor het zakelijke. Deze figuur past in het beleid dat de regering voert en de risico's daaraan verbonden moeten wij nemen. Ook voor Indonesië zijn er-risico's. Overigens had hij de opmerkingen van de heer Weiter maar boze veronderstellingen genoemd, die geen steun vonden in het Indonesi sche bedrijfsleven. Het wetsontwerp werd ten slotte aan genomen z. h. s. met aantekening dat de heren Weiter (KNP) en Gortzak en Hoogcarspel (CPN) geacht zouden wor den te hebben tegengestemd Voor het wetsontwerp tot het verstrek ken door het Rijk van geldleningen aan Indonesië was toen niet veel spraakwa ter meer over. Het werd dan ook na een korte bespreking aangenomen. F. S In het Reichswald even over de Duits- Nederlandse grens, wordt voormalig bos gebied ontgonnen voor landbouwdoel einden. Er is een instituut ontstaan, „Rheini- sches Heim", dat de kolonisatie van dit gebied aanpakt en de eerste gegadigden reeds in het bezit van pas-ontgonnen ge bied heeft gesteld. Er hebben zich rond 1500 liefhebbers aangemeld. Hiervan zijn 196 gezinner uitgekozen. Bepaald is, dat twee-derde van de te ontginnen oppervlakte bestemd dient te worden voor vluchtelingen uil de Oostelijke gebieden van Duitsland Binnenkort zal begonnen worden met de bouw van drie proefboerderijen. Mer hoopt over twee jaar een nieuw dorp klaar te hebben. Plannen zijn in uitwer king voor het bouwen van een jongens een meisjesschool. Verwacht wordt, dat er in de komende herfst honderd ge zinnen gevestigd zullen zijn Het C.B^S. heeft de hieronder vermelde productie-indices (1938 100), berekend: Maandgem. Jan. Febr. 1947 1948 1949 Algemeen 94 Arbeidsdagen 23% Gemidd. dagprod. 94 113 23% 113 95 104 71 119 23 121 106 114 71 1949 113 22 121 99 Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Bouwmaterialen 71 Chem. prod. 83 Confectie 39 Leder, rubb. schoenen 129 166 167 Steenkolen 75 82 83 Metaalproducten 93 122 130 Papier 84 114 Textiel 87 105 110 107 Gas, electr„ water 125 148 168 Voed.- en gen.m. 92 97 98 80 128 151 Zes jaar gevangenisstraf met aftrek eiste gisterenmiddag de advocaat-fiscaal voor het Amsterdamse B. G. tegen de 52-jarige Duitser G. Senst, die ruim 20 jaar in ons land heeft gewoond en met een Nederlandse vrouw is gehuwd. Hij werd er van beschuldigd lid te zijn geweest van het executiepeloton dat op 10 Maart 1945 nabij de Troelstrabrug te Zaandam 5 Nederlanders en op Rozen- oord aan de Amsteldijk te Amsterdam op 31 Maart van dat jaar vijf landgeno- Bjj de beoordeling van het productie- Iten neerschoot. Voorts dat hij bij andere Indexcijfer doet men goed rekening te represaille-fusillades te Amsterdam, houden met het aantal arbeidsdagen in J Halfweg en Haarlem heeft geholpen de de betrokken maand xecutieplaats af te zetten. De erfenis van de Duitse ex-keizer; huize Doorn met 45 ha grond en geld en effecten tot een bedrag van ongeveer 2 millioen gulden, was gisteren het onder werp van een geding van ex-kroonprins Friedrich Wilhelm von Hohenzollern con tra het Nederlandse Beheersinstituut. Dit instituut heeft aan de ex-kroonprins de niet-vijand-verklaring geweigerd. Het als Duits eigendom ten behoeve van de Staat der Nederlanden geconfisqueerde eigen dom der Hohenzollerns in Nederland werd dientengevolge niet aan de ex-kroonprins overgedragen. Deze kwam van deze be slissing in appèl bij de raad voor rechts herstel, waar gisteren de pleidooien van mr. B. Wesseling voor de ex-kroonprins en Ue Polen staan thans voor het openlijk conflict tussen de Kerk en het Commu nisme. De verhoudingen zijn zo gespan nen, dat een botsing onvermijdelijk lijkt. In de „regeringspers" is de hetze tegen de geestelijkheid voortdurend in heftig heid toegenomen. De kolommen van de communistische bladen geven dagelijks artikelen met koppen. Tien jaar gevan genisstraf"; „Priester wegens zwarte han del gevangen genomen"; „Vroegere Nazi- collaborateur en bisschop in de gevange nis". Vele tekenen wijzen er op, dat de re gering, die zich tot dusverre op de ach tergrond gehouden heeft, dit jaar de ver nietigende slag wil toebrengen. De Kerk is nog het enige anti-communistische bol werk in het land. Men wil Haar uit de oude vesting van Haar leer verjagen en Haar voegen naar de wensen van de re gering. De nieuwe primaat van Polen heeft, nu de toestand duidelijk is, de keu ze tussen onderwerping en openlijke strijd, want er schijnt niet veel hoop op te zijn, dat mgr. Wyszynski nog een re delijke modus vivendi zal kunnen af dwingen. De vooruitzichten zijn somber, doch men wordt gesterkt, wanneer men terug ziet naar het verleden. En welk een ver leden: meer dan duizend jaar van bloeiend kerkelijk leven, een bevoorrech te positie der Kerk tussen de eerste en tweede wereldoorlog met een eigen goed ontwikkeld persapparaat en een eigen ar beiderspartij. Toen kwamen na de oorlog de Com- (Van onze Utrechtse redacteur) De afgelopen week is voor de 52ste Kon. Ned. Jaarbeurs, die ook het weer met zich mee heeft gehad, wat de stem ming altijd animeert, zeer gunstig te noemen. Het bezoek was zeer bevredi gend en beweegt zich in stijgende lijn, zodat het te verwachten is, dat het record van de voorjaarsbeurs in 1948 nog overtroffen zal worden. Verheugend is ook de grote belangstelling van het buitenland en opvallend het grote aan tal buitenlandse delegaties. Er zijn onder de kijkers ook veel kopers, maar toch bespeurt men op deze beurs een zekere aarzeling in het kopen. Het is goed te merken, dat de schaarste-periode ten einde loopt. Er is wel veel interesse voor nieuwe producten, doch met bestel len doet men het kalm aan. Zelfs Amerika is voorzichtig met het oog op een te verwachten prijsdaling van de verschillende artikelen. Uit dit alles zou men kunnen opmaken, dat langzamer hand weer de normale toestand terug keert en het er voor de industriëlen op aan komt vooral kwaliteitsproducten te brengen. Op de speelgoed-afdeling het is ver bazend, zo uitgebreid als deze afdeling is en wandelend over de derde verdieping bezint men zich op de woorden van Hui- zinga, die een héél boek over de spelende mens schreef hoorden wij al de eerste dagen klachten over weinig animo tot kopen. De speelgoedindustrie heeft zich in ons land door het wegvallen van Duits land belangrijk uitgebreid, maar heel veel fabriekjes hebb enthans moeite het hoofd koor- Mï or"r-ork.: 19.30 vi. Br": omr. Wankbeeld 21U3ne "T20 00 verz' pr': 2100 »m eï£en v- Benoit; 21.45 actual., 22.00 nws; 22.15 Fr Br conc 22.05 nws; 23.00 Eng. L.P voordr - 23 15 muz.; 23.56 nws. vooidr., 23.15 RADIODISTRIBUTIE IV- 7 00 Fr Rr H.S.: Am. comment.; 10.30 Eng. LP- vH sold.; 10.45 ork. Cleaver; 11.15 voordr 11.30 Rio Tango ork.: 12.15 Parlem.- 12 3n Midi. Light ork.; 13.15 ork. Lipton; 14 00 Eng. H.S.: BBC Northern Orch.; 1515 Kalundb.: dansm.; 16.15 Eng. L.P.; causerie 18.30 Schots var. ork.; 17.15 causerieën- 17.30 dansm.; 18.00 orgel; 18.30 „Northern Lights"; 19.00 Eng. H.S.: salonork. met zang; 19.30 Eng. L.P.; „Riders of the range": 20.00 div.; 20.30 Eng. L.P.; var. ork. 31.00 „Follow the blue light"; 21.30 „How do you do?"; 22.00 nws; 22.15 ork. Rabin; 23.00 div. en u suit morgens weer kiplekker uit befl springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. 1 FVERPIttETJES^ boven water te houden. Ook hier houdt alleen het beste stand, dat wil zeggen, de ondernemer, die met zijn speelgoed werke lijk aan de fantasie van het kind tegemoet komt en een oljdrage tot zijn vorming levert. Gebrek aan deviezen verhindert ons nog steeds buitenlandse reizen te maken. Een rondwandeling door het Pavilion des Nations, het grappige en practische bouw sel op het Vreeburg, waarbij men echt de suggestie heeft van het ene land in het andere te stappen, met dit voordeel, dat op de grens niet een douane-ambtenaar als een Cerberus staat, vergoedt echter veel. Vooral als men, zoals wij, bovendien het voorrecht heeft in Zwitserland, dat niet alleen prima horloges maakt, doch ook edele wijnen teelt, deze dranken te mo gen keuren en in Frankrijk „le cham pagne d'honneur" te savoureren. De Zwitserse wijnopbrengst varieert tussen 600.000 en één millioen hectoliter jaarlijks, waarvan drie kwart uit witte wijn bestaat, die voornamelijk voor uit voer geschikt is. Er is ons tijdens onze tocht door vreem- 1, zoals men weet, ook een trip achter het „ijzeren gordijn" vergund en als wy af moeten gaan op het kleine stukje land, waardoor wij dwalen, is het allemaal botertje tot de boom. Grote statistieken trachten ons te overtuigen, dat b.v. in de volksrepubliek Joegoslavië de lonen de laatste jaien aanmerkelijk ge stegen zijn, de sociale welvaart toegeno men en suggestieve platen wijzen ons op de mechanisatie van de landbouw. Tsjechoslowakije wekt bij ons reminis- censies aan oude Vlaamse bedevaarten door een collectie rijk geornamenteerde kaarsen met figuren van het H. Hart, de H. Maagd en St. Antonius. Er is een fraaie collectie kristal en aardewerk en besturen van dorpsfanfaregezelschappen zullen ja loerse blikken werpen op de muziekin strumenten. Oost-Duitsland toont voornamelijk tech nisch materiaal, zoals radio- en telefoon techniek, meetinstrumenten, terwijl de dames ongetwijfeld veei aandacht hebben voor een handige koffer-naaimachine. Over muziek gesproken: Zwitserland, oen land bekoorlijk genoeg om er nog even naar terug te reizen, kent geen carillons, doch wij vernemen, dat het plan bestaat een auto met een gramofoon-in- stallatie daarheen te brengen, die carillons uit ons land op gramofoonplaten doet ho ren. Om het effect te vergroten, wordt van de auto uit een kabel naar een toren ur i. z°dat het echt als een carillon klinkt. Daar zit muziek in voor onze Ne derlandse carillon-industrie. munisten aan het bewind, die het concor daat als van nul en gener waarde be schouwden. Desondanks stond de Kerk nog niet machteloos, want nog altijd wa ren 95 pet. van de Polen katholiek. Dat betekende een procentenaantal, dat niet als een quantité negligeable kon worden beschouwd. Daarom liquideerde men de grote kerkelijke veste niet, evenmin werd het grondbezit van de Kerk, dat ongeveer 340.000 ha. groot is, onteigend De parochiescholen liet men bestaan en ook kon in de toekomst godsdienstonder richt worden gegeven op de staatsscho len. De staat subsidieerde zelfs de weder opbouw van de dooi" de oorlog verwoes te kerkgebouwen. Geheel ongemerkt begonnen de com munisten, zonder zich te haasten en zon der veel ojozien te baren, met de vernie- tigingsarbeid: onderdrukking van de ka tholieke partij, „wegens samenwerking met de reactie", zware belastingen op de kerkelijke goederen, intrekking van de subsidies voor de wederopbouw enz. Hiermede was men langzaam overgegaan in de toestand, die wij betitelen met „koude oorlog". Koude oorlog is de juis te naam, want in de staten van het Oos ten onderdrukt men koudbloedig alles, wat niet tot het systeem behoort. Na de zoëven genoemde maatregelen kwam de katholieke pers aan de beurt: voorcensuur, een belachelijk kleine pa piertoewijzing, die op haar best genoeg was voor de helft van de lezerskring. Zo moest b.v. het orgaan van kardinaal Hlond „Tygodnik Warszawski" in Decem- bre van het vórige jaar zijn uitgave sta ken. reiken. De Kerk houdt zwijgend vol en wacht op de dingen, die komen gaan. Deskundigen zijn van mening, dat een openlijk conflict in Polen tussen Kers en communisme niet lang op zich zal laten wachten en deze diagnose zal waarschijnlijk juist zijn. Langzamerhand werkte men de Kerk ook uit andere gebieden zoals uit de so ciale en charitatieve organisaties, de jeugdbeweging enz. De Kerk bezit thans nog slechts één vierde van al haar' orga nisaties. Tot vorig jaar September was de re gering zeer voorzichtig. Thans is de si- van het Westen kan rekenen, omdat de Polen niet meer op de financiële hulp tuatie evenwel grondig veranderd, daar gering zich thans zeker voelt en de lei der van het land na de afval van Tito niet de kans wil lopen om beschuldigd te worden van halfslachtigheid. Als eert voorbereidend trommelvuur zijn de machthebbers begonnen met een ophitsende campagne. Ruim 100 pries ters zijn gevangen genomen, terwijl er reeds sedert het einde van het vorige jaar geen godsdienstonderricht meer mogelijk is op de parochiële en op de staatsscholen. De regering hoopt door middel van een leugencampagne en de opheffing van subsidies haar doel te be- Groot-hertog Wladimir, hoofd van het Huis der Romanofs en troonpre tendent van Rusland, heeft een oproep gericht tot alle Russen van de gehele wereld, zich aaneen te scharen, om het bolsjewistisch regiem omver te werpen. De oproep werd te Rome gedrukt en is speciaal gericht tot de „ondergrondse groepen achter het ijzeren gordijn" De 31-jarige groot-hertog zegt, dat 'alle Russen zich in dienst moeten stellen van hun land, echter niet van het afzichte lijkste regiem van wreedheid, dat ooit be stond en dat alle arbeiders tot slaven maakt. „Het is een dwaling te veronderstel len, dat deze mannen, die voor jullie lijden verantwoordelijk zijn, onoverwin nelijk of almachtig zouden zijn' De groot-hertog, die zich thans in Spanje bevindt, wordt met Pasen te Ro me verwacht. mr. J. van den Berg namens het Beheers- instituut werden gehouden. De raad werd gepresideerd door prof. mr. Ph. Houwing. Mr. Wesseling zeide, dat de ex-kroonprins een goede houding t.a.v. het nationaal-socialisme heeft aange nomen. Men moet echter niet vergeten dat de Hohenzollerns in Duitsland in een glazen huisje leefden en dat zij verdacht werden van monarchistische activiteit Het is zelfs zo ver gekomen, aldus spr., dat aan de Hohenzollerns gedurende de oorlog het recht is ontnomen om bij de Duitse weermacht te dienen. Mr. Van den Berg voerde hiertegen aan, dat ont-vijanding in Nederland slechts om zeer bijzondere reden kan geschieden. Im mers alle vijandelijke vermogen, dat viel onder de jurisdictie van oen der verdrag sluitende landen, waartoe ook Nederland behoort, werd als „voorschot" op herstel betaling, te betalen na 'n vredesverdrag geconfisqueerd. Alleen gevallen van bij zondere verdiensten van ex-vijandelijke onderdanen voor Nederland of voor de geallieerde zaak, kunnen tot ont-vijanding aanleiding geven. Men moet, aldus mr. Van den Berg, de confiscaties van eigendommen van vroe gere vijandelijke onderdanen niet bezien als een persoonlijke straf wegens vijandig optreden. Het ligt in de bedoeling, dat dergelijke onteigeningen gevolgd kunnen worden door schadevergoeding, te geven door de regering van het ex-vijandige land. Mr. Wesseling heeft in een zeer Jang- durig betoog o.a. gezegd, dat ex-kroonprins Friedrich Wilhelm wel degelijk positieve verdiensten voor de geallieerde zaak heeft gehad. Ter sprake kwamen drie telegrammen door de ex-kroonprins verzonden. Het eerste, uit 1936, was gericht ..au Mussolini, die hierin werd gefeliciteerd met het wel slagen van de veldtocht in Ethiopië. Hitier heeft de ex-kroonprins dit telegram zeer kwalijk genomen, omdat hij er een poli» tieke stunt in heeft gezien. De ex-kroon prins ontkent na de overval op Noorwegen en de overweldiging van Nederland, Bel gië en Frankrijk, telegrammen aan Hitier te hebben gestuurd. Dit schijnt, aldus spr. gedaan te zijn door zijn nationaal-socia- listische kabinets-secretaris, die echter in Russische krijgsgevangenschap verdwenen is en dus niet kan getuigen. Mr. Van den Berg voerde hier tegen aan. dat inderdaad die telegrammen aan. Hitier geen bewijskracht tegen de ex- kroonprins hebben, omdat zij niet onder tekend zijn. De teksten ervan liggen ech ter psychologisch wel in de lijn van de ex-kroonprins. Hij had immers de bijnaam „der Depescbenprinz" en erkent zelf in zijn gedenkschriften, dat hij op de meest noodlottige momenten in de historie tele grammen placht te sturen. De zitting werd verdaagd tot over een maand. De pleidooien werden bijgewoond door Carl Hans graaf Hardenberg als de verte genwoordiger van de ex-kroonprins, door de Zwitserse geleerde op het gebied van internationaal recht dr. A. Keiler en dooi de burgemeester van Doorn. De Personeelraad der Ned, Spoorwe gen heeft aan de ministerraad een adres gezonden. waarin hij betooigt, dat de voorgestelde toeslag op de pensioenen te gering is om deze laatste te doen aan passen aan de verhoogde kosten van het levensonderhoud. De officiële cijfers wijzen uit, dat ge noemde kosten sedert '38 met 80 pet. zijn gestegen. De in de wet vam 5 November 1948' vastgestelde verhogtogspercentages worden beslist onvoldoende geacht, even zo de in het thans aanhangige wetsont werp vervatte aanpassing van de laagste pensioenen. Met de meeste .nadruk word't verzocht niet vast te houden aan de in het wetsontwerp voorgestelde normen maar met de belangen en de noden van de gehele groep gepension-neerden reke ning te houden en tot verdere maatrege len te besluiten. Gisteravond viel schipper G. de K. uit Apeldoorn, toen hij zich aan boord van zijn aan de Rijnkade te Arnhem ge meerd schip wilde begeven, in het wa ter. De man kwam terecht tussen schip en kademuur. Vrouw en dochter pro beerden hem te redden, doch dit mis lukte. Toen. de man tenslotte, dank zij de hulp van omstanders op het droge werd gebracht, bleek hij reeds te zijn overleden. De Axelse sportvereniging „Olympia heeft het plan opgevat om op 18 Sep tember, de dog waarop Eindhoven werd bevrijd, aldaar een fakkel te ontsteken aan het daar op die dag uit Frankrijk overgebrachte vuur, en dit vuur door estafettelopers door Brabant en Zeeland naar Axel te laten brengen. In Axel zal het in de avonduren van 19 September arriveren. l 58. „Ik heb een groot stuk in de krant laten zetten over de Graaf van Houdt tot Zwingelaar en zijn wonderbaarlijke uit vinding en het belang hiervan voor onze stad", ging Theodorus Jansen Co. ver der. „En bovendien heb ik een adver tentie laten plaatsen waarin staat dat de Nederlandse Vereniging tot Exploitatie van de Uitvinding tot het Vervaardigen van Goud en Aanverwante Zaken N.V l.o. een aandeelhoudersvergadering belegt in jouw hotel en dat inschrijving alsnog mogelijk is. Beg/ijp je wat ik bedoel?" Notaris Zwingelhout begreep het niet; dit was zelfs voor de gewiekste schavuit te moeilijk. Frederik stond met open mond naar de telefoon te kijken waaruit de woorden als knikkers naar buiten rol den. „Waar heeft die man het toch over?" vroeg Frederik zachtjes aan de notaris Deze schudde vertwijfeld het hoofd. Ik weet het nietzuchtte hij, „Die Theodorus Jansen Co. is mij verweg de baas. dat moet ik toegeven- Het is uit met mijn glorie...." „Over een half uur moet je beneden Ir. de hall komen. Ik zal daar op je wacn- ten", kwam de stem van Theodorus Jan sen Co. tegelijk met een dikke wolk sigarenrook uit de telefoon. Toen klikte er iets en was de verbinding ver broken. Stil hing de notaris de hoorn aan de haak. „De bedrieger bedrogenmompel de Notaris Zwingelhout verslagen. „En eerlijk duurt het langst!" vulde Frederik monter aan. Zwingelhout knikte diep in gedach ten. „Ik ga het ook geloven...." flui sterde hij, „Hoewel; dat zaakje met die uitvinding om goud te maken kan best nog flink wat geld opleveren. Er zijn al tijd nog mensen die hun goede geld daaraan uitgeven- Dat is de hebzucht van de mensen. Freddfïk. De mensen zijn slecht. En als ik hun het geld niet af neem doet een ander het. dus dan kan ik het maar beter zelf doen Frederik zuchtte diep; deze notaris was werkelijk niet te verbeteren. „Gemarchandeer'" in de aanval Voor de wedstrijd tegen de Rode Dui vels op 13 April te Rotterdam zijn de volgende spelers voor het Zwaluwen elftal uitgenodigd: doel: De Munck (Sitt. Boys), achter: v. Bun (MVV) en Schij- venaar (EDO); midden: v. Schijndel (SVV), Ter louw (DCV) en De Vroet (Feijenoord); voor: Rijvers (NAC), Wil kes (Xerxes), Abe Lenstra (Heerenveen) Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Steenbergen (SVV), Möring (Enschede) en Brandes (Feijenoord). Achterhoede en middeniinie zijn die van het Nederlands elftal; het blijft mo gelijk dat Steenbergen tóch nog uit eindelijk boven Van Bun'wordt verko zen. Het gebrek aan een goede midden voor heeft tot de opstelling van Lenstra als aanvalsleider geleid; komt de Fries daar voldoende tot zijn recht? De A. D. O.-linkervleugel Timmermans- Clavan is niet gek, maar dankt als combinatie haar plaats toch voorname lijk aan het „gemarchandeer" met Lenstra en Rijvers!, die nu weer als rechtsbuiten! een kans krijgt (oo De Rode Duivels brengen de volgende ploeg in het veld: doel: Bogaerts (Stan dard); achter: Saeren (F. C. Luik) en Gillard (Standard); midden; Blaise (Standard), Etienne Chaves (La Gan- toise) en Van der Auwera (Racing Mechelen); voor: Deprez (F. C. Isegem), Henri Coppens (Beerschot), Gillau (S.C. Charleroi), Freddy Chaves (La Gantoise) en Moes (F. C. Luik). Reserves: Vaes (Tirleanont), Matthys (Anderlecht), Van de Ven (Berchem Sport) en Verbruggen (F. C. Antwerp). Het internationale seizoen aan de Ri viera vindt zijn top en tevens zijn einde, althans wat belangrijkheid betreft, in het met vele nummers gevarieerde tor nooi te Monte Carlo, voor welke num mers heel wat meer of min bekende wis selbekers beschikbaai zijn. De meest be kende is de Butler Cup, bestemd voor herendubbels, waarvan de paren ge vormd moeten zijn door spelers van één land. Elk land mag ten hoogste met drie paren inschrijven. Frankrijk, Italië, Z.- Slavië, Nederland (Van Meegeren en Linck), Oostenrijk en nog een vijftal an dere lander zijn er vertegenwoordigd. Toch mist men ook enkele getrouwen, zoals Engeland, Hongarije (Asboth was een trouw Rivèra-speler)Tsjecho Slowa kije. Het „open" heren-enkelspel telt een kleine honderd deelnemers, zeer ver schillend van sterkte. Van de Neder landse spelers, die aan beurt kwamen, waren de uitslagen: Garnero (Fr.) sl. F. Beernink 57 6—4 60; Hemberg (Zwe den) sl. Ruys 62 62; Hughan sl. Paro- di (Fr.) 60 61; tweede ronde: Lesueur (Fr.) sl, H. Beernink 64 63; Hughan sl. Journu (Fr.) 3—6 62 97. In 't dames-enkelspel won mej. Herm- sen van mevr. Henry (Fr.) 8—6 62. In het heren-enkelspel voor spelers tot 25 jaar (hetgeen men in Monte Carlo eugd noemt....) sloeg F. Beernink de donagask Medeoin 62 86. De Australische kampioen midden-, halfzwaar- en zwaargewicht Dave Sands verloor kansloos op punten van de Amerikaanse halfzwaargewicht Yarosz- y De Haagse motorcoureur De Leij Is bij de training te Zandvoort uit de baan gevlogen en heeft beide benen en de rechter bovenarm gebroken. O En de Zuid-Afrikaanse zwaargewicht- kampioen Johnny Ralph kreeg op zijn huwelijksreis een auto-ongeluk waar bij hij een been en arm brak. Te Amsterdam werd de 7e ronde ge speeld van de voorwedstrijd voor het persoonlijk kampioenschap dammen van Nederland. De uitslagen luiden: Gordijn- Onnink 1—1, Dukel-Baas 1—1, Suyk- Drenth 20, Ligthart-Doombos 20. De stand na de zevende ronde is: l Metz 9 uit 6, 2 Suyk 9 uit 7, 3 Ligthart 8 uit 6, 4 Dukel 8 uit 7, 5 Gordijn 6 uit 6, 6 On- nink 5 uit 5, 7 Drenth 4 uit 5, 8 en 9 Beers on Doornbos beiden 3 uit 5, 10 Baas 3 uit 6. De Ier Rinty Monaghan behield zija titel van wereldkampioen vlieggewicht maar veroverde tevens de Europese titel op de Fransman Maurice Sahdeyron in een puntenzege over 15 rnoden. Monaghan was duidelijk superieur en bracht 13 van de 15 ronden op zijn naam. Alle correspondentie te richten aan: H. J. v. d. BROEK, Nwe. Binnenweg 46 Rotterdam C. No. 692 (6 April) 1949.) OPLOSSERSWEDSTRIJD. 2e Serie PROBLEEM No. 2156. J. v. GELDEREN, Geleen (L.) Ie plaatsing. 'x?;- 'vïïZi WW „y, 44) We reden een hele tijd. Ik begreep dat 1^ me voor de tweede maal om de tuin had laten leiden. De man, die ik voor Mario had aangezien, kón Mario niet zijn, zei ik bij mezelf, want als hij het wél was, zou het betekenen, dat hij met een bende misdadigers in relatie stond. U gelooft stellig aan .zijn dood, ik in het begin óók, later niet meer. Ik nam dus aan, dat iemand, die sprekend op hem gelijkt, zich voor de gemene rol had laten vinden. „Eindelijk stopte de éauto. Twee ke rels namen me op, de één bij mijn schouders, de ander bij mijn voeten. Ik werd over een tamelijk grote afstand gedragen. Toen gingen ze een huis bin nen waar ze me op een bed legden. De matras was bar hard na een kwartier deed mijn rug er zeer van. Ze lieten me alleen, geblinddoekt, gebonden en gekneveld. De nacht verstreek :/-nder dat iemand zich om me bekommerde. „Aan verschillende dingen kon ik mer ken, dat de dag was aangebroken. Een man kwam de kamer in en, na me van de knevel te hebben bevrijd, wilde hij me eten voeren. Ik weigerde; Toen zei hij, dat we dan maar wat zouden praten. Ze wilden méér geid. Mijn eerste vraag betrof Mario; wat ze met hem hadden gedaan. Dé kerel beweerde, dat Casella een ge vangene was, evenals ik, en vervolgde met een lach: „Hij is er kapot van. dat we hem dwongen, jou in de val te lok ken 'Ik antwoordde: ..Jullie hebben de verlangde vijf en twintig duizend pond, laat ons d'us gaan Dat zou gebeuren, zei bij. als ik nog honderd duizend pond betaalde. Was ik daaftoe bereid, dan zouden ze mij naar mijn bank rijden om het bedrag op te vorderen. Tot zolang bleef Casella als gijzelaar in hun han den. Speelde ik vals spel en verried ik de mannen, die mij vergezelden, dan be tekende dit zijn dood. Mij zouden ze óók wel weten te vinden. ,Ik kreeg een dag bedenktijd. Dezelf de bandiet kwam terug om mijn besluit te vernemen. Eerst verlangde ik vat te eten; de honger had mij murw gt»naakt. Nadat ik gevoerd was als een baby, trachtte ik hem te overbluffen met te zeggen, dat Casella dood was en ik me niet voor de gek liet houden, De kerel antwoordde, dat het een klein kunstje zou zijn me tot andere gedachten te brengen. Casella zat in een vertrek naast het mijne opgesloten; hij zou hem ge lasten een lied te zingen. Mr Armstrong, ik weet, dat het u zinneloos zal lijken, maar het is de waarheid een paar mi nuten later klonk in een aangrenzende kamer Casella's stem. Hij zong „Mury, my Love", de gewijzigde Schotse bal lade". Miss McLean, beogn Ralph: u bent het slachtoffer geworden van NeenNeenNeenviel zij hem heftig in de rede: Het was zijn stem Maar ditmaal kwam ik niet onder haar bekoring hoe kon het ook? Ik zag hem in zijn ware aard. Als hij werke lijk van me had gehouden zou hij dan zó laag kunnen zijn geweest me aan een bende bandieten over te leve- rfn? Altijd heb ik geweten, dat hij s ap willoos was. maar zoiets neen! j j 1_,me in zlJ" Plaats liever laten doodschieten "dan een Judasrol vervul len Zij maakte een gebaar van walging: UitHij heeft afgedaan Er viel een pauze, Ralph verbrak haar. Wat gebeurde verder? Toen het lied uit was, vroeg de bandiet, hoe ik er nu over dacht. Ik gaf geen antwoord, waarop hij verdween met de bedreiging, dat ze me wel klein kregen. Nu kon ik voortgaan met het werk waaraan ik des nachts was begonnenproberen mijn polsen te bevrijden. Ik lag in een ijzeren ledikant; langs een zijkant wreet ik on afgebroken het dikke touw op en neer- Een geduldwerkje, en geduld heeft nooit tot mijn deugden behoorde Maar een mens leert in nood binnen uren waar hij anders jaren voor nodig zou hebben. Eindelijk werd mijn inspanning beloond; het touw was zó uitgesleten, dat ik het stuk kon trekken. De rest betekende niets: Ik maakte de doek los, die ze voor mijn ogen hadden gebonden en be vrijdde vervolgens mijn enkels Nauwe lijks was ik er mee gereed, of de deur ging open. Ik kon nog net de doek over mijn ogen leggen. De man, die binnentrad, was niet de zelfde. met wie .ik tweemaal had ge sproken; ik hoorde het aan de stem. Ook was hij veel lichter gebouwd, want de vloer dreunde als die ander liep. Lang zaam kwam hij naar het bed toe. Van onder de doek was ik in staat waar te nemen, wat in mijn onmiddellijke nabij- heid voorviel. De nieuwe onderhanae- diet buiten gevecht te stellen en hij na* derde weer met opgeheven mes. Sneller dan de gedachte greep ik met mijn twee handen zijn rechterpols, draaide die om tot de kerel het mes liet vallen en pakte hem bij de strot. Samen gingen we te- gen de grond. Ondanks alles, wat ik had doorstaan, bleek ik sterker dan hij Zon der mededogen kneep ik z'n keel 'dicha; ijt moest hem buiten gevecht stellen, al had ik het leven er uit moeten knijpen! Ik nam mijn handen pas weg toen er niet de minste beweging in het lichaam was. Daaroop rende ik de deur uit en een kamer in, waarvan de luiken waren ge sloten, zodat er dichte duisternis heerste. Op de tast vond ik de buitendeur, die rv ®e'ukkig niet op slot hadden gedaan, ik kwam in een dennenbosje terecht en voelde me er betrekkelijk veilig. Mijn fierste opwelling was daar tot de avond laar was inderdaad klem en had een te blijven Bij nadere overweging achtte geelachtige gelaatskleur. Hij keek me j;-u' u!' aan met een loerende blik Je wou onze eis niet direct inwilli gen, hè?, zei hij: Wel het is niet meer nodig. Ik ben gekomen om je koud te maken. En hij haalde een mes te voor schijn. Hemelse goedheid!, riep Ralph uit. Ik bedacht me geen seconde lichtte mijn knieën op en trapte hem met alle bei mijn voeten zo fel ik kon in de maag streek. Hij tuimelde achteruit Op het zelfde moment was ik van het bed, Ik- had iri liggende houding niet voldoende zijn gebeurd, kracht kunnen ontwikkelen, om de ban- ik het echter te dicht bij het huis en dus zette ik het op een lopen. Ik wist in de verste verte niet waar ik was; zocht op goed geluk een heenkomen Om het geluid van mijn voetstappen te dempen het klonk in mijn oren als gedaver koos ik een bemost pad opzij. Wat ik voor mos aanzag was de bedriegelijke bovenlaag van moeras. Mijn ene voet verdween direct in de weke bodem. Ik had mijn andere voet nog op het ver harde pad, dat was mijn behoud. Ik durf er niet aan denken wat anders zou (Wordt vervolgd) Zwart: 8/13, 20, 23/4, 29, 45, dam op 50. Wit; 21/2, 31/5, 38. 40/1, 49, dam op 39. PROBLEEM No. 2157. W. J. v- d- VOORT Nieuw-Vennep. Ie plaatsing. Zwart: 7/11, 13/4, 17, 19, 20, 24/6. Wit: 22/3, 28/9, 31, 33/5, 38/9, 44, 47/8. PROBLEEM No. 2158. J. SCHEYEN. Kerkrade. Ie plaatsing. Zwart: 3, 5, 13, 25, 33, 38, 42. wit: 15, 29, 30, 34/5, 44 47 49. Oplossingen in te zenden binnen drie Weken na het verschijnen der derde serie OPLOSSINGEN. Probleem No- 2150, (W .J. v. d. Voort) Zwart: 7/10, 13, 13/9, 24, 26. 35. dam op 14. Wit: 28, 30/4, 41. 43, 45/6, 48/50. Wit: 50-44, 33—29, 30—24, 43-42, 49—44, 44 33, 41:5. Probleem No. 2151 (J. v. Gelderen.) Zwart: 9, 12, 16, 19, 20, 23, 30, 36, dam op 50. Wit: 26, 33, 37, 39, 41/2, 44/6, 48- Wit: 33—28. 26—21, 46 37, 48—43, 43 3 (zw, 50:46) 3:5. Probleem No. 2152 (J. Scheijen). Zwart: 9, 16/7, 20/1, 38. Wit: 26/7, 30, 33, 30, 41/2. Wit: 36—31, 30—25, 25:3. 3:21 (zw. 27—31) 26:28, 28—22, 33—28. OPLOSSERS. Goede oplossingen ontvangen van: J. v. d. Werdt, Maastricht (2147/52); J. Men- ten, Roermond (2145, 2151/2); S. Kor- pershoek, Vlaardingen, (2144/5, 2147/52); L. P. de Caluwe, Wateringen (2147/52); A. de Groot, den Haag, (2147/52); J v. Gelderen, Geleen (2150/2); P. T Heuns Eindhoven, (2151/2, met dank voor ver goeding strafport); Th. A Romeijn, Rot terdam (2147/9); C. v. d- Linde, Rotter dam, (2145, 2147/8, 2151/2); C. v. d. Weide, Rotterdam, (2147/50, 2152.) OPLOSSERSWEDSTRIJD. De eerste prijs wordt verloot onder de oplossers die 18 of met nevenoplos singen meer punten hébben behaald; de 2e prijs voor die 12 of meer, de 3e prijs voor die 6 of meer punten hebben be haald. (Herhaald wegens misstelling.) Na deze wedstrijd volgt een proble- mistenwedstrijd. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2