Nieuws uit STAD en OMTREK Krijgen agrarische of woonstad- belangen de voorrang? 5rw LAATSTE BERICHTEN Telegraaf' mag niet verschijnen Onderhandelen of vechten? fin De Belgische prinses in het Vlaamse land Militairen terug uit Indonesië Er dreigt gevaar Stadsplan moet integraal worden uitgevoerd Candidaatstëlïing voor de gemeenteraad voordat regelmatige verschijning van de gastbladen is verzekerd Menten krijgt een jaar met aftrek Heden bij de plechtigheden in de St. Romboutskathedraal DONDERDAG 14 APRIL 1949 PAGINA S 150 IS EEN ZWARE STRAF voor baldadigheid ZAAK WILTON-FIJENOORD WEER AANGEHOUDEN' De vier verdachten, F. M. uit Zeist. Ch. T„ W_ W. beiden uit Schiedam en A. C. M. uit Amsterdam, die zich in de N. V. Dok- en Werfmaatschappij Wilton Feijenoord voor het bijz, ge rechtshof te Amsterdam hadden te ver antwoorden, znij hedenochtend niet ver hoord. De zaak, die op 27 Februari 1948 in Rotterdam voor de raad van cassatie gediend had, was terugverwezen naar het bijz. gerechtshof te Amsterdam. He denochtend besloot het hof de zaak an dermaal terug te verwijzen, ditmaal naar de raadsheer-commissaris voor een nader onderzoek. De zaak is voor onbepaalde tijd aangehouden. d. coM°r- 40 JAAR STRAATMAKER BIJ G. W. KLAVERJAS PAAS-CONCOURS BURGERLIJKE STAND EERSTE PAAL VOOR RIOOL GEMAAL geslagen NED VRACHTBNMARKT (LEERT DE BELGISCHE VERKEERSREGELS Ned. automobilisten op de bon MOTIE IN PARLEMENT VAN OOST-JAVA MYSTERIE IN CHINA Amerika speelt een kansspel PERSRAAD BENOEMT NIEUWE BEWINDVOERDERS DE TROEPEN WELKE HET EERST REPATRIëREN De minister van oorlog, minister van marine ad interim, deelt mede, dat, met ingang van 13 Mei a.s., de repatriëring van Nederlandse mili tairen uit Indonesië zal worden hervat. LUCHTLIJN AMSTERDAM- PARAMARIBO COMMUNISTISCHE REL bij vertrek van de „Grote Beer" GRADUS MAAKTE EEN OMMETJE" ANNALEN VAN SPARREN DAAL ZWARE STRAFFEN VOOR HITLER'S NAASTE MEDE WERKERS MAN DE ZOMER WEER ROOMIJS Melk voor industriële doeleinden vrijgegeven In verband met de aanleg van de nieuwe sportvelden hebben wij onlangs gewezen op de strijdvraag, welke is opgeworpen tussen het Ministerie van Landbouw en dat van O. K. en W. Het is nuttig om deze kwestie even in een ruimer verband te plaatsen en enige vragen te stellen, waarvan een des kundige beantwoording ons nu bij uitstek stof lijkt voor het maandblad van de Schiedamse Gemeenschap. Er dreigt gevaar! De korte termijn-tactiek dreigt de ver standige politiek op lange termijn zo te doorkruisen, dat met de grote lijn de sa menhang valt. De aanleg van de sport velden en het recreatiegebied in dit ver band in een adem te noemen werd niet op de bonnefooi door de dienst voor Stadsuitbreiding in kaart gebracht. Ons ■uitbreidingsplan past in de grote leg- puzzle: Zuid-Holland-Zuid, die door de planologische dienst als een geheel is op gezet. Bij de opzet van groot-Schiedam werd van tevoren met dit streekplan» re kening gehouden, de uitwerking werd daarmee steeds opnieuw geconfronteerd, de definitieve vorm werd daaraan getoetst tot in onderdelen. Schiedam's uitbreidingsplan vond met alleen genade vanaf het ogenblik van de goedkeuring door de planologische dienst, werd het een integrerend deel van elke systematische en gezonde ontwikke ling van het gehele Maasmond-gebied. De waarde van het plan als zodanig is momenteel nergens ook niet bij het minstede van Landbouw in discussie. De vraag daar echter is, of de plannen ■wat betreft de ontwikkeling van onze beschikbare cultuurgrond de reeds eerder gemaakte plannen tot stadsuitbreiding niet in belangrijkheid overtreffen. Aan de ene kant staat het plan tot het, voor een toekomst van vele tientallen jaren, harmoniseren van de woon- en werkgemeenschap Schiedam binnen het geheel van de Maasmond-stad. Aan de andere kant staat een oocu tijdelijke oorzaken opgedrongen pro gramma van nuttig gebruik van de aan wezige cultuurgronden. Wij .fe®,? Tn nadruk „door tijdelijke 0°™]^ b geval van de gronden rond Schieda treft het vooral veeteelt-grbnden. e e_ teelt behoeft echter - «f^nkeliikte z[jnavan°de' beschikbare gronden. Voor eraanvoeders. Dat deze momenteel schaars zijn is een moeilijkheid van voorbijgaan de aard. De crisis, welke-zich elders reeds heeft geopenbaard, is als vanouds op de graanmarkt begonnen. De «prijzen dalen er met sprongen, komen binnen de limiet, dat import aantrekkelijker wordt dan zelf-verbouw. Wetenschappelijk staat men op het punt op grote schaal uit wieren en algen kunst- voedsel te. maken van hoogwaardig kool hydraatgehalte. De ontwikkeling op gebied rechtvaardigt geen doorkruising van plannen, welke door geen weten schappelijke vondst te vervangen zi:n. Hiermede komen wij op de verdediging van een onverkorte en onveranderde ver. wezenlijking van ons staatsplan. De uitbreiding van onze stad is immers geen gevolg van tijdelijk heersende bij zondere omstandigheden, maar de natuur lijke groei van een levend organisme. Ter wijl rund en zwijn geen bezwaar kunnen of'zullen maken tegen een wetenschappe- li tic uitgebalanceerd rantsoen, opgediend 1 «imtun De werktuigen voor de bouw van het rioolgemaal zijn kostbaar en omvangrijk. Om de eerste reden zouden zij steeds moeten worden opgeborgen; om de laat ste kan dat niet. Dat z8ü niet erg zijn, wanneer de bewoners van het Marconi- plein een oogje in het zeil hielden over het spel van hun kinderen of dat van anderen vreemden wellicht maar dat gebeurt niet. In de afgelopen week is er door baldadigheid en vernielzucht voor 400 schade aangericht op het werk. Twee wagentjes voor het vervoer der betonpalen werden in de bouwput Landbouw en dat van O. K. en W. Het is nuttig om deze kwestie even in gesmeten. Een wiel van een loopkat Werd gedemonteerd en ontvreemd, zodat een nieuw gedraaid moest worden. Voor beide feiten lag het werk geruime tijd stil. Erger was het vernielen van de vlotter-inrichting van de pomp, die de put droog moet houden. De baldadigheid is tot dingen in staat gebleken, waar grote mensen verstomd van staan. Het was dan ook georganiseerde bandeloos- heid. Om er voor goed de schrik in te jagen, aangezien goede woorden niet schijnen te helpen, heeft de aannemer bij deur- waarders-exploit een schade-vergoeding van de ouders van een der op heter daad betrapte jongens geëist van 150. Voor grote kwalen is een groot geneesmiddel de enige oplossing. ihinnen de muren van even wetenschap- neliiik ingerichte stallen, eist de mens straffe van verkwijmng recreatie, vriie natuur, liefst zo bekoorlijk sport en vr««naw Wanneer de on. derlinge samenhang van de taken van ee stad is uitgebalanceerd endat nog wel binnen een groter evenwichtig verband ja het ongedaan maken van een der jgewichtige" beslissingen een vernietigen van het gehele evenwicht. En dit is met alleen verwerpelijk in het perspectief van de sociografische toekomst van onze stad, maar ook in dat van de nabne economi- sche ontwikkeling. Zonder twijfel zal in de naaste toekomst Nederland aangesto ken worden door crisisverschijnselen. De beteugeling hiervan om catastrofale ge volgen te voorkomen, wordt reeds voor- '&cr6 id Als men over de crisis van de dertiger jaren spreekt, wordt van socialistische zijde het (verworpen) „Plan van de Ar beid" ter tafel gebracht als het redmiddel. Nu een groot deel van de regeringsver antwoordelijkheid bij deze partij berust, is een teruggrijpen naar dit plan wat haar betreft, zeker. Dat wil zeggen; voer „grote openbare werken" uit. In het Vrije Volk van Woensdag 13 April noemt mr, dr. A. A. v. Rhijn deze oplossing met name, als hij de eventueel komende crisis bespreekt. Is het aanleggen van een behoorlijk re creatiegebied met sportvelden voor de van natuurschoon verstoken Maasmond- stad geen „groot openbaar werk?". Dp schrijver meent, dat de plannen nu reeds uitgewerkt moeten worden, opdat Vanaf zijn 11e jaar Is de heer A Hoo vers straatmaker Toen hij 18 was en zijn leertijd in Rotterdam en VUssingen ach ter de rug had, begon hij aan Schiedam behoorlijke straten te geven. Dat was de tijd* dat koolas-wegen hier nog op perste wijsheid waren. Zijn eerste straat was de weg naar de water-toren. Later is er blina geen nieuwe straat geweest, of hij heeft eraan meegewerkt. Van de 40 jaar, dat hij gisteren in dienst was van de gemeente, is hij maar een halve dag van zijn werk weggebleven. Ondanks deze kennelijke gezondheid van het werk heeft hij zijn zoons, die er zelf al niets voor voelden, afgeraden straatmaker te worden hoewel hij zelf uit een bekende T^ttird'amse straatmakers-familie stamt. Met bloemen van de Bond en van G.W. werd de jubilaris aan de HuysmansW meren aan de weg z" Gisterenavond werd de gespeeld van het over 12 f vPoIgt. de Paasconcours. De uitslag ,fi88 1. Franken 1769 rmt., 2. P. f,,, 3. Paul v Fiik 1659. 4. J «rok- Jaspe-s 1158. 6 W. Netten 106». 7. Brok ling 1025. 8. Scholte 1014, 0. ^'"^775 962 10 Altorf 808, 11 H. de Bruin "0, 12. P. Brouns 641, 13. Hamilton 9«. Snelt 528. 15. Buurman 505, 16- Tette 493. 17. J. v. Gent. 312, 18. P. de Bruin 286. 19 Kloppers 178, 20. v. d. Toorn J'O. 21. M. Saas 28. Aan het einde van dit prettig gespeel de tournooi ontvingen alle deelnemers overeenkomstig hun plaats op de rang lijst paaseieren. Dinsdag 19 April worden de clubavon den voortgezet met een nieuwe stoot, de 1ste zesdaagse in het Don Bosco Huis waaraan prima koppels zullen deelne men. gronden zonder meer geblokkeerd wordt uit overwegingen van voor de hand lig gend profijt, bedriegt men zichzelf. Deze onteigening moet zeker wat Schiedam betreft onverminderd door kunnen gaan, overeenkomstig de logische ontwik keling van ons stadsplan. Die onteigening bedreigt niet het ogenblikkelijke voordeel want tussen procedure en definitieve ont trekking aan de oorspronkelijke bestem ming kunnen jaren liggen. Maar goedge keurde onteigening maakt onttrekking ui crisis- of andere noodgevallen steeds mo gelijk De geblokkeerde onteigening ver wekt een dubbele crisis: de grond is met tertijd als cultuurgrond minder waard en er is niets mee te doen voor de oplossing van crisis vraagstukken. Ongemerkt dreigen er voor de toe komst van onze stad fnuikende ontwik kelingen haar gang te gaan. Ongemerkt tenminste voor de burgerij. Het ware on denkbaar, dat het college van B. en W. m dit opzicht niet vocht, want bij monde van de voorzitter, zowel als van wethou der v. Bochove zijn soortgelijke gebeur tenissen in het verleden gelaakt. Hetis zelfs in een officieel' stuk betreurd, dax Schiedam in de vorige crisis geen gebruik maakte van de mogelijkheid tot het uit voeren van grote openbare werken, z,ou men dan nu zich de mogelijkheid daarto laten ontnemen? Zouden sportvelden en een passend recreatiegebied niet bov aan de verlanglijst staan? K„ In de strijd om agrarische- of Wds® - langen zullen die. van de stad zinnig moeten winnen. De lange termijn- politiek moet niet ten val gebracht wor den dioor het korfebaan gewin. De burgemeester van Schiedam^ brengt het volgende ter openbare kennis: Op Dinsdag 10 Mei a s zal plaats heb ben de candidaatstëlïing voor de ^Oo^die^ag kunnen ,van des voormid dag» negen uur tot des namiddags vijf uur bü de voorzitter van het hoofd stembureau in elke kieskring, ter secre tarie der gemeente worden ingeleverd liisten van candddaten, als bedoeld in artikel 35 der kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 16 oandidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden ondertekend door ten minste 25 personen, die volgens de kie zerslijst, geldende op het ogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de gemeente raad binnen de kieskring. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst ondertekenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volg orde, wiaarin door de ondertekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven- Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met de naam van haar echt genoot of overleden echtgenoot onder toevoeging van haar eigen naam, voor afgegaan door het woord: „gebaren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten dele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorko men op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in dezelfde kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd de schriftelijke verklaring van iedere daarop voorkomende candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstëlïing op deze lijst. Indien de candidaat zich bui ten het rijk in Europa bevindt, kan de hierbedoëlde verklaring telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan 't offi ciële formulier gebonden. De inlevering der lijst moet geschie den persoonlijk door een kiezer. De can didaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewilli ging, hierboven vermeld, zijn ter secre tarie dezer gemeente kosteloos verkrijg baar tot en met de dag der candidaat- stelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der kieswet, luidende als volgt: HU die eene lijst ,als bedoeld in arti kel 35, Inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zj]n tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteeke ningen geen voldoend aantal voor eene geldige lyst zon overblijven, wordt ge Straft Wet gevangenisstraf van ten hoogste DRIE maanden of eene geld HONDERD twintig GULDEN. Met gelijke straf wordt gestraft h«, die wetende dat hij niet bevoegd Is tót deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde Rist, als be doeld bi) artikel 35, heeft onderteekend. ONDERTROUWD: J. C. v. Batenburg 26 j. en A. Keldermans 25 j.; J, H. van Cogh 21 j. en A. H. v. Beek 19 j.; W. v. d. Leeden 28 j. en W. Scheelings 29 j.; A. Niemantsverdriet 28 j. en J. M. van Grimsven 31 j.; J. J. Osephius 43 J. en A. Stolk 30 j.; J. C. Schepens 42 en A. Strouwen 28 j.; B. J. Smid 31 j. en H. M. Leenderts 34 j.; W. v. d. Werf 28 j en M. C. F. de Koster 26 j. GEBOREN: Cornelia, d. van F. Wes- terveld en M. Meijvogel; Marina C. L. d. van H. Speelmeijer en M. Kruithof: Jan D., van D. v. Driel en J. Spits; Maria C. J. H., d. van J. J. van Resteren en H. M. de Graaf; Ronald, z. van J. Ver- stelle en E. v. d. Adel: Marie C. J., d, van J. H. Ritman en B. C. Soetermeer. Overleden: J. van Zanten 71 J.; P. v. d. Schalk 42 j. Met drie uur vertraging is gisteren de eerste paal van 20 Meter lengte de grond ingeheid van de bouwput van het nieuwe rioolgemaal aan het Marconiplein. Om 11 uur waren de leden van de commissie voor gemeentewerken, resp. Ir. Aikema en Ir. Moesker, zowel als de aannemers, de Gebrs. Koudijs op het werk aanwezig, maar de voorbereidingen tot het slaan van de paal waren nog niet zo ver ge vorderd, dat toen het gedenkwaardige ogenblik reeds was aangebroken Met man en macht werd gewerkt en ge zwoegd. Om ongeveer kwart voor 2 klom de paal. angstig doorzwiepend, naar het topje van de hei-stelling en om even over twee zoog de grond hem naar bin nen, als een Italiaan spaghetti Tot ongeveer de helft van de lengte was alleen het gewicht van het heiblok 121 ton mais Doesburg, 107 ton lood Amsterdam 250 ton klei Ge dermalsen, t-Ti'i Verhel 240 ton kali Some- 4 L? Fnsrhedé 400 ton kali ren, 250 ton kali Enscneac, -tv n Dongen, 53 ton div granen 115 ton ijzer Vlissmgen, 55 ton jzer Amsterdam, 30 ton ijzer Dedemsvaarx, 00 ton katoen Enschedé, 60 ton oud ïjz IJmuiden 535 ton kolen Dordrecht, 3Uo ton kolen Waddinxveen, 50 ton pum Schoonhoven, 600 ton cement Wagenw- gen, 200 ton tarwe Utrecht, 75 ton rogge Sas van Gent, 150 ton lijnzaad Utrecht Er worden de laatste tijd in België overweldigend veel processen-verbaal op gemaakt tegen Nederlandse automobilis ten. Ze dachten, dat ze over het geheel genomen behoorlijk en veilig reden en komen nu in België tot de ontdekking, dat er nogal wat aan ontbreekt als een gevolg van onbekendheid met de Belgi sche verkeerswetgeving. De K.N.A.C. deed er daarom goed aan de voornaamste verschillen met de Ne derlandse voorschriften eens op te spo ren. Ten behoeve van de automobilisten laten we ze hier volgen: Snelverkeer heeft geen voorrang op langzaam verkeer, bij driesprongen heef' het rechtdoorgaande verkeer voorrang. In bebouwde kommen zijn wegen met meer dan één rijbaan of voorzien van tramrails voorrangsweg. Het inhalen nabij kruisingen, gelijk vloerse railkruisingen, het naderen va" de top van een helling of van een oprit van een brug is verboden. Het tripleren is verboden. Een vluchtheuvel dien' rechts voorbij gereden te worden, tenzij dit uitdrukkelijk anders wordt aange geven. Voorbijrijden van stilstaande trams mag allen geschieden indien men 3 m. van de rails afblijft. In de bebouwde kommen moet mei gedimd licht gereden worden. Is de openbare verlichting zo, dat bij niet mistig weer een voertuig op 100 m afstand gemakkelijk kan worden onder scheiden, dan moet met stadslichten wor den gereden. Voetgangersoversteekplaatsen mogen slechts worden overschreden, indien dit zonder gevaar voor de voetgangers k|n plaats hebben. In de rijrichting mag alleen uiterst rechts gestopt en geparkeerd worden Het grootste deel van de bekeuringen komt op rekening van hen, die links stop pen, wat ook in ons land niet is toege staan, In het parlement van Oost-Ja va werd een motie aangenomen, waarin de wens tot uitdrukking wordt gebracht, dat de overdracht der souvereiniteit dient te geschieden op een zo kort mogelijke ter- j un'e fcan volgens deze motie n®rna worden vastgesteld en deze s e ling zal dienen te geschieden door een tweezijdige overeenkomst tus sen het koninkrijk en de Verenigde Sta- ten van Indonesië. Het lid Zoetmulder wilde geacht worden te hebben tegenge stemd. Verder werden te-gen deze motie noch door de Nederlandse groep noch door andere groepen bezwaren gemaakt- voldoende om het werk te doen. Daarna begonnen de eerste klappen, van de dui zenden, die in de komende weken de ramen en deuren rond het plein zullen doen trillen. Toen de paal na een 500 slagen over 30 slagen niet meer dan 12 cm. zakte, werd aangenomen, dat hij vol doende vast stond in de zandplaat. In de komende weken zullen er met een snelheid van ongeveer vijf per dag nog 130 palen geslagen moeten worden. Daarna zal de grond in de bouwput 20 cm. omhoog gekomen zijn. Zoals wij al in onze reportage over het gemaal meld den, wordt gebruik gemaakt van de grootste bouwput in zijn soort, welke tot nu toe in Nederland werd gemaakt. De doorsnee van de put is 53 meter. De dikte van de ring is 1.80. Nadat het gebouw boven de grond gekomen zal zijn, zal deze betonnen ring met dynamiet tot springen gebracht worden. Daartoe moe ten 10.000 patronen met lichte ladingen, op ongeveer 60 cm. van elkaar in de ring gebracht worden. 40 ton ijzer komt na het opblazen weer vrij. Wie over China schrijft, loopt steeds het risico, dat tussen het moment waar op hij zijn gedachten op papier zet en dat waarop ze gelezen kunnen worden, zich gebeurtenissen afspelen, welke aan de algemene gang van zaken in dat verre land een nieuwe wending schijnen te geven. Niemand make zich dan echter ongerust; morgen of over een paar dagen is alles weer bij het oude: de xeitelijk eeuwenoude burgeroorlog duurt voort; men vecht en voert vredesonderhande lingen; en net volk leeft in ellende of sterft van de honger. Toch zijn er soms berichten, welke tot nadenken stemmen. Dat behoeven geen het geval is, speelt het wantrouwen een noodlottige rol En dit wantrouwen is Van de zijde van de Persraad wordt het volgende medegedeeld: Nu de wilde actie van het personeel van de „Telegraaf" het reglmatig en tij dig verschijnen van de dagbladen „Het Parool" en „Trouw" onmogelijk heeft ge maakt, zag de Persraad zich voor de nood zakelijkheid geplaatst, aan de onderne ming „De Telegraaf" de verplichting op te leggen, deze bladen alsmede „De Volks krant" te doen zetten en drukken over eenkomstig de door de Persraad nader te verstrekken aanwijzingen. Tot dusverre geschiedde de verzorging van de z.g. „gastbladen" op basis van een vrijwillige overeenkomst naar burgerlijk recht. Ter verzekering van de nakoming dezer ver plichting besloot de Persraad een voor ziening in het bestuur van de onderne ming te treffen. Dit betekent, dat de huidige beheerder, die ingevolge het Lon- dense besluit „Herstel Rechtsverkeer" be noemd was door het beheersinstituut en wiens mandaat toch binnenkort zou af lopen, zal worden vervangen door één of meer bewindvoerders, die voor hun be leid dan verantwoording aan de Persraad verschuldigd zijn. In de opdracht aan deze bewindvoer ders zal mede zijn vervat het treffen van voorbereidingen voor de verschij ning van ..De Telegraaf" en „Het Nieuws van de Dag", evenwel niet dan nadat de reglmatige en tijdige verschij ning van de „gastbladen", overeenkom stig de eisen, die daaraan redelilker- wijze mogen worden gesteld, ten volle is verzekerd. In het tijdvak 13 Mei tot en met Sep tember zullen repatriëren een groep in dividuele gevallen (militairen, die hetzij wegens, afkeuring voor tropendienst of ziekte hetzij wegens andere redenen niet tegelijk met hun onderdeel terugkeren); voorts drie compagnieën aan- en afvoer- Onmiddellijk in vrijheid gesteld Heden heeft het Amsterdam-e Bijz. Gerechtshof uitspraak gedaan in de zaak tegen de groot-industrieel uit Aerdenhout A. Menten. Het enige punt, dat het Hof bewezen achtte, is het fungeren als tolk en des kundige voor kunstzaken in dienst van de inmiddels opgehangen S.S.-generaai Schoengardt, hetgeen hulpverlening aan de vijand oplevert. Het Hof overwoog, dat de grote vriendschap, die Schoengardt jegens verdachte koesterde, en de zorg, waarvan Schoengardt ten opzichte van Menten blijk gaf, bewijzen, dat de dien sten, die Menten hem heeft bewezen, gro ter zijn, dan verdachte doet voorkomen. Het Hof veroordeelde Menten tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en beval zijn onmiddel lijke invrijheidstelling. De eis luidde 3 jaar met aftrek. Menten heeft acht dagen tijd om van deze sententie in cassatie te gnn. Van de zijde der verdediging verne.m 11 wij, dat Menten inderdaad van zijn cassatierecht gebruik zal maken. wederzijds De communisten vrezen, dat I troepen, de laatste vier O.V.W-bataljons, de nationalisten de periode der vredes- vler afdelingen veldartillerie, twee eom- ondierhandelingen gebruiken om hun le-1 pagnieën genietroepen, drie eskadrons gers te reorganiseren; daarom blijven zij pantserwagens, het personeel van twee 4 1 1 i-rtfvhiAlrt m kn JiniMnkiindan UrtTl een voortdurende militaire druk op de Yang Tse rivier uitoefenen De nationa listen van bun kant zijn beducht, dat vrede capitulatie voor de communisten betekent met alle gevolgen van dien, en zij menen dat zij nog ie veel machts reserves bezitten om zich onvoorwaarde lijk aan Mae Tse Tseng te onderwerpen. Nu is het mogelijk, dat de ambtsaan vaarding van Foo dit wantrouwen aan merkelijk zal temperen. Hoewel hij geen communistische sympathieën heeft, is hij Russisch-gezind; hij kent voorts uit eigen ervaring de Moskouse methoden van on- sensaties te zijn; soms lijken ze zelfs 1 derhandelen en optreden. Hij schijnt in door hun schijnbare onbeduidendheidelk geval ook persona gra.tr in Noord- niet alleen aan de belangstelling, maarChina te zijn, en zal aldus, naar men zelfs aan de aandacht te ontsnappen; j hoopt, nog veel kunnen redden van bet maar ze werpen even een licht op een j geen hopeloos verloren scheen. Merk ontwikkeling, welke zelfs voor de con-1 waardig in dit verband is wei; dat vol- scientieuse toeschouwer nauwelijks of in;gens berichten uit Nanking de commu- het geheel niet te volgen is. Een dergelijk bericht kwam tijdens het weekend uit Londen en Luidde: „Z £xc r," L/, Foo. tot dusverre Chinees ambassadeur fho Vate stamen ten in de Sovjet-Unie, is Maandag J4, uit ein(fe bet^ v'oor dë vrêdes- i nisten de laatste dagen tot concessies be reid schijnen, en dat zij zelfs zouden hebben beloofd de zenuwen- en propa- mobiele was- en badinrichtingen en van een hulpverbandplaatsafdeling, al welke onderdelen waren toegevoegd aan de reeds gerepatrieërde O.V.W.-bataljons. In dit tijdvak zullen ook groepen ma rinepersoneel, waaronder mariniers, te rugkeren. In het tijdvak October 1949 tot en met Januari 1950 zullen terugkeren de 7 De- cember-divisie, met de eerst uitgezonden zes bewakingsbataljons, alsmede het per soneel van de 2e divisie, dat in verband met zijn totale diensttijd tot de 7 Decern ber-divisie kan worden gerekend. In dit tijdvak zullen eveneens groepen marinepersoneel, waaronder marinier», repatriëren. Moskou óp het vliegveld van North.>lt (Engeland) aangekomen. Vrijdag is hij naar China vertrokken, waar hij zUn nieuwe functie van minister van buiten-1 landse zaken van de nationale regering nn L zal aanvaarden" De betekenis van dit De nieuwe luchtlijn der K.L Mt Am sterdamParamaribo zal op 20 Mei wor den geopend. De dienst zal voorlopig eenmaal per week worden uitgevoerd To ende ,,Groote Beer" Woensdag avond met militairen aan boord uit IJmuiden naar Indonesië vertrok, waren naar schatting 3000 personen met span doeken en pamfletten naar de Noorder- sluis aldaar gekomen om hun afkear uit te spreken over het verschepen van militairen naar Indonesië. De betoging werd geleid door de communistische wethouders van Velsen, de heren Th. Kruisman en R. van Eyken. Kreten als „geen kazernes maar huizen" en ..troe pen terug" weerklonken over de Noor- dersluis. De politie heeft de betogers uiteengedreven. Van overheidszijde wordt medegedeeld dat dergelijke wanordelijkheden tot ge volg kunnen hebben, dat in de toekomst de toegang tot de sluizen ook aan fami lieleden van vertrekkenden militairen wordt ontzegd. besprekingen t~p ci-hennen Ioopt over Madrid—Lissabon en Dakar, Daarbij wordt de toatste weken meer een afstand van ruim 10.000 Km, welke feit ligt in de aanvaarding van het ambt na bijna twee maanden aarzeling, dan weer hoorden men dat hij ja, dan weer dat hij neen had gezegd-En deze schom melingen liepen zo ongeveer parallel met gunstiger dan wel ongunstiger berichten over de kansen der vredesonderhandelin gen tussen de nationalisten en de com munisten. Hoe deze precies verlopen, weet eigen- op Mao Tse Tseng, anderzijds op de nationalisten uitoefenen om een einde aan de burgeroorlog door de vorming van een coalitie-kabinet te maken De beweegredenen, welke Washington daar bij zouden kunnen drijven, zijn duidelijk: het hoopt meer invloed op dat zonder linge China te kunnen uitoefenen dan Moskou.- Dat is natuurlijk een speculatie op de toekomst, maar Washington meent het risico op zich te kunnen nemen. Er is, zoals de toestand nu eenmaal gewor lijk niemand buiten de onderhandelaarsd,en jSi weinig of niets te verliezen; en zelf. Maar bovendien weet niemand, of j men weet nooit wat men winnen kan: er weer, of er nog krijgsoperaties aan de gang zijn. Zo meldde Zondagmiddag de communistische Chinese radio; ,Dne communistische legers staan gereed om de Yang Tse Kiang over te steken en geheel China, te bevrijden". En er wer den zeer uitvoerige gegevens verstrekt over leiders en samenstelling der legers, over de eigen sterkte en die van de te genstander. Men kreeg de indruk, dat de verovering van het overigens terrt- toriaai geweldig grote Zuid-Chlna met ruim driehonderd millioen Inwoners nog slechts een kwestie van uren of dagen was. Maar diezelfde Zondag, echter 'S avonds, deelde de nationalistische zender t» Nan king mede, dat zo juist de nationalisti sche president Li Tsjoeng Yen van zijn vredesdelegatie te Peking bericht had ontvangen, dat de communistische auto riteiten haar troepen bevel hadden ge geven onmiddellijk alle aanvallen te «ta ken. Tegelijkertijd werd verklaard, dat offi ciële vredesonderhandelingen nog ni«t waren begonnen, ofschoon de nationa- nalistische delegatie zich reeds sinds 1 April in Peking bevindt. Er hebben tot- dusverre nog slechts persoonlijke contac ten en officieuse besprekingen plaats en men meent, dat de officiële onderhande lingen eerst zullen beginnen, als een vol ledig accoord is bereikt en de tekst van bet vredesdiocumerat ter ondertekening gereed ligt. Gelijk bij al dergelijke gelegenheden kansspel, in minder dan 24 vlieguren wordt afge legd. Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van Sparrendaal is een dubbel nummer uitgegeven van de Annalen van Sparrendaal, gewijd aan de grote pionier van Scheut Pater Henri Raymakers. Deze aflevering bevat naast vele interes sante foto's, een beknopt overzicht van de Congregatie van Scheut en van haar vruchtbare werkzaamheden in de wereld missie, (Telefoniseh Van onze Brusselse correspondent) Een der z.g. argumenten van de linkse Belgische politici, die tegen koning Leo pold zijn. komt neer op de bewering, dat eer terugkeer van de koning een kloof zou scheppen tussen Vlaanderen en Wal lonië en dat hij in feite de koning van slechts een deel der bevolking nl. van de Vlamingen zou zijn- Zij hebben werkelijk geen geluk, de anti-royalisten, want deze leugen is door het bezoek van prinses Josephine Char- lotte aan haar vaderland radicaal de kop ingedrukt Toen H.K.H. Maandag uit het groot-hertogdom Luxemburg naar Brus- sel kwam, liep bijna het gehele door haar en haar gevolg afgelegde traject dwars door het Waalse land. Overal werd zij op de meest geestdriftige wijze toegejuicht en Indien niet op een gegeven ogenblik de reis had moeten geschieden in een vaart van meer dan 100 km per uur, om tijdjg te Brussel te zijn, jou er op dat Waalse traject geen stad of dorp zijn geweest, die niet geheel zou zijn uitgelopen otn de prmse» toe te juichen. Wallonië is waar- Üjk koningsgezind. Dezelfde ontroerende tonelen hebben zich gisteren in het Vlaamse land afge speeld, heel de weg van Brussel naar de Panne, waar de prinses een home ging bezoeken voor jongens en een voor meis jes, wier ouders in de oorlog zijn omge komen. Slechts op het allerlaatste ogenblik was d route bekend gemaakt. Er was geen enkele grote stad in het traject opgeno men. Men schijnt opzettelijk de minst be volkte wegen te hebben gekozen. Toch werd deze rit een ware triomphtocht. De toejuichingen waren overal spontaan en ook voor haar vader bedoeld. Overal waar de stoet passeerde, werd gevlagd, overal stonden lange rijen schoolkinderen en daarachter ontelbare volwassenen. Men wuifde met vlaggetjes, met zakdoeken, het regende bloemen. Op sommige wegen waren bloemen ge strooid als een kleurig tapijt. Hier en daar waren zelfs in haast triomfbogen opgetrokken. Uit loudspeakers galmde de Brabanconne. In tal van torens beier den de klokken. Aan de grens van West-Vlaanderen waren de provinciale gouverneurs ter begroeting aanwezig. Hier en daar was er een kort oponthoud om plaatselijke autoriteiten gelegenheid te geven de prinselijke bezoekster ook mondeling te verwelkomen. In het dorpje Lichtervelde stapte de prinses, die een donkerblauw mantelpak met witte muts en cape van luipaardbont droeg uit, om voor het mo- nument van de zestien Vlaamse helden van alt doip, allen om hun vaderlands- liefde in Duitsland op dezelfde dag ont- hoofd, een ingetogen hulde te brengen, Te Panne gebruikte de prinses het mid dagmaal in het home der meisjes, kinde ren vati gefusilleerden. die daar onder dak z'jH. Op haar terugtocht naar de nootdsted over Roeselaere, iVaereghem jdenae?de vond de prinses ander maal duizenden en duizenden Vlamingen langs de weg, die haar en in haar hun vorst bejubelden. Men kan zich de om vang der betogingen wel het best voor stellen als men weet, dat de prinses en haar gevolg met een vertraging van ca. 3 uur des avonds zijn teruggekeerd in het paleis van Laeken, waar een geweldige menigte ai die tyd geduldig de wacht hield, om andermaal haar koningsliefde uit te juichen. Hedenmorgen wonen Koningin Elisa beth en Prinses Josephine Charlotte in het bisschoppelijk stadje Mechelen in de eeuwenoude St. Romboutskathedraal, de diensten van Witte Donderdag bij met pontificale assistentie van kardinaal v. Roey, de doorluchtige primaat van België. Het Amerikaanse tribunaal voor oor logsmisdaden te Neurenberg, dat Hitler's voornaamste diplomaten heeft berecht, heeft heden de volgende straffen uitge sproken: Ernst von Weizaecker, staatssecretaris van het departement van buitenlandse zaken onder Hitier, zeven jaar gevange nisstraf. Ernst Bohle, hoofd van de buitenlandse organisatie van de nat.-soc. partij: vijf jaa.r Ernst Woermann, voormalig hoofd van de politieke afdeling van het departement van buitenlandse zaken, zeven jaar. Karl Ritter, Hitler's ambassadeur voor bijzondere opdrachten, vier jaar. Edmund Veesenmayer, Duits gevol machtigd minister in Hongarijë: twintig jaar. Hans Lammers, hoofd van de rijkskan selarij: twintig jaar. Richard Darre, rijksminister van land bouw en voedselvoorziening: zeven jaar. Otto Dietrich, staatssecretaris van het ministerie van propaganda: zeven jaar. Gottlob Berger, chef van het hoofd kwartier van de S.S.: vijf-en-twintig jaar. Lutz Schwering Krosigjc. rijksminister van financien, tien jaar. Emil Puhl, uitvoerend directeur van de raad van directeuren van de rijksbank: vijf jaar. Karl Rasehe, voorzitter van de raad van directeuren van de „Dresdner Bank'", zeven jaar, Paul Koerner, Goering's permanente plaatsvervanger voor het vier-jarenplan. vijftien jaar. Gustav Steengracht von Moyland. staatssecretaris van het departement van buitenlandse zaken, zeven jaar en zijn collega Wilhelm Keppler, tien jaar Walter Schellenberg, hoofd van dé ge combineerde civiele en militaire inlich tingendienst, zes jaar. Hans Kerl, hoofd vah het planbureau voor oorlogsproductie, vijftien jaar. De laatste verdachte, Wilhelm Stuc- kart, werd veroordeeld tot de drie jaar. tien maanden en 20 dagen, die hij reeds in hechtenis heeft doorgebracht. Hij be vindt zich thans In het ziekenhui» en de dokter» waren van mening, dat iedere gevangenisstraf, die hem zou worden op gelegd, de doodstraf voor hem zou be tekenen. Het tribunaal achtte zijn schuld niet groot genoeg voor deze zwaarste straf. Direct nadat het vonnis was voorge lezen, eiate dr. Kubuschok, Rascbe's ver dediger, dat het gehele vonnis ongeldig zou worden verklaard, daar het tribu- na»l geen jurisdictie zou hebben en zou hebben gedwaald, zowel in feiten als in beoordeling. Het tribunaal verklaarde, dat het on gepast ia een dergelijke motie in dit sta dium in te dienen, doch dat het dr. Ku buschok vrij stond, zijn verzoek in het dossier van het proces te doen opnemen. De meeste veroordeelden zullen beroep aantekenen bij een hogere Amerikaanse autoriteit. Toen het tribunaal om 10 uur 41 uit eenging, was de serie van dertien proces sen tegen oorlogsmisdadigers, op 20 Nov. 1945 begonnen, ten einde. Toen op 1 Juli 1948 de distributie van melk voor de consumenten werd opgehe ven, bleven nog beperkende bepalingen van kracht voor het gebruik van melk voor industriële doeleinden. Ook deze zijn thans komen te vervallen, zodat melk b v voo de bereiding van ijs en chocolade melk, verbruik in laboratoria enz niet meer aan toewijzingen geboden is en vrij kan worden batrokken, Het afleveren van taptemelk voor bovenbedoelde doeleinden is eveneens vrij, mits dit rechtstreeks door een zuivelfabriek geschiedt; aan de «jon- gumenten mag derhalve geen taptemelk wcuxten geleverd. Voorts is met ingang van 15 April 1949 het verwerken Van melk en taptemelk in beschuit, koek, banket en wafels eveneens geoorloofd. In brood mag uitsluitend ma gere melkpoeder, gecondenseerde melk en taptemelk worden verwerkt. De bjjz. raad van cassatie heeft de straf van C. Noorman, tijdens de be zetting lult, van politie te IJmuiden. die door het B. G. te Amsterdam ver oordeeld was tot levenslang, vastge steld op 18 jaar met aftrek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3