TSJANG KAI SJEK OP HET STRIJDTONEEL avonturen van Frederik DOOD schuld? Uit de sportwereld Sportmria Middenstand en bedrijfsorganisatie ADIO De Ver. Staten en Spanje WOENSDAG 27 APRIL 1949 PAGINA 1 NED. BLOEMEN IN LONDENSE BOMKRATERS De „Magdalena" gezonken RONDE VAN NEDERLAND ZUID-AFRIKAANSE TENNISSERS NAAR ONS LAND BELLOISE IN PARIJS DE KOSTPRIJS VAN EEN EI SCHAAKRUBRIEK Als gij ermee opstaat of ermee naar bed gaat M. EBERHART Plofselinc kraste haar paa ow«r bat pa- door Een Nederlander met fantasie en twin tig flinke Engelse meisjes bedachten een oplossing voor de lelijke bomkraters, die het stadsbeeld van Londen ontsieren. Tussen het puin en in de gaten van Warwick Square in Westminster hebben zij een grote bloementuin aangelegd, waar de hele stad over spreekt. Tulpen, narcissen, vergeet-mij-nieten en primu la's prijken nu op de plaatsen, waar de „Blitz" zijn sporen heeft achtergelaten. Een Amsterdams uitgever kwam op deze gedachte, toen hij van de afgelopen winter het troosteloze beeld van het plein zag. Hij legde zijn plannen voor aan een aantal Engelse meisjes, die bij een uitgeverij werken. In huh vrije tijd gingen dezen stenen sjouwen en leem halen uit een van de Londense voor steden. „Het zal er in elk geval wat vrolijker uitzien, totdat wij de zaak weer kunnen gaan opbouwen", zei een van de meisjes. (Van onze weerkundige medewerker) In de afgelopen nacht is de temperatuur in West-Brabant belangrijk onder nul geweest. In Woensdrecht wees de thermometer vanmorgen zelfs 2 gr. onder het vriespunt aan. Ook in het midden van het land kwam de tempe ratuur hier en daar onder nul; elders kwam geen vorst voor, omdat er even voordat het nulpunt zou worden gepasseerd, mist. ontstond, die een verdere afkoeling verhinderde, zodat de minima in andere plaatsen van het land op het vriespunt of een enkele graad boven dit belangrijke niveau zijn gebleven. Wanneer nier bedenkt dat de genoemde temperaturen alle gemeten zijn op ruim twee meter hoogte met een thermometer, die tegen uitstraling is bescheimd, zal men begrijpen, dat de planten en bomen, die uiteraard wel aan deze uitstraling waren blootgesteld, enkele graden lagere temperaturen te verduren hebben gehad en dat er hier en daar dus zeker schade zal zijn aangericht- Er begint nu enige verandering in de situatie te komen. Achter de rug van hoge druk, die de afgelopen nacht over ons land trok en daarmee de oorzaak was van het heldere, windstille weer en dut ook van de nachtvorst, dringt nu minder koude en vochtiger lucht naar de Noordzee door. Deze lucht za.' in de komende nacht ook ons land bereiken. De bewolking zal toenemen ei. plaatselijk zal wat lichte regen of motregen kunnen vallen, terwijl de kans op nachtvorst sterk afneemt. Deze verandering zal er tevens de oorzaak van kunnen zijn,'dat de gedeeltelijke zonsverduistering morgen ochtend voor ons verduisterd blijft. Het Engelse passagiersschip „Magda lena", dat zoals we reeds meldden, terugkerend van zjjn maiden-trip naar Zuid-Amerika, nabjj R'o Janeiro op een rif was gelopen, is gisteren in tweeën gebroken en gezonken. Bij het omhoog lopen was het schip reeds door de 350 passagiers verlaten, omdat het snel water maakte. Men slaagde er gisteren nog in het schip vlot te krijgen, waarna men het naar Rio Ja neiro trachtte te slepen. De toestand werd echter ten slotte zo onhoudbaar,, dat de bemanning het schip moest ver laten; enige minuten later brak de mail boot in tweeën. De aan het strand sa mengestroomde menigte zag het schip met de voorsteven diep wegzinken. Later heeft men nog pogingen aange wend om de voorsteven van de „Mag dalena" te bergen, doch al spoedig moest ook dit worden opgegeven. Het schip steekt nu alleen met een gedeelte van de achtersteven en een stuk van de brug boven water. Men vermoedt, dat de gehele beman ning zich nog in veiligheid heeft kunnen stellen. De „Magdalena", liep in Mei 1948 van stapel, vertrok op 9 Maart uit UiOi den voor de eerste reis naar Zuid-Amerika en was 18 April 1.1. van La Plata vertrok ken voor de thuisreis via Cherbourg naar Engeland. Het schip was voor 2 millioen pond Stirling verzekerd. De voorlaatste étappe van de Ronde van Nederland op Zaterdag 14 Mei zal niet eindigen in het Feijer,oord-stadion zoals aanvankelijk gemeld was. Nadat deze étappe reeds in alle onderdelen was geprojecteerd, deed zich een aantal tech nische moeilijkheden voor, die het onge wenst en zelfs onmogelijk maakten, de etappe te Rotterdam te doen eindigen. De voorlaatste étappe, waarvoor te Tilburg gestart wordt met een onderbreking van drie uur te Bergen op Zoom, eindigt nu niet te Rotterdam maar te Scheveningen. De laatste étappe, op Zondag 15 Mei, voert dan van Den Haag naar Amsterdam over een afstand van 144 kilometer. Start te Scheveningen om 13 uur 14, finish in het Amsterdamse stadion om 17 uur. De Zuid-Afrikaanse Davisbekerploeg welke in de eerste ronde tegen Neder land uitkomt op 30 April, 1 en 2 Mei te Scheveningen bestaat uit Eric Sturgess, Eustace Fannin, Syd Levy en Nigel Cock- burn. Tegelijk met deze spelers zijn naar Europa vertrokken mevr. Sheila Summers de beste Zuid Afrikaanse speelster en mevr. E. Watermeijer. Beide dames gaan naar Engeland en later naar Parijs- De Amerikaanse middengewicht Steve Belloise heeft te Parijs een indrukwek kend debuut in de Europese ring ge maakt. Niemand minder dan de gerepu teerde Jean Stook werd volkomen over klast; na zeven ronden was Stock al aan het eind van zijn krachten, toen hij voor 8 en 9 tellen werd gevloerd. De scheids rechter intervenieerde op dat moment, zond Stock terug naar zijn hoek en riep Belloise tot winnaar uit. De Ver. Staten hebben Spanje doen weten, dat zij zich in de Uno zullen ont houden van stemming over de hervatting van normale diplomatieke betrekkingen met het Franco-regime, aldus wordt van gezaghebbende zijde vernomen. Men gelooft te Madrid, dat het Ame rikaanse besluit genomen werd op aan dringen der andere aüantische mogend heden, vooral Frankrijk en Engeland, die het standpunt huldigen, dat men solidair diende te blijven. Hef tornooi om het wereldkampioen schap dames hookey zal in 1950 ia Zuid-Afrika worden gespeeld. O Promotie hoofdklasse KNSB: VAS 2 —De Pion 3—7, Hilv. SG—WV (Alk maar) SVn414. O De grote prijs van Parijs voor auto's is verreden op de renbaan van Mont- Chery en gewonnen door Etancelin op Talbot, die de 314,170 K.M. af legde in 2 uur 5 min. 31,8 sec. Voor de halv ecompetitie om 't club- kampioenschap schaken werd ge speeld V.A.S.—Eindhoven. Voorlopige uitslag 4^— 2H. Volgens berekeningen van het land- bouw-economische instituut zal de kost prijs van een consumptleijei over 1949 op vermeerderingsbedrijven 11.3 cent en op gewone pluim veebedrijven 10-2 cent be dragen. De productie van een broedei zal gemiddeld 5.9 cent hoger liggen. Bij de berekening is het exportzegel voor eieren niet in aanmerking genomen. Het ziet er dus nog niet naar uit, dat er veel verandering in de eierprijzen zal komen. (Schaalkredaoteur P. A. KOETSHEID, Achterweg 86, Lisse.) DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. De ontleding van beide opgaven zal grote voldoening schenken. We herinne ren ons maan- weinig twee zetten, die ons zo goed bevielen, als No. 6513- Heel de oplossing staat op hoog peil. Ook No. 6514 is 'n meesterstukje. Per soonlijk hadden we moeite met de oplossing. Mogelijk is dit 'n toevallig beid en kan hef anderen daarom zeer wel meevallen. PROBLEEMOPLOSSINGEN: No. 6507. J. v. Dijk. 1. Dc4c6 enz. No. 6508. Pater A. C. Suyker. 1. Re7 d6! dreigt 2. Pgött en 3. Tg3tt. 1Te4:, Tg5:, Th3, Th4, 2. Tf3t, Pgött, Pf3t, Pf7t enz. No.'s 6507 en 6508 losten goed op: lr. A. Bergstein, Geleen (5); J. Ch. Boose, Vlaardinigen (5); J. Dickhaut, Nijmegen (5); H- Th. v. Goor, Voorburg (5); P. H. Houdljk, Rotterdam (5); C. Laurense, Rotterdam (5); C- J. Lutz, Gouda (5); H. v d Poel, Zoeterwoude (5); F. Pijle, Maasbracht (5); G. v. Rooyen, Heem stede (5); P. Schram, Spanbroek (5); C. Spaans, Rotterdam (5); C. V. d- Weide, Rotterdam (5); F U. J. H. Witte, den Haag (5). No. 6507: A. J. F. v. d. Drift, Delft (2) en no. 6508 J- v. Dijk, De Lier. No. 6513. c. S. KIPPING. „Chase 1947". Mat in twee zetten. Rheumattsche py nen. Knagend en slopend voor en na, ondermijnen langzaam maar zeker üw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende orga nen zal U een openbaring zijn. omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het re gelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme en vrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Ze hief haar magere, pezige hand om hoog, alsof ze een opstijgend angstgevoel in haar keel tot bedaren wilde brengen, een angstgevoel, dat toch prettig aandeed en dat ze in de laatste dagen steeds moei lijker had weten te onderdrukken. Op eens hield ze haar hand doodstil en luis terde. Maar het geluid, als het er al geweest was, werd niet herhaald. Charlotte stond op en liep naar het venster. Fanny en Clarence moesten er nu wel gauw zijn. Fanny en Clarence Sikinson, het waren niet welkome, maar. gedulde gasten, omdat zij nu eenmaal verwanten waren. Maar ze zouden niet lang blijven. Denkelijk waren ze nu aan het wandelen in het park met zijn kronkelende lanen of langs de oude rijweg door het ravijn, die naar de voordeur van het huis voer de en, hoe ongeschikt en gevaarlijk ook. als autoweg diende. Ze ging weer zitten in haar krakende, rieten leunstoel. Wat leken de dingen, die het eigendom van Mina Fetrie waren, toch in veel opzichten op hun eigenares. Alles, wat Mina's plompe, lelijke handen aanraakten, werd op slag zwaar en lelijk en grof.somber, net als het huis. Pre cies Mina! Charlotte stond weer op en ging naar het bureautje. Ze zette zich neer, nam een pen en begon te schrijven. Ze schreef snel. zonder een ogenblik over een woord te denken. Ze wist precies, wat ze schrij ven wilde, omdat ze het van tevoren had bedacht. Iedere punt, iedere komma had een eigen plaats en betekenis. No. 6514. A. GOLDSTEIN „Szachow 1948.' Maf in drie zetten- HOOFDSTUK I. Charlotte Weinbert zat te luisteren. Ze bemerkte, dat er niets te horen was- Het was stil in het gehele grote huis. Was er enig geluid, en in het bijzonder enig ge heimzinnig, ongewoon geluid geweest, dan zou ze het vast en zeker hebben ge hoord, Want het vertrek, waarin zij zich bevond, lag precies in het midden van het grote, ouderwetse huis. Ze keek ontstemd naar de dichte mist, I zo echt voor Februari, die over het meer kwam aangedreven. Het zou niet lang duren, of hij drong ook het huis binnen en Mina, die boven zat, werd er altijd ze nuwachtig van. Tegen de zijwand der kamer stond te gen de spiegel een schrijfbureautje. Op dat bureautje bevond zich in de vale lichtkring van een schemerlampje een kalender. Kn al wist ze heel goed, dat net Dinsdag was, twee en twintig Febru ari, ze keek er toch aandachtig naar. Nog vier dagen, voor het de zesentwin-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2