Tragedie Keesje Rijvers beheerste oefenmatch van Nederlands elftal R Collectieve strafherziening van politieke delinquenten F Zanger Slechte „generale" met blessures ADIO De onderwijzers salarissen ZWALUWEN-RODE DUIVELS 2-2 Eenzame kleine man programma HERENPANTALONS 11.98-12.25 HEREN SINGLETS f1.98-f2.25 Vijf S.V.V.-ers in Nederl. B-elftal Overzicht Eerste Kamer De Schuchtere De strijd der Kerk in T sjechoslowakije DONDERDAG 14 APRIL 1949 PAGINA 2 Met al de souplesse van zijn natuurtalent plukt De Munck een hoge bal uit de lucht. „Als dat maar goed afloopt daar achter m'n rug!" denkt Van Bun en ook Ter louw is er nog niet gerust op Tussen Terlouw en Van Bun kijkt ook Schijvenaar nog om 'n hoekje, rechts van onze stopperspil Gillau en fan Schijndel. Op de Jansplaats in Arnhem heeft burgemeester Matser gisteren een standbeeld van Karei van Gelre onthuld. Minister Rvtten was onder de vele autoriteiten. WIE IS DE BAAS DER POLITIE? jvED. HOCKEY-ELFTAiL SAMENGESTELD WILMAN; A Eü VUL AN USE Ft A UI O-KOM IA - ,Waarï bü me. (Wordt vervolgd) Episcopaat heft misschien zelf Katholieke scholen op Deels honend deels medelijdend rea geerden gistermiddag de 58.000 op de dub bele Feijenoord-tribunes op de opvoering van de „Tragedie Keesje Rijvers". Zelden zal een speler met zoveel chagrijn op een voetbalveld hebben rondgelopen en dat negentig zware minuten lang als gisteren de kleine Bredanaar. Zijn opstelling op de rechtsbuitenplaats was al schamper begroet, toen hij later naar de links-dito verhuisde werd het nog erger. Het was inderdaad een tragedie. Er lukte de kleine man, eens de lieveling van tienduizen den. thans door diezelfde massa uitge stoten, werkelijk niets. Van begin af aan speelde hij onder een morele druk die hem als een lawine benauwde: de schijn bewegingen waarom hij vroeger toege juicht werd, ontlokten nu slechts sarcas me, zijn ijverige pogingen om „het goed te maken" leden keer op keer en eigenlij c al bij voorbaat schipbreuk; zijn afgeven was slecht, zijn schieten nog slechter en daarbij had hij nog het ongeluk dat hij menige stop-bal bij gebrek aan concentra tie onder zijn voet liet doorglippen. Alt en heel klein, heel nietig en heel zielig kereltje is Keesje in alle eenzaamheid langs de lijn gegaan, eenzaam omdat hij al bij voorbaat buiten de gemeenschap van zijn tien medespelers stond, eenzaam omdat de tienduizenden rondom hem stechts verbitterden. Het Is niet Keesje s schuld, het is de schuld van zijn protector Ratje Verlegh. Want vraag wie er he viger op gebrand was dat Rijvers in he. Nederlands elftal zou blijven: Rijvers zelf of Verlegh?, dan is het Verlegh. Maar m plaats van de carrière van zijn pupil op ta bouwen heeft Verlegh daaraan in ern stige mate afbreuk gedaan. Rijvers is het betreurenswaardig mikpunt geworden van de meest tragische „rel", in onze na oorlogse vaderlandse voetbalsport; hij het mikpunt, hij de verguisde, maar Verlegh de doordrijver, de schuldige van deze on- VRIJDAG 15 APRIL HILVERSUM I (301 M.) V.A.R.A 7.00 nieuws, gram.; 9.00 kamermuziek; 10.00 V.P.R.O.; 10.30 v. d vrouw; 10.45 viool en plano: 11.10 voordracht; 11.30 aecor- deonork.; A.V.R.O. 12,00 Divertimento no. 17 in D gr. t., Mozart; 12.33 sport; 12.45 ork. Albert Sandler (gr.); 13.00 nieuws; 13.15 De Kwintetspelers; 14.00 kookpraatjë; 14.20 piano; 14.50 „De eeuwen fluisteren..": 15.20 Negro-spiri- tuals; V.A.R.A. 16.00 „The Ramblers"; 16.30 v. d. jeugd; 17.00 piano-duo; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 nieuws, felicita ties; 18.30 Ned. Strijdkrachten: 1900 „Denk om do bocht"; 1915 Silvestri- kwartet; 19.30 V.P.R.O.; 21.00 gram.; 21.30 hoorspel; 22.00 buitenl weekoverz.; 22.15 piano; 22.40 V P.R.O.; 23.00 nieuws; 23.30 „Parcifal", Wagner. HILVERSUM II (415 M.) K.R.O. 7 00 nieuws, gram., morgengebed; 8.15 Goede Vrijdag; 10.15 Ravelprogr.; 10.35 suite Faith full Shepherd, Handel; 11.00 De Zonnebloem; 11.40 Schumann-progr.; 12.00 oude Italiaanse aria's; 12.33 Kareol- septet; (13.00 nieuws); 13*5 „Óp de kor rel"; 13.55 Radio Philh. Ork.; 15.00 H. Kruisweg; 18.00 De Zonnebloem; 17.00 v. d. jeugd; 17.15 Franse lyriek; 17.45 „Wat het buitenland leest"; 18.00 gram-, actual.; 18.30 Claveclmbel; 18.45 „Jon gensstad"; 19.00 nieuws, gram.; 19.30 Brabantsprogr.; 20.00 nieuws; 20.03 „De gewone man"; 2012 Graflegging van Christus; 20.40 gedichten van Gezelle; 20.55 Omroepork.; 21.15 „De Goede Week in Rome"; 21.30 fluitsonateg van Bach; 22.00 „Het is volbracht" (hoorspel); 22.45 Avondgebed; 23.00 nieuws; 23.15 «ymph no. 4 in c kl. t. op. 98, Brahms. Radio-distributie III: 7.00 VI. Br.: nws. 7.05 muz.; 7.30 kron.; 7.40 gym.; 7 50 gram.; -8-00 nws.; 8.05 conc.; 9.00 Eng. L. P.; nws.; 9.10 verz. pr.; 10.15 parlem. 10.30 BBC Welsh orch; 11.00 .the Cruci flxion" passiespel (BBC koor en sol.) 12.00 VI. Br.; gram.; 13.00 nws. 13.15 2c deel Matthkus Passion; 14-30 fragm Heilig Bloedspel te Brugge; 1500 Eng H .S.: Stabat Mater; 15.50 Ens. Leopold 16.30 .Country Questions"; 17.00 Kootwijk Batavia; 18.00 Fr Br.: v. d. sold.; 18.30 VI. Br.; v. d. sold.; 19.00 Eng H. S. fragm. „les Contes de Hoffmann"; 19.30 Eng. L. P.: verz. pr.; 20.00 „Opportunity Knocks"; gevar. pr.; 21.00 „Welsh Rare bit 21.15 Fr. Br; Symph. muz.; 22.00 VI Br.: nws.: 22.15 Eng. L .P-: „Topic for tonigh"; 22.20 ork.. Phillips the Key notes e.a. 23.00 voordr.; 23.15 bios. orgel 23.56 nws. Radio-distributie IV: 7.00 Eng. H. S. nws.; 7.15 var- ork. ;7.50 .Lift up your hearts"; 7-55 weer; 8.00 Fr. Br.: nws.; 8.10 gram.: 9.00 VI. Br.: niws.; 9.05 gram 10.00 div.; 11.00 Eng. H. S.: lichte muz, 11.45 voordr.; 1200 Midi. Light Orch, 12.55 weer; 13.00 nws; 13.10 liederen 13.40 Tito Schipa; 14.00 Eng. L. P.: ork' en koor; 1445 rep. wiek.; 1500 Ens Heath 15.45 Rep- wielr.; 16.05 voetb- rep.: 17.00 Fr. Br.: her.; 17.10 gram.; 17.40 viool en piano; 18.00 Eng. L ,P> dansmuz.; 18.30 Up the pole"; 19-00 VI. Br.: nws.: 19.30 kinderkoor: 19.45 gram.; 20.15 sonate voor viool, Mozart; 20.45 div.; 2200 Eng. P.: nws.; 22.15 VL Br.: gram.; 22 50 nws.; MM oransj MM dm verkwikkelijke geschiedenis. „Zal ik er maar uitgaan?" moet Kees halverwege de tweede helft gevraagd hebben en hij stond al met beide benen buiten de lij nen; maar hek antwoord van „het bankje" was onverbiddelijk „nee". Kees moest de bittere pil tot en met de laatste negen tigste minuut slikken. En nu eindelijk staat hij er dan in de wedstrijd tegeu Frankrijk naast; hij zal er blij toe om zijn; maar het had al veel eerder moeten gebeuren, het zou hem (zelf onschuldig) een boel ellende hebben bespaard. Deze „Tragedie Keesje Rijvers" is hef enige wat ons van deze wedstrijd bij zal blijven, want op hoog peil stond dit tref fen tussen de Zwaluwen en de Rode Duivels niet. Het was een onvriendelijke wedstrijd ook. Een dergelijk gebeuren is ten enenmale ongeschikt als oefenwed strijd voor het Nederlands elftal. Beide ploegen, vol NederlandsBelgische sport- rivaliteit, speelden scherp op winst en de sfeer was die van een volslagen inter land. Met alle hardheden (helaas) van dien. Clavan en Terlouw werden zo ernstig geblesseerd dat zij vervangen moesten worden, ook bij de Rode Duivels moest Gillard het veld ruimen, terwijl De Vroet en Brandes ook al danig liepen te trekkebenen. Vier blessures met bin nen tien dagen een interlandwedstrijd te gebeuren zijn een t,weelde die het Nederlands elftal zich niet kan permit teren. Het is te hopen dat alle vier be trokkenen op 23 April weer volslagen genezen zijn endat bij volgende ge legenheden een minder aan rivaliteit lijdende oefenmatch kan worden ge arrangeerd 1 Laten we, met één oog op de prestaties van gisteren en het andere op de samen stelling van het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Frankrijk (hierbij afgedrukt), de „elf" eens onder de loupe nemen. Dat doelman De Munck zijn plaats zou veroveren, leed vooraf al weinig twijfel. Merkwaardige feeling van het publiek, diat al drie dagen na de blessure van Kraak in NederlandBelgië met onfeil bare zekerheid wist te zeggen: „Nu komt De Munck er inInderdaad leef de deze gedachte in de gehele Neder landse voetbalwereld en zoals nu blijkt met recht. De stijlvolle athleet De Munck, met al de souplesse van zijn natuurtalent, heeft zijn in het Zuiden verworven bij naam van „de zwarte panter" alle eer aan gedaan. Betrouwbaar, kundig en brillaxit, zonder show of kunstenmakerij, maar met een sterk stijlgevoel heeft De Munck zijn doel verdedigd en zich zijn uitverkiezing boven klasse-keepers als Van Raalte, Landman en Saris waardig getoond. We zouden hem zelfs niet al leen een verdedigende, maar ook een belangrijk „aanvallende" keeper willen noemen; zijn enorme uittrappen reikten tot driekwart van het speelveld en kun nen de inleiding van een dodelijke twee seconden-aanval zijn; helaas wisten de Nederlandse voorhoedespelers deze om standigheid niet te benutten doordat zij zich niet ver genoeg naar voren op stelden Zelfs met een uitgooi komt De Munck tot aan de middenlijn! Moge de T.C. de spelers leren zich op diit stra tegisch fenomeen beter in te stellen. Eén fout heeft De Munck gemaakt en helaas was hiervan het tweede Belgische doel punt het gevolg; op een voorzet van De- prez liep hij zeker 'n tien a twaalf meter uit zijn doel, in ieder geval onverant woordelijk ver, want nu moest hij de. bal onverbiddellijk onder controle krijgen: hij kon dat echter niet en Gillau kon ge makkelijk in het onvoldoende verdedigde doel schieten. Maar overigens heeft de Sittardse Boy talrijke verbluffende safes verricht, die zijn klasse en zijn verkie zing boven alle twijfel plaatsten. Over' de terugkeer van rechtsback Var. Bun hebben wij ons verwonderd. Toen te gen België Steenbergen in plaats van Van Bun werd opgesteld, vonden wij da1 vreemd; maar nu tegen de Fransen Steen bergen plotseling weer 'ten behoeve van Van Bun wordt gepasseerd, vinden wij het nog vreemder. Steenbergen heeft te gen België stellig niet onverdienstelijk gedebuteerd en wy achten het niet juist dat hem geen tweede kans wordt gebo den. Bovendien heeft Van Bun zich gis teren niet de meerdere van de Schiedam mer getoond; het wegwerken van de M. V- V.-er blijft een zwak punt, zodat al zal Van Bun meer routine hebben, bij het gelijk gebleken inzicht en opstellen de enorme trap van Steenbergen o.i. de doorslag ten gunste van de S.V.V.er had moeten geven. Edoch, de K. C. heeft an ders beslist: geen tweede kans voor Steenbergen maar een terugkeer van Van Bun, wat we dan vreemd mogen vinden maar waarmee we geen uitgesproken on vrede zullen hebben. Schijvenaar'was op de linksbackplaats niet best maar hij blijft toch beter dan eventuele andere candi daten voor zijn post. In de middenlinie was Van Schijndel evenals tegen België weer een der besten aan de Zwaluwen-kant; zijn internatio nale „kostje is gekocht". Aanvoerder De Vroet haalde zijn Nijmeegse vorm niet, maar er is geen reden om deze gerouti neerde speler nu al buiten te sluiten Rond de spilplaats is het ons weer een raadsel. Terlouw speelde heel een beste eerste helft en het eerste Belgische doel punt was beslist een fout van hem. Kort voor de rust werd hij aan de rech ter wenkbrauw gewond (de Krimpenaar staat bekend als zeer k etsbaar boven de ogen en hij bloedde dan ook hevig) en in de tweede helft vervangen door Mö- ring. En wat wil nu het geval? Möring was beslist beter dan Terlouw. Toch stel de men voor de wedstrijd tegen Frank- rijk Terlouw op; dat is nog niet zo vreemd, want het verleden heeft aangetoond dat Teriouw in feite beter is dan Möring en men zou de Krimpenaar niet om één on gelukkige wedstrijd mogen terugwijzen (we hopen alleen maar dat zijn wond op 23 April geheel genezen zal zijn en met name dat hij er geen last van zal krijgen in de tweede helft, wanneer geen inval lers worden toegestaan). Maar nu heeft de K.C. als reserve voor 23 April niet de gisteren zo goed spelende Möring aange wezen, maar de B.V.V.-er Krijgh; ra, ra, In de voorhoede is de A.D.O.-linker- vleugel Clavan—Timmermans gehand haafd, wat in feite betekent, dat de jeug dige Timmermans de even jeugdige Rij vers heeft verdrongen! Timmermans voor een bijzonder fijne export-kwaliteit dames- en herenondergoed met een enkel- haast onzicht- baa r. weef fout j e 'Va+vJ MtftoiM ttA'f 1000 4^X4 met korte pup.maten 4-6 13 pnt.) maten 4-7 (3 pnt I toonde zich gisteren in dit zware milieu een intelligent schakelspeler met 'n ge zonde op productiviteit gebaseerde spel opvatting, niet van het formaat Lenstra (nee, allicht niet!) maar beter dan een Rijvers, een Schaap, een Van der Tuijn of wie we als candidaten hebben gehad voor de plaats van Lenstra, maar waar op Lenstra zelf nog nooit in het na-oor- logse interland-voetbal heeft gespeeld. Technisch goed, vasthoudend en snel, met begrip voor de intrigues van een Wilkes, intelligent ook in de switch, enthousiast en zonder franjes, was van alle „ballast" maar juist ingesteld op zijn taak als hel per in de verdediging, schakel in het middenveld en bouwer in de aanval: zo heeft de jonge Timmermans zich gepre senteerd als onze jongste internationaal, een die zijn verkiezing niet licht zal be schamen. Brandes andermaal op de middenvoor plaats. Niet ten onrechte. Eerder schreven wij al: de Feijenoorder is niet snel, hij bezit geen stootkracht, maar hij is tech nisch meer dan behoorlijk onderlegd. Nu men van het overigens niet uitgeyoerde experiment met Lenstra op de midden voorplaats is afgestapt, had Brandes geen concurrentie meer (de Longa-man Van Roessel is nota bene in zijn eigen club als middenvoor vervangen door de veteraan Pellikaan.Het lag dus voor de hand, dat Brandes opnieuw zijn kans zou krijgen. Hij heeft die gisteren als vervanger van Lenstra behoorlijk be nut, zijn doelpunt was van zeer behoor lijk gehalte en bewees, dat hij de be heersing heeft om een kans uit te buiten (zoals trouwens ook op 13 Maart tegen België), maar we hopen toch, dat hij het er ditmaal tegen de Fransen beter zal afbrengen dan toen tegen de Belgen (want toen was hij naar onze mening ronduit slecht). Er zijn nu eenmaal geen rechtsbuitens. Maar de Feijenoorder Steenbergen was gisteren heus zo kwaad nog niet als in valler voor Clavan en nadat Rijvers van rechts naar links was verhuisd. Na de V.U.C.-man Holleman (maar die was geen voetballer..) hebben we echter nooit meer een „echte" rechtsbuiten in het Nederlands elftal gehad. Van der Tuijn, Engelsman, Lenstra, het vvaren geen van allen „echte" rechtsbuitens. Zou het gek geweest zijn om het nu ook eens met de ook al niet-echte Steenber gen (Feijenoord) te proberen na de goede partij, die deze jongeling gisteren speelde? De K.C. vond het blijkbaar wel gek en heeft na de vondst van Timmer mans voor de linksbinnenplaats vastge houden aan Lenstra (de binnenspeler bij uitstek, die niets liever wil dan van die buitenlijn vandaan) op de rechtsbuiten plaats. Och, met het oog op Timmermans toch nog zo onredelijk nietWilkes was Wilkes-ouderwets en dat zegt ge- l noeg, van alle candidaten voor een Oranje-trui blijft hij altijd en veruit nummer één! .A. Even nog de elftallen zoals zjJ gireren tegenover elkaar stonden: Zwaluwen: De Munck: Schijvenaar en Van Bun; De Vroet, Terjouw (naf rust Möring) en Van Schijndel; Clavan (lat6r Rijvers), Timmermans, Br-maes, Wilkes en Rijvers (later Steenbergen, niet de S V.V.-er. maar de Feijencwrder). Rode Duivels: Bogaerta; ouiard (iater Matthijs) en Saeren; Va®rf Auwera, Etienne Chaves en Blaise'£reddy Chaves, Gillau, Rik Coppens en Deprez. weeglijke Aussum met een Nederlandse Scheidsrechter was de altijd zeer be weeglijke Aussum met een Nederlandse en een Belgische (compleet met klak) grensjager. Het was een wedstrijd met vele be langwekkende aspecten, daarom moeten we na al het vorenstaande er nog even tjes iets meer van zeggen. Technisch stond hij niet op zeer hoog peil; het mooie voetbal dat er soms te genieten viel kwam slechts uit individuele acties van spelers als Van Schijndel, De Munck, Wilkes, Rik Coppens en Freddy Chaves, van een hechte ploegtechniek was echter bij geen van beide partijen sprake. Mis schien was het een boeiende wedstrijd voor het publiek, wij hebben daar niet zo op gelet; wel ging hij snel van doel tot doel, waarbij de onmacht van de aan val der Rode Duivels, het krampachtig verdedigen vaak van de op dat punt gis teren niet zo bijster sterke Zwaluwen en de eenzame hoogte van het fenomeen Wilkes opvielen. Na drie minuten reeds was Wilkes de grote man; hij pikte een pasje van Tim mermans op, liep nog een paar reuzen stappen door en loste toen in volle ren van zeker 25 meter afstand een zo enor me kogel zo hard en zo vlak langs de paal dat Bogaerts alleen maar de zucht kan'hebben gevoeld: 10. Kijk, dat kan alleen Wilkes en wij moeten de eerste Europese speler nog zien, die het hem heden ten dage nadoet; het bezit van zulk een speler geeft het Nederlands elf tal onmiddellijk reeds een onschatbaar voordeel boven elk ander nationaal team. Het Stadion stond compleet op zijn kop van opgetogenheid, maar dat zakte al gauw. wamt na 10 minuten kon Schijve- naar alleen maar door het weggeven van een vrije schop zijn tekort camoufleren, het werd een slecht en slap schotje van Coppens, dat nog geen kind kwaad had kunnen doen, maar ongelukkigerwijs stak Terlouw er een onnodige voet naar uit en De Munck was finaal uit de koers geslagen. Weer was het Wilkes die de stoot gaf aan het tweede Zwaluwen-doelpunt vijf minuten na de rust; hij bracht de bal van de middenoirkel snel op en tikte aan Brandes een zo geraffineerde pass toe, dat het leer als een tantalus-kwelling buiten het bereik van de op een luttele decimeter geslagen stopperspil Chaves schoof; met een vrij veld voor zich be loonde Brandes dit vorstelijk geschenk met een beheerst doelpunt. Een enorme kogel van Freddy Chaves la Wilkes" .op de lat en enige katachtige en volmaakt getimede safes van De Munckgingen vooraf aan het tweede doelpunt van de Rode Duivels, dat wij hierboven reeds op De Munck's boekje schoven. Zo werd het na 22 minuten 2—2 en zo bleef bet. En al heeft de uitslag van een wedstrijd Zwaluwen—Rode Duivels (enigszins in tegenstelling tot voor de oorlog) dan betrekkelijk weinig waarde, we vonden het toch leuk dcit met deze voor beide partiien juiste en verdiende uitslag onze Zuiderburen toch weer eens niet hadden gewonnen Naar wordt gemeld, is het Nederlands B-elftal, dat Zondag 24 April a.s. te Bor deaux tegen Frankrijk B uitkomt, ais volgt samengesteld: Doel: Landman (Neptunus); Achter: Steenbergen (SW) en Everse Neptunus); Midden: v- d. Hart (Ajax), Möring (En schede) en Schwencke (HBS); Voor: Schrumpf (SW), De Bruyn (SVV), Köneman (SW), Goossens (SVV)'en B. de Harder CVUC). Reserves: Saris (BW), Van der Sluys (BW), Kroon (Feijenoord) en Schaap (Gooi). Togsl helpt «nel tegen Thenmntlek, «pit, i»rhl&«, griep, hoe(d- en zennw- p(|nen. Togal lost urine zuur op en in niet scha delijk voor maag of hart, Neem nog heden proef. BO Apoth. en DroR. f 0.13. Minister Wijers is ongetwijfeld een zeer beminnelijk man en de heer ue Wilde is een knap en vinnig debater. Maar deze beiden kregen een parlemen taire onenigheid over de politie. De heer De Wilde (A.R.) wilde weten of de po- litie nu onder Binnenlandse Zaken 1 es- sorteerde of onder Justitie en hij ver- wees naar de verschillende standpunten in deze van de huidige ministers dezer beide departementen. De minister ant woordde, dat hij aan de verleiding wilde weerstaan hierop nu al te antwoorden, terwijl de commissie-Langemeyer nog bezig was deze zaak uit te dokteren. En zich tot de heer De Wilde richtend, vroeg de minister: Bent U tevreden jjeezei de heer De Wilde. Waarop de minister uiteenzette, dat, zo hieromtrent geen eensgezindheid be stond in de boezem der regering, deze eerst verkregen moest worden, vooral eer hij er mee voor de Kamer kon ko teen. Met dat standpunt zijn de reeds ge dane uitlatingen der beide ministeis m strijd, meende de heer De Wilde. Maar dat liet de minister niet op zien zitten en hij zeide, dat hij niet de vrij wil" Aau' rari deze kw°st.ie een interore- tatie te geven zonder voorafgaand over leg met zijn ambtgenoot van Binnenland se Zaken Bij dereplieken kwam de heer De Wilde er nog eens op terug. Hoe zit het nu vroeg hij. Ik wil weten, wie er ver antwoordelijk is voor orde en rust, de minister van Justitie of die van Binnen landse Zaken Stel U voor, dat er m Mei onlusten uitbreken, blijft de rege ring dan met de armen over eikaar zit ten wachten op het rapport van de com missie-Langemeyer Daarop heeft de minister toen geant woord, dat in zoverre de nandhaving van openbare orde, rust en veiligheid berus bij de regering, de minister van Justitie hiervoor verantwoordelijk is. Wat ech ter niet wilde zeggen, dat in de gemeen ten dit niet onder het gezag van de bur gemeester zou vallen. En de minister voegde er veiligheidshalve nog aan tóe, dat hij hiermee geen uitspraak wilde doen inzake de uiteindelijke verantwoor delijkheid over de politie. Politieke delinquenten Een andere belangrijke kwestie, door verschillende leden aangesneden, was die van de politieke delinquenten. De minister meende, uitgaande van de gedachte van barmhartigheid, dat men een "zeer grote groep mensen als de S.S.-ers maar niet voortdurend het Ne derlanderschap kon onthouden, zodat hij een collectieve herziening met uitzonde ring van de zware gevallen overwoog. Als argument diende hierbij tevens het onrecht, dat hierbij aan vele vrouwen van dergelijke delinquenten werd be gaan. Tevens overwoog de minister ophef fing van de gevolgen van de uitspraken der tribunalen over politieke delinquen ten. Hier was de minister echter nogal vaag, immers kan men zich afvragen of hij een volledig herstel van rechten op het oog heeft een herstel dus, inclusief teruggave dar kiesrechten. Indien hij dat bedoelt, menen wij, dat het nogal ver gaat, Immers ontneming der kiesrech ten is een morele straf, die iemand niet m zijn bestaan treft en tegen welke Straf moeilijk bezwaren zijn aan te voe ren. Minister Wijers zeide ook te willen bevorderen ontvijanding van vermogens van Nederlandse vrouwen met Duitsers gehuwd, iets waarop de heer Ruijs. de Beerenbrouck in een nogal pathetisch en goed geformuleerd betoog had aange drongen. Ontvijanding van vijandelijke vermo gens zou overigens alleen collectief kun nen geschieden bij vermogens, die niet in beheer waren geweest of die de 5000 niet te boven gingen. De Kamer moest er echter wel aan denken, dat dit zou gaan ten koste van de herstelbeta lingen aan ons land. Men is reeds bezig de ontvijanding regelmatig te doen plaats hebben De plannen tot reorganisatie van het Be heersinstituut naderen hun voltooiing. Het zal dan de taak van dit instituut blijven die vermogens te beheren, die aan de Staat zijn toegevallen om daar na tot liquidatie over te gaan. Van de 150000 beheersgevallen is nog maar een klein aantal over. Dit alles werd gezegd in verband met de opmerkingen, die gemaakt waren over de rechtsstaat, welke de minister ook gehandhaafd wenste te zien. HU noemde dat de gewichtigste taak der regering. Over de wantoestanden in de kampen zeide de minister .dat misdragingen te genover politieke delinquenten zien slechts hadden voorgedaan in het begin na de bevrijding. Er waren schandelijke dingen gebeurd en de minister betreur de dit zeer. Op 1 Januari '46 waren er echter reeds weer behoorlijke toestanden in de kampen. Overigen® waren er veel onjuiste verhalen over verteld. Op aan klacht echter zou iedere misdraging wor den onderzocht en vervolgd. Verder was er allerlei kruimelwerk, dat de minister in zijn rede van onge veer twee uur behandelde. Vooraf werd door de griffier der Ka mer een telegram voorgelezen van de directies „Trouw" en „Het Parool", waar in deze mededeling deden van sabotage door het personeel van „de Telegraaf', waardoor deze bladen niet normaal kon den verschijnen. De aandacht werd erop gevestigd, dat het Beheersinstituut voor een vierde deel deelhebber was in het kapitaal van „de Telegraaf", waardoor dit instituut medeverantwoordelijk was voor de aan „Trouw en „Het Parool toegebrachte schade „;i Mej. Tjeenk Willink kwam hierop de replieken nog even terug. Het mi - gram w?rd voor kennisgeving »ans m De begroting van Justitie slotte z.h.st. goedgekeurd. De g week Woensdag zal de Kamer m bijeenkomen ter bespreking net wetsontwerp over de 8T hes, waarover onder de senatoren nogal ver schil van mening schijnt te Desman. Het Nederlands hockey-elftal voor de wedstrijd tegen Frankrijk op 23 April te Parijs, is als vo'2t samengesteld: Doel: Dalmeyer (.BMHC)achter: Derckx (Deventer) en Drijver (Leiden); midden: Van Rossum (HHYC), Loggere (Laren) en Dijkstra (Leiden); voor: Van Heel (HHYC), Boerstra (HHYC), Kruize (HHYCX, Bouwman (BMHC) en Esser (Togo). Reserves: Lagaay (Togo) en Wl»mrS (Union). (Van onze parlementaire redacteur). Er is een conflict gaande tussen de re gering en de onderwijzersorganisaties, sa mengebundeld in de A. N. O. F. Om dit conflict te verstaan dient men de salaris ontwikkeling der onderwijzers in de na oorlogse jaren na te gaan en dan ziet men, dat na de kortingen, welke de re gering vóór de oorlog had toegepast, zij er na de oorlog naar streefde de salaris sen van de onderwijzers aan te passefn aan de algemeen geldende normen der ambtenarensalarissen; waarmede werd erkend, dat veranderingen in de salaris sen der Rijksambtenaren invloeden van dezelfde strekking zouden uitoefenen op de salarissen der onderwijzers. Zeer in het kort gememoreerd kwam de salarisverbetering hierop neer, dat eerst de afgetrokken 10 pet. er weel bij kwam plus een toeslag van 240, zo dat als voorbeeld een salaris van 2400 mét deze verhogingen kwam op f 2800. De ambtenaren beneden de 3000 ki;e gen daarop nog eens 10 pet. en die boven de 3000 5 pet. Op dit punt van de sa larisschaal, dus bij een loon van 3009 kwam er een knik in de lijn der sala rissen, daar de laatste verhoging boven de 3000 niet meer 10 maar 5 pet. be droeg. Deze knik werd naderhand weggeno men met terugwerkende kracht tot 1 Januari '48, er kwam dus een „ontknik- king;" de lijn der salarissen werd weer recht getrokken. De commissie, welke deze kwesties had te bezien, kwam echter tot de bevinding, dat er nu, niet wat de salarissen zelf, maar wat het verkrijgen der salarisver hogingen betreft, een ongelijkheid be stond tussen de onderwijzers en de ove rige rijksambtenaren. Er waren immers door de commissie tevens nieuwe eisen vastgesteld om de onderlinge verhou ding tussen technische en wetenschappe lijke ambtenaren op een zuiverder basis te stellen Zo werden voor de functie van ad junct-commies als nieuwe eisen gesteld: opleiding 5-jarige H. B. S., psychotech nisch onderzoek, arbeidscontract van twee jaar en vaste aanstelling na be- stuursexamen. In het algemeen werd de promotie afhankelijk gesteld van d8 inhoud der verrichte werkzaamheden, bestaande vacature, bekwaamheid, dienst ijver en geschiktheid- Voor de overgang van commies naar hoofdcommies werd weer een zwaarder bestuursexamen geëist. Voor de onderwijzers golden deze zwaar, dere eisen echter niet. Een onderwijze! met hoofdacte had slechts te rekenen met de salarisschaal, welke liep bij een maandsalaris van 240 tot 390 over een periode van twintig jaar. Hier liep het salaris dus automatisch omhoog zon der een enkele barrière, welke ln de nieuwe eisen voor de andere rijksamb- tenaren wel kwam te liggen. Om deze ongelijkheid tussen de onder wijzers en de óverige rijksambtenaren zoveel mogelijk op te heffen kwam de regering tot een compensatie, welke zij vond in de onderwijzerssalarissen met dien verstande, dat de „ontknikking voor de onderwijzers niet volledig zou worden doorgevoerd echter alleen voor de salarissen boven de 3000. Deze kre gen nu de tweede 5 pet. niet ten volte. De verhoging der salarissen, welke oy 390 per maand 15 zou betekenen, zodat het "salaris na volledige „on kmk- king" in dat geval f 405 zou bedragen. werd slechts gegeven tot de grens van 400, dus vijf gulden minder. In deze vijf gulden meende de regering een vol- .CL**- -„—„„«.xrtit- te zien tegenover 51) Zij wist, dat hij een ontvluchte gevan gene was. Toch zou ze hem opnieuw heipen als 't moest, want naar haar overtuiging was hij onschuldig en zij wou 't hare bijdragen om hem te reha biliteren. Dokter CarrutlDsrs deelde mee dat zijn patiënte ziek lag in het Bristol Hotel, kamer 93, en drong er bij Miss McLean op aan, het niemand te zeggen, daar de politie Miss \oung zocht voor het verbergen van een ont snapte gevangene, Met stijgende verbijstering had Arte- strong naar de detective geluisterd. Alle kleur was uit zijn gezicht weggevloeid Grote hemel!, barstte hij los. zelfde boodschap ontving Patricia Mor ris vanmorgen telefonisch van een dok ter Carruthers namens Sue Young! Wat zeg. je? En toen Ralph knikte met een ver wilderde blik in de ogen. rende 5y- monds blootshoofds het kantoor uit, de straat op XIII. Armstrong wilde -volgen: moeizaam 'kwam hij overeind. Zijn knieën waren zó slap» dat hij er dreigde door te zak ken. Toen hij de deur bereikt had en naar beide kanten de straat afkeek, was van de detective niéts meer te be speuren. Hij keerde naar zijn bureau terug, 't Had geen zin, lukraak te gaan zoeken. Patricia was in ge broke geble ven, mede te delen waar de vrouw ver blijf hiied, die zij ais Spu Young ken de. Na het gebeurde in het Bristol twij felde hij er niet aan, of het was een plaats, welke zij speciaal voor dit doel, een misdadig doel, had gekozen om daarna spoorloos te verdwijnen. Hij steunde het hoofd in de handen. Waaróm moest Pat, de kittige, levens lustige, mooie Pat, zijn Pat, óók al het slachtoffer worden van een monster, dat moord als iets gewoons beschouwde? Wat- had zij die vrouw gedaan? Mis schien was zij op het ogenblik reeds dood- Bij de gedachte daaraan brak 't klamme zweet hem uit. Nooit eerder had hij zich zo sterk gerealiseerd wat Patricia voor hem betekende als thans, nu hij haar wellicht verloren had. Een le ven zonder haar kon hij zich niet in denken, Hij moest iets doen, voelde clat hij gek zou worden indien hij werkeloos op zijn stoel bleef zitten. Er bestond een kans, hoe gering ook, dat Pat bet op gegeven adres niet had kunnen vinden en" naar huis was teruggekeei'd. Ralph draaide haar nummer; er werd niet ge antwoord. Weer hamerde vraag in zijn hersen», waarom ook Pat alg slacht offer moest vallen. Dat ae vrouw Mu riel haatte, was verklaarbaar. Die had zich met de pseudo-Caselia verloofd, met de man die busan voor zich wilde hebben, En plotseling zag Ralph wat hij tot nu toe niet vermocht te zien waar om Susan Tower hem naar het leven stond- Alles was terug te leiden tot dit éne punt: haar liefde voor Matthew Boyle, de ontvluchte gevangene, die zij had verborgen gehouden, bewaakt als haar oogappel, ten slotte getransfor meerd in de schuchtere zanger. De stem, waardoor ongetelde duizenden in ver rukking waren gebracht, behoorde haar, doch zij deed het voorkomen alsof de knappe, door de vrouwen bewonderde Mario Casella, de kunstenaar was. Plet noodlot wilde echter, dat hij Miss MoLean zou leren kennen. Hij werd op haar verliefd, brak met Susan, en dieze, zich versmaad voelend, besloot, van nu af aan voor haar wraak te leven. Snel sloeg zij toe: kort na zijn verloving met Muriel veTdween Catella. Tot dusver was alles aannemelijk, maar nu stuitte Ralph op een onge rijmdheid. Het had geheel in de lijn van die versmade Susan gelegen, haar on dankbare beschermeling naar de her berg in Comury te lokken en hem te vermoorden. In zijn plaats werd even wel een ander doodgeschoten. Iemand van Boyle's postuur, toch weer niet zó op hem gelijkend, dat hij voor B°vte kon doorgaan. Vy.daar liet gruweüjx verminkte gezicht. Welke reden be stond er om hem, de ontrouwe, te laten leven en. een onschuldige de dood in te zenden? Armstrong was niet in staat, er een antwoord op te vinden. Daarom zette hij de vraag uit zijn hoofd. Een maal zou de verklaring komen. Met betrekking tot de op hem ge pleegde aanslagen tastte Ralph echter niet langer in het duister- Hij toch was de schakel geweest tussen Muriel en Casella. Tweemaal faalde Susan's op. zet. Nu had ze besloten, hem in Patricia te treffen. Van haar wraak wilde zij geen afstand doen Uren verstreken, 't Was een slappe dag; de enkele cliënten konden zijn ge dachten niet in andere banen leiden. Ze waren hem zelf® te veel. Automatisch beantwoordde hij de telefonische oproe pen. Hij voelde er veel voor om toor te sluiten, de buitenlucht w an gaan. Toen hij zich gereed ma^'uwde dit plan gevolg te geven, y-.ks ver- de telefoon opnieuw. En kwam, nam hij de stem, die over oe of hij maakte ee.n lu,£hUbpimel'zij gepre- Pat! juichte hij: D« 11 zen! Alles goed? g in haar toon: Hij hoorde de jets niet goed zijn? Miss y°^f pat, 'k heb doodsangst uit- - iV a»r gestaan.^ n-€t m;nste reden toe, iongen! .Heb je mijn briefje dan niet ont- -Zeker Juist daarom. - rk(fiijk - Miss Young voe t zichmet heter, onderbrak zij hem: ^eld waarvan me mee en heeft dingen v (auw 'k achterover sloeg! Km" 80 gaUW "te gelijk bij me! Zij hing de ontvang*1- eer hij kon anpItTdslem had "iet geklonken, alsof Fat s stem st verkeerde. Intecmn natuurlijk pn blyhbaar stond 20 od soede forrmet sW. Toch kon Ralph gS onrh31,n verbannen, Per saldo wist Pat x v y w'®t: dat de vrouw, die zich MUIS Young noemde, een mon- ster was. Hij achtte 't geenszins uitge sloten, dat t toch een hinderlaag zou blijken e zijn. Dan diende Patricia, zon der er erg in te hebben, als lokaas. Een aas waarin hy b;jten Hij liet rich naar Pat's woning in Bo wery Street rijden, na de voorzorg geno- men te hebben, zijn fonkelnieuwe re vol- v^r zich te steken. Eén punt was in zijn voordeel: Susan Tower wist niet, dat hij haar verdacht van een resjjecta- hel aantal misdrijven. Lokte zij hem wer- kelij.k in een ,val, dan zou zij er boven- dien niet zo maar op los schieten, doch hem eerst willen uithoren. Wel hij nam zich voor, terdege op zijn hoede te zijn. Bij de minste verdachte beweging schoot hij Susan neer als een dolle hond. ubemAr «uasnrvMAsrhif te xien tegenover de rijksambtenaren, die voor promotie ert hogere salariëring aan zwaardere eisen werden gebonden. Hierover loopt nu het voormelde con flict en het komt ons voor, dat de waar heid hier in het midden ligt. Men fovt ae regering dienen toe te geven, dat zi) reent had compensatie te zoeken, welke ae bevoorrechting van de onderwijzers te genover de ambtenaren zou opheffen, maar men kan van mening verschillen over de vorm, waarin deze compensatie WMengekanezêlfs de vraag opwerpen of acceptabele v°rm van compensatie is. Gaat men echter uit van het standpunt, dat in beginsel een compensatie redely* moet worden geacht, dan kan men ook slechts van mening verschillen over de vorm dezer compensatie. Wat deze vorm nu betreft Is er iets te zeggen voor het standpunt, dat zwaardere eisen en barrières aan de ene en sala riskorting aan de andere kant twee on gelijkwaardige dingen zijn en dat deze vorm van compensatie daarom niet ac ceptabel is. Dc rcscrin^ wenst on 0.1. tereent evenwicht tussen de beide groepen en zij wil zo er 8een andere vorm te vinden is en deze lijkt ons bezwaarlijk te vinden aan deze vorm van compen satie vasthouden. De onderwijzersorga nisaties daarentegen wensen volledige „ontknikking", waarvoor eveneens in- en externe redenen zijn aan te voeren. De onderhandelingen tussen regering en A.N.O F. zijn intussen, zoals bekend, afgebroken. Ep daar de z.g. barr'„'>t_ de ambtenaren moeilijk kan Y' gebroken, lijkt ons de oplossing slechts te vinden in een ernstte ^en naar een comnensatlevorm, waarmee beide par tijen zich tenslotte zouden kunnen vere- nigen. Naar het K.N.P. uit Praag meldt, wor den de weinige katholieke scholen in Tsjeohoslowakije, die formeel nog be staan door d« „koude wettenoorlog" steeds meer in het nauw gedreven en onder drukt. Aan deze scholen worden leerplan nen opgedrongen, di«; van een antl-gods- dienstige geest vervuld zijn en daarom niet aanvaard kunnen worden. Aan ver schillende scholen zijn communistische directeuren of leraren in de Staathuis houdkunde benoemd, zoals dit bijv. het geval is met het aartsbisschoppelijk gym nasium van Praag. De communistische leraar in de Staatshuishoudkunde, die op dat gymnasium is benoemt heeft onlangs voor de studenten, die later willen stu deren voor priester, in zijn les beweerd, dat godsdienst alleen nog maar door kin deren ernstig genomen kan worden. Deze toestr itd kan natuurlijk niet voortduren en het 1® daarom helemaal niet onmogelijk, dat in het verdere verloop van de strijd ln Tsjechoslowa- kije de bisschoppen zelf zullen besluiten de scholen op te heffen, daar deze scholen niet meer voldoen aan de eisen, waaraan zij als katholieke scholen moe ten voldoen. ZU hebhen thans geen an der doel, dan een z.g. bewys te leveren voor de godsdienstvrijheid in de gety- ranniseerde landen. Bij Kon. besluit is aangewezen de dele gatie, diie Nederland zal vertegenwoor digen bij die op 21 April te Genève «an te vangen diplomatieke conferentie voo» de herziening van de bestaande R.te Kruis-conventies en de totstandkoming van een nieuwe conventie ter besdurr- ming van burgers in oorlogstijd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2