Grenscorrecties 17 stemmen Regering stelt de Kabinetskwestie de Eerste Kamer zwicht met 25 tegen aanvaard en De socialisten blijven dictator spelen W eerbericht Aantal Hongaarse Bisschoppen tot zes terug? 1 Een schip op het strand Op de' Iribune Rode legers over de Jangtse De regering verlaat Nanking 4 Grote belangstelling voor de „Banck De sfeer in en om Berlijn DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De constitutie-strijd in West-Duitsland Benoeming en opleiding van priesters onder staatstoezicht Prinses Margaret zal de Paus bezoeken De republiek terug naar Djokja Ook Tsjang Kai Sjek naar Kanton? 71ste JAARGANG VRIJDAG 22 APRIL 1949 No. 20908 De Eerste Kamer heeft gistermiddag onder de dwang van het feit, dat de Regering de kabinets kwestie stelde, het wetsontwerp inzake de grenscorrecties met 25 tegen 17 stemmen aanvaard. Maar de Senatoren hebben het geenszins onder stoelen of banken gestoken, dat zij het afkeuren door de Regering in deze dwangpositie te zijn gebracht en wanneer er geen bijzondere redenen waren geweest om de Regering thans niet ten val te brengen de heer Wendelaar (V.V.D.) wees in dit verband op de onderhandelingen te Batavia, welke door een kabinetscrisis op schadelijke wijze zouden worden vertraagd, zou de meerderheid van de Senaat er waarschijnlijk niet tegen op hebben gezien, zich van het Regeringsdreigement niets aan te trekken en het kabinet met deze grenscorrectie naar huis te sturen. Maar, aldus waarschuwde niettemin de heer Woudenberg (P. v. d. A.) de Regering: bedenk, dat de kruik zolang te water gaat tot ze berst. MINISTER STIKKER AAN HET WOORD De houding van Belgie Het bezoek van dr. Arnold De Kamer repliceert I KOUDE NACHT HET RODE ONTWERP LOT VAN KARDINAAL MINDSZENTY IS ONBEKEND Dupliek van de minister De militairen van de Stormschool hebben gisteren afscheid genomen van Bioemendaal. Het défilé van de troep voor de burgerlijke en militaire autoriteiten. Protesterende Protestanten •>n NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING AANGEWEZEN Ze eist het bestuur over de gehele provincie. DE LES VAN FRANKRIJK Na een hevig artillerie-duel zijn 3 communistische legers van in totaal waarschijnlijk 60.000 man nabij Tikang, 120 km t. Z.W. van Nanking, de Jangtse overgestoken. Ook bij Woehoe, 80 km ten Z.W. van de nationalistische hoofdstad, hebben de rode legers een overtocht over de laatste grote verdedigingslinie van Nanking geforceerd en de Zuidelijke oever bereikt. De geruchten over blokkade opheffing Coba net nijlpaard van de diergaarde Blijdorp te Rotterdam, kreeg dezer dagen een baby. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In zijn verdediging van het wetsont werp rekende minister Stikker eerst met die „principiële" bezwaren van de com munisten af, door te wijzen op de grens wijzigingen, die in Oost-Europa door de Sovjet-Unie worden toegepast. De com munisten gaan, aldus de minister blijk baar van hét standpunt uit: Quod ucei Jovi, non licet bovi. Het bezwaar, dat niet mmder dan 10.000 miet-Nederlanders bun intrede in Nederland zullen doen, erkende ook de minister, maar, voegde hij er aan toe, er zijn maatregelen genomen, dat aan de rechten van deze Duitsers met wordt te kort gedaan; zü zullen de reohten van Nederlanders verkrijgen en bovendien vertoont deze bevolking reeds een ge mengd DuitsNederlands karakter. Over deze grenscorrecties zijn Duitse instanties gehoord. Zij hebben hun be zwaren er tegen kunnen inbrengen en de geallieerden zijn als onpartijdige scheids lieden opgetreden. Minister Stikker gaf vervolgens een overzicht van de voorgeschiedenis van het Nederlands—Duitse grenswijziginfs- vraagstuk, hoe de Grote ppn, konden worden over schadevergoe aan Nederland door gebiedsover- d-racht en hoe Engeland Frankrijk en Amerika tenslotte bereid bleken tot enige technische grensverbetaringen, die de Nederlandse regering als voorlopige voor zieningen meende te moeten aanvaarden, omdat zij met de Duitsers over deze nood zakelijke voorzieningen nimmer tot over eenstemming kan komen. De Nederlandse regering heeft echter uitdrukkelijk te verstaan gegeven, dat zij hiermede dé grensproblemen niet als af gedaan beschouwt en dan denkt zij op de eerste plaats aan de kwestie van de Dollard en de Eems. Minister Stikker verklapte aan de Se naat, waarom de voorlopig zijn uitgesteld. Vo gens zijn in lichtingen althans moet het motiel^daar- voor gelegen zijn in de n kiezingen, waarbij men onenigheid inzake grenskwesties viel weren. MaaT 'rrj tekent allerminst, dat men in Belgie v^ grenscorrectie afziet, zoals de Duitsers gelieven te beweren. Trouwens 7 van de 8 grenscorrecties worden door Belgie thans reeds doorgevoerd en slechts één is om practische redenen uitgesteld. De houding van België en Luxemburg kan voor ons geen reden zijn om ook uit te stellen. Over het optreden van dr. Arnold was minister Stikker geenszins te spreken. Het initiatief voor zijn komst naar Ne derland was niet van de Nederlandse regering uitgegaan, zoals in sommige be richten is voorgesteld. Dr. Arnold heeft zich niet gehouden aan de afspraak, dat hij geen verklaringen aan de pers zou geven tijdens zijn bezoek alhier en hij heeft agitatie gevoerd tegen het_ beleid van de Nederlandse regering. Hij biedt als schadevergoeding aan Nederland Duitse hulp aan rij de droogmaking van de Zuiderzee in plaats van de grenscor recties. Maar bij de grenscorrecties gaat het helemaal niet om schadevergoeding. Het aanbod van dr. Arnold kan dus geen motief zijn om deze grenscorrecties af te wijzen. Wanneer in de motie van de heer Al- gra niet het verwijt doorklonk, dat de regering niets heeft gedaan inzake de Dollard en de Eems, zou de regering er zich wel mee kunnen verenigen. Tenslotte stelde minister Stikker voor de aanneming van het wetsontwerp de kabinetskvestie door te verklaren, dat naar de mening van het kabinet de in ternationale positie van ons land door verwerping van het voorstel zodanig zou worden verzwakt, dat de Begering daarvoor de verantwoordelijkheid niet kan dragen. Nadat minister Van Maarseveen nog enkele staatsrechtelijke bezwaren, die tegen het voorstel waren aangevoerd, had trachten te weerleggen, kwam de Kamer los met haar bedenkingen tegen het in Stelling brengen van „grof geschut" in de vorm van de kabinetskwestie. De oppo sitie daartegen van de zijde van de heren Wendelaar en Woudenberg vermeldden we reeds. Ook de heer Algra (A.R.) betreurde het, dat de Regering haar lot aan deze grenskwestie had gebonden en hij was van oordeel, dat zij door van dit middel gebruik te maken, haar positie niet heeft versterkt, maar verzwakt. In gelijke geest sprak ook de heer Kolff (C.H.) Zakelijk maar scherp in zijn critiek was vooral prof. Beaufort (KVP), die zijn oordeel over het antwoord van de minister samenvatte in deze twee woorden: teleur stellend en betreurenswaardig. Teleur stellend omdat de Regering de behande- De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: t Meest matige wind tussen West I en Zuid. Vannacht en morgen- ochtend weinig bewolking met in het binnenland «kans op lichte nachtvorst. Morgen overdag meer bewolking met later enige regen ten Noorden van de grote rivie ren. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zaterdag 23 April: Zon op: 5.28 uur; zon onder; 19.50 uur; maan op: 4.24 uur; maan onder: 14.35 uur. Het sociaal-democratisch grondwets ontwerp, dat Woensdag te Hannover door de partijraad is goedgekeurd, is Donder dagavond aan de vertegenwoordigers van de andere West-Duitse partijen te Bonn overhandigd Het aantal van 185 artikelen van het vorige ontwerp is in dit nieuwe voorstel teruggebracht tot 124. Het nieuwe ontwerp bevat drie prin cipiële verschillen met he' oude; .1. Nieu we financiële clausules, in overeenstem ming met de geallieerde wensen; 2. Be perking van de invloed op de wetgeving, welke is toegedacht aan de federale raa-. die de regeringen der staten vertegen woordigt; 3. Beperking van de aanvanke lijke opsomming van persoonlijke rech ten, waardoor de veel omstreden artike len over de invloed van de kerk op bet godsdienstonderwijs op de staatsscholen worden geëlimineerd. In het oude ontwerp werd o a. ge- noemd: het „recht van de ouders op in vloed bij de opvoeding van hun kinderen in het algemeen en om te beslissen over het godsdienstonderwijs °P de staats scholen in het bijzonder Volgens dit artikel moest het godsdienstonderwijs een schoolvak zijn, onder toezicht van de kerk. Deze bepalingen zijn uit het nieuwe ontwerp verwijderd, omdat ze volgens de socialisten niet nodig zijn in een grond wet, welke de kwestie van het onderwijs in principe overlaat aan de staatswet geving en niet aan de federale regeling. Op dezelfde grond is ook het artikel ge schrapt over de geldigheid van het tus sen het Derde Rijk. en het Vaticaan ge- sloten concordaat. Het staat vast, dat de christen-demo craten zich tegen het nieuwe socialis tische ontwerp zuilen verzetten, juist omdat alle artikelen omtrent confessio nele scholen en het ouderrecht nun- ten, die bij de chr.-defflocraten veel ge wicht in de schaal leggen ontbreken. Volgens diplomatieke kringen te Wash ington is het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken besprekingen be- gopnen met de Britse en Franse departe menten over wat er gedaan moet worden, wanneer de West-Duitse politieke leiders de geallieerde voorstellen voor een af zonderlijke W -Duitse regering van de hand wijzen. Misschien zal men besluiten tót een nieuwe waarschuwing aan de W -Duitse leiders Volgens welingelichte functionarissen te Washington nemen de V.S. de toestand zeer ernstig op. De uitlating van Schumacher, als zou men slechts tot een compromis betref fende de W.-Duitse grondwet kunnen komen „indien er een einde kwam aan de hinderlijke interventie der geallieer den", -heeft te Parijs grote ontstemming verwekt Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken zeide: „Laat ons hopen, dat Schumacher's dic tatoriale taal de deur voor een overeen komst open Iaat. De sociaal-democraten behoren zich te realiseren wiens spel zij spelen, indien zij de plannen der Weste lijke geallieerden, om Duitsland een eigen regering en een eigen parlement te geven, in duigen doen vallen". Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron in Boedapest, aldus K.N.P., neemt de strijd tegen de Kerk in Hongarije nog dagelijks in hevigheid toe. Volgens een nieuw vervolginigsplan zou het aantal bisschoppen moeten worden teruggebracht tot zes. Tevens zou een zeer groot aantal parochiegeestelijken als „onnuttig en overbodig" worden uitge schakeld. Alleen de staat zal de geestelijken kunnen benoemen, of in het allergun stigste geval de benoeming moeten be krachtigen. Zonder dat zal iedere be noeming onwettig zijn. De opleiding van jonge priesters zou eveneens aan de staatszorgen moeten worden toe vertrouwd; er zou te dien einde één centraal seminarie moeten worden in gericht, dat uiteraard volledig onder toezicht van dc regering zou komen te staan. Ieder contact van de gelovigen met hun priesters zal onmogelijk worden ge maakt, voorzover het buiten het kerk gebouw plaats heeft. De priesters mogen geen lid zijn van welke vereniging ook. Ieder spoor van Katholieke Actie zal gelijk staan met hoogverraad, hetgeen eveneens geldt voor ieder contact met de „vreemde mogendheid: het Vaticaan". Betreffende het lot van Kardinaal Mindszenty kan worden gezegd, dat er met uiterste zorg door de Hongaarse regering een „ijzeren gordijn" is neer gelaten rond zijn persoon. Niemand weet, of hy zich nog in Boedapest be- vindt, of reeds in Vacs. Ook omtrent zjjn gezondheidstoestand verkeert men volledig in het onzekere. Het uitspre ken van Zijn naam staat gelijk met arrestatie. Momenteel, bevinden zich 322 priesters in gevangenissen en concentratiekampen Ontelbaar echter zijn de priesters, die eenvoudig verdwenen zijn. In tal van dorpen en kleinere plaatsen zijn de ker ken gesloten, daar de priesters en paro chiegeestelijken werden weggehaald. ling van het wetsontwerp niet wilde uit stellen, ofschoon de omstandigheden ver anderd zijn doordat België tot uitstel is overgegaan en het uitstel van België zo belangrijk is, omdat het in plaats van 4 a 5000 slechts 500 Duitsers tot zich trekt. Het charter der V.N. eist eerbiediging van het zelfbeschikkingsrecht der volkeren en dat recht zijn ook wij verplicht te hand haven. De minister heeft gezegd: wij kun nen niet met de Duitsers gaan praten, maar waarom kunnen de Belgen dat wel? Prof. Beaufort had de suggestie van uitstel niet als een conditio sine qua non gesteld én daarom zou hij zijn stem niet aan het wetsontwerp onthouden, nu de Regering \niet van uitstel wilde weten, mits hem een bevredigende toezegging werd gedaan ten aanzien van zijn volken rechtelijk bezwaar. Betreurenswaardig noemde de katho lieke senator het antwoord van de minis ter, omdat hij de kabinetskwestie had ge steld. Dat „ultimum remedium" achtte hij in dit geval staatkundig niet verantwoord. Het argument van internationaal prestige kon hij niet aanvaarden. Dit middel zal meer leiden tot prestige-verlies zowel internationaal als nationaal. Is er soms een zekere regeringstnoeheid bij dit ka binet of bij sommige personen er van, vroeg hij. Dit schijnbaar krachtig gebaar zal worden uitgelegd als een symptoom van innerlijke zwakheid. De heer Ruijs de Beerenbrouck, die ook zijn teleurstelling uitsprak over het stel len van de kabinetskwestie, achtte zijn bezwaren op het punt van machtigings wetgeving niet opgeheven. Hij was daar om van plan tegen te stemmen, maar wijl hij anderzijds niet wilde medewerken aan een kabinetscrisis, zou hij er van afzien zijn stem ute brengen. Toen even later de stemming werd gehouden, was hij dan ook afwezig. Minister Stikker verdedigde zich tegen het verwijt, dat hij de kabinetskwestie ge steld had met de motivering, dat hij dit antwoord had gegeven, omdat twee afge vaardigden gevraagd hadden de houding van de Regering ten deze te vernemen. De onderhandelingen over het grenscorrectie- vraagstuk duren reeds enige jaren, zei de minister. Met veel moeite hebben we ein delijk dit bereikt. Wat zal de consequentie ook ten opzichte van andere vraagstukken in het buitenland zijn, wanneer dit wets ontwerp wordt afgewezen? Aan prof. Beaufort kon minister Stik ker geen positieve toezegging doen om trent bet volkenrechtelijk probleem. Hét gevolg hiervan was, dat prof. Beau fort en ook prof. Barge, toen het wetsont werp in stemming kwam, tegen stemden. De overige katholieke kamerleden stemden vóór het wetsontwerp, dat met 25 tegen 17 stemmen werd aangenomen. Van de P. v.d. A. stemden teigen de heren Wou denberg en Kramer. Voorts bevonden zich onder de tegenstemmers 7 A.R., 2 C.H. en 4 C.P.N. De Regering heeit dus het pleit gewon nen, maar het had veel van een Fyrrhus- overwinning. De motie Algra, die inmiddels door de voorsteller zodanig gewijzigd was, dat critiek op de Regering inzake de Eems- en Dollardkwestie in een verzoek was om gezet, werd ten slotte met 37 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden alleen de communisten. Onze Londense correspondent telefo neert ons: In verband met het bezoek, dat prinses Margaret,x 'de jongste dochter van het Engelse koningspaar, aan Rome zal bren gen, werd gisteren een telegram van bet Vaticaan gepubliceerd, waarin gezegc werd, dat de prinses ook doör de Paus ontvangen zal worden- Hierop is onmid dellijk een reactie gekomen van Protes tantse zijde in Noord Ierland. Gister avond werd een bijeenkomst gehouden van de Nationale Bond van Protestan ten én een telegram naar Londen ver zonden in verband met het voorgenomen bezoek van de prinses aan de Paus. De plaatselijke secretaris van de Bond heeft gezegd: „Indien degenen, die aan het hoofd van onze staat staan, tijd vin den om ontvangen te worden door het hoofd van de R. K. Kerk, dan is het tijd, dat de protestantse onderdanen van Zijne Majesteit hiertegen protesteren". Langs de Bloemendaalse Zeeweg begin nen de jonge boompjes uit te botten, die de kale woestenij weer een vriendelijker en aantrekkelijker uiterlijk geven. En de duinen, opnieuw beplant en verzorgd, dra gen als voorjaarstooi een veelsoortig bloeiende duinflora. Rijwegen, fiets- en voetpaden zijn van een nieuw wegdek voorzien en alles noodt in dit zachte voorjaar tienduizenden tot een tochtje naar het Bloemendaalse strand. Het Paas weekend bracht een onafgebroken stroom vacantiegangers uit alle delen van Europa en het eigen land, die behalve de bollen, ook de zee wilden zien. Schattingen om trent de intensiteit van dit verkeer falen ten enenmale, doch dat er met Pasen 1949 200.000 paar ogen nieuwsgierig op het gestrande Zweedse schip werden ge vestigd, acht de verkeerspolitie een cijfer aan de veilige kant Temidden van die drukte lag de „C.A. Banck". „Er zijn genoeg Amsterdammers, die nog nooit een schip op het droge zagen", meent de uitvoerder van dit karwei, „maar de „Banck" hebben ze allemaal .gezien van boven tot onder!" En hij voegt er aan toe: „Even een beetje gunstige wind en een goed opkomende zeeen we zijn vertrokken!" Dat klinkt wel erg optimistisch bij het gadeslaan van de zware arbeid, dié ge stadig wordt voortgezet. Het schip is thans uit zijn oorspronkelijke positie reeds vijf meter met de steven naar zee gedraaid en zal zeker nog een verdere zwenking van tien meter moeten maken. Drie zandzuigmotoren, aan de zeezijde langs de scheepswand gemonteerd, draaien met veel geraas de ganse dag, terwijl draglines van N.V. „De Kondor" hun grage tanden onophoudelijk in de druipende zandmassa's zetten, waardoor het schip reeds bijna anderhalve meter lager is komen te liggen en sedert de Paasdagen nog weer 5 c.m. is gezakt. Mannen in duikerpakken staan tot aan de borst in het water en sjorren aan touwen de zware zuigsiangen langzaam langs de onderkant van het schip. Dikke stralen zand met water spuiten onop houdelijk zeewaarts door brede geulen. Aan de landzijde gaat men voort de zand zakken te vullen, op te stapelen en met een nieuwe laag zand te bedekken, om de geul tegen verzanding door de vloed te beschermen. De belangstelling voor het schip, dat zijn horizontale stand bijna weer heeft herkregen, blijft onafgebroken voort- durén en de schoolvrije jeugd amuseert zich kostelijk met het uitvoeren van sal to's aan de zware kabels, die van de reling, vér in zee aan boeien verankerd, over 't golvende water hangen te schom melen. De bonnen voor werkkleding H 13 en L 13 zijn tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 13 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een möuwschort. Op de bonnen L 13 kan men kopen: een werk broek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer. manchester of pilov, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 1 t.m. 12 en L 1 t.m. 12 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Volgens een gezaghebbende republi keinse bron is de rep. regering, naar A.F.P. meldt,'van mening, dat haar terug keer naar Djokja onvoorwaardelijk moet geschieden. In dezelfde kring onder streept men, dat de republikeinen cate gorisch weigeren verbintenissen welke dan ook te ondertekenen, alvorens de republikeinse regering weer te Djokja bijeen kan komen- Dit is, naar men meent hetgeen Moh. Rum in de volgende ver gadering zal m edelen. Volgens een andere bron zouden de Ne derlanders bereid zijn op de voorwaar den, die uiteengezet zijn door dr. Van Royen, de stad Djokja en een gebied van 8 km. om deze stad heen terug te geven aan de republiek, terwijl de republi keinen tenminste het bestuur over de gehele provincie Djokjakarta zouden eisen. De Nederlanders zouden bovendien be vestigd hebben, dat zij beslist bezwaar hebben - tegen geleidelijke terugtrekking ven hun troepen uit de vroegere republi keinse gebieden, hetgeen in tegenstelling is tot de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari. We hebben gisteren het Franse jeugd voetbal-elftal aan het werk gezien. En zoals men elders in dit blad in het ver slag daarvan kan lezen: deze Franse knapen hielden het krachtigste pleidooi ooit gehoord tegen de invoering van het beroepsvoetbal ook in ons land. Een der gelijk betoog is heus wel actueel, nu de laatste tijd weer stemmen opgaan om ook ten onzent van de voetbalsport een be roepsaangelegenheid te maken, nu er zelfs een commissie schijnt te bestaan om de invoering van het professionalisme te „bestuderen". We hebben het gisteren avond gezien: hoe het beroepsspel en de navolging van deszelfs mentaliteit en methoden niets minder betekenen dan de dood voor de sport. Als een gelegen heid tot eerlijke kamp. als een basis van een gezonde lichamelijke opvoeding, als een prettige mogelijkheid tot ontspan ning kortom als een middel tot posi tieve jeugdvorming wordt de sport door het professionalisme vermoord. Morgen zullen we het Franse nationale elftal aan het werk zien. Er zitten in dat elftal geen buitenlanders. Dat zou gans zo vreemd niet zijn. Want de Fransen schromen niet om in een officieel na tionaal elftal voor een officiële interland wedstrijd een of meer buitenlanders op te stellen als dat per se nodig zou zijn. Frankrijk koopt jaarlijks ettelijke goede voetballers uit alle mogelijke landen, de hele Europese volkerenstaalkaart is in het Franse voetbal vertegenwoordigd. Voldoet in een of andere club een Frans man niet, men koopt een Deen, een Ita liaan, een Oostenrijker, een Tsjech, kort om iedereen die te koop is. En een natu ralisatie is in Frankrijk zo gebeurd, een formaliteitje, en al menige Poolse of Hongaarse of n'importe-wat-voor voet baller loopt al met een bewijs van Frans staatsburgerschap in zijn zak. Dat het Franse nationale elftal alleen echte Fransen bevat vindt alleen in zijn oor zaak in het feit, dat men niet dringend om genaturaliseerde buitenlanders ver legen zit De Fransen zijn hartelijk welkom! Maar wij mogen niet verzuimen om de lering te trekken uit de lessen, die zij ongewild ons bieden. Lessen in hoe het niet moet, lessen in hoe men de sport onnoemelijk laag degradeert, lessen in hoe men niet moet handelen om de sport nog zo gaaf als enigszins mogelijk is te houden. Het katholieke sportblad „Es tafette" van deze maand bevat ook een zeer belangwekkende les. Al die „rie kende" overschrijvingen waaraan de voetbalsport in ons lands steeds meèr te lijden heeft, zijn immers de voorlopers van of de maskeringen van het profes sionalisme. Ook is cms land is de situ atie toch vaak allesbehalve fris meer! „Estafette" meldt dan, dat een aantal Limburgse clubs de afspraak heeft ge maakt om geen spelers van elkaar over te nemen. En het blad stelt voor, dat deze afspfaak uitgebreid zal worden tot een uiteraard vrijwillige regeling, waarbij een commissie wordt ingesteld, die de speler en de beide betrokken ver enigingen hoort en eerst toestemming voor de overschrijving geeft als gegronde motieven daarvoor aanwezig zijn. Voor waarde is, dat de verenigingen vrijwillig anders is niet mogelijk, want dan krij gen we weer een paskwil tot deze re geling komen en dan ook de vrijwillige verplichting op zich nemen om zich aan deze regeling te houden. „Paal en perk aan de spelers-verhui zing" moet er gesteld worden, schrijft „Estafette". En inderdaad, er moet iets gedaan worden om te voorkomen, dat ook het Nederlandse voetbal langzaam maar zeker naar een „Franse" afgrond schuift. Laat men de „Franse les" ter harte nemen. SUPPORTER. De regering heeft besloten haar zetel naar Kanton te verplaatsen. De minis ters en parlementsleden verlaten Nan king reeds en men verwacht, dat de reg-ring binnen één week in Kanton geïnsta 'eerd zal zijn. Naar verluidt zal ®°k generaal Tsjang Kai Sjek naar Kanton komen, om persoonlijk de laat- ste fase van de oorlog te leiden. De communistische leider Mao Tze Toeng gaf via de radio het sein tot het Jangtse-offensief. Hij spoorde zijn solda ten aan de nationalist! che legers te ver nietigen, Nanking zo - e) mogelijk te 'om- ngelen en alle nationalistische leiders gevangen te nemen of vermorzelen". Mao Tze Toèng zetoe, dat Nanking als het omsingeld was „alsnog gelegenheid zou rijgen de vredesvoorwaarden aan te nemen", hetgeen uiteraard niets anders betekent, dan Jat de communistische lei der onvoorwaardelijke capitulatie zal eisen Met de kleinere plaatsen op de zuidelijke oeve wil Mao Tze Toeng af zonderlijk vrede sluiten, teneinde aldus zoveel mogelijk strijd te voorkomen. De communistische dagorder was, als alle boodschappen uit de school van het KremHn gekniid met ^huldigin gen aan het adres van ..het Amerikaanse imperialisme", op wel* Makende ..welwillende" cnmmumstische^ vredes voorwaarden die m fe'te "f_pwp7pn nitulatie eisten zouden ziin afgewezen Voorts moest Tsiang Kai Sjek hst gelden. die ..China's grootste bandiet wrd genoe nd. Militaire waarnemers geloven, dat de communisten aan 't Jangtse-front over ruim 1 millhien »"anre schikken, terwijl de regering hier hoogstens de hrlf tegenover heeft staan. Tegelijk met het begin van hpi ,|a»""tsp-nffen- sief in Zuid-China de guerilia-oorlog die sinds lang restaakt was, plotseling hervat. De communistische guerilla- strijders zouden reeds enige plaatsen hebben veroverd. De verbindingen tussen Nanking en ds laatste natioi alistis^he broggehoofden op de noordelijke oevc van de Jangtse zijn merendeels erbroken, zoda de regering geen juist beeld heeft van de huidige positie van deze bruggehoofden, die zeer zware aanvallen te verduren hebben. De verdediging var de Jangtse is in handen gelegd van gen. Ta g En Po, de commandant van de garnizoenen te Nan- ng en Sjanghai. Hij heeft zich. naar het strijdtoneel nabij Woehoe begeven. Nieuwe aanval op Britse schepen De 10.000 ton metende Britse kruiser „London" en de korvet „Black Swan" werden door projectielen van de com munistische artillerie getroffen en be schadigd. toen zjj gisteren vergeefs poogden door het schootsveld van de kanonnen der communistische strijd krachten de Jangtse op te varen, ten einde hulp te verlenen aan de korvet „Amethyst", die. zoals gemeld, eergis teren door kanonvuur ernstig werd beschadigd. De poging, de „Amethyst" te bereiken, moest worden opgegeven. De oorlogsbo dems voeren terug naar Sjanghai voor het ondergaan van reparaties en het aan wal brengen van de doden en gewonden Hoewel vlot gekomen, kan de „Amethyst" niet de Jangtse afvaren om een veilige haven te zoeken daar het schip nog steeds met kanon- en mitrailleurvuur bedreigd wordt. Een aantal leden der bemanning heeft het schip weten te verlaten en Sjanghai bereikt. Van Britse zijde tracht men .net de communistische legers in de omgeving van de plek waar de „Amethyst" ligt in contact te kotnen, teneinde de verzeke ring van een vrije doorvaart voor het schip te verkrijgen- Twee doktoren zijn er gisteravond in geslaagd, de „Amethyst" per vliegtuig te bereiken. Ook het vliegtuig werd door de communisten onder vuur genomen. Als gevolg van de beschieting zijn in totaal 43 opvarenden gedood en 55 ge wond, n.l. p de „London" 15 doden en 20 gewonden; op de „Amèthyst" resp. 17 en 23; „Black Swan" 2 en 9 én op de „Consort" 9 en 3. De „Londen" heeft in de scheepswand aan bakboord 12 gaten. Deze cijfers zijn nog niet officieel be vestigd. De Britse admiraliteit heeft de kruisei „Belfast" en de torpedobootjager „Cor- stance" opdracht gegeven, op volle kracht van Hongkong naar Sjanghai te varen, „voor het geval hun diensten dit gebied nodig zouden blijken te zij Het Amerikaanse hospitaalschip pulse" is van Tsingtao naar Sjanghai gevaren om hulp te verlenen aan Britse slachtoffers. De Britse ambassadeur in China heef. een radiobericht gezonden naar de com- munistische hoofdstad Peking, waarin ge eist wordt dat de communistische artille rie instructies zal krijgen pm op te houden met het beschieten van Britse schepen. De verwachte snelle overtocht me' pontons van de communisten óver dt- i Jangtse beneden de plek, waar „Amethyst" voor anker ligt, ZOu kun I nen betekenen, dat dit schip en andere j Britse oorlogsbodems in communistisch gebied ingesloten komen te liggen. (Telefonisch van onze Londense correspondent). Mr. Attlee, de Britse premier, wordi volkomen op de hoogte gehouden van de ontwikkeling der gebeurtenissen op de Jangtse en men verwacht, dat een vol ledige verklaring in het parlement zal worden afgelegd op Dinsdag of Woens dag a.s. Te Londen vat men de aanval len van de Chinese communistische ar tillerie op de drie Britse oorlogsschepen welke aanvallen volkomen ongeprovo ceerd zijn, zeer ernstig op. Een woora voerder van het departement van bui tenlandse zaken verklaarde gisteravond dat berichten van de Britse ambassadeur te Nanking, Sir Ralph Stevenson, ont vangen zijn, waarin vastgesteld wordt, dat de communistische strijdkrachten verantwoordelijk zijn voor het schieten. Aan het Engelse departement van bui tenlandse zaken werd 'gisteravond ge zegd, dat nog niets kan worden mede gedeeld omtrent een Brits protest, maar dat Engeland zich al zijn rechten voor behoudt. Deze rechten zou o.a. verband houden met het verkrijgen van veront- schuldigingen en schadeloosstelling. Aan ae admiraliteit heeft gisteren de eerste zeelord Fraser, een onderhoud ge had met 'admiraal Sir Patrick Brine, de opperbevelhebber van de zeestrijdkrach- ten in het Verre Oosten, die zich op het ogenblik in Londen bevindt i.v.m. de conferentie betreffende de rijksverdedi- gmg ter zee, welke a.s. Maandag een aanvang neemt. Volgens de laatste berichten uit Nan king, rukken de rode legers snel op. De laatste twee bruggehoofden van de re gering op de Noordelijke Jangtse-oever ten Oosten van Nanking, Loewei en Kwatsjou, zijn hun in handen gevallen. „i eiIand s5° Sjan Tsjou, 20 K.M. ten N.O. van Tsjinkiang, is door hen bezet. Het Chinese departement van buiten landse zaken raadt de buitenlandse di- De hoop en de speculaties in JVest- Berlijn omtrent een spoedige opheffing van de Russische blokkade, begonnen gisteren aanmerkelijk te luwen in ver band met het feit, dat de door de Rus sen gecontroleerde pers nieuwe aanvallen tegen het Westen ontketend heeft. Het officiële blad van het Russische leger, de „Taegliche Rundschau", gaf het sein tot deze aanvallen. Dit blad beschuldigde Amerikaanse imperialistische reactionnairen er van, te pogen „Berlijn binnen hun systeem van bases voor de Amerikaanse expansie" te willen trekken. Voorts zou het Westen Berlijn overstromen met „betaalde agen ten, die opdracht hebben de spionnage en sabotage te organiseren". Van weinig toenadering getuigt ook een. felle critiek in het communistische blad „Neues Deutschland", op de thans in Duitsland gehouden legermanoeuvres. „Het rode leger zal in geval van oorlog de Westelijke legers verpletteren, precies zoals het d'ie van Hitier heeft gedaan", aldus het blad. Over de opheffing der blokkade sprak alleen nog Heinrich Rau, de Duitse economische chef van de sovjet-zóne, die In een kranten-interview te kennen gaf, dat de Russen hun Berlijnse blokkade aan', ^an£in§ onverwijld te zyns inziens zouden opheffen, indien de t 5, en z Sjanghai of Canton westelijke mogendheden hun tegen-blok- e vestigen. ka(j,e wilden beëindigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1