Felicitaties met resultaten Wat de partijen zijn gekom en overeen O Naar vrede voor Duitsland WEDERZIJDS AANVAARD BARE BASIS Bevin injecteert een dosis moed Weerbericht NEDERLANDS-AMERIKAANSE SAMENWERKING HERZIENING WERKLOOSHEIDS VERZEKERING Teleurstelling over demobilisatie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN NDER DE LOUPE J/an Royen: Belangrijke stap naar het doeV Bij fabricage van gemechaniseerde tra nsportvoertu igen Candidaatstelling gemeenteraad In bijzondere gevallen rijksbijdrage van 50 Stichting van de Arbeid adviseert 2 pCt. loontoeslag Kruis uit Jerusalem Ouders animeren de regering 71ste JAARGANG MAANDAG 9 MEI 1949 No. 20922 irr Om 5 uur Bataviatijd heeft Zaterdagmiddag de verwachte for mele bijeenkomst plaats gehad van de Nederlandse en Republi keinse delegaties onder auspiciën van de Unci. In deze bijeen komst heeft de voorzitter der republikeinse delegatie, Moh. Rum, de volgende verklaring afgelegd: „Als voorzitter van de Republikeinse delegatie ben ik door Sukarno en Hatta gemachtigd hun persoonlijke verzekering te geven, dat zij voorstaan, in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari en zijn richtlijn van 23 Maart: ten eerste: Bevel te geven aan de gewapende aanhangers van de republiek om de guerilla te staken, ten tweede: Samen te werken hij het herttel van de vrede cn handhaving van de orde; ten derde: Deel te nemen aan de Ronde Tafel Conferentie le Den Haag met het oog op de bespoediging van de onvoor waardelijke overdracht van de reële en volledige souvereiniteit van de V. S. I- President Sukarno en vice-president Hatta nemen op zich, dat zij er op zullen aandringen, dat zulk een politiek door de regering van de republiek Indonesië zo spoedig mogelijk na haar herstel in Djogja wordt aangenomen". VERKLARING DR. VAN ROYEN Bevestigd en aangenomen Geen represailles Erepromoties aan de R.K. Universiteit. Marie Koenen omhangen met de uiterlijke tekenen van het doctoraat. T AANHOUDEND KOUD WEER Prof. dr. J. Schellekens bekleedt de nieuwe doctor honoris causa Z. Em. Kard. Van Roey met de doctorsmantel. Geheel rechts de pauselijk internuntius Monseig neur p. Giobbe. VERKLARING VAN MOH. RUM MEI-REGEN GEEF....I VOOR KLEINE ZELFSTANDIGEN NOG GEEN BESLISSING Tocht door verschillende landen met het doel te wijzen op ernstige toestand in Palestina B.F.O. wil vóór-conferentie voor Den Haag Actie voor versnelde repatriëring Zondag was Montgomery in Rot terdam. Na de kerkdienst inspec teerde hij een erewacht van de padvinders der Montgomerygrosp. Hierboven dankt de veldheer dei Daarom trachten wij me' alle beschik- kleine welp, die hem namens de groep eén presse-papier aanbood. - - DE KANTÓREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V; De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3 90 °er Kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESS: 0 LEO J. M. HAZELZET^ Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTïE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- buAaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. OPTIMISME IN BATAVIA Na de verklaring van Moh. Rum, leg- tle dr Van Royen de volgende verkla- rine af: „Ten eerste: De Nederlandse delegatie is gemachtigd teverklareU; dat zij met het oog op de plecni g belofte, zojuist door M°hdeBU™rugkfer ^r^eTepS&Te1 gering naar D nfia" Nederlandse delegatie stemt voorts ta met de instelling van een of meer gezamenlijke commissies onder auspiciën van de Unci voor doelemden zoals: a. het doen van de noodzakelijke on derzoekingen en voorbereidingen, welke voorafgaan aan de terugkeer van de re publikeinse regering naar Djogja; b. hét bestuderen van en advies geven betreffende de maatregelen, welke ge nomen moeten worden ter uitvoering n de staking van de guerilla en de «menwerking bij het herstel van de vrede cn de handhaving van orde en rust. De Nederlandse regering Ten twee de republikeinse stemt er »®eJ?'xHn en faciliteiten zal regering vr«za''„,J „eigende functies hebben om de haar geeig^ ae ui het sebied, bestaan en Dit ls tie DJogjakarta, nlt te Ucht van de een stap genomen m het 23 richtlijn van de Veiligheldsraau Maart 1949". Ten derde: De Ned. regering beves tigt nogmaals habr bereidheid de middellijke stopzetting te verzekeren van alle militaire operaties en de on middellijke onvoorwaardelijke vrij lating van alle politieke gevangenen, gearresteerd sedert 17 December 1948 In de republiek Indonesië. Ten vierde: Zonder te prejudiciëren op het recht van zelfbeschikking der Indonesische volkeren, zoals deze er kend zijn bij de Linggadjati- en Ren- ville-beginselen, zal de Ned. regering zich onthouden van de vestiging of er kenning van de nrgara's of daerans in gebied, hetwelk vóór 19 December 1948 onder republikeins gezag was en van uitbreiding van de negara's en daerahs, hetwelk genoemd gebied He- treft. Ten vijfde: De Ned regering staat het bestaan voor van van de republiek als een staat, die zijn plaats inneemt 3 de Verenigde Staten van Indonesië, Wanneer een voorlopig vertegenwoor digend lichaam voor geheel Indonesië zal worden Ingesteld en bet deswege noodzakelijk is net aantal vertegen woordigers der republiek in dat lichaam vast te stellen, zal dit aantal gelijk zijn aan de helft van bet aantal leden, dat andere gebieden dan de re publiek vertegenwoordigt. Ten zesde: in overeenstemming met de bedoeling van de „ruling" van de Veiligheidsraad van 23 Maart, betref fende de voorgestelde rondetafelconfe rentie met het doel. dat de onderhrn- dellngen, zoals bedoeld in de resolutie van 28 Januari zo spoedig mogelijk kunnen worden gehouden, ls de N»d. regering ten volle bereid haar uiter: 'e best te doen, dat deze conferentie plaats vindt onmiddellijk na de terug keer van de republikeinse regering naar Djogia. Op deze conferentie zul len besprekingen morden gehouden betreffende de wijze waarop de on voorwaardelijke overdracht van de reë le volledige souvereiniteit aan de Ver enigde Staten van Indonesië, in over eenstemming met de Renville-beginse- len, kan worden bespoedigd. Ten zevende: In het licht van de noodzakelijke samenwerking bij het herstel van vrede en handhaving van orde en rust sti mt de Ned. regerinj in, dat in alle gebieden buiten de re sidentie van Djogja, waar burgerlijke, politiële en andere ambtenaren van de Indonesische regering momenteel niet functionncren, de republikeinse bur gerlijke. politiële en andere ambtena ren, die nog steeds in functie zjjn, in functie zullen blijven". Dr. Van Koyen zeide tenslotte nog: „Er is overeengekomen, dat de Ned. autoriteiten aan de republikeinse regering faciliteiten zullen verschaffen, als deze redelijkerwijze door deze regering wor den gevraagd voor de vei bindingen en het raadplegen van alle personen in In donesië, inbegrepen die welke dienst doen iii burgerlijke en militaire dienst van de republiek en dat technische de tails zullen worden uitgewerkt door par tijen onder auspiciën van de Unci". Nadat dr. Van Royen had gesproken vroeg voorzitter Cochran „Willen beide voorzitters mjjn opvatting bevestigen, dat de verklaringen, welke zjj zoju<st hebben afgelegd, waren overeengeko men tijdens act overleg: dat elk zich accoord bevindt met het standpunt, zo„ als door Je ander is uiteengezet en dat de verklaringen hierbij lormeel beves tigd en aangenomen zijn?". Dr. Van Koyen en Moh. Rum ant woordden bevestigend. De heer Cochran betuigde daarop zijn erkentelijkheid voor de uitstekende geest ments" zouden dienen te worden ge noemd. Dr. Van Royen zaide, dat hij de Ned. regering dankbaar was voor de eerste positieve en hoopvolle resultaten, welke de voorbereidende conferentie heeft af geworpen. Dr. Van Royen zeide van mening te zijn, dat de resultaten goede mogelijk heden boden voor de toekomst. Hij zeide aan Moh. Rum de verzekering te willen geven, dat de overeenkomst, welke zo juist bereikt was, van Ned. zijde fair en loyaal zal worden uitgevoerd en dat van Ned. zijde erop zal worden toege zien, dat geen represailles zullen worden genomen en dat niemand van de andere partij tot slachtoffer wordt gemaakt. Dr. Van Royen dankte de Unci voor de bij stand. Moh. Rum verklahrde hierna, dat hij dankbaar was voor de woorden van Dr. Van Royen en zeide, dat de republikei nen de overeenkomst in dezelfde geest zouden uitvoeren. „Wij delen de gevoe lens van Dr Van Royen en wij zullen ons uiterste best doen om in dezelfde richting te werken". Cochran kondigde aan, dat de delega ties hedenmiddag informeel bijeen zou den komen om de leden van de twee commissies te benoemen en het werk voor te bereiden. Ook leden van de Unci zouden hieraan deelnemen. Ernest Bevin, de Engelse minister van buitenlandse zaken, die Zaterdag van Londen naar Berlijn is gevlogen, om de luchtbrug in werking te zien, voordat Hf blokkade wordt opgeheven, heeft Zon dagmorgen gedurende een uur bespre kingen gevoerd met generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, gene- raal-majoor Noiret, de Franse plaatsver vangende militaire gouverneur en gene raal Robertson, de Engelse militaire gou verneur. Vervolgers bracht hjj een bezoek aan het eerste Engelse bataljon te Berlijn en de voorzitters van de delegatiesherhaalde bij die gelegenheid, dat de bij de informele besprekingen hadden gewerkt en feliciteerde hen met de re sultaten. Hij zeide, dat deze resultaten voortaan de „Van RoyenRum state- De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Meest matige Noordelijke wind. Aanhou dend koud weer met vannacht hier en daar nachtvorst. Dinsdag 10 Mei: Zon op 4.55 uur, onder 20.18 uur; maan op 17.49 uur, onder 4.01 uur. luchtbrug gehandhaafd zal blijven Luide toegejuicht reed hjj naar de Amerikaanse sector, waar hjj de kop stukken van het West-BerlUns gemeente bestuur via een tólk zei, dat „het wol kendek begint te breken". Engeland is tegen totalitarisme, om het even, of dit van communisten of nazi's komt, aldus Bevin. Bevin voorspelde, dat door de ministers van buitenlandse taken, die 23 Mei te Parijs bijeenkomen ,de basis van een uiteindelijke vredesregeling' zal worden gelegd. Bevin legde er de nadruk op, dat voor de beslissing over- de toekomst van Duitsland de geest van vrijheid de lei dende gedachte moet zijn. „Ik wil te Berlijn en in geheel Duitsland vrijheid zien heersen met vrije verkiezingen en een vrije pers" Dr. Kurt Schumacher, voorzitter van de Duitse sociaal-democratische partij (S PD.)' heeft op een partijvergadering te Hamburg verklaard, dat de voorberei dingen voor de opheffing van de blok kade van Berlijn „tamelijk matig" waren. De toestand na de opheffing der blok kade zou gelijk zijn aan die voor de in stelling der verkeersbeperkingen Niet tegenstaande dit juichte zijn partij de overeenstemming toe als een eerste stap naar begrip tussen Oost en West en naar een oplossing der problemen, welke door de verdeling van Duitsland in zones waren ontstaan. Een West-Duitse regering, zo vervolg de Schumacher, zou niet eerder dan over drie maanden tot 'stand komen. Zijn partij zou sterk vertegenwoordigd zijn, of in de regering, of in de oppositie van het West-Duitse parlement. Hij liet door schemeren, dat zijn partij er mogelijk de voorkeur aan zou geven in de oppo sitie te zijn. Zijn partij eiste Berlijn nog steeds op als hoofdstad van Duitsland Frankfort zou echter als voorlopige ze'el der regering worden aanvaard. De fond sen van het plan-Marshall konden beter besteed worden dan thars geschiedde. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft medegedeeld, dat vertegen woordigers van Groot-Brltannië, Frank rijk en de Verenigde Staten te Parjjs voorbereidende besprekingen zullen hou den voor de bijeenkomst van de vier ministers van buitenlandse zaken op 23 Mei aanstaande. Op een persconferentie, die Zaterdag avond in Batavia direct na het „beetn- digen van de bijeenkomst der delegaties gehouden werd, legde dr. yen vóór het beantwoorden van vragen de volgende speciale verklaring a Sprekend voor de Ned. ^legatie spreek ik ook voor mijn regering, w rste zeg, dat wij dankbaar zijn voor de resultaten van deze voorbereiden ferentie, waarbij een wederzijds aan vaardbare basis gelegd is voor de spoe dige vestiging, op democratische wijze van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië door middel van een ronde tafel-conferentie te Den Haag In het licht van de ontwikkelingen elders in de wereld geeft de overeenstemming, die hier heden bereikt is, bijzondere reden tot dankbaarheid als eerste stap naar de definitieve oplossing van het Indonesi sche probleem, omdat hierdoor getoond wordt wat de mensen van goede wil kunnen volbrengen, wanneer zij vast besloten zijn tot een gemeenschappelijke van wederzijds vertrouwen te basis komen. Ten aanzien -- Hatta op zich Rum, dat Sukarno „„ken van het nemen de order tot bet sta ^nde.^fel. vuren af te kondigen en dr. yan conferentie bij te wonen, van de verklaring van Ti, -, - mededeling van de heer I voorziening in de eerste behoeften zul- Blijhens een me en export.|ien deze trucks voorlopig kant-en-klaar C B Cook vice pre Electric Co. worden geïmporteerd. leider van de ElwelI-fa'R,r h sjnd, te Cleveland, welke fabriek zich sinas Royen: Het woord „urge" dient in dit verband vertaald te worden met „sterk aandringen op". Hjj zeide, dat dit voor velen vooral in Nederland waarschijnlijk een vage verplichting is, die nauwelijks bindend is, doch ik ben persoonlijk over tuigd van de oprechtheid en de goede trouw van de republikeinse delegatie. Dr. Van Royen voegde hieraan toe. dat op dit ogenblik de republikeinse delega tie niet verder kan gaan. Op een persconferentie in het gebouw van de republikeinse delegatie zeide de leider van de republikeinse delegatie, Moh. Rum. dat dit de derde maal is, dat beide partijen naar een regeling van het geschil zoeken, hetgeen de grootste op offeringen gevraagd heeft. „Het is noodzakelijk, dat beide par tijen eeE( „break down" voorkomen door Ie veel aandacht te besteden aan de be woordingen van de overeenkomst Wij hebben het uiterste gedaan om de dui delijkste woorden te kiezen. Het belang- rÜkst is de krachtige wil van beide par tijen om njt te voeren, hetgeen thans overeengekomen is en dat niet geheel kan worden vastgelegd In woorden en termen. De KOede bedoelingen vormen de grondslag van de hedvi afgelegde verklaringen en het hangt van de goede bedoelingen af of wij zullen slagen of niet. Ik neem aan. dat met goede wil en hulp van alle betrokken partijen dat, wat bereikt werd, kan dienen als gezonde basis voor verdere overeenkomst". Rum schatte, dat de terugkeer naar Djogja in twee weken mogelijk zal zijn. daarmede verband houdende eventuele (voorlopige) verdragen. De B.F.O meent, dat het eerstgenoem de punt een onderwerp betreft, dat in beginsel als van zuiver Indonesische aard aangemerkt moet worden en daar om behandeling behoeft in een aan de rondetafelconferentie voorafgaande in- ter-Indonesische bespreking. Deze be spreking zal, zonder dat zij leidt tot te grote verschuiving van h^t tijdstip, waarop de rondetafelconferentie in Den Haag zal kunnen beginnen, indien enigs zins mogelijk, moeten voeren tot over eenstemming in Indonesische kring aan gaande de hoofdlijnen van de (voorlo pige) staatsinrichting van de V.S.I. Morgen heeft in heel het land de can didaatstelling plaats voor de gemeente raadsverkiezingen, welke de volgende maand zullen worden gehouden. Sedert de wetswijziging van Maart 1948 kwinen de candidatenlijsten van des morgens 9 tot des middags' 5 uur ter gemeente-secretarie worden ingeleverd. Hopelijk zullen zich nu geen gevallen meer voordoen van te laat komen, die in 1946 zelfs een noodwetje nodig maak ten. De Berlijners eft ook wel andere lieden in en buiten Duitsland zijn er nog helemaal niet gerust op, dat er na de opheffing van de luchtbrug geen vuiltje meer aan de lucht ls. Integendeel, h-i. zit er aan zoveel welwillendheid, plotse ling door de Russen betoond, vast een luchtje. Dat zij daarin helemaal ongelijk hebben, nu dat zouden wij niet graag durven volhouden. Trouwens de ruzie is nog niet van de lucht. Want nog is de luchtbrug niet afgebroken of een nieuwe strijd in de lucht brak reeds uit en wel om de acflher-golven. De Russen proberen n-1., zoals gemeld, de uitzendingen van Engelse en Ameri kaanse radio-stations, bestemd voor de volken achter het ijzeren gordijn, te storen en zo ontbrandde er een technische kamp met ais inzet wie de krachtigste radio-golven kan opwekken. Neen, bepaald opwekkend is deze nieuwe strijd in de lucht niet: net als destijds de Duitsers storen de Russen door een zoemtoon, zodat de clandestiene luisteraars het gesprokene niet of onvol doende kunnen horen. Men kan slechts gissen naar de be doeling van het brommen van de Russische beer, doch wij geloven toch, dat zij niet ver van de waarheid af zijn, die beweren, dat de Moskovieten willen verhinderen, dat de bewoners van de landen onder Sovjet-sfeer er de lucht van krijgen, waarom de luchtbrug uit de lucht verdwijnt. Dan liever de lucht in - De nederlaag «van de diplomatie .van de bolsjewisten zal wel iets luchtiger voor gesteld moeten worden dan de ..kapita listische" zenders doen. Enfin, de Duitsers hebben nimmer bereikt, dat b.v. wü, Nederlanders, niet voldoende werden ingelicht over de juiste gang van zaken en ondanks zoemtoon zal toch wel achter het ijzeren gordijn .gedropt" worden, waarom de Russen een toontje lager moeten zingen. Zoals de leugens van achter dat scherm ons niet van de wijs zullen brengen en verhinderen om de juiste toon aan te slaan- Maar in elk geval zetten de ver schillende bezettingsautoriteiten te Ber lijn een opgewekt Mei-gezicht tegen elkaar, terwijl zij voor kort elkaar lfcchten. noch zien konden. Gelijk ook de beide partijen, die te Batavia een voorlopig accoord bereikten. Natuurlijk dienen wij niet te spoedig van blijdschap een gat in de lucht te springen, doch hopelijk staan de kansen voor de vrede er thans iets beter voor. Wanneer zulks inderdaad het geval is: Mei-regen, geef dan, dat zij groter worden ANALYST. De Stichting van de Arbeid heeft aan het College van rijksbemiddelaars geadvi seerd ook dit jaar de werkgeverr toe te staan een toeslag van twee procent van het jaarloon aan hun werknemers uit te betalen. Het mag verwacht worden, dat het college van rijksbemiddelaars hier- over dezer dagen een beslissing zal nemen. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet „verplichte verzekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwil lige werkloosheid". Wat de vraag aangaat, waarom de re gering in de memorie van toelichting bij het ontwe.p van wet niet een uitspraak heeft gedaan betreffende het te voeren beleid inzake lonen en prijzen in verband met de kosten der nieuwe regeling, stel len daarin de ministers van Sociale Zaken en van Financiën er prijs op te verklaren dat deze aangelegenheid zonder twijfei bij de invoering der wet overwogen zal 'moeten worden. Voordat de datum van in voering vaststaat, kan evenwel bezwaar lijk een duidelijke uitspraak terzake wor den gedaan, aangezien de te nemen beslis sing immers nauw verband zal moeten Het Kruis, dat op Goede Vrijdag tijdens de plechtigheden in Jeruzalem gebruikt werd. is 5 Mei in Rome aangekomen. Dit drie meter hoge kruis zal via verscheide ne landen van West-Europa naar Amerika gebracht worden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het van België ook naar Nederland zal komen. De bedoeling van de tocht van dit kruis door de verschil lende landen is de aandacht der Chris tenen te vestigen op de toekomst van het Christendom, welke thans zo ernstig be dreigd wordt. Hoezeer de toestand in Pa lestina de aandacht der Christenen ver dient, blijkt wel uit de jongste encyclie ken van Z. H. de Paus, welke aan Pales tina zijn gewijd. 1906 specialiseert in de taori^ van z.g. „powered industrial tru ortVoer- chamscb voortgedreven transp tuigen voor industrieel gebruik, vertegenwoordiging van de SJ'we ker voor Nederland en eventueel teven voor de Scandinavische landen in den gelegd van de Buiscar Constructie- en Transportwagenfabriek te Apeldoorn. Aldaar vernamen wij nog, dat de Ne derlandse .vemen en cargadoors-bedrijven een zeer dringende behoefte aan deze ..industrial trucks" hebben, aangezien deze werktuigen het tempo van het transport versnellen en een enorme be sparing opleveren. Alles hangt echter af ■van de mogelijkheid van levering. Ter Men heeft ver trouwen dat daartoe de nodige dollars beschikbaar zullen worden gesteld. Met tertijd is het evenwel de bedoeling om de Amerikaanse onderdelen uit de Ver. Staten aan te voeren en in Apeldoorn de transportvoertuigen in elkaar te zet ten, dus als „assembly plant" te fun geren. De buiscarfabriek, gelegen aan het ka naal Apeldoorn—Dieren, is, naar de di rectie ons mededeelde, een der eersje fabrieken in Nederland, die zich op de fabricage van buiswagens heeft toege legd. Sedert enige tijd houdt zij zich te vens reeds bezig met de vervaardiging van bepaalde gemechaniseerde transport voertuigen voor intern industrieel ge bruik. T-, n v n is van mening, dat op basis Hethans bereikte resultaten verde rf vruchtbare besprekingen de onder- i die leiden tot een spoedige handelingen, Indonesische goede oplossing ^vm net ino volgende hoofdpunten aan de len komen: a) de vorming van een nationale fede rale regering, welke als eerste regering van de vrije souvereme staten van Indo nesië zal kunnen optreden, b) de overdracht van'de souvereiniteit en alles wat daarmee samenhangt, zoals de inhoud van het Uniestatuut en de (Van onze correspondent). Te Arnhem, in Maison Verloop, wa ren Zaterdagmiddag uit bijna alle delen van ons land ouders en andere familie leden van enze jongens overzee bijeen gekomen om uiting "te geven aan hun grote teleurstelling over de wijze, waar op de regering de repatriëring ter hand neemt van onze militairen in Indonesië, die voor demobilisatie in aanmerking ko men Er hebben zich nu in versch;illen- de plaatsen actie-comité's gevormd, die een versnelde repatriëring van O.y.w.- ers en militairen van de 7 ^.-Me ijiet alle geoorloofde middelen willen bEnrzorehadden verschillende initiatief nemers uit Arnhem en Hengelo (O) in Arnhem een contactbijeenkomst belegd. namens de P. v. d. A. en Hooy ilamens de K V P -fractie stond o.l.v. de heer W vaii Eldik uit Arnhem, die er in zijn openingswoord de nadruk op legde, dat het comité bij alles wat gedaan wordt, dit doet voor God, voor Konmgih en va derland. De eerste inleider was de heer G. W. Grevink uit Hengelo (O), die uitdrukke lijk vaststelde, dat het enige verlangen van het actie-comité is de jongens op tijd weet naar huis te krijgen Spreker releveerde het request, dat aan de mi nister van Oorlog was gezonden en het onderhoud, dat men ten departemente met generaal-majoor Van Dijk heeft ge had! De regering heeft naar onze opvat tingen, aldus de heer Grevink, aan ver trouwen bij ons en bij de jongens inge boet. Er zullen nog moeten repatriëren 9000 vrijwilligers. Deze dienen eerst te worden afgelost en dan de 23000 man van de 7 December divisie. Gaat het niet vlugger dan 3000 man per maand, dan duurt dit 10 maanden. We hebben gevraagd, aldus spr., of dit niet in een versneld tempo kón geschieden, maar daar heeft men op geantwoord met te wijzen op gebrek aan scheepsruimte. eerste O.V W.-ers terug; 460 in getal. Verder had spreker in de pers gelezen, dat straks, wanneer de jongens gerepa trieerd zullen zijn, zij nog eens zes we ken zullen worden opgeroepen voor her scholing ten dienste van de Europese verdediging Spreker zou zeggen, dat die jongens toch genoeg hebben gedaan. De heer Hartogs uit Bunschoten criti- seerde o a. de uitzendingen van het Strijdkrachtenprogramma. Mevr, Spoor kreeg daarin slechts 10 minuten 'tijd om bijzonderheden te vertellen over zieke en gewonde soldaten. Bijzonderheden waar naar wij allen zitten te snakken, maar voor de meest onbenullige cabaretpro gramma's was tijd in overvloed. Een heftig appleus onderstreepte deze op merking. Spr. vroeg verder waarom er zülk een verschil in behandeling bestaat tussen mariniers en leden van de land macht, Waarom ontvangen eerstgenoem- den meer traktement dan de jongens van de landmacnt? Waarom kunnen de ücn- tingen '41'42 geen dienst doen voor ie Europese verdediging? Ook deze spreker drong aan op meer scheepsruimte. En wat moet er gebeuren wanneer onze jongens straks thuiskomen? Laten we ons daarop bezinne Als wij het overlaten aan de officiële instanties stempelen ze over drie jaar nog. Daarom moeten wij komen tot een landelijke organisatie die de belangen behartigt van alle jongens die in Indonesië vertoeven. Nadat nog vele sprekers en spreekstc s met grote bewogenheid hun bezorgdheid over het lot der jongens hadden uitge sproken werd besioten aan H M, de Koningin een telegram te zenden, waarin op spoedige demobilisatie van de daar voor in' aanmerking komende militan en uit Indonesië werd aangedrongen. Enkele in de zaal aanwezige commu nistische dames trachtten een rel te ver oorzaken, doch de voorzitter gaf geen kans. Het Kamerlid Goedhart weer erop, dat niet gebrek aan scheepsruimte maar uit sluitend het conflict in Indonesië oor zaak is van de trage gang van zaken. Overigens meende hij, dat een landelijke actie om tot sneller repatriëring te komen zeker haar nut kan hebben. Op voorstel van Amsterdam wera de initiatiefnemers n.l de heren B van Eidik. J. B Gort cn B. Greep allen te houden met de hoogte van het loon- en prijspeil op het bedoelde tijdstip en met de overige te dien aanzien van belang zijnde omstandigheden, zoals deze zich alsdan zullen voordoen. De premie Aan de wens om een algemene grens van 5 pet. vast te stellen, welke de totale premie voor het bedrijfsleven niet te boven mag gaan, menen de ministers niet te kunnen tegemoet komen- Een zodanige grens zou te weinig re kening houden met de verschillen in de omstandigheden, waarin de onderschei dene onderdelen van 't bedrijfsleven ver keren en zou het gevaar in het leven roe pen, dat in te sterke mate inbreuk zou moeten worden geblaakt op het stelsel, waarop het ontwerp is gebaseerd, n.l. dat het risico der wachtgeldverzekering be- drijfsgewijze en slechts onder bepaalde omstandigheden met financiële hulp van de overheid zal worden gedragen. De taak van de risicofondsen voor de bouw- en aanverwante bedrijven zal door een of meer wachtgeldfondsen in de ziq van de nieuwe regeling moeten worden overgenomen. De ministers delen niet de opvatting der leden, die een dienstverband van 156 da gen als voorwaarde om voor wachtgeld uitkering in aanmerking te komen te kort achten. De regeling, dat het rijk van de kosten der werkloosheidsverzekering 1/3 ge deelte opbrengt, is gehandhaafd. Wel achten de ministers termen aanwezig om een uitzondering op deze regel mogelijk te maken voor het geval de werkloosheid in het bedrijfs- en beroepsleven van bui tengewone omvang is. In dat geval zal he rijk maximaal de helft van de kosten voor ziin rekening hemen. De mogelijkheid van een gereduceerde premie voor vaste arbeiders wordt, wat de wacntgeldverzekermg aangaat, door het ontwerp niet uitgesloten. Of rt) een bepaald geval wenselijk en veratn woord is, zal in de practijk van de u - voering der wet door de betrokken uit voeringsorganen moeten worden beslist. Land- en Tuinbouw bare middelen de minister te bewegen i Arnhem en de heer G. W Grevink uit meer scheepsruimte beschikbaar te stel-i Hengelo tO) in het bestuur van het lan- icn Met de „Volendam" kwamen de'delijk actie-comité benoemd. Van de aanvang af heeft de regerin» zich gerealiseerd, dat een verpl:ichte wachtgeld- en werkloosheidsverzekenng In het bijzonder voor de land- en tuin bouw moeilijkheden zou kunnen opleve ren Zij heeft echter de land- en tuin bouw binnen de sfeer van het wetsont werp gebracht op deze grond, dat de vrijwillige werkloosheidsverzekering voor de land- en tuinbouw, die gedurende een reeks van jaren heeft gegolden, goede resultaten heeft opgeleverd. Zo men voor de land- en tuinbouw een verdergaande regeling wenst en wel een, die los staat van het onderhavige wets ontwerp waarvoor de ministers op het ogenblik echter weinig gevoelen zou den de land- en tuinbouwarbeiders moe ten worden opgenomen bij de categorieën, die niet als werknemers zullen worden beschouwd. Bij afzonderlijke wet zouden dan voor de groep land- en .uinbouw- arbeiders regelingen moeten worden ge troffen. Kleine zelfstandigen De vraag, of aan de kleine zelfstan digen in de toekomt op andere wijze hulp dient te worden verleend dan thans geschiedt en of daarbij ook een eigen werkloosheidsverzekering een rol behoort te spelen, is een zaak, die los van het onderhavige ontwerp staat. De regering heeft haar standpunt dienaangaande nog mist definitief bepaald. Tegen inschakeling van de v®kbe eg r.g der werknemers in deze zin, dat de vak verenigingen aan haar eigen leden de uitkeringen zullen uitbetalen, zien do ministers in het algemeen geen bezwaar. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1