Blokkade-Berlijn naar einde Dit is leven Waarde van de persoonlijkheid Jeugd en volwassenen huldigen de Koningin W eerbericht Buitenlandse strijdkrachten moeten China verlaten Grote bezorgdheid bij de V.N. tffty Parijs verwacht Viermogendheden- conferentie op 15 Mei Zelf denken en zelf doen Het strijdtoneel rond Sjanghai DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Pater Piet Wesseling roept de jeugd toe: „Ken je geloof zoals het is" Luchtbrug-vliegtuig neergestort President Truman zond ?S, gelukwens Coloradokevers spoelden weer aan De koopvaardijvloot van Nederland NDER DE LOUPE Op paleis Soestdijk Duizenden luchtballonnen gaan tegelijk omhoog m - msmm De priestervervolging in O.-Europa 71ste JAARGANG MAANDAG 2 MET 1949 No. 20916 Op een bespreking met de hoofdredacteuren van de met Sovjet- licentie verschijnende bladen, heeft kolonel Toelpanof, hoofd van de afdeling voorlichting van het Sovjet-Russische hestuur, Zaterdag in het vooruitzicht gesteld, dat de blokkade van Berlijn „binnen drie dagen" zal worden opgeheven, zo verklaart men in Duitse kringen, die in nauw contact staan met het Sovjet-Russi sche militaire bestuur. Toelpanof zou hebben verklaard, dat de „kardinale vraagstukken" betreffende de verkeersbeperkingen tussen Berlijn en de westelijke zones van Duitsland, thans door de vier grote mogendheden waren opgelost. Bemanning van vier personen omgekomen Zo staan de kersenboomgaarden te Uden op het ogenblik te bloeien. Hier ziet men Spaanse zwarten in lentetooi. Massif icatie-ver schijnsel OLIEVONDSTEN BIJ NEDERLANDS-DUITSE GRENS BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Groter dan ooit maar met minder passagiersschepen 1 Tijdens de bloemenhulde Zaterdagmiddag slaan Koningin Juliana, Prins Bcrnhard en de prinsesjes Beatrix en Irene het défilé voor het paleis Soestdijk gade. AANHOUDEND DROOG WEER mmï Bloemenhulde ALARM TE JERUZALEM A. J. SARNEEL IN ALLE NODEN ,\Vie wint de pot?" Een overzicht van hqt oud- Hollands qanzehordspel, dat Zaterdagmiddag in het Amsterdamse Stadion werd opgevoerd. TREINVERTRAGING BELEDIGENDE PAMFLETTEN VOOR DE REGERING DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 ^er kwartaal, 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden I.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In officiële Londense kringen legde men grote voorzichtigheid t. a. v. deze verklaring aan de dag. Men meent, dat de onderhandelaars nog nieuwe instruc ties zullen moeten ontvangen. Ambtenaren van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken verkla ren, dat er nog meer besprekingen tus sen Jessup en Malik zullen komen, waar over volkomen stilzwijgen zal worden bewaard. Volgens gewoonlük betrouwbare bron nen te Parijs zal waarschijnlijk na op heffing van de blokkade van Berlijn, op 15 Mei te Parijs een viermogend- heden-conferentie beginnen. Nadat een transatlantisch telefoonge sprek met de Franse- vertegenwoordiger bij de V. N., Jean Chauvel, was gehou den, hielden functionarissen van het Franse departement van buitenlandse zaken, zich Zaterdagnamiddag er van overtuigd, dat de opheffing van de blok kade van Berlijn nog slechts een kwes tie van dagen was. Naar vernomen wordt, is er een ge- dachtenwisseling gaande tussen de Amerikaanse, Britse en Franse rege ringen «ver de mogelijkheid van aan sluiting van Oost-Duitsland bij de West-Duitse federatie, ingeval de Sovjets een dergelijke stap bfj een eventuele viermogendhedenconferentie in overweging zouden willen nemen. Volgens het officiële orgaan van het Sovjet-Russische militaire bestuur in Duitsland, de „Taegliche Rundschau", zal de Sovjet-Unie bij eventuele vier- mogendhedenbesprekingen onverminderd vasthouden aan haar eisen: „vredesver drag met Duitsland; vorming van een democratische regering voor geheei Duitsland en terugtrekking van de be zettingstroepen binnen één jaar na teke ning van het vredesverdrag". De „New York Times" daarentegen weet te melden, dat de Russische gede legeerde bij de V. N„ Malik „stilzwijgend toegestemd" zou hebben ih de voorwaar de der westelijke mogendheden, dat een bijeenkomst van de vier ministers van buitenlandse zaken over de kwestie Duitsland, de plannen voor een West- Duitse regering niet in de weg zal staan Herbert Evatt, de voorzitter van de Al gemene Vergadering der V. N„ heeft al? zijn mening te kennen gegeven, dat er „alle reden is om een spoedig einde te verwachten van het langdurige en aller gevaarlijkste meningsverschil terzake van Berlijn". Volgens Evatt za) een re geling van de Berlijnse kwestie geens zins het geschil tussen de grote mogend heden in zijn geheel omvatten, doch ze ker de weg bereiden voor een nieuwe poging om tot een juiste en duurzame regeling te komen. In de Russische pers wordt een vol komen stilzwijgen bewaard over de besprekingen tussen Jessup en Malik. Zaterdag hebben de Sovjets de Britse eisen tot regeling van de sluisincidenten van de afgelopen week ingewilligd er in Britse kringen wordt gesproken over de „zeer vriendschappelijke houding", die de Russen bij dit nieuwe contact heb ben aangenomen. Voorts toonden dc Sovjets weer prijs te stellen op het door hen zo lang verwaarloosde sociale contact, toen zil Zaterdag een delegatie zonden naar de receptie, die admiraal De Booy, het hoofd van de Nederlandse missie te Berlijn, ter gelegenheid van de ver jaardag van Koningin Juliana heeft ge houden. Een Halton-vliegtuig van de „Lucht brug" is op 25 km, t, N.W. van Berlijn neergestort. De vier leden van de be manning kwamen hierbij om het leven Het Britse ministerie van luchtvaart zal binnenkort meer viermotorige Has tings voor de „Luchtbrug" beschikbaar stellen. Wjj hebben zo'n idee, dat we pater Piet Wesseling Cjss.R. niet meer aan u behoeven voor te stellen U heeft hem vast al eens voor de K.R.O. horen spreken, spreken met vurige woorden, vooral tot Nederland's jeugd, die hem zo na aan het hart ligt. Gisteravond heeft pater Wesseling in het Zondag avond-program van de Katholieke Radio Omroep opnieuw 'n hartstochte lijk beroep op die jeugd gedaan, die jeugd, die wel reageert, maar met welker reacties hij toch niet helemaal tevreden is. Ik spreek elke week", aldus pater Wesseling, „ik schrijf, we hebben con- tacht maar wat ik zoek vind ik mei En'pater Wesseling is er dan de man rtiet naar om daar genoegen mee te ne men. Luister, hoe hij die jonge mannen en jonge meisjes aanpakt door elkaar schudt, bijna een ferme opmepper geeft: „Ik zou je willen meenemen, ieder van jullie, zoals je nu luistert, met je benen over een stoei, of hangend over de tafel, leunend tegen de schoorsteen of ge bogen over de radio, met je hoofd vol andere gedachten, met je vermoeidheid, met je verveeldheid, met je energie en je kracht; ze kunnen op je afgeven, zo veel als zc willen, maar zóals je bent. roep ik jullie allemaal, zo ongeduldig en voi critiek, zo opstandig, zo fel en tiard; zo onbezorgd en toch vol zorgen: met je bedeesdheid je onhandigheid, met je zwakheid en je onstuimige hart" Zo daagt pater Wesseling de jeugd van Nederland uit, de katholieke jeugd, om haar geloof te beleven. Een ding aldus deze „Voortrekker" van ieugd zou ik willen weten, en ik zou er prijs op stellen, als je me daarover "Jet in onzekerheid liet: heb je nog durf „i i 1160 ie vertrouwen, dat 't ons n. en? WÜ willen recht cn arbeid, «„„a t ISi °m te bewonen en 'n loon om n"en bestaan; wij willen goe- vermakenanmnS' goede lectuur- gezoncit Wij willen zijn een nieuw geslacht, een nieuwe generatie: wij willeg een sterk volk. één van hart en nobel van geest Maar: dan moeten We eerst een fun dament leggen, nu, en dat fundament beid en van degene, die de arbeid ver richt, door bezitsspreiding en hervorming van het onderwijs. Na elk dezer inleidingen ontwikkelde zich een vruchtbare gedachtenwisseling. Onder de eminente leiding van dr. Jos. P. Chr. de Boer en prof. dr. Jos. J. Gie- len hebben de kringen Dordrecht, Lei den en 's Gravenhage van de K.V.P. zich gisteren op een bijeenkomst in Den Haag bezonnen over het probleem der Massa en persoonlijkheid dat in de tegenwoordige tijd veler geesten bezig houdt. Dr Jos de Boer behandelde in zijn in leiding voornamelijk de P®^festatie Inch vorming, welke door de man openbarende in onverschilUgbe brek aan belangstelling voor geesteuse, culturele en andere waarden, in net s drang komt. Het als massa leven is n iets anders dan het gemeenschapsie De gemeenschap is een belangrijk goea- De gemeenschap heeft de ontplooiing van de persoonlijkheid nodig. Die ontplooiing is alleen mogelijk, wanneer de mens een zekere vrijheid wordt gelaten, 'n vrijheid die God zelf gewild heeft. Van de zijde der overheid wordt te veel dwang uitgeoefend en we leven in een tijd, waarin de mensen dit slikken, om dat zij het gemakkelijker vinden, dat an deren voor hen denken en verantwoorde lijkheid dragen. Nodig is herstel van de eerbied voor de persoonlijkheid van de mens. waar door de mens zich zelf leert respecteren en leert streven naar volmaaktheid. Prof. Gielen ging meer uitvoerig in op verschillende oorzaken van het verschijn- der massificatie en noemde als zoda- *}lg o.m. het moderne kapitalisme, de in dustrialisatie het snelle en gemakkelijke verkeer, dat de mens er toe brengt veie gen te zien zonder veel in zich op te tam?' de vermaaksindustrie (Butlrn- derwiTf niet aangepast zijn van 't on- nerVllJ® de behoefte van deze tijd, m film, sport en politiek, die kracht nf ng brengen en geen denk eken d» dodere krachten van de mens van de sta^!Senstrijd' de verambteüjking W^d?ma«ifio=rStaan afwijzend tegen over de massificatie. in dit verband her innerde prof. Gielen aan de Kerstrede, waarin Paus Pms, XII aandrong op hand having eh versterking dier menselijke waardigheid. De massificatie kunnen we bestrijden door zelf mens te zijn, d.w.z. door eigen persoonlijkheid te ontwikkelen) een krachtige cultuurpolitiek te bevorderen, herstel van d'e waardigheid van de ar- President Truman heeft Zaterdag, mede "a™Cn,s. het Amerikaanse volk, telegra- Jin Tnli=n„gehJk wensen aan H. M. Konin gin Juliana gezonden. onze hoeksteen, is Christus, die de we reld ons tracht te ontnemen. Aldus, sprak pater Wesseling, en hij noemde zijn, causerieën waarvan deze er een was die ons bijzonder boeide: „Dit is leven'.". De „heilige agitatie" die deze welspre kende jeugdleider reeds heeft teweeg gebracht, heeft zich geopenbaard in dui zenden brieven, die hij orftving. Het is door deze talrijke reacties da: Pater Wesseling beter dan wie ook ir- staat is het geestelijk niveau van de te genwoordige jeugd te peilen. Als hij zegt: „zó kan het niet langer dan is dat geen theatrale uitroep, maai dan is dat de neerslag van zijn rijke er varing- In een slotroep herhaalt niette min de spreker dan de woorden van St Jan de Doper „Het Rijk Gods is nabij Uit goede bron vernemen wij dat dn woord volgens de bedoeling van pater Wesseling een nieuwe actie inleidt, waar over hij ons binnenkort meer zal onthul len. Zowel te Biervliet als te Vlissingen en Zoutelande zijn enkele coloradokevers gevonden. Naar de plantenziektenkundige dienst mededeelt betreft het hier waar schijnlijk enkele verdwaalde beestjes De tijd van het jaar is nog te vroeg voor een grotè vlucht. Duitse geologen hebben in het gebied tussen de Eems en de Nederlandse grens nieuwe belangrijke olie-voorraden aan getroffen, aldus bericht het ™et f licentie verschijnende Berlijnse blad „Die Welt". De nieuwe vondsten zijn onlangs ge daan bij boringen te Ruetlertwist, ten Noord-Westen van Lingèn, op enkele kilometers afstand van de Nederlandse grens. Men verwacht, dat bier een be langrijk olieveld ontsloten kan worden, aldus het blad. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amster dam (H.H. Nic. en Barbara) de weleerw. heer Z. van der Klein; te 's-Gravenha- ge (H. Teresia van het Kindje Jesus) de weleerw. heer P. J, Krom; te Amsterdam (H.H. Mart. v. Gorcum) de weleerw. heer W. B. Hermans; te 's-Gravenhage (H. Jeroen) de weleerw. heer J. W. Poel; te Alphen a. d. Rijn, de weleerw. heer F. C. Verheul, die kapelaan was te Hillegom (H. Martinus). Uit gegevens door het C.B.S. gepubli ceerd, blijkt, dat de Nederlandse koop vaardijvloot in bruto register ton gemeten weer het vooroorlogse niveau heeft over schreden. Het aantal schepen is echter iets kleiner. Per 1 Januari 1949 telde de Nederlandse vloot 965 schepen met B.R.T. 2.558.566 tegen 992 schepen en B.R.T. 2.361.388 op 1 Januari 1940. Telt men er de Indone sische vloot bij van 48 schepen B.R.T. 48.611 (187 met, B.R.T. 127.845) en de vloot der Ned. Antillen en Suriname van 74 schepen met B.R.T. 131.614 (51 met B.R.T. 105.865), dan komt men op een totale vloot onder Nederlandse vlag van 1087 schepen met B.R.T. 2.738.791 tegen 1230 schepen met B.R.T. 2.895.098 op 1 Januari 1940. Gespecificeerd krijgt men voor de Ne derlandse vloot de volgende cijfers: pas sagiersschepen s.s. 10 (44) met B.R.T. 98.399 (358.057); vrachtschepen s.s. 226 (211) met B.R.T. 1.123.453 (746.279); pas sagiersschepen ms. 19 (40) met B.R.T. 213.975 (399.167) en vrachtschepen ms. 523 (434) met B.R.T. 752.841 (368.491). Een reusachtige Boeing Stratofreighter van 71 ton is gisteren op het vliegveld van Frankfort geland, na een vlucht ud de Ver. Staten. Het, vliegtuig, een zus- tertoestel van de B-50 bommenwerper, die onlangs een nonstopvlucht om de wereld heeft volbracht, zal beproefd wor den voor de dienst op de „Luchtbrug". o (Van onze speciale verslaggever) De eerste Koninginnedag in Soest- djjk. Geen fanfares of grootse optoch ten van volwassenen, maar een hulde van de jeugd uit de omgeving aan de Landsvorstinne, die met haar gemaal en de kinderen op het bordes van het paleis heeft plaats genomen, om dui zenden kinderen, met oranje getooid, aan zich voorbij te zien trekken. En als een originele groet, wanneer de koninklijke familie naar buiten komt, een opstijgen van talloze gekleurde ballonnetjes, een rardig schouwspel, tot groot vermaak vooral van de kleine prinsesjes. Lange tijj tevoren ziet mèn op de wegen en in de lanen, die naar het paleis leiden, reeds de kinderen met hun on derwijzers --n onderwijzeressen opgesteld. Er waait een gure Noord-Westenwind, maar nu en dan breekt het zonnetje door De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Koude nacht met plaatselijk mist. Dverigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Des nachts tijdelijk zwakke, overdag meest matige wind tussen Noord en Oost. In de kuststreken onge veer dezelfde, in het binnenland iets hogere temperaturen dan van daag. (Opgemaakt te 10 uur). Dinsdag 3 Mei: Zon op 5.08 uur, onder 20.Ö7 uur; maan op 7.51 uur, onder 1.20 uur. en zon is in ieder geval in het kin derhart, vreugde, omdat men van zo nabij de Koningin mag zien. Maar wat doet een kind, als het moet wachten op het uur, twee uur in de na middag, dat de Koningin de kinderhulde in ontvangst zal nemen De luchtballon trekt en trekt. Kleine knuistjes houden het touwtje omkneld. Even laten schie- ten en dan weer grijpen, maar dan schiet de ballon ijlings ais een exotische vogel omhoog. Het '-■lijft niet bij één, maar meer ballonnen zweven weg, doch er zijn er genoeg overgebleven, wanneer Koningin Juiiana, die over haar blauwe robe een kort bontmanteltje draagt, want het is een gure middag, op het bordes verschijnt, in gezelschap van Prins Bern- hard, die buiten ijlings een jas aanschiet. Als confetti dwarrelen de ballonnen door de lucht, maar er is juist een hevige rukwind, die een groot aantal in de bo men blaast, waar de ballonnen in de takken verwara raken. Boven voor een dei ramen in de lin kerzijvleugel verschijnt Prinses Margriet in een blauw peignoirtje, Beatrix en Irene, die van een viertal kinderen, Anneke Albers, Ada Oosterhof, Corrie Beyes en Hennie van Veile, ballonnen hebben gekregen, zijn ijlings naar het zieke zusje toegesneld en hebben haar óók zo'n glinsterende, grappige bol ge bracht en uit een der vensters vliegt een ballon met een kaartje, gelijk als van de kinderen van de scnolen uit Baarn, Soest 'en de Lage Vuurse, met de naam van de eigenares, die in dit geval Margriet van Oranje-Nassau heet. Waar zal deze prinselijke ballon terecht komen? Wie krijgt een prijs? Marietje Jansen of Margriet van Oranje Nassau De wind houdt geen rekening met vor stelijke afkomst en is zo democratisch als het maar zijn kan. De Koningin wordt niet moe naar al die peuters te zwaaien. Als de jeugd haar beurt gehad heeft, komen volwas senen, die bloemen leggen aan de voeten van hun geliefde Koningin. Er zijn be jaarde dames onder, die er een verre reis voor over gehad hebben, moeders met een ki..d op haar arm of een zui geling in de kinderwagen. Gebrekkigen in een invalide-wagentje, voor wie de Koningin bijzondere aandacht heeft. Daar is een fris groepje verpleegsters, helemaal uit Waalwijk, die de Koningin wel eens van dichtbij wilden zien en er graag een vrije dag voor offerden. Daar verschijnt voor het raam ook een klein wit figuurtje, dat hevig met de armpjes naar al die mensen zwaait. Het is Marijke, die op de kamer van haar zusje Margriet is. Onderwijl marcheert een groep ver kenners met dieptrommen etjj, bazuinen de tuin van het paleis in. Het is de fiere band van de katholieke verkenners uit Arnhem, die ook in het Stadionspel met de inhuldigingsfeesten optrad. H M. noest toen vertrekken en op haar uit drukkelijk verzoek zijn zij op Haar ver jaardag naar Soestdijk gekomen. Zij blazen en roffelen een pittige melodie ter afwisseling van de muziek van enkele muziekcorpsen uit de omliggende dorpen. Tot slot défileren zij nog enkele malen voor de jarige Koningin en haar gezin. Dan gaan ook zij heen en de overblij- venden in d paleistuin zijn enkele bur gemeesters en de organisatoren van dit huldigingsfeest, met wie H.M. zich enige ogenblikken onderhoudt, alvorens zij naar binnen gaat om haar verjaardag verder in huiselijke kring te vieren. Gisteravond is te Jeruzalem de toe stand van alarm afgekondigd. Aanlei ding hiertoe was artillerievuur in de zui delijke sector van de stad. Een uitgaansverbod is afgekondigd, terwijl verduisteringsvoorschriften wer den uitgevaardigd. Deze week herdacht de heer A. J. Sar- neel, hoofd van een school in Eindho ven, zijn 40-jarig onderwijs jubileum. Dr heer Sarneel is o.a. door zijn publicaties in vakbladen een niet alleen in Katho lieke onderwijskringen bekende figuur „Gekomen is de lieve Mei, Maria", zo zongen wij in onze jeugd op school en op koor en telken jare opnieuw wordt dit lied door de jeugd aangeheven. Veel moge er in de loop der jaren Veranderd zijn. b.v. in het karakter van de 1 Mei- oetogingen, onveranderd bleef de bij zondere verering van Maria in deze maand. Onze ouders behoefden ons niet gedurig aan te sporen om het Meimaand lof bij te wonen en ook nu zal weer blijken, hoe spontaan veelal de kinderen tijdens deze maand met zeer veel gro- i ten "het „lof-met-rozenhoedje" bezoeken. Immers in de Meimaand wordt Maria bij zonder aangeroepen als onze hemelse Moeder. En welk een bekoring en aantrekkings kracht gaat er niet van het begrip en woord „Moeder" uit? De baby, die nog geen idee heeft, wat een moeder is. ziet in haar toch het voorwerp zijner groot ste genegenheid; bij haar lacht de kleu ter en bij haar schreit hij zijn verdriet uit, omdat het kind voelt, dat de moeder het meeste van de kleine houdt en alles zal doen om het kind te helpen en be schermen. Groot geworden zullen wij alles gemakkelijker kunnen verdragen 'dan dat onze moeder leed geschiedt. En I al durven wij met onze vader, vaak ontwikkelder door studie en ervaring dan onze moeder, van mening verschil len en aan zijn oordeel ons minder ge legen laten liggen, aan onze moeder, hoe eenvoudige vrouw ook, zullen wij in de meest gecompliceerde moeilijkhe den om raad gaan vragen en aan haar mening grote waarde hechten, omdat wij van jongs af weten dat zij met ons steeds het beste voor heeft en dat haar woorden komen uit een nart, hetwelk onbaatzuchtig in alles gevende liefde ons bemint. Want onze moeder is de vrouw, die ons slecnts verdriet doet, wanneer 'zij bij haar dood ons verlaat; onze moe- ider is een kostbaar bezit, hetwelk, naar leen populaire zanger zong, zelfs de he mel ons geen tweede keer kan geven. Valt het te verwonderen, dat groot en klein Maria onder de aantrekkelijke titel van hemelse Moeder het spontaanst aan roept Is trouwens deze titel er niet een, welke alle aanroepen omvat als; hulp der Christenen, troosteres der bedruk ten, toevlucht der zondaren? Want in welke nood wil een moeder niet helpen? En machtiger dan een aardse moeder is onze hemelse Moeder. Door Jesus ons gegeven op het ogenblik, dat Hij ons niets anders meer kon geven, omdat Hij reeds alles had weg geschonken, moet Maria wel een Moeder zijn, Die en door Haar moederschap van de Godmens en door een beroep op Haar aanwijzing als moeder aller mensen door Christus Zelf alles bij Haar Goddelijke Zoon kunnen verkrijgen. Nu mag de Maria-vererinig natuurlijk niet louter bestaan uit een vragen om gunsten, doch zal,Maria het ons kwalijk nemen, wanneer wij bij Haar als onze moeder ons hart komen uitstorten Er is in onze dagen zoveel bekommernis en angst, ook al zijn de berichten over het bange Oost-West-conflict wat gunsti ger en mag misschien met groter opti misme een oplossing van het Indonesische vraagstuk verwacht worden. Maar er schreit zoveel verdriet over geestelijke gevaren, er wordt zoveel leed gedragen door het woningprobleem, hetwelk wat mooi en goed is in jonge harten, dreigt te verstikken. Er drukken bange zorgen, welke het leven elke vreugde schijnen te zullen ontnemen. Doch er is geen nood, waarin Maria niet kan helpen, want onze hemelse Moeder wordt vereerd sinds alle eeuwen onder alle titels en verleent bijstand in alle noden Haar beeltenis staat te wachten in de kerken op groot en klein, op rijk en arm, op zieken en gezonden en niemand gaat van Haar ongetroost heen. ANALYST. In een uitzending van de communis tische radio te Peking heeft generaal Li Tao, de woordvoerder van het hoofd kwartier van het communistische leger geëist, dat de Ver. Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk „snel met hun strijdkrachten, oorlogsschepen en mili taire luchtmacht uit China terugtrek ken" Reuter seint uit Hongkong, dat drie Britse passagiersvliegtuigen en een aan tal toestellen van de Britse luchtmacht in gereedheid worden gehouden, om, zo nodig, de zich te Sjanghai bevindende Britse onderdanen nog op het laatste ogenblik te kunnen wegvoeren. Men verwacht heden te Hongkong de aankomst van het Nederlandse s.s. „Bois- sevain" en van de Amerikaanse „Fort Charlotte", die tezamen 160 buitenlandse vrouwen en kinderen uit Sjanghai aan boord hebben. mngtsjou, ongeveer 160 Km. ten Zuid-Westen van Sjanghai, is door de nationalistische troepen prijs gegeven, het wordt thans door de naderende communistische strijdkrachten be dreigd. In het jongste, door de leiding van het garnizoen van Sjanghai uitgegeven oor logscommuniqué, wordt geen melding ge- De algemene vergadering van de V. N. heeft Zaterdag met 34 tegen 6 stem men een resolutie aanvaard, waarin „grote bezorgdheid" tot uitdrukkins wordt gebracht t. a. v. de beschuldigin gen tegen Hongarije en Bulgarije inge bracht met betrekking tot de processen tegen kardinaal Mindszenty en de vijf tien Bulgaarse predikanten. De hoop wordt uitgesproken, dat „in overeen stemming met de vredesverdragen maat regelen worden genomen, teneinde eer biediging van de mensenrechten en van ae fundamentele vrijheden te waarbor gen". Negen landen onthielden zich van stemming. De Sovjet en haar satellie ten stemden tegen. De kwestie blijft op.de agenda der Al gemene Vergadering staan voor de bij eenkomst van September a.s. In Dublin is gisteren een grote protest meeting gehouden tegen de gevangenhou ding van kardinaal Mindszenty en de Joegoslavische aartsbisschop mgr. Ste- pinac. Naar Reuter uit Warschau meldt, neeft de geheime politie in de afgelopen week een overval gedaan op de Allerheiligen kerk aldaar en de 55-jarige pater Zyg- munt Kaczynski gearresteerd. Pater Kaczynsky was een vertrouwe ling van de Poolse primaat, mgr Stefan Wyszynski en minister van onderwijsin de Poolse regering te Londen. In Augus tus '48 werd de pater reeds gedurende veertien dagen in arrest gehouden. maakt van de situatie rondom Hangtsjou. Er wordt echter in te kennen gegeven, dat er nieuw gevaar voor Sjanghai dreigt en wel vanuit het Noord-Westen. In het communiqué wordt het verlies van Woekiang, een belangrijk punt aan een grote verbindingsweg, dat op een afstand van ongeveer 25 Kilometer ten zuiden van Soetsjou is gelegen, toegege ven. Om Woekiang is een geregelde veldslag tussen regerings- en communis tische troepen geleverd, welke Zaterdag avond j.l. in het voordeel van laatstge noemde is beëindigd. Volgens het communiqué moest het 29ste communistische leger ten Westen van Sjanghai, aan de spoorweg tussen Sjanghai en Nanking als gevolg van te genaanvallen der nationalistische troe pen. terugtrekken. De communistiscne strijdkrachten zouden hier zware ver liezen hebben geleden. Generaal Tsjen Tai-Hsiang, woordvoer der van het hoofdkwartier van het m.li- taire gebied van Sjanghai en Wosoeng, verklaarde dat de nationalistische strijd krachten binnenkort wederom het initi atief zouden nemen en dat zij de commu nistische troepen „slagen van beslissende betekenis" zouden toebrengen. indien dezen het zouden wagen Sjanghai aan te vallen Tengevolge van een technische storing nabij Vogelenzang is vanmorgen om streeks zeven uur vertraging ontstaan in het treinverkeer tussen Haarlem en Rot terdam. Na twintig minuten was het euvel verholpen, doch toen de trein in Rotter dam arriveerde, was die tijd wel iets langer geworden. De volgende trein reed alweer heel wat beter en die daarna kwam, was geheel op tijd. De hoofdstedelijke politie heeft Zater dag in het Oostelijk deel van Amster dam een kleine twee honderd pamflet ten in beslag genomen en twee versprei ders aangehouden. Het waren pamflet ten, ondertekend namens de (communis tische) Algemene Nederlandse Jeugd Vereniging, welke als beledigend voor de regering worden beschouwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1