Nieuws Vandaag is STAD het St JORISDAG Bioscopen Hebben we eigenlijk in 1950 nog een K.T.K. nodig? SAMENWERKING OOK DE TOEKOMST IN ARMBAND-PUZZLE int O 1 A I t en 157 Schiedamse militairen keerden vorig jaar terug 0nder gezegd 154 schakelden soepel over op burger-werk Een vraagdie geen vraag mag zijn Europees herstelprogramma Unanimiteit bleek de kracht van de organisatie Dertienjarige jongen vermoord Vergoeding van zoen gelden ZATERDAG 23 APRIL 1949 PAGINA 2 Commissaris Breve spreekt de verkenners toe tijdens de vlaggenparade op St. Jorisdag. V.l.n.r. districts-aalmoezenier B. J. v. Houten; A. J. Breve; A. D. C. Schamlé; aalmoezenier Martin; aalmoezenier v. Moorsel; D. C. Pluym, akela. FEEST DER WERELD- BROEDERSCHAP LAATSTE K.T.K.-UITVOERINJ& WALDO S.O.O.-AVOND POLITIEK ADVIES NED. VRACHTENMARKT ONDERSCHEIDING MEDISCHE ZONDAGSDIENST SCHIEDAMSE ILLEGALE GROEP VERRADEN BURGERLIJKE STAND HARDLOOPWEDSTRIJD OP KONINGINNEDAG „Tot slot kunnen wij U nog mededelen dat in het komende seizoen met betrekking tot de te brengen stukken, groter aan dacht zal worden besteed aan de keuze ervan en naast het lichtere genre ook getracht zal worden toneelwerken voor het voetlicht te doen brengen, die rijker van inhoud zijn." Deze zinsnede uit een circulaire, gericht tot de leden van de Katho lieke Kring stelt ons in staat eens wat dieper in te gaan op de keuze van het afgelopen seizoen en op de wenselijkheid tot het vervolgen van de serie voorstellingen onder Katholieke auspiciën GEEN OPPERVLAKKIGE KWESTIE EXCELSIOR BEHEERST SCHOOLVOETBAL- TOURNOOI St. Jozefschool was favoriet Gisterenmiddag is in een plechtige zitting van de Raad van Advies voor het Europees Herstel Programma» in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de eerste verjaardtjg van de ondertekening van de overeenkomst tot Europese Economische Samenwerking her dacht, waarbij talrijke autoriteiten aanwezig waren. Het woord werd gevoerd achtereenvolgens door de heer E. Kupers, voorzit ter van het N.V.V. en lid van de Raad van Advies en door dr. Hirschfeld, voorzitter van de Raad. Betekenis vim de vakbeweging Overweldigende taak INTERN. KUNSTSTOFFEN INDUSTRIE NA VEEL MOEITE.BIJNA VOOR ELKAAR VEERTIG JAAR BIJ DE R. E.T. DE SCHOONMAAK LAATSTE BERICHTEN PRINS KAREL NAAR DE KONING Belangrijke beslissingen verwacht DRIEDUIZEND KINDEREN ZINGEN IN ST. PIETER Vanmorgen zijn de voortrekkers, ver kenners en welpen van de K, V. te Schiedam., in alle vroegte naar de deke nale St. Liduina-kerk getrokken, om daar de St. Joris-mis bij te wonen. Aalmoezenier B. J. van Houten droeg de H. Mis op, vsrarv-an de vaste gezan gen zeer mooi werden uitgevoerd door een voor deze gelegenheid samengesteld koortje uit alle groepen o.l.v. hopman v. d. Laarschot. Deze oplossing voldeed aanzienlijk bp ter dan de massa-zang. Na ae H. Mis hernieuwden de verkenners kun beloften middels het Franse Be- loftelied. De zegening en uitreiking van de St. Jorisbloem dit jaar een rode afstam meling der anemoonachtigen besloot ae kerkelijke plechtigheid. Op het plein voor de kapel van Huize Liduina was, «'als gebruikelijk, de mast voor de vlag» nparade opgesteld, De driekleur werd gebroken en de wet gelezen door de A.D.C., Schamlé. Commissaris Breve wees er de ver kenners op, dat zij opnieuw zich moes ten bezinnen op de taak, anderen te hel pen en hen gelukkig te maken met uit schakeling van zelfzucht. In het bijzonder moesten de gedachten uitgaan naar de leden van de beweging, die gesneuveld waren tijdens de oor log, tengevolge van de bezetting of in Indonesië. De broeder-verkenners, wel ke hun dienstplicht vervullen hier of overzee, moesten vaak in de gedachten der feestvierende leden van de wereld- broederschap zijn. Na het overnemen van de wacht bij de vlag door twee verkenners de ge hele dag zal door de leden van alle groe pen afwisselend de wacht betrokken worden werd met het Wilhelmus de plechtigheid gesloten. Vanavond is er kampvuur. Als laatste uitvoering van de Katholie ke Toneel Kring in dit seizoen wordt Donderdag a.s. het blijspel „Fluffy neemt de leiding" opgevoerd door het Vrije To neel. Dit ensemble heeft zich onder lei ding van Cor Ruys tot een uitgelezen blijspei-ploeg ontwikkeld. Wat wij vroe ger van het gezelschap zagen niet ge makkelijk zullen wij het „gezellige" „Aan de oever'van een snelle vliet" vergeten doel ons het beste, verwachten van deze avond,. Wij menen er geen. spijt van te zullen hebben deze Amerikaanse Mysterie-klucht, waarin Neil Koppen optreedt, te hebben aanbevolen zonder voorbehoud. De AboH-Oostellitus heerst in Passage en Monopole. In de Passage zijn deze he ren in het leger; in Monopole in een super-moderne harem. Hoewel trucs en grappen bekend zijn, moet men toch Jaohen om de flauwe gijn. Passage heeft een voorprogramma van een uur lengte, helaas is er juist geen tekenfilm bij. In de journaals geen bij zondere visies of uitzonderlijk goed ca mera- en montagewerk. GEHOOR Werd ons eergisteren verzocht te willen vermelden, dat de dansavond van S.O O. Zondag a.s. niet doorging in verband met Het afzeggen van de zaal door de directie van Musis Sacrum, nu blijkt, dat deze afzegging op een misverstand berust. De danslustigen zijn. welkom in de grote zaal. Wij herinneren nog even aan de stem ming over het politiek advies, van de Verkiezingslijst voqr die Gemeenteraad, welke morgen van 9 tot 13 uur plaats vindt in de diverse lokalen naast de vier kerken in de stad, met uitzondering van de Singelkerk, waar men naar de Emma- straat moet. In Kethel kan, behalve in het verenigingsgebouw bij 'de kerk, gestemd worden bij de heer v. d. Winden, Schie- damseweg 178. KOTTEBDA3Ï, 22 APRIL 1949. 150 ton rogge Leeuwarden310 tan boekweit Leeuwarden130 ton veevoeder 's 9ertogent>osch289 ton haver Delft 240 ton haver Zaandijk; 150 ton oud ijzer IJ muiden115 ton kolen Dordrecht; 275 ton kolen Gendt; 250 ton ajlumlnium Utrecht; 46 ton pijpen '8 Hertogenboech 100 ton stukgoed Amsterdam204 ton lood Amsterdam; 93 ton tarwe den Haa^; 110 toil div. granen Deventer; 10 ton brouw- gerst Swalmen; 200 ton gerst Mggen en/of varen; 110 ton bulzen 's Hertogentooech De eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is toe gekend aan de heer A. Joore -te Schie dam. W. T. B. Nijenhui®_ B. K. laan 154, tel, 69880; J. Ris, Tuinlaan 92, tel. 67856. Apotheek F. Backer, St. Liduinastr, 58 Drie jaar gevangenisstraf mét aftrek van voorarrest eiste de advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer'van het Haag se Bijzondere Gerechtshof, mr. J. Don ker, tegen de 44-jarige automobiel- en verkeersexpert, J. D. O., uit Arnhem. Hij was ervan beschuldigd in Novem ber 1940 aan de N-S.B.-procureur-gene raal te Arnhem, mr. W. de Rijke, te heb ben medegedeeld, dat leden van de Schiedamse illegale groep „De Geuzen", in bezit waren van wapens. Dit had tot gevolg, dat deze organisatie vrijwel ge heel werd opgerold en meer dan hon derd personen om het leven kwamen. In een brief aan de Arnhemse procu- reur-igeneraal had verd. geschreven, ge hoord te hebben, dat zich onder de be volking van de Gelderse Achterhoek wa pens bevonden. Deze broef was zoek geraakt. Verd. beweerde, dat er geen enkele naam in dit schrijven was ge noemd dan die van_ zijn' zegsman, dia N.S.B.-er was. Een getuige, de voormalige inspecteur1 van-politie, H. Tennekes, beweerde ech ter, dat zeker één naait) van één der. le den van de illegale organisatie, die wa pens leverde aan de Aohvmhoek, werd genoemd. Het spdbr leidde haar de or ganisatie in Schiedam, welke door deze aanwijzing kon worden opgerold. Verd. zei, niet hét minste vermoeden, te hebben gehad, welke, gevolgen zijn ■mededeling kon hebben. Hij wilde slechts de procureur-generaal waarschuwen voor een actie van de bevolking tegen de N.S.B.-terreur. „Moet verd. .moreel en juridisch straf baar gesteld worden aan dé dood van deze illegale werkers ih' eeri zaak, waar zovele mensen hun rol hebben gespeeld?" zo vroeg mr. Donker zich af. „Daarop moetik negatief antwoorden". Alles, in aanmerking nemende, concludeerde hij tot een gevangenisstraf vaii drie jaar. GEBOREN; Johannes M., z- van D. v. d. Kraan en W. C. Hhizer Arie P., z. von P. Kii-lik en J. G. Langestraat Iny A.. <J. van J. Chr. Zweens en J. H Nijmeijéir Willem, z. van J. Giessel- bach en N. E. Hoogerwerf Thomas, z. van C. Ulttentoogaard ér. M. Blonk Abraham z. van C. L. Wijk en S -C. Lange veld Maria M„ d. van. J. Pranger en P. C. Colhof. De Eerw. Zuster Mrie Eugenia (mej. Chr. Quant), directrice van het pensio naat „St. Anna" te Oudenbosch, hoopt I Mei haar zilveren professiefeest te vieren. In 1948 zijn 157 Schiedamse militairen I van de Raad de familie, waar zij zich uit Oost en West teruggekeerd. Zij heb- op de hoogte konden stellen omtrent het ben in Nederland behalve hun.wachten- gezin, terwijl zij tevens mededeling kon- de familie ook comité's aangetroffen, welke daadwerkelijk hebben meegehol pen de overschakeling op het normale burgerleven zonder al te veel moeilijk heden te doen verlopen. De Schiedamse Mobilisatie-raad kon van haar activiteit op dit terrèin een rapport doen verschijnen, dat spreekt van goede resultaten. Dank zij de vele en veelsoortige in dustrieën in Schiedam was het aanbod van werkgelegenheid .het vorig jaar nog groef- Wie in zijn oude beroep wilde terugkeren, ondervond bijna geen moei lijkheden. Zij, die hogere eisen aan zich zelf of aan de maatschappij waren gaan stellen, schaarden zich minder gemak kelijk in het gareel. Door de bemidde ling van het Gewestelijk Arbeidsbureau kon binnen korte tijd voor allen werk gevonden worden. Er. waren 74 demobili- santen, die van deze bemiddeling ge bruik wilden maken 22 vonden echter reeds voor resultaat geboekt werd hun eigen weg, 47 werden geplaatst; 2 gin gen zich scholen op een rijkswerkplaats, terwijl er nog 3. demobilisanten wachten op werk. De heer v. d. Laan Bouma, de secreta ris van de Raad, schreef in tal' van ge vallen op verzoek een aanbeveling bii de sollicitatie ten einde voorrang voor de demobilisant te verkrijgen. Vier aan vragen voor studietoelagen werden in gediend, welke allen werden toegekend. Hoewel vaak de verlangens van de oud-militair t. a. v. de huisvesting ge rechtvaardigd waren kon niret steeds hieraan worden voldaan. Als burger stootte hij hier dus het hoofd tegen een der moeilijkste problemen van deze tijd. Uiteindelijk werd in de meeste gevallen een oplossing gevonden; de toegekende voorrang kon met succes worden toege past. Deze resultaten konden geboekt wor den dank zij een intensief meeleven van de Raad met de moeilijkheden van de militairen. Op practische wijze uitte zich dit. Terwijl de repatriërende, militairen 70 ton buizen don 'Haag; 160 ton cacao- afval Amsterdam; 99 ton blik Krommenie n<>2 op de boot Varen, bezochten leden den doen van dé datum, van de thuis komst reeds weken 'van, tevoren. Bij die gelegenheid .werden omtrent iedere militair diverse gegevens opgenomen. Was de militair thuis, dan ontving hij per post een. welkomstgroet van de secretaris, waarin op het bestaan van de Demobilisatieraad, het doel en de werkwijze van dit instituut gewezen werd. Officieel werden de-mannen na enige tijd op het stadhuis ontvangen. Deze ontvangsten vormden de kernpunten van de rehabilitatie. Als er een man of 30 terug was, werd deze groep ten stad- huize ontvangen. In totaal geschiedde dit vijf maal voor in totaal 115 demobi lisanten. De burgemeester leiddede bij eenkomst, welke, behalve door de bijna steeds voltallige raaa werd. bijgewoond door het Hoofd van het Gewestelijk Kan toor van de Sociale Dienst van het Mi nisterie van Oorlog te Rotterdam. Het ongedwongen gesprek werd gaande ge maakt door het serveren van thee e.d. Daardoor kwamen de verlangens en ge voelens gemakkelijker naar buiten. De contacten, welke op deze manier zijn gelegd, hebben veelal tewerkstelling ten gevolg gehad. Financiële hulp werd door de Demo bilisatieraad, bij gebtek aan eigen mid delen, niet verleend. De kosten van de ontvangstmiddagen kwamen ten laste van de gemeente Schiedam; de overige kosten van de Raad konden bestreden worden uit êen subsidie van liét Minis terie van Oorlog De gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken keerde aan 33 personen bij voor schot periodieke uitkering, wachtgeld, ziekengeld, premie ziekteverzekering of toeslag, voor de omscholing uit. tot een totaal bedrag van 4282,06. Het verslag meent, dat 1949. ongetwij feld grotere problemen met zich zal brengen, gezien hetgroter aantal terug kerende'militairen. De Raad spreekt de hoop uit, dat de moeilijkiheden door een drachtige samenwerking rullen kunnen worden overwonnen. In het kader van de feestelijkheden op Koninginnedag Zaterdag 30 April a. s„ organiseert dé Athl. afd. S.V.V. onder auspiciën van- de Schiedamse Oranjever eniging een hardloopwedstrijd voor leden van de Schiedamse sportverenigingen en particulieren over een afstand van 3 km. Voor juniores, geboren tussen 1 Januari 1931 en 31 December 1933 zal eveneens een wedstrijd gehouden worden, over 1200 'm. Voor deze wedstrijden zullen frflaie prijzen beschikbaar worden gesteld, ter wijl een verenigipgsprijS beschikbaar is voor.de 3 best geplaatste lopers van een vereniging. De inschrijvingen kunnen tot en met 28 April ais. worden ingezonden bij de navolgende adressen: L. Verhoef, Nieuwe Maasstraat 36; P. van Einden, Fabristraat 49; D. 'Scheepmaker, Buijs Ballt/.singèl 114. Bij inschrijving van juniores gelieve mén s.v.p. Jé geboortedatum op té geven. Het parcours is gelegen rondom de Plantage (TuinlaanLange Nieuwstraat). De start vindt plaats des n.m. 15.30 uur. De vaste lezer van ons blad, vooral hij, die onze interesse kent voor de ontwik keling van de kunstzinnige en culturele belangstelling in onze stad, is op de hoogte van ons verlangen naar een zo groot mogelijk aandeel hierin van het Katholieke volksdeel. Onze katholiciteit veronderstelt niet alleen een aangeplakte geloofsovertuiging, maar 'n harmonische ontwikkeling van ons persoonlijke en gemeenschapsleven op het gehele terrein van de menselijke geest en het gevoelige menselijke hart. Het is geen toeval, dat de grootste culturele monumenten ont stonden in een tijd, dat het geloof diep geworteld was. Niet de kitsch is de na tuurlijke hofstoet van de Kerk, maar de Kunst, de kunst in -de ruimste zin. Dat wij van de ideale toestand momenteel nog ver verwijderd zijn, mag geen reden worden om niet alles te doen dergelijke "°°gtepunten weer te bereiken. Onze in vloed op het actieve en passieve ont- spanmngs- en ontwikkelingsleven moet zo positief zijn, dat wij niet alléén meer genoegen behoeven te nemen met dat gene, wat er nog mee door kan, maar dat wij eisen, wat wij onomwonden kun nen toejuichen. vÜe* y°°r,lopige onmogelijkheid om deze laatste doelstelling, op stel en sprong te veranderen, die vaak het ge hele ontluikende Katholieke culturele ÏYf? sc?een.te brengen. Im- rs, wij hebben de critiek op het niet positieve stuk allerminst gespaard. Niet alleen om daarmee blijk te geven van een ander oordeel, maar bovenal om taii renri^ameren 6oJ rflk V,d0(ïr 660 v°ortdu- rend hsmeren op de hantering van veeJ- eisende normen de critische zin bij te brengen, welke tot resultaat zal hebben dat onze beschouwing van het huidige toneel uiteindelijk collectief fundamen teel zal verschillen van die van anders denkenden. Dit is niet zo maar een hobby. Dit is plicht. Het heidendom en materialisme, het a-christelijke en anti-christelijke is niet te vinden in de geringe hoeveelheid kleding, welke men op het toneel pleegt te dragen al vormt dit vaak de maat staf maai in de ideeën en de gewoon ten, welke worden gepropageerd, of min stens als normaal worden voorgesteld Dagelijks leven wij temidden hiervan eri in tfele gevallen onderkennen wij niet eens meer de flagrante tegenspraak van deze levensgewoonten met onze overtui ging. Deze tegenspraak fel te belichten en - zelfs met het risico der impopulariteit te benadrukken leek ons de belangrijk ste taak, waar voor het zaaien van het goede gewas, de verbranding van het on kruid gewenst was. Wij verhelen ons niet, dat daarmee, naar vluchtige mening gerekend, de zaak van een Katholieke Toneelkring schade kon worden gedaan Goede critieken en recensies zijn een uit stekende vorm van propaganda. Slechte critieken drijven het bezoek weg. Tege lijkertijd hebben wij echter steeds be weerd, dat de critiek zich niet richtte tegen de Katholieke Toneelkring, maar tegen de stukken. Het was t.o.v. de stuk ken, dat een confrontatie met onze prin cipiële en gezonde beginselen vereist werd, Vanuit het beginsel: „het beste is voor Katholieken juist goea genoeg" werd deze norm automatisch gekoppeld aan de beoordeling van inhoud, vorm en spelpeil. Wie zich onze besprekingen, vooral van de beide laatste stukken herinnert, zal zich de vraag stellen, of zij geen motie van wantrouwen hebben ingehou den aan het adres van de commissie Nee Wij kenden een deel van de moeilijk heden, welke haar in de weg waren ge komen Zij liggen op de eerste plaats bij de gezelschappen, die genietend van hun subsidies zich om de provincie niet ■bekommeren. Andere steden hebben hier over de knuppel in het hoenderhok ge gooid Het tumult werd gesmoord. Van onze kant hebben wij deze zaak in het blad van de Schiedamse Gemeenschap bij de eerste verschijning aanhangig willen maken, ten einde haar opnieuw op bui ten-stedelijk niveau te brengen, maar deze bijdrage werd blijkbaar niet belang rijk genoeg geacht. Bovendien zijn de gezelschappen bij het spelen in andere provincie-plaatsen meestal eveneens ge bonden aan de Donderdagvond. Dit is een favoriete uitgaans-avond. De moeilijkheden zouden voor een groot deel van de baan zijn, als de Katho lieke Toneelkring uit een grotër aantal avonden in de week kon kiezen. Tot drie maal toe is een besteld stuk door het ge zelschap teruggenomen, of omdat de be zetting die avond niet vrij was, of omdat het voor Den Haag van meer belang werd geacht dan voor Schiedam. Voeg hierbij de overheersende tendens naar het luchtige stuk. dat in het beste geval een aanvaardbaar compromis aan- u r?et 01?ze opvattingen, en de moei lijkheden liggen bij hoopjes voor het grijpen. Wat rest nu voor conclusie in verband met de plannen voor het komende seizoen Wij zeggen; uithouwen van de Katholieke solidariteit, niet alleen in de stedelijke, maar ook in de streek- en lands-gemecn- schap. Wanneer tegenover een cultureel streven niet met culturele overwegingen, maar met financiële en chicanerende machtsposities wordt geantwoord, Is het einige antwoord: machtsvorming. Bovendien Schiedam is héus niet de enige plaats, waar. men met dit probleem zit, versteviging van de Katholieke soli dariteit- binnen de stad. Na een seizöeii van pionierswerk mag men de Katholieke Toneel Kring niet de rug toekeren, omdat er reden was tot critiek. Integendeel. De critische houding geeft er blijk van te weten, waar men naar toe wil en wie dat weet, raakt nergens anders terecht dan in de K.T.K. Laten wij goed beseffen, dat het niet alleen een kwestie is van ons persoonlijk vermaak. Als Katholieken blijven we een verantwoordelijkheid hou den t.o.v. anderen en t.o.v. die na ons komen. Na de moeilijkheden van het eerste jaar gloort reeds de dageraad van een einde der monopolie-positie van een theater, dat slechts op Donderdagavond tegen hoge prijzen beschikbaar is. Reeds noemt de folder van de K.T.K. voor het nieuwe seizoen de noodzakelijkheid van heroriëntering op de keuze. Wij weten, dat het bestuur van Kath. Kring en K.C. G. hard werkt aan.een bevredigende op lossing. Geen Katholiek mag zich ont trekken aan de moeilijke strijd voor een rijk bloeiend Katholiek cultureel leven in Schiedam. Het is de plicht te staan achter de K.T.K. Welke opmerkingen of aanmerkingen ook gemaakt kunnen wor den, zij raken niet de competentie en de werkkracht van het bestuur hiervan. Zij raken toestanden, Welke slechts moeilijk te verbeteren zijn, maar welke een maal gecorrigeerd Katholiek Schiedam in staat zullen stellen deel te hebben aan het groeiende culturele leven in Schie dam op een wijze, die menigeen ons zal benijden. Moge het onderscheid tussen doel en critiek-op-de-weg alle betrokkenen even duidelijk zijn, als de plicht te helpen het doel te bereiken, ook al heeft men soms aanmerking op de doornige paden. De wind was feller en al scheen de zon, toch' was het verblijf op Boshoek tijdtens het. tweede deel van. het school- voetballournooi. minder aangenaam, dan op Donderdagmorgen, toen de lagere scholen een menigte supporters trokken. De wedstrijden waren gisteren van goed gehalte, al..was de supprematie van de St. Jozefschool onmiakenlbaar. Het aantal, .voetballers, dat in dit team het Excelisiorshirt droeg, gaf. voldoende blijk van de richting, waaruit de wind, waaide. Deze knapen warén getraind en onder legd. .Zij speelden fris van de .lever en het was gêen veine, dat zij dé een ha de andere ploeg aan haar zegekar bonden- De uitslagen waren ais volgt: W. de Zwijgersch:St: Jozefschool 12; Pr. Juilianasch.—Ambachtschool 00; Mather.essescho ol B—Rohpbothsch. 40; De Ambachtschool. Wist n.a lötiipg in dè volgende ronde te 'komen, maar verloor hierin van de St. Józefsch. met 02. De Willemde Zwijgemseh. lootte bij vpor de volgende ronde, ondanks, het verliezen van de strijd tegen de St, Józefsch. en déze keer brachten de knapen, van deze school met. er beter af. Zij wonnen van de Mathenes-sesch B- met 1—0. D-e laatste school won van de Ambacbtsoh. met 20. Merkwaardig is de eindstrijd tassen de twee ploegen, die elkaar ook in - de eerste ronde ontmoetten: W. de Zwijger- school—St. Jözefsch. Aangezien de St. Józefsch. deze eerste ontmoeting met klein verschil won, is de ploeg favoriet. Op Koninginnedag worden da beslis singswedstrijden om de eerste plaatsen gespééld. Om 10 u-ur eindstrijd U.L-O- tour-nooi. Om 11.15 eindstrijd lagere scholen en als bijzondere attractie om 12.1-0 een wedstrijd van de R-H. B. S. telgen 'een selectie uit de U.L.O.-scholen. Ook deze wedstrijden worden op Boshoek- gespeeld. jaar werd echter afgesloten met de op stelling Van een programma van. actie voor de periode 1949/50, Dr. Hirschfeld zette voorts uiteen, dat de samenwerking met de Ver. Staten er geen van tijdelijke aari 'is het tijde lijke element is. alleen de steun dóch dat deze. ook voor de verdere toekomst essentieel is en dat ook daarom de samen werking tussen O.E.E.C. en E.C.A. grote toekomst-perspectieven ka-n bieden. Dc taak waarvoor de Europese landen gesteld zijn - overweldigend. Er is moed voor nodig deze te voltooien en vooral vertrouwen. Nederland heeft zich voor genomen deze taak met alle krachten te bevorderen en het doet dit samen met België en Luxemburg. De voortgang op dit bepe.kte terrein bereikt, geeft het vertrouwen, dat ook de grotere taak moet slagen. De heer Kupers, die reeds eerder het woord had gevoerd, schetste in het kort, wat do vakbeweging voor het Marshall- plan en het Europees herstel heeft ver- richt. Spr. meende, dat zonder, de krachtige medewerking van de vakbe weging dit plan niet zou. kunnen sla gen. De sterke Amerikaanse vakbewe ging heeft van de aanvang af het Mars hall-plan gesteund. Het is vooral aan haar grote economische en politieke in vloed te danken, dat er van een sterke oppositie tegen deze grootscheepse hulp verlening aan hetnoodlijdende Europa niet meer gesproken kan worden. Het is dan ook geen wonder, dat in alle organen, die belast zijn mét de uit werking van dit plan, de vertegenwoor digers van de Amerikaanse vakbewe ging zijn opgenomen. Dit geldt, zij het in minder, sterke mate, ook voor de Europese landen, die aan dit plan deel nemen. Spr. achtte het noodzakelijk, dat de vertegenwoordigers van de vakbe weging ook worden opgenomen in de or ganen, die belast zijn met de directe besteding en verdeling van de beschik- baar gestelde bedragen. Dr. Hirschfeld begon met erop te tv ij zen, dat op 16 April 1943 de -Convention tor European Economie Cooperation te t ai ijs werd ondertekend. Daarbij werd tevens ingesteld de „Organisation for European Economie Cooperation" (O.E.E.C.) In September 1947 was er nog geen al gemene overeenstemming dat een orga nisatie voor een blijvende Europese eco nomische samenwerking nodig zou zijn. De conventie die thans herdacht wordt, werd echter voor onbepaalde tijd aange gaan. Heden is 't voor een ieder vanzelf sprekend dat een permanente econmisrhe samenwerking in Europa een onafwijs bare voorwaarde is voor herstel en wel vaart in Europa en dat men daarom no dig heeft een krachtige organisatie. Een ander punt dat gememoreerd dient te worden is de deelneming van de Westelijke bezettingszones van Duitsland san het werk der organisatie. Het is waarschijnlijk te achten dat binnen niet al te lange tijd vertegenwoordigers ener West-Duitse regering aan het werk in Parijs rechtstreeks zullen deelnemen. Dé wijze waarop Duitsland betrokken zal worden in de Europese economische sa menwerking is in menig opzicht beslis send voor het welslagen dier samen werking. Degene, die de conventie raadpleegt, zal getroffen worden door de bepaling, dat alle beslissingen met volledige over eenstemming van allen moeten worden genomen. Het was 'n groot waagstuk de Europese economische samenwerking aan te vangen op deze grondslag. Het gevaar zou immers niet denkbeeldig zijn. dat op vele belangrijke punten geen volledige overeenstemming zou kunnen worden bereikt, zodat dit beginsel een zwakke organisatie zou voortbrengen. Geconsta teerd mag worden, dat dit beginsel van unanimiteit de kracht van de organisa tie is gebleken. Geconstateerd mag wor den, dat de organisatie gedurende het eerste jaar van haar bestaan op alle be langrijke punten tot unanieme besluiten kwam. Het werk der Parijse organisatie heeft niet onder procedure-moeilijkhe den geleden. De conventie vat in een zevental arti kelen samen de verplichtingen, die de deelnemers van de organisatieop zich hebben genomen. Het centrale punt daar van is de opstelling van het gemeen schappelijke herstel-programma. In een jaar tijds werden in dat verband reeds drie grote rapporten openbaar gemaakt en wel betreffende het programma 1948/ 49, het programma 1949/50 en het inte rim-rapport over het „Long Term Pro- gramme Spreker waarschuwt op dit punt voor het gevaar van overlading van de organisatie met detailwerk. Het eerste Het financiële resultaat van 'de Inter nationale Kunststoffen Industrie te Voor schoten over 1948 is bevredigend ge weest. De exploitatierekening sluit na ruime afschrijvingen met'een batig saldo van 326 877 172.924 Na reservering voor te betalen belasting ad 125.000 69.000) voor onbelaste reserve 1 52.000 25,400) en voor een te openen rekening dividendreserve 35.000 (nihil) resteert een netto winst van 92.234 40.444) waaruit een onveranderd dividend van 5 pet- wordt voorgesteld. IJ14 Op Zondag 1 Mei a.s. hoopt de heer N. S. W. Bart, wagenbestuurder bij de R.E.T., de dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. Even onrustig als de trekvogel, die in 't voorjaar naar 't vaderland terug wil, voelt zich de huisvrouw omtrent dezelf de tijd. Zij heeft verhoging (van tempe ratuur),- maar deskundigen zeggen: 't is niet bedenkelijk, 't is sohoonmaakkoorts en de temperatuur daalt, naarmate de schoonmaak vordert. Ja, zegt zij: ik had gehoopt met Pasen klaar te komen, maar je hebt meer'van die tegenvallertjes in 't leven. Ze neemt de werkster een dag extra in de week en 't gaat ervan. Zeepsop en vim, schuier én boenwas doen hun best. En zij is secuur; geen stip' of. vlek op spiegel of meubel Wórdt vergeten. De werkster voelt zich Wel eens wat zenuw achtig, want mevrouw heeft arendsogen, waaraan niets ontgaat. Zij trekteen laatje opeh en denkt: Kan dat ding daar nü niet weg? 't al zo veel jaren. Maar 't is een hermne ring aan moeder. Ze geeft het een met de plumeau en 'n knipoogje aat zeggen wil: we zien elkaar nog we En' haar man, speelt die geem rol in deze operette? Als hij zijn werk heeft In de fabriek of op hét kantoor, dan zegt bil: laat ze haar gang gaan t Is heer lijk in 'n schone boe' te zitten. Maar is hij een pensioengerechtigde dan is hij als een opgejaagd stuk wild, verwezen van vertrek naar vertrek en er is iets meelijwekkends in zlJn blik, als hij vraagt: waar wil .ie nie DGbben? En zö antwoordt: nou mannie^nog 'n paar da- gen en we zijn er. En jij krijgt van mij een rokertje voor je betoonde geduld op miin tabakskaart. De schoonmaak is het kenmerk van 'n nationale deugd: de helderheid. In het buitenland zijn we erom bekend En daar om, kraakzindelijke huisvrouw, Neêr- lands glorie. Ik groet u. JAN TALINK. 1. Stad in Oost- Europa. 2 Op een onbepaalde plaats. 3 Bevochtigen. 4 Weinige. 5 Opge maakt baar. 6 Tem pel. 7 Berusting- 8 Beweeglijk, 9 Ver woesting. 10 Bits. li Bijbelboek. 12 Familielid 13 Rang telwoord., 14- Ver-, zoekschrift. 15 Ge deelten. 16 Voor namelijk. Oplossingen kun nen tót Donderdag middag worden in gezonden- Oplossing van de kriiiswoordpuzzle van verleden week: Horizontaal: 1 Ne ro, 4 Bazel, 9 toga, 13 enk, 15 akker 17 bar, 18 G.G.. 19 nab, 21 Islam, 22 de, 23 baker, 24 tin, 25 re, 26 tropen. 28 mee, 29 l-o., 31 ieder, 32 aar, 33 kamer. 34 Eist. 36 made 38 omega. 40 els, 42 en, 43 p.p., 45 lek, 47 tapir, 49 til, 50 abeel, 52 on, 53 roe, 54 agenda, 55 n.t., 56 rem, 57 slang, 58 do, 59 Donar, 61 pat, 62 no, 63 end, 65 staat, 67 zee, 68 neef. 69 etter, 70 veen- Verti caal: 1 negatie, 2 eng, 3 RK, 5 Aa 6 ski, 7 ekster, 8 lelie, 10 Ob, 11 gade. 12 are, 14 wakers, 16 Ran, 19 Napels, 20 pen. woordcn lezen rich tin wijzers 23 bode, 25 Rome, 27 re, 28 materie, 29 lade 30 ark, 33 ka, 35 ton, 36 map, 37 sla, 39 leesd, 40 ets, 41 spot, 42 er, 44 pa gaai, 45 leng, 46 klaroen, 48 in, 49 tomaat. 51 bent, 53 rente, 54 Alp. 55 none, 56 ras. 53 den, 60 rat, 62 zee. 64 de, 66 te. 67 ze. De prijs viel ten deel aan: P. J. v. Kerkhof, Oroen-elaan 69, Schiedam. (Van onze correspondent). Vrijdagmorgen verliet de 13-jarige E. J. M. omstreeks 10 uur het ouderlijk huis te Almelo. Toen hij des avonds laat nog niet was teruggekeerd, heeft zijn vader de politie gewaarschuwd en na lang zoeken heeft men hedenmorgen te onge veer halt vijf het lijk vaé de knaap in he. Struikgewas aan de oever van de Loolee, een half uur gaans buiten de stad, gevonden. Het bleek, dat door ha merslagen de schedel was verbrijzeld. De 31-jarige arbeider H. J. V., die bij de ouders van de jongen in de kost is, wordt ernstig van de moord verdacht. Hij is des morgens, even nadat de jongen weg ging, vertrokken en nadien spoorloos ver dwenen. In de loop van de dag is .hij enkele malen in gezelschap van de knaap gezien. jiaar men ons van de zijde van het comndssa,r'aa'' voor oorlogsschade mede deelt, heeft de minister van Financiën er zijn goedkeuring aan gehecht, dat terzake van de, ingevolge de verorde ningen nrs 7 en 138 van 1941 en nr. 1 van, 1943, opgelegde zoengelden, schade vergoedingen en boeten, indien en voor zover zij een bedrag van f 100 te boven gaan, een vergoeding zal worden toe gekend. In dit verband is van groot belang, dat bij de Wet van Juli 1948 tot wijziging van de wet OP de vermogensaanwasbelasting en van de wet op de. vermogensheffing ineens de in de genoemde wetten oor spronkelijk geopende mogelijkheid om hier te lande opgelegde zoengelden aan te merken als vooruitbetaling op de bijzon dere heffingen, is komen te vervallen. Verzoeken om toezending van aangifte formulieren behoren te worden geadres seerd aan het Commissariaat voor oor logsschade, Stadhouderslaan 130 te s-u V6Eengrêeds eerder Scnade ".a"Slf^ ont heft niet van de verplichten» alsnog n aan- glAan™agemdYenna31 Juli'1949 bij het commissariaat binne" komen worden niet meer in behandeling genomen. Naar uit Brussel wordt gemeld, is prins-regent Karei hedenmorgen per auto Luxemburg gepasseerd op weg naar zijn broer, koning Leopold. Bevestigd wordt, dat de koning, de prins-regent, eerste minister Spaak en de minister van jus titie, Moreau de Melen, van gedachte zullen wissélëri over énkele vraagstuk ken, welke met de koningskwestie ver band houden. Er zullen waarschijnlijk belangrijke beslissingen genomen worden. In leder geval mag verwacht worden, dat de besprekingen, waarmede Maandag een aanvang gemaakt zou worden, een nieuwe faze in de Belgische konings kwestie zullen inluiden. Aan de bespre kingen neemt ook deel de secretaris van de koning, Jacques Pirenne. Een koor van 3000 kinderen, afkomstig uit 22 naties, zal morgen in de St Reter te Rome gezangen ten gehore brengen tijdens de H. Mis. welke door Z.H de Paus wérdt opgedragen. Deze H. Mis, welke om 8 uur g.m.t. begint, zal per radio worden „uitgezon* den". De kinderen, die een pelgrimage van 5 dagen naar Rome hebben ondernomen, zijn afkomstig uit Frankrijk, waar deze beweging ontstaan is en andere Europese landen, waaronder Nederland, alsmede uit Tunis. Marokko. Algiers, Belg. Congo, Canada, de Ver Staten, Cuba en vel schillende Zuid-Amerikaanse landen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2