D\E ^.A^E wereld NederL missionarissen in China ident Ned. Cultuurraad staat terecht avonturen van Frederik SCHUDT UW LEVER WAKKER Brits-Nederlandse orkesten-uitwisseling E.G. A.-wet door Truman getekend De eerste brief van mgr. Pessers van de grootste geestelijke collaborateurs ADIO De Schuchtere PAGINA 2 WOENSDAG 20 APRIL 1949 DEVIEZEN VOOR TOERISME NAAR BELGIE TUINBOUWCONFERENTIE TE LONDEN WERKLOOSHEID GEDAALD DE PRIKKELLECTUUR RONDE VAN NEDERLAND WILMAN NEDERLANDSE RADIO-ROMAN BELGISCH ELFTAL VOETBAL IN ENGELAND (Wordt vervolgd) Met een groep van 80 man is het Resi dentieorkest gisteren op het vliegveld van Manchester aangekomen. Zoals men weet maakt het orkest een tournee van een week door Engeland. Tezelfder tijd geeft het Halte-orkest uit Manchester een reeks concerten in Nederland o.l.v. John Barbirolli. Barbirolli was bij de aankomst van het Residentie-orkest aan wezig. Na een gemeenschappelijke lunch in Manchester vertrok het Halle-orkest in de richting Schiphol waar het inmid dels veilig is geland. Schout-bij-nacht Intuitie, parlementaire medewerker van „Die rare wereld", meldt: Dezer dagen draaide een hoge rege ringsambtenaar, die een collega in het Lange Voorhout wilde opbellen, een ver keerd nummer. „Hallo! Hoe staan de zaken bij jou?" vroeg hij opgewekt. verschrikkelijk", antwoordde een woedende stem. „Er zijn drie traproeden weg, er ligt een dode kat in de keuken, Jantje heeft het hobbelpaard z'n staart uitgetrokken. Piet heeft een glas bier ge morst op de bedorven kaas in de val op het plaatsje en daar waggelt nu een muis rond, zo dronken als een kanon en wie voor de drommel ben jij?" De A. N. W. B- vestigt er de aandacht op, dat aanvragen voor deviezen voor toerisme naar België voor de maand Juni tot en met 29 April bij de deviezenbanker en erkende reisbureaux kunnen worden ingediend. De toewijzing geschiedt na loting en bedraagt 400 Belgische francs per persoon per dag tot een maximum van 2800. Personen, die reeds in 1948 een devie zentoewijzing voor toerisme naar België of in 1949 een deviezentoewijzing voor toerisme naar enig ander land hebben verkregen, komen voor deze regeling niet in aanmerking. Op het middernachtelijk uur van Zon dag op Maandag heeft Ierland de bijna acht eeuwen oude banden met Engeland verbroken, en zich tot de Republiek Ier- land geproclameerd. De geschiedenis van de BritsIerse betrekkingen is vol onaangenaamheden en crisissen geweest; in de jongste we reldoorlog heeft Dublin zelfs niet, zoals alle overige met Engeland verbonden ge bieden wel deden, de zijde der geallieer den gekozen, maar is het neutraal ge bleven, h-oezeer dit ook de Angelsaksische oorlogvoering ter zee bemoeilijkte. En, tenzij er een geheel nieuwe interne rege ling voor de verhoudingen in de Com monwealth wordt gevonden treedt het ook uit de gemeenschap, welke zo lang de grote kracht van Engeland is geweest: het Britse wereldrijk, tien- en tientallen jaren de overheersende factor in de grote politiek als idee en evenzeer als werke lijkheid. Die British Commonwealth of Nations staat nog voor 'n ander probleem: India; ook dit land zal 15 Augustus a.s. een re publiek worden en niet langer de En gelse kroon erkennen. En volgens het statuut van Westminster is dit h-et mini mum van wat nodig is om lid van de Commonwealth te zijn. Inderdaad is deze gemeenschap een der merkwaardigste van alle welke men zich kan indenken. Slechts één constitutionele band: de kroon; één enkele economische binding: de preferentie-overeenkomst van Ottawa; maar overigens geen rijksparle- m-ent, geen algemene vergadering, geen gemeenschappelijke administratie Alleen komen van tijd tot tijd de ministers-presi denten der dominions naar Londen om met hun Britse collega van gedachten te wis selen; maar bindende besluiten kunnen .in de Engelse hoofdstad niet worden ge nomen: de beslissing ligt steeds bij de afzonderlijke panementen. Deze uitermate losse binding heeft bij 't uitbreken van die tweede wereldoorlog niet verhinderd, dat alle dominions (met. uitzondering dan van Ierland) zich vol komen spontaan in volte vrijwilligheid aan de zijde van Engeland schaarden om het bedreigde moederland, dat toch op de rand van de afgrond verkeerde, met alle krachten bij te staan. Slechts Zuid- Afrika maakte een beperking: zijn troe pen zouden het Afrikaanse continent niet mogen verlaten; daar echter de verdedi ging van Afrika de verdediging van een der belangrijkste levenslijnen van Enge land en van het Britse wereldrijk bete kende, paste de Zuid-Afrikaanse opzet geheel in het kader van Er.gelands strijd tegen de nazi-overweldiger, die hongerige blikken op Afrika had geworpen. Na de oorlog doemden steeds nieuwe problemen op. Engeland zelf was zodanig verzwakt uit de strijd gekomen, dat het zijn positie als grote mogendheid niet meer zelfstandig kon handhaven; in de Zuid-Oost-Aziatische bewustwording eiste Brits-Indië onafhankelijkheid en verkreeg die door de vorming van twee nieuwe dominions: India en Pakistan Canada en Australië keren zich meer en meer naar h-et nieuwe machtscentrum: de Verenigde Staten; en men ontkomt met aan de indruk, dat Zuid-Afrika ook lang zaam aan de weg van een volkomen zelf standige republiek opgaat. Anderzijds lijkt het een feit, dat met uitzondering waarschijnlijk van Ierland, geen der dominions de band met Enge land luchthartig wil verbreken; de tradi tie, door de nood versterkt, houdt alten samen, en ongetwijfeld heeft de verstand houding van Westerse Unie en Noord- Atlantisch pact Londen een stevige rug gesteun gegeven; maar het vraagstuk, of er plaats is voor republieken, die derhal ve de kroon niet meer erkennen, iin de Commonwealth, te een uiterst benauwend vraagstuk. Dit vraagstuk zal dan ook de hoofd schotel zijn op de conferentie van de Commonwealth, welke morgen te Londen begint. Het zal nu niet meer zo gemak kelijk gaan als met de Ieren, die sinds ZondagMaandagnacht-geen Britse bur gers zijn, maar ook niet onder het begrip vreemdelingen vallen; die bovendien als „naburen" van de preferentiële accoor- De Internationale Federatie van Groen te- en Fruitkwekers opent heden te Lon den een conferentie, waarop getracht zal worden middelen te vinden om de over productie van groente en fruit tegen te gaan en de distributie van alle soorten tuinbouwproducten te verbeteren. Aan deze conferentie zal worden deel genomen door vertegenwoordigers van tuindersorganisaties uit Nederland, België, Denemarken, Frankrijk, Noorwe gen, Zweden, West-Duitslamd en Enge land. Italië, Ierland en de kanaaleilan den zenden waarnemers. Volgens een publicatie van het C.B.S. bedroeg het aantal geregistreerde geheel werklozen per 31 Maart j.l. 39.000 tegen 50.100 per 28 Febr. j.l. en 32300 op 30 Juni 1948. Het aantal geregistreerde D. U.W.-arbeiders bedroeg resp. 27.500, 31.000 en 10.600. President Truman heeft gisteren de door het Congres aangenomen wet, waarbij 5.430 millioen dollar is uitge trokken voor de voortzetting van de E.C.A.-hulp tot Juli 1950, bekrachtigd. Truman tekende de wet met acht pen nen in bijzijn van zijn ministers en lei dende congresleden. Na de korte cere monie gaf Truman ieder van hen een pen. De voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, Tom Connally, verklaarde tegenover oogge tuigen, dat de wet het resultaat was van „bloed, zweet en tranen". Hij doelde hierbij op de 13 dagen, die nodig waren geweest om het wetsontwerp door de Senaat te krijgen. De Maastrichtse rechtbank heeft Dins dag mej. M. L. veroordeeld to-t ƒ300, subs, een maand hechtenis wegens het uitlenen van een boek, dat volgens de dagvaarding voor het normaal schaamte gevoel kwetsend en voor de eerbaarheid aanstotelijk was. De eis was vier maan den gevangenisstraf. ambtenaren, maar deze gedroegen zich heel beleefd en zegden zelfs hulp toe in moeilijke omstandigheden. Het schijnt voorgeschreven te zijn, dat waar een kerk is, dit door een uithangbord moet worden aangegeven. Momenteel zijn er in Peiping mgr. Kramer, bisschop van Luan en vier van zijn missionarissen, verder de hoogeer waarde pater Potveer met vier missiona rissen van de Prefectuur Kiangchow en tenslotte vijf-en-twintig kleine Zusters van de H. Joseph te Heerlen. Deze heb ben gemeend vrijwillig in Peiping te moeten achterblijven, ondanks de drei ging der communistische bezetting, om dat zij het tegenover God en hun geweten niet verantwoord achtten de Chinese- Christenen aan hun lot en de vervolging der communisten over te laten. De Zusters hebben het ontzaglijk druk met moederzorg en ziekenverple ging en werken op vier plaatsen tegelijk. Op 7 Februari kon mgr. Kramer een nieuwe parochiekerk inwijden, waarbij de gehete kerk gevuld was met gelovigen. Onder de oorlog zijn twee onzer Fran ciscaner missionarissen door de Japan ners gedooo, n.i. de Paters Wilgisus van Dijk en Mathias Scholberg. De overigen werden uit hun missies van Luan en Kiangchow (provincie Shansi) verdre ven. Zij werden bijeengebracht in grote concentratiekampen in de provincie Shangtung. Later werden ze overge bracht naar Peiping. Na de oorlog bezetten communistische troepen het gebied van Luan. In het be gin hebben mgr. Kramer en de andere missionarissen- nog wel pogingen gedaan om daai het missiewerk te hervatten, maar deze zijn uiteindelijk mislukt. Daarom bleef men in Peiping waar ook veel goeds gedaan kon worden wachten op het uur der bevrijding van het missiegebied van Luan. De organisatoren van de Ronde van Nederland, welke van 6 t.m. 15 Mei wordt gehouden, hebben de jury voor deze ronde als volgt samengesteld: kamp rechter: H. Schaffers, Valkenburg; wed strijdcommissarissen: H. J. Eggink, Am sterdam en P. C. E. F. Peeters, Nijmegen; voorzitter, gemachtigde van de wedstrijd- comm: M. de Wit, Bergen op Zoom; tijd- waarnemer: J. Flottes Sr., Amsterdam. De technische leiding zal berusten bij J. Meijs, Valkenburg, J. Cornelissen, Zaandam, J. uikerbuik, Bergen op Zoom en A. K J. d.e Groot, Bergen op Zoom. Voor de wedstrijd tegen Ierland, Zon dag 24 April te Dublin, is de Belgische nationale ploeg als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderleeht); achter: Aer- naudts (Berchem Sport) en Gillard (S'andard); midéLu: Van der Auwera (Racing Mechelen), Henriet (Sporting Charleroi) en Mees (Antwerp F.C.); voor: Lemiberechts (F.C. Mechelen), Henri Coppens (F.C. Mechelen), Mermans (An derleeht), Freddy Chaves d'Aguilar (La Gantoise) en Thirifays (Sporting Char leroi). De uitslagen van de Dinsdag gespeel de leaguewedstrijden luiden: eerste divisie: Aston villaSunderland Xi; WolverhamptonSheffield United 6—0; tweede divisie: Coventry City-West- bromwich Albion 10; Sheffield Wednes day—Chesterfield 0—0.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2