West-Duitsland republiek als federale y Acht landen vragen en krij gen steun van Amerika W eerbericht Indonesië weer in de assemblee Londense verkiezingen door Labour verloren BISSCHOP VIERT ZILVEREN JUBILEUM NIEUWE STOF op de markt Militair bestuur wordt vervangen door Hoge Commissie Nederlands gedelegeerde: Gevaar voor Batavia-conferentie „SPOOKTREIN" Marshall - program Jangtse-offensief grootscheeps ingezet DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN S,uLv*enirShM^ «K. M. Textielgroep vraagt puntenaanwijzing Deserteur als vuiir- vreetster Eerste reactie op „soberheidsbegroting daverde door Meppel volledig goedgekeurd LAGEN in de parochie door hem als jong priester gesticht A.s. parlem ent seinde in België Nylon tex veroorzaakt revolu tie 71ste JAARGANG ZATERDAG 9 APRIL 1919 No. 20898 De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben gisteren te Washington overeenstem ming bereikt inzake alle Duitse kwesties. Zij hebben een bezet tingsstatuut voor West-Duitsland goedgekeurd, dat de bevoegd heden van de bezettingsautoriteiten na de instelling van een Duitse federale republiek- bepaalt. Het accoord werd reeds door Bevin, Schuman en Acheson getekend. VOOR HET VADERLAND GEVALLEN En nog wel vóór Pasen Een telegraphisch overgebrachte opname van de drie mogendheden-conferentie te Washington. V. I. n. r. Dean Acheson, Ernest Bevin en Robert Schuman. MORGEN OVERWEGEND I DROOG WEER Naar in een deel onzer editie van gisteren gemeld, heeft de Amerikaanse regering formeel toegezegd, het Congres te zullen verzoeken om militaire en financiële steun ter herbewapening van de vijf landen der West-Europese Unie. Voor Noorwegen, Denemarken en Italië geldt hetzelfde. De Amerikaanse regering deed deze belofte in antwoordnota's op dringende verzoeken om militaire steun van de acht landen. In deze nota's worden de acht verzocht, gedetailleerde opgaven van bun militaire behoeften voor 1948-'49 in te sturen. De bestuurscommissie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft met 11 stemmen vóór, 1 tegen en 2 ont houdingen besloten de Indonesische kwestie op te nemer op de agenda van de Algemene Vergadering, die op het ogenblik in Lake Success bijeen is- België stemde tegen en Engeland en Frankrijk Waren de landen, die zich onthielden van stemming. Het vvas ,]e vertegenwoordiger van India, die er in de bestuurscommissie gisteren op aandrong. „Deze kwestie is van vitaal belang voor millioenen mensen in Zuid- Oost-Azië", zo verklaarde hij. LOCOMOTIEF EN VIJFTIEN WAGONS TE WATER KLOKKEN LOPEN NIET GELIJK MGR. BROWN DE VRIEND VAN ZUID-LONDEN REPUBLIKEINEN TERUG NAAR DJOKJA? Mr. Oud bespreekt mogelijk heden op V.V.D.-vergadering NANKING VAN DRIE KANTEN BEDREIGD DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam- De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 °er kwaï taal, f 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST- TESSER O.P. LEO J- M- HAZELZEI^ Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per mjiiimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat: 1. De tekst van een bezettingsstatuut in een nieuwe en eenvoudiger vorm is goedgekeurd en aan de Duitse parle mentaire raad te Bonn zal worden toe gezonden. 2. Overeenstemming is bereikt in^a de grondbeginselen van de uitoetenu der geallieerde bevoegdheden en je antwoordelijkheid en dat richtlijne het gezamenlijke controle-orgaan vaJ t_ drie bezettingsmogendheden zijn 8 3 De'ministers van buitenlandse zaken hebben bevestigd en goedgekeurd reeds te Londen besProke"1inE, Van eenkomsten inzake de ontmante g fabrieken en de instelling vi?L,eebied. ternationaal orgaan voor het «o= s een Duitse' 4 Met de instelling van federale republiek het mH.ta.r als zodanig zal ophouden de en de functies van het Se nde aard zag voornamelijk van lu zullen worden. streekc od te treden of instructies aan de Duitse autoriteiten te geven. De be voegdheid op dit f*?d «1 everiwel, be halve wat betreft de veiligheid, zeer beDerkt^zijn en de rechtstreekse uitoefe- nina van de macht door de geallieerden d ent natuurlijkerwijze geleidelijk te worden uitgeschakeld. 6 Aangenomen wordt, dat de Duitse federale republiek over een afzonder- liike bi-laterale E C.A.-overeenkomst zal onderhandelen met de Ver. Staten en als een volledig lid zou deelnemen aan de organisation voor Europese economische samenwerking, waardoor zij een verant woordelijke partner in het Europees- herstelprogram zou worden. In het communiqué wordt voorts ver klaard, dat het bezettingsstatuut nadere definities zal geven van de bevoegdhe den, die de bezettingsautoriteiten na de instelling van een Duitse federale repu bliek zullen behouden nadat het bezet- De regering maakt bekend, dat tnt haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: van den Berg, uit Velp sold. H. Lovink, uit Zelhem, le lt P. Mol, uit Amstelveen; korp. Untied, uit Groningen. w Gesneuveld 27 Maart: sold- de Maat, uit 's-Gravenhage; s°m. P. Smulders, uit Leende (N.Br.). Gesneuveld 28 Maart: sold- K. Aartsma, uit Engwierum (Oost- dongeradeel). Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 18 Maart: vermist sedert 28 Februari: Soend. sold. 2e kl. inf. Kosadi; Soend. sold 2e kl inf. Marjani; Soend. militie sold. Soebandi Gesneuveld 21 Maart: Man. korp. inf S Maelensun; Tim. sold. 2e kl "inf. A. Moa. Gesneuveld 22 Maart: Amb. sold, ie kl. inf- O- Leatemia. Gesneuveld 23 Maart: Tim. sold. Ie kl. inf- J. Malelak; Jav. sold. Ie kl. inf. Marsddi. Gesneuveld 25 Maart: Jav. sold. Ie kl. inf. Boegel; Chin. sold, le kl inf Go Kiem Lam Gesneuveld 26 Maart: Man. sold. 1e kl inf C- Elias. AÏ deze K.N.I-L.-militairen wa ren afkomstig uit Indonesië Gesneuveld 29 Maart: sold, le kl. M. van Nispen, uit Breda. tingsstatuut een jaar in werking is. ge weest, kan het worden herzien. Drie geallieerde hoge commissaris sen, die buiten de bezettende troepen machten staan, zullen tezamen een ge allieerde hoge commissie vormen, die het hoogste geallieerde controle-orgaan zal zijn. In het communiqué wordt niet gezegd, dat het militaire bestuur van Duitsland zal beëindigd worden als de Duitse fede rale republiek zal zijn ingesteld. Wel verklaarde het dat met instelling van de geallieerde hoge commissie het militaire bestuur als zodanig zal worden opge heven en dat de militaire gouverneurs derhalve louter hoofd der bezettings strijdkrachten zullen zijn. Tegenover Reuter verklaarde Bevin, dat het thans aan de sovjet-unie is om te beslissen of zij in de oostelijke zone Wil deelnemen aan bet werk om een democratische regering in Duitsland te vormen door vrije verkiezingen. De snelheid en grondigheid, waarmee overeenstemming werd bereikt, heeft de meest optimistische verwachtingen over troffen Men is ervan overtuigd, dat de ondertekening van het Atlantisch pact de doorslag heeft gegeven, omdat hier door Frankrijk's veiligheid beter gega randeerd is dan ooit in de laatste 30 jaar, zodat vele Franse bezwaren zijn vervallen. Schuman toonde zich dan ook zeer te vreden over de bereikte overeenstem ming. Hij achtte deze niet onverenigbaar met een viermogendhedenaccoord en deelde Bevin's mening, dat het woord thans was aan de sovjet-unie om de eer ste stag in die richting te doen. Reuter's diplomatieke correspondent seint: „De volle betekenis van de over eenkomst kan het best worden gerea liseerd door het bericht, dat de Duitse deskundigen, die, naar verwacht werd, in Washington zouden achterblijven om de werkdetails van de door de minis ters bereikte overeenstemming uit te werken, besloten hebben zonder ver wijl naar Europa terug te keren". Waarnemers te Washington geloven, dat het mogelijk zal zijn binnen zes maanden verkiezingen voor een West- Duitse regering te houden, mits over de voorlopige grondwet spoedig overeen stemming wordt bereikt. Dr. Konrad Adenauer, president van de grondwetgevende vergadering, welke thans te Bonn bijeen is, noemde het te Washington genomen besluit ..het aan breken van een nieuw tijdperk in de na oorlogse geschiedenis van Duitsland en van Europa". Hij vond het thans nog noodzakelijker dan voorheen, dat „alle verantwoordelijke Duitse politici zich verenigen, teneinde spoedig een grond wet goed te keuren in een vorm, die voor de geallieerden aanvaardbaar is Het bestuur en de raad van bijstand van de vakgroep detailhandel in textielgoede- ren heeft op zijn op 8 April in Krasna- polsky gehouden vergadering, de textiel- positie van ons land en de mogelijkheid der opheffing van de textieldistributie be sproken. Unaniem waren alle geledingen van de detailhandel van oordeel, dat het drin gend gewenst is om de bevolking vóór Pasen vijftig textielpunten toe te wijzen. De opheffing van de textieldistributie achtte men zeer wel mogelijk zonder dat de volksbelangen geschaad worden. Be sloten werd een telegram in deze geest aan de minister van Economische Zaken te zenden. Donna Delbert, die sedert drie jaren in talrijke Engelse music-halls optrad aLs waarzegster en vuurvreetster is te New castle aangehouden. Zij heeft bekendde soldaat John H'illte te zijn, die uit het Amerikaanse leger is gedeserteerd. Een officier van de Amerikaanse basis te Burtinwood is Hill komen afhalen en heeft verklaard, dat hij. nadat zijn haar zal geknipt zijn, opnieuw dienst zal moe ten nemen. T De verwachting van heden- tot t morgenavond luidt: Koude, tamelijk heldere nacht, X met afnemende Noord-Westelijke wind en plaatselijk nachtvorst. X Morgen overdag: Overwegend droog weer met later van bet Wes- J ten uit toenemende bewolking. Ma tige,- geleidelijk naar Zuid-Wést X krimpende en langs de kust tot krachtig toenemende wind. Minder koud dan vandaag. Zondag 10 April: Zon op 5.56 uur, onder 19.28 uur; maan op 15.47 uur, onder 5.15 uur- Maandag 11 April: Zon op 5.54 uur, onder 19.30 uur; maan op 17.19 uur, onder 5 29 uur. Volgens niet-officiële schattingen zou den de landen in de eerste 12 maanden 1.250 millioen dollar nodig hebben. Voorts zal de Amerikaanse regering het Congres verzoeken, Italië, Denemarken en Noor wegen naast het verschaffen van Ame rikaanse militaire uitrusting ook finan ciële steun te verlenen om hun eigen wapenproductie te vergroten. In een verklaring, die gelijktijdig met de nota's werd uitgegeven, drong de Amerikaanse minifeter van buitenlandse zaken, Dean Acheson, aan op de voor ziening van de landen van het Atlantisch Pact en zekere andere landen w.o. Griekenland en Turkije met wapens en uitrusting. Hij verklaarde, dat de vei ligheid en vrejle van de V, S. noodzake lijkerwijs rusten rn de veiligheid en vrede van de gehele democratische we reld. Acheson achtte het feit, dat de landen van het verdrag van Brussel hun verzoek om militaire steun als groep hadden op gesteld en ingediend veelbelovend voor de toekomstige succesrijke totstandko ming van een gemeenschappelijk defen sieprogram voor het Noord-Atlantisch gebied. Ten slotte wees Acheson erop, dat de De voorzitter, de Australiër, dr. Her- bert Evatt, stelde voor de Nederlandse gedelegeerde eerst een verklaring te la ten afleggen alvorens hierover gestemd zou worden. Direct stuitte dit op tegenstand van de Rus, Jakob Malik, die meende dat dit een inbreuk op het reglement zou betekenen rn de bestuurscommissie zou maken tot een orgaan met een discussiemogelijk- (Telefonisch van onze Londense correspondent) Bü /je verkiezingen voor de graaf schapsraden in Engeland waarvan de resultaten Settle Tabour? partH een gevoelig; tegenslag gehad, paiti) een ge graafschap Lon- in het bijzonder .n het g den cn ook in het de graaI. en tot Groot-Londen meer schap Middlesex, waar z j ;en derheid had van vier din 40 stemmen minderheid van meer dan toestand Het merkwaardigste is 0 ont_ welke in het graafschap Londen slaan is. Daar had de labourpaitU zetels, de conservatieven hadden de liberalen 2 en de communisten Thans hebben de conservatieven zetels gewonnen en de lab our par 1.1 verloren, zodat in de nieuwe raad z ting hebben 64 labours en 64 conser vatieven, benevens een enkele liberaa De twee grote partijen zijn dus in Se' iijke kracht vertegenwoordigd, waarduo oe eigenaardige toestand ontstaat, da de liberale partij, die in de Londens raad thans één man sterk is, op de wip maal 99 heid, die even groot zou worden als in d. Veiligheidsraad zelf. Verder merkte Malik nog op, dat de conferentie te Batavia er een was tussen gevangenen en bewakers. Toch kreeg de Nederlandse gedelegeer de, jhr. mr. J. W. M. Snouck Hurgronje, het woord. Hij zeide o.a.: „Mijn land doet een beroep op de commissie de Indonesi sche kwestie niet op de agenda te plaat sen. De Veiligheidsraad heeft een weg aangegeven, die mogelijk en wij hopen het tot een oplossing van het probleem zal leiden. Wanneer de Assemblee thans een dis cussie begint, zou dat een inmenging betekenen juist op het moment, dat de partij" besprekingen te Batavia openen. Het zou het succes van deze voorbereidende conferentie in gevaar kunnen brengen. Dr. van Royen is onderweg naar Ba tavia en wij hopen, dat de conferentie spoedig zal beginnen. Bespreking van de kwestie op het ogenblik zou de at mosfeer zeker vergiftigen en de par tijen onnodig tegen elkaar opzetten" ®',r, Alexander Cadogan (Engeland) verklaarde zich tegen plaatsing op de agenda en zei, dat de Assemblee diende af te wachten hoe de onderhandelingen t Batavia zouden verlopen. Zonodig kon het punt altijd nog op de agenda worden geplaatst. Eerder werd een voorste] om de kwes tie niet op de agenda te plaatsen verwnr- ren met 9 tegen 4 stemmen, bij één ont houding. Besloten werd de kwestie te verwijzen naar de politieke commissie, omdat het Indonesisch probleem beschouwd wordt als een belangrijke kwesae. {.„«Ir 71111 Dg conser- de partijen even sterkZJ iQ0 Q()0 vatieven hebben in totaal labour stemmen meer kregen ba inhrmr n.l. de conservatieven 1.526.000, 1.405.805, de liberalen 37.260 en de com munisten 26.666. De socialisten zijn thans voornemen door druk een „aangepaste druk zo al de conservatieven en liberalen zeg gen toch zeggingschap in de Londense raad, waar zij sinds 1934 in de meerder heid geweest zijn, te behouden. Dit zou hierdoor kunnen gebeuren, dat zij het recht hebben, een voorzitter te benoe men, die niet lid van de raad is, maar eenmaal benoemd zijnde, twee stemmen zou hebben, n.l. zijn eigen stem en, wan neer stemmen staken, de beslissende stem. De tegenslagen, welkt de labourpartij bij de raadsverkiezingen in en buiten Lond engeleden heeft, worden voorname lijk hieraan toegeschreven, dat de begro ting van Sir Stafford Cripps op het al gemene publiek en in het bijzonder op de socialisten zulk een ongunstige indruk gemaakt heeft. Of misschien is het juis ter te zeggen, dat niet zo zeer ae begro ting als wel de wijze, waarop Sir Staf ford deze toegelicht heeft, oorzaak is, komt te zitten. Dit is de eerste vejen van zich vervreemd heeft sinds 1895, dat in de Londense raad bei-|dat nij veien derlandse regering in geen geval kun nen bewilligen in een terugkeer naar Djokja? Er is geen enkele reden om het zo absoluut te stellen. Alles hangt hier af van .de voorwaarden, waarop en de omstandigheden, waaronder die terug keer zou geschieden. Onaanvaardbaar zou zijn een terugkeer als een souverei- ne regering, los van het federaal ver band der Verenigde Staten van Indone sië en het gezag der Nederlandse rege ring. Onaanvaardbaar zal voorts zijn een terugkeer, die niet gepaard gaat met een ondubbelzinnig bevel aan de zogenaam de republikeinse strijdkrachten om alle guerilla-activiteit te staken. Onaanvaard baar zal zijn een terugkeer zonder de volstrekte erkenning van Nederlands recht en plicht om, zolang de souverei- niteitsoverdracht aan de Vereniade Sta ten van Indonesië niet heeft praats ge had, voor de handhaving van orde en recht op het terrein der voormalige re publiek zorg te dragen. Als aan deze voorwaarden wordt voldaan, Is niet in te zien. dat de Nederlandse regering on trouw wordt aan hetgeen zij in de laat ste maanden herhaaldelijk als haar po litiek heeft uitgestippeld, indien zij de heren van Djokja de gelegenheid geeft zich mede als een voorlopige deelstaat te constitueren en met de regeringen der andere voorlopige deelstaten deel te nemen aan het overleg om de Ronde Tafel. Of de mogelijkheid tot een dergelijke oplossing aanwezig is, zal kunnen blij ken op de preliminaire conferentie te Batavia". nota's niet dienen te worden opgevat als een „prijseitiket" op het N.-Atlantisch Pact. De nota's, zo zeide Acheson, on derstreepten de bereidheid van ieder land, te doen wat het kon om zichzelf en anderen te helpen in de gemeenschap pelijke zaak. Voorts werd er in erkend, dat aan het economische herstel voor rang moet worden verleend. De secretaris-generaal van de perma- nrtite commissie van. het verdrag van Brussel heeft gisteren het volgende com muniqué uitgegeven: De ministers van defensie van Frank rijk, Groot-Brittannië en de Benelux- landen vergaderden op 7 en 8 April te 's-Gravenhage en hebben een verdedi gingsplan voor West-Europa goedge keurd en besluiten genomen over de maatregelen, die elk der vijf mogend heden za) moeten treffen om het plan doeltreffend te maken. De ministers hebben zekere gedetail leerde voorstellen besproken en goed gekeurd voor de verdeling der lasten van strijdkrachten en wapenproduetie over de vijf mogendheden. Zij hebben de commissie van staf-chefs eu de raad voor militaire bevoorrading instructies gege ven over de naaste te nemen stappen voor het bereiken van volledige solida riteit van de verdedigingssystemen der vijf mogendheden. Vertegenwoordigers van de Ameri kaanse en Canadese staf-chefs waren als waarnemers bij de besprekingen aan wezig. (Van onze correspondent.) Gisteravond even na acht uur moest eer goederentrein uit Leeuwarden even voor het station Meppel wachten voor een passerende trein uit Groningen. Na dat deze gepasseerd was, trachtte het personeel van de goederentrein deze weer op gang te krijgen. Dit gelukte niet, daar de remmen blijkbaar klem zaten. De locomotief werd flink onder stoom gezet, doch inmiddels bleek de koppeling te zijn gebroken. Terwijl het personeel bezig was deze te herstellen, geraakte plotseling de nog onder stoom staande locomotief, waarop zich niemand bevond, op hol en sleepte het voorste gedeelte van de trein, bestaande uit on geveer vijftien wagons, met zich mede. Met een vaart van over de 100 km. stoof de onbemande locomotief als een „spook trein" in de richting van het station, daverde langs de gelukkig nog gesloten overweg en geraakte daarna op een zij spoor. Was dit niet gebeurd, zo vertelde men ons later, dan was de kans groot geweest?, dat de dol geworden locomotief de personentrein zou inhalen. Op het zijspoor werd een stootblok geramd, waarna de locomotief en de wagens in het water van de Reest stortten. Hierbij ontstond grote materiële schade. De pogingen hedenmorgen onderno men ,om de resten met kranen op het droge te brengen, bleven vruchteloos, omdat de gehele zaak muurvast bleek te zitten. De Amerikaanse Senaat heeft ver lenging van de Marshall-hulp tot 1 Juli 1950 goedgekeurd, en wel tot t.et volle bedrag van 5.580 millioen dollar, zoals door de regering van Truman voor de nieuwe periode is aangevraagd Het besluit werd genomen met zeven tig tegen zeven stemmen. Tijdens de debatten die twee weken hebben geduurd en tot stormachtige to nelen aanleiding hebben gegeven, werd een door Styles Bridges (rep.) ingediend amendement aangenomen, waarin de deelnemende landen gevraagd wordt een In eigen kring kan nog al eens vol daanheid heerser! over wat op sociaal en charitatief gebied wordt gepresteerd. Er zijn ook nog van die baantjes, die zo echt voor een bepaald milieu passen en aan de waarnemer van dit ambt een zeker parfum, soms een aureool geven. Doch al moet men wel eens de lach inhouden om de gewichtigdoenerij van een bepaalde functionaris, er kan an derzijds met trots en vreugde wordan geconstateerd, dat de godsdienst wel de gelijk leeft en vruchten draagt, al wordt dan honderd, en nog meer keren ver klaard dat het Christendom dood is en na 2000 jaar niets heeft bereikt. Een oproep van het Episcopaat en Ka tholiek Nederland brengt op één Zon dagmorgen bijna een half millioen gulden bij elkaar.' En dat terwijl het bijna elke Zondag wat we noemen „raak" is. Er zijn meer van die verblijdende typische feiten. We lazen de volgende in één uur gistermiddag. „De Katholieke Actie heeft met goed vinden van het Hongaarse episcopaat een campagne geopend d'ie tot doel heeft om in elk katholiek huisgezin in Hongarije een foto te brengen van Z. H. de Paus. Uit verschillende parochies komen be richten binnen, dat deze actie zich snel uitbreidt". Men ziet, hoe harder de vijanden te keer gaan, hoe dieper de liefde wordt. „De beambten van het Staatsbosbeheer in Solivar (Slowakije), die tot de „volks- eigene bedrijven" behoren, hebben uit vrijwillige bijdragen kruisen gekocht voor hun dienstlokalen en verklaard, dat zij hun arbeid willen verrichten in de christelijke geest en onder het symbool der eeuwige Waarheid. Ook de arbeiders en arbeidsters van de genationaliseerde textielfabriek „Slovenka" in Dolny Ku- bin (Slowakije) hebben onderling geld verzameld en besteed voor kruisen, die werden opgehangen in hun werklokalen, winkels én kantoren. Hetgeen zij over hielden hebben zij aan de Missie gege ven". Ook hier een demonstratie van nieuw katholiek leven. Elders op deze pagina staat een verhaal over mgr. Brown, een pionierend pries ter in het Zuiden van de grote stad hon den. Ontzagwekkend is zijn staat van dienst. Een ander bericht meldt nog, dat tij dens de grote campagne van de bloed transfusiedienst in Namen, om de zieken huizen \san de nodige reserves voor de bloedtransfusie te voorzien, de bisschop van Namen, mgr. Charue, zich als eerste vrijwillige bloedgever heeft gemeld. Neen, we mogen dan nog vele gebreken hebben en nog niet allemaal wakker zijr., er wordt wel een en ander gepresteerd. Grote schreeuwers vqp andere en voor al rode kant zullen nog heel wat en vele jaren moeten arbeiden, om op dezelfde p-estatie te kunnen bogen. Deze situatie herinnert me aan een Berlijns feit. Na 10 April toch zal in de Brtse, Amerikaanse en Franse sectoren van Ber lijn de zomertijd ingaan. In de Russische sector is een dergelijke beslissing niet genomen. Het gevolg is dus, dat zelfs de klokken in Berlijn niet meer gelijk lonen c n het in de Westelijke zones van Berlijn een uur later zal zijn dan in de Russische zóne. Met andere woorden de Russen zijn een uur achter. 't Is karakteristiek, niet? Doch over eenkomstig de algemene toestand. De Russen zullen nog moeten inhalen. We zijn een aardig poosje voor. HENK VAN DER MAZE systeem te ontwerpen om te controleren heei weinig vooruuzicnje -t of van de verschafte middelen voldoen- rorhie scheen a^aa" nla ,„htPrhmirten de gebruik wordt gemaakt. gashouders, spoorweg Zeven en vijftig jaar geleden werd een jonge priester, William Brown, belast met de zorg van een parochie van Vaux- hall in het Zuiden van, Londen. Het was een nieuwe parochie met wei nig katholieken, zonder kerk en met heel weinig vooruitzichten. Deze pa- ti achterbuurten Bij de opening van de twee,fa®gS® _atd gemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heelt de voorzitter, mr P J Oud. o.a. ook het Indonesische probleejn besproken 1 a.v een eventuele terugkeer der republikei nen naar Djokja zeide hij: „zal de Ne- De Belgische regering heeft gistermor gen besloten de prins-regent te verzoe ken, het Belgische parlement tegen 15 Mei te ontbinden, teneinde op 12 Juni algemene verkiezingen te kannen houden. (Van onze verslaggever). In een Nederlands dagblad stond on langs het volgend bericht: „The British Nylon Spinners en een wolfabrikant in Yorkshire (Engeland) zijn er in geslaagd een combinatie te vinden van wol en ny lon, dat gemakkelijk versponnen kan worden tot één geheel en een uiterst licht weefsel geeft. Hierbij dient de ny- londraad als kern, waaromheen de wol is aangebracht". Dit bericht heeft in de Nederlandse textielwerela enige deining veroorzaakt en vooral een Tilburgse fabrikant heeft De Chinese communistische legers hebben gisteren het Jangtse-offensief ingezet. Zjj hebben een 40 km t. O. van Nanking gelegen punt bereikt en be strijken met hun zwaar geschut de spoorwegen naar de hoofdstad van de nationalistische regering. Op de Jangtsc voeren de communisten een artillerie duel met oorlogsschepen der Chinese regering, terwijl de rode luchtmacht her haaldelijk de frontlinie langs de rivier bombardeert. De communistische legers nemen thans posities in om van drie kanten de aanval op de hoofdstad in te zetten. De communisten proberen dit groot scheepse offensief, begonnen een week nadat een regeringsdelegatie voor het voe ren van besprekingen naar Peking kwam te motiveren met de bewering, dat de regering haar vredesbereidheid slechts voorwendt om tijd te winnen voor her groepering van haar legers. De communistische federatie van Chi nese vakverenigingen heeft een beroep gedaan op alle arbeiders in het door de regering beheerste gedeelte van China, om de communistische troepen steun te verlenen bij 't oversteken van de Jangtse President Li Tsoeng Jen heeft een nieuwe vredesoproep tot de communisti sche leiier Mao Tze Toeng gericht. Hij zegt daarin o.m., dat hij „bereid is. zich in de olie te laten verbranden of zich als een zogenaamde oorlogsmisdadiger te la ten vierendelen, ais dat het einde van de burgeroorlog zou kunnen verhaasten". zich enigszins opgewonden. En terecht! Want bovenbedoelde fabrikant heeft na melijk al enige maanden geleden octrooi angevraagd op een soortgelijke" uitvin ding, verdergaand dan de Engelse en die waarschijnlijk, om onze woordvoerder te citeren, „een revolutie in de textiel- wereld zal veroorzaken". Het is een ieder bekend, dat de wol vezel tamelijk zwak is. Dat wol, niet tegenstaande deze slechte eigenschap toch steeds opgang maakt, dankt zij aan haar vele goede kwaliteiten. Nylon daarentegen blinkt juist uit door haar sterkte. Een samenbundeling van de wol- en nylonvezel zou dus een weefsel geven, dat de enige slechte eigenschap van wol ondervangt. Om deze samenbun deling tot stand te brengen waren er di verse mogelijkheden. De nylondraad kan met wol omwikkeld worden en omge keerd of de wolvezel kan met de nylon vezel versponnen worden. Proefonder vindelijk werd bewezen, dat deze laatste mogelijkheid de beste en ook het gemak kelijkst uitvoerbaar was. Het verkregen weefsel, dat Nylotex genoemd werd. blijkt vele voordelen boven wol te heb en een schuld van 120.000 gulden. Zijn mede-priesters hadden er een hard hoofd in en voorspelden een mislukking. Dit jaar viert dezelfde priester zijn zilveren jubileum als bisschop in de zelfde parochie, die hij nooit heeft ver laten. Hij is thans Mgr. Brown, auxiliair- bisschop van het bisdom Southwark^ De parochie is uitgegroeid tot een van de grootste en vurigste katholieke sa menlevingen in Londen, met 'n eigen mooie kerk, die is toegewijd aan de H. Anna. De parochie bezit haar eigen ge bouwen en prachtige scholen voor jon gens en meisjes, terwijl alle schuiden zijn voldaan. Behalve dat dit alles werd opgebouwd door Mgr. Brown, heeft deze grijze prelaat een reputatie verworven van een groot pionier en expert op on derwijsgebied en de diepe genegenheid verworven van duizenden mensen uit alle rangen en standen. De bisschop komt uit een Schotse fa milie, waaruit vele burgemeesters zijn voortgekomen. Maar hij gaf een zekere toekomst op, om zich te wijden aan de armen. En hij heeft dit heel zijn leven gedaan, niet alleen in zijn priesterlijke taak, maar ook in zijn pogingen om hun sociale voorwaarden te verbeteren even als hun onderwijs. Hij bestudeerde de onderwijsproblemen met een ijverige geest en is thans nog met zijn 87ste jaar vlug en actief en heeft bijna een ency clopedische kennis van zaken. Hij behoorde bij de pioniers, die het moderne vrije onderwijs van Engelann hebben opgebouwd. Maar hij deed meer. Hij gaf aan de jeugd gezondheid, door op zijn scholen gratis maaltijden en melk te laten uitreiken. En de bisschop is er stellig van overtuigd, dat het aan deze extra voeding is te danken, dat de kinde ren van 12 jaar van nu zoveel groter en forser zijn dan die van 40 en 50 jaar geleden. Ook op sociaal gebied heeft hij zijn sporen verdiend. Nog steeds bestaat zijn parochie voornamelijk uit arbeiders. Maar zij wonen niet meer in achterbuurten, doch in moderne flatwoningen, die door de gemeente werden gebouwd. Achter dit alles schuilt een geschiedenis van ben: het is aanzienlijk sterker: een ge- sponnen draad Nylotex heeft 85 kg. trek- hefde^en trouw tussen de bisschop en vermogen, een woldraad slechts 25 kg. een meer dan drievoudige versterking dus. De slijtage is veel geringer, de stof is meer elastisch, minder kreukbaar en sterk waterafstotend. De Tilburgse tex tielschool bracht over de stof een uitste kend rapport uit. Het nieuwe weefsel, waarin de wol domineert, opent inderdaad vele en grote perspectieven. Voor mantel- en japon- stof. maar in het bijzonder voor jongens- kleding, is het ideaal. zijn volk. Toen Mgr Brown eens aartsbisschop van Glasgow zou kunnen worden, ver koos hij bij zijn Londenaars te blijven, onder wie hij reeds zo lang en zo vrucht baar had gewerkt. Zelfs toen hij werd verheven tot auxiliair-bisschop en vica ris-generaal van het diocees Southwark bleef hij, en hij is thans nog, hun vader en parochiepriester. Maar hij is in geheel Katholiek Engeland bekend als eeA groot prelaat, een opvoedkundige^ van formaat en een kraentige persoonlijkheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1