B.F.O. stelt nieuwe verklaring vast Nota van Oost-Indonesië inzake de reorganisatie beginsel- Paasboodschap van Prinses Wilhelmina Naastenliefde brengt redding dei- zieke wereld n NAAR OPHEFFING VAN DE BERLIJNSE BLOKKADE? Rusland schijnt in nood te raken Geboorte van republiek Ierland Stormhoek V Doodstraf voor kampbeulen Zeshonderdduizend gulden op één ochtend Vierhonderdduizend gulden in twee weken Kampschandalen mm ..n'AiS'&ïï.S: m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN C.A.O. in (le kleding industrie - N mm Dr. Arnold dankt België V eestapel Aergiftijïd Clay vertrouwt liet weer niet Met gejuich, parade en fanfares gevierd In de Televisie-apparaat voor de Paus Zij doodden honderden Nederlandse jongens Emigrantenfamilie TIE RADIO ANNO SANTO V. GIRO 533.000 •71ste JAARGANG DINSDAG 19 APRIL 1949 No. 20905 De Commissie van de B.F.O.» welke op de vergadering van Donderdag werd ingesteld ter bestudering van de door de deelgebieden ingezonden nota's betreffende de reorganisatie van de B.F.O., heeft verslag uitgebracht» dat daarop in de B.F.O.-vergadering van Zaterdag in discussie kwarn. Eenstem mig werden de volgende opnieuw geformuleerde beginsel verklaring en doelstelling vastgesteld. OVEREENSTEMMING TE BATAVIA xt ÉÜiï r. SÉll Tienduizenden Nederlanders en vreemdelingen heb ben op de schitterende Paasdagen een bezoek aan de bloembollenvelden gebracht. Hierboven ziet men de hyacinten rondom Hillegom, terwijl daar de 18e bloembollentocht langs trekt. VEEL BEWOLKING Hij wil in Den Haag komen pralen Loodarsenaat in veevoeder (Telefonisch van onze Londense correspondent) Onder veel gejuich, paradevertoon en fanfares is gisteren de geboorte van Ierland tot onafhankelijke republiek, welke op het middernachtelijk uur van eerste Paasdag onder het lossen van 21 saluutschoten, officieel een feit werd, gevierd. De 764 jaar oude banden met de Britse Kroon werden op dat moment verbroken. Ierlands president O'Kellv mocht bij deze gelegen heid uit alle delen van de wereld gelukwensen ontvangen, inzonderheid van Z. H. de Paus, de Koning van Engeland» de ministers-presidenten van de landen van het gemenebest en president Truman. VACANTIE-PIL Simpele doch treffende versiering van een crucifix langs een der wegen in de bollenstreek. kreeg boerderij aangeboden {f~- Biedtn de bodenvelden kleurige aspectenin de Betuwe hebben alle bomen zich in feesttooi gehuld. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat l, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.90 °er kwartaal, f 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Beginselverklaring A. Onverminderd 't bepaalde in art 3 van Linggadjati zullen de vrije souverei- ne Ver. Staten van Indonesië het gehele grondgebied van Indonesië omvatten B. De V.S.I. zullen zijn een federatie, welke zal worden gevormd door gelijk waardige en gelijkgerechtigde deelstaten. C. In afwachting van de totstandko ming en voltooiing van de gelijkwaardige en gelijkgerechtigde deelstaten wordt ge lijkwaardigheid van de in de B.F.O sa menwerkende federale gebieden als be ginsel aanvaard. D De op democratische wijze gebleken volkswil zal bepalend zijn bij de vorming van deelstaten en van federale gebieden- niet-deelstaten. E. In de V.S.I. zal een democratische rechtsorde gehandhaafd worden, welke waarborgen biedt voor rechtszekerheid, fundamentele menselijke rechten en vrij heden en deugdelijk bestuur. F. De vrije en souvereine V.S.I. zullen met het Koninkrijk der Nederlanden een Unie vormen op basis van volledige ge lijkwaardigheid en gelijkgerechtigdheid. G. De Nederlandse souvereiniteit wordt jo lang de V.S.I. niet is tot stand geko men, erkend. Doelstelling De B.F.O. heeft tot doel de staatkundi ge inzichten en belangen van de in BFO. verband samenwerkende gebieden in In donesië te formuleren en voor te staan bij de besprekingen en onderhandelingen nopens de vorming van de vrije en sou vereine V.S.I. en nopens de beginselen en de kernpunten van de Ned. Indonesi sche Unie. Voorts werd bepaald dat het nemen van besluiten zal geschieden door een meerderheid van minstens tweederde van alle leden. Nota van Oost-lndonesie In een nota van Oost-Indonesië betref fende de reorganisatie der BFO. wordt o.m. gezegd dat aan de Ronde-Tafelcon ferentie een in Indonesië te houden con ferentie zal moeten voorafgaan. Deze zal hoofdlijnen moeten vaststellen voor de organisatie van een eerste (voorlopige) federale regering, die de door Nederland over te dragen souvereiniteit kan aan vaarden. De organisatie van de Ver Sta ten van Indonesië en hun regering is echter een zuivere Indonesische aangele genheid. De Ronde-Tafelconferentie is bepaaldelijk niet de plaats om deze ma terie te regelen. Bij deze inter-Indonesi- sche conferentie zullen de BFO. en de republikeinse regering partij zijn. De Unci zou men kunnen uitnodigen om waarnemers te zenden; een gelijke uitno diging kan aan de Ned. regering worden gezonden. Volgens het Chinese blad „Keng Po" werd op de voorbereidende conferentie te Batavia reeds op één punt overeen stemming bereikt. Op de zitting va»n Za terdag j.l. werd n.l. door de Unci voor gesteld voortaan zonder las te vergade ren. Dit werd door beide delegaties met algemene stemmen aangenomen, Het college van rijksbemiddelaars heeft de tussen de kleermakerspatroons- verenigingen en de drie bij de Uniebon den aangesloten kleermakersorganisaties afgesloten C.A.O. goedgekeurd, zodat zij op 18 April in werking is getreden en de op 11 Februari 1946 van kracht geworden loonregeling vervangt. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft Zondagmorgen in een uitzending van het Knter) K(erkelijk) O(verleg) Radio aangelegenheden) onderstaande Paas- boodschap uitgesproken: De stem, die de luisteraars thans over de gehele wereid horen, moeten zij uit sluitend beschouwen als de overbreng ster van de boodschap, die nu zal volgen, eerst in het Nederlands en daarna in het Engels. In de Gelderlander, die veel gegevens Uit het rapport over mishandelingen van politieke delinquenten aan haar abon- jlé's ter lezing had gegeven, heeft, nadat wii de objectiviteit van genoemd rapport in twijfel hadden getrokken, een wel zeer gewichtige getuige een pleidooi gevoerd voor de waarheid daarvan. WH hadden onze twijfel aan het rap port o a hierop gefundeerd dat de kamp- aalmoezeniers cn de kampdommees nim mer de kampleiding uit die dagen (™edio 1945 tot medio 1946) op_e.en dergeLjke wijze hadden beschuldigd, befaamde rapport dit doet. In de kolommen van d< Gelder an er is nu een interview opgenomen, aai van haar journalisten gehad heelt met kampaalmoezenier. Deze priester, die niei met narpe genoemd wordt, protesteert met felircid tegen de bewering dat wij, aalmoezeniers, niet zouden hebben gere ageerd tegen de' uitzettende misstanden Hij spreekt hier, gelijk uit zijn woorden blijkt, niét alleen voor zichzelf, maar ook namens zijn collega's. „Vele malen, zo gaat h.'J voort, zijn wij met commandanten en autoriteiten tezamen geweert en de ver gaderingen leken op ware Poolse land dagen, maar ons ge. ep scheen met tot de minister door te dringen. Wij hebben alles gedaan wat we air mens maar kon den doen. aerled» zijn bij de hoogste instanties geweest, maar ze werden met sofismen en uitvluchten weggestuurd. Wij hebben enkele malen aan katholieke landsbladen onze protesten aangeboden, maar ze werden niet opgenomen". Nadat de aalmoezenier, die hier aan het woord is, dan getuigd heeft van de voorbeeldige houding van diegenen, on der de vele bewakers, die eerlijk en men selijk waren geweest en zich "ooit of nimmer aan wreedheden of sadismen hebben schuldig gemaakt, geert hij zijn mening over het rapport: „Het is jammer dat het rapport, dat op vele plaatsen waarheid bevat, maar in sommige geval len onjuist is, geschreven werd door v. <1. Vaart-Smit, daar deze bij de politieke delinquenten slecht gezien was. Maar het rapport is slechts een aanduiding. Er zijn veel erger dingen gebeurd. Maar laat ik u zeggen, ik ben geen pornograaf; laat dit voldoende zijn. Het is tragisch, dat juist dit geschrift de zaak aan het rollen heeft gebracht. Wij aalmoezeniers zijn nooit gehoord en nooit gekend. Men heeft ons zelfs ge last tezwijgen. D0 toestanden in de kam pen waren ten hemel schreiend. Zelf heb ik iemand m het wilde weg zien neer schieten. maar ik heb de commandant gedwongen het te rapporteren Ik kan mij er gelukkig op beroepen, dat ik altijd sterk heb gereageerd". aui->a Het kwam ons voor, dat wij dit getui genis aan onze lezers met mochten ont houden. Het heeft echter eerst dan vol ledige kracht, wanneer de anonymiteit waarin de Gelderlander haar zegsman hult, wordt opgeheven, en wanneer dui delijk vaststaat, dat de aalmoezenier, hier aan het woord, op grond van een zekere opdracht namens alle of althans vele collega's spreekt, en zich met, zoals wij vermoeden, krachtens een zekere spontane verontwaardiging en om jn argumenten kracht bij te zetten in meervoud uitdrukt. Ook zouden wij gaarne willen weten, of de beschuldiging dat de aalmoezenier nimmer gehoord zijn insluit, dat zij tot op heden ook niet betrokken zijn als getuigen in de onderzoekingen, die vol gens de woorden van de minister in het Voorlopig Verslag op de begroting Yan Justitie zijn ingesteld naar aanleiding van speciale klachten, die bij het mi nisterie over deze zaken waren inge diend. Ware dit zo, dan is dit een gang van zaken, die ons niet bevredigend voor komt, daar de aalmoezeniers uit hoofde van hun ambt tot die personen moeten worden gerekend, die met de leiding het best op de hoogte waren van de toe standen en gebeurtenissen in de kam pen. De aalmoezenier, die door het Nijmeeg se blad werd geïnterviewd, is er een te genstander van om de schuldigen uit die tijd te gaan straffen en hij durft zelfs te zeggen: „De gedetineerden zijn de stagen, de mishandelingen, de honger al lang vergeten. Zij lachen daar nu achteraf om". Hij is er echter van overtuigd dat zij één ding nooit zullen vergeten: „dat is het mensonterend onrecht, wat nu nog dagelijks geschiedt.... het onrecht dat gelegaliseerd wordt voortgezet" Dan houdt de aalmoezenier een ont roerend priesterlijk pleidooi voor het verlenen vah een grote amnestie zelfs al w-n daar<ioor „schurken" vrij °ver dót voorstel op het hoe do nn?'"'8 zeggen Wij zijn he' er, deze priesterVaarde edelmoedigheid van eens dat ze,f°ns ook treft- niet mede moet worden v|rf®n schurken amnestie het er mede eens fenmin. als wij i dat men niet meer moet zoeKen naar u ten. De^ftk Taffen°?Pïwd >s het om het onrecht te straffen zeker als diI onrecht bestaat in moord nstige verminking Wij houden he dus voQr noodzakenjk, dat de regering zo spoedig mogeüjk derzoek doet, mede aari de han,d van wat de laatste dagen aan beschutiglngen ls los gekomen naar de feiten, dig danks alles nog zeer duister 2jin Dat daarbij de aalmoezeniers al^ kroon_ getuigen behoren te worden ingeSChakelri is voor ons voor geen betwisti baar. s „Op deze Paasmorgen roept Christus allen op, die hunkeren naar opheffing van de ellende en de verwording van de wereld. Niet tot de hoofden, maar tot de harten richt Hij zich. Christus roept al len op tot het zoeken en vinden van de levende gemeenschap in Hem. Zelf wekt Hij allen op tot het leven en het ademen in de sfeer van Zijn liefde en offer, liefde en offerbereidheid voor Hem en tegenover de naaste, waardoor ontstaat de heilige vlam, de onweerstaan bare kracht der genezing van de zieke wereld, door naastenliefde in Zijn ge meenschap. Hij leidt tot God de* Vader; Hij breekt alle vormen terwille van de mens en Hij leidt allen in de enige, ware weg"! Laten wij ons bezinnen op deze bood schap, teneinde de rustige kracht te ont vangen, die van de Herder uitgaat en die ons in staat stelt persoonlijk en ge meenschappelijk de taak te vervullen, die Hij ons wil opleggen. Christus, help ons door U bereid te worden Amen. v» ;;s; rn .-wié:*:,, -kj. O; Prins Bermhard zal op 29 April te 's-Hertogenbosch een vaandel uitrei ken aan het regiment stoottroepen w eerberieht I De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: t Veel bewolking met slechts hier en daar enige lichte regen of mot regen. Matige tot krachtige Weste lijke wind. Weinig verandering tn temperatuur. Woensdag 20 April: Zon op 5.34 uur, onder 19.45 uur; maan op 3.31 uur. onder 10.51 uur. Dr. Karl Arnold, de minister-president van Noordrijn-Westfalen. heeft in een rede te Hamburg dank gebracht aan de Belgische regering en het Belgische volk voor hun besluit om „afstand te doen van heit grootste deel hunner aanspraken op Duits grondgebied". Arnold zeide, dat doof deze beslissing het „wantrouwen tussen de beide volken voor vertrouwen heeft plaatsgemaakt". In een beroep op de Nederlandse rege ring zeide dr. Arnold: „Het is onze groot ste wens met de Nederlandse natie tot verzoening en vriendschap te komen. Des gewenst zal il naar Den Haag gaan om de onaangename grenskwesties in directe onderhandelingen tot oplossing te bren gen". „De Duitse bevolking heeft slechts één wens en deze is:. „Bij het Duitse va derland te blijven en jij te dragen tot verbetering van de Nederlands-Duitse be trekkingen". Bij de schoonmaak vond men op de zolder van landbouwer J. v. Os te Maria- heide onder Veghel een zakje, waarvan de inhoud, naar men meende, uit kal- vermeel bestond. Men schudde de inhoud in een ton met roggemeel bestemd voor veevoeder Spoedig echter deden zich bij het vee vergiftigingsverschijnselen voor en ijlings ingeroepen hulp van een die renarts kon niet meer voorkomen, dat de gehele veestapel, bestaande uit zeven koeien, waaronder twee stuks stamboek vee, verloren ging. De inhoud van net zakje bestond na melijk uit loodarsenaat. De geruchten, dat de Sovjet-Unie be sprekingen zou willen voeren over het opheffen van de blokkade van Berlijn, blijven aanhouden. De voor naamste reden zou zijn, dat de sovjets tengevolge van de tegenmaatregelen der Westelijke geallieerden zich in O. Duitsland voor grote economische moeilijkheden geplaatst zien. Zo heb ben de spoorwegen in de Sovjet-zóne in een geheim rapport aan het Sovjet- militaire bestuur dringend verzocht om heropening van het spoorwegverkeei met de westelijke zones, daar hun fi nanciële toestand onhoudbaar is. Volgens de Berlijnse correspondent van de „Daily Graphic" zouden de voor bereidingen voor de te voeren bespre kingen reeds achter de rug zijn en zou de Rus, die destijds zijn regering aan raadde de blokkade in te stellen, op weg zijn naar Washington om assistentie te verlenen bij de Sovjet-Russische on derhandelingen met het Amerikaansi ministerie van buitenlandse zaken. Vol gens de correspondent zou deze deskun dige die in Berlijn bekend stond als „ad- Een jubelende menigte was op de middag van tweede Paasdag getuige van de plechtige uitroeping der republiek, welke plechtigheid plaats had op het hoofdpostkantoor te Dublin, dat tijdens de Ierse opstand tegen het Britse be stuur in 1916 republikeins hoofdkwar tier was. Na geschal van trompetten werd daar thans de vlag van de republiek gehesen Vliegtuigen ronkten door de lucht en eèn militaire parade besloot de plechtigheid Op de dag, waarop gisteren de Ierse republiek werd uitgeroepen, is tevens opnieuw op nadrukkelijke wijze de kwestie van de verdeling van Noord- Ierland ter sprake gebracht en wel door de eerste minister Costello op een pers conferentie te Dublin en door minister MacBride, thans te Chicago vertoevend, op de Ierse club in deze stad. Beide leg den er de nadruk op, dat ofschoon Ier- jand ten volle instemt met het Atlan tisch Pact, er geen sprake van kan zijn. dat Ierland tot dit pact toetreedt zolang de verdeling van dit land bestendigd wordt. Zou dit wel gebeuren, dan zou hierdoor steeds een verzet van de zijde der bevolking ontstaan, zodat het tot on geregeldheden zou kunnen komen. Het is duidelijk, dat de Ierse kwes tie in de vorm van een nieuw aanhan gig maken van de kwestie der verdeling nog niet tot het verleden behoort. De kwestie van de positie van Ierland, welks volmaakte onafhankelijkheid hier natuurlijk ten volle erkend wordt, is intussen nog niet ten volle geregeld, in tiet bijzonder wat betreft de positie van de Ieren in Engeland. De Britse regering heeft reeds enige tijd geleden te kennen gegeven, dat de uitroeping van de republiek Ierland niet zou maken tot „buitenland", maar de werkelijke betekenis van deze uitlating kent men eigenlijk nog steeds niet, even min als men weet, of een dergelijke uit lating van Mr Attlee wel enige binden de kracht heeft. viseur Malinin", naar de V. S. gaan on der de naam gen. Georgrief. Naar de „Daily Mail" meldt, zou het Russische voorstel inhouden, dat .Ber lijn ais een neutrale stad volledig aan de Ver. Naties wordt overgedragen, na dat de spoor- en wegverbindingen met West-Europa hersteld zullen zijn. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire bevelhebber in Duitsland, toonde zich minder optimistisch. Hij verklaarde, dat hij in hej geheel geen reden zag om te delen in het algeme ne optimisme, dat men in Berlijn koes tert over opheffing van de blokkade. Clay zeide, te Berlijn geen tekenen van Sovjet-Russische toenadering be speurd te hebben, ook had hij niets ge hoord omtrent stappen der Sovjets op regeringsniveau Hij geloofde wel, dat de geallieerde tegenbiokkade ernstige druk op de Sovjet-Russen uitoefent, doch hij dacht niet, dat deze druk een beslissing zou forceren. „Voor zover ik het kan zien blijft de toestand onveranderd", aldus Clay: „In ieder geval blijft de „Luchtbrug" func- tionneren zolang het nodig is". De Anglo-Amerikaanse „Luchtbrug" heeft Zaterdag een nieuw record ge boekt door in 24 uur 11.600 ton levens middelen en andere goederen naar West-Berlijn over te brengen. Het vo rige record was 8.246 ton. In totaal landden 1.364 toestellen op de Berlijn se vliegvelden Gatow, Tempelhof en Tegel. Om de twee minuten streek één zwaar geladen vliegtuig neer. Gen. Clay verklaarde, dat 11.600 ton veel meer is, dan vóór de blokkade per weg en rail naar Berlijn werd vervoerd. Het is onvermijdelijk, dat de stralende zon en de geurende lente de mens aan vacantie doen denken. Vacantie, een heerlijke periode van lichamelijke revi sie en geestrijke verfrissing, welke ieder mens na een jaar ploeteren hard nodig heeft, om weer fit te worden. Of men nu jong of oud is, de drang om „eruit" te vliegen, krijgt iedereen. Mede daardoor waarschijnlijk treft men hier en daar weer beschouwingen over vacanties aan en ook in het Jongeren blad „Karakter" is een visie ovei de ko mende vacantie opgenomen. Besproken wordt een van de laatste zegeningen van onze moderne eenheids-wereld, het Butlin-kamp in Zand voort. Terecht o.i. gaat de schrijver ran dit artikel tekeer tegen deze vermaaksfabriek, waarin het kudde-achtige van de mens wordt uitge buit door een handige verkoper van va- cantie-geneugten. De mens moet ten slotte wat doen in zijn vacantie, niet waar?" Het probleem van de vacantie is een groot probleem. Er zijn mensen, die door financiële omstandigheden kunnen ge nieten zo hard (en zo weinig) als ze wil len. Maar er zijn er ook en zeer zeker veel meer die met kwartjes en dub beltjes de met zorg gekoesterde vacantiepot hebben gevuld. Deze grote categorie omvat heus niet alleen de mindere man, maar ook de gewone man. Wellicht zien we het te somber, maar vooral de jeugd zal naar onze mening een zware dobber hebben, om een be dragje opzij te leggen. De ouderen verge noegen zich meestentijds met minder omvangrijke plannen dan de jeugd. De wereld verbergt voor de inquisitieve jonge geest echternog zoveel rijkdom men (zelfs veel dichterbij dan de rust plaats van de Ark.van Noë), dat de be zitter deze wil opsporen. Gelukkig telt dit streven de nodige remmen en de fi nanciële zijn zeker niet de minste. Stu diegeld, contributies, kleedgeld, spaar geld. kostgeld enz. houden de omzwer ving van de zoekende jeugd wel binnen de grenzen. Dan is het echter ook wel een eerste eis, dat met het beschikbare geld wordt gewoekerd, om aan reële verlangens te kunnen voldoen. Terecht zegt „Karak ter" dan ook, dat hier een uitgestrekt terrein braak ligt. Vele gemeenten in ons land h^joben met het organiseren van zgn. vacantie-weken bewezen dit te beseffen. Ze hebben prachtig werk ge daan, maar toch niet dè oplossing ge bracht. Vacantie mag immers niet louter een tijd zijn van luieren, feesten en vrolijk zijn. Wil men ook geestelijk verfrist worden, dan dient ook de geest met var cantie te gaan. Dan zal hij op gebieden moeten komen, waar hij normaal maar zelden kan zijn. Protesteren alleen is 'niet voldoende, zegt „Karakter". We zijn het daarmee eens, meer nog, we achten het bepaald onjuist. Afbreken van een krotwoning is verkeerd, wanneer men niet tevens kan wijzen op riante woningen. Daarom, jongeren, nu reeds de koppen bij elkaar, om te bewijzen, dat ieder redelijk mens enkele weken per jaar rijkdommen naar lichaam en geest kan opdoen. In 1950 het eerste Butlin-kamp in Zandvoorf? In 1949 een actieve, lonen de vacantie voor ons zelf! ROERGANGER. In Vaticaanse kringen werd medege deeld, dat de Franse Katholieken de Paus een televisie-apparaat zullen aan bieden ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van zijn priesterwijding. Dit besluit is genomen op de laatste verga dering der Franse kardinalen en aarts bisschoppen, aldus „U. P.". „Ondergebracht in open schuren met lekkende daken, verluisd en met bevroren ledematen, die gingen ontbinden, overge leverd aan de brute hardheid van een groepje Duitsers", aldus ongeveer be schreef de ad.-fiscaal bij het Amsterdams B.G. de onmenselijke toestand, waarin duizenden Nederlandse jongens, gedepor teerd in de laatste maanden van 1944, ver keerden in een der vreselijkste werk kampen van Duitsland, het kamp van Rees. Het comité „Nazorg Rees", dat zich na de bevrijding het lot van de overge blevenen aantrok en de graven trachtte te doen identificeren, registreerde 250 doden. Zij allen stierven door verhonge ring, bevriezing of doodslag. Over het lot van 600 ongelukkigen verkeert men nog in het ongewisse. Drie Duitsers, die als bewakers van dit kamp waren aangesteld en thans voor het Amsterdams hof terecht stonden, be hoorden, zo zei de adv.-fiscaal, tot de kleine machthebbers van Duitsland, die in hun ziekelijke vernietigingsdrang, al dit leed op hun geweten hebben. Het wa- ren F. Rohrig, die de bevolking van Rees met zware straffen dreigde ais ze de Ne derlanders aan voedsel hielp. „Sie sollen alle verrecken", placht deze „Über mensch" te zeggen; dan „dr." R. Brunner. die met slaan en stompen „keurde", en A. Heinse, die beval, dat zij, die eten kregen van de bevolking met knuppels moesten worden bewerkt. Tegen dit trio eiste de adv.-fiscaal de doodstraf. Een 80-jarige arts in ruste te Hinton in de staat West Virginia zag enkele dagen geleden in een krant een foto van de uit 16 personen bestaande Nederl. emigrantenfamilie Branderhorst bij hun aankomst in New York. Aangezien de familie zeven zoons telde, voelde de arts er veel voor om de Branderhorsten op zijn farm te hebben. Hij bood ze een huis met boerderij van 'meer dam 200 hectare aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1