LAATSTE BERICHTEN Taxi-chauffeur werd slachtoffer van roofmoord TEXTIEL INDUSTRIE EIST ACADEMICI Weer bon voor sinaas Dr. Malan komt naar Nederland Levenslange gevangenisstraf geëist Geen nieuwe textiel punten vóór Pasen „ParooF' en „Trouw" (Amsterdam) in moeilijkheden PAGTNA 3 DINSDAG 12 APRIL 1949 ALBATROS SUPERFOSFAAT Hernieuwde aanbieding om wisseling cum. pref. b. d.- aandelen ROTTERDAM ALS HAVEN STAD VRIJGESPROKEN Burgemeester Oud sprak te Groningen Oorzaak strubbelingen met technisch „Telegraaf personeel DE MOORD OP KEESJE VERMEULEN MGR. KNEBEL BIJ DE MIJNWERKERS H. M. DE KONINGIN OP SCHIPHOL TELEVISIE TE ANTWERPEN ONTVANGEN WEER AANVAL OP ONDER NEMINGEN JUBILEUM PATERS PASSIONISTEN „STURMSCHARFUHRER" TER DOOD VEROORDEELD ELLENDIGE GEVOLGEN. WANNEER MEN TE LANG VOORZAAGT De minister-president van de Unie van Zuid-Afrika dr. D. F. Malan heeft het voornemen, na zijn verblijf te Don- den een (niet-officieel) bezoek aan Ne derland te brengen, voornamelijk aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in dertijd zijn theologische studies heeft voltooid. Dr, Malan zal de cnoferentie van pre miers van het Britse gemenebest bijwo nen, die op 21 April te Londen begint en ongeveer een week zal duren. De Albatros Superfosfaatfabrieken N.V. (v.h. N.V. Ver. Chemische Fabrieken) hernieuwen hun aanbieding aan houders van 4,8 pet cum. pref. beperkt winstde- lende aandelen (voorheen cum. pref. aan delen N.V. Ver. Chem. Fabr.) tot verwis seling in een gelijk nominaal bedrag ge wone aandelen, ten volle delende in de resultaten van het boekjaar 1 Mei 1948 30 April 1949 e.v. Deze hernieuwde aan bieding is geldig tot en met 31 Mei a.s. In de toelichting deelt de directie van de Albatros Superfosfaatfabr. mede, dat van haar aanbieding tot omwisseling op 19 Juli 1948 gedaan, gebruik werd ge maakt tot een nominaal bedrag van 1.551.000, zodat nog slechts nominaal 328.000 pref. aandelen uitstaan. Mede gelet op de ongunstige positie, waarin hierdoor de houders van de nog resterende pref. aandelen zijn komen te verkeren wat betreft de verhandelbaar heid hunner stukken ter beurze, heeft de directie besloten de gelegenheid tot ver wisseling nogmaals open te stellen. De gewone aandelen, welke bij deze verwisseling zullen worden uitgereikt, zul len ten volle delen in de winst over het boekjaar 1948/49. Ofschoon nog niet ten volle verstreken, kan worden medege deeld, dat het winstsaldo waarschijnlijk dat van de twee voorafgaande boekjaren zal evenaren. Toen werd uitgekeerd een dividend van 9 pet op de gew. aandelen en een van 6 pet op de pref. aandelen. De pref. aandelen werden het laatst ter beurze verhandeld op 14 Febr. jl. a 142'a, de gewone aandelen noteerden op die datum 172. Op 11 April jl. was de notering van de laatste 180 pet. Voortzetting van de aanvoer van si naasappelen uit Spanje maakt het mo gelijk een zesde bon in dit seizoen aan te wijzen. Het publiek dient uiterlijk 16 April de bonnen 088 en 096 algemeen bij een handelaar in groenten en/of fruit in te leveren. Bon 088 algemeen, voorkomende op de A en B-kaarten, geeft recht op 500 gram, bon 096 algemeen, voorkomende op de D-kaarten, jp 1 kilogram sinaasappelen. Instellingen kunnen zich ter verkrij ging van sinaasappelen tot de rayon leiders wenden. Wegens diefstal was A. J. te Schiedam door de Politierechter veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk met proeftijd - van drie jaar. benevens een geldboete van 50 onvoor- waardelijk, In hoger beroep ontkende verdachte het feit te hebben gepleegd. Het Haagse Gerechtshof heeft verdachte vrijgespro ken. (Van onze correspondent). De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, heeft, daartoe uitgenodigd door het bestuur van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, Jjdens een lunch in Groningen, waaraan de leden van het departement Groningen dezer maat schappij gistermiddag aanzaten, een vlotte improvisatie gehouden.over de betekenis van de Rotterdamse haven. De burge meester schetste de ontwikkeling van stad en haven van Rotterdam. In 1938 bereikte het havenverkeer zijn hoogte punt met een aantal schepen van 15.360 met een totale inhoud van ruim 24 mil- lioen ton, waarmede Rotterdam Londen, de grootste havenstad van Europa, over trof. Mr. Oud deelde mede, dat het alge heel herstel van de door de Duitsers ver woeste havenwerken in October van dit jaar een feit zal zijn. Voorts hoopte de burgemeester dat het havenverkeer dit jaar de 10.000 schepen zal halen. Spr. zei, dat de inzinking als gevolg v„n oorlogen en crises Rotterdam het besef van zijn eenzijdige ontwikkeling hadden bijge bracht. Spr. gewaagde daarom met genoe gen van de voortgaande industrialisatie der stad en de voorgenomen stichting van een industriehaven volgens het Bot lek-plan. Bij de rondvraag besprak mr. Oud de geschiedenis van de Ned.-Belgische be trekkingen sedert de Eerste Wereldoor log. Naar de mening van mr. Oud mort de samenwerking binnen Benelux-ver- band gericht zijn'op het aantrekken van extra vervoer. Zij kan niet gelegen.zijn in het onttrekken van havenverkeer van een der partners ten gunste van de an dere Men dient opbouw en karakter der verschillende havensteden in het oog te houden. Door het verzwakken van een der partijen zou de Benelux zich zelf ver zwakken, aldus mr. Oud. Na afloop van de lunch heeft de bur gemeester in gezelschap van de commis saris der Koningin in Groningen, de heer E. H. Ebels, een autotocht gemaakt langs verschillende Groningser industrieën. Naar wjj vernemen zullen vóór Pasen geen extra textielpunten worden aan gewezen. Ook van opheffing der tex tieldistributie op korte termijn is nog geen sprake. Van de zijde der beide dagbladen „Het Parool" en „Trouw" deelt men mede: „Tengevolge van tegenwerking door het technisch personeel van de onderneming „De Telegraaf", dat in de mening ver keert dat herverschijning van „De Tele graaf" en „De Courant Het Nieuws van de Dag" door „Het Parool en „Trouw" wordt belemmerd, is het deze laatste dag bladen, die in het gebouw van de voor malige „Telegraaf" worden vervaardigd, onmogelijk heden op normale wijze te verschijnen. De beheerder van de onderneming „De Telegraaf", mr. H. Westermann en de Erven Holdert zijn deswege door de Stichting „Het Parool" en de N.V. Dag blad Trouw in gebreke gesteld en de re gering is op de hoogte gebracht van de in deze bedrijven ontstane situatie tengevol ge van deze actie. „Het Parool" zowel als „Trouw" wenden zich heden elk met een speciale editie, die in een ander dagbladbedrijf is ver vaardigd, tot hun lezers, teneinde dezen in te lichten over de achtergrond van de moeilijkheden, waarin hun bladen thans door de houding van het personeel van de voormalige „Telegraaf" geraakt zijn. Van morgen af zullen „Trouw "en „Het Parool" met nooduitgaven verschijnen, daartoe door Amsterdamse collega-dag bladen in staat gesteld". Hedenmorgen deed de Rotterdamss rechtbank uitspraak in de zaak tegen de 25-jarige M. H. K Tegen deze was 14 dagen geleden 10 jaar gevangenisstraf en daarna ter beschikkingstelling van de regering geëist wegens de moord, c q. doodslag, op de 9-jarige Keesje Vermeu len, ontucht met minderjarigen, huis vredebreuk en vernieling, De uitspraak luidde 8 jaar gevange nisstraf, door te brengen in een bijzon dere strafgevangenis en daarna ter be schikkingstelling van de regering. De tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis, zal in mindering worden ge- I bracht. Drie dagen van het weekend heeft mgr. dr. Knebel, leider van de Hongaarse Actio Catholica in Nederland vertoefd onder de mijnwerkers in Zuid-Limburg Van Heerlen en omgeving waren bijna 200 Hongaarse mijnwerkers met vrouw en kinderen saamgekomen om eindelijk na jaren weer eens in hun eigen taal te horen preken. In eigen taal hun hart te kunnen luchten bij een Hongaars priester, in eigen tdal te kunnen biechten en hem hun moeilijkheden voor te leggen. Er heerste een enthousiaste stemming en Zondag was de kapel van het St. Clara- klooster tot in de hoeken gevuld. Allen naderden ter H. Tafel e op het altaar prijkte de Hongaarse vlag met de St. Stephanuskroon. welke in 1923 was mee gebracht en tijdens de oorlog verborgen was gehouden. Mgr. Bemelmans, die deze bijeenkomst georganiseerd had, heeft eer gehad van zijn werk. De Italiaanse mijnwerkers op de Maurits hebben Zaterdag en Zondag bezoek gehad van de Italiaanse gezant, dr. E. Bombieri. Gisteravond omstreeks acht uur hebben H M de Koningin en Prins Bernhard op Schiphol prins Aschwin uitgeleide ge daan, die om redenen van studie voor enige tijd naar de Ver .Staten vertrok. In de salon van het passagiersrestau- rant voor uitgaande reizigers kregen de hoge gasten de gelegenheid ongestoord het moment van vertrek af te wachten Enige minuten over acht steeg het K.L.M New-York-toestel op, nagewuifd door koningin Juliana en prins Bernhard. Het koninklijk echtpaar vertrok hierna per auto haar het paleis Soestdijk. Prins Aschwin gaat in Amerika zijn wetenschappelijk werk op het gebied van de Sinologie en de Oost-Aziatische cul tuurgeschiedenis voortzetten. Naar „Het Laatste Nieuws" meldt, is een Antwerpse radiohandelaar er Zater dagavond in geslaagd met een door hem gebouwd toested een televisie-uitzending van de Philipsstudio's te Eindhoven te ontvangen. Ondanks de slechte weers omstandigheden gaf het toestel, dat 81 km. van de uitzendpost was opgesteld, een duidelijk beeld te zien. Zaterdagnacht is de rubberonderneming Tjondong Estate te Pameungpeuk, ten Zuiden van Garut, aangevallen door een bende. Twee der employé's zijn hierbij om het leven gekomen. Van de onder- nemingswacht, die 32 man telde, zijn er 23 met hun wapens en gezinnen verdwe nen. De fabriek en de woningen bleven gespaard, omdat de aanvallers de vlucht namen voor het geiuid van een nade rende auto. De nacht tevoren was de onderneming Gunung Satria, Oost van Garut. aange vallen door een bende, waarbij de zoon van de op dat moment afwezige admini strateur werd gedood. De bende wist het emplacement te overmeesteren en stak alle gebouwen in brand Op 20 April herdenken de Paters Pas- sionisten te Mook bij Nijmegen het feit, dat het een kwart eeuw geleden is, da' de zelfstandige provincie der passionisten in Nederland werd opgericht. Behalve het Moed'-rhuis in Mook hebben de pa ters in Nederland nog kloosters in Haas trecht en in Echt. Ook bedienen zij de missie in Bulgarije en sinds 1946 op he; eiland Borneo. O Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Najsau de heer L. Smit te 's-Gravenhage, gebiedsdirecteur oij Philips' Gloeilampenfabrieken N.V. De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft gistermid dag de 44-jarige voormalige „Sturm- scharfuehrer", in dienst van de S D. Aussenstelle Rotterdam, J. W. Hoffmann, conform de eis veroordeeld tot de dood straf. Hij was er van beschuldigd in de periode 194045 tal van arrestanten mis handeld te hebben, om inlichtingen en bekentenissen los te krijgen. Voorts zou hij op 4 Jan. 1944 te Oegstgeest de jonge Lèidse huisarts dr. H. Flu zonder vorm van proces en zgn. op de vlucht hebben neergeschoten Op 7 Sept. 1944 had hij in de Bloemkwekerstraat vijf illegale werkers gefusilleerd, daarbij geassisteerd door de S.D.-er Eygelshoven en op 18 Sept. d.a.v. zou hij A. van Duin. G. K wad ijk en C. P. den Hollander in Rot terdam hebben neergeschoten: voorts op 12 Nov 1944 op het V.O.C.-terrein Ver meulen en van Os.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3