Men bouwt er anderhalf jaar aan één woning DE MILITAIRE STEUN AAN NEDERLAND W eerbericht RIBUNE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Neêrlands noodgebied no. 1 Hernieu wde noodkreet uit Rotterdam Weer moeilijkheden in Amerikaans Congres gevreesd Iremramp 111 A.-At nka No. 20914 VRIJDAG 29 APRIL 1949 •71ste JAARGANG 70 DODEN, BIJNA 100 GEWONDEN LENSTRA DRAAGT SWIFT ZUINIG BELEID KOEL WEER DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende adveftentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, teiefooD 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt t 3-90 °er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KUIJ PERS Hoofdredactie; Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H.- K PAALVAST weeg. Men ziet er het eerste begin der blokkade-opheffing in. Het bizonaie bestuur van de spoor wegen gaf aan alle spoorweg-directies instructie zich voor te bereiden op een plotseling einde van de blokkade. Hel treinverkeer is er reeds helemaal op berekend dat de kolentreinen, die thans niet verder rijden dan tot 3e vliegvelden onmiddellijk, wanneer de blokkade opgeheven zal zijn. kunnen doorrijden. De spoorweg-directeur te Hannover zeide, dat zowel het goederenvervoer als het passagierstransport binnen en kele uren zou functionneren. De Sovjet-Russische assistent secr.- gen. der V. N. Arkady Sobolef, is af Volgens kringen, die in nauw con tact staan met Sobolef heeft deze er bij de Sovjetregering krachtig op aan gedrongen, een politiek van samen werking met de rest van de wereld door middel van de V. N. te aanvaar den. Een Reutertelegram uit Johannesburg (Z.-Afrika) maakt melding van een trein ramp op 12 km. afstand van genoemde stad, waarbij drie treinen op elkaar bot sten. Er werden daarbij 70 personen ge dood, terwijl 48 passagiers in ziekenhuizen werden opgenomen en 45 andere gewon- dien elders worden verpleegd. Met ingang van 28 April zijn de prij zen voor stortbaden en kuipbaden, zonnebaden en zwembaden in de open lucht vrij gelaten. Blijkens een publicatie in de Staats courant van Donderdag worden vol- gende week de prijzen voor dames hoeden en damesbarêtten vrijgelaten. Volgens Ancta's diplomatieke corres pondent te Washington wordt ver wacht, dat de komende debatten in het congres over de goedkeuring van het Amerikaanse regeringsprogram voor militaire steun aan de landen van het Atlantisch Pact een krachtige contro verse zullen uitlokken over de voor waarden van de militaire steun aan Nederland. Er is een niet geringe categorie perso nen die aan de sport een bestaan te dan ken hebben: trainers, terreinknechten, stadion-directeuren, journalisten en zelfs Supporter verdient met deze en andere stukjes een bescheiden broodje-met. En daarop wil menigeen zich beroepen in verweer tegen hen die de beroepssport in ons land altijd nog (en gelukkig) zo veel mogelijk beperken. Toch is dit verweer niet juist. Want trainers, directeuren en journalisten verdienen hun sport-boter- ham niet als sportbeoefenaars; en een prof-voetballer doet dat juist wel. Daarin zit het verschil. En dit verschil geeft de doorslag. Want een terreinknecht verdient zijn geld niet met voetballen maar met het in orde houden van de grasmat En een trainer met het leren voetballen aan an deren, niet met het voetballen zelf. En een stadion-directeur met het organise ren van en de exploitatie van zijn appa raat bij sportgebeurtenissen, niet door het zelf deelnemen aan die sportgebeur tenissen. En een journalist met het schrij ven over de sport, niet met het beoefe nen van de sport zelf. Maar de prof-voet baller, (of -bokser, -wielrenner, -tennis ser, noem maar op) verdient zijn brood met zelf voetballen, boksen, enz- Nergens staat dat een directeur niet mag bestaan van zijn zakeninzicht, dat een terreinknecht niet mag „eten" van zijn verstand van gras en afwatering, dat een journalist niet de kost mag verdie nen met schrijven. Maar in de amateurs- bepalingen staat wel dat een amateur- sportman niet aan zijn actieve sportbe oefening mag verdienen! De journalistiek, het doceertalent, het zakeninzicht zijn erkende middelen van bestaan. Maar de sport niet! De sport is een middel tot ontwikkeling en ontspan ning van geest en lichaam. En het is de verdienste van de amateur dat hij dit wezenlijk begrip hooghoudt. Zoals het van de prof het merkteken is dat hij dit begrip doet ontaarden. En of men nu met zijn prestaties op het sportveld direct of dank zij deze in direct materieel voordeel behaalt, dat doet niets ter zake. Er is geen verschil tussen de geldelijke waardering contant van een doelpunt van Tommy Lawton, de gecamoufleerde waardering met een café of een sigarenzaak van de sport-talenten van honderden Nederlandse jongemannen (niet nader te noemen in verband met gebrek aan bewijs en de daardoor drei gende juridische moeilijkheden) of de reclame compleet met foto van Abe Len stra: „ik heb nooit anders gedragen dan Swift-schoenen en ik loop er heerlijk op" (of iets in die geest zoals deze week in de dagbladadvertentierubrieken stond) Het professionalisme is de dood voor de sport. We hebben het verleden week nog en al vele malen daarvoor betoogd. Sportief Nederland is hard op weg om zijn eigen graf te graven. De Swift- schoenen van Lenstra zijn er een symp toom van. SUPPORTER. Verschillende leden van de Ameri kaanse senaat, die onlangs zich uitspra ken voor intrekking van alle Marshall- steun aan Nederland, aldus de corres pondent, zullen zich ongetwijfeld ten sterkste kanten tegen iedere versche ping van militaire uitrusting naar Ne derland, als niet eerst de Indonesische kwestie volledig geregeld is. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft vier weken geleden de ministers van buiten landse zaken van de West-Europese lan den te Washington inderdaad medege deeld, te vrezen, dat het congres geen toestemming zou geven voor het zeilden van wapens naar Nederland zolang de Indonesische kwestie niet was opgelost Hij handhaafde zijn standpunt ondanks het argument van de ministers der landen van het pact van Brussel die 2 April in het geheim met Acheson over deze kwestie confereerden dat de West-Europese Unie haar eigen Verscheidenen harer leerlingen hebben het tot hoogleraar gebracht. Zes van haar docenten zijn in de Koninklijke Academie van Wetenschappen afdeling Letterkunde gekozen. 'Verschillende professoren zijn redacteurs van weten schappelijke tijdschriften, bijv. van taal en letterkunde, van geschiedenis, wijs begeerte en psychologie. Met anderen bereiden zij de wetenschappelijke con gressen voor en hebben in bepaalde afdelingen de leiding gehad, bijv. bij de Philologencongressen of die der histo rici. Het meest sprekend voorbeeld hier van is wel het laatste internationale congres voor wijsbegeerte in Amster dam gehouden. GELDGEBREK in strikte zin heeft r de Universiteit in de eerste 25 jaren niet gekend. Wel moest er zuinig worden gemanoeuvreerd met het gevolg, dat het nog niet tot stichting van de zogenaamde „dure" faculteiten is gekomen. Tot deze voorzichtige hou ding waren de bestuurders ook gedwon gen, doordat de opbrengst van de jaar lijkse inzameling in die vooroorlogse cri sisjaren sterk terugliep. Bedroeg zij vóór 1930 jaarlijks meer dan 200.000, van 19301935 varieerde zij tussen 200.000 en 150.000, terwijl na 1935 dit laatste cijfer niet meer kon behaald worden. In de oorlog echter liepen de cijfers weer omhoog, in 1946 werd meer dan 600.000, in 1947 400.000 en in 1948 f 329.000 verzameld. Uit deze cijfers blijkt, dat de katholieken hun universi teit altijd hebben betaald, al gaf de stad Nijmegen een behoorlijke subsidie. Ein delijk is hierin een verandering geko men, het Rijk betaalt nu een tegemoet koming in de kosten, hetgeen echter nog niet een derde van de werkelijke uitga ven bedraagt. Een grote crisis heeft de universiteit alleen in de oorlog doorleefd, toen en kele professoren en studenten gevangen genomen werden, toen de studenten sociëteit gesloten werd en verschillende gebouwen in beslag genomen zijn, toen de universiteit weigerde de loyaliteits verklaring in ontvangst te nemen en de studenten er niet aan dachten deze te tekenen; toen in April 1943 met het do ceren werd opgehouden en eindelijk in September 1944 verschillende gebou wen door de Duitsers in brand gestoken werden. Door hef o-prichten van nieuwe afdelingen, voor sociale en politieke wetenschappen, journalistiek en mis- siologie, hoopt men ook de Universiteit aan te passen aan moderne behoeften en nader tot het volk te brengen. Met alle gracht wordt er gewerkt aan de voorbereiding van de medische facul teit. Dat de katholieken ook hun krachten geven voor het algemene wetenschap pelijk werk, is ook van zuiver natio naal standpunt beschouwd van niet te schatten betekenis. De niet-katho- lieke geleerden begrijpen djt en daar in is waarschijnlijk de oorzaak te zoeken van de zeer prettige verhou dingen van de Nijmeegse professoren tot hun vakgenoten van andere universiteiten, en in het algemeen tot de Nederlandse intellectuelen. Het door enkelen gevreesde isolement is gelukkig niet gekomen. Integendeel de professoren hebben gewoonlijk een levendig contact met hoogleraren van andere Nederlandse instellingen van hoger onderwijs. Kan men dat ook van de studenten zeggen? Het zich afscheiden hetzij om gevaren te vermijden, hetzij om in eigen kring, op katholieke grondslag en uit katholieke overtuiging te werken, kan zijn nadelige gevolgen hebben. Het stre ven om deze tot het minimum te be perken heeft zeker resultaten bereikt. Hieruit volgt, dat dé\ universiteit haar plaats in de wetenschappelijke' wereld heeft veroverd en daar door de collega's der Rijksinstellingen werd erkend en geacht. Kan men dit ook zeggen van de katholieke milieu's? Helaas zijn er nog katholieke groeperingen, die een beetje met minachting op Nijmegen neerzien en aarzelen er hun kinderen héén te zenden, afgezien dan van de streken, waar de minder gegoede fami lies al op economische gronden daarvan woorden afgehouden. De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buren. Meest matige Noordwestelijke wind. Koude nacht met op beschut te plaatsen kans op lichte nacht vorst. Morgen overdag koel weer. Zaterdag, 30 April Zon op 5.13 uur, onder 20.02 uur; Maïn op 5.48 uur, onder 23 05 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1