Sportnieuws uit SCHIEDAM Probleemstelling zonder raakpunten met onze mentaliteit Arbeidsbureau Schiedam VRIJDAG 22 APRIL 1949 PAGINA 2 Aangeboden arbeidskrachten Gevraagde arbeidskrachten SCHIEDAMSE MARIA-AVOND voor de mannen VERLOOFDENAVOND MET WISSELENDE PRESTATIES burgerlijke stand KEUKENCAPACITEIT VAN NOLETSTICHTING WORDT VERGROOT Belangrijke uitbreiding onder handen MARKTEN TE DELFT SIR WALTER W. RUSSELL f NED- VRACHTENMARKT VERLICHTING OP 5 MEI PRINSESJES BIJ DE POPPEN D AU A N E BE, MRTEN VEROORDEELD PAPIEREN OPRUIMEN INSTRUCTIE IS INSTRUCTIE Afd. Bouwbedrijven: Vloerenlegger, dakdekker. Afd. Metaalbedrijven: Chauffeurs, half was electr. lasser. Afd. Alg. Bedrijven: Boekhouders, kantoorbedienden, incasseerder, musici, expeditifiknecht^ -magazijnbedienden, kellners, portiers, vertegenwoordiger®, ongeschoolde arbeiders, bedrijfsleider ehem. wasserij, - disteJlateursfcnebh'ts, winkelbedienden, fotograaf, verband- meester, tuinman, "hotel-kok, buffetbhef, molenaa.r Afd. Jeugd: Aank. bediende, leerl. electricien, -leerl. monteur, leerl. mach, bankwerker, zónder praktijk, leerl. ban ketbakker. Afd. Vrouwen: Leerling verkoopster, leerling naaisters, kapster. Afd. Bouwbedrijven: Mach. houtbe werker (fraiser), schilders. Afd. Metaalbedrijven: Bankwerkers, precisiebankwenkers, electr. lassers (N. V. L.) gereedschapmakers, constr. mon teurs, koperslagers, vormers, metaal draaiers geschoold, plaatwerkers, scheepsbikkers. pijpenmonteurs, scheeps- uzerwerkers, smeden (grof en kachel), voorslaanders. constructeur staalbouw, biezers. Afd. Alg. v Bedrijven: Letterzetters, boekdrukkers, fabrieksarbeiders, kapper, melkknecht (extern), wijnkopersknecht, kleermaker, broodbakker, motorschip per 1820 jaar, dekknecht voor tank- beat pl.m. 25 jaar. In de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftijd 1830 jaar. Afd. Jeugd: Borstelmakers, cartonna- gewerkers, drukkers, forceur, glas in loodzetter granietwerker (kunststeen), kurkensnijders, aank. soldeerder, koper slagers, kopergieters, mach. bankwer kers. vormers, letterzetters, slagersjon gen. halfwas-slager, leerl. tekenaar 1, 2 kl. M. T. S., leerling voor glasindustrie, leerl, verwarmmgsmonteurs, leerl. kap per, loopjongens,leerl. lakspuiter.' leerl timmerman, jongste bedienden, pakhuis knecht leerl. betönijzervleohters, con structiewerkers. Afd. Vrouwen: Dagmeisjes, fabrieks meisjes, verkoopster (kruidenierswaren), strijksters, wasserijmeisjes, bekwame verkoopster, gezinsverzorgster. Personen, die wensen te emigreren, dienen zich uitsluitend te wenden tot het Arbeidsbureau. Men schrijft ons: Op initiatief van de Herenbroederschap v. d. Zoeten Naam in samenwerking met de Derde Orde van St. Dominicus, krijgt ook Schiedam zijn Maria-avond voor de mannen. Op Maandag 2 Mei om kwart voor 8 wordt in de Volksbond een grote Maria- avond -gehouden voor de mannen. Op de eerste plaats worden de leden van de Broederschap van de Zoeten Naam van de Havenparochie verwacht met de mannelijke Derde Ordelingen. Maar voor zover er plaats' is, zijn 'ook 'anderen wel kom. i Spreker is pastoor Drost over: „Maria in ons Geloofsleven". Om het zoveel mogelijk voor allen te doen zijn, wordt de lage entrée van 25 ct. gevraagd. Kaar ten zijn te verkrijgen bij B. van Dorp, Hoogstraat 61; J. Crana, L. Kerkstraat 4; Schaeffer, Vlaard.straat 7 en Boekhandel Mehmnus, Lange Haven 71. Een dubbelmannenkwartet zal zorgen voor een passende omlijsting. Natuurlijk wordt het een volle zaal en pracht manifestatie van liefde en geloof voor Haar, die als Medeverlosseres het lot van rfrizc benarde wereld mede in handen heeft. Adl-JLJL Aj' jL iV' 7 7 (Atl-ul 9 9 a i het heeft haar niet geschaad. Zij heeft er mee geleerd hoe haar adem te be heersen en hoe te zingen .ff" en „sotte voce", maar zij is een nachtegaal geble ven. Natuurlijk was haar mooiste lied: „Se tu m'ami" van G. P. Pergolese. Natuur lijk, want Pergolese was een Italiaan en Italiaanse muziek is spontaan en natuur lijk. Laat haar veel volksliederen zingen, Spaans, Italiaans of wat dan ook, al was het het Napolitaanse straatwijsje van de jongen die Oi Marie aan zijn geliefde meldt, dat hij om haar zoveel nachtrust moest missen. Ik geef er de Duitse valse romantiek en sentimentalisme voor ca deau. Zij zong o.m. nog liederen van Schubert, Mendelssohn, C. Franck en Cath. van Rennes. Mej. Thea Wilbrink begeleidde haar correct,'volgzaam en on opvallend, ideaal dus. Pater Willems sprak een woord van welkom tot de verloofden. Het was een avond in het kader van de verloofden cursussen die in de parochies door de K.A. zijn georganiseerd. De zaal van het Verenigingsgebouw was goed gevuld. Shf. Cees Griffioen, Rien Nout en Tilly van der Werff gaven gisteren in het Vereni gingslokaal een avond van voordracht en zang voor de verloofden van Singel- en Havenparochie. We hebben het programma voor ons liggen en we lezen twee zinnen uit de inleiding: 1. „Dit programma wil u iets vertellen van het feest, het nooit eindi gende feest, dat begint met de bruiloft" en: 2. „blijde avonturen uit het goede en schone leven". Met deze twee zinsneden zijn resp. de feilen en dè hoogtepunten van deze avond gekarakteriseerd. In de eerste de al te nadrukkelijke en gefor ceerde gevoeligheid, die in zijn exaltatie onwaar wordt. In de tweede de natuur lijke emotie, die zonder door een teveel aan theater misvormd te worden, direct op de toeschouwer overslaat. Het huwe lijk voor te stellen als een nooit eindi gend feest moet, dunkt ons, bij verloof den een gevoel van wrevel opwekken, want zij weten dat het bezijden de waar heid is. Maar wel is het leven goed en schoon bij alle zorg en smart en zolang Cees Griffioen en Rien Nout daar van en in die geest spraken troffen zij de roos. „Zomeravond", de vertelling van Albert Kuyle is zo'n voorbeeld. Het was het beste, dat Cees Griffioen voordroeg. Een beetje schrijnend en 'n beetje wrang maar daar bovenuit die keeltoeschroe- vende liefde van man en vrouw. Ook Rien Nout droeg goede stukjes voor. Het verhaal van Sint Gomaar. eveneens van Albert Kuyle en de be kende farce van F. de Sinclair over „Twee Rijksdaalders". Een teveel aan mimiek en geprononceerde uitspraak deed zich echter bij deze gemoedelijke vertelling, het meest storend gevoelen. Samen brachten Rien Nout en Cees Grif fioen de beroemde rei van Vondel „Waar werd oprechter trouw...." uit de „Gijs- brecht". Zij declameerden het synchro nisch gelijk en met klassiek toneelgebaar. Het euvel van zin één (zie boven) in hevigste mate Tilly van der Werff, de sopraanzange res, was het glanzendste voorbeeld van natuurlijkheid in dit programma. Zij heeft een natuurtalent, ja zij is natuur zelf. Een nachtegaal, die helder door het bos slaat. Zij heeft op het conservato rium wedden we, en bij al haar studies lepels vol nuttige techniek geslikt, en Moeder, al vielen de langere clauses hard en ongevoelig uit Se mond, die wat al te ongenuanceerd de semi-trance verwisselde voor de' vriendelijke moe derlijkheid. Joan Remmelts bl.ijft Joan Remmelts, zoals hij verstijft van schrik, schokschoudert van hopeloosheid en lip pen pers van ingehouden driV De lieve dochter van de gevangen compagnon werd met lieve overtuiging door Enny Meunier op de planken ge bracht. Steye van Brandenberg loerde weer met een boos oog naar de ratelen de volzinnen, die hij zonder adempauze over het voetlicht goochelde en toonde opnieuw, dat een streng en volhardende regisseur wellicht ooit m staat zal zijn hem de breidel aan te leggen, die de zelfbeheersing niet vermag te bevesti gen. Adolf Rijkens gaf een geijkt-ge slaagd dokters-type, terwijl Georgette Reyewski van haar snijdend-sarcastische vrouwen-rol een der gaafste bij-dragen maakte. Noemen wij verder nog Eli Blom, Eli sabeth Versluys en Anke Smit, die in het geheel zorgden voor de tijdige ver schijning van neven-personen, die een einde maakten aan de opbouw van een climax en daardoor de schrijver gelegen heid gaven later opnieuw nu nog spannender te continueren. De décors van Wim Vesseur waren van een „onbestemd" karakter, dat ons geen omgeving vermocht te suggereren. Joan Remmelts had de regie. GEHUWD: A. J van Alphen 27 j. en M. M. Over de Vest 23 j. j f. xh. Eiken broek 37 j. en J. M. Schaeffer 26 j. Th. A. Immers 24 j. en N G. J. Schra 26 j M Tettelaar 23 j. en F. <jen Hertog 18 j. H. C. v. Dijk 25 j. en H. Gloudemans 26 j. P. Plooij 27 j. en M. l. Raadsen 20 j. C. H. v. Beesten 30 j. en P. M. E. Vrauw- deunt 23 j. N. v. d. Heiden 24 j en H. C. Vorstenbos 18 j- J. Verkerk 34 j. en J. A Top 24 j. J. B. F. Schaap 28 j en A. J. Bernoster 29 j. Th. H. de Vette 28 j. en H. C. Ham 24 j ONDERTROUWD: W.' Bosman 26 j. en E. Rosman 25 j. F. G. M. v, Essen 26 j. en C. J. M. L. de Koning 23 j. I. van Gelderen 19 j, en J- C. Korpor /,>1 16 j. W. J. Kleijzen 24 j. en M. Th. v. Duijn 21 j. K. B Lange 25 j. en A. Elshout 22 j. D. Lolkus 34 j. en A, v. Leeuwen 20 j. M. H v. d. Lugt 55 j. en C. J. Gödde 27 j_ H. v. d. Molen 24 j. en N. de Jong 22 j." E. A. Overdelind 26 j. en P. v. Dijk 23 j W. Poort 25 j. en M. E. Bakker 23 j. W. Roozen 29 j. en P. A. Hille 25 j. A. Vermeulen 25 j, én M. C. Spoor 24 j, P. M. M de Vries 24 j. en K. Droog 22 j. L v. d. Weide 22 j. en A. P. J. v. d. Meijde 18 j. W. Zeeuw 24 j. en L. Zeeuw 25 jaar. GEBOREN: Johanna W. M. d. van M. C. v. Dijk en J. Over de VêSt. OVERLEDEN: H G. v. d. Berg, 60 j. Is voor een gezond mens de voeding al een der belangrijkste voorwaarden voor het in stand houden van de goede conditie; voor zieke mensen is het een der middelen tot overwinning van kwa len, of tot versnelling van de genezing. De keuken van het ziekenhuis is dien- iengevolge een der belangrijkste centra van dit ingewikkelde instituut. Toen des tijds de Dr. Noletstichting gebouwd werd, was de capaciteit van de daarbij ont worpen keuken voldoende voor* het aan tal te herbergen patiënten. Maar nie mand had kunnen vermoeden, dat de groei van Schiedam's bevolking, gepaard aan de uitstekende reputatie van het ziekenhuis, zo snel uitbreiding noodzake lijk zou maken. Al bouwende en breken de groeide de oorspronkelijke laagbouw uit tot een ziekenhuis van belangrijk grotere omvang. Maar de keuken groeide niet mee. Die werd allengs nauwere kooi, groeiende ergernis en wassend struikel blok voor een soepele gang van zaken. Dus werd enige tijd geleden besloten achter de nieuwbouw in het verlengde van de rechter-achtervleugel het zus- terverblijf een nieuwe keuken te bou wen. Toen fle plannen hiervoor eenmaal klaar waren, bleek ook de bouw van een nieuwe verwarmings- en provisiekelder noodzakelijk, terwijl de zolder, die mo menteel als droogzolder is ingericht, zou kunnen_ wórden verbouwd tot ruimte met kamertjes voor de werkmeisjes. Na lang wachten is de vergunning vóór de bouw afgekomen en de aannemer Kloppers is reeds bezig met het werk. Waarschijnlijk gaat vandaag, of anders piorgen, de eerste van de 121 houten palen van 17 en 18 m. lengte de grond in. De kelderruimte is reeds uitgegraven. Bij het berekenen van de hoeveelheid houten heipalen is eventuele verhoging in de toekomst van deze nieuwbouw met nog een verdieping gecalculeerd. De kelder wordt 11,50 X 11 m. De helft hiervan wordt verwarmingsruimte, -de andere helft provisie-kelder. De nieuwe keuken komt gedeeltelijk boven de kelder, ge deeltelijk op de .begane grond, zo de be staande- met de nieuwbouw verbindend. Een bijkeuken met wasbak voor de groenten grenst aan de. Penninglaan- zijde, terwijl een trappenhuis voor de trappen naar kelder en meisjes-verblijf tevens leveranciers-ingang zal zijn. Bui tenom de bestaande bouw komt een ver bindingsgang met de nieuwe keuken. Aan het eind ervan zal de broodkeuken lig gen. Deze verbindingsgang wordt onder heid; de huidige buitenmuur wordt bin nenmuur en door het aanbrengen van enkele nieuwe kozijnen, aangepast aan de nieuwe toestand. Boven de keuken komt het verblijf van de meisjes met een ruime recreatiekamer, tien slaapcelletjes, dou cheruimte en garderobe. Het is de be doeling om de gehele verbouwing tegen Kerstmis voltooid te hebben. Voor mate rialen-schaarste behoeft men niet bang meer te zijn. Door de bouw van deze keuken komt in het zusterverblijf een belangrijk deel vrij voor de vergroting van de bestaande refter. De bestaande gang vervalt geheel en wordt, evenals de bestaande keuken bij de refter getrok ken. De wasserij wordt vergroot. De uit breiding zal 15.34 m. lang en 15.40 m. breed zijn. De verbindingsgang wordt 22 meter lang en 3 metèr breed. Veemarkt: Aanvoer 4 aarden, 215 run- 280 nuchtere kalveren, 19 varkens, 461 biggen, 196 schapen of lammeren, 34 geiten of bokken. Totaal 1215 stuks. Bestemd voor de leveringsmarkt: 105 runderen, 280 nuchtere kalveren en 5 schapen. Prijzen: kalfkoeien f 550—f 750, han del vlug; biggen f 35—f 65, handel vlug: schapen met lam f 120—f 130 .handel ma tig. Pluimveemarkt. Oude kippen f 3.50 k f 6.—; hennen f 7.- k f 3.— hanen f 010 k f 5.—, eenden f 2.50 a f 3.40, konijnen f 1.25 k t 8.50 p. stuk. Konijnen Paardenmestveiling, Aanvoer 60 ton paardenmest. Prijs f 10.— f 11.— per ton- Handel traag. Eierenveiling. Aanvoer 20.175 kippen eieren en 1589 eendeneieren. Prijs kip peneieren f 10.k f 15.10; eendeneieren f 7.90 a f 8.50 per 100 stuks. De bekende Britse portret- en land schapschilder Walter W. Russell is op 81-jarige leeftijd te Londen overleden. ROTTERDAM, 21 April- 53 toh klinknagel- staal Schiedam, 55 ton id. Slikkerveer, 67 ton zinkas Budel, 91 ton blik Amsterdam, 250 ton cement Vlaardingen, 300 ton meel Amster dam, 60 ton stammen Grouw, 97 ton ijzer Werkendam, 42 ton id. Tilburg, 525 ton kolen Schiedam, 150 ton id. Sliedrecht, 300 ton rogge Leiden, 258 ton copra Wormerveer, 380 ton tarwe liggen en/of vare.., 54 ton div granen 's-Hertogenboseh, 54 stand, hout Delft, 2 ladingen stukgoed Amsterdam, 120 ton stukgoed Tilburg, 100 ton oud ijzer IJmuiden. Behalve op Koninginnedag, is het thans toegestaan ook op 5 Mei a.s., de be vrijdingsdag, extra-verlichting te ont steken. Onopgemerkt hebben de Prinsesjes Beatrix en Irene gistermiddag vergezeld van een hofdame, een uur lang rond gekeken op de internationale poppen- tentoonstelling. we'ke ten bate van de "t'chting 1940/1945 in het gebouw van de firma Gerzpn in de K r.verstraat te Amsterdam wordt gehouden. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde vandaag in tweede instantie de twee grenskommiezen der douane, die zich op Schiphol aan deviezen-overtre ding hadden schuldig gemaakt, tot f 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. Zij w t -en door de rechtbank tot vijf dagen ge vangenisstraf veroordeeld. De proc.-gene- raal bad bevestiging van dit vonnis ge vraagd. (Ongecorrigeerd.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2