Socialisten verdedigen budget van Sir Cripps Stonn geluwd, maar de crisis stemming blijft Pastor Angelicus Iribune In 1948 nog veertig millioen aan brandschade Nieuwe „Unie-partij" in België Veertien dagen lang onder water eerbericht De landbouwsteun in de V.St. Verwarde partij-verhoudingen „Snuivend 1400 mijl gevaren Roedenko in ongenade Dagrantsoen voor West-Europa DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vermindering van handelsbelemmeringen Een Nederlands standaardwerk over Paus Pius XII Op de Opa Kooy werd 104 jaar Het vergrijp tegen Kard. Mindszenty Berlijnse blokkade Niet naar de keuring Koningin ontving dr. Van Roy en 71ste JAARGANG VRIJDAG 8 APRIL 1949 No. $>897 P NIEUWE TARIEF ONDERHANDELINGEN 95 Dat ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van onze H. Vader Paus Pius Xll ook in Nederland een boekwerk over leven en werken van deze verheven figuur zou verschijnen, viel te verwachten. Dergelijke verwachting gaat echter meestal ver gezeld van een zekere bezorgdheid. Het is waarlijk zeldzaam, dat over hoge jubilerende hoogwaardigheidsbekleders 'n standaard werk gegeven wordt zoals, dit wel het geval was met het boek van mgr. Fontenelle over Pius XI, dat aangevuld met enkele bijzonderheden over Diens laatste levensjaren een magistraal beeld geeft van deze Hogepriester. Daarom mogen wij er ons te meer over verheugen, dat ditmaal op de vijftigste herdenkingsdag van de priesterwijding van de regerende Paus, Nederland een waarachtig standaardwerk over Pius XII ontving, van de hand van mgr. dr. Jan O. Smit, getiteld „Pastor Angelicus, Paus Pius XIV'. Geleidelijk aan worden de nog niet bezette pieren in de Waalhaven in gebruik genomen. Pier 2 is ingericht voor industrie- en transport bedrijven, die behoefte hebben aan verschepingsgelegenheid. Op Pier 4 ruorden aannemingsfirma's en bouwbedrijven geconcentreerd en Pier 8 wordt in gereedheid gebracht voor de vestiging van kleinere scheeps- reparatiebedrijven. Voor Pier 7 is de bestemming nog niet vastgesteld. De foto toont de verhuizing van een bedrijf naar Pier 2. Een 35 ton wegende kraan van de Rotterdamsche Holen Centrale wordt op deze „in opkomst zijnde" pier geplaatst. Militair overleg van het Pact van Vijf; de vijf ministers van oorlog in de Trèveszaal in Den Haag. Van links naar rechts de ministers Schokking (Nederland), Paul Ramadier (Frankrijk), Sir Alexander (Engeland), Dupong (Luxemburg) en De Fraiteur (België). Oudste inwoner van Nederland overleden AFNEMEND BUIIG DE „O 24" EN „ZEEHOND UIT DE WEST TERUG GEKEERD MEER VOEDSEL, MAAR NIET VAN BETERE KWALITEIT FATHER C. A. JUFFERMANS Vicaris-generaal van Tororo VERMIJDT 'T RISICO VAM SPORTV ERGIETIG1MG ff 11 De kwestie op de agenda der V. N. STICHTING „ONZE KONINK LIJKE MILITAIRE KAPEL Russische concessie inzake Westelijke mark DE MOORD TE AMSTERDAM Vroegere echtgenoot in staat van beschuldiging RADICALE HERVORMING VOORGESTELD DB KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat l, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" - Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 -er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prol °1'-^THazeLZET)'P' Algemeen redacteur: H A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Voor het ogenblik schijnt sir Stafford Cripps, die krachtig gesteund werd door Herbert Morrison, er in geslaagd te zijn de storm, die onder de socialisten opge stoken was naar aanleiding van zijn °e" groting, enigermate te doen luwen. Mr. Morrison verklaarde, dat het cnt'®K® ogenblik voor de socialistische bewegin» gekomen is, en dat de politiek van sociale diensten niet verder kan worden - keld zonder een financiële en miaucic. - haasten, even ernstig als di De gre^s der belastingheffing^ bereikt Zijn rede volgde P van va^ver. critiek, vooral van de.^nzetting en die emgmgsleden Zijn die veertig mi_ van Sir Stafford d socialisten tot nuten sprak - afgestemd. Echter, of- nadenken te hebben SbUk atmogfeer schoon .voor tiger is, het lijdt toch ongetwijfeld vooral in kringen der geen en, de strijd tegen de poli tiek wan Sir Stafford nog geenszins is g6rteavoórnaamste oppositie kwam giste ren van Mr. Mark Hewitson, een der leidende figuren in de grote Britse vak vereniging der gemeentearbeiders, welke meer dan 1 millioen leden telt. Eerst op de bijeenkomst van socialistische parle mentsleden gisterenmorgen, die 2'A uur duurde en door de meeste leden van het kabinet bijgewoond werd, en daarna op nieuw in het parlement, dreigde hij de regering, dat de leiders der arbeiders niet langer de eisen tot hogere lonen zul len kunnen onderdrukken en dat deze begroting het leven onmogelijk maakt voor een groot deel der arbeiders. Hij waarschuwde de regering, dat indien deze geen hulp verleent, de arbeiders zullen vechten. Sir Stafford Cripps legde er alle na druk op, dat °P geen andere wijze dan in de begroting voorgesteld is, verder geld zal kunnen worden gevonden. Hij zeide, dat het onmogelijk was, grote be zuinigingen in te voeren. Het voorstel, dat uitgespaard zou kunnen worden op de verdediging, vond nergens enige bij val Maar het socialistische weekblad de „New Statesman", zette vanmorgen uit een, dat dat de enige manier zou zijn. om de financiële positie draaglijker te maken. Mr Morrison deed uitkomen, dat het kabinet in zijn geheel achter de kanse lier van de schatkist staat en ook mr. Bevan, een der meest links staande le den van het kabinet, heeft krachtig de kanselier van de schatkist gesteund. De waarschuwing van mr. Morrison, dat een uitdaging aan ce kanselier zou neer komen op een uitdaging aan de regermg in haar geheel, heeft nief nagelaten in druk te maken op de parlementaire fractie en haar tot nadenken te stem men. Algemeen is men intussen van oor deel, dat de crisis-stemming, ondanks de verbetering in de politieke situatie, nog geenszins tot het verleden behoort. Afgewacht moet worden, in hoeverre de uitlatingen van Mr. Hewitson weer- spicg ld zuilen worden door de offi ciële vakverenigingspolitiek. Men moet in aanmerking nemen, dat vakvereni gingsvertegenwoordigers in het parle ment steeds behoord hebben tof de Heden zijn te Annecy voor de derde maal de landen bijeengekomen, welke deelnemen aan de algemene overeen komst inzake tarieven en handel. Op 11 April* a.s. na de bijeenkomst van de verdragsluitende partijen, welke heden werd geopend, zullen te An necy wederom tariefonderhandelingen aanvangen, welke ten doel hebben het aantal partijen bij de algemene overeen komst te vergroten. De Nederlandse delegatie, welke aan de besprekingen te Annecy zal deelne men staat onder leiding van dr. H. var, directeur van de buiten- - Blankensteiti, krachtigste partijgangers van de rege- Jandse economische betre'.kingen van het ring by vorige crises. ministerie van Economische Zaken. (Van onze Utrechte redacteur). Voorkomen is beter dan g®nbran_ Dat geldt ook ten aanzien van den. De blussingstechniek moge n geperfectionneerd zün, gevaren b J by een brand altijd bestaan, voor senlevens en grote materiële scha Het verstandigst is daarom zoveel BO geiyk voorzorgsmaatregelen te nemen, om brand te voorkomen of om b'J een eventuële brand, verzekerd te zijn, dat het element gevaar zo gering mo- geiyk is. Zo denkt men er ook in brandweerkringen over en in Utrecht werd door de Ned. Technische Unie een speciaal symposium aan het vraag stuk van het gevaar tegen brand ge- wyd. Nu is het merkwaardig, dat wij er in tussen wel in geslaagd zijn calamiteiten als schipbreuken en treinongelukken te voorkomen, d-och dat grote branden nog vaak uitbreken, merkte de voorzitter dr. ir M. D. Damme in zijn openingswoord op. Tocli is het zaak, gezien vaak het verlies aan mensenlevens en van grote economische waarden bij een brand, dat getracht wordt ook dit kwaad onder de knie te krijgen. De overheid heeft in dit opzicht een taak maar het particulier initaitief kan daarbij niet ontbreken. Verheugend was daarom d-e aanwezig heid van mr. Mijnlieff, vertegenwoordi ger van het ministerie van Binnenlandse Zaken, die op zijn beurt zijn voldoening uitte over liet initiatief tot dit sympo sium. De heer Mijnlieff noemde verder enige cijiers, die duidelijk demonstreer den, hoe machtig de „rode haan" nog is. In het afgelopen jaar werd voor 40 millioen gulden door brand vernield, terwijl voor 100 millioen economische schade ontstond. In geld uitgedrukt be liep de schade aan gebouwen in de ja ren 1947 en 1948 4 pet van de uitgaven voor de wederopbouw De directe brand schade die aan de industrie werd toege bracht. was in de jaren 1947 en 1948 respectievelijk 8V2 Pc~- en 1 Pct- van de totale industriewaarde. ra!,ra"dirhgheid is dus gewis een natio p^ol?le?m- Nog te veel heerst de me brandweer alleen een in stituut is dat zich met blussen heeff bezig te houden. Gisteren is te Hoofddorp, na een ziekte van enige dagen, overleden Opa Kooy de oudste inwoner van Nederland Ooa Kooy, die 7 M a a r tjI de Ie ef 11 j d van 104 iaar bereikte, had neBen kinderen en mSr dan 100 klein- en achterkleinkin deren. Hoewel dit boek een zeer diepgaande studie is van leven en werken van onze H. Vader, dus op zich allerminst lichte lectuur, zou men het 't liefst van de eerste tot de laatste bladzijde zonder on derbreken doorlezen Zowel door stijl als inhoud boeit het ongemeen, van alinea tot alinea ontplooit zich voor onze geest het machtige en indrukwekkende levens beeld van onze Summus Pontifex, die met doelbewuste leiding de Kerk door een der felst bewogen perioden van haar geschiedenis, van de gehele wereldge schiedenis stuurt. Mgr. dr. Jan O Smit heeft zijn boek in twee duidelijk afgescheiden delen op gezet. 's Pausen levensgang tot op de dag der plechtige kroning, en vervolgens 's Pausen pontificaat. De overgang ligt in een hoofdstuk over de persoonlijkheid van de H. Vader. Terwijl het eerste deel natuurlijk bo venal historisch is, is het toch geenszins een aaneenschakeling van data en feiten Integendeel zien wij ook hier al de pro videntiële ontwikkeling van een gehele persoonlijkheid, die in Gods ondoorgron delijk raadsbesluit voorbestemd is en ge vormd wordt om het hoogste ambt in Christus' Kerk te vervullen Zelfs zij, die naar aanleiding van het feit, dat een Pauselijk staatssecretaris oijna ïoóit de overleden Paus opvolgt, meenden '01 vreesden) dat kardinaal Pacelli in het conclaaf was uitgeschakeld, zagen in hem een papabilis van uitgelezen gaven. En het heeft ten slotte niemand verwonderd dat kardinaal Pacelli reeds op de eerste dag van het conclaaf met alle stemmen der andere kardinalen op Petrus' Stoel werd verheven. God zelf had Hem daar heen geleid. Het tweede deel heeft, we zouden wil len zeggen, een meer dogmatisch karak ter. De volheid van het apostolisch ambt, de Goddelijke leiding van de H. Geest zijn over een mens neergeuaald; Hij ver vult in de Kerk met haar veelvuldige aspecten van een boven-natuurlijke ge meenschap midden in de natuurlijke sa menleving het stedehouderschap van Christus. Uitvoerig wordt het pontificaat van Pius XII beschreven :n Je volgende hoofdstukken: Kerkleraar (een prachtig overzicht van alle Encyclieken van de H. Vader), Opperherder, Vredesheraut, Rechtsbeschermer (waarin o.m. in de oorspronkelijke tekst en in vertaling zijn opgenomen het telegram van Z. H. de Paus aan H.M. Koningin Wilhelmina bij de schending op 10 Mei 1940 van de on zijdigheid van Nederland, het antwoord van H.M. de Koningin er de telegram- men van de Paus aan de staatshoofden van België en Luxemburg). Defensor Oi- vitatis (beschrijvende alles, wat de H Vader, Romano di Roma, deed om de Eeuwige Stad voor verwoesting door bombardementen en strijd te behoeden, om te voorkomen, dal zij een tweede Sta lingrad zou worden), Weldoener der mensheid, Missionnaire bezieler, Leer meester der volken en Sociaal Hervor mer. De rijkdom aan gedachten en inspiratie de schrijver laat zo veel mogelijk de H. Vader zelf aan het wooru welke uit deze hoofdstukken opwelt, is over weldigend. Er is practisch geen terrein der menselijke activiteit, dat er niet, en met welk een kennis van zaken!, in oe- sproken wordt. De ingewikkeldste gees telijke en wetenschappelijke problemen vonden hun plaats naast het eenvoudige, maar o zo diepe woord 'ot de jongge huwden of tot le jeugd. Maar steeds op recht de Vader der Christenheid, lerend, bemoedigend, troostend tot ijn kinderen onverschillig of zij Hem erkennen of niet. Maar als men de toespraken van de Paus, zelfs in de belangrijkste uittrek sels, aandachtig en met liefde leest, be seft men, oe allen, die de H. Vader ho ren, getroffen worden; hoe in hen het t ustzijn ontwaakt dat it -en and ore wereld to, hen gesproken worft, een wereld van zuiver geestelijke waarden. In de hoofdstukken, welke meer de mens in de Paus beschrijven: De Paus woning, Persoonlijkheid in het Vader huis en 's Zomers buiten, worden we vaak ontroerd door de eenvoud van de Paus. De schrijver heeft zelfs elke schijn van het in dergelijke boeken zo gevaar lijke byzantinisme weten te vermijden, een verdienste, waarvan de betekenis voor een juiste karakterisering van '!e beschreven figuur niet hoog genoeg san worden „a ïgeslagen. Wij noemden in de aanvang het boek van mgr dr. Jan O. Smit Let Neder landse standaardwerk over Z. H. Paus Pius XII. De uitgever T. J. Romen en Zonen te Roermond heeft het, rijk ge ïllustreerd, in een daarbij passend, kost baar maar waardig kleed gestoken, zo is het geheel geworden een werk, dat in geen bibliotheek, zo mogelijk ook in geen huisbibliotheek mag en zal ont breken. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Bij de verkiezingen van 1946 bekwam de afzonderlijk ais candidaat in het ar rondissement Charleroi optredende sena tor baron de Dorlodot 200000 vooi keurstem men. De Dorlodot is Katholiek doch gaf juist de vraag hoe de twee regeringspar- t\;en in de eerstkomende weken tegen over elkaar zulen staan. Gisteren deed zich in dit opzicht weer iets Karakteris tieks voor. Als conclusie op een comir u- nistische interpellatie, die als doel had, indirect de koning te treffen (omdat de procureur-generaal weigerde een dossier er toen de voorkeur aan wegens wrijving openbaar te maken betreffende het op- met de CVP zich niet in deze partij te laten inlijven. Met het oog op de a.s. verkiezingen 'werden thans tussen de CVP en De Dorlodot onderhandelingen gevoerd met het doel samen een kartel tevormen. De piaatsaanspraken op de lijst waren van de zijde Van De Dorlodot echter van zodanige aard. dal zij niet door de CVP konden worden aanvaard. De Dorlodot besloot dan met onafhanke lijke lijsten op te treden. Mij zou die echter j treden tijdens de oorlog van een secreta ris van de koning, die na onderzoek overigens geheel vrijuit was gegaan) moest over en motie van vertrouwen in de regering worder, gestemd. Deze werd goedgekeurd me 95 (katholieke) tegen 88 (socialistische, liberalen en communis tische) stemmen. De socialisten stemd°n dus tegen de door hun voorman Spaak gepresideerde regering. Zelfs een Waals socialistisch minister niet alleen doen maar met andere meu- nam een dubbelzinnige houding aan, door we groeperingen. Deze laatste heten o..a De Nationalt Groepering, De Partij van de Middenstand, De Belgische Patriotten, De Liberale Koningsgezinden e.a Al de ze groepen zullen strijden onder de ver moedelijke naam van grondwettelijke unie. Het is de bedoeling van deze unie, zowat over geheel het land candidaten te stellen. Gaat dit initiatief door. dan zal dit grotendeels ten koste van de katho lieken zijn, hoewel van nu af aan reeds kan voorspeld worden, dat een dergelijke partij in het Vlaamse land weinig succes zal hebben. Nog steeds is niet uitgemaakt wanneer de verkiezingen eigenlijk zul len plaats hebben Wegens de herhaalde buitenlandse reizen van Spaak wordt het wei Juni voor zij zouden kunnen gehou den worden. Er zijn in de Wetstraat thans personen die beweren, dat als zich geen onver wachte scheuring in de regering zelf tussen katholieken en socialisten voor doet, de verkiezingen zelfs tot de nor male datum dat is October zouden Kun nen verdaagd worden. Het is nu echter „Pastor Angelicus, Paus Pius XII", door mgr. dr. Jan O. Smit. J. J. Ro men en Zonen, Uitgevers Roermond en Maaseik. w De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Koude nacht met op sotnmlg?j„u gen de wind beschutte plaatsen te nachtvorst. Overdag wisselend bewolkt en slechts enkele verspl; H optredende buien. Langs de wa deneilanden aanvankelijk krachtige, overigens meest matig» wind tussen Noord en West. Onge veer dezelfde temperatuur als van daag- K 18 Zaterdag 9 April: Zon op 5.S8 uur, onder 19 26 uur; maan op 14.1» In vliegende storm en stromende reS®n stonden gistermorgen aan de onderzee- bootbasis in de Waalhaven velen, u geen plaatsje meer konden vinden in ae messroom van het marinewoonsemp „Castor", op de kade te wachten op °e aankomst van de onderzeeërs „O 24 en „Zeehond", die na een reis van zes maan den naar West Indië in de thuishaven terugkeerden. Omstreeks kwart voor elven stak de „Zeehond" zijn neus de Waalhaven bin nen en tegen elven meerde het slanke grijze schip aan een der steigers, onder de vrolijke klanken van de mariniers kapel. Kort daarop arriveerde ook de „O 24". Deze koos ligplaats naast het eerste schip. De commandant van de onderzeeboot basis, kapitein ter zee, A. Molenaar en j n ,™in8 Meinesz, die de reis van t "k mede heeft voorbereid, waren ter begroeting op de kade aanwezig. De ™"^™andant der zeemacht in Nederland, ^Va<;ht J- J- L- Willinge, was 7an Holland aan boord „egaan, om de thuisvarenden als eerste te verwelkomen. Tot half Februari werd in de West-ln- dische wateren met Hr. Ms. „Van Kinsbei- gen" en „Van der Zaan" geoefend Daar na vertrok men voor veertien dagen naar Paramaribo. Tijdens dit gedeelte van de tocht bevond prof. Vening Meinesz zich aan boord van de „O 24", i. v. m.'de waar, nemingen, die gedurende de gehele reis aan boord werden verricht. an Paramaribo uit ging ieder schip ruk De °Pdracht van de „Zeehond" het zgn. „SchnorkeT'-apparaa* (tegenwoordig jn goed Nederlands „snul n) is uitgerust, luidde om WoÜ dagen lanS onder water te blijven wtferianH°0r de eerste maal was dat een Nederlandse onderzeeër deze proef zou wagen. Vijf dagen na het vertrek uit Sn riname, buiten het stroomgebied bij 'ie kust van Zuid-Amerika, dook de „Zee hond onder, om 1400 mijl verder, bij de Azoren, weer boven water te komen. Het doel hiervan was, behalve een grootscheepse oefening met de „Snuiver". om het uithoudingsvermogen van de be manning te toetsen. Voor de proef begon heeft de aan boord aanwezige officier van gezondheid de bemanning onder worpen aan dezelfde proeven, die bij de keuring voor vliegers worden genomen Deze proeven werden herhaald enige da gen voor het schip weer boven kwam. De index-cijfers bleken toen iets gedaald te zijn, doch de bemanning heeft deze proef voor honderd percent doorstaan. Ei werd slechts een weinig geklaagd over hoofdpijn en slapeloosheid, doch zowel physiek als psychisch bleek niemand nada lige gevolgen te hebben ondervonden. De „Zeehond" en de „Dolfijn" zijn tot nu toe de enige schepen, die met de „Snuiver" zijn uitgerust; de „TijgerbaaT en de „Zwaardvis" zullen er binnenkort mee worden verrijkt. zich van stemming te onthouuden. De po litieke situatie r hier dus, zoals men ziet nog steeds zeer verward. Luitenant-Generaal Leonid Roedenko, een der sovjet-Russische getuigen in het proces-Kravchenko is in ongenade ge vallen, zo schrijft het met Britse licentie werkende Berlijnse blad „Mittags Echo". Generaal Roedenko zou worden ver weten, dat hij niet in staat is geweest, tijdens het proces te antwoorden op de door Kravchenko geuite beschuldigingen en dat hij de zaal verlaten had. zonder antwoord te geven. Zijn huis in een Moskouse buitenwijk zou reeds overgedragen zijn aan een an dere generaal, zegt het blad. Volgens een mededeling van de E. C. A. zal het dagrantsoen voor de bevolking van West-Europa in het tweede jaar van het plan-Marshall vermoedelijk ver be neden de vooroorlogse kwalteit liggen, doch wat de hoeveelheid betreft niet veel daar beneden blijven- In de mededeling wordt gezegd: „Wan neer de productie in West-Europa goed is, zal het voedselverbruik in het jaat 1949-1950 waarschijnlijk met ongeveer 2700 calorieën per persoon per dag over eenkomen. hetgeen nog altijd iets min der is dan vóór de oorlog en ook 15 tot 20 pct. kleiner dan het Amerikaanse ge middelde. Vergeleken met voor de oorlog, zal voor het merendeel der bevolking in de Mars hall-landen het dagrantsoen, wat vlees, zuivelproducten, vetten en oliën betreft minder groot zijn' Bij de familie van de weleerw. pater C. W. Juffermans te Leiden is bericht ge komen, dat hij is benoemd tot vicaris- generaal van het bisdom Tororo. Father Juffermans van de Congregatie van Mill Hill vertrok 30 Sept. 1946 voor de tweede maal naar zijn missie in Uganda en was tot nu toe rector van het Groot- Seminarie te Ggaba in Brits Oost-Afrika, Het niet de eerste maal, dat het „rechterbovenhoek kwartet" in veront waardiging de waarheidsverkrachling ja „De Waarheid" te lijf gaat; in de afge lopen dagen hadden Kenk van der Maze en Roerganger het over de door het CPN- orgaan gepleegde jeugJ-iergiftiging, Ana lyst had het over de giftige „Waarheid" tout court en wij moeten het hier hebben over de door genoemd blad gepleegde sportvergiftiging. Eigenlijk zou elke „bovenhoek" van alle zes dagen in de week wel kunnen ingaan op de giftige onwaarheden van „De Waarheid", ware het niet dat genoemd blad eigenlijk te zelden serieus kan wor den genomen. Meestal ligt het gif er te dik op dan dat het lezers met een klein beetje hersens niet zou opvallen. Enige recente „Waarheid"-stunts waren echler dermate bedriegelijk en geraffineerd, dac zij noodzakelijkerwijs onzerzijds een even spontane als overwogen rechtzetting uit lokken. Nu heeft ..De Waarheid" haar gif ook over de sport gestrooid; en al mijden wij het liefst het blad „De Waarheid", thans moeten wij met een sportbijdrage 'net voetspoor van onze collega's in hun kruis tocht tegen de onwaarheid van „De Waa-- heid" volgen, wat evenzeer een toevallig heid is als een noodzakelijk gevolg van het communistisch gestook aan de lopende band en op alle fronten. „De Waarheid" dan is bij Abe Lenstra naar binnen gestapt, echter zonder zich als „De Waarheid" aan te kondigen. De verslaggever of althans degene die daar voor doorging vroeg aan Abe of hij de oorlog verafschuwde. Ja allicht, -welk fatsoenlijk mens doet dat niet- Abe ver telde langs zijn neus er nog bij wat hy dacht van de communistische oorlogsma chinaties; maar dat hoorde de bezoeker nietWel vroeg hij daarop, of Abe dus per se vrede wilde. Ja, natuurlijk alweer. Nu wordt er binnenkort te Parijs een Congres voor de Wereldvrede gehouden, een communistisch congres, dat de com munistische ideeën over wereldvrede <d. w. z. alle landen broederlijk verenigd on der de Sovjet-knoet) zal manifesteren. Niet iedereen weet wat er precies met dat Congres aan de hand is. Ook Abe niet. Een vredescongres heeft een schone naam en zo tippelde de Fries er in toen men hem vroeg of hij voorstander was van dit congres. Gevangen in een met gif bestreken valstrik. Lenstra is geen communist, heeft geen communistische neigingen en is ook be slist geen voorstander van genoemd con gres nu hij weet wat voor een congres het is- Wel is hij het iddbl van de Nederland se voetbaljeugd. Vandaar de strik die „De Waarheid" spande, vandaar het zwaar opgehaald bericht compleet met foto op de voorpagina. Het is zwaar vergif om van een figuur als Lenstra te suggereren (in strijd met de waarheid) dat hij communistische ideeën zou hebben. Dit vergif hanteert „De Waarheid". Zij vergiftigt de sport door haar te misbrui ken voor misleidende propagandastunts. Zij vergiftigt ook de jeugd die Lenstra bijna vereer*. „De Waarheid" zal niet schromen, deze met gif bestreken valstrikken te span nen rond nog meer prominente sportfi- guren. Contact met „De Waarheid" betekent risico van vergiftiging. De sportbonden, verenigingen, en sportlieden moeten zich maar eens bera den, op welke wijze zij dit risico kun nen vermijden. SUPPORTER. Nadat Woensdag 8 van de 14 leden van de bestuurscommissie der V N-- assemblee zich hadden uitgesproken vóór het opnemen van het proces tegen kardi naal Mindszenty en dat tegen de Bul gaarse predikanten op de agenda der algemene vergadering, is het gisteren tot een stemming gekomen. Met 11 tegen 2 stemmen en 1 onthouding werd be sloten aan het verzoek van Bolivia te voldoen De Sovjet-unie en Polen stem den tegen, terwijl Perzië zich onthield. De Russische gedelegeerde, Jacob Ma- lik, trok fel van leer tegen dit besluit. Zijn beweringen en beschuldigingen vooral aan het adres van de V. S- waren geheel en al „als gebruikelijk" voor de sovjet-gedelegeerden. Het enige lichtpuntje in zijn betoog was, dat vol gens hem de hele wereld blij en dan-k- baaj- moest zijn, dat Hongarije en Bul garije zo flink waren geweest „deze oorlogsstokers en misdadigers1" op te sluiten en „hun duistere plannen" te ontmaskeren. Opgericht is de stichting „Onze Koninklijke Militaire Kapel". Deze stich ting stelt zich ten doel de betrekkingen tussen het Nederlandse volk en de Ko ninklijke Militaire Kapel nauwer aan te halen. In het bestuur der stichting heb ben o.m. zitting de oud-minister van Oorlog, mr. dr- L- N. Deckers en de oud commandant veldleger, luitenant-generaal b.d. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. De Russen hebben het verbod op de westelijke mark In Berlijn gedeeltelijk opgeheven met de door hen gecontroleer de spoorwegen te machtigen, de weste lijke mark aan de stations in de weste- lijke sectoren van de stad aan te nemer. Deze stap volgde kort op het bijwonen door hoge Russische officieren van een Amerikaanse receptie, voor het eerst se dert de Russen de blokkade tegen Beriyn instelden. De recherche van het bureau Mosplein in Amsterdam-Noord is ook gisteren de hele dag bezig geweest met het onder zoek van de moord, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag is gepleegd op de vrouw wonende Ln Tuindorp Oostzaan in Amsterdam-Noord. De resultaten van dit onderzoek houden sterke aanwijzin gen in tegen de 30-jarige vroegere echt genoot van de vrouw, aanwijzingen die van dien aard zijn, dat de man, beschul digd van moord, subsidiair doodsla?, Zaterdag voor de officier van justitie 'e Amsterdam zal worden geleid. Hij houd, inmiddels hardnekkig vol, de moord niet te hebben gepleegd. De Haagse rechtbank heeft de twee gebroeders H. uit 's-Gravenhage, die geen gevolg hadden gegeven aan de op roep om voor de lichting 1948 medisch gekeurd te worden, beiden tot een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld. De cis luidde 10 maanden De zaak tegen de vader, die de jon gens had verboden zich te laten keuren, werd voor onbepaalde tijd aangehouden. De Amerikaanse minister van Land bouw heeft aan het Congres een radicale wijziging van het systeem van steun verlening aan de landbouw voorgesteld- Hij wil het traditionele systeem van prijssteun op basis van pariteitspnjzen laten vallen. Hiervoor in de plaats wil hij een „inkomens-steun standaard in voeren, welke gekoppeld is aan het ge middelde van de koopkracht, welke de boeren gedurende de laatste tien jaren aan hun ontvangsten ontleenden. Op basis van deze standaard zou de regering dan aan de boeren prijsonder steuningsleningen, aankoopovereenkom sten, betaling van de productie en directe aankoop ervan aanbieden als maatregel tot ondersteuning van de landbouwprij zen. Producenten van bederfelijke voe dingsmiddelen zouden rechtstreeks van de staat betalingen ontvangen. Aan het nieuwe voorgestelde systeem is gekoppeld een controle over de be bouwde oppervlakte en de verkoop der producten. Volgens dit programma zou het niveau van de prijssteun in vele gevallen ho ger komen te liggen, dan het niveau, dat gesteld is op 90 pct. van de pari- teitsprijs. Het prijsniveau, waarop bij het nieuwe systeem steun zal worden verleend bedraagt voor tarwe 1-88 (bij 90 pct. van pariteitsprijs was het 1.95:: voor mais 1.46 (1.42)- voor katoen 27.99 (27.45); lijnzaad 4 30 (3.741 en voor wol 49.8 (40.5)- H. M. de Koningin heeft gisteren in het paleis aan het Lange Voorhout ont vangen dr. J. -I. van Royen, vertegen woordiger van Nederland in de Veilig heidsraad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1