Goede wil brengt overbrugging O Klacht" van Rusland ongegrond Gromyko trekt van leer tegen het N.-Atlantisch pact Rusland zal de V.N.-principes trouw blijven volgen Weerbe richt De Londense havenstaking Mohammed Rum niet optimistisch GRAANOOGST MINDER GOED IN WEST-EUROPA Engeland zond geharnast antwoord De aarde beefde in Amerika DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN NDER DE LOUPE Ylste JAARGANG DONDERDAG 14 APRIL 1919 No. 20902 Heden te 10.45 uur plaatselijke tijd zijn in de balzaal van liet Hotel des Indes de voorbereidende besprekingen tussen Nederland en de Indonesische republiek onder auspiciën van de U. N. C. I. begonnen. Batavia weer onder hoogspanning In New-Delhi PRINSES BEATRIX KAB OUTER-AF De nieuwe commandant Lucht macht in Nederland, de kolonel- waarnemer A. Baretta. Voorheen was kolonel Baretta sous-chef van de luchtmachtstaf. ABNORMALE DROOGTE EEN SCHADEPOST De Bartholomeus-kerk te Zevenbergschen-Hoek werd gedurende de oorlog totaal verwoest. Thans is een nieuw kerkgebouw verrezen, dat op 9 Mei a.s. door mgr. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, zal worden geconsacreerd. Das geen reclame Limburgers ruzieden met Duitse boeren trouw Communisten en West- Duitsland 5 KLACHT VAN HET KRUIS ©n BELGISCHE VERKIEZINGEN LATER? S Hun hele verfdoos hebben ze er bij nodig om de paaseieren te kleuren. Maar vóór ze eikaars gezichten hadden beschilderd, kon het feest met doorgaan, ©n voor Rijvers eindelijk gepasseerdnieuwe kalis Brandes maar Lenstra blijft rechtsbuiten Na de wedstrijd van gisteren tussen de Zwaluwen en de Rode Dui vels s het Nederlands Elftal voor de wedstrijd tegen Frankrijk op Zaterdag 23 April a.s. in het Feijenoord-stadion te Rotterdam als volgt samengesteld: DE MUNCK (Sittardse Boys) VAN BUN SCHIJVENAAR (M.V.V.) (E.D.O.) VAN SCHIJNDEL TERLOUW DE VROET (S.V.V.) (D.C.V.) (Feijenoord) LENSTRA WILKES BRANDES TIMMERMANS CLAVAN (Heerenveen) (Xerxes) (Feijenoord) (A.D.O.) (A.D.O.) Ret :rves: Van Raalte (BlauwvWit), Krijgh (B.V.V.), Stoffelen (Ajax) en Ri. 'ers (N.A.C.) Aanvoerder: De Vroet. Kort commentaar: De Munck dus, zoals verwacht, als vervanger van de geblesseerde Kraak. Geen nieuwe kans voor Steenbergen maar een terugkeer van Van Bun. De A.D.O.-linkervleugel krijgt een serieuze kans; dank zij de vondst" Timmermans is dan eindelijk Rijvers gepasseerd, maar tevens Lenstra aan de rechtsbuitenplaats gekluisterd gebleven. Terug keer ook van Terlouw, terwijl Brandes een tweede kans krijgt. DROOG EN OVERWEGEND ZONNIG WEER Regering zal krachtig ingrijpen Paniek in vele steden, doden, een schade van millioenen Cease fire"-bevel van Israël en Syrië VAL VAN 25 METER HOOGTE Duitsland mag schepen bouwen Productie-verbod t- a. v. benzine en rubber VOOR DE VATICAANSE RADIOZENDER HONGAARSE ZUSTERS IN NEDERLAND DE KANTOREN zijn gfev stigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, teleïoc 25270; te Schiedam, Broersvest 8. telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Dr. Van Royen heeft aan de vooravond van de besprekingen te Batavia tegen over de pers nogmaals verklaard, dat Nederland de uitnodiging tot deelneming aan de preliminaire besprekingen on voorwaardelijk accepteerde. Volgens de Canadese ..ruling" van 23 Maart" aldus dr. Van Royen, ..zijn drie Punten waarover overeenstemming moet ■worden bereikt: het staken van het vu ren het herstel van het- republikeinse gezag in Djokja en het tijdstip en de voorwaarden voor het houden van de ronde tafeiconlerentie. Deze drie punten zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden (inextricably interwoven), daar de „ru ling" spreekt van ,.an agreement" en niet van agreements." Over de punten kan afzonderlijk gesproken worden, doch wanneer het komt tot het bereiken van een beslissing, beschouwen wij ze als een geheel. De mening, dat de repu blikeinse regering eerst in Djokja moet ■worden hersteld als voorafgaande voor- Waarde voor verdere besprekingen is buiten geding. Indien de republiek ech ter veronderstelde, dat er slechts één punt op de agenda stond, zouden er moei' lijkheden kunnen rijzen." Terwijl hij opmerkte, dat de republi keinse woordvoerder herhaaldelijk ver. wees naar de Veiligheidsraadsresolutie van 28 Januari, herinnerde dr. Van Royen er aan, dat het eerste punt van die resolutie de republiek verzocht de guerilla-activiteit te staken. Wat de pessimistische voorspellin gen over de besprekingen betrof, zeide dr. Van Royen: „Het is mij niet duide- lyk, waarom men pessimistisch zou moeten zqn over deze besprekingen. Wanneer oeiae partijen en de llnci overeenstemming wensen te bereiken, zijn de verschillen zo klein, dat zij met goede wil aan beide zijden overbrugd kunnen worden." Dr. Van Royen, die zijn verklaring tegenover de pers aflegde na de publica tie van het interview van Rum met U.Pzeide tenslotte nog, dat hij op ver zoek van de Unci geen verklaringen had afgelegd vóór de conferentie, daar hij uit het verzoek had opgemaakt, dat men niet wilde vooruitlopen op de con ferentie. Moh. Rum niet optimistisch Gisterenmiddag is ook de samenstel ling bekend geworden van de republi keinse delegatie voor de conferentie te Batavia Zij bestaat uit de heren mr Moh. Run^ dr. Leimena, ir. Djuwanda, prof. Supomo en Latuharhary. Adviseurs zijn Sjahrir, ü-. Laoh, Moh. Natsir, dr. Darmasetiawan en Sumarto. In een interview met Un. Press zou Moh. Rum, de voorzitter der delegatie hebben verklaard, dat hij weinig opti mistisch was t.a.v. de conferentie, „doch wij moeten alle pogingen om een vreed zame regeling te bereiken, voortzetten, hoewel mijn ondervinding van de laat ste tijd mij niet veel hoop geeft". Het enige doel der conferentie noem de Rum het herstel van de republiek. Hij vrklaarde volgens U. P.: „Wij wen sen een snel besluit in de besprekingen Het probleem is simpel. Het is het her stel van de republiek. De sultan van Djokjakarta, die op het ogenblik in Ba tavia is om ons te consulteren, is volle dig bereid ons bestuur te Djokjakar'a te organiseren. Hij geeft de stellige ver zekering, dat de Indonesische politie binnen vierentwintig uur gereorganiseerd kan worden. Onze inlichtingen wijzen uit, dat het republikeinse bestuur in Djokjakarta intact is en dat slechts een handvol civiele ambtenaren van lagere rang naar de Nederlanders zijn over gelopen. Waar ook maar geen Nederlandse sol daten staan, is ons bestuur op Java en Sumatra blijven functionneren". Rum zeide te verwachten, dat de con ferentie binnen veertien dagen een de finitief resultaat zal boeken of dat an ders de kwestie weer naar de Veilig heidsraad zal worden verwezen. Hij zeide voorts o.a., dat de republiek geen bindende besluiten ten aanzien van een staakt het vuren of deelneming aan de Haagse conferentie kan nemen, tenzij de regering hersteld is en contact heeft met de leiders der politieke partijen, guerilla-commandanten en parlements- leiders. „Herstel van de republiek is geen voor- waarde, doch vloeit voort uit de reali teit van onze positie", aldus Rum. In New-Delhi hebben de elf leden der Aziatische conferentie, welke aldaar diplomatieke vertegenwoordigers hebben, gisteren in een korte bijeenkomst over Indonesië gesproken. In een na de bijeenkomst uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de situa tie in Indonesië opnieuw in ogenschouw is genomen en dat overeengekomen is de maatregelen voor een snelle en be vredigende regeling van het Indonesische vraagstuk in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari voort te zetten". Een functionaris van het Indische mi nisterie van buitenlandse zaken zette uit een, dat de Januari-resolutie de meeste punten van de resolutie der Aziatische conferentie belichaamt. Naar hij meedeelde, werd van de gis teren gehouden bijeenkomst verwacht, dat zij een hernieuwd aandringen van de vertegenwoordigde regeringen bij de V N tot een snelle tenuitvoerlegging van de Januari-resolutie tengevolge zou heb ben Daarnaast zou deze conferentie de aigemeene vergadering der V.N. onder het oog brengen, dat de Aziatische landen het nog steeds eens zijn en dat zij geen ho«e verwachtingen koesteren van de procedure, die in de Canadese resolutie wordt aangegeven. Prinses Beatrix is gisteren op het paleis Soestdijk geïnstalleerd als lid van een klein watervende] van het Ned Padvind stersgilde dat zijn kamphuis zal krijgen op het landgoed „Gooilust" bij 's Grave- land thans in beheer bij Natuurmonu menten en waarvan een 16-tal meisjes uit Hilversum en omgeving deel uit maakt- Prinses Beatrix, die nu van d' kabouters naar de padvindsters „over vliegt" en haar vriendinnetjes zullen zich o.a. met kano's en andere vaartuigen op de plassen van Loosdrecht en omgeving vermaken. De meeste landen van West-Europa zullen dit jaar hun import van graan uit de Ver. Staten en Argentinië moe ten vergroten, omdat de oogst als ge volg van de droogte aanzienlijk geringer dan de record-oogst van verleden jaar zal zijn. -Dit- is de- conclusie van de...landbouw.; deskundigen, wier mening werd ge vraagd over de invloed, die, het gebrek aan regen en sneeuw in de afgelopen winter op de Europese broodgraanpro ductie zal hebben. De omvang van de schade, die de oogst van dit jaar zal op lopen, staat nog niet geheel vast. De deskundigen zeggen, dat, indien in de eerstkomende paar weken voldoende re gen zou vallen, de toestand nog veel kan verbeteren, aldus meldt U. P. Volgens E.C.A. cijfers was de West- Europese graanoogst verleden jaar elf millioen ton groter dan in 1947. Toch telde de E.C.A. voor de import van broodgraan in de periode van elf* maan den die op 28 Februari j.l. eindigde. 689.100.000 neer. De graanoogst van 1948 had bijna het vooroorlogs niveau bereikt, doch kon toch niet het Europese voedselprobleem oplossen, omdat de vlees- en zuivelproductie een derde on der het vooroorlogse peil lag en de Europese bevolking sedert 1938 met acht pot. toenam. Voor enkele landen is de toestand als volgt: i Frankrijk: de voorlopige schattingen zijn een oogst van 7.500.000 ton, verge leken met 8.100 J)00 verleden jaar. Het ministerie van landbouw zegt dat door dat de regenval 1/3 onder normaal bleet, de opbrengst per hectare lager zal zjjn Het verschil wordt echter voor een goed deel opgeheven doordat meer grond in cultuur is gebracht. Italië: Een gunstig beeld De deskundi gen verwachten dat de opbrengst de 7 000 000 ton zal overschrijden, hetgeen betekent dat bijna een millioen ton meer dan verleden jaar beschikbaar zal zijn. Oostenrijk: Nog een land wag een grotere oogst verwacht wordt. Als ge volg van de regen van de laatste tijd In de nacht van Maandag op Dinsda; kwamen enige jongelui uit Vaals terui van een huldigingsfeest voor de nieuwe nationale turnkampioen. Blijkbaar waren zij door al die feestelijkheid een tikje overmoedig geworden, want zonder dat daartoe een bepaalde reden was, over schreden zij de grens. Enkele kommiezen gingen de jongens na en zijn met hen meegelopen. Het gezelschap belandde, naar verluidt 6 personen in totaal, bij een Duitse boerderij in Vaalser Quartier. WE»r zij het aan de stok kregen met de bewoners, doordat de boer de bezoekers te lijf wilde gaan. Na de ruzie keerden de Vaalsenaren naar Nederland terug, waar zij werden aangehouden door Ned. Ma rechaussees. Reuter voegt hier aan toe, dat de Ne derlanders door Duitse kommiezen, die door een zoon van de boer waren gewaar schuwd, naar de grens waren gebracht. Ook zou er in de boerderij geschoten zijn. tengevolge waarvan een persoon zwaar gewond werd. Dit schieten is echter later tegengesproken. De Ned. autoriteiten hebben aan de re gering van Noord-Rijn-Westfaien hun spijt betuigd over het gebeurde en verzekerd dat tegen de zes mannen een gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld. -m/r i i i Ihet tegenverwijt gericht, dat zij zelf het (jVer IVlOSKOU S KWcltle BritsRussische verdrag geschonden hebben (streven naar gebiedsuJbreiding verwacht men 625.000 ton te halen, ver' geleken met 558.000 ton verleden jaar Het vooroorlogse gemiddelde van 950.000 ligt echter nog ver buiten bereik. West-Duitsland: De autoriteiten vre zen dat de oogst minder goed zal zijn dan de exceptionele productie van 3.900.000 van verleden jaar. In 1948 im porteerde Duitsland ongeveer 50 pet. van zijn broodgraan en het bloem- en brood rantsoen is nog maar 10.000 gram per persoon per maand. Van achter het ijzeren gordijn zijn er aanwijzingen dat de droogte niet zo ernstig was. Volgens Taegliche Rundschau, de krant van het rode leger in Berlijn, verwacht Rusland een oogst van 127 millioen ton bijna driemaal de oogst van 1948, die 46 millioen ton bedroeg. Blijkbaar heeft Rusland weer veel graanland in produc tie gebracht dat gedurende de oorlog was uitgeschakeld. Oost-Duitsland verwacht zijn oogst De Britse regering heeft de Sovjet- Russische ambassade te Londen een nota doen toekomen, in antwoord op de Sovjet-Russische nota van 31 Maart j.l. In de Britse nota wordt de juist heid van de Sovjet-Russische bewe ring, dr.t de inhoud van het Atlantisch pact in strijd zou zijn met het in 1942 gesloten BritsSovjet-Russische ver drag, ontkend In hef Sovjet-Russische memorandum, dat aan de regeringen van alle zeven staten, die tezamen de oorspronkelijke deelnemers aan het Noord-Atlantische verdrag vormen, werd toegezonden, is, zoals vroeger gemeld, niet alleen ver klaard, dat het pact ih strijd is met hei handvest der Verenigde Naties, maar ook met de BritsSovjet-Russische en de FransSovjet-Russischf verdragen en met de tijdens de tweede wereldoorlóg door de geallieerden gesloten overeen komsten betreffende de samenwerking na de oorlog. In de Britse nota wordt ook ontkend, dat het Atlantisch verdrag in strijd zou zijn met laatstgenoemde overeenkom sten. Voorts wordt herinnerd aan de Kom intern-verklaring van October 1947, dat de wereld in ovce tegenover elkaar staande blokken is verdeeld en aan de propagandistische aanvallen van Sovjet zijde in de vergaderingen der Verenigde Naties op de Britse regering Bovendien wordt gewezen op het feit, dat de Rus een in hun bezettingszone in Duitsland elke bepaling van o te Potsdam geslo ten overeenkomst geschonden hebben, welke schendingen culmineerden in de en inmenging in de binnenlandse aange legenheden van andere landen) en her innerd aan de openlijke pogingen van Rusland om het program tot herstel van Europa schipbreuk te doen lijden. Rusland, zo wordt verder betoogd, heeft geen enkele reden, het wederom krachtig en welvarend worden van de Westerse volken te beschouwen als een tegen zijn gebied gerichte aanval, of als in strijd zijnde met zijn belangen. Reeds In het begin van de Britse nota was de volledige tekst van het memoran dum herhaald, dat op 2 April jl. door de regeringen der mogendheden, die het At lantisch pact hebben ondertekend, aan de Sovjet-Russische regering werd gezon den en- waarin in het kort werd geant woord op de Sovjet-Russische beweringen, dat het verdrag in strijd zou zijn met het handvest der Verenigde Naties. Zoals bekend, was de Amerikaanse re gering van mening, dat dit collectieve memorandum een afdoend antwoord Vorm de op de Sovjet-Russische nota van 31 Maart j.l. waarom zij deze laatste niet meer afzonderlijk wenste te beantwoor den. De Britse regering echter heeft de Sov jet-Russische nota wel afzonderlijk willen beantwoorden, omdat zij wenste te rea geren op de tegen haar gerichte beschul diging, dat het Atlantisch pact in strijd zou zijn met de bepalingen van het Brits- Sovjet-Russische verdrag. Max Reimann, de leider van de West- Duitse communistische partij, heeft tever geefs getracht om tot de delegatie van de constituerende vergadering, die heden Donderdag met de geallieerde militaire gouverneurs het bezettingsstatuut zal be spreken, te worden toegelaten. In de voornaamste commissie van de vergadering te Bonn stelde Reimann eerst voor het bezettingsstatuut te verwerpen en vervolgens zijn opneming in de dele gatie Toén beide voorstellen werden verwor pen, riep Reimann: „Het enige, dat gij wilt, is iemand verhinderen het Duitse standpunt aan de gouverneurs uiteen te zetten". De tenslotte gekozen delegatie bestaat uit 4 sociaal-democraten, 4 christen democraten, 1 liberaal en 1 lid van de links gerichte groep der Katholieke Cen- trumspartij Bij de verering van het H. Kruis zal de Priester morgen tijdens de Goede Vrijdag-plechtigheden de klacht van Christus doen klinken: „Mijn volk. wat heb Ik U misdaan?" En ofschoon het een vroom gebruik is om des middags om drie uur op die dag even de werkzaam heden te onderbreken om het verheven Goigotha-drama te herdenken, zullen wij in deze enkele ogenblikken op dit verwijt niet een ook maar gedeeltelijk antwoord kunnen stamelen. Want wel licht meer dan ooit klinkt de klacht van de gekruisigde Godmens thans terecht en de wereld kan als bescheid op deze vraag slechts diep beschaamd het hoofd buigen. Wij zullen hier uiteraard niet, zoals de Predikanten in hun lijdensmeditaties het volk ter verantwoording roepen om het gruwelijk gebrek aan liefde en het wraakroepend onrecht, noch geselen het herhaaldelijk vallen in de zonden, waar voor de Zaligmaker leed en stierf. Wij willen slechts een spiegel voorhouden tot bezinning op de vraag, waar de onderlinge liefde is, welke de Godde lijke Heiland op aarde predikte als het tweede gebod, echter aan het eerste ge lijk? De liefde, welke de God der Liefde op het kruis Zijn leven deed geven voor de mensen! Wat komt er in ons leven van die onderlinge liefde terecht? Hoe weinig zijn wij geneigd om ons zelf, zij het slechts in het geringe, te verloochenen om op die manier eeo ander ter wille te zijn Een aan het kruis zo vreemde mentaliteit, welke heerst in huisgezin nen, op werkplaatsen, kantoren enz van hoog tot laag! Hoeveel onrecht geschiedt er niet, wel is waar niet steeds even grof, doch daarojn niet minder grievend voor de slachtoffers, welk onrecht lijn recht in strijd is met het liefdesgebod van Christus, Die telkens bij het aan schouwen van de wereld juist om het ontbreken van de liefde moet verzuch ten: „Mijn volk, wat heb Ik U misdaan?" - Wanneer wij morgen even stil staan bij het Kruis, dat de wereld verlost heeft en de Goddelijke Verlosser deze klacht horen uiten, dan kan o.i. de beste meditatie zijn, dat om de wereld te ver beteren, wij bij ons zelf moeten begin nen. En daartoe zullen wij het kruis dienen op te nemen, hetwelk door ons getorst moet worden, om onder verloo chening vkn ons egoïsme, de liefde te beoefenen, welke slechts het aanschijn van de wereld kan vernieuwen. ANALYST. met 10 pet. te vergroten en op ongeveei I blokkade van Berlijn. 5 millioen ton te brengen. In de Britse nota wordt tot de Russen Het is waarschijnlijk, dat de Belgische verkiezingen, die in beginsel waren vast gesteld op 19 Juni, pas een week later, op 26 Juni, zullen worden gehouden. Op 19 Juni hebben overal in België processies plaats en in Katholieke krin gen voelt men weinig voor verkiezingen op deze dag. Winstnn f!hnrehill kre Gromyko, het hoofd van de Russische delegatie bij de V. N„ heeft gisteren in de Algemene Vergadering voor het eerst een grootscheepse aanval gedaan op het N. Atlantisch pact. Het debat liep eigenlek over de veto-kwestie. Gromyko nam het woord, nadat de Amerikaanse afgevaardigde Ri&land had verweten, in de Veiligheidsraad reeds 30 maai zijn veto te hebben uit gesproken. Gromyko verdedigde zich met te zeggen, dat zonder het veto recht de Veiligheidsraad „een willoos instrument zou zijn in de handen van het Brits-Amerikaanse blok". Hierna nam de Rus een draai en be- "on zijn aanvallen op het Atlantisch pact. Hij beschuldigde er Engeland en de V S van „de oude gedragslijn in de buitenlandse politiek weer te volgen om de Sovjet-Unie te isoleren". De landen yan het pact waren volgens hem bezig, een atoomoorlog tegen de Sovjet-Unie voor te bereiden. Voorts was het pact ®en. ondermijning van het bestaan der want het kon in geen beding een regionaal pact binnen het kader der V. N. genoemd worden. Het opbouwen van de N. Atlantische groepering en van „andere agressieve militaire en politieke groeperingen" was volgens Gromyko een bewijs, dat Enge land en Amerika geheel gebroken had den met de politiek van Jalta en Pots dam en met de politiek van versteviging van de internationale samenwerking De strijd om het veto-recht noemde hij een strijd tussen twee tendensen in de internationale politiek: „De tendens om overheersen. Rusland te isoleren en een nieuwe oorlog te ontketenen: en de tendens om de grondbeginselen van de V. N te handhaven, de plannen van agressors te verijdelen en oorlogsstokers te ontmaskeren". „De Sovjet-Unie zal voortgaan de prin cipes van de opzet der V. N. te eren, daar zq ervan overtuigd is, dat dit in overeenstemming is met de belangen van alle volkeren. Rusland zal niet af laten de plannen van oorlogshitsers aan het licht te brengen", aldus Gro myko. Hiermede heeft de Russische gedele geerde de veronderstelling van som mige leden der V. N-, dat de Sovjet Unie zich nit de organisatie zou terug trekken, althans voorlopig gelogen straft. De weerverwachting van heden- tot morgenavond luidt: In de vroege ochtend hier en daar tijdelijk mist. Overigens droog en overdag zonnig en zacht weer. Zwakke of matige wind tussen West en Zuid. Vrijdag 15 April: Zon op 5.45 uur, onder 19.37 uur: maan op 23.31 uur, onder 6.30 uur. Winston Churchill kreeg een persoon lijke aanval te verduren. Gromyko, doe lend op Churchill's bezoek aan Amerika, noemde hem zo ongeveer: „een reiziger in oorlogsplannen". Gromyko had nog heel wat meer noten op zijn zang. Hij gaf vluchtig zijn ziens wijze te kennen over Indonesië, Palesti na. de Brits-Egyptische betrekkingen, de atoomboom, de W.-Europese Unie en de Balkan ••commissie. De toestand in Indonesië was volgens hem niet te wijten aan het Russische veto, maar aan de staten, die „nationale bevrijdingsbewegingen onderdrukten" De W.-Europese-Unie was niets anders dan een op verlangen van de V. S. en Engeland gevormd front tegen de Sov jet-Unie en de volksdemocratieën. En wat de toestand in Palestina betreft, wast de Sovjet-Unie de handen in on schuld. De verantwoordelijkheid daar voor rust geheel op de V. S- en Enge land. Kort nadat Gromyko met zijn rede was begonnen, werd de gedrukte tekst 6.000 woorden telt reeds aan de jour, nalisten uitgereikt. De r£rpi j pact waren dus zorgvuldig en weloverdacht. In een uitgestrekt gebied, aan de noord-westelijke Amerikaanse kust. is Woensdagavond tegen twintig uur Bnit. „en krachtige aardbeving waargenomen. Er zijn enkele doden te betreuren en er is voor millioenen dollars schade aange richt. De beving was zo hevig, dat de naal den van de seismograaf van de universi teit te Washington braken. Twintig min. later was de trilling nog aan het toestel waarneembaar. De aardbeving werd geschat op sterkte acht (het hoogste sterktecijfer is twaalf). De laatste ernstige aardbeving, sterkte zeven, werd te Washington geregistreerd op 14 Februari 1946. In verschillende steden van de staat Washington, zoals Seattle, Tacoma, Olym- pia, Longview, Centralia en andere, vluchtten de mensen in paniek de heen en weer zwaaiende huizen en gebouwen uit. Brokken steen en beton kwamen naar beneden in de straten, waterlei dingbuizen braken, muren scheurden en duizenden schoorstenen stortten door de daken van de Jiuizen heen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Tenzfj de 16000 stakende dokwerkers en stuwadoors van Londen e en werk hervatten, zullen troepen ge bruikt worden, om de binnengelopen schepen, voorzover deze levensmidde len bevatten, hetgeen met een groot aantal het geval is, te lossen, terwijl wettelijke maatregelen genomen zul len worden tegen die vakverenigings leiders, die de staking officieel steu nen. Dit werd gisteravond medege deeld door de minister van arbeid Isaacs in een radiotoespraak, die hij laat in de avond hield met machtiging van het kabinet. Indien deze wettelijke maatregelen tegen de vakverenigingsleiders genomen worden, zal dit de eerste maal zijn, dat zulk een actie plaats heeft sinds de order waarbij staking en uitsluiting wqren ver boden, in 1940 van kracht werd. Het schijnt evenwel, dat de stakings leiders zich niet door deze aankondiging van de zijde der regering van hun stuk laten brengen. Zij hebben voor heden morgen een meeting belegd van stakers, maar aan de andere kant is het duide lijk, dat de regering niet voornemens is, lang geduld te oefenen en dat met energie zal worden opgetreden. Want zoals mr. Isaacs gisteren verklaarde, niet alleen wordt door deze staking de haven van Londen lamgelegd, maar zij is bo vendien onwettig en de regering kan niet dulden, dat de opruiende elementen de overhand houden. Ofschoon gisteren velen tot de ar beid teruggekeerd zijn, verminderde het totaal aantal stakers niet en het totaal werd gisteravond op ca. 16.000 dokwerkers en stuwadoors geschat, ter wijl 90 schepen in de haven van Lon den vastlagen. 11 Israël en Syrië hebben een overeen komst tot „staakt het vuren" getekend, aldus wordt te Damascus officieel bekend gemaakt. In de grote groeve van de Enci te Maastricht was Woensdag, op ongeveei 25 meter hoogte, de 33-jarige V., wonende aan de Mergelweg te Maastricht, bezig met het laten springen van oude gangen in de berg. Hij had zich daarbij echter niet aan de veiligheidsmaatregel gehouden, die voor schrijft, dat werklieden zich steeds met touwen aan de bomen op het plateau van de St. Pietersberg moeten vastmaken. Vermoedelijk is de man door een plotse linge duizeling bevangen en met het hoofd naar beneden op de stenen gestort. Hij was op slag dood. Woensdag is de tekst gepubliceerd van een overeenkomst tussen de drie ge allieerde militaire gouverneurs van West- Duitsland die betrekking heeft op ver boden industrieën en industrieën, waar aan slechts een beperkte productie is toe gestaan, in da# gebied. Volgens deze overeenkomst is in West-Duitsland de productie verboden van synthetische rubber, synthetische benzine uit kolen en vele andere oor logsgrondstoffen. De maximum-productiegrens voor staal, die tot dusverre 10.7 millioen ton per jaar bedroeg, werd gebracht op 11.1 millioen ton. De productie van primair aluminium zal worden beperkt tot 85.000 ton per jaar en die van styrene tot 20.000 ton. per jaar. Aan Duitse scheepswerven zal worden toegestaan schepen te bouwen van hoog stens 7200 br. t., die een snelheid van 12 knopen kunnen ontwikkelen. Duitsland zal in het buitenland hoogstens 100.000 br. t. aan tankschepen mogen aanschaf fen. Geen dezer schepen zal groter mogen zijn dan 10.700 br. t. en de snelheid zal hoogstens 14 knopen mogen zijn. Deze overeenkomst zal tot 1 Januari 1953 van kracht blijven of tot het tot stand komen van het vredesverdrag, wan neer dit laatste op een vroeger tijdstip zou geschieden. Zaterdagavond van kwart voor negen tot negen uur zal de K.R.O. een speciaie uitzending wijden aan de schenking van een radiozender aan Z. H. de Paus door de Ned. Katholieken. In het St.-Bonifatiusgesticht van de Missionarissen van Mill Hill te Hoorn zijn twaalf Hongaarse zusters aangeko men. Het zijn zusters van de congregatie van de Goddelijke Verlosser uit Boeda pest, die de wijk naar het buitenland heb- ben genomen. Via Salzburg en Rome heb- ben zij nu een toevlucht gevonden in Nederland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1