Onder de Kroon van Oranje Voorbeeld van plichtsvervulling Voor de rechten van de mens WERKLOOSHEID NIET ONVERMIJDELIJK ""Weerbericht STOOTTROEPEN KREGEN EIGEN VAANDEL E én ministerie van lands verdediging Lichtingen uitgebreid tot een vijftigduizend man Nog zoemen de vlieg tuigen boven Berlijn swks'SSss Poolse regering dreigt de Kerk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Radiotoespraak van minister-president dr. Drees De laatste kans! V.S. houden vast LAGEN Bisschoppen-protest Bestrijding door normale arbeid Prins Bernhard reikte het uit Herhalingsoefeningen voor repatriërenden uit Indonesië Militaire truck Dagorder van dr. L. Beel Een millioen kilo jute verbrand Maar het oog is gericht op de slagboom bij Helmstedt 71ste JAARGANG ZATERDAG 30 APRIL 1949 No. 20915 JO 99 Hedenmiddag te 1 uur sprak de minister-president, dr. W. Drees, ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin een radio-redevoering uit, waaraan wij het volgende ontlenen: Inlevering ingetrokken geldstukken SMOKKEL IN VERDOVENDE MIDDELEN ONTDEKT Zaak-Mindfzenty wordt doorgezet Gisteren overhandigde te 's-Hertogenbosch Prins Bernhard 't vaandel van het Regiment Stoottroepen aan de commandant van dit korps kolonel C. Walraven. Geheel rechts de minister van Oorlog. tegen huwelijkswetten in Egypte BIJNA OVERAL DROOG PRIJZEN VOOR SCHOENEN VRIJ De leden van de Amerikaanse am bassade en de Eca-missie in Neder land organiseerden Donderdag te 's-Gravenliage een besloten recep tie ter gelegenheid van de 77ste verjaardag van ambassadeur Her man B. Baruch. De jubilaris snijdt de 3-etages hoge verjaardagstaart aan. Nederlands bijdrage in West-Europa reed een huis binnen ZIJ MOGEN NIET WORDEN VERGETEN (Van onze bijzondere correspondent) BERLUN, 30 April. Een Big Billy van „de Luchtbrug" heeft mij weer in Berlijn gebracht. Eén in een lange rij, want nauwelijks was ik bestoven van het meel uit het vliegtuig gekomen, of het volgende kwam reeds aangelaxied* Wij parkeerden netjes achter nummer 20, hetzelfde toestel, dat IV2 minuut vóór ons vertrokken was op de startbaan in Frankfort. Telkens opnieuw komt men in bewondering voor deze voorbeeldige organisatie, die nu al 1V2 millioen ton goederen heeft aangevlogen, teneinde te voor komen, dat een der partijen in een politiek geding door tijd nood in een dwangpositie zon komen. Is het nu de laatste keer, dat ik op deze wijze naar Berlijn reis? DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Dit jaar voor het eerst wordt 30 April gevierd als Koninginnedag, een begrip, dat zo lang onverbrekelijk verbonden •was met de 31 Augustus. Deze viering roept weer voor de geest de historische dagen van eind Augustus en begin Sept. van het vorig jaar, toen wij in snelle op eenvolging doorleefden: het vijftigjarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina, waarbij op zo treffende wisseling van vreedzame ont wikkeling en felle strijd, van onderaruK- king en bevrijding kon worden terugge- zien.* de'troonsafstand daarna, waarbij Konin gin Wilhélmina de „moeder van net ver zet", getuigde van haar blijdschap,J de taak, die haar te zwaar dreigde te worden, kon overdragen op de S sterke schouders van haar dochter; de inhuldiging tenslotte van Kolim® Juliana en haar troonsaanvaarding in een rede van een zó persoonlijke, een zo eigen en zó ontroerend karakter, dat al len, die in de Nieuwe Kerk of door de radio haar konden beluisteren, daardoor werden gegrepen. Nu heeft Koningin Juliana are maar schone taak, die haar d zoggen: „Wie ben ik, dat ik dit doen mag reeds acht maanden vervuld. Het zijn maanden van grote moeilijkheden en diepe zorg geweest, maar voor ik verder daarvan gewaag moge ik allereerst uit naam van het Nederlandse volk de wens uitspreken, dat, welke ook de staatszorgen zijn, deze 40e verjaardag in de gelukkige kring van het koninklijk gezin een ongestoorde vreugdedag moge wezen, en dat het ko mende jaar, waarin ook het 12%-jarig huwelijksfeest van Koningin en Prins zal vallen, daarmede in overeenstemming zal 1 Hierna ging de minister-president in op de gebeurtenissen tijdens en vlak na de oorlog-en wees op de woorden, die Ko ningin Juliana bij haar komst in Canada sprak: „Heb met mij geen medelijden". Daarna sprak Zijne Exc. over de we reldontwikkeling en over de verschil lende verbindingen, waarbij ook Neder land is betrokken, als: de economische aaneensluiting met Belgie; de samenwer king dier Benelux-landen in de Weste lijke Unie met Engeland en Frankrijk; de economische verbindingen, gelegd tussen de landen, die betrokken zijn bij het Marshall-plan en tenslotte het Atlantisch Pact, waarin de Verenigde Staten van Amerika en Canada met een reeks Euro pese landen zich verenigen om een mo gelijke aanvaller gezamenlijk te weer- staan Wat in 1914 en 1939 de vrede had kun nen redden, de zekerheid, dat een aanval op enig afzonderlijk land zou stuiten op weerstand van een overmachtige com binatie, wordt thans verkregen. Zo is Nederland bereid, al kan zijn bij drage verhoudingsgewijs slechts klein zijn, zijn taak tussen de volkeren, waar van Koningin Juliana sprak, naar vermo gen te vervullen. Verhouding met Indonesië Bovenmate moeilijk is gebleken de verwerkelijking van nieuwe verhoudin gen tot de Overzeese Gebiedsdelen, waar toe Nederland zich bij de grondwetsher ziening in beginsel heeft verbonden.' Ni»t ten opzichte van Suriname en de Antil len. Wij mogen aannemen, dat daar de ontwikkeling naar zelfstandigheid, die reeds ver is gevorderd, in afzienbare tijd langs normale wegen haar afsluiting zal vinden. Nederland weet. al wordt het in de wereld misverstaan, dat het niet de hopeloze poging bedoelt te onderne men om oude koloniale verhoudingen te herstellen. Het wil het Koninklijk woord gestand doen, dat ook Indonesië vrij zijn eigen weg zal kunnen bepa len, waarbij samengaan met Nederland zal plaats hebben op voet van gelijk heid. Het wil niet blijvend zijn zonen in Indonesië onder de wapenen hou den. Ook de regering weet met hoe veel verlangen ouders, echtgenoten, verloofden, uitzien naar de terugkeer van wie zo lang wegblijven en aan zo veel gevaren blootstaan. WU beogen niet anders dan een overgang te verkrijgen, die leidt tot werkelijke vrijheid voor alle Indone sische volken, gepaard gaande met veiligheid en rechtszekerheid. Moge het de Koningin gegeven zijn de pogingen, die op het ogenblik weer ondernomen worden om overeenstem ming te bereiken, eindelijk tot een goed resultaat te zien leiden en moge dan straks blijken, dat de samenwer king in een Nederlands-Indonesische Unie onder de kroon van het Huis van Oranje, beide volkeren ten zeg» zal zijn. Tenslotte zeide de minister-president: Deze eerste viering van de 30e April als Koninginneverjaardag heb ik aange grepen om U te herinneren aan wat Ko ningin Juliana ons allen als taak voor ogen heeft gesteld. Zijzelf is het levend voorbeeld van die taak en plichtsvervul ling. Zoals vroegere Oranjevorsten ons volk voorgingen in de strijd tegen Spaan se en Franse overheersing, is zij met haar moeder, thans Prinses Wilhelmina, en met Prins Bernhard een voorbeeld in de strijd voor onze bevrijding. Thans is zij weer een voorbeeld en als moeder, een taak, gelijk zij zeide, even belang rijk voor een koningin als voor iedere andere vrouw. Moge zij gezegend worden en in haar gezin, en in haar koninklijke taak. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de destijds aangekondigde laat ste gelegenheid tot na-inlevering van halve guldens, halve stuivers en halve centen zai worden opengesteld van 1 Mei tot en met 15 Juni 1949. Na deze termijn zal de mogelijkheid tot omwisseling van de genoemde munten definitief zijn ge sloten. De omwisseling kan plaats hebben bij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations en de halve gulden bovendien bij de hoofdbank, de bij banken en agentschappen van de Neder- landsche Bank. De Duitse politie te Osnabrtick heeft een belangrijke smokkelzaak in verdo vende middelen tussen Duitsland en Nederland ontdekt. Tot dusver zijn twee arrestaties verricht: een vrouw te Bent- heim en een handelaar te Kassei. De R.K. geestelijkheid in Polen werd gisteren opnieuw gewaarschuwd, dat zjj haar vijandige staatsgevaarlijke ac tiviteiten tegen de regering van War schau moet staken, of anders de gevol gen moet dragen. Jerzy Albrecht, lid va., het centrale comité van de Poolse communistische partij, verklaarde, dat dc regering vol doende sterk was om alle opstandige reacties de kop in te drukken. „De regering erkent en beschermt de vrijheid van geloof en van de uitoefening van de odsdienst, doch staat niet toe dat het geloof en de kansel nog langer ge bruikt worden voor staatsgevaarlijke activiteit, van de geestelijkheid. De rege ring wenst de betrekkingen met de Kerk in een geest van loyaliteit geregeld te zien. doch uit het recente herderlijke schrijven, waarin de regering becritiseerd werd, bleek, dat het Episcopaat tegen de wil van de brede lagen van het volk in, geen overeenkomst met de staat wil", al dus Albr :cht. De Verenigde Staten hebben bij mondt van hun gedelegeerde Cohen in de alge mene vergadering van de Verenigde Na ties verklaard, dat zij alles, wat in hun macht ligt, zullen doen, om de feiten var de processen tegen kardinaal Mindszentj en de Bulgaarse predikanten vast te stel len. De Verenigde Staten zullen het als hun plicht beschouwen de in de vredesverdra gen vastgelegde procedure uit te voeren Onder leiding van de pauselijke inter nuntius in Egypte hebben de vijf Egyp tische bisschoppen zich tot de regering van Egypte gewend om te protesteren te gen de bepalingen over het huwelijk en de echtscheiding van het nieuwe burger lijk wetboek. Dit wetboek komt in de plaats van de bepalingen, zoals deze waren vervat in het verdrag van Mon- trcux. Dit verdrag treedt in October van dit jaar buiten werking. Volgens de nieuwe bepalingen worden weliswaar de rechten en de plichten van Het economisch technologisch instituut voor Overijssel hield gisteren te Hengelo zijn algemene jaarvergadering. Op deze bijeenkomst sprak mr. dr. A A. van Rhijn, secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken, over de werkloosheidsbestrijding. Sprekers betoog was er op gericht zijn gehoor te doordringen van de noodzake lijkheid, dat reeds nu in onderlinge samenwerking moet worden uitgezien naar middelen om het euvel der massa werkloosheid te bestrijden. De gesel der werkloosheid heeft niet alleen in zede- lijke zin rampzalige f volgemdoch ook in economisch, politiek en f P zicht zijn de gevolgen des ru herinnerde aan Januari 1936, t0®" land 476 000 werklozen telde- Werkloos heid is niet onvermijdelijk. Er wel degelijk maatregelen tegen worden, al mogen deze niet van tistïsche aard zijn, zoals voor dewereld oorlog het geval was. De regeringspoli- tiek mag niet psychologisch ontmoedi gend zijn, ze moet integendeel de koop kracht aanmoedigen en de productie prikkelen. Te veel is vroeger gestreefd naar uitkeringen, te weinig naar arbeid, omdat uitkeringen goedkoper zouden zijn daJJ, werkverruiming. Thans huldigt men gezondere opvat tingen en zal men niet angstvallig zien naar een sluitende begroting Als eerste economische maatregel zal men moeten komen tot een politiek van compenseren de overheidsopdrachten in een tijd van laagconjunctuur. Als monetaire maat- regel zou men uiterst voorzichtig kunnen overgaan tot ru.mere geldcreatie. Bij dalende c°njunc uur zal men niet mogen overgaan tot het aandraaien van de be- lastineschroef, doch integendeel de ias. ten moeten verminderen, om de koop- kDehbe?trJdtogeder werkloosheid vraagt De weerverwachting 8etdiS van heden tot morgenavond luidt: Koude nacht met weinig b, °t~ king, weinig wind en op vele piaa sen nachtvorst Morgen overaag toenemende bewolking maar nog vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iets hogere temperatuur dan vandaag. Zondag 1 Mei: Zon op 5.11 uur, onder 20.04 uur; maan op 6.15 uur, onder middernacht. Maandag 2 Mei: Zen op 5.10 uur, onder 20 05 uur; maan op 6.55 uur, onder 0.18 uur. gemaakt te worden tot instandhouding der maatschappelijke verhoudingen. Daarbij zal men het gehele complex van maatregelen moeten zien in een breed internationaal vlak. Om de middelen tot bestrijding te kunnen gebruiken. za] de regering moeten beschikken over een noodwet werkloosheidsbestrijding. In zijn openingswoord attendeerde mr baron Van Voorst tot Voorst op de wenselijkheid in Overijssel te komen tot een fonds, ter grootte van minstens een millioen gulden, waaruit kleinere onder nemingen, verspreid over heel de pro vincie. gesteund kunnen worden. de echtgenoten bepaald door het cano nieke recht der Kerk, waartoe de echt genoten op het tijdstip van het sluiten van het huwelijk behoren, doch bij de scheiding wordt het canonieke recht van die Kerk toegepast, waartoe z« tij dens het echtscheidingsproces behoren. De bisschoppen wezen de regering er op, dat door zulk een wetgeving de echt genoten gemakkelijker er toe zouden overgaan, door een gefingeerde overgang naar een ander kerkgenootschap, waar van de eehtscheidingswetten niet zo streng zijn. een uitspraak te hunnen gun ste te forceren. Hierbij vestigden zij in het bijzonder de aandacht op de huwelijkswetgeving bij de Islamitische godsdienst, volgens welke wetgeving de man bijzondere voorrechten geniet waardoor het ge vaar zou ontstaan, dat een christelijke vrouw zich naar het oordeel van een Mohammedaans gerechtshof zou moeten schikken. De bisschoppen wezen vervolgens nog naar artikel 14 der resolutie over de rechten van de mens, zoals deze door de U.N.O. werd vastgesteld, waarbij zo wel bij het sluiten als bij het ontbinden van een huwelijk beide echtgenoten de zelfde rechten worden to'gekend. (Van onze correspondent) Onder de grauwe regenlucht wapperde toch fier de driekleur uit de toren der kathedrale basiliek van St. Jan, toen Vrijdagmorgen het dienstplichtig batal jon van het Regiment Stoottroepen op het ruime Paradeplein te Den Bosch stond aangetreden voor* een plechtige gebeurtenis: de uitreiking van het regi mentsvaandel door Z.K.H. Prins Bern hard. De Woningen vb- P,abants hoofdstad waren met vlaggenfgetooid en duizenden burgers waren saamgestroomd rond het Paradeplein om deze gloriedag van de Met ingang van vandaag worden de prijzen voor schoeisel van iedere aard, met uitzondering van gevulcamseerd schoeisel en klompen, vrijgelaten. De vakgroep schoenindustrie te Tilburg heeft in verband hiermede een medede ling gepubliceerd, dat de prijzen van het z.g. volksschoeisel niet hoger en eerder lager gesteld zullen worden dan bij hand having der prijsvoorschriften het geval zou zijn. populaire Stoottroepers mede te beleven. Want de toekenning van dit vaandel, reeds vastgesteld bij Kon. Besluit van 13 Juni 1946, is te zien als een bekroning na een eervolle staat van dienst, ook al strekt deze zich over nauwelijks een vijftal jaren uit. Op roemrijke en opofferende wijze hebben de Stoottroepers in de laatste fase van de oorlog immers bijgedragen tot de bevrijding van Nederland; hun bataljons handhaven voorts op voorbeeldige manier een traditie onder moeilijke omstandig heden in Indonesië. Dit vaandel nu, uiter lijk teken van de band die gelegd wordt tussen Vorstenhuis en Regiment, wordt ook als zodanig door of in naam van Hare Majesteit aan het Regiment uitgereikt. Nadat 's morgens in de Kathedraal en in de Ned. Hervormde kerk plechtige kerkdiensten gehouden waren, volgde de ontvangst van de talrijke autoriteiten in het Casino. Daar merkten wij o.m. op de minister van Oorlog mr. W. Schokking, de generaals Kruis, Koot en Sitsen, bevelheb ber 3e militaire gewest; voorts mgr. W. Mutsaerts, met de vicaris-generaal mgr. F. N. Hendrikx, prof. dr. J. E. de Quay, commissaris der Koningin in Noord-Bra bant; de burgemeesters van Den Bosch en Vught én verder vele andere autoriteiten. Nadat Z.K.H. Prins Bernhard was gear riveerd, begaf het gezelschap zich o.l.v. de regimentscommandant, kolonel C. Walra ven tot voor het front der troepen en werd een inspectie afgenomen. Terwijl de adjudant van de Prins het Kon. Besluit tot toekenning van een vaandel aan het Re_. Stootroetpen voorlas, speelde de regi mentskapel zacht het Wilhelmus, waarna de Prins zich tot de manschappen richtte. Z.K.H. wees op de eervolle traditie van het Regiment en bracht ook hulde aan de manschappen, die in Indonesië op voor beeldige wijze hun plicht deden. Hij deed een beroep op het volk ook in dit verband zijn verplichting te kennen, nl. de repa triërende militairen die plaats in de maat schappij weer te laten innemen, waarop zij recht hebben. Het vaandel een symbool Wat het nieuwe vaandel betrof, Z.K.H. noemde dit een symbool voor hoog tot laag. Het zal 'n eer zijn onder dit vaandel te dienen en de Prins twijfelde er niet aan of allen zouden met moed, beleid en trouw op de bres staan voor Koningin en Vader land. Z.K.H. droeg daarna het oranjekleu rig vaandel aan de regimentscommandant over. Deze kondigde op plechtige wijze het intreden van het vaandel aan, waarna de gebruikelijke eerbewijzen werden ge bracht. De regimentscommandant sprak zijn dank uit aan H.K.H. Prinses Wilhel mina, die nog als regerende Vorstin aan het Regiment had toegestaan het vaandel te voeren en was Prins Bernhard erken telijk, dat deze het vaandel persoonlijk had willen overdragen. Er volgde daarna een défilé langs het Casino, waar zich de autoriteiten hadden opgesteld. De lang verwachte memorie van ant woord aan de Eerste Kamer inzake de Oorlogsbegroting is thans versche nen. Ze is zeer belangrijk omdat de mi nister daarin mededelingen doet over de Plannen t.a.v. de Nederlandse weermacht in het raam van onze verplichtingen met betrekking tot de Westerse Unie, welke een reorganisatie en uitbreiding zullen nodig maken. Een suppletoire begroting voor het geen wij daarbij zelf zullen moeten doen kan eerlang worden verwacht. In de eerste plaats betoogt dan mi nister Schokking de wenselijkheid, dat de leiding der defensie-aangelegenheden in één hand blijve, vooral in verband met het internationaal overleg, dat re gelmatig wordt gepleegd. Daartoe zullen de ministeries van Oorlog en van Ma rine moeten worden samengevoegd tot een ministerie van landsverdediging. De militaire toporganen van onder Scheidenlijk de land- en de luchtmacht zullen gorden gevormd door de chef van de generale staf, met onder zich de plaatsvervangende chef van deze staf, de kwartiermeester-generaal en de ad judant-generaal, zomede de chef lucht machtstaf met onder zich de kwartier meester-generaal en de adjudant-gene raal. Bij de huidige omvang van onze luchtmacht acht de minister de benoe ming van een plaatsvervangende chef van de luchtmachtstaf voorshands nog niet nodig, terwijl hij het nog mogelijk acht dat de kwartiermeester-generaal en de adjudant-generaal hun werkzaam heden verrichten ten bate van de land- te van de luchtmacht. De militaire bijdrage van Nederland in W-Europa zal te land en m de luch in hoofdzaak het volgende moeten om vatten: a. Landmacht: Een bescheiden veldle ger, bestaande uit enkele divisiën, met de nodige korpstroepen en reserves; ter ritoriale troepen voor inwendige veilig heid, territoriale verdediging en be scherm ing tegen overvallen uit de lucht, luchtdoelartillerie en luchtdoelzoeklicht voor de luchtverdediging van het bin nenland; troepen voor de aan- en afvoer. b. Luchtmacht: Een aantal squadrons dagjagers en nachtjagers, zomede enige squadrons tactische luchtmacht ter - on dersteuning van het veldleger, zomede de bij vorenbedoelde squadrons behoren de vliegbases; de nodige radarstations als onderdeel van een gecoördineerd West- Europees systeem voor alarmering; de luchtwachtdienst; de nodige magazijnen en werkplaatsen. Rekening houdende met de personeels behoeften van de Kon. Marine, de lucht strijdkrachten, de luchtdoelbestrijding en hetgeen voorshands voor Indonesië no dig zal blijven, zullen per jaar omstreek* 2/3 divisie en de nodige korpsen luchtver dedigingstroepen kunnen worden gevormd. Nationale reserve Ook dan zal de verwezenlijking van vorenbedoeld in grote lijnen aangegeven plan een zo volledig mogelijk gebruik van de jaarlichting dienstplichtigen nood zakelijk maken, waarbij voor de territo riale troepen in de toekomst de oudere lichtingen zullen worden bestemd, doen voorshands zal moeten worden gebruik gemaakt van de Nationale Reserve. In dien de aanmelding onvoldoende zou blijken, zou moeten worden overwogen terug te grijpen op een deel der lichtin gen 1941 t.m- 1944, waarvan alsdan een summiere geoefendheid voor territoriale taken zou moeten worden gegeven. Het benodigde aantal lichtingen zal gelijk zijn aan dat van voor 1940, nl. 15. Als volgt verdeeld: 1. in opleiding, 2 tot en met 7 voor het veldleger, 8 tot en met 13 voor de territoriale troepen, 14 en 15 bestemd voor de depots. Herhalingsoefeningen voor troepen uit Indonesië Zo lang uit nieuwe lichtingen nog geen voldoend aantal divisiën is ge vormd, zal de plaats daarvan zo spoedig mogelijk moeten worden ingenomen door uit Indonesië repatriërende troe pen. Het zal daartoe onvermijdelijk zijn hen enige tijd na terugkeer door mid del van herhalingsoefeningen te her scholen voor de Europese gevechtstaak, die zo geheel afwijkt van de politionele taak, die door hen in Indonesië werd verricht. De minister staat daarbij aan vankelijk een duur dier herhalingsoefe ningen van zes weken voor ogen. Het behoeft geen betoog, dat de mi nister er zich van bewust is, dat net tijdstip van opkomst zodanig moet wor den gekozen, dat daarbij ten volle reke ning wordt gehouden met het belang der gerepatrieerden om, in verband met de gezondheids, studie-, beroeps- en gezinsbelangen dit tijdstip zo laat moge lijk bepaald te "en. Hoger bezoldiging De tegenwoordige bezoldigingen der militairen zijn in veel gevallen te laag, doch zullen binnenkort met terugwer kende kracht aanzienlijk worden ver hoogd en hierdoor op een peil komen, dat niet lager is dan het salarispeil van burgerlijk rijkspersoneel in overeen komstige betrekkingen. Lichtingsterkte Tot het vervullen van de eerste oefe ning zijn van de lichtingen 1945, 1946, 1947 en 1948 in werkelijke dienst geroepen resp. 39.428, 37.431, 40.185 en 42.457. Tot het vervullen van de eerste oefe ning van oudere lichtingen dan de lich ting 1945 zijn in werkelijke dienst geroe pen van de lichtingen 1941 301 man; van de lichting 1942 222 man; van de lichting 1943 355 man en van de lichting 1944 2455 man. De berekende overeenkomstige sterkte van de lichting 1949 bedraagt 38.270 man. Tot het verkrijgen van een juist beeld, merkt de minister op, dat van de lichtin gen 1945, 1946, 1947 en 1948 bovendien als oorlogsvrijwilliger of vrijwilliger met zogenaamde korte verbintenis in werke lijke dienst geweest zijn, dan wel nog zijn, respectievelijk 10.000. 11.000, 7.000 en 3.600 man. Ten aanzien van de sterkte van de volgende lichtingen kan worden mede gedeeld, dat de regering overweegt deze te bepalen op ongeveer 50.000 man. Het vijfde slipgeval, dat zich Vrijdag tengevolge van de gladheid van de weg op de hoek van de Zeelsterstraat en de Bre- dalaan te Eindhoven voordeed was het eerste, dat niet zonder ongelukken afliep. Een militaire zestonner van de rij- en tractie-school in de Constant Rebecque- kazerne te Eindhoven reed door de voor deur het pand Zeelsterstraat 68 binnen, waarbij een gedeelte van de geve] werd vernield. De wagen kwam in het pand tot stilstand en veroorzaakte hier veel scha de. Gelukkig bevond zich niemand op het trottoir en ook de bewoners van het huis en de inzittenden van de wagen, een eerste en een wteede luitenant kwa men met de schrik vrij. Elk jaar in de afgelopen kwarteeuw werden we middels collecte in de kerk of door huisbezoek herinnerd aan de plicht tot offeren in het belang van de R.K Universiteit te Nijmegen. Velen stonden min of meer afwijzend, want hun zonen studeerden op die „rijkeiuisschool" toch niet. I Verkeerd begrip omtrent de waarde van katholiek onderwijs als voorberei- I ding op de hoogste functies. Het artikel van gisteren zal verhelde- rend hebben gewerkt. Overigens is het j frappant wanneer men ziet op hoeveel leidende plaatsen katholieke oud-studen- ten een plaats hebben verworven, j We moeten nog verder in die richting j maar op het ogenblik is de staat van dienst onzer eigen universiteit reeds zo eerbiedwaardig, dat het geen verwonde ring behoeft te baren, dat telkens op- I nieuw „De Waarheid", een minister, di recteur of andere hoge functionaris ..aanpakkend" er op wijst, dat het al weer zo'n leerling is van die vervloekte Jezuieten-universiteit (haat-woord bij uit stek) te Nijmegen. De financiële bijdragen der bevolking, hoe gering soms ook, hebben haar rente j wél opgebracht. Katholieke leiders heeft Nederland nodig en elk geldstuk voor i hun opleiding geschonken, heeft zijn j waarde. Noch de bevolking, noch de afgestu deerden mogen zulks vergeten. Vergeten. Vergeten mogen we ook niet die ande re groep, die tot de besten van ons volk behoren. Van die besten trof men in elke stand. We bedoelen de slachtof fers militairen, de gevallenen van het verzet en ook hun nabestaanden. Morgen begint de Meimaand, de perio de van de dodenherdenkingen. Doch la ten we het toch niet alleen bij treurmu ziek en schone woorden laten. Elke avond zijn er in die maand loven of oefeningen. We mogen dan ook hen niet vergeten, die in de eerste linies hebben gestaan als soldaat, verzetsman of gijzelaar om hun functie en het hoogste gaven van wat zij hadden, hun leven. Niet alleen in de periode van 194G tot 1945, maar ook nu nog in Indonesië. Bij vele beslissingen hoort men de opmerking: „Daar staan we als gewone mensen toch buiten". Maar die praat gaat niet op wanneer het onze universi teit betreft of het gedenken van de do den. Levende functionarissen en zij, die vielen, zijn uit ons volk geboren. Zij behoren aan de gemeenschap. Zij' zijn leden van de strijdende of lijdende en voor het merendeel van de zegepralende Kerk. Strijdenden en lijdenden moeten door ons volk terzijde worden gestaan. Met offers van geld en gebed. Daarom geef voor „Nijmegen", doch vergeet in l.lei de doden met. HENK VAN DER MAZE. Dr. Beel heeft zich als opperbevelheb ber van zee-, land- en luchtmacht in Indonesië neden in een dagorder tot de troepen gericht, waarin hij hen uitno digde hun beloften van trouw en aan hankelijkheid aan de Koningin en haar Huis te hernieuwen. Gisterenavond omstreeks half negen is brand uitgebroken in de grote jute- opslagplaats bij de fabrieken van de fa. Ter Horst en Co. te Rijssen. Deze brand liet zich zeer ernstig aanzien, zodat de assistentie van de Almelose brandweer werd ingeroepen. In het paJchuis, met een inhoud van 16.000 M3. bevond zich 1.500.000 kg. jute. Ongeveer 1.000.000 kg. is verloren ge gaan. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in een electrische lier. De firma was op beurspolis verzekerd. Er zijn collega's die het verwachten. Ze zijn naar Helmstedt getogen om in dit provinciale nest te wachten tot de slag bomen open gaan. De le Mei zo rekenen zij, zou voor de Russen een uitgelezen datum kunnen zijn voor zulk een royale geste. Bovendien, zo gaat hun redenering verder, kan men nooit weten, wat de Rus sen van plan zijn. Zij zijn volkomen on berekenbaar. Zonden zij niet gisteravond een politiepatrouille naar een boerderij in de Britse sector van Berlijn om er alle koeien weg te halen? Lokten zij niet op de meest onverwachte momenten het sluizenincident uit? In Berlijn zijn de verwachtingen overi gens niet op plotselinge gebeurtenissen gericht. Hier overweegt men veeleer dat datgene, wat men blokkade noemt, gaan deweg is gaan bestaan uit een zeer ge compliceerd samenstel van maatregelen en toestanden. Berlijn is niet alleen ge blokkeerd. het is ook in twee administra tieve delen gesplitst. Aan de ene kant heerst dictatuur, aan de andere democra tie. Als men de weg naar het westen open krijgt, wii men dit liefst gepaard doen gaan met een herstel van voorma lige toestanden, toen Berlijn één geheel was, met ook in het Russische deei nog bepaalde democratische vrijheden. Bovendien wil men nóg meer: alle wegen naar het westen open en onder internationaal toezicht! Dat is meer dan vóór de blokkade, toen de stad immers aan de zijden draad van de autoweg en spoorweg naar Helmstedt hing. Daar komt bij. dat men zich realiseer!, dat het geding rond de blokkade verder gaat dan enkel om Berlijn. De Rassen maken er thans in hun eigen Berlijnse dagblad geen geheim meer van, dat ach ter hun aanbod de wens staat, om de separate staatsvorming in het Westen te voorkomen. Vrijwel alle stemmen in West-Berlijn menen er dan ook aan te moeten herinneren, dat de West-Duitse plannen niet kunnen worden opgeheven zonder afdoende waarborgen voor een herstel der democratische verhoudingen in geheel Duitsland. Men beseft dan ook, dat veie hindernissen te nemen zijn vóór een agenda voor de besprekingen kan worden vastgesteld. Alle communistische organen blazen ijverig en vals als te voren hetzelfde lied tegen de West-Duitse republiek en haar makers. Er is in de toon, waarop dit ge beurt niets veranderd. Voor en na worden de Amerikanen bestempeld als oorlogs aanstichters en zo al meer. De tot het gewone stadsbeeld behorende demonstra ties en incidenten gaan voort, alsof er generlei perspectief ontstaan ware. Ebert, de burgemeester van „Russisch- Berlijn", heeft gisteren het Russische voor stel tot het terugtrekken aller bezettings troepen nog weer eens ter tafel gebracht. Men neemt hier aan, dat het tot de Rus sische voorstellen voor een eventuele con ferentie behoort. Hier in Berlijn gaat ondanks alle be richten optimistisch of pessimistisch alles nog precies hetzelfde als steeds tijdens de 10 maanden der blokkade. Hier schijnt de opheffing ervan even ver verwijderd als steeds. De vliegtuigen zoemen nog, de kaarsen zjjn nog troef

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1