Grenscorrecties op 'n accoord Halsstarrigheid bij de socialisten 7 Stormbock v WETENSCHAP wordt slecht beloond gabase-as ^Veerberiehtj Triomfantelijke intocht van een prinses DE DUITSE INVAL IN TSJECHOSLO W AKI JE Duitsers komen met tegenvoorstellen Meebrengen van goederen uit België DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Griep-periode MAAKTE 525 SLACHTOFFERS Het W.-Duits bezettingsstatuut Russische tegenzet te verwachten? In de Industrie heeft meer waardering dan hoger onderwijs Eenvoudig bezoek uitgegroeid tot machtige manifestatie voor koning Leopold Twee en een half jaar voor Kloosterboer Von Weiszaecker schuldig aan intriges 71ste JAARGANG DINSDAG 12 APRIL 1949 No. 20900 ZE WILLEN HELPEN MET 'DROOGMAKING VAN HET IJSSELMEER bir'N0g in Mei 1939 15 een verdrag tussen Duitsland en Nederland gesloten over de vaststelling van een bedrijfsgrens "l "f njm beide zijden der grens aan rw„™'ga3«» POKKENGEVALLEN IN ENGELAND HET NIEUWE OFFENSIEF IN CHINA Drie rode legers in de aanval VERLICHTING OP KONINGINNEDAG De jongste foto van kroonprinses Elizabeth van Engeland met haar zoontje, prins Charles. WORDT VURIGERl Boven: De 3-jarige Kathy Fiscus uit San Marino Californjgj ^ie, na drie dagen vruchteloos zwoegen door een reddingsploeg, dood werd bovengebracht uit een 40 meier diepe pijp, waarin zij al spejende was neergestort. Beneden: Het moment waarop bet ontzielde lichaam van de kleine de nauwe opening van de noodlottige buis verlaat. HET PROBLEEM VAN DE TIEN GULDEN 1 AANHOUDEND VRIJ ZACHT 1 WEER (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Indien het nog bewezen moest worden, dat de overgrote meer derheid van het Belgische volk in hart en ziel verknocht is ge bleven aan zijn koningshuis, zou de triomfantelijke intocht, welke prinses Josephine Charlotte na vijf jaar verbanning in den vreemde, gisteren in België heeft gedaan, daarvan wel een meer dan overtuigend bewijs hebben geleverd. Slechts 48 uur te voren waren de Belgen door een laconiek com muniqué op de hoogte gebracht van het bezoek, dat de oudste dochter van Leopold III aan haar grootmoeder, koningin Elisa beth, in het paleis van Laken zou brengen. Dat heeft niet belet, dat overal, waar de prinses langs kwam, met de grootste spon taneïteit betogingen van loyaliteit ontstonden, een zeer luide af straffing te meer voor de linkse lieden, die zich politici noemen met louter armzalige politieke doeleinden de rechtmatige koning der Belgen met allerlei loense manoeuvres uit zijn land verwijderd houden. ANDERE RANTSOENBONNEN VOOR TEXTIEL VERZOEK TOT AFSCHAFFING VAN PAS VOOR BENELUX DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 °er kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie, Prot Algemeen redacteur: H. A. PA AT VAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De heer Arnold geeft het niet op. In de landdag van NoordrijnWestfalen heeft hij gisteren als minister-president weder een lang vertoog gehoudentegen de grenscorrecties. Deze keer gooide hij het echter over een andere boeg, ten opzichte van Bel- gie en Nederland dan, want Frankrijk, dat verreweg het leeuwenaandeel krijgt in de af te stane gebieden, werd ook nu weer niet genoemd. Met de Benelux-landen wil hij het nu op een accoordje gooien: Duitsers kun nen ons komen helpen om het IJsselmeer verder droog te leggen en in België kun nen ze spoorwegen gaan aanleggen. Als of dan de noodzaak of wenselijkheid van technische correcties van de grenzen zou zijn verdwenen. In zijn betoog dan heeft de heer Ar nold de gebiedsafscheidingen nogmaals afgewezen als onverenigbaar met het volkenrecht en met de Europese ge dachte. Teneinde aan bepaalde verlan gens der Westel. landen te voldoen zon der tot eenzijdige opgelegde gebiedsaf- stand over te gaan, stelde hij voor Duit se hulp te verlenen voor de uitvoering van de IJsselmeerwerken en een auto weg aan te leggen door Duits gebied ter verbinding van de Limburgse mijnstreek met Noord-Nederland. Ook het recht tot exploitatie van kolenlagen zou volgens hem bij verdrag aan Nederland kunnen worden gegeven. Aan de Belgische regering bood Ar nold aan op Duitse kosten een spoorweg op Belgisch gebied te leggen, waardoor de verkeersmoeilijkheden in het gebied van Monschau zonder grenscorrecties zou den kunnen worden opgelost. In verband met het protest der Sovjet- Unie merkte spr. op, dat de volksraad der Sovjet-zóne thans plotseling de Oder- Neisse-grens ook als voorlopig heeft aan gemerkt. „Als dit protest ernstig gemeend is, zo zeide hij, dan kan deze verandering van inzicht ons slechts welkom zijn en de Westelijke mogendheden zouden de Sovjet-Unie en Polen een goed voorbeeld geven, wanneer zij var. de opgelegde grensveranderingen afstand deden". Duitsland vroeg slechts te worden be handeld naar de algemeen erkende be ginselen van het volkenrecht „Men heeft ons het natuurlijk recht der zelfverdedi ging ontzegd en wij zien in, dat de tegenwoordige politieke situatie nauwe lijks een andere houding mogelijk maakt, doch wij hebben het recht naar de rege len van het volkenrecht te worden be handeld". De heer Arnold formuleerde zijn voor stellen aan Nederland en België aldus: le. „Wij zijn bereid een directe ver binding tussen Zuid- en Noord-Limburg aan te leggen en ik kan mij zeer goed voorstellen, dat een toekomstige Duitse volksregering bereid zal zijn deze ver bindingsweg bijzondere voorrechten te geven ten gunste van onze Nederlandse tuiging moet het moge J J overeenkomsten daar te tre Uit thans bekend gemaakte cijfers blijkt, dat tengevolge van de influenza- epidemie in Januari van dit jaar in ons land in deze maand 525 mensen zijn over leden. Het grootste aantal sterfgevallen kwlfm voor in de provincie Noord-Holland, n.L 127. Daarop volgden Zuid-Holland met 118 en Noord-Brabant met 60 gevallen met dodelijke afloop. Zeeland, Drente en Groningen met resp. de getallen 12, 14 en 16 het laagst genoteerd. Voor de overige provincies waren de cijfers: Friesland 22, Overijssel 25. Gel- derland 4b, utrecht 36 Limburg 49. Verdeeld naar leeftijdsgroepen was de sterfte het grootst m de groep van 70 jaar en ouder nl 843 per 100.000, het kleinst in de groep van 5—10 jaar n.1. 1.4. Merkwaardig is het te constateren dat voor de groep van 40-60 jaar dit cijfer 48,2 bedroeg en voor de groep van 60 70' jaar 14,8. bedrijfsgrens in de bodem de landsgrens snijdt; 3e. Wij kunnen met Duitse arbeids- 1 -achten en Duits materiaal op Belgisch gebied een spoorweg aanleggen ter ver binding van Malmedy-Eupen en St. Vith; 4e. Duitsland kan als tegenwicht voor de Nederlandse gebiedseisen zijn mede werking aan het grote werk der droog legging van de rest der Zuiderzee aan bieden. Ook deze samenwerking zal Ne derland landaanwinst binnen de eigen grenzen bezorgen met behulp van Duits materiaal en Duitse arbeidskracht. Neder land zou daardoor nieuw vruchtbaar land verkrijgen en in staat worden gesteld van het verwerven van Duits gebied af te zien. Indien Nederland belang stelt in deze gedachte, dan zijn wij bereid voor stellen te doen". „Wanneer op deze voorstellen niet wordt ingegaan, dan behoudt zich de regering van Noord-Rijnland-Westfalen het recht voor, te verlangen, dat de be trokken bewoners in een vrije en niet beïnvloede volksstemming zich zouden kunnen uitspreken tot welke nationaliteit zij hun geboortegrond willen laten be horen", zo zeide de minister-president tenslotte. Hij stelde voor zulk een volks stemming eventueel te doen plaats heb ben onder toezicht van neutrale regerin gen, zoals bijv. de Zwitserse en de Zweedse. Nadat vier passagiers van het toeris tenschip „Mooltan", dat negen dagen ge- léden uit Australië te Londen arriveerde, aan pokken overleden zijn, heeft de Brit se openbare gezondheidsdienst maatrege len getroffen voor de 1390 overige passa giers, die natuurlijk over heel Gr. Brit- tannië verspreid zijn, onder controle te houden. Het is niet bekend, waar de vier slacht offers de besmetting hebben opgelopen, daar het schip, op weg van Australië naar Engeland, verscheidene havens heeft aangedaan. Meer dan 50.000 Chinese communisten hebben gisteren in drie legers onder ge neraal Tsjen Ji hun aanvallen tegen re geringsposities op de noordelijke Jangise- oever tegenover Woehoe voortgezet. Het toneel van de strijd ligt op 100 km. van Nanking, waar men, volgens het officiële blad centraal „Daily News", het gebulder der kanonnen kan horen. Volgens een officiële Chinese regerings bron, hebben de vredesonderhandelaars te Peiping hun moeilijkheden tot een punt van het grootste belang gereduceerd, nl. de vraag, of aan de communisten zal wor- den toegestaan, de Jangtse over te steken, om op de reorganisatie van de regerings troepen toe te zien. De aarzelingen ten aanzien van dit punt vertragen 'tevens de tenuitvoerlegging i van het „staakt het vuren" langs de Jangtse-linie, waartoe beide partijen op 3 April zouden hebben besloten. (Van onze bijzondere correspondent) Keulen, 12 April De afkondiging van het bezettingssta tuut heeft de politieke activiteit in West- Duitsland plotseling sterk doen opleven. Tot voor enkele dagen stond zij volko men onder de druk van het vastlopen van de besprekingen te Bonn over de Duitse grondwet. Het Duitse volk werd opnieuw in een soort zenuwcrisis gebracht door sterk uiteenlopende en vaak ook con trasterende beschouwingen over de ach tergronden en de gevolgen van de grote vertraging, die de vorming van de West- Duitse bondsstaat heeft ondergaan. Veel al spraken deze beschcwingen van een herziening van de geallieerde politiek te gen de Oostelijke partner i* het bestuur ran Duitsland. Beter aan alle vooraf gaande geallieerde woorden heeft thans de daad hun te verstaan gegeven, dat de politici hier vaak geneigd zijn, intrigues te zoeken waar nuchtere overwegingen meer op haar plaats zoud zijn. Wanneer het jongste ingrijpen Van de westelijke bezetting in de ontwik keling van West Duitsland een direct resultaat heeft gehad, dan is het wel dit, dat het de gaandeweg ontstane twijfel aande reeht-door-zee-koers heeft weggevaagd. Wat het Duitse volk reeds medio 1948 werd voorge houden, doch wa thet onder de druk van het slepen der zaken te Bonn en van de laatste restanten der ontman telingsrestitutie en herstel politiek dreigde te vergeten, is duidelijker dan ooit gewerden: dat de westelijke mo gendheden hebben erkend, dat slecnts door een gezond West-Duitsland haar afweerfront tegen het communisme kan worden gesloten. De Duitse commentaren laten dan ook duidelijk het besef doorschemeren, dai de aangekondigde vrijheden niet worden opgevat als een grootmoedig geschenk aan een volk, welks verleden men ge neigd is te vergeten. De blijvende be perkingen der Duitse beweging op in ternationaai gebied en in zijn zware in dustrie, mitsgaders de afdoende con- tróle op een eventuele militaire herge boorte, doet de Duitsers ten volle be seffen, dat zij geen geschenk ontvangen op grond van hun na-oorlogse democra tische prestaties. In alle weldenkende politieke kringen in het Westen wordt de belofte van een eigen bestuur beschouwd als een grote stap voorwaarts naar het herstel van normale verhoudingen in Duitsland zelf en tussen Duitsland en zijn vroe gere vijanden. Het enthousiasme is nochtans verdeeld door de verschillen de waarderingen van de beperkingen, die aan de vrijheden blijven opgelegd. Ongetwijfeld is de geestdrift het sterk ste in de rijen der christelijke en libe rale partijen, het meest gereserveerd bij de sociaal-democraten, die minder haast maken met de staatsvorming, se dert zij door de uitschakeling van Ber lijn practisch de kans hebben verloren, in de nieuwe bondsstaat de eerste viool te spelen. Zelfs de obstructie der so cialisten te Bonn is tot dusverre door het slaan van deze mijlpaal in de na oorlogse Duitse historie weinig of niet verminderd. Naar opheffing der blokkade? Volgens de Berlijnse correspondent van de „Daily Mail" bestuderen hoge geallieerde functionarissen in Duitsland thans berichten, „die op de mogelijk heid wijzen van een spoedige opheffing van de Sovjet-Russische blokkade van Berlijn". In verband met de viering van de verjaardag van H. M. de Koningin heeft le minister van Economische Zaken bepaald, dat op 30 April a.s. extra verlichting zal zijn toegestaan Het ontsteken van extra verlich ting voor of na die datum is niet geoorloofd. Verleden week zijn we tegen Henk van der Maze opgelopen, toen we ons weke lijks hoekje inleverden. Het was uitge sloten, dat we over iets anders zouden I kunnen praten, dan over vergift en tegengif en in minder dan geen tijd I waren we dan ook in een macht g debat verzeild. Ondanks de dikke tabakswo.kcn i was de lucht heerlijk gezuiverd, toen wc I ons naar onze verlate avondmaaltijden spoedden. i Het probleem, waarop we terecht kwa- i men, de verhouding tussen ouderen en I jongeren, bleek in wezen vrij eenvoudig te zijn. Het kan worden teruggebracht tot een simpel punt van uitgang, nl. de christelijke bereidheid. We spreken hier niet over de „snot neuzen" en de „oude sokken", maar lou- ter en alleen over de vurige ouderen en i jongeren. Zij tonen steeds weer op vele 1 manieren hun bereidheid en daardoor I zijn ze tot een volkomen wegcijferen van zichzelf gekomen. Zij bezitten dé waar dering voor een andermans oordeel, de verdraagzaamheid voor iemands feilen en bereiken zo een samenwerking, waardoor hun gezamenlijk streven met succes moet worden bekroond. De noodzaak van deze bereidheid be seffend, blijft er voor ons jonge garde, slechts een enkele voorwaarde over, waaraan we te voldoen zullen hebben, i Onszelf controleren natuurlijk op onze offervaardigheid en die opvoeren tot aan j de uiterste grens. Maar daarnaast zullen we zelf, in eigen kring, tot eer. hechte samenwerking moe ten komen. Zij, die idealist zijn, moeten de onhandelbare jongeren aanpakken, omdat dezen het voor allen bederven. Die holle vaten moeten we vullen met onze eigen christelijke bereidheid. Hebben we dat bereikt, dan staan we pas als sterke groep zo stevig in onze schoenen, dat we met gerechtvaardigde eisen kunnen komen, We moeten dus gaan wieden in ons jongeren-tuintje en minder over het hekje gaan staan schreeuwen naar onze oude buurman. Als we stevig aanpakken, wordt ons tuintje zeker zo fraai, dat hij heus wel de nodige aandacht aan ons zal gaan besteden. Daarom, gij vurige idealist, word nog vuriger! De lauwen moeten door jouw gloed warm worden! ROERGANGER (Van onze redacteur). Het zijn niet alleen de onderwijzers, die over een slechte salariëring klagen, ook de leerkrachten bij het hoger on derwijs en met deze laatsten, hun me dewerkers, de wetenschappelijke staven van de rijksuniversiteiten en de ge meentelijke universiteit in Amsterdam. Met de onderwijzers hebben zij gemeen, dat ook hun pogingen tot verbetering van jaren her dateren, doch nu de re organisatie van hel hoger onderwijs op stapel staat, verdubbelen zij bun ijvei Te meer, daar reacties op hetgeen zu deden, tot heden uitbleven terwijl zi., van het nieuwe Bezoldigingsbesluit, hoe- Er blijkt veel misverstand te be staan over de betekenis van de maat regelen, welke zjjn genomen ter ver eenvoudiging van het personenverkeer van Nederlanders met België en Luxemburg. In verband daarmede wijst de persdienst van het ministerie van Financiën er nogmaals met nadruk op, dat ten aanzien van Nederlandse grensbewoners en ten aanzien van an dere Nederlandse ingezetenen, die in het bezit zijn van een paspoort, de tot dusverre bestaande bepalingen inzake het deviezenreisverkeer ongewijzigd van kracht blijven. Het meest voorkomende misverstand, aldus het ministerie bestaat met^betrek- kins tot de faciliteit, dat aan ingezetenen De weerverwachting, van heden- tot morgenavond luidt: Over het algemeen veel bewol king en plaatselijk enige regen ol motregen. Matige tot krachtige Westelijke wind. Weinig verande ring van temperatuur- Woensdag 13 April: Zon op 5.49 uur, onder 19.33 uur; maan op 20 24 uur onder 5.55 uur. economische unie wordt toegestaan goe deren voor persoonlijk gebruik m te voe- ren. tot een waarde van Dit wil geenszins zeggen, dat wan- neer men met een bedrag aan Neder lands geld naar België reist, daarvan f 10.- in België zou mogen worden be steed. Wanneer men b.v. met f 30.- naar België reist (de deviezenbepalingen Ia- ten zulks toe met het oog op de be strijding van de eerste kosten bij terug keer in Nederland) zal men ook «net f 30.- in Nederland moeten terugkeren. Overigens blijft het geoorloofd tot 20 pet. van de op een vergunning verstrekte buitenlandse reisdeviezen gedurende het verblijf in het buitenland te besteden voor de aankoop van goederen voor per soonlijk gebruik. In dit geval zal het dus kunnen voorkomen, dat men goederen voor persoonlijk gebruik invoert tot een hogere waarde dan 10. De thans in het leven geroepen rege ling betekent slechts, dat diegenen, die •net een geschenk uit België terugke ren. bij het passeren van de grens generlei moeilijkheid meer zuilen ondervinden bij de invoer van het ge schenk, mits dit goederen betreft voor persoonlijk gebruik, welke een waarde van 10 niet te boven gaan. i VMirrrom ooeior on HiP hisRP.VlOf) VHT1 N H - Naar wij vernemen worden heden nieuwe rantsoenbonnen voor textiel in gebruik genomen. Deze nieuwe bonnen dragen het kenmerk ,,G 81". De oude bonnen met de opdruk 81" blijven tot nader order geldig. VOhchdneSftnbni die er Setuige van wa ren, behoeft het geen betoog, dat dit knr ™Hb^°ek der Prinses, dat in aUe eenvoud moest piaats hebben en maar tot a.s. rijdag zal duren, van de Zljd®tlerm3enfwoL1S .^Sr0^ tot een grootse manifestatie voor de terugkeer van konmg Leopold. Zeker, er werd geroepen: „Leve de prinses", maar telkens werd die kreet luid en langdurig onderbroken door de uitroep: „Leopold „Leve de Koning". De Koning terug! De Christelijke volkspartij heeft dit ook opgemerkt en in haar naam door haar voorzitter een welkomst-telegram aan de prinses doen zenden met daarin de duidelijk uitgesproken wens, Leopold III spoedig in België in al zijn koninklij ke prerogatieven hersteld te zien. Het was precies één uur, toen prinses Josephine Charlotte gisteren de Bel- gisch-Luxemburgse grens overschreed. Onmiddellijk tekende zich de triom- fanTehike intocht af. Zij werd aan de grens verwelkomd door de provinciale en gemeentelijke overheden. De me nigte juichte haar geestdriftig toe De charmante verschijning van de in een granaat rood mantelpak met mem mutsje geklede prinses droeg niet wei- toegeroepen. Zij was vergezeld van de gouverneur van de kroonprins, burg graaf Gaetan du Pare, die de verban ning der koninklijke familie in Duits land heeft gedeeld en van gravin Cor net de Ways Ruart, echtgenote van de vroegere grootmaarschalk van het hof. Te Bastogne liet de prinses zich de bij zonderheden vertellen van de strategi sche bases van het laatste von Run- stedt-offensief, dat van dit stadje een puinhoop heeft gemaakt, maar waar Amerikaanse regimenten zich met roem hebben overladen. Het is vanuit deze plaats, dat de Amerikaanse Mc Aul'.fe op een bevel van de veel talrijker Duitse eenheden om zich over te geven, spot tend liet antwoorden met het fameus ge worden „nuts". In het verder gelegen dorpje Bande, waar tijdens het zelfde offensief de Duit sers talrijke gijzelaars in een kelder heb ben vermoord, daalde d(- prinses in deze kelder af Daarna ging de tocht verder naar Brussel. Overal waar de kleine stoet passeerde, waren juichende men sen, vlaggen, bloemen, erehagen en schoolkinderen. In de stad Namen, waar het traject maar n paar minuten moest duren, half burgemeester en de bisschop van Na men. In de omgeving van het paleis van Laeken, waar de prinses omstreeks 6 uur moest arriveren, waren reeds vroeg in de namiddag duizende-i ter verwel koming opgesteld. Donderende ovaties stegen uit de menigte op, toen de auto's aankwamen. De massa drong zo geweldig op, dat de auto tot stilstand werd gebracht. Over de Heuselvlakte galmde de meermalen honderdvoudige kreet: Leve de prinses! Leve de koning! De koning' terug! Zelfs toen de auto zich eindelijk uit de volksmenigte had los gemaakt, liepen honderden in de allee van het koninklijk park mee tot op het bordes van het paleis, waar opnieuw voor de prinses en de koning werd ge manifesteerd. Kort a aankomst van Josephine Charlotte in het paleis van Laeken is minister presidr .t Spaak haar namens de regering gaan begroeten. Dezelfde blijken van loyalisme, die de prinses overdag had ontvangen, herhaal den zich in 2e loop van de avond, toen zij in gezelschap van Koningin Elisabeth m de grote cor. en zaai var het Paleis voor Schone Kunsten de uitvoering van de Matthaus Passion ging bijwonen. De be langstellenden waren niet alleen in de straten, ook in de vensters, zelts in bo men en lantaarns. Hiei en daar waren autocars, die belangstellende a uit de pro vincie hadden gebracht. Toen de drie hofauto's aankwamen met de koningin en de prinses en de dignitarissen, drong ook hier de menigte zo zeer op, dat niet ver der kon worden gereden. Er werd met vlaggen gewuifd, bloemen werden in de auto en op de straat geworpen. In de zaal zelf kende het enthousiasme geen grenzen. Geen enkele plaats was onbezet. Hon derden personen konden zelfs geen plaats meer vinden. De aanwezigen rezen spon taan op, toen de koningin en de prinses in de koninklijke loge kwamen. Koningin Elisabeth hield zich op de achtergrond, terwijl de prinses, die een rose kleed met witte bontcape droeg, de menigte toe wuifde, die haar begroette met zakdoe ken. programma's, zijden shawls. Zelden zingen de Belgen hun Brabanqonne, maar hier weerklonk ze spontaan en geestdrif tig. door allen staande meegezongen. Dezelfde bewijzen van aanhankelijk heid en loyauteit werden na afloop der uitvoering aan de prinses betuigd, die gisteren werkelijk triomfen heeft ge vierd, triomfen, die via haar haar ko ninklijke vader golden. wel dit nog niet is gepubliceerd, reedr weten, dat lang niet aan al hun wensen tegemoet wordt gekomen. De betrokkenen vinden elkaar in het Interacademiaal Overleg van Wetenschap pelijke Staven van universiteiten en Technische hogeschool, waarvan de kop stukken ons over de huidige en de spoe dig te verwachten nieuwe situatie heb ben ingelicht. Hun grieven lopen vrijwel parallel met die van de overige rijksambtenaren, wier salaris thans in het algemeen 140 pet. ho ger is dan vóór de oorlog, terwijl het in dexcijfer intussen tot 214 is opgelopen. Als bijzonder motief voor een hogere salariëring voeren de wetenschappelijke medewerkers van de hoogleraren als con servatoren, hoofdassistenten en assistenten aan, dat de verschillende wetenschappe lijke opleidingen tegenwoordig zo gespe cialiseerd zijn, dat de hoogleraren niet meer uitsluitend het onderzoek kunneD doen en meer de managers geworden zijn van een staf en er eigenlijk niet meer van „assistenten" mag worden gespro ken. In Amerika worden de leden van deze staf veel meer naar prestaties gehono reerd, terwijl het in ons land toch even zeer van belang is, dat men hiervoor over bekwame wetenschappelijke mensen be schikt. Door een te lage salariëring maakt men deze posities weinig aantrekkelijk en in de veeartsenijkunde is het reeds zo. dat het onmogelijk is over goede assis tenten of conservatoren te beschikken. In het particuliere bedrijf weet men deze krachten veel beter te waarderen en een enquête vorig jaar gehouden wees ui dat een wetenschappelijke werker tussen 20 en 30 jaar in rijksdienst een salaris geniet van 2600, terwijl hij in de indu strie 4510 verdient. Aan de regering is dit b?_kenA^" nieuwe Bezoldigingsbesluit breng daad enige verbeteringen, doordat diverse salarisschalen niet onaardig verhoogd zijn, maar veel directe voordelen zijn er niet. Het aantal functies is vermeerderd, maar het aantal schalen verminderd, ter wijl een andere grief is, dat het minimum salaris voor de tijdelijke assistent slechts 250 bedraagt met een maximum van 380. De namen van de functies zijn wel ver anderd, doch de aanpassing van de sala rissen is niet juist. Zo moet een conser vator. die nu het nftximum van 6600 geniet, veel te lang wachten, 6 of 7 jaar, op het nieuwe maximum van 8600. De minima zijn niet onbelangrijk ver hoogd, evenwel is de sprong van 3000 op 4000 door een te lange wachttijd om deze verhoging te bereiken, te niet ge daan. Verder ontbreekt nog steeds een regle ment van aanstelling en het is merk waardig, dat juist in Amsterdam, dat op sociaal gebied zo vooruitstrevend heet te zijn, de langste tijdelijke dienstverbanden worden aangetroffen, terwijl aan het personeel van het hoger onderwijs trou wens aanzienlijk minder betaald wordt dan aan het rijkspersoneel. Waarom is het wetenschappelijk perso neel van de universiteiten niet vertegen woordigd in de Rijkscommissie tot reorganisatie van het hoger onderwijs, terwijl daarin wel vijf studenten zitting hebben? De 54 jarige groentenexporteur J. Kloosterboer uit Sint Pancras (N.H.), tegen wie 6 jaar was geëist wegens het in begin 1940 verstrekken aan de Duit sers van gegevens over geallieerde sche pen, die de neutrale 'Nederlandse ha vens aandeden, is gistermiddag door het Amsterdams B. G. tot 2% jaar gevan genisstraf veroordeeld met aftrek van voorintemering. maar met het recht op beroep in cassatie Het Cotnité Benelux heeft zich weder om tot de minister van Buitenlandse Za ken gewend .met het verzoek thans over te gaan tot afschaffing van het gebruik der paspoorten in het onderling verkeer tussen de drie Beneluxlanden en deze te laten vervangen door de goedkope bewij zen van Nederlanderschap. Btveer een half uur nodig, om nig bij tot de bijzondere hartelijkheid door d. duizenden heen te komen en van het welkom, dit haar overal werd I onder die duizenden bevonden zich de Amerikaans tribunaal voor oor- Woermann, voormalig hoofd van de po- Als vergelding voor de hoon, die jaren lang door die politici op de koninklijke familie werd geworpen, heeft het volk van België de prinses op haar door tocht van de grens tot aan de hoofd stad omringd met liefde en hartelijk heid en bedolven onder bloemen. Toen er geen plaats meer was in de auto. wer den de bloemen op straat gestrooid, zodat hier en daar over een tapjjt van bloemen werd gereuen. En meer dan eens had het koningskind, da-, .eel iaren ui» aaar land verwij derd a gehouden, tranen in de ogen, tranen van geluk. Een logsmisdaden te Neurenber„, heeft gisteren Ernst von Weizsaecker, de vroegere „Staatssekretaer" van 't Duit se ministerie van buitenlandse zaken en gewezen diplomatiek vertegenwoor diger bij de H. Stoel, schuldig bevon den aan deelneming aan de organisa tie en voorbereiding van de Duitse in vasie in Tsjechoslowakije. Nog 20 andere gewezen diplomaten staan in dit „proces- Wilhelmstrasse" te recht, dat het dertiende en laatste pro ces tegen oorlogsmisdaden te Neuren berg is. Vier van hen waren wegens ziekte niet aanwezig. Von Weizsaecker is op alle acht pun ten der beschuldiging schuldig bevonden. Naar verwacht wordt, zal het voorlezen van het requisite ir vier dagen in beslag nemen. De vonnissen zullen Donderdag avond worden uitgesproken. Een argument van de verdediging, ge baseerd op „kort geleden ontdekte be wijsstukken" als zou Duitsland fee" agressieve oorlog hebben gevoerd, doch slechts tof gewapende actie zijn overge gaan, teneinde zich te bevrijden van de banden van het verdrag van Versailles, werd door het tribunaal verworpen. Voorts werden schuldig bevonden aan het beramen va1 een agressieoorlog: Wilhelm Keppler, Hitier' speciale advi seur voor economische zaken; Ernst litieke afdaling der Wilhelmstrasse, Hans Lammers voormalig hoofd van de rijks kanselarij, en Paul Koerner, permanent afgevaardigde onder Goerxng voor het vier-jarenplan. Alle 17 beschuldigden, die gisteren verschenen, werden vrijgesproken van het in punt 2 ten laste gelegde, n.L sa menzwering tot misdaden tegen de vre de, oorlogsmisdader, en misdaden tegen de menselijkheid. Naar het oordeel van het gerechtshof had Keppler „een belangrijke rol" ge speeld in de invasie van Oostenrijk en was hij een bereidwillige deelnemer ge weest aan de onderhandelingen over de val van Tsjechoslowakije. De verantwoordelijkheid voor het pro voceren'van „grensincidenten" teneinde Polen verantwoordelijk te stellen voor 't uitbreken van de oorlog, rust volgens de bevindingen van het hof op Woermann. Hij werd echter niet medeschuldig ge acht aan de aanval op de Sovjet-Unie, de lage landen, en negen andere staten. Lammers was „buiten redelijke twij fel" medeschuldig aan de Duitse plan nen voor de aanval op zeven Europese landen. Het hof was van mening, dat Koerner zich bewust moet zijn geweest van de agressieve aard der plannen die hij be handelde daar het werke'nke doel van het vier-jarenplan was Duitsland op de oorlog voor te bereiden".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1