Tulpenrallye-karavanen trokken door Nederland Zenuwoorlog tussen Bordeaux en Lyon De Fransen ook door Schotland verslagen Dieselen naar het ]N oorden Mr. FOCKEMA ANDREAE Staatssecretaris van Oorlog Spoorwegcentrum Soetsjou gevallen avonturen van Frederik l D\E -fcA*-£ wereld DOOD schuld? R NIJMEGEN jubileert ADIO Abessijnse onthullingen Vermoeidheid en slaap verpulveren in de roes der snelheid van de laatste nacht Hun doelverdediger blinkt uit Tsjang Kai Sjek teruggekeerd naar Amoy De De Olympische Spelen door programma DONDERDAG 28 APRIL 1949 PAGINA 2 Over fascisten-misdaden in agressie-krijg Door MARTIN W. DUYZ1NGS. LYON, Woensdagmiddag. Het gerucht kwam plotseling en zo maar van ergens. Dat was vanmorgen vroeg in Bordeaux en het ging door de rallye-kara- vaan met het wonderlijke effect van een cycloon, temidden van een zenuwoorlog. Iedereen vertelde het aan iedereen, en uit wiens geheime inlichtingendienst het verhaal nu eigenlijk stamde weet op het ogenblik nog altijd geen mens. In Bordeaux deed dal er trouwens kennelijk ook niet toe, want als het slechts voor de helft op waarheid en niets dan de naakte waarheid berustte, dan zaten de toch al zo verraderlijke bergwegen rond Clermont- Ferrand op de zo belangrijke étappe van Bordeaux naar Lyon zo volkomen ingepakt in een enorm mistgebied, dat ze ginds aan de controle te Lyon, in allerijl personeelsversterkingen lieten aanrukken, omdat ze vreesden anders handen en stempels tekort te komen, om ons straks onder de onvermijdelijke strafpunten eenvoudig te verpulveren. VERBETERING VAN ONS SPOORWEGNET STEEDS MEER MERKBAAR Wijziging in dé hogere legerleiding Naar wij vernemen, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot staatssecre taris aan het ministerie van oorlog mr. W. H. Fockema Andreae, aan wie de behartiging van jen deel van de (aak van de minister zal worden toever trouwd. SCHOUT BIJ NACHT H. MOORMAN Staatssecretaris van Marine FRANSE FRANC VERDER GEDEVALUEERD BELGIE'S PARLEMENT VERGROOT M. EBERHART R O TTERDAM-ZWALUWEN voetbal IN ENGELAND 99 99 EN zou met enige schijn van recht de vraag kunnen stellen, of het nuttig, ja gepast mag heten, de betekenis van het katholiek hoger onderwijs in Nederland opnieuw in het geding te brengen. Immers, bij de behandeling van de subsidiëringswet op het bijzonder hoger onderwijs in de Staten-Generaal hebben alle partijen (de C.P.N. uitgezonderd) haar instem ming betuigd en zo de wet geholpen aan een nationale meerderheid. Het is verheugend dit te mogen vast stellen, maar het geeft niet het recht de ogen te sluiten voor de motieven, die bij sommige partijen tot deze houding heb ben geleid; respectabele motieven onge twijfeld, maar daarom nog niet geheel juist of voldoende zwaar. Het is immers geen voldoende beweegreden te noemen een dergelijke wet te aanvaarden op grond van de nu eenmaal onloochenbare feiten: het bestaan van het bijzonder hoger onderwijs en de zichtbare bloei ervan. Voor ons althans gaat de beteke nis van het bijzonder hoger onderwijs veel verder; zij heeft vaster grond dan het drijfzand der opportuniteit. Er is nog altijd een manco aan katho lieke intellectuelen. Vergeleken met wat de niet-katholieke Nederlanders aan in tellect, geschikt gemaakt voor de hogere beroepen, kunnen opleveren, moeten we ook thans nog- vaststellen, dat op enkele uitgestrekte terreinen van het openbare leven een tekort aan katholieke intel lectuelen moet worden gesignaleerd. De verblijdende vooruitgang, die in de 25 jaren van het bestaan onzer Universi teit is geboekt, mag ons niet blind ma ken voor dit feit. Maar er is meer: wij groeien gestadig in aantal, wij zijn overtuigd, ook van de nationale betekenis van onze begin selen; dat houdt in, dat wij, ook nadat het tijdelijke, kwantitatieve manco is verdwenen, steeds en overal de waarde van deze beginselen moeten doen gel den, óók voor het gehele Nederlandse volk. In yerhouding tot ons aantal en tot de betekenis van ons beginsel, zal het tekort dus niet zijn opgeheven op het ogenblik, dat een bevredigende ge- tallenverhouding zou zijn ontstaan. Ik weet, hoe onze andersdenkende landge noten zich over dit toekomstbeeld wel eens bezorgd maken. In dit blad behoef ik het ongerechtvaardigde van deze vrees niet te beklemtonen. Wij zijn nu wel zóver in Nederland, dat een beginsel der neutraliteit als on bestaanbaar wordt erkend. Dit geldt voor alle zaken des geestes en voor alle materiële aangelegenheden, die er innig mee samenhangen. Er is evenmin we tenschapsbeoefening denkbaar waaraan geen beginsel ten grondslag zou liggen, als onderwijs, pers of radio. Wie daar aan nog twijfelen mocht, constatere het feit, dat „zelfs" physici en mathematici zoeken naar de wijsbegeerte van hun vak. Geen wetenschap wil zij die naam waardig zijn kan zich meer veroorloven bij het louter materiële te verwijlen. Welk een kostelijke bijd~age kan een wetenschap, beoefend door Katholieken aan het leggen van de noodzakelijke wijsgerige basis leveren! Want het geloof maakt vrij, zelfs in de letterlijke betekenis van het woord, wanneer het gaat over de beoefening der wetenschappen; het schept die ruime uitzichten en vergezichten, die vaste grond, welke voorwaarden zijn voor een diepgaande beoefening der wetenschap. Ook daarom kunnen katho lieke geleerden zo aanzienlijk bijdragen tot haar vooruitgang. Hóe zouden zij dit kunnen, indien zij, zes lange jaren, in andere geest waren opgeleid! De Universiteit is o o k een „school", school dan in de hoge betekenis die het woord kan hebben. Hier wordt ge vormd, opgevoed, niet alleen door de hoogleraren, maar ook door het milieu, door het studentenleven, in letterlijke zin door alles waarmee de student in aanraking komt. Deze betekenis gaat vér uit boven de direct waarneembare zin ener katholieke beschouwing over vraagstukken als echtscheiding, eigen dom, leven en dood; want misvattingen hierover zouden te redresseren zijn in goede richting. Gelooft iemand echter aan de mogelijkheid, menselijk bezien, van een redres in mentaliteit en geest? Het vijfde lustrum van de R.K. Uni versiteit is een datum, waarop het katholieke volk van Nederland het Doorluchtig Episcopaat zal hebben te danken voor de grote daad, die Het 25 jaren geleden heeft gesteld. Wat België en Frankrijk, wat Italië en Amerika, ja zelfs China, reeds bezaten, is thans ook óns bezit geworden: een universiteit, die de krachten wekt, vormt, stuwt, welke volstrekt onmisbaar zijn voor de bloei van een groot katholiek leven cn voor een hernieuwde bloei der Neder landse cultuur. Het is een gunstig teken dat het zilveren feest gevierd kan wor den in het perspectief van een volledige uitbouw, zonder welke onze universiteit over onvoldoende kracht zou beschikken om haar grootse cultuurtaak te vol brengen. Prof. dr. JOS. J. GIELEN, hoogleraar te Nijmegen. De Ethiopische legatie in Londen heeft een gedeelte gepubliceerd van een rap port, dat bij het gerechtshof der Verenig de Naties, belast met het onderzoek naar oorlogsmisdaden, is ingediend en dat be schuldigingen bevat jegens de voormalige fascistische Italiaanse regering met be trekking tot haar bewind in Ethiopië. In het rapport wordit verklaard, dat het bewijsmateriaal uitsluitend bestaat uit officiële Italiaanse telegrammen, die in beslag werden genomen, toen de Italianen uit Ethiopië terugtrokken. Het rapport noemt 10 Italianen als oorlogsmisdadigers, o.a. de maarschalken Badoglio en Graziani, die het bevel heb ben gevoerd over Italiaanse strijdkrach ten in Ethiopië en geeft o.a. de tekst weer van een telegram van maarschalk Gra- ziani aan Mussolini, waarin hij volledige vrij eid verzoekt om in de strijd van gifgas gebruik te mogen maken. Mussolini antwoordde: „Het gebruik k?n worden toegestaan, indien Uwe Excellentie dat uit een militair oog punt volstrekt noodzakelijk acht" In een telegram van Müssolini aan maarschalk Graziam, verzonden in Juni 1936. wordt volgens 't rapport verklaard- „Alle gevangen genomen opstandelingen moeten worden doodgeschoten" Aan maarschalk Graziani wordt noz ten laste gelegd, dat hij leden van de Koptische Kerk in Ethiopië, die door de Italiaanse autoriteiten werden beschul digd van medeplichtigheid in een samen zwering tegen de Italiaanse bezettings troepen, heeft doer, terecht «tellen. Het gerucht vuon Het gerucht was oncontroleerbaar, zoals dat een gerucht nu eenmaal betaamt. Er was iemand daar aan de controle van Bordeaux, die onmiddellijk en kordaat naar een telefoon greep en 's-m»rgens om kwart voor vier de portier van het plaat selijke meteorologische station roekeloos uit zijn bed belde. De portier bleek slechts enkele kostbare seconden lang met bittere stomheid geslagen. Toen stak hij een vrij uitvoerige redevoering af over het onder werp „automobielen in het algemeen en rallye-rijders in het bijzonder", doch deze redevoering is tot mijn spijt niet bepaald voor publicatie geschikt. En bovendien was het in ieder geval géén weerbericht!. Zo kon dan het gerucht gerust zijn gang gaan, en nog voor iedereen het openlijk bekennen wilde, zat de hele karavaan ai geb' gen over de kaarten en zette men in allerijl nieuwe routes uit. Over de twee eenzamen, die koppig voet bij stuk Hiel den en het gerucht koelbloedig.het ge rucht lieten, behoeft in dit verhaal slechts weinig te worden gezegd. Zij zijn inder daad over Clermont-Ferrand gegaan; zij hebben het daar in de mist, de bergen en.... de vinnige koude waarachtig niet cadeau gekregen, doch zij hebben niette min de controle te Lyon royaal op tijd, strafpuntenvrij en zonder opwindende avonturen gehaald. En daar hebben zij gestaan met de wijze glimlach, waaraan wij de wankelmoedigen nog een tijdlang bittere herinneringen zullen be waren. Het lot der wankelmoed/gen Want ook wij, de wankelmoedigen, die de onverwachte moeilijkheden rond Cler mont-Ferrand met zoveel list en handig heid meenden te kunnen omzeilen, hebben tussen Bordeaux en Lyon ons moyenne met bepaald op een presenteerblaadje cadeau gekregen. Om te beginnen immers was de meest gangbare surrogaat-route (terug over Angoulème en daarna in een wijde boog benoorden Clermont-Ferrand over Mont Lucon naar Lyon) volgens de brave theorie ruim vijftig, maar blijkens de nimmer falende practijk niet minder dan zeventig kostbare kilometers langer dan de oorspronkelijke weg; en de weten schap, dat er dus links en rechts een extra scheut gas gegeven moest worden deed de karavaan uit Bordeaux wegspuiten met zoveel haast, dat wij die vijftig extra 'kilo meters al bijna voor de helft terug ver diend hadden, toen iemand bij toeval ont dekte, dat wij met zijn allen toch lustig op weg waren naarClermont Ferrand! De karavaan maakte onmiddellijk rechts omkeert, voegde daarmede nieuwe kilo meters toe aan het toch al verbluffende totaal, en toen verder al gauw bleek, dat de weergoden ook op deze surrogaat route nogal gul waren met flarden van mist en vlagen van regen, toen was deze karavaan al gauw in te delen in: A. de bijzonder haastigen, waaronder natuurlijk weer het knap rijdende Engelse Fordteam, dat nu al practisch sedert Antwerpen permanent boven op zijn gaspedaal staat en tot nu toe niettemin slechts één enkele maal uit deze formatie is geraakt: en B. de geluk kigen, die hun surrogaat-route tot het einde toe behouden konden en, al of niet met strafpunten, Lyon tenslotte bereikten na twaalf uren van stug tempo-rijden over ee- traject dat voornamelijk opviel door een overdaad aan venijnige hairpins; en tenslotte: C: de betreurenswaardiger die door het noodlot van de surrogaat-route werden afgeleid en die tussen Bordeaux en Lyon alle rallye-ellende en zenuwslo pende rallye-spanning beleefd hebben, welke men zich maar denken kan. De eerste groep verloor overigens al gauw de meesten van haar aanhangers. Dat was, toen vooraan in de karavaan het kostelijke Simca-projectiel van het Franse équipe Marang-Boulard op een overigens kaars recht stuk weg met een klap, die een kilo meter of wat verder nog duidelijk te horen was, zo volkomen tegen een boom werd opgevouwen, dat nu de boom in de buurt van de achterbank groeit. De rest wor stelde moeizaam verder. Zij worstelde tegen de vermoeidheid, zij worstelde tegen de kilometers, de hairpins en het moyenne. Zij worstelde vooral met de weinig opwindende wetenschap, dat er straks in Lyon niet zo bar veel tijd meer tot rusten zou zijn, en dat pas daarna het allermoeilijkste komen zal: de 660 kilo meter van Lyon naar Brussel, dwars door de tweede nacht, die niet voor niets in kringen van rallye-habitué's beruchtheid geniet. Brussel, Donderdagochtend. De tweede nacht, de gevréésde nacht!.. Uw dappere Austinteam snerpt in slag orde uitstekend op tijd en nog altijd zon der strafpunten over de Brusselse Boule vard des Arts, waar men nu voor de tweede maal in de korte, zo bonte ge schiedenis van deze tulpenrallye de con trolestempels zwaait- En dan pas, als alle beschikbare botten in uw lichaam aan voelen, alsof men u een week of wat in de mangel heeft gehad, dan pas be seft ge, dat deze laatste nacht met zijn bijna 700 kilometer voorbij geraast is in een roes, waardoor blijkbaar de complete karavaan gegrepen werd: de roes der snel heid! Op de brede, snelle autostrada's van Lyon naar Troyes en verder naar Reims zijn door de nacht de wagens naar het noorden geknald met snelheden alsof er, vanmiddag in Lyon, niet alom een do delijke vermoeidheid heerste. Daar, in Lyon, had men zich op deze laatste zware nachtétappe voorbereid met alles wat er aan anti-slaappillen en anti-sufpoeders tegenwoordig in, de handel is, doch het bleek nauwelijks nodig: de roes der snel heid vermorzelde niet alleen alle regio nale snelheidsrecords, die in de loop der eeuwen tussen Lyon en Brusse-l gevestigd zijn, ze verrichtte niet alleen in een avontuurlijke race in een landelijke om geving rond Vervins enige kleine correc ties in de stand van het totaal-generaal van het Noord-Franse pluimvee op een uiterst romantische weg, die op tal van punten bij wijze van surprise eenvoudig ophield nog langer een weg te zijn, zij doodde bovendien ook de vermoeidheid. Slechts de zeer bezadigden van nature, Togal helpt snel tegen rhen- msttek, spit, ischias, griep, hoofd- en zenuwpijnen. Togal lost urinezuur op. Togal helpt n alle gevallen. Een proef zal overtuigen. Bij Apothekers Drogisten f 0.83. of zij diie bij gebrek aan de nodige paar de-krachten tot kalmte en regelmaat ge dwongen waren, liepen verloren in deze dolle snelheidsroes. Ook zij haalden in tussen practisch zonder uitzondering op tijd de Brusselse Avenue des Arts, waai' nu ons eigen karavaantje, dat langzamer hand al een grote internationale familie geworden was, werd opgeslokt in de grote massa der deelnemers, die de moeilijk heden en de avonturen der andere routes hebben overleefd en die nu in een kilo- meterzóneoptocht naar Breda zullen gaan, waar men hen een uiterst gastvrije ontvangst bereidt, en die daarna met het brave moyenne van slechts 45 kilome ter per uur nog even rond Nederland zullen gaan: Breda, Arohem, Leeuwar den. En dan eindelijk! naar Noord- wijk en de tulpen, waarom heel dit avontuur toch eigenlijk begonnen is. In Hampden Park te Glasgow verloor gisteren het Franse elftal, ten aanschou- we van 130.000 man met 20 van de Schotten, nadat die rust met een 10 voorsprong voor de gastheren was inge gaan. In de eerste helft hadden de Schotten wind mee en Vignal moest verschillende malen ingrijpen op schoten van de Schot se voorwaartsen, waarbij de Derby Coun- ty-linksbinnen Steel een hoofdrol speei- de. Vignal bleek echter in geweldige vorm en het aantal saves, dat deze don kere athleet verrichtte, was zo groot, dat men gerust kan zeggen, dat hij zijn elftai voor een débacle behoed heeft. Nadat hij in de 20e minuut een door Ypung geno men strafschop, wegens hands toegekend, gestopt 'had, moest Vignal ten slotte zwich ten voor een hard schot van Steel (10). Na de rust bleef het Schotse overwicht aanhouden. Eenmaal kon spil Mindonnet de bal op het nippertje van de doellijn trappen en talrijke andere keren was het steeds weer Vignal die redding bracht. Aan de andere kant tipte Cowan een ge vaarlijke kopbal van Baratte juist over de lat. Het twee'de Schotse doelpunt kwam na 33 min. Steel kreeg de bal op ruim 15 meter van het doel vrij en nu pas was het raak: onhoudbaar voor de Franse doel man vloog de- bal in de touwen (20). Schotland bleef in de aanval, maar Sal va en Marche, geïnspireerd door het schitterende werk achter hen, hielden hun hoofd koel en daar de Franse at taques geen moeilijkheden voor de Schot se verdediging opleverden, bleef het 20. De samenstelling van het Franse elftai luidt: Doel: Vignal; achter: Salva en Marche; midden: Jonquet, Mindonnet en Hon; voor: Gabet, Cuissard, Baratte, Bat- teux en Flamion. (Van onze verslaggever). Wat 19 Mei 1940 zou ingaan, een Diesel-clectrische treinverbinding met het Noorden, wordt pas negen jaar later, en wel op 15 Mei a.s„ met de zomerdienstregeling van de N. S„ een feit. Intussen is het materiaal niet ver ouderd en met trots zei de president directeur, ir. F. Q. den Hollander, met wie wij gisteren naar Leeuwarden en Groningen zijn „gedieseld". „Ik zou wel eens een autobus-onderneming willen zien, die een nieuwe lijn open de met bussen van 9 jaar oud". En hiermede complimenteerde hij tevens zijn voorganger, ir. W. Hupkes, die in 1934 de Diesel-electrische tractie in voerde. Wat waren wij destijds niet verheugd, de Spoorwegen, maar niet minder de reizigers, met die fraaie Dieseltremen, waarvan de N. S. toen 40 drie-wagen- si ellen en 18 vijf-wagenstellen bezaten Mr. W. H. Fockema werd in 1909 ge boren. In 1937 werd hij hoofdcommies aan het ministerie van alg. zaken onder dr. H. Colijn en in 1940 tijdelijk chef van het kabinet van de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen. In 1941 werd hij benoemd tot directeur van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Bin nenvaart. Van 1945—1946 was hij hoofd van de Ned. Rijnvaartcommissie in Duits land. In het laatste jaar werd hij opge nomen in de firma R. Mees en Zoon en te Rotterdam, terwijl hij tot 1948 tevens optrad als voorzitter van de Nationale Havenraad. Mr. Fockema -Andreae Is thans als tijd. res.-majoor van het garde-regiment gre nadiers werkzaam op het hoofdkwartier van de generale staf. Mr. Kruis wordt generaal Tevens wordt enige wijziging gebracht in de hogere legerleiding. Met het oog op zijn voorzitterschap van het chefs-van-stavencomitè, gevormd door de chef van de generale staf, de chef van de marinestaf en de chef van de luchtmachtstaf, is de luit.-gen mr. H J. Kruis met ingang van 1 Mei bevor derd tot generaal. In verband met de uit deze taak voortvloeiende werkzaamhe den, zomede uit die op internationaal ter rein als uit de algemene leiding van de Kon. landmacht, is met gelijke datum de functie van plaatsvervangend chef van de generale staf ingesteld. Tot zo danig is benoemd gen.-maj. mr H. Cal- meyer, thans chef van het kabinet van de minister van Oorlog, onder gelijktij dige bevordering tot luit.-gen. Onder bevordering tot luit.-kol. ts per 1 Mei benoemd tot chef van het kabinet van de minister van Oorlog de majoor van de generale staf, A. L. van den Berge. Tenslotte is nog te melden dat gen.-maj C. Giebel, chef luchtmachtstaf, wordt be vorderd tot luitenant-generaal, terwijl naast de legerraad en admiraliteitsraad, een luchtmaehtraad zal worden ingesteld H. M. de Koningin heeft thans, gelijk reeds was aangekondigd, benoemd tot Staatssecretaris van Marine, schout-bij- naoht H. C. W. Moorman, tot op heden vlag-officier personeel van het Ministerie van Marine, De nieuwe staatssecretaris, die actief schout-bij-nacht blijft, werd op 30 Juli 1899 te Roermond geboren en kwam op 6 September 1916 als adel borst op het Kon. Instituut voor de Ma rine te Willemsoord. Na verschillende rangen te hebben doorlopen en o.a. in Ned.-Indië aan boord van verschillende oorlogsschepen te hebben gediend, was hij van 1923 tot 1929 geplaatst bij de onderzeedienst te Den Helder en sedert November 1924 belast met het comman do over verschillende onderzeeboten. In September 1937 vertrok hij naar Cura cao, waar hij werd belast met de func tie van oudsaanwezend zee-officier en tevens flottielje-commandant over een groep onderzeeboten. In December van het volgend jaar werd hij eervol uit deze laatste functie ontheven en kort daarop geplaatst aan boord van Hr. Ms. kruiser „Java", waarmede hij naar In- dië vertrok. Na van Maart 1942 tot Aug. 1945 in Japanse krijgsgevangenschap te hebben verkeerd, vertrok hij in 1946 als kapitein ter zee naar Nederland, waar hij werd geplaatst bij het ministe rie van Marine. Op 15 Januari 1947 werd hij belast met de functie van vlag-offi- cier personeel en op 1 Mei 1947 bevor derd tot schout-bij-nacht. De communistische troepen zijnSoetsjou, een' spoorwegcentrum op 96 km t. W. van Sjanghai binnen getrokken. De na tionalistische troepen, die eergisteren nog met 30.000 man waren versterkt, hebben 10 km t. W. van de stad nieuwe stellingen ingenomen. De rode troepen trachten thans van Soetsjou uit door te stoten naar het Oos ten langs de spoonijn Nanking-Sjanghai. De betrekkelijke rust in de directe om geving van Sjanghai hield ook gisteren aan. Voortgegaan wordt met het aanleg gen van versterkingen en het toevoeren van nieuwe troepen. Gisteren zijn 12 Chinese oorlogsschepen met meer dan 100.000 man nationalistische troepen in Sjanghai gearriveerd. Generaal Tsjang Kai Sjek voerde gis teren besprekingen metplaatselijke func- tionnarissen, o.w. gen. Tang En Po, gar nizoenscommandant van het gebied van Sjanghai en Nanking. Daarna is de gene raal teruggekeerd naar Amoy aan de Chinese kust, tegenover het eiland For mosa. Waarnemers zijn van mening, dat de besprekingen die gen. Tsjang te Sjang hai voerde, en zijn oproep tot het Chinese volk om de strijd voort te zet ten, niet betekenen, dat hij de leiding van de strijd weer op zich zal nemen. In verband met een scherpe stijging van de notering van de Amerikaanse dollar op de vrije valutamarkt te Parijs is de Franse Franc opnieuw gedevalueerd. Hiertoe is overgegaan op grond van een in October, van het vorige jaar uitgevaar digd valutavoorschrift, dat bepaalt, dat bij daling of stijging van de dollarnotering op de vrije valutamarkt met meer dan 5 pet de officiële koersen voor üe andere valuta's in overeenkomstige mate zullen worden gewijzigd. 75, Meen je net ernstig-?, vroeg Ko Kraiiw aan de notaris. Wat bedoelt U?, vroeg de notaris, nog een beetje in de war van de jongste gebeurtenissen. Dat van die eerlijkheid, hielp Ko Krauw jawelverzekerde Notaris Zwingelhout. NatuurlijkIk ben een betere notaris gewordenMaar wie bent U eigenlijk Ik ben alles en ik ben niets. Ik ben niemand en ik ben iedereenverklaar de Ko Krauw. Begrijp je me En toen hij aan het gezicht van de onthutste no taris zag, dat die er niets van snapte veranderde h ijzich voor enkele seconden in Kobus Kluifbeen, een veldmuis en Theodorus Jansen Co. De notaris was bleek geworden. U bent een tovenaarstamelde hij. Wat wüt U. dat ik doe Ko Krauw krabde peinzend achter de Thans zijn wij al heel blij, wanneer er in 1952, dat in de geschiedenis der Ned. Spoorwegen een belangrijk jaar belooft te worden omdat dan het electrificatie- programma moet uitgevoerd zijn, weer beschikt kan worden over 30 drie-wagen stellen en 12 vijf-wagenstellen. Trein stellen, gerepareerd, nadat zij uit Duits land zijn teruggekomen, of nieuwe wa gens van eigen industrie. Volgende week maken wij een rit naar Vlissingen met een DE-trein, die waarschijnlijk is voor zien van een motor van Nederlands fa brikaat. Bij „Werkspoor", waar hij ge maakt is, draaide deze motor in een bank reeds lang proef. Ir. den Hollander heeft de verwachting, dat deze Werk spoor-motor beter zal voldoen dan de Duitse Maybach-motor, die nog wel eens de grillen van een „Gretchen" had. v Wanneer voor de grote afstanden vol ledig electrische tractie is toegepast, ko men de Diesel-treinen op de overige druktst bereden trajecten te rijden, zoals in de kop van Noord-Holland, in de ove rige Noordelijke provinciën, op de lijn Dordrecht-iNijimegen en Nijmegen-Roer- mo-nd, maar ja, dat is nog toekomst-mu- ziek. Laten wij ons tenminste nu alvast ver heugen over de verbeteringen in het treinverkeer, waarvan wij binnen een paar weken kunnen profiteren. Het is heus niet gering. Electrische treinen naar het Zuiden met 4 expres-treinen per dag ('s Zaterdags 3), stoomtreinen getrokken door een electrische locomo tief, die alleen stoppen in Amsterdam, Utrecht, Eindhoven, Roermond, Sittard en Maastricht. Een reisduur van 2 uur en 54 minuten met de gewone electrische treinen 3 uur en 28 minuten, terwijl wij er thans 4 uur en 36 minuten over doen. En dan die Diesel-electrische tremen, niet alleen naar Groningen en Leeuwar den, maar ook naar Vlissingen. Er blijven tevens stoomtreinen op deze laatste trajecten rijden. Dan rijden we van Rotterdam naar Groningen of terug in 3 uur en 56 minu ten, in plaats van 4 uur 37 minuten, zoals met de stoomtrein. Zo worden het Noorden, het Oosten en het Zuiden weer dichter gebracht bij de „stad Holland", zoals men het Westen wel noemt. Geen wonder, dat wij dus overal in het Noorden autoriteiten met opgewekte gezichten zagen. De vreugde bij een commissaris der Koningin, was zelfs zo groot, dat hij openhartig verklaarde op zijn klachtenlijstje, waarmee hij de vol gende dag naar Den Haag ging, de trein te moeten schrappen. In het Oosten en het Zuiden zal de blijdschap niet minder groot zijn. Ook daar gaan wij de stemming over enige dagen peilen. Dat hoort u dan van ons. oren. Hij wist, dat er aan voorstellen dikwijls iets te verdienen was Je hebt nu al zoveel misdaden op je geweten, zei Ko Krauw, en dat alles voor de wensringik zal hem je ge ven en dan mag je één wens doen. Denk er tergt goed over na, want het moet beslist bij die éne blijven. Ko Krauw gaf Frederik een wenk de ring aan de notaris te geven. Dat kunt U toch niet doen hijgde Frederik ontzet. Als U de notaris die ring geeft tn hem vertelt hoe hij er mee kan wensen dan zijn ae gevolgen niet te overzien De ogen van de notaris herkregen hun oude schittering, Je moet ..oen, wat je baas zégt. ventje zei hij tegen Frederik en na r og een blik op Ko Krauw legde Frederik de ring in de begerig uitgestoken hand van de notaris. Drie maal naar rechts draaien de wens uitspreken, zei hij kort. In de. bijeenkomst van het I.O.C. te Rome, werd de amateur-regel ongewij zigd gehandhaafd. Inzake de Olympische Winterspelen werd besloten, dat het skilopen, het schaatsenrijden, het ijshockey, de bob- races, het skeleton en het curlingspel op het programma komen te staan, al is het organisatie-comité van Oslo, waar in 1952 de winterspelen worden gehou den, vrij in keuze welke takken van win tersport definitief zullen worden opge nomen F-en oriëntatie-wedstrijd is even eens in het programma opgenomen. In de zitting van Vrijdag zal bij ge heime stemming worden beslist waar de Spelen in 1956 gehouden zullen worden. Daags tevoren zullen dé afgevaardigden van Melbourne hun zaak bepleiten en daarbij wijzen op de diverse faciliteiten welke Melbourne bieden kan. Dan komt ook de delegatie van Detroit aan het woord, dat in de afgelopen tien jaar her haaldelijk zijn candidatuur gesteld heeft en kant en klaar is om de Spelen in 1956 te organiseren. Andere candidaten zijn San Francisco, Los Angeles, Philadel phia. Minneapolis, Buenos-Aires en Mexico City. (Telefonisch van onze correspondent) De Belgische Kamer keurde gisteren met 106 tegen 57 sternen de verhoging goed van liet aantal kamerleden, n.l. van 202 op 212. Dit tengevolge van de jongste volkstelling. Het waren vooral de Walen, die tegen liet wetsontwerp stemden. Het Vlaamse land wint hierdoor 8 en Brussel 2 zetels. Verder werd met 170 tegen 4 stemmen goedgekeurd het ver vroegen van het vrouwensternreebt voor de wetgevende verkiezingen, dat eigen lijk pas op 21 Juli zou ingaan, doch thans onmiddellijk van kracht is gewor den. Een van de radio-omroepers kondigt een muziekstuk aan onder de titel Tail- spin" en verontschuldigt zich, dat hij er geen goede Nederlandse vertaling voor weet. Als het stuk is gespeeld, komt de om roeper terug en zegt: „Ik kon de titel niet vertalen. maar,1 e,en ander kon dat wei- Het blijkt „Vrille te moeten ziln". Hijk is de woordenschat van onze eigen mooie moedertaal. 2). Katie. Hij kwam dichter bij de auto en was nu goed zichtbaar. Ik heb hele maal vergeten, dat je vanmiddag naar dat concert ging, anders had ik je daar wel getroffen. Ben je soms van plan me mee naar huis te nemen? Ja natuurlijk; stap in. Het groene licht zal meteen wel aangaan. Zou je mij niet laten rijden? Neen. Paul glimlachte weer. Dat dacht ik wel!, zei hij en was op hetzelfde ogenblik verdwenen. Het groe ne licht ging juist aan. toen Paul aan de andere zijde bij Katie in de wagen stapte. Wat een bof!, zei hij en ging met een, zoals zijn gewoonte was, zo gemak kelijk mogelijk zitten. Langzaam begon Katie door het op dringend verkeer te rijden. Paul bekeek het inwendige van de wagen met de grootste belangstelling. Die is van Tante Mina, zei hij. meer 'bevestigend dan vragend Je moet wel een bar wit voetje bij haar hebben. Ik weet toevallig, wat ze voor de wagen heeft betaald. Ze is werkelijk erg aardig voor me geweest, zei Katie met nadruk. Ja, dat is zo, gaf Paul gewillig en beleefd toe- Ze is een goeie, ouwe ziel. En bij tijden vrijgevig. Denk eens aan dat verblijf van een jaar, dat ze Steven voor zijn studie toestond. En ik ben er van overtuigd, dat te dirt jaar de huur van Zwn ateUer heeft betaald. waarom ook niet? Steven is toch haar volle neef. Net zo. En jij en ik. Katie, zijn niet meer dan ja hoe zal ik het -zeggen de afstammelingen van haar jeugd vrienden. J Gek toch, dacht Katie, dat Paul me zo iri'teert. Vroeger was dat nooit het °>eval Komt dat. omdat hij geld heeft gekregen en ik niet? Of omdat hij verleden jaar zoveel werk van me heeft gemaakt en daar nu mee is opgehouden? Hij had toch alle recht ermee op te houden! En hardop zei ze: Steven heeft vol ledig het recht, datgene, wat tante Mina hem geeft, aan te nemen. Zij is werke lijk zijn tante. Maar wij hebben geen van tweeën werkelijk recht op tante Mina. Ik ben de dochter van een van haar beste vrienden. En jij bent Ze zweeg- Ze vond het zo moeilijk aan te geven, wat de relatie tussen de toen malige Mina Weinbert en Paul's vader was geweest. Waren zij alleen vrienden geweest of verloofden? En wie had de verloving verbroken? Katie had al haar aandacht voor de wagen nodig. Ze moest stoppen voor liet verkeerslicht bij d» brug. Plotseling voelde zij zich verkleumd en verlaten en zou niets liever gewild heb ben, dan niet terug te moeten keren naar het sombere huis van tante Mina. Als Charlotte Weinbert er niet was geweest, dan zou hét haar eigen huis zijn. Katie vroeg zich, zoals zij al zo vaak had ge daan, af, waarom in die lang vervlogen dagen, toen Mina Fetrie, die zo goed be vriend was geweest met de vrolijke, levenslustige moeder van Katie, haar na de dood van haar moeder als haar kind had willen adopteren en Charlotte zich daar heftig tegen verzette? Er was voor Charlotte toch geen enkele reden geweest om bang te zijn voor dat slanke, zwijgende, blauwogige kind, dat zo jong reeds zon smartelijk verlies had te dragen. En Katie had nooit éen ogenblik aan de vijandige stemming van Charlotte tegenover haar kunnen twijfelen. En. kort geleden, na dat geval met die aandelen, had Charlotte zelfs geen moeite meer gedéan haar ware gevoelens te verbergen. In elk geval, zei Katie op tante Mina terugkomend, zijn wij op het ogenblik allebei zo'n soort tafelschuimers. Dat doem ik geen tafelschuimen, zei Paul, als ik haar aanbod, om bij haar te komen logeren, terwijl mijn kamers wor den geschilderd en behangen, aanneem. Maar zeg eens, Katie, is het waar, dat tante Mina zo goed als stervende is? Ik weet er niets van af, maar Char lotte denkt van wel. O Charlotte! Die praat er over. of het nog maar een kwestie van tijd is. Wat zegt de dokter? Dat weet ik niet. Ik heb hem nooit gesproken en tante Mina, heeft niet graag, dat «r over wordt gepraat Ik zou het gezicht van Charlotte wel eens hebben willen zien, toen Fanny en Clarence aankwamen. Die zijn hier nu toch al ruim drie maanden geweest, niet. Katie was juist bezig haar richting aan te geven aan de verkeersagent en zwenkte op zijn haastig gebaar de hoek om. Ik ben van plan even bij Steven aan te rijden. Maar daar kom ik net vandaan, pro testeerde Paul. Je wilt er nu toch niet weer naar toe? Waarom niet? Wel, hij heeft net een stel van zijn vrienden bij zich en die praten allemaal tegelijk door elkaar. Geen woord er tussen te krijgen. Toch wou ik er graag even heen. Jij hoeft toch met mee te gaan, als je geen zin hebt? IK ben tot alles bereid, als ik maar in zo n mist als nu is, mag meerijden. Maar zou je op die hoek even willen stop pen? Ik heb geen sigaretten meer. Recht tegenover het huis van Steven is een winkel en ik ?ie daar een goede parkeer- plaats Later herinnerde Katie zich nog vaak, hoe veilig en zeker de zware wagen onder de lichte druk van haar voet tot .stilstand kwam. Je hebt goede remmen, zei Paul, en je chauffeert, uitstekend. Hydraulische remmen, zei Katie. Maar er zijn ook wel andere soorten, die uitstekend zijn. antwoordde ze. het stuur met een zuchtje van voldoening los latend. Zenuwachtig geworden?, vroeg hij glimlachend. Neen. d«t kan ik mat keggen. Het Het Zwaluwen-elftail, dat Zaterdag in het Fejjenoord-stadion tegen een Rot terdams elftal speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Stij'ger (PSV); achter: Mertens (Willem II) en Wagener (Willem II); midden: d'Hooghe (PSV), Bouters (PSV) en Lussenburg (NAC); voor: Van Her pen (Schijndel), De Jong (Willem II), Van Melis (Eindhoven), Adang (Bleüer- iieide) en Hoenen (Bleijerheide). Het Rotterdams elftal komt in de vol gende opstelling uit: Doel: Landman (Neptiunns); achter: E verse (Neptum/us) en Van der Gaag (Coal); midden: Vermeer (Excelsior), Terlouw (DCV) en Poulus (HDVS); voor: Heijster (HDVS), Van Hoek (Feij- enoord), Brandes (Feijenoord), Beun (Xerxes) en Se ton (Xerxes). De uitslagen van de Woensdagmiddag gespeelde wedstrijden in de Engelse league luiden: Eerste divisie: Derby County—Aston Villa 22, EvertonManchester United 20, Manchester CityArsenal 03, Middlesbrough—Stoke City 1L VrUdsc 29 April komt alleen maar, omdat ik me niet in staat voel ook maar een bumper van dat ding te betalen, als ik het kapot rijd. Hoor eens hier, Katie, als je rijden 'n de mist zenuwachtig werk vindt, waar- om ga je dan niet regelrecht naar huis? Er valt een beetje natte sneeuw en het dreigt erger te worden. Bovendien is het al kwart over vijf- Katie aarzelde. Mina retrie, hoe goed en edelmoedig hl ve*e opzichten ook, was in haar hart toch een echte huisvrouw. Nu. mij best, antwoordde ze. Het heeft ook geen haast. Haal je sigaretten maar even en dan gaan we riaar huis. Paul stapte "deii verdween in de mist. °p de vierde .verdieping van het pension aan de j'iWaar Steven woonde, b®h0°rd«, Jicht te branden. Maar a Katie i I 4n een opwelling net yfch uit rie contactsleuteltje er uit, straal over ~a®er< glijden en stak snel hfnnen kwam De hal1 was leeS' toen ze knopjes en d?.,uï Zij liep naar de schel" Steven Fatr' op dat' waarbiJ de naam defiik m! stond' Ze schelde herhaal- nroheèr? ^Teeg geen antwoord. Ze woord huistelefoon. Ook geen ant- «J0!" ze de telefoon ophing, kwam er heeu r tiit een of andere verborgen vari i.? v°orschijn. Hij herkende Katie en haar, dat hij een boodschap was czen doen en niet wist, waar mijnheer retrie heen was gegaan. (Wordt vervolgen HILVERSUM n (415 M.) KRO 7.00 Nws; 7.15 Nw. London String enz.; 7.45 Morgen gebed; 8.00 Nws: 8.15 Pluk de dag (gr.); 9.00 Conc. v. viool en ork. In A gr. t., K.V. 219, W. A. Mozart; 9.30 Waterstanden; 9.35 Schoolradio; 10.95 Muzlek houdt fit; 11.00 U® Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12.00 An gelus; 12.03 Liederen van Debussy, Fauré en i>'iP?'r,c: t2.30 V. d. Land- en Tulnb.; 12.33 „Met boer Piet de boer op"; 12.55 Zonnewij- 2cc; 13.00 Nws; 13.20 De Zevenklapper; 13.50 Gp de korrel; 14.00 Initem. koorzang; 14.30 Negen heit de klok: 15.15 Metropole-ork 16.00 De Zonnebloem; 17.00 V. d. Jeugd; 17.15 Piano-recital; 17.45 Wat het bulten- land leest; 18.00 Roal Fuseliers (band); (18.20 Tulpenraliye); 18.45 „Lanigaudde een voor beeld' (klankbeeld); 19.00 Nws; 19.15 Intern, vluchtelingenzorg; 19.30 Piano; 19.45 De drie 20.00 Nws; 20.05 De gewone man; 20.12 „Don Pasquale", opera; 22.15 Cycl. Zes liuitsonates van J. S. Bach; 22.45 Avondge bed; 23.00 Nws; 23.15 „A la Ganse". HILVERSUM I (301 M.) VAiRA 7.00 "Ws; 7.15 Ochtendigym®.; 7.30 Muziek bij het ontbijt; 8.00 Nws; 8.18 Fragmenten uit „Un Ballo in Maschera", Verdi; 8.50 V. d. vrouw; 9.00 BBC-ork.; VPRO 10.00 „Thuis"; 10.05 Morgenwijding; VARA 10.20 New Mayfair- ork.; 10.30 V. d. vrouw: 10.45 Piano-recital; 11.05 Voordracht; 11-25 Orgel en zang; AVRO 12.00 Gevarieerd progr.; 12.33 Tulpenrallye: 12.40 Ork. Joe Loss; 13.00 Nws; 13.20 De Kwintetspelers; 13.50 Die Puppenfee, Bayer: 14.00 Kookpraoije; 14.20 Kamerork.; 15.00 Ons volk tn zijn dichters; 15.20 Kamerork.; VARA lO'™ The Skyrockets; 16.30 V. d. Jeugd; 17.00 Kwartet Jan Corduwener; 17.20 WO de muziek; 18.00 Nws: 18.15 Felietta- ties; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Denk om- de bocht; 19.15 W.-Eur. comment.; VPRO 19 30 „Ned. en zijn gewesten", lezing- 20 00 Nws- 20.05 Goois trio; 20.30 Cursus Wegschap en cultuur-vernieuwing"- 20 55Boeken- 21mWr,,hAKA 2L00 Gram-; 21.30 HootS 2 Wl. "J™- weekoverz.; 22.15 Swing and fR0 2240 -Vandaag"; 22.45 Avond- Wljding; VARA 23.00 Nws; 23.15 Lezing; 23.30 Werken van Mozart. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws. 7.05 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 Nws. 8.05 conc. 9.00 Eng. L.P.: nws. 9.10 verz. pr. 10.00 ork. Davey. 10.30 Eng. H..; Ens. Norman. 11.00 v. d. scno- len, 12.00 VI. Br.; gram. (12.30 weerb.) 13.00 nws. 13.15 gram. 14.00 operettemuz. 15.00 Eng. L.P.; slot sportreport. 15.05 zi- geunerork. 15.30 ork. Leon. 16.00 Eng. H.S.: ork. Halloday. 16.25 Bariton. 16.40 causerie. 17.00 Kootwijk; Batavia. 18.00 Fr. Br.: v. d. Sold. 18.30 VI. Br.: v d Sold. 19.00 Eng. lis.: fragm. uit „Don Giovan ni". 19.30 Eng. L.P.: verz. 20.00 „Opport. Knocks". 20.30 BBC Theater ork 21.00 „Welsh rarebit". 22.00 VI. Br. nws. 22.15 Eng. LP. Topic for to-night". 22.20 BBC revue ork. 22.40 ork. Phillips, 23.30 orgel. 23.56 nws. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng H. S. nws. 7.15 BBC Schot. Var. ork. 7.50 „Lift up your hearts". 7.55 weer. 8.Ö0 Fr. Br. nws. 8.10 conc. 9 00 VI. Br. nws. 9.05 liedjes. 10.00 div 10 45 Eng. L.P. orgel. 11.15 voordr. 11.30 Londens licht conc. ork. 12.15 parlem. 12.30 BBC Welsh Orch. 13.15 ens. Heath. 14.00 Fr. Br. causerie. 14.15 gram. 15.00 Kalundborg: ork. Nico- laisen. 16.15 Eng. L.P. fluit, harp en zang. 16.45 „Spot the Lady". 17.15 Fr. Br. v. d. zieken. 17.40 Eng. L.P. North. Var. ork. 18.00 orgel. 18.30 „Up the pole". 19.00 Fr. Br. gram. 19.30 VI. Br gram. 19.45 Fr. Br. nws. 20.00 gevar; pr. 20.30 VI Br. omr. Symph ork 92.00 Eng. L.P. nws. 22.15 Vi. Br. - m 22.50 nws. 22.55 gram. 23-00 di\ ersen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2