Nieuws uit STAT) en Gasverlichting gaat verdwijnen LAATSTE BERICHTEN De B.P.M. bouwt in Vlaardingen DE MOORD OP 'T HOEN TE NAALDWIJK Een jeugdconcert, dat wensen overliet Spaak brengt verslag uit Controle op leesbibliotheken Nog steeds geheimzinnigheid rond het Berns consult Besprekingen in Batavia duren voort y* 45 Textielpunten geldig verklaard Vrijheid en eisen van algemeen belang Democraten99 hitsen lot revolutie Op zoek naar „nieuwe formule WOENSDAG 27 APRIL 1949 PAGINA 3 GEVAARLIJKE DUISTERNIS BEGROTING 1948 IN NIEUWE RAAD AANBESTEDING M a; -Ut. - OPBRENGST COLLECTE HOLLAND-FRANKRIJK 'IN DE PASSAGE KERKRAAF STEELT HOED DE EERSTE 292 WONINGEN ZIJN AL OP HOOGTE De bevolking van Cyprus bestaat voornamelijk van de landbouw, waardoor de jeugd reeds vroeg van school genomen wordt, daar zij in het bedrijf hard nodig is. Het prachtige gebouw op bovenstaande foto is dan ook een Engelse school, uitstekend geoutilleerd op velerlei gebied voor de Engelse bevolking van het •eiland. DERTIEN JAAR GEVANGENIS- STRAF GEEIST SUCCES VOOR MATZEN WILMAN ONTEIGENING WEGENS SANERING EN UITBREIDING VAN ROYEN SPRAK WEER MET HATTA De terugkeer der republiek naar Djokja Op 28 April worden voor een tijdvak van 4 maanden 45 textiel- junten aangewezen van de textiel- saart VA 905 n.l. S: 1 punt; T: 1 punt; S: 5 punten; T: 5 punten; reserve: 10 punten; S reserve L5 punten. SCHOOLVOETB AL WEDSTRIJDEN OP koninginnedag EEN VRIENDENHAND MET 8'/4 MILLIOEN Stichting „Nederland helpt Indië" blijft noden lenigen MIN.-PRES. VAN ZUID. 4 FRIK A NAAR NEDERLAND GARE GRADUS IS NAUWGEZET VAN GEWETEN BURGERLIJKE STAND OUDHEIDKUNDIGE VONDST TE SITTARD WERELDBANKLENING AAN SCHEEPVAARTM1J.EN HULPACTIE NED. VROUWEN BLOEMENHULDE VOOR DE KONINGIN Op verzoek van het college van B. en W. heeft de waarnemend Havenmeester de vraag onder het oog gezien of in het algemeen de verlichting van de bruggen en sluizen voldoende is. In het algemeen wordt door hem de verlichting van bruggen en sluizen m de binnenstad voldoende geacht. De verlichting van de Buitensluis, waar dag en nacht dienst wordt gedaan, eist daarentegen verbetering. De gasverlich ting is zodanig dat de kolk het ge deelte van de sluis tussen de sluisdeuren van pl.m. 70 M. lengte onverlicht is. Bij schutting des nachts moeten de sluis wachters zich over een smalle berm verplaatsen om hun werkzaamheden te verrichten, terwijl de schippers in het donker hun schepen moeten afremmen met staaldraden, waarbij het g aar voor ongelukken niet denkbeeldig is. Een grondige verbetering van de toestand wordt dan ook dringend noodzakelijk geacht. Nadat over deze aangelegenheid even eens het advies van de directeur van de Technische Bedrijven is ingewonnen, Stellen B. en W. voor de beoogde verbe tering tot stand te doen brengen door het plaatsen van 4 lantaarnpalen met electrische verlichting, nl. 1 aan de Noor delijke invaart, 1 aan de Zuidelijke in vaart, 1 halverwegeop het dijkje van de kolk deze 3 palen te plaatsen aan de zijde van de Hoofdstraat en 1 halver wege de kolk aan de zijde van de Bui tenhavenweg. De verlichting van de Koninginnebrug kan gehandhaafd blijven door middel van gaslantaarns, welke lantaarns beter bij deze bruig passen. De totale kosten van deze verlichting, brandiklaar afgewerkt, worden begroot op 1.012, exclusief kosten van graaf- en straatwerk. De verlichting van de brugwachters huisjes aan de Hoofdbrug -met urinoir, Appelmarktbrug met urinoir, Ooievaars- brug met urinoir, Beursbruig en Spoe- lingbrug, bestaat nog uit gasverlichting. De gasverlichting is slecht; bovendien zijn gaskousjes moeilijk te krijgen ter wijl de kousjes en glazen heel dikwijls breken. Al deze euvels zijn redenen waarom de Havenmeester heeft ver zocht 'n onderzoek te doen instellen naar de leesten van electrische verlichting voor de huisjes en urinoirs. Enige tijd na ontvangst van genoem de brief verzocht de Havenmeester ook de kosten te willen begroten voor de verandering van de ook zeer slechte pe troleumverlichting van de seinmasten aan de Buitensluis in electrische verlich ting. De kosten voor vervanging van de gasverlichting van de brugwachters- huisjes met urinors door electrische ven- lichtig (aanschaffing materiaal en mon» tagekostenworden begroot op 650. De kosten voor vervanging van de pe troleumverlichting aan de seinmasten op de land-hóófden aan de Buitensluis (2 dubbele seinlichtbakken. grond'kabel, schakelaars, montage en grondwerk) worden begroot op f 1.550. Gezien de urgentie van deze objecten, vooral de verlichting aan de Buitensluis vragen B. en W. aan de raad een bedrag van 3.212, te willen plaatsen op de be groting voor 1949. De Begroting 1948, die eigenlijk reeds het vorig jaar behandeld had moeten worden, is door de beoordeling van de Begrotingen 1946 en 1947 door Ged. Sta ten naar. aanleiding van de Rijks-bijdrage zo laat voor behandeling gereed, dat in tussen de Gemeenteraadsverkiezingen veel van de activiteit der Raadsleden zullen opeisen Daarom is besloten de behandeling van de begroting uit te stellen tot na de verkiezingen Dit is van niet gering be lang, aangezien het mogelijk is. dat de samenstelling van de Raad zodanig door de verkiezingen wordt beïnvloed, dat ook de samenstelling van het College een ander aanzien krijgt. Zelfs zou het ge voerde beleid wellicht verdedigd moeten worden door andere dan de huidige wet houders. Voor de aanbesteding van het dempen van de Raamgracht, waren ingekomen 34 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: 1. F. Bijl en Zn.. Kethel f 42.880.-; 2. A. J. van Haaften, Den Haag f 44.409.-; 3. Brongersma, Gouda f 46.300.-; 4. Simon en de Ronde, Vlaardingen f 46.500.-; 5. v. Splunder's Aann.Mij., Ridderkerk f 47.200; 6. A. Groenewegen, Rijswijk f 47.664.-; 7. J. K. Simon, Schiedam f 49.200.-; 8. Bel- jon, 's-Gravenhage f 49.200.-; 9. J. M. Sam son, Oegstgeest f 49.900.-; 10. Goudsche Aanm. H. E. v. Deest f 49.950.-; 11. P. Pa rel, Sliedrecht f 50.495.-; 12. Fa. C. Ne- derveen es Zonen, Rotterdam f 51.000.-; 13. B. M. v. Noordermeer's Aann.bedrijf, Giessendam f 51.500.-; 14. M. P. Verjaal, Puttershoek f 51.800.-; 15. S. v. 't Verlaat en Co., Zeist f 52.950.-; 16. W. v. Arkel, Gorinchem f 53.200.-; 17. C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn f 54.400.-; 18. Blijlevens Aann.bedrijf, Breda f 54.600.-; 19. E. H. Kuijer, Blaricum f 55.000.-; 20. J. L. But- gers, Hillegersberg f 55.000.-; 21. Splinter en Evers, Leiden f 55.380.-; 22. v. d. Bron en Visser, Den Haag f 55.600.-; 23. E. Blok, Rotterdam f 55.700.-; 24. Rietveld Ver- doorn's Aann. bedrijf f 56.435.-; 25. Luij- mes en Bal, Ridderkerk f 56.800.-; 26. Jac. Blijlevens en Zoon, Geertruidenberg f 56.980.-; 27. A. den Ouden, Gouda f 57.300.-; 28. E. Meijer, Amsterdam f 59.700.-; 29. C. v. Leeuwen en Zoon. Nieuwekerk a. d. IJssel f 61.680.-; 30. van Schagen's Bouwbedrijf, R'dam f 64.700.-; 31. Guis en Rietveld, Rotterdam f 64.800.-; 32. C. v. Goal en L. Moetland, Rotterdam f 64.816.-; 33. Hussen's Aann.bedrijf, Cu- lemiborg f 66.680.-; 34. Kamsteeg's Aann. bedrijf, IJsselmonde f 71.660.-. De gunning werd aangehouden. f«V M> De alhier gehouden Emmabloemcollec- te ten bate van de t.b.c. bestrijding heeft 3050.91 opgebracht. In het Passage-tiheater bestaat gelegen heid delen van de roemruchte wedstrijd Holland-Frankrijk, Zaterdagmiddag in het Fijenoord-stadion gespeeld, te zien. Zondagmorgen ging de heer S. L. in de Liduina-kerk te communie. Met hem zat er nog een heer in de Liduina-kapel. Toen de heer L. van de Heilige Tafel terugkwam, was deze heer meit de nieuwe hoed van de heer L. verdwenen. Het is zeer waarschijnlijk, dat deze kerkraaf zijn hoed moet afnemen, als hij de heer L. tegenkomt. Te Vlaardngen wordt gebouwd! Meldden wij voor enige weken, dat nabij de Parallelweg de eerste paal was ge slagen voor de bouw van 256 woningen van de Caltex, thans zijn wij een kijkje wezen nemen aan het Meodelssohnplein in de Grote Vettenoordsepolder, waar op initiatief van de B. P. M. 292 woningen worden gebouwd! Het Meodelssohnplein! Thans nog een grote vlakte met hopen zand en grint, stapels hout en stenen, maar straks een ruim fraai plantsoen met vijvers en rotspartijen, en er om heen je schepping van de architect Jan Wils, de 292 woningen voor de B. P. M. De gehele bouw werd opgedragen aar. 6 aannemers, die met medewerking van een staf van opzichters en bekwame vak mensen het grootse werk energiek hebben ter hand genomen. De materiaalpositie was zodanig, dat geen stagnatie in de bouw is veroorzaakt en alles vlot Is ver lopen. De bouw van het eerste blok, bestaande uit 64 woningen, werd opgedragen aan de Fa. Kuypers te Schiedam. Dit blok. waarvan half November vorig jaar de eerste steen werd gelegd, is thans onder de kap gekomen. Het bestaat uit 16 pan den 4 hoog de eerste 4-hoogwoningon in Vlaardingen en geeft een volledig beeld van hetgeen hier gaat komen. De panden zijn gebouwd op zware be- tonfuindering en hebben onderin een flinke kelderruimte. De woningen zijn opgetrokken in gele gevelsteen, terwijl tussen de stalen ramen een versiering is aangebracht van gele kunststeen. Iedere portiek geeft toegang tot 8 wo ningen, eik met eigen opgang. Alle wo ningen zijn even groot en bevatten i woonkamer, 3 slaapkamers. Bruynzeelkeu- ken en badkamer met lazet. Dit eerste blok hoopt men half Sep tember a.s. gereed te hebben, de andere blokken zullen met tussenruimten van enige maanden volgen. Wanneer de gehele bouw voltooid is. zal aan het ruime plein een fraai archi tectonisch geheel zijn verkregen een sieraad in dit nieuwe stadsgedeelte, een blijvend monument voor de bouwmeester Jan Wils, een bewijs van de snelle ont wikkeling der gemeente en een stap voor uit in de oplossing van het wonirigpro bleem. Vlaardingen grijpt zijn kans! Straks zal een Wagenveer de verbinding vor men met hel Industriegebied aan de Over zijde van de Nieuwe Maas. De honderden werkers aan de Overkant zullen in Vlaar dingen hun woning vinden! Voor de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage stond gisteren terecht de 39-jarige Duitser Hermann Steil uit Her- zogenrath. Hem is ten iaste gelegd, dat hij op 25 April 1948 te Naaldwijk een dode lijk schot heeft gelost op de 39-jarige tuinder 't. Hoen. Als verdacht van mede plichtigheid had zich te verantwoorden de 36-.iarige Hagenaar A.Z. Een drietal getuigen is in de zaak ge dagvaard. De kroongetuige, de 18-jarige dienstbode van de familie 't Hoen, mej A. M. van der Klugt, vertelt wat zich die Zaterdagavond 25 April in de woning in de Bospolder heeft afgespeeld Zij zat die bewuste avond met het echtpaar 't Hoen in de keuken, toen zij enig gerucht hoor de in de bijkeuken. Zij opende de keu kendeur en zag een gemaskerde man voor zich staan, die een revolver in de hand hield. Op haar gegil sprong 't Hoen op die de indringer met een stoel te lijf wilde gaan. Deze loste daérop een schot, dat miste. Een tweede schot trof 't Hoen in het onderlichaam, met het gevolg, dat de tuinder de volgende dag overleed De Haagse chauffeur F Dicke verklaar Met grote tussenpozen vinden zo nu en dart jeugdconcerten voor de leerlin gen van de U.L.O.-scholen in de aula van het Stedelijk Museum plaats. De concerten worden gegeven door het Toonkunst-orkest, onder leiding van de directeur, Hendrik B. v. Sijll. Het is de gewoonte om bij deze concerten uitleg te geven. Als men ln aanmerking neemt, dat de School-radio en de Omroepverenigingen druk doende zijn het muziek-begrip te vergroten door een niet zelden uitermate theoretische vorming, dan zal het nood zakelijk zijn de lessen in de Aulla daar aan aan te passen. Voor tangens en meisjes van het TJL.o.-onderwijs leken ons toon en trant van de uitleg te onder schattend. Indien aangeknoopt werd aan de bestaande kennis uit school-radio- voordrachten, kon de inleiding ook kor ter en puntiger zijn. Van dej-uim twee uur concertbezoek ging nu bijna een uur heen aan de uitleg van de muziek Tot de interessantste delen hieruit rekenen ■wij het laten horen van de <>Phouw van de klankkleur door beginnend met twee violen de rest van de orkestpartij rnstru inent voor instrument erbij te voegen. Wanneer een enkel deel van Mozart s piano-concert was uitgeplozen, zou of aandacht gespannen zijn gebleven; de rest kon dan wat uitleg betreft wachten op een volgende maal. In het pianoconcert in A dur van W. A. Mozart soleerde de pianiste Matzen Wilman, Zij toonde muzikaliteit stijlbe grip en behoorlijke technische' beheer sing, maar toen in het Andante haar te iware - buna martiale - aanslag zich in ons hoofd gehamerd had. snakten we ook in de overige delen naar wat gevoe liger touché. Was het onbekendheid met de ruimte, met de vleugel, of de niet inspirerende samenwerking met het orkest, die haar prestatie zo ongunstig beïnvloedde? Wat zij waard was, toonde zij in de toegift, de Dansen van Emanuel Cha- brier. Daarin gaf zij blijk van een zo danige beheersing van dit temperament volle werk, dat wij haar graag eens zou den horen in een recital met muziek van Albeniz, Granados en Chabrier. De avond bevatte slechts twee num mers. Besloten werd met de 5e Symfonie van Schubert, die aaneenschakeling van thema's als liederen, van stemmingen als een lyrische verzenbundel. Dat deze in druk overkwam pleit voor de prestaties van het Toonkunst-concert, dat welis waar enkele fouten en onzuiverheden moest overwinnen, maar dat toch over het geheel genomen een der beste uit voeringen gaf, die wij ervan gehoord hebben, ook ai is de pure zangerigheid en de elegance van een licht-voetige directie niet eigen aan de leiding van de heer v. Sijll. Merkwaardig was de overheersing van het vrouwelijk element in de aula. Leden van de Rotterdamse Kunstkring waren aanwezig om zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken in Schie dam. ■'eu®c*i|£e publiek toonde zich door applaus dankbaar voor het eens dat V* het er voUmbwb mee tredèn en soliste haar op- gewaardLd Z.tVerbllJf in de a"ula anjers een prach«g bouquet DUIVENVLUCHT Zondag vloog de P.V. „De Blauwe Dof fer'' vanuit Oldenzasl. Afstand 174 km. J Wenteler 1-37-39 en dipl.; Gebr v. d. Windt. 2-20-33; Noordijk-Hagen 3; Gebr. v d Kant 4-5-27-34; A. H. Bakker 6-7-8- 10-11-16-19; J. Dekker 9. J. J. Christen 12, Gebr. Stieber 13-35-43; L Plooy 14; A. v. Put 15-24; Mourik-Boes 11-25-41-45: C. Budding 18; J. M. Broeders L™," Gogh-Kosten 22; W. Ekris 23; Jac. Koogje 26; J. Flipse 28; Sloot-Vrouwdeunt 29. Gebr. Lems 30-32; W. v. Noortwijk 31; F. Wijntjes 36; F. Claes 38 A. Fisser 40 Dui- venbode 42 Gebr. v. Put 44-46 Voogt-Nie- berg 47; L. Brokling 48. Eerste dun 9.12.24, Laatste duif 9.24.44. In de Raadsvergadering van Vrijdag 6 Mei zullen enkele voorstellen ter tafel komen ter onderhandse aankoop van panden, welke liggen in het toekomstige uitbreidingsplan Nieuwland en van pan den, welke mettertijd zullen vallen onder de slopershamer ter sanering van de bin nenstad. Tot de eerstgenoemde kunnen gerekend worden: Het huis met erf, Laan Ons Ge noegen 4, dat aan de hand van taxatie door deskundigen geschat is op f 1250- Voor die prijs wil de Gemeente het van de heer C. V. v. Vooren kopen. Eveneens ter uitvoering van het uit breidingsplan Nieuwland wil de Gemeen- te van de heer A. J. de Koning kopen percelen moestuin, weiland, tennisbaan en uitweg, gelegen aan de Schiedamseweg ter grootte van in totaal 27 are, 8 ca. De onderhandse aankoopsprijs is f 9500.-. Voor de sanering van de binnenstad moeten van de Erven Th. W. H. Janse het huis en erf Breedstraat no. 10 tegen de taxatie-prijs van f 1300 en van de heer J. H. C. Schulze het pand Grofbaan 75 tegen de taxatie-prijs f 1375 gekocht wor den. Deze panden zullen voorlopig nog verhuurd worden tegen f 3.- per week, in clusief vastrecht-water. ook toen verschillende anti-Duitse pres taties hebben geleverd. Na de bevrijding werd hij opgepakt en tot 1 jaar veroor deeld, daar werd aangenomen dat zijn „stunten" niet stjed- de illegaliteit doch ook zijn eigen zak had betroffen. De officier van justitie achtte het niet bewezen dat S. de tuinder 't Hoen willens en wetens had willen doden, doch ver klaarde hem schuldig aan het misdrijf een ander zwaar liohamelijk letsel toe te brengen, de dood ten gevolge hebbende. Een psychiatrisch rapport had de ver dachte ten tijde van het misdrijf in sterke mate verminderd toerekeningsvatbaar ge noemd. Spreker requireerde 'egen S. 13 jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsman mr. J H. van Wijk, die de verdachte in het kamp te Vught had leren kennen, gaf als zijn mening te ken nen. dat er hier geen sprake was van moord, en opzet niet bewezen geacht kon worden. Hij bepleitte vrijspraak en in dien de rechtbank zich hiermede niet kon verenigen, clementie. De tweede verdachte A.Z. was mede plichtigheid ten laste gelegd Deze ver dachte bestreed heftig S. behulpzaam te zijn geweest. Vier getuigen onder wie de bouwvakarbeider J C. van Leeuwen uit F Idijk, aan wie Z, voor de overval had De heren Van Royen en Moh- Hatta hebben hedenochtend een onderhoud gehad, hetwelk de derde informele bij eenkomst tussen beide staatslieden was sedert de komst van Hatta Zondagmid dag te Batavia. Maandag ontmoetten de heren Van Royen, Moh. Hatta en Co chran elkaar aan een lunch, waarna Van Royen en Hatta nog onderlinge bespre kingen hebben gevoerd. Dinsdagavond zaten de te Batavia aanwezige federale leiders aan een diner, op invitatie ven Moh. Hatta gegeven met een aantal le den van de republikeinse delegatie. Intussen heeft de officiële republikein se woordvoerder te Batavia verklaard, dat de rep. delegatie bekend was met dj strekking van de Maandag uitgegeven rep. verklaring en daarmede instemde, dooh dat de rep. delegatie niet op de hoogte was van de bewoordingen dezer verklaring. Het feit. dat deze verklaring werd uitgegeven op het ogenblik, dat de heren Van Royen en Moh- Hatta Maan dag bijeen waren, heeft allerwegen ver bazing gewekt. De rep. woordvoerder gaf deze nadere uiteenzetting naar aanleiding van berich ten, dat de bewuste verklaring zonder voorkennis van de rep. delegatie zou zijn gepubliceerd. „De Nieuwsgier" schrijft onder meer. in dit verband te hebben vernomen, dat de Ned. delegatie „niet voornemens is zich neer te leggen bij een toestand, die het mogelijk maakt, dat het voorzichtige en geduldige werk der wederzijdse ver kenningen voortdurend wordt doorkruist door publicaties omtrent „het republi keinse standpunt", die de strekking heb ben de atmosfeer te vertroebelen". Intussen wordt van rep. zijde verno men dat de datum van Hatta's terugkeer nog 'niet is vastgesteld. De republikeinen houden zich thans bezig met het bestu deren van de Ned. inzichten, zoals deze door dr- Van Royen zijn weergegeven op de verklaring van Moh. Rum, enkele dagen eerder afgelegd betreffende de terugkeer van de rep. regering naar Djokjakarta. Zolang de rep. delegatie nog niet gereed is met haar antwoord op de verklaring van dr. Van Royen, zal er geen nieuwe vergadering tussen partijen wor den gehouden, doch van rep zijde werd hte mogelijk geacht, dat de volgende vergadexng Donderdag of Vrijdag a.s. worden gehouden. de, dat S diezelfde avond teruggekomen I gevraagd, of hij in het Westland geen Op Koninginnedag, Zaterdag a.s.. zul len des morgens vanaf 10 uur scbool- voetbalwedstrijden worden gehouden, op het le veld van Boschhoek. Twee ervan zijn de eindstrijden van het ge durende de Paasvacantie door de Oranje vereniging, in samenwerking met de hoofden van scholen en met de S.B.L O. georganiseerde schoolvoetbal-touraooi. In verband met de wedstrijd, welke om 12 uur gespeeld wordt, wordt om 10 uur begonnen met de eindstrijd van het toumooi van de U.L.O.-scholen en de Ambachtsschool en wel tussen de elf tallen van cie Willem de Zwij/gerschool en de St. Josephschool. Om 11.10 volgt de eindstrijd voor de L.O.-scholen, tussen de elftallen van de St. Bernardussdhool (winnaar vorig jaar) en de St. Thomasschool. Om 12 uur volgt dan nog een wedstrijd tussen een elftal van de Rij'ks-HB.S. en een combinatie van de U.L.O.-scholen met Ambachtsschool. De elftallen hiervan zijn samengesteld als volgt: Rijks-H.B.S.: doel: Van Soelen; ach ter; De Vogel, Zuydgeest; midden: Van den Engel, Van Dijk, Burger; voor: Van der Vorm, Vogel. De Snoo. Van Wolfe- ren. De Haas. Combinatie: doel; Kramers (W. de Zwqgersch.)aohter: Van Ling-en (St. Josephsch Limzel (Rehobothsch.)mid den: Hendriks (W. de Zw.sch.) Lakwijk (St. J^ephsoli), Wilton» (Amib.sch.); I Van Walsum Julianasch.), Waar- d'enburg (Julian,asch.), G Visser en Maltha (Mathen.sch.), Van'Dijk, (Reho- bothschool)Reserves: Soudij,n en Her mans (Amb.sch.). v. d. Velde (Math.sch. B) en Braak (St. Josephschool) zijnde in Den aag. hem, het hele relaas verteld had. S was va' mening, dat hij zijn slachtoffer niet had geraakt Toen S. twee dagen later in de krant las. dat 't Hoen was overleden, verbrandde hij in Dicke's woning de pet, het masker en de jas, die hij op de avond van de overval gedragen had, waarna nij ue vlucht nam naar Kerkrade. Daa. werd hij door de politie achterhaald Het pistool werd la ter opgedregd uit de Veenkade in Den Haag. Verdachte zeide over de voorgeschie denis, dat h.'. 20 Maërt '948 in Duitsland wegens diefstal was gearresteerd. Daar er in de strafgevangenis te Aken geen plaats meer was, werd hij op vrije voeten ge steld. Hij begaf zich illegaal naar Den Haag, waar hi, een konuit opzocht, die hij in 1946 in de strafgevangenis in Sche- veningen had leren kennen, namelijk A- Z. Volgens de verklaringen van S. had Z. het plan geopperd een kraak te zetten bij een of andere boerenleenbank Daarna kwam ter sprake om eens bij een tuinder in het Westland op bezoek te gaan. Het pi tooi dat Z. in zijn bezit had, had hij S. ter hand gesteld. „Waarom?" wilde de president weten „Omdat de recherche reeds tweemaal bij Z. was gev eest en hij bang was dat zij dit wapen zouden vinden", verklaarde verdachte. „En toch zeker om dit wapen^ bij een eventuele inbraak te gebruiken". Di» Bestreed S. Na en ge tijd had Z hem verteld dat hij „wel iets wist" Twaalf jaar geleden had hij (Z.) bij een tuinder ('t Hoen) in Naaldwijk gewerkt en de man was even „-oot als S. en als hij een pistool zou zien, zou nij zich dood schrikken 'Zo warén zij die Zaterdag avond 25 April per fiets naar het West land getogen. Ze hadden een fles jenever bij zich „om zich moed in te drinken" Z. gaf S. aanwijzingen toen ze bij het huis van 't Hoen waren gekomen en bleef zelf op een veerti.. meter afstand van het huis wachten. Verdachte zeide om geld te hebben wil- 1 vragen, doch te hebben geschoten toen 't Hoen op hem afkwam. 'Hij zeide niet op hem te hebben gemikt. De president somde het aantal veroordelingen op. die S. achter de rug heeft- Tussen de jaren 1931 en 1940 heeft hij in Duitsland elf maal wegens diefstal, inbraak, bedrog en muntmisdrijf achter de tralies gezeten In 1941 hadden de Duitsers hem wegens dienstweigering in het concentratiekamp Mauthausen opgesloten. In 1943 was hij naar hij zeide, naar het kamp te Vught gebracht om daar assistentie te verlenen bij de bewaking van Nederlandse gevan genen In 1944 was hij in Den Haag bij eeij iliegale knokploeg ingedeeld. Hij zou adres wist ..waar een kraakje gepleegd kon worden" beweerden het tegendeel. Tegen hem requireerde officier vier jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens het misdrijf van medeplichtigheid van aan een ander zwaar lichamelijk letsel toebrengen, de dood tengevolge hebbende De raadsman mr Schuering achtte niets bewezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Vele repatriërenden en evacué's uit Indonesië zullen dankbare herinnerin gen hebben aan de Stichting „Neder land helpt Indië". Bfj aankomst in het moederland werden zü n.l door deze stichting welkom geheten en voorzover mogelijk met de nodige zorgen om ringd. Kleding, dekking, huisvesting, voedsel, met veel moesten de thuis- vaarders worden geholpen. Dat de stichting niet alle nood kon le nigen is duidelijk, wanneer men weet wat buitendien in Indonesië is gedaan. De toestanden daar vereisen hulp op a'le mogelijke terrein en die hulp vevist weer geld. Met uitsluitend particuliere giften kwam van Augustus 1945 af ruim f 8.250.000.— bijeen, een aanzienlijk be drag, maar ternauwernood toereikend om, in samenwerking met autoriteiten en andere instellingen, in de eerste be hoeften van millioenen getroffenen te voorzien. Met 1 invalidenwagen tot 4.000.000 blik ken melk, braille-boeken en 1,500.000 kg. havermoutpap, 1000 kilometer katoen, giften voor t.b.c.-patiënten, ambachts scholen, ziekenhuizen; kinderspeelgoed, geneesmiddelen, blikken vlees, vis, jam en vruchtensap, kledingstukken, naai machines, baby- en kindervoedsel, kort om op practisch ieder gebied heeft de stichting de helpende hand gereikt. De opzet van de stichting is geweest tijdelijk de eerste noden te helpen leni gen Dit tijdelijke karakter wordt ge handhaafd, doch de steeds opnieuw aan het daglicht komende ernstige noden in Indonesië doen verwachten, dat het werk nog een aanta! jaren zal moeten wor den voortgezet. En om dit te kunnen doen, rekent de stichting op blijvende fi nanciële steun van allen, die de in In donesië wonende rijksgenoten de ware vriendenhand willen reiken. De reeds bereikte resultaten geven „Nederland helpt Indië" het recht, op deze steun te rekenen. Hedenmiddag 12 uur seinde onze Brus selse correspondent: De Belgische ministerraad komt heae avond te 18 uur bijeen, om het verslag te vernemen, dat orrmier Spaak zal af- president van Zuid-Afrika, dr. D. F. Ma- leggen over de besprekingen, te Bern lan, een bezoek aan Nederland brengen. 3u.1:r_t. Zoals reeds is gemeld, zal de minister- niet koning Leopold gevoerd. Ofschoon de strekking van dit ontwerp in brede kringen van ons volk instem ming vindt, achten velen toch de "«m. waarin deze gegoten is. verwerpelijk, zoals onze lezers bekend zal zijn Met name wordt deze strijdig geacht met art 7 van de Grondwet, hetwelk de drukpersvrijheid garandeert Ook vond de mening reeds ingang dat de regering zodra het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer verschenen zal zijn. het ontwerp zal intrekken Wat er van zij. De Opmars is van oor deel. dat wanneer het tot openbare be handeling komt. de K V P -fractie zich achter de regering zal scharen doch niet zonder een aantal wijzigingen voo' te stellen Zo zou er een mogelijkheid open blijven, dal alsnog een meerderheid in de Kamer verkregen wordt. „Tegen het vergunningsstelsel aldus het propagandablad der K V P dat eisen stelt, waaraan de exploitant van een bibliotheek moet voldoen, en de be perkende bepalingen ten aanzien van het uitlener, van boeken aan jeugdige per sonen blijkt ook aan de hand van ar' 7 der Grondwet, bij vrijwel niemand be zwaar te bestaan Dit zijn twee van de drie hoofdpunten, waarin de inhoud van het wetsontwerp is samen te vatten De kern van de critiek richt zich tegen punt 3. waarmede we de bevoegdheid bedoelen, welke aan B en W wordi ge geven om boeken te weren, die naar hun oordeel aanstotelijk voor de eerbaarheid zjjn. „Het grondrecht der drukpersvrijheid is echter evenmin absoluut als de vrij heid van de mens in beginsel opbeperkt is Zij heeft zich integendeel als middel te regelen naar haar doel: de individuele vrijheid van de mens en de sociale vrij- (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Ofschoon verschillende Belgische bladen speciale redacteuren naar Bern hadden gezonden, heeft men hier nog steeds niets definitiefs vernomen over de aard der be sprekingen, welke Maandag in die stad tussen de koning en prins-regent Karei hebben plaats gehad. Prins Karei heeft enkele uren na de conferentie Bern verlaten, om ziennaar Italië te begeven. Hij zal enkele dagen te Rome verblijven en zijn intrek nemen in de Belgische ambassade aldaar. Naar ver luidt zou hij bij die gelegenheid door Z H. de Paus in audiëntie worden ontvangen. Sommigen vragen zich af, of deze reis een politieke achtergrond kan hebben. De ministers Spaak eivMorcau de Melen die op verzoek van prins Karei de confe rentie van Bern bijwoonden, zijn te Brus sel teruggekeerd. Nog steeds gaat de socialistische pers, vooral haar Franse hoofdorgaan te Brussel met een haast hysterische woede voort, de koning te belasteren en alreeds op te hit sen tot revolutie, voor het geval de koning GEBOREN: Adrianus J. M.. z. van J. P. van Gils en J. H. de Vette; Adriana J., d. van P. Spithoven en P. v. d. Heuvel; Oetse. z. van O. Chr. Bergsma en M. Bos; Maria E.. d van J, P Mulder en Baro nesse H. C. J. v. Boetzelaer. OVERLEDEN; J. Kan, 65 j. onverwachts zou terugkeren, want 't blad spreekt in zijn panische schrik nog steeds over de mogelijkheid van een staatsgreep van de zijde der koningsgezinden. De toon van dit blad is zo walgelijk, dat een neutraal hoofdstedelijk orgaan, de „Nation Beige", dat noch voor noch tegen de koning partij trekt, vanmorgen een hele kolom tekst wijdt aan wat het noemt „het verachtelijke procédé der socialis tische pers'. „Men heeft niet geaarzeld", aldus de 'j 8e", ..modder te gooien naar de koning zowel in het parlement als in zekere Belgische pers. Dat ging zó ver, dat op een gegeven ogenblik de minister president in het parlement er aan moest herinneren, dat de eer van België's koning onbesmet is. Dit heeft evenwel niet belet, dat de lage lasteraars voort wroeten en ook het privéleven van de koning trach ten te bevuilen en nu oproepen tot mui terij De socialistische pers deinst er zelfs niet voor terug, verklaringen te publice ren van een misdadiger: het hoofd der Duitse Gestapo in België tiidcns de bezet ting Ook deze schurk lastert de koning tot zelfs in diens privé-leven. Het procédé is meer dan verachtelijk." De lompe grofheid der socialisten wordt slechts geëvenaard door hun pretentie. Zij doen, alsof zij de meesters van België waren. „Het land wil niets van de terug keer van Leopold weten", beweren ze. Doch als men hun de gelegenheid biedt dez bewering door het volk van België in een referendum te laten staven, blijken de rode heren zo zeker niet meer. Het volk is dan onmondig. Vreemde democra ten! heid van de gemeenschap. Wanneer dit doei door uitoefening der vrijheid niet meer bevorderd, maar benadeeld wordt, houdt de ware vrijheid op te bestaan en dient de uitoefening van dit grondrecht dus te worden beperkt De drukpersvrij heid vindt derhalve haar beperking in de eisen van het algemeen belang, zoals openbare orde en goede zeden ..Dit argument zal het voornaamste wapen zijn tn handen der K V P -fractie ter verdediging van het ontwerp. Daar naast is het niet uitgesloten, dat enige amendementen zullen worden ingediend „In het bijzonder zou het aanbeveling verdienen, dat niet de colleges van B en W naar welgevallen al dan niet beper kende bepalingen kunnen uitvaardigen, doch dat een toezicht op de winkelbiblto- theken overal gebiedend wordt voorge schreven Ook zou verder kunnen wor den uitgewerkt, welke bepalingen dwin gend aan de te verlenen vergunningen tot exploitatie van een bibliotheek zijn verbonden „Aan de Kroon zou behalve een ver nietigingsrecht bij strijdigheid van de bepalingen van B. en W met het alge meen belang evenzeer dat recht bij strtJ- digheid met de wetten kunnen worden toegekend. „Tenslotte zou een strafsanctie voor overtredingen kunnen worden vastge legd, de opsporingsbevoegdheid worden uitgebreid en de verbeurdverklaring van boeken kunnen worden geregeld, terwij] het voor het toepassen van algemeen vaststaande normen ten aanzien van het vergunningsstelsel wellicht niet zo'n groot bezwaar zal zijn, buiten de locale en regionale sfeer te komen. Men zal immers toch ook het toetsingsrebht van de rechter in deze materie hebben te aanvaarden, hetgeen evenzeer een cen trale beoordeling door een landelijke in stantie (de Hoge Raad) insluit". In Sittard werd te Overhoven bij de aanleg van een gasleiding een urn gevon den met een doorsnede van ongeveer 40 cm. Het bleek, dat men hier te doen heeft met bandkeramiek of donaucultuur date rend uit een periode van 3000 tot 1700 jaar voor Christus. De urn verkeert in een bijzonder goede toestand en kan gemak kelijk geheel gereconstrueerd worden. Het merkwaardige is, dat deze vondst niet is gedaan in Lössgrond, zoals te verwachten was, maar in lichte zandgrond, het zoge naamde middenterras. Donderdagmorgen wordt hij op Schiphol verwacht, daarna ^olgt een bezoek aan de Zuid-Afrikaanse legatie te 's-Graven- hage. 's Middags wordt dr. Malan op het paleis Soestdijk door H. M. de Koningin ontvangen. Vervolgens gaat hij naar Utrecht voor een informeel bezoek aan de stad en de universiteit. Via de bollen velden keert de minister-president terug naar Den Haag waar hij bij minister Stikker zal dineren in des ministers ambtswoning. De volgende dag reeds ver trekt dr. Malan met zijn eigen vliegtuig naar Berlijn. Aneta verneemt, dat de Wereldbank de verkoop zal bekend maken van gegaran deerde hypothecaire 214 pet. obligaties tot een bedrag van 1.500.000 van vier Neder landse scheepvaartmaatschappijen, waar aan de bank het vorige jaar een lening van 12 millioen heeft verstrekt. De koper van de obligaties, die zowel van de Bank als van de Nederlandse Staat garan tie geniet, is de Dollar Savings Bank te New York, welke reeds eerder voor een bedrag van 2 millioen aan deze obliga ties heeft gekocht. Met dez# laatste trans actie is thans de gehele emissie geplaatst. De obligaties werden a pari verkocht plus geaccumuleerde interest. Uit de Gemeenschappelijke Actie van Ned. Vrouwen is een hulp-actie georga niseerd, ten bate van Nederlanders die bevrijd zijn in Indonesië- Reeds werd een bedrag verstrekt voor de aankoop van extra versterkende middelen aan bevrij de Nederlanders, die in een hospitaal moesten worden opgenomen. Een bloemstuk van honderden tulpen, die de namen van de leden der Kon. Familie dragen, is gisteren in een gar nering van rode, witte en blauwe hyacinten op het paleis Soestdijk aan geboden. Het was een geschenk van de vereniging van bollenkwekers „Neversie" ter gelegenheid van de verjaardag van H. M de Koningin, dat men gisteren reeds bracht, omdat de bloemen nu het mooist zijn. Een groep Belgische oud-strijders uit de laatste wereldoorlog brengt op het ogenblik een bezoek aan Nederland. Zaterdag werd voor het nationale monument op de Dam een hieemen- hulde gtbracht aan de Ned gevalle nen. Zondag hebben de Belgen o.a. Hillt-gom bezocht. De torpedojager „Tjerk Hiddes" is Maandag onder grote belangstelling uit Surabaja vertrokken voor de reis via West Indië naar Nederland. De republikeinse premier, Moh. Hatta, heeft gedurende meer dan vier uur ge sproken met de leden van de republi keinse delegatie, nadat hij Maandag persoonlijke besprekingen met dr. Van Boyen gevoerd had. Na de bijeenkomst van Dinsdag heeft Hatta aan een correspondent van A.F P medegedeeld, dat de Nederlanders en republikeinen „een nieuwe formule zoeken die het mogelijk maakt voort te gaan. Hij verklaarde met nadruk, dat de besprekingen voortduren en dat hij van daag een nieuw onderhoud met dr. Van Royen zou hebben. Sprekend over de door ons vermelde verklaring van de republikeinse woord voerder heeft Hatta bevestigd, dat het algeheel herstel van de republikeinse regering te Djogja met haar bevoegd heden en vroegere rechten de eerste stap meet zijn tot uitvoering van de resolutie [van de Veiligheidsraad. Wat het Nederlandse voorstel inzake het terugtrekken uit een zóne van 8 km. rond Djogja betreft verklaarde Hatta, dat dit eveneens slechts een eerste stap be tekent, die gevolgd moet werden door het algeheel herstel van het republi keinse bestuur over het gehele gebied van het sultanaat Djogjakarta. Hatta besloot: „Indien de Nederlanders practische mensen zijn, zullen zij de rechtvaardigheid van deze etsen moeten erkennen". Hij voegde er aan toe, dat hr opdringen van de Chinese communisten de Nederlanders tot nadenken zou moe ten stemmen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3