Eerste Kamer in meerderheid tegen de grenscorrecties ering ging in beraad Reg< DE SOCIALISTEN BLIJVEN ONVERZETTELIJK Mgr. KNEBEL OVERLEDEN I lerwijl de Russen zwijgen.... eerne richt NANKING DREUNT VAN KANONGEBULDER Uitbetaling Indische pensioenen Een millioen voor een stem De nieuwe bonnen m Voorvechter Hongaarse belangen m Actie Radio Anno Santo Giro 533.000 K._ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN NDER DE LOUPE West-Duitslands grondwet Schumacher's laatste poging" Gonst Berlijn van de geruchten Matroos van loodsboot verdronken Britse oorlogsschepen in artillerie-duel op de Jangtse De nationale feestdag Aardbeving in Chili Nieuwe gezant der V.S. in Moskou •Hete JAARGANG DONDERDAG 21 APRIL 1949 No. 20907 (Van onze parlementaire redacteur) De regering is met het wetsontwerp betreffende de grenscorrecties kennelijk in een impasse ge raakt. Hoe verder gisteren de debatten kwamen, hoe meer bleek, dat de Eerste Kamer wel niet bereid zou zijn dit ontwerp voetstoots te aanvaarden. Ging men de stemming onder de verschil lende fracties na, dan kwam men tot de bevinding, dat van de K.V.P. eert meerderheid voor het ontwerp zou stemmen en een minderheid tegen. Hier lagen de zaken aldus, dat ongeveer zes van de vijftien aanwezige leden waarschijnlijk zouden tegenstemmen. De V. V. D.-fractie ver klaarde zich bij monde van de heer Wendelaar eveneens tegen. De heer Algra (A.R.) sprak het niet zo definitief uit, maar het standpunt der A.R. mocht bekend worden geacht. De C.P.N- ver klaarde zich eveneens tegen en tenslotte zou ook de meerderheid van de P. v.d. A. tegen het ont werp gekant zijn. Aldus gezien zou dat een aantal tegenstemmers opleveren van 25 a 30 op een aantal van 38 aanwezige leden, zodat de regering niet de minste kans zou maken om het ontwerp te zien aangenomen. REGERING WENST ZICH TE BERADEN HET PROTOCOL VAN PARIJS De besprekingen te Batavia. Boven ziet men de republikeinse delegatie (vierde van links met hoofdbedekking is Moh. Rum), onder de vertegen woordigers der Nederlandse regering (in het zwart dr. Van Roy en). VRIEND VAN NEDERLAND "fdf rSlr\°aa' Nieuwenhagen ge reisd o aa ,vo°r de mijnwerkers een lezing te houden over Hongarije. Hij werd door de Hongaarse mijnwerkers- kinderen met bloemen en vlaggetjes aan het station opgewacht zyn ,^inJg vnnd een groot en aandachtig g6hoor en na afloop daarvan begaf h« zich met zljn gastheer, kapelaan W. Janssen, naar diens woning. Omstreeks half twaalf werd hij door een beroerte getroffen; sedert dat moment, tot aan zijn doo(J gisterenmiddag om half vijf, js meer bij bewustzijn geweest, 0 iMttta Dit is een fris toneeltje uit een bloemencorso, dat in Pasedena (Califor nia) werd gehouden en waaraan 10.000 dollar ten koste waren gelegd. Iets voor de bollenstreek'! - Knebel Uitvaart en begrafenis VANNACHT REGEN KATH. MILITAIREN BOUWEN MEE AAN NIEUWE VATICAAN- ZENDER EIEREN-BALLET EIGEN PENSIOENFONDSEN UITGEPUT Doden en verwoestingen j DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 88804 Giro-nummer 0095 ten name van de ,,N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagi t 3 90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Zo was het dan te verklaren, dat na de debatten van gistermiddag de vooi- zitter mededeelde op verzoek der re gering de vergadering te schorsen o hedenmiddag half twee. De regering zou zich dus eerst nog eens kunnen beraden over hetgeen haar nu te doen staat» Wat kon intussen de regering doen? Zij kan een aanneming van dit wets ontwerp afdwingen door de vertrou wenskwestie te stellen in de overtui ging, dat de Kamer 't hiertoe toch niet zal laten komen. Hetgeen met een bij zonder fraaie figuur zou zijn. De Ka mer heeft trouwens bij monde van ver schillende afgevaardigden te kennen gegeven, dat de regering een dergelijk grapje toch liever maar niet moest uit halen. Prof. Beaufort heeft immers duidelijk gesuggereerd, dat de rege ring hiertoe niet moet overgaan. De suggestie, welke hij gaf en ernstig gaf, om dit wetsontwerp op te schorten, noemde hij zeer duidelijk geen condi tio sine qua non, waarmee hij maar wilde zeggen: wij willen de zaak niet op de spits drijven, laat de regering dat nu ook niet doen. Anders deed het de heer Wendelaar (VVD) die zich mordicus tegen het wetsontwerp verklaarde, maar er aan toevoegde dat men hierin niet moest zien een desavoueren van het beleid van de regering. Als er tegelijk een motie van vertrouwen zou zijn, zo zei- de hij, in het regeringsbeleid, dan zou ik tegen dit wetsontwerp en vóór die motie stemmen. Voor het tijdvak van 24 April t.m. 7 Mei 1949 zijn de volgende bonnen aange wezen: Voedingsmiddelenkaarten 905. 101 Vlees CA, B, D): 100 gram vlees. 102 Vlees (A, B): 300 gram vlees. 103 Vlees (D): 100 gram vlees. 105 Algemeen (A, B, D): 250 gram boter, margarine of vet. 106 Algemeen (A, B): 500 gram boter, margarine of vet. 107 Algemeen (A, B): 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas. 108 Algemeen (A, B): 125 gram koffie 109 Algemeen (A, B): 500 gram sinaas appelen (inleveren uiterlijk 30 April). 112 Algemeen (B): 200 gram kaas of 250 \gram korstloze kaas. 114 Algemeen (D): 250 gram boter margarine of vet. 115 Algemeen CD): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 116 Algemeen (D): 1 kg. sinaasappelen (inleveren uiterlijk 30 April). Tabakskaarten QA, QC 903- 76 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 78 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 905. (Bijzondere arbeid, a.s. moeders, zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter L. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 April worden gebruikt. De bonnen 084, 089, 090, 091, 093, 097. 098 en 099 Algemeen der bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen worden ver nietigd. De heer Woudenberg (PvdA) wilde I bij het sluiten van het vredesverdrag, wel eens horen, welke de moeilijkhe-1 waarna nog een speciaal wetsontwerp den van de regering zouden zijn, indien' de Kamer deze wet niet zou aanvaar- den.Hij wilde weten of die moeilijkhe den groot waren en of zij zouden .lei den tot bepaalde conclusies. Dit hield 'u, dat ook deze afgevaardigde en hij sprak namens enkelen zijner poli tieke vrienden tegen wenste te stemmen, maar zonder de regering te willen afvallen. Zo was het met de meeste senatoren. De heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) was eveneens tegen dit wetsontwerp, maar wilde toch met zijn stembepa- ling wachten, totdat de minister had geantwoord. Het meest interessante betoog hield de heer Pollema (C.H.). Hij betwistte de juistheid van de stelling der regering dat de aanvaarding van deze grenscor recties in de Eerste Kamer zou moeten geschieden. Dit was volgens de heer Pollema reeds geschied bij het Protocol van Parijs, welks inhoud de Kamer niet kent. Onze rechten zijn bij dat Protocol vastgelegd. Het gaat er, aldus de heer Pollema, slechts om, of wij al of niet de Nederlandse wetgeving in het betref fende gebied zullen invoeren. De gren zen echter worden niet gewijzigd dan moet volgen. Verwerpen wij dit wets ontwerp, dan verwerpen wij nog niet de grenscorrecties; wij verklaren dan slechts, dat wij onze rechten niet tot gelding zullen brengen. Over de 10.000 Duitsers, die in óns staatsverband zouden worden opgeno men, gaf de heer Pollema een satyrisch commentaar. Deze mensen zouden Duit sers blijven, als Nederlanders worden behandeld en toch nooit Nederlander worden. De wet kan veel, zeide hij; zij kan alleen niet van een vrouw een man maken. Zij kan ook niet van een Duit ser een Nederlander maken. Wat is nu eigenlijk de status van deze mensen? Laat die mensen hun eigen recht. Laat ons vasthouden aan het Protocol van Parijs, dan staan onze rechten bij de onderhandelingen sterker. De vraag is nu wat de regering op deze stemming zal doen. Heeft de rege ring méér argumenten dan zij in de M. v A. heeft neergeschreven? Zo niet, dan zal het haar moeilijk vallen de Kamer te overtuigen van de noodzaak deze grenscorrecties te aanvaarden. Daarom heeft de regering het antwoord uitgesteld tot heden. Zal zij de suggestie van prof. Beaufort overnemen of het op stemming laten aankomen, al of niet met dreigende argumenten? mmagm o De West-Duitse socialisten hebben gis teren de door de geallieerden voorgestel de wijzigingen in de ontwerp-grondwet voor West-Duitsland van de hand ge wezen en in plaats daarvan een verkort en vereenvoudigd nieuw ontwerp aan geboden. Na de hele dag,te Hannover te hebben geconfereerd, maakten de leiders van de socialistische partij een resolutie open baar, waarin zij ^ich regelrecht keerden tegen de geallieerde pogingen, in te grij pen in de werkzaamheden van de West- Duitse assemblee Tn Bonn Dr. Kurt Schujr.acher, de leider der West-Duitse socialistische partij, deelde op een persbijeenkomst mede, dat een West-Duitse gronefwet niet gebaseerd kan zijn op gallieerde 'orders. Zijn partij .zou (Van onze Amsterdamse redacteur). In Nieuwenhagen (L.) overleed gis terenmiddag in de leeftijd van 56 jaar Mgr. Knebel, de Hongaarse prelaat, die in opdracht van het episcopaat van Zijn vaderland de geestelijke en licha melijke belangen van zijn hier wonen de landgenoten verzorgde. Mgr. Knebel was, zoa]s wy gisteren oog op zijn toestand waren hem renmorgen nog de laatste H.H. menten toegediend. Mgr. Prof. Dr. Knebel Miklos de Köszegh was niet alleen een gr0ot en strijdbaar priester, hij was tevens een eminent geleerde. Hij studeerde rechten philosophic en kerkelijk recht en gel durende geruime tijd was hij hoogleraar aan de universiteit van Boedapest. Later was hij een aantal jaren president van het klein-seminarie en tijdens diens leven secretaris van Kardinaal Czeredy Voor zijn vertrek naar Nederland was hij pas- toor in Boedapest. w„ De banden, die Mgr. Knebel met Ne derland bonden, zijn vele. .Reeds van 1921 tot 1926 vertoefde hij m ons land ter regeling van de kinderac ie in - derland en België Door zijn S e - gen vonden in di'e dagen meer dan 30 duizend kinderen in ons land een vrij onderdak. giste- Sacra- In Mei 1947 zond kardinaaal Mindszenty hem naar Nederland om daar andermaal een actie voor kinderuitzending te rege len. Zijn eerste werk daarbij was het in het leven roepen van de Stichting Hulpactie voor Hongarije. Minister Van Maarseveen gaf al spoedig toestemming een eerste transport kinderen naar ons land te doen komen. Toen later de gren zen voor kindertransporten gesloten werden, kreeg hij van de kardinaal op dracht zich speciaal te gaan wijden aan de zorgen van de in ballingschap leven de Hongaren. Iedere dag opnieuw trok jHi er op uit om in alle delen van het and de Hongaren te bezoeken, hen met zijn gloedrijke woorden toe te spreken en hun zielzorg té behartigen. Na Ifet Mindszenty-proces werd hij van allé zijden overstroomd met aanvra gen, om toch eens iets meer te komen vertellen over het katholieke Hongarije. Laatstelijk voerde hij weer een actie om van de autoriteiten toestemming te verkrijgen de arme diaspora-kinderen uit de Duitse kampen in Nederland te mogen toelaten. Het verdroot Mgr. Kne bel zeer en het heeft hem veel zorgen gegeven, dat hem hierbij zware tegen slagen op zijn weg kwamen. Dit heeft zijn toch al niet te sterke, gezondheid ondermijnd. Hij vergde te veel van zich zelf De eerste symptomen van uitputting openbaarden zich bij zijn val van de preekstoel in Kwintsheul. Nadien is hij nimmer meer de oude geworden; uren kon hij piekeren over de tegenslag bij zijn werk. Hij verloor de moed echter niet, zette een grote pakkettenactie voor Hongarije in, welke een éclatant succes werd Een Hongaarse ministeriële be slissing maakte echter ook hier een ein de aan. Toen ging hij werken voor arme priesters buiten hun vaderland Hij zamelde breviers en boeken en priester kleding in voor zijn arme medebroeders, bleef echter hopen op transporten diaspora-kinderen en juist toen er licht daagde aan de horizon, trof hem deze laatste slag. Mgr. Knebel was Geheim Kamerheer van Z. H. de Paus, Ridder in en kape laan van de souvereine orde van Malta. Zaterdag zal in de kerk te Nieuwen hagen de plechtige Requiem worden ge houden, waarna het stoffelijk overschot Zondag naar Amsterdam wordt overge bracht. Maandag heeft in de Gerardus Majellakerk aan het Ambon-plein de plechtige uitvaart plaats, gevolgd door de begrafenis Volgens woordvoerde" door6aans goed ingelichte Bussen bereidte Ber,«n' zouden de koude oorlogZ1-"n een elnde aan de ten Duitsland ^i(m,aken> ind'en het Wes- tisch pact. uits'uit van het N.-Atlan- Het Russische n]ar, punten bestaan: zou U1t de volgende 1. Het opheffen var d* a kade. Berlijnse blok- 2. Terugtrekking van legers achter de Öder~ën Russische ihferde legers achte- de Rijn de «eal- 3. Vestiging van een centrale reeerine door middel van een besprekingtin dl De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Vanavond en vannacht: Zwaar be wolkt met tijdelijk enige regen Meest matige zuidelijke wind. Minder koud dan de afgelopen nacht. Morgen overdag: Wisselende be wolking met enkele verspreid op tredende buien. Matige of vrij krachtige wind tussen West en Noordwest. Kouder dan vandaag Vrijdag 22 April: Zon op: 5.30 uur; zon onder: 19.48 uur; maan op: 4.11 uur; maan onder: 13.22 uur I mb^sw<,anSe' franse> Britse en Russische ministers van buitenlandse zaken. Een hoge Duitse autoriteit zeide, dat L* PIan door de Russen zelf ter tafel ge- hnn inv worden en niet door een van tic h sate'heten of de Duitse communis- tische organisaties. Van geallieerde zijde werd dit bericht n0'?Ifid nofh ontkend. Terwijl het in Berlijn zoemt van geruchten over een op handen zijnde verandering in de toestand, bewaren de Russen een volstrekt stilzwij gen. Volgens Berlijnse autoriteiten is de bovjet strategie met op de eerste plaats gebaseerd op het feit, dat Oost-Duitsland zich in ernstige economische moeilijkhe den bevindt als gevolg van de tegen- blokkade, doch vooral hierop, dat de Sovjets gaan inzien definitief h'un invloed in West-Europa te zullen verliezen, indien zij niet in staat zijn W. Duitsland te infil treren. Dit kan slechts met succe. worden gedaan, indien een regering voor geheel Duitsland wordt gevormd, met daarbij ee Sovjet hoge commissaris en een grote staf Russisch personeel. Dit zou de Sovjel ui', emende kansen bieden in de vakbon den van het Roergebied binnen te dring m Te Berlijn gelooft men, dat de drie Westerse mogendheden de uiterste voor zichtigheid zullen betrachten, alvorens zich te binden tot welke politiek ook die zou kunnen resulteren in een hernieuwd com munistisch propaganda-offensief tegen het verzet blijven aantekenen tegen alle ge allieerde pogingen, de werkzaamheden van de assemblee in Bonn te doorkruisen met de aanbeveling van uitgewerkte wijzigingen De door zijn partij uu voor gelegde vereenvoudigde versie was .de laatste, poging van socialistische zijde 'oi het vinden van een uitweg uit de huidige impasse". Schumacher decreteerde verder, dat de socialistische ontwerp-grondwet door de geallieerden en de andere partijen on veranderd zal moeten worden aanvaard en dat bij weigering de socialisten elke verdere samenwerking ter voltooiing van eer West-Duitse grondwet zouden af wijzen. In een resolutie, op het congres te Han nover door de socialistische leiders met 63 tegen 4 stemmen bij 8 onthoudingen aanvaard, beweren de West-Duitse socia listen, dat elke op geallieerde orders ge baseerde grondwet zal moeten falen „Dc vrijheid van Duitsland tot het nemen van politieke beslissingen mag niet door ne bezetters worden beperkt. De grondwat zal zich tot essentiële bepalingen moeten beperken In de resolutie werd verder in het vooruitzicht gesteld, dat de socialisten zich zullen verzetten tegen elke grond wet, welke geen rekening houdt met hun essentiële verlangens. Deze verlangens houden in, dat: 1. Het ontwerp wordt vereenvoudigd. 2. De in te stellen federale Wes*- Dui:se regering over voldoende inkom sten zal beschikken, om haar taak onaf hankelijk van de regeringen der deel staten te kunnen vervullen. 3. Er war» borgen worden gegeven voor het heersen van eenheid op het ge bied van de wetgeving en de economi sche politiek in het gebied der federatie Waarnemers zijn van mening, dat dé redactie van het tweede punt wellicht een concessie is aan de eisen der geal lieerden. Het zou inhouden, dat d^ so ciaal-democraten er niet langer op staan, dat het beheer van de belastinggelden, waarvan een gedeelte is bestemd voor de regeringen der deelstaten, uitsluitend in handen is van de federale regering In de nacht van Dinsdag op Woensdag werd aan boord vtin het voor West- Kapelle kruisende loodsvaartuig „Capel- ta" een jol met twee matrozen gestreken om de loods van het stoomschip „Arne- dijk", dat op weg was van Antwerpen naar Rotterdam, af te halen. De jol sloeg daarbij om en de matrozen geraakten te water. Een hunner slaagde er in eert lijn te grijpen en kon aan boord van de loodsboot worden gehaaid, de ander, de 27-jarige A. C. de W. uit Biggekerke, kon men niet meer vinden. Men moet aan nemen, dat hij is verdronken Het slacht offer was sinds twee weken gehuwd. Bij het hoofdbureau van Kath. Thuis front is telegrafisch bericht binnenge komen, dat ook de katholieke militairen in Indonesië er prijs op stellen bij te dragen voor de nieuwe Vaticaan-zender, het geschenk van het Nederlandse volk aar. Z. H. de Paus. Dit meeleven van de jongens overzee met deze mooie Nederlandse actie wordt door de stichting „Radio Anno Santo" buitengewoon gewaardeerd. De hoofd aalmoezenier in Indonesië zal zich in overleg met het Katholiek Thuisfront met de organisatie van deze collecte be lasten. Ere, wie ere toekomt! En daarom hulde aan de kippen, die haar uiterste best hebben gedaan om gedachtig can het spreekwoord, dat pas dne eieren Paas ei zijn de productie tot een navolgens waardige hoogte op te voeren en ge zorgd hebben, dat het eitjes-tikken met Pasen zo gezellig kon plaats vinden als het klokje thuis tikt. Bij ons thuis echter dreigde net een smijt- en gooipartij te I wofden. Zaterdagavond n I. luisterde ons gezin naar de K.R.O. in het programma ..Negen heit de klok" en wij gingen ge heel op in het spel. toen de reporter een partijtje „eierenbal" versloeg, waarbij de eieren en nog wel niet eens stinkproduc- ten. door 'e aether-kamer vlogen. Enigen der kinderen vroegen, of wij het inder daad leuk vonden en wij gaven argeloos zoals wij nu eenmaal zijn, toe, dat wij het inderdaad niet onvermakelijk vonden. Het jeugdig elftal lachte toen enigszins ge heimzinnig. Enfin, toen het Orkest Zonder Naam overging tot de muzikale parade der ver loofden. dachten wij aan „onze dag", welke allan= geleden gekomen was en peinsden, dat men zich toen beter met Jasen kan —Ir dan e- Allerheiligen, zoals wij gedaan hadden. Alle Heiligen zetten n.l. al spoedig na ons huwelijk een run in, omdat zij blijkbaar meenden, allen als dooppatroon of patrones achtereen volgens te moeten fungeren in het gezin van het echtpaar, hetwelk zich destijds op hun aller fees'da.g had verloofd. Dóch gelukkig hebben wij niet de gehele lita nie van Alle Hei.igen behoeven te gebrui ken. Toen wij dan op Paasochtend met de onafgewerkte litanie aan tafel zaten, klonk na het gebruikelijke gebed voor het eten, de vraag: „Wie trapt er af?" en werden de eieren in de handen genomen. Op onze verwonderde vraag, wat dat be tekende, werd geantwoord, dat zij dat spelletje van de K.R.O. met de eieren tooii zo leuk vonden. Dra ging ons een licht op. Wat nu te beginnen? Nu zijn wij het zij in alle beschei denheid opgemerkt als de nood het hoogst is, wel eens vindingrijk en dus bevalen wij even te wachten. Een om gekeerde sleutel werd tot fluitje omge toverd en telkens wanneer men wilde beginnen, floten wij z.g. voor een over treding. En wie niet wilde luisteren van het elftal, werd uit het veld, pardon: van tafel gestuurd. Na enige tijd bleek de bekoring van de eieren voor de maag sterker te zijn dan het sportexperiment en dus kozen de kinderen tenslotte eieren voor hun ontbijt. Maar onze fluitsigna len waren nog zo herhaaldelijk nodig om uitloop-pogingen in de kiem te smoren, dat de goede gaven van de kippen naast ons bord onaangeroerd bleven. Wij namen ons voo* om bij de K.R.O. te protesteren tegen dergelijke onpaeda- gogische aardigheidjes, maar zij, die voor het Paasontbijt zo uitstekend gezorgd had, wees ons terecht met de opmerking, dat alles onze eigen schuld was, daar wij de avond tevoren zo demonstratief geno ten hadden in het bij1-i van de kinderen, van bedoelde radio-kwajongensstreek Nu, toen gaven w j haar maar gelijk, doch dachten heel ir 't geheim: „Als de K.R.O. televisie-uitzendingen gaat verzor gen, vragen wij om een herhaling van dat eieren-ballet". ANALYST Gisterenmorgen hebben de commu nistische troepen een groot offensief ingezet in de sector van Nanking. De aanvallen waren aanvankelijk gericht tegen de laatste nationalistische brug genhoofden aan de Noordelijke oever van de Jangtse, o.a. tegen Kiangpoe, dat slechts 10 Km. t. Z. W. van Nan king ligt. Des avonds werd artillerie vuur gericht op de Zuidelijke oever van de rivier. Het kanongebulder en O In tegenstelling met een vroeger be sluit is thans beslist, dal de rijksdiensten op de nationale feestdag. 5 Mei, niet om 4 uur. maar reeds om 1 uur des middags zullen sluiten. Met verwijzing naar een brief d.d. 18 Maart 1949 van de voorzitter der Tweede Kamer en het daarbij, met verzoek om inlichtingen, toegezonden adres van het hoofdbestuur van de Nederlandsch- Indische Pensioenbond, gedagtekend Batavia-centrum, 31 October 1948, be treffende het veiligstellen door de Neder landse regering van de uitbetaling der Indonesische pensioenen heeft de minis ter zonder portefeuille L. Götzen, mede namens de minister van Overzeese Ge biedsdelen a.i., het volgende aan de Tweede Kamer medegedeeld: De verplichting tot betaling van pen sioenen aan gewezen Indonesische lands dienaren en hun, nagelaten betrekkingen zal bij de totstandkoming van de Ver. Staten van Indonesië op deze rechtsper soon overgaan. Het is de bedoeling, dat deze overgang zal worden vastgelegd in de financieel-economische overeen komst, welke Nederland zich voorstelt met de V. S. van Indonesië bij de over dracht der souvereiniteit aan te gaan. Ook de financiële positie van de ver schillende pensioenfondsen verdient in dit verband de aandacht. De drie eigen-pensioenfondsen voor burgerlijke en militaire landsdienaren zijn thans uitgeput, terwijl ook het pensioenfonds voor de Europese locale ambtenaren een tekort aanwijst. Naar het voorlopig oordeel der rege ring zal met betrekking tot de eigen pensioenen wel geen andere oplossing mogelijk blijken dan dat voor de toe komst het omslagstelsel wordt gevolgd Ten aanzien van de weduwen pensioenen en wezen-onderstanden bestaat grond voor de verwachting, dat het fondsstelsel zal kunnen worden gehandhaafd- De eind 1948 ingestelde „commissie van advies inzake de financiering van de Indonesische pensioenen" zal binnenkort rapport uitbrengen en geformuleerde voorstellen indienen. Hieromtrent zal dan in overleg moeten worden getreden met de regering van Indonesië, waarna deze en de Nederlandse regering haar definitief standpunt zullen kunnen be palen. Dinsdagavond is een groot deel van centraal-Chili door een krachtige aard beving geteisterd. Ongeveer 60 perso nen kwamen om het leven, 90 werden ge wond, terwijl grote materiële schade werd aangericht. In Traguan stortte de gevangenis in. waarbij 30 gevangenen ge dood werden. Angel, een stad met 13.000 inwoners, werd voor de helft vernietigd. Admiraal Alan Kirk, sinds 1946 ambas sadeur der V. S te Brussel, is door pre sident Truman benoemd tot ambassa deur te Moskou, als opvolger van g°n. Bedell Smith Admiraal Kirk, die 63 jaar is, heeft van 1911 tot 1946 dienst gedaan bij de Amerikaanse marine. Hij had het bevel over de marinemacht, welke bij de in vasie in Normandië de Amerikaanse troepen aan land zette Hij kwam in 1939 als marine-attaché naar Engeland en weid later chef-staf van de Amerikaanse marine-strijdkrachten in Europa het gieren der granaten waren in de hoofdstad duidelijk hoorbaar en sche nen steeds dichterbij te komen. De huizen schudden op hun grondvesten. Vanuit Nanking konden grote branden aan de Noordelijke oever van de Jangt se worden waargenomen. Militaire waarnemers betwijfelen die mogelijkheid en menen, dat dit nieuwe rode offensief het begin is van de lang verwachte slag om de Jangtse en aanval op Nanking. Volgens onbevestigde berichten heb ben de communisten gedreigd. Nan king Maandag a.s. te zullen bezetten. Drie legers staan gereed om de over tocht te forceren. Zij hebben op kleine schaal reeds een poging ondernomen om de Jangtse over te steken, nl. nabil Sansantsjen, ten Westen van Nanking. Een Britse marinesloep, de „Amethyst" L gisteren op de Jangtse door commu nistisch artillerievuur van de oever ge troffen en moest tussen Shanghai en Nanking aan de grond gezet worden. De sloep leed zware schade en er zouden 40 personen getroffen zijn, waarvan onge veer de helft is overleden. Het incident had plaats nabij Koeant- sjen, ongeveer 130 Km. t. N. O. van Nanking en een der plaatsen, waar een communistische overtocht over de Jangt se verwacht wordt. Onmiddellijk zetten Britse oorlogsschepen koers naaf de ge troffen sloep, waarbij een heftig vuur- duel werd geleverd met de communisti sche artillerie aan de oever. De Britse torpedojager „Consort" werd hierbij ge troffen. Er waren 9 doden en 3 ernstig gewonden. Later op de avond is de „Ame thyst" op eigen kracht vlot gekomen. De Britse consul te Tientsin heeft op dracht ontvangen, bij de communisten in Peking een protest in te dienen in ver band met de beschieting van de Britse oorlogsschepen, die „met een vreedzame en menslievende bedoeling", n.l. het be schermen van Britse onderdanen, op de Jangtse lagen. Officieel werd hedenochtend te Nan king bekend gemaakt, dat de commu nisten de tegenvoorstellen van de rege ring hebben verworpen. Blijkens een ander bericht uit Nanking zijn de rode legers, 130 Km. ten Zuid- Westen an Nanking, de Jangtse overge trokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1