Republikeinen weer naar Djogja aV De wereld wordt steeds kleiner De huizenbouw in Nederland Europa krijgt een wegennet van 42.000 kilometer Wat zal Moskou bieden of eisen WEST-DUITSE GRONDWET AANGENOMEN m eerbft richt I HET SULTANAAT ALS GEBIED EIGEN Het einde in zicht? T abaksrantsoen wordt verhoogd Als de vier weer samenkomen Montgomery in Den Haag DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LAGEN Gestreefd wordt naar volkomen uniformiteit Kloosterroepingen in de V.S. Boeren van Walcheren naar de N.O. Polder Moederdag in Pijnacker Radio-oorlog tussen Oost en West De rode opmars in China 400 houten huizen Speciale commissie als woordvoerster Min. Van den Brink onderscheiden I 71ste JAARGANG ZATERDAG 7 MET 1949 No. 26921' m A»"1\T A A rn a t o T?TY~i T7TVT?5 NED REGERING ACCOORD Hedeiiuartiddag le vijf uur zal in Batavia een formele bijeen komst van de Nederlandse en Republikeinse delegaties onder auspiciën van de Unci gehouden worden- Na deze bijeenkomst zal dr. Van Roven een persconferentie houden. In kringen van de Nederlandse delegatie heeft men met voldoe ning vernomen, dat Sukarno en Hatta gisteren bij het bezoek van de republikeinse delegatie aan Bangka de formule hebben be krachtigd, welke werd opgesteld ten aanzien van de terugkeer van de republikeinse regering naar Djogja, de order'tot het staken van het vuren en het bijwonen van de Rondetafel-conferentie tij dens de informele besprekingen. Ook het antwoord van de Ne derlandse regering is intussen ontvangen. NED. REGERING ACCOORD Naar onze Haagse redacteur ver neemt heeft in 'n gistermiddag ge houden buitengewone zitting van de ministerraad het kabinet zich eenstemmig accoord verklaard met de te Batavia bereikte voorlopige overeenkomst. Verwacht wordt dat de Unci in de loop van de dag de tekst der overeenkomst zal bekend maken. Maarschalk Montgomery arriveerde gisteren op het vliegveld Welschap bij Eindhoven, waar hij door burgemeester mr. H. A. M. Th. Kolfschoten werd begroet. VLAARDINGEN KRIJGT 146 MONTAG E-W ONIN GEN Minister in 't Veld legt de eerste steen VRIJHEID VAN BEWEGING VOOR DE NIEUWE NEDERLANDERS ook nog af te wachten. Eerste 46 gegadigden aangewezen De vorige week herdacht het echtpaar Haket zijn 55-jarige echt vereniging. 10 kinderen en 82 kleinkinderen kwamen uit dit huwelijk voort. Dat zal me morgen een drukte worden in Pijnacker op Moederdag. Moederweelde in optima forma. Twee Engelsen vermoord MIS MET DE W AARDERING door Philips aangekocht 'JJh Vrijdag bracht Z. K. H. Prins Bernhard een bezoek aan de Jaar beurs te Brussel. De prins tijdens de rondgang over dé tentoonstel lingsterreinen in gezelschap van de burgemeester van Brussel, V/an de Meulenbroeck. EXPLOSIE IN VLIEGTUIG KOUD WEER AMSTERDAM—BRUSSEL ELECTRISCH Traject AntwerpenRoosendaal ontbreekt nog DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer U0B5 ten name van de ..N V De Courant De Maasbode" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt t 3 »0 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KUlJfSRS Hoofdredactie: Prof Dr. ST„f f FO J M HAZkBZkl Algemeen redacteur: H A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DC ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie bureaus verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Evenmin als de Berlijners hevig op getogen zijn over het „afbreken" van de „luchtbrug", die gelukkig nog niet voor afbraak verkocht wordt, zal men zich hier te lande tot juichen genoopt voelen, nu er in Batavia eindelijk zo iets van overeenstemming is bereikt met de republiek. Als de „oudste en wijste partij" heeft Nederland, om het bewijs van zijn goe de bedoelingen tegenover het eeuwige wantrouwen op de spits te drijven, be willigd in de terugkeer der republikein se regering naar Djokja. Een concessie onze onderhandelaars ongetwijfeld on der internationale druk afgedwongen maar die hun blijkbaar mede door overweging moet zijn ingegeven, waa - voor wij zo pas buiten alle ^er met de Indonesische kwestie de aai dacht vroegen, dat n.l. het compromis een teken van wijsheid kan ziJn- Niettemin lijkt hetgeen de rePu beducht voor haar positie m de - ligheidsraad daar tegenop van heel wat minder concrete nis Als we ons van haar v~en om de „staakt-het-vuren' -order tut e ge ven het vooruitzicht konden beloven, dat aan het bloedvergieten nu spoedig een einde zal komen, zou er waarlijk heel veel gewonnen zijn en kon de concessie als een niet te hoge prijs worden beschouwd. Er bestaat echter enige ervaring op dit punt, die op z'n minst in twijfel doet trekken, of de republikeinse regering wel in staat is een dergelijke toezegging te effectueren. Wij hopen vurig door de feiten in hèt ongelijk te worden gesteld. Wat de bereidheid betreft de uitnodi ging voor de Haagse conferentie aan te. nemen, zij prejudicieert feitelijk op niets; alleen mogen wij misschien ver- wachteh, dat uit het directe contact met de vertegenwoordigers van ons volk en desgewenst met dat volk zelf alsook uit het overleg met de delega ties der deelstaten ten slotte de over tuiging wordt geboren, die de republi keinen zal doen inzien, hoe verstandig zdj doen door bij hun aspiraties niet te hoog te mikken en door zich zonder reserve in de rij der andere onafhanke lijke staten te scharen in royale samen werking met het Koninkrijk. Hot zou kunnen zijn, dat zij een gang naar de Residentie voor zich zelf be schouwen als het overschrijden van de Rubicon, een opgeven van hun tot nu bi volgde houding, die maar al te veel had van systematisch lijdelijk verzet. Wat overigëns.de beperking betekent, waarvan Reuter L** ,?e,leden Naar Aneta van welingelichte zijde verneemt, zal een speciale commissie de details van de terugkeer der republi keinse regering behandelen. Gistermiddag meldde Aneta nog uit Batavia, dat Moh. Rum uit Bangka was teruggekeerd. „Er waren na zijn terugkomst aanwij zuigen, dat het stadium van de informele besprekingen thans beëindigd is en dat zo spoedig mogelijk een formele bijeenkomst van de delegaties onder auspiciën van de Unci verwacht kan, worden. De informele besprekingen, die twee en een halve week geduurd hebben, had den tot doel een formule te vinden om de verschillen in de standpunten der delega ties te overwinnen. De informele besprekingen betroffen het vraagstuk van de terugkeer naar Djogja in verband met de beide andere punten van de „Canadian ruling". De laat ste dagen werd van beide zijden van opti misme blijk gegeven. De aanwijzingen, dat het stadium der informele bespre kingen thans beëindigd is. maken het aan nemelijk, dat een formule is gevonden, die voor beide partijen aanvaardbaar is. Volgens gewoonlijk welingelichte Ne derlandse en republikeinse kringen zou zo weet Reuter nog, de overeenstem ming de volgende punten bevatten: 1. Herstel van de republikeinse re gering met als territorium het sultanaat Djokjakarta- 2. De sultan zal minister zonder porte feuille in het republikeinse kabinet zijn. 3. De leden van de republikeinse de legatie zouden als individuele personen na het herstel van de republikeinse re gering aandringen op een bevel tot staken van het vuren en eveneens op bijwoning van de ronde tafel-confe rentie in Den Haag. (Van onze Haagse redacteur). Ondanks alle geruchten, dat nu zeer spoedig de tabaksdistributie zal verdwij nen, zal daarvan de eerste tijd nog geen sprake zijn. Maar als een pleister op de wond mag men Wel beschouwen, dat het rantsoen over enkele maanden zal wor den verhoogd. Voor het zover kan komen, moet eerst de achterstand worden ingehaald, die in de productie is ontstaan tengevolge van de staking in de Amsterdamse sigarettenfa- brieken. Men rekent, dat dit op 1 Juli a.s een feit zal zijn. Van dat ogenblik af gaan de fabrieken dan verder produceren op een basis van Z\k rantsoen per week, het portie, dat ons dan voor de nabije toe komst is toegedacht. Zodra de handel dan voldoende zal zijn bevoorraad, ligt hét in de bedoeling tot genoemde rantsoenverhoging over te gaan Dit betekent dan, dat de heren per week één rantsoen meer de lucht in kunnen blazen. Thans immers bedraagt hun portie 10 rantsoenen per vier weken. Op welke datum deze verhoging zal in gaan valt nog niet te zeggen. Maar wel verzekerde men ons, dat de bevoorrading van de handel wel niet in enkele weken zal zijn gebeurd. Er kan dus nog best een tijdje mee heengaan. ricr republikeinse delegatie bij de be vordering van het staken van het vuren en van het deelnemen aan de Ronde- Tafelconferentie duele personen zullen optreden, valt De minister van wederopbouw en volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft Vrijdagmiddag de eerste steen gelegd van 146 montagewoningen systeem- Pont aan de Insulinde-straat te Vlaardingen. Alvorens daartoe over te gaan heeft hij er met genoegen op gewezen dat de wo ningbouw meer en meer op gang begint te komen, al wordt er nog veel gekankerd. Vorig jaar zijn 36.000 woningen gebouwd, dat is het productiecijfer van 1936 en 1937, en dit jaar hoopt men de 40.000 te berei- Met ingang van hedenmiddag twaalf uur is aan de belemmerin gen, welke aan het verkeer naar de bij de grenscorrecties betrokken ge bieden waren opgelegd, een einde gekomen. Men kan hu de nieuwe gebieden vrij betreden en heeft dus geen speciale vergunningen meer nodig. Ook de „nieuwe Nederlan ders" kunnen zich nu vrij door het overige Nederlandse gebied be wegen. ken, wat wel het gemiddelde vooroorlogse peil betekent. Binnen enkele jaren moet dit echter 55 a 60.000 worden, hetgeen meer is dan in het topjaar 1934 is bereikt. Dit alles zal een geweldige inspanning betekenen, niet alleen voor de arbeiders en de aannemers, doch ook voor de gemeentebesturen. Nu zijn er al gemeentebesturen, <üe geen bouwvrije grond meer bezitten. Het peil moet worden opgevoerd en men behoort dan ook beslist drie jaar vooruit te zien. Dat de minister nu de eerste steen is ko men leggen, geschiedt om tweeërlei rede nen, n.l. in de eerste plaats om het ge meentebestuur te prijzen voor zijn bijzon dere activiteit en in de tweede plaats, om dat William Pont bij spreker herinnerin gen oproept aan Zaandam, waar hij zo wel prettige als ook moeilijke jaren, heeft meegemaakt. Het was spreker daarom een genoegen dit systeem het eerst te kunnen begroeten. De montagebóuw is bij de op lossing an het woningvraagstuk de eerste jaren niet te missen. Er zullen voorlopig Wel ongeveer 15.000 woningen volgen^ zulk een systeem per jaar moeten wor den gebouwd. Spreker hoopte daarom, daf het systeem William Pont zich een blij vende plaats zal weten te veroveren. Naar de „New York Times" meldt, hebben de Westelijke mogendheden de sovjet-unie te verstaan gegeven, er op te rekenen, dat de komende besprekingen te Parijs tussen de vier ministers van buitenlandse zaken medio Juni beëin digd zullen zijn. Dit is één maand voor de datum, waarop volgens de plannen de West-Duitse regering moet worden in gesteld. Jacob Malik, de Russische ver tegenwoordiger, zou met het voorgestelde tijdschema accoord zijn gegaan. In diplomatieke kringen in Wash ington, aldus meldt U. P., wordt ver wacht, dat de Russen op de bijeenkomst der Grote Vier te Parijs een voorstel zullen indienen, waarin plannen geop perd worden om de wereld te verdelen in tWee invloedssferen. Verwacht wordt, voorsteflen:SC>Viet"Unie vol®ende zal 1. Dat de Ver. Staten het commu nistisch regime in China erkennen en in -C.r h iH i Azië een politiek van afzijdigheid zullen voeren, hierdoor aan vaardend dat Azie het gebied is, dat onder invloed der sovjets staat. 2. Dat anderzijds de Russen bereid zijn hun politiek in West-Europa te wij zigen en een overeenkomst te sluiten betreffende Duitsland en Oostenrijk. De Westelijke geallieerden hebben be- ue VV cc j inn no van dp. i «lol „O vergadering van de controle- sloten een verga b.jeen raad van het Roerg^ dgr Gme Pen voor de c wil er aldus nog_ te Parijs begint M dat de Wes. "taais de nadruk op ie0=> 1 Roergebied bijeen te roe- raad van het l7;„_ zaken James de hieraan toe; „on2e «mede verstandhouding mag wens A0t.J^„„cessies in fundamentele Een geweldige toeneming van ^^ra- gen, om in het Trappistenklooster New Melleray (V. S.) te treden, dit klooster voor de moeilijkheid b plaatst, waar en hoe al deze Pers0 onder te brengeq. De toeloop van Soldaten en jonge mannen is zo groo dat zij op een wachtlijst moeten worden geplaatst totdat een uitgebreid bouw- program is uitgevoerd. Ook de Trappis ten °in Kentucky en Providence waren genoodzaakt in Georgie, Utah en in Pro vidence nieuwe huizen te openen in ver band met de vele late roepingen. tehjke geall eerden ondanks de ophef fing van de blokkade niet van plan zijn de werkzaamheden inzake de vorming van een West-Duitse staat te staken. De Roer-conferentie zal op 20 Mei te Londen worden gehouden. De opheffing jan de Berlijnse blok. kade zou. voor de ver Staten wel eens aanleiding kunnen zijn otn te veel te ver wachten van de aa"s a"d? bijeenkomst Crntp Vier", aldus heeft de gewezen Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James. Byrnes Jiewaar- schuwd. En hij wens tot goe ons niet tot concessies kwesties brengen De her verkavelingscommissie-Wal che^ ten te Middelburg heeft thans a 46 Walcherse grondgebruikers, die s cigden zijn voor plaatsing op eeni in de Noord-Oostpolder voorgedragen De betrokkenen hebben bericht o gen, dat zij voor uitzending in aanm king komen, alsmede welke kavel kunnen toegewezen krijgen en hoe ho -- de pachtprijs zal zijn. yijfentwintig gegadigden zullen op be drijven komen van ongeveer 12 Ha., één zal op een bedrijf van 18 Ha. komen, 17 komen op een bedrijf van 24 Ha. en 3 op kavels van 36 Ha. i»Doj boerderijen op de bedrijven van 18, 24 en 36 Ha. zijn in aanbouw en met de bouw op de kavels van 12 Ha. hoopt men spoedig te beginnen. Voordat de boerderijen gereed zijn, komen de boe ren te wonen m landarbeiderswoningen Alle bedrijven voor de Walchenaren lig gen binnen een straal van drie kilome ter van een dorp en van een los- er laadplaats. Binnenkort zal een excursu worden georganiseerd, opdat de boere: en boerinnen de kavels zullen kunne: bezichtigen. In totaal is voor de Walcherse boere. 3 000 Ha in de Noord-Oostpolder gere serveerd d.w.i. 150 bedrijven. Na zijn bezoek aan Eindhoven is veld maarschalk Lord Montgomery, die voor zijn vertrek a~n burgemeester Kolfschoten beloofde met de bevrijdingsfeesten der stad op 18 September te zullen terugko men, om vier uur van het vliegveld Wel schap met zijn Dakoto opgestegen en om kwart voor vijf op het marinevliegveld Valkenburg aangekomen. Ter verwelko ming waren aanwezig de Britse ambassa deur in Nederland, Sir Philip Nichols, en de ambassaderaad, de heer B. E. F. Gage; van Nederlandse zijde o.m. de bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef marinestaf vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe en luit.-gen. mr. H Calmeyer, plaatsvervan gend chef gen. staf. In de auto van de Engelse ambassadeur begaf Lord Mont gomery zich naar Den Haag. Hij werd op de Britse ambassade ver welkomd met een bouquet Montgomery- tulpen. Deze tulp is tijdens de oorlog door de kweker E. J. van der Zaa' te Lisse ge kweekt en na de oorlog kreeg hij van Monty toestemming diens naam er aan te verbinden. De Montgomery-tulp heeft een witte kroon met een rode rand. Zeventien Europese landen en West- Duitsland zijn te Genève overeenge komen, dat in de komende 10 jaar een net van grote verkeerswegen over het vasteland van Europa en in Engeland zal worden aangelegd, dat een lengte heeft van 42.000 k.m- De wegen zul len voorzien worde» van de laatste hulpmiddelen voor een snel en veilig verkeer, waardoor en enorme ontwik keling van het Europese wegverkeer mogelijk zal zijn. De nieuwe verkeerswegen zijn hoofd zakelijk gebaseerd op bestaande wegen en zullen volkomen uniform zijn, zodat men van Antwerpen naar de grens van de sovjet-unie. of van Narvik naar Lis sabon zal kunnen rijden langs hoofd wegen waarvan de breedte onderling niet varieert, met op gelijke, wijze inge richte verkeersvladucten, gestandaardi seerde verkeerstekens en zonder het passeren v&n spoorwegovergangen. De landen, die (zich hebben verbonden deek" te némen aan de aanleg van het niéuwe wegennet zijn: Engeland, Frank rijk België, Nederland, Oostenrijk, Dene marken, Italië, Portugal, Finland Grie kenland, Luxemburg, Noorwegen, Zwe den, Zwitserland, Tsjechoslowakije. Po len en Hotigarije. De Sovjet-Unie heeft noch voor zichzelf noch voor de Ooste lijke zone van Duitsland geantwoord op de uitnodiging om aan de conferentie deel te nemen. Ook Joegoslavië, Roeme nië, Bulgarije en Albanië namen niet aan de conferentie deel. Spanje was met uitgenodigd. Ook werd overeengekomen, dat zo spoedig mogelijk drie nieuwe verdragen ir, werking zullen treden, die 'n grotere vrijheid van wegverkeer en vervoer zul len mogelijk maken, dan Europa na de eerste wereldoorlog heeft gekend. Het eerste verdrag vergemakkelijkt de grens overschrijding door autotoeristen: het tweede breekt de bestaande grensbarriè- res af voor het internationale vervoer langs de weg en volgens het derde zal vooi- het eerst in Europa vervoer met vrachtauto's op lange afstanden voor verschillende landen mogelijk zijn zon der douane-visitatie. De verdragen zul len in Juni te Genève ondertekend kun nen worden. Gisteren Is te Washington bekend ge maakt, dat Engeland en de Ver. Staten met ingang van heden, Zaterdag, twee maal per dag over 61 zenders in de lucht zullen zijn, in de hoop. dat zij op deze wjjze erin zullen slagen het door de Sovjet-Russen gelegde krachtige „radio-scherm" te doorbreken en de Russische luisteraars te bereiken. De B.B.C- zal haar zendtijd van 75 minuten tot 135 minuten opvoeren en de „stem van Amerika" zal de zendtijd naar de Sowjet-Unie van 90 tot 150 mi nuten per dag uitbreiden. Volgens Amerikaanse autoriteiten heeft een kortgeleden ingesteld onderzoek aan getoond. dat 60 Russische zenders worden gebruikt in een „tegenoffensief" tegen de Stem van Amerika", de reusachtige, door de staat gesteunde radio-omroep, waar mede de Ver. Staten Amerikaans nieuws over de gehèle wereld willen verspreiden. Dit Russische radio-„tegenoffensief" heeft thans ongeveer twee weken geduurd Het ministerie heeft hiertegen bij de rege ring te Moskou en bij de te Genève ge vestigde organisatie der Ver. Naties, die tot taak heeft de internationale radio-uit zendingen te regelen, geprotesteerd. In een officieel bericht uit Sjanghai wordt gemeld, dat de toestand van het belangrijke spoorwegknooppunt Kasjing ernstig is. Vanuit het Noorden, het Wes ten en het Zuiden rukken communis tische colonnes naar de stad op. Grote formaties bommenwerpers heb ben tussen 3 en 5 Mei de communistische hoofdstad, Peiping, Moekden en Taijoean gebombardeerd. Militaire installaties en fabrieken werden getroffen, zo meldt net centrale Chinese nieuwsbureau. De com munisten bouwen echter snel een eigen luchtmacht op. Pingwang, 25 mijl ten noorden van het belangrijke spoorwegknooppunt Kasjing en 60 mijl ten Zuid-Westen van Sjanghai, is door een communistische legermacht bezet. Twee Britse inspeoteurs van politie en een Chinese detective, die in een politie- patrouilleboot in de Mirs-baai, op onge veer 40 km. ten 1JLO. van Hongkong, te slapen lagen, z'ijn gistermorgen vroeg vermoord. Om maar met de deur in huis te val len. wat kunnen we toch ontzettend klein en cultuurloos zijn. Hoe zegeviert tooh telkens opnieuw de benepenheid over voorname stijl. Het moet ons van het hart: de natio- nale feestdag is mislukt, maar dan ook totaal mislukt. De hoge betekenis ontgaat de mensen alweer. Het stilleggen zoveel mogelijk van de arbeid een der pijlers van wat een dag tot feestdag maakt is na het advies der rijksbemi-ddelaars van 9lechts een halve dag nog getorpe deerd ook door de aanmaning van de centrale werkgeversorganisaties om helemaal geen extra vrijaf te geven. Zo dat het kon gebeuren, dat winkels wa- I ren geopend en bedrijven aan de gang I bleven tot één uur, tot twee uur, tot vier uur en tot hel normale einde. Een dergelijke houding van boven af cn van de leiders moet fnuikend wer- ken op de mentaliteit van de bevolking en dat, terwijl het gaat otn een blij her denken van het grote goed der vrijheid die werd herwonnen. Men kan dit van productie-standpunt en met een centjesgeest idealisme van de koude grond noemen en reageren met: „Het is alleen maar te doen om vrij, van de betekenis snapt men toch niets". Doch daarop is ons antwoord, dat. dan de opvoeding niet deugt. De bovensten dienen goed voor te gaan als mede de hoge en geestelijke waarden van bepaalde aangelegenheden te doen aanvoelen. Waarom hebben Kerstmis, Pasen en Pinksteren eigenlijk nog twee Zondagen? Ook de hoogheid van deze bijzondere gebeurtenissen der Christelijke wereld is verworden. Resultaat .van ongeloof en materialisme. Moet nu ook het geloof in de verhevenheid van het goed der vrijheid weer- verloren gaan? Koninginnedag en nationale feestdag vallen inderdaad thans dicht achter elkander. Maar verwerpt men altijd, wanneer dat zo voorkomt een van twee bijzonder aangename feiten? We kunnen ons voorstellen, dat er stemmen opgaan om Koninginnedag te gelijk als bevrijdingsdag te vieren, bijv. omdat de datum toch reeds niet voor het gehele land gelijk ligt- Doch dan moet zo'n voorstel officieel. duidelijk omlijnd, zonder aan de hoge betekenis van de dag afbreuk te doen, worden voorgedragen. Met de houding van pingelen alsof de vrijheid goed van een dubbeltje per el is, gaf leidend Nederland een slecht voorbeeld. En beschamend tegelijk. Wat zullen we eigenlijk nog verontwaardigd zjjn over voetballers, die de eerste Paas dag voor hun competitie benutten. Ze zien niet anders en horen niet beter Nationale en internationale congressen over het behoud van de cultuur in West- Europa krijgen o.i. wel een belachelijk trekje. HENK VAN DER MAZE. Naar Uit Wenen wordt gemeld, zal de N.V. Philips tg Eindhoven ongeveer 400 huizen uit Oostenrijk betrekken. Het be treft hier houten huizen, die tezamen on geveer twee millioen gulden kosten. De huizen zullen ten behoeve van 't Philips- personeel in Eindhoven en omgeving ge plaatst worden< Na 8 maanden van eindloos gedebat- teer heeft de te Bonn vergaderende west-uuitse grondwetgevende verga dering gisteren de ontwerp-grondwet in tweede lezing met 74 tegen twee (communistische) stemmen goedgekeurd. Vijftien leden onthielden zich van stem ming. Tevens heeft de vergadering 18 van haar meest vooraanstaande leden aangewezen om een „interim-commissie" te vormen, welke tot taak heeft het werk van de toekomstige federale West-Duitse rege ring voor te bereiden; ook wordt van deze commissie verwacht, dat zij tijdens de komende viermogendheden-conferen- tie als woordvoerster van de West- Duitse bevolking zal optreden. In- de commissie hebben twee afge- s vaardigden uit West-Berlijn zitting, n.l. het soc.-dera. lid dr Otto Suhr en zijn christen -riem. collega Jakob Kaiser. Er zijn geen communisten in de commissie opgenomen. De drie westelijke militaire gouver neurs in Duitsland hebben de grond wetgevende vergadering te Bonn een nota doen overhandigen, waarin een omschrijving wordt gegeven van de be voegdheden op politiëel terrein van de toekomstige Duitse federale regering. Deze zal het recht bezitten, de bewegin gen van personen en goederen over de grenzen van het federale West-Duitsland te controleren. Voorts zal zij inlichtingen op politiëel terrein mogen verzamelen en verspreiden en onderzoeken moger. .coördineren naar schendingen van de federale wetten en naar misdrijven, die op internationaal niveau worden bestre den, bijv. de handel in verdovende mid delen, overtredingen van de internatio nale reisvoorschriften en in het algemeen misdaden, ter opheldering waarvan inter nationaal wordt samengewerkt. Elke politiëele instelling van de toe komstige federale regering zal zich moe ten houden aan de voorschriften, die de geallieerde militaire gouverneurs, overeen komstig de bevoegdheden, welke de be zettingsautoriteiten volgens het bezet tingsstatuut zijn voorbehouden, gerech tigd zijn uit te vaardigen. Een tweemotorig Brits transportvlieg tuig is gistermiddag met zeven personen aan boord na een explosie in het Kanaal gestort, waarbij blijkbaar alle inzittenden nm het leven zijn gekomen. Het toestel behoorde aan de Bristol Aeroplane Comp en maakte een oefenvlucht. De verwaahting van heden- tot morgenavond luidt: In het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog enige regen. Ove rigens een koude nacht met weinig bewolking en hier en daar nacht vorst. Morgen wisselnde bewol king, overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen .Vest en Noord. Tamelijk koud. (Van onze Brusselse correspondent). De Belgische minister van economische zaken, de heer Moens de Fernig, heeft gisteren aan zijn Nederlandse collega, dr. v, d. Brink, tijdens diens kort verblijf te Brussel namens de Belgische regering de versierselen overhandigd van het grootlint der orde van de Kroon van België. Zondag 8 Mei: Zon op: 4.58 uur; ion onder: 20.15 uur; Maan op: 4.50 uur; Maan onder: 3.36 uur. Maandag 9 Mei: Zon op: 4.57 uur; Zon onder: 20.17 uur; Maan op: 16.19 uur; Maan onder: 3.48 uur. De Benelux - spoorwegen - commissie, welke op initiatief van de betrokken spoorwegmaatschappijen opgericht werd op 26 Februari 1948 om de spoorwegbe- langen van België, Nederland en Luxem burg in onderling verband te behartigen, heeft Vrijdag in Maastricht vergaderd en daar haar aandacht gewijd aan de moge lijkheden van het totstandkomen van een inleg met electrische treinen tussen Am sterdam en Brussel. De Ned. Spoorwegen hebben in hun electrificatieprogramma opgenomen de electrificatie van het vak Dordrecht Roosendaal; Antwerpen-Brus- sel is reeds geëlectrifieee en de commis sie gaf nu unaniem als haar wens te ken nen, dat de Belgische Spoorwegen het tra ject Antwerpen-Roosendaal ook in hun electrificatieprogramma zullen opnemen, waarmede de electrische spoorwegverbin ding tussen Amsterdam en Brussel vol tooid zal zijn Op initiatief van de commissie zullen speciale treinen tussen de Benelu -landen worden ingelegd ter bevordering van het I toeristisch verkeer tussen deze landen on- 1 derling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1