Nieuws uit STAD en De St. Liduinakerk is de vierde met nieuwe klokken LAATSTE BERICHTEN GELDGEBREK IN DUITSLAND Commissaris Kesper zeer tevreden over Schiedamse politie Om een Kath. Lyceum PAGINA B DINSDAG 10 MEI 1949 Nu alleen nog de bijkerk LOOP DER BEVOLKING IN MAART DUIVENSPORT VFZWEMFEEST SPORT FONDSENRAD JUBILEUM DISTRICT S. V. M. BILJARTBOND BELGISCHE TARWEPRIJS TWEE OFFICIEREN IN INDONESIË ONTVOERD lol afgewerkte demonstraties RECTOR J. NOLET Gaat zich vestigen in Beverwijk De zware Maria-klok wordt op de wagen gezet. Treedt A.R.-fractie uit de raad MOOI INITIATIEF OVERHEID ECHTER RUIM VOORZIEN SENORITAS LEVERDEN LEEUWENAANDEEL IN SIGAREN-EXPORT GESLAAGD BURGERLIJKE STAND NED. VRACHTENiMARKT CONGRES OVER GEVAAR VAN ALCOHOLISME Ter gelegenheid van het bezoek van dè Commissaris der Koningin, Mr. Kesper, werd op de Vismarkt een auto-ongeluk in scène gezet. Mr. Kesper kijkt belangstellend toe, terwijl de hoofdcommissaris van Politie de handelingen der politiemannen toelicht. DUITSERS OVER GRENS- CORRECTIES GEROOSTERDE GRADUS WERD GERASTERD (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het ogenschijnlijk plotseling genomen besluit tot een staking van beperkte duur door de verschillende syndicaten der beursbedienden genomen, heeft Maandag de gehele beurshandel stilgelegd. Van de zijde der makelaars is onmiddellijk ge antwoord, door de sluiting van hun bu reaux. Niettemin mojt dit laatste niet als een lock-out worden beschouwd, maar men wil speculatieve transacties voor komen. De communistische en socialis tische syndicaten en die welke is aange sloten by de christeiyke vakfederatie zijn eenstemmig. Voor een groot deel past deze staking in het kader van de talrijke stakingen meest van korte duur, die de laatste tijd uitbreken en niet uitsluitend loonsverhogingen beogen, maar het her winnen van de mogelijkheid tot het op nieuw aangaan van collectieve contracten met de werkgeversorganisaties op het oog hebben. Men wil namelijk de lopnstop breken ten behoeve van de terugkeer naar normale omstandigheden. Daarvoor is te meer reden, daar sedert het begin van het jaar de prijsstijgingen tot stil stand zijn gekomen. Maar het mogen geen profane attributen van een kerk zijn, welke ons een ar tistieke bevrediging geven. Voor alles luiden zij ter ere God's en zij roepen ons' op, om aan Hem de eer te komen geven, welke Hem als Schepper en Va der toekomt. De klokken moeten samen groeien met ons, dan zal de dag van de wijding een der gedenkwaardigste wor den in de kroniek van de Frankelands? parochie. De tekst op de klokken luidt: Maria: (toon f gewicht 978 kilo, 119 cM. doorsnee; klepel 41 kilo). Te Mater Salvatoris Tribus annos I.XXX natis ab hoste furatis ab omni (malo) liberes oramus A. D. 1949. Wij bidden U, moeder des Verossers, nu er drie 80-jarigen door de vijand ge stolen zijn, dat gij ons van alle (kwaad) verlosse. Jozef (toon: as, 600 kilo, 90 cM. door snee; klepel 24 kilo). Ut Deiparae Sponsus qui tot annos Deum-hominem protexit renatas prote- gat nos speramus. A. D. 1949. Wij hopen, dat de bruidegom van God's moeder, die de God-mens zoveel jaren heeft beschermd, herboren, ons zal beschermen. Liduina (toon; bes, 400 kilo, 87 cM. doorsnee; klepel 16 kilo). Tres a Sanctae Liduina Paroecianis post V annos restituae omnium fundato- rem nos laudamus. A. D. 1949. Wij. drieën, na vijf jaar op onze plaats teruggebracht door de parochianen van Ste. Liduina, pfijzen de Grondlegger van alles. De deken sprak de hoop uit, dat dé klokken Zondag a.s. by de Eerste H. Communie van de kindertjes in de to- ren zullen hangen en kunnen luiden. Na het korte lof, dat de plechtigheid besloot, werd nog enkele malen de drie klank ten gehore gebracht. Nog een kleine klok, de 140 kilo zware O. L. Vrouw Visitatie, voor de bijkerk in het Westen, en alle torens van Schiedam hebben hun bronzen slemnien teriig. Nadat hij de klokken van de overige drie kerken reeds geruime tyd gele den had ingewijd, kon gisterenavond de Hoogeerw. Deken, R. Reynen, Ma ria, Jozef en Liduina inwijden voor de dekenale kerk. Het werd een aller-feestelijkste ge beurtenis, waarvoor te weinig plaatsen in de kerk beschikbaar waren om alle dankbare parochianen te herbergen. Met een speciaal feestlied werden de klokken verwelkomd, nadat zy des mid dags om half vijf waren afgeladen en opgehangen. Ook nu weer was de firma Petit en Fritsen aan de traditie trouw enkele uren later dan was afgesproken stonden de'klokken voor de kerk. Even trouw aan de traditie zat er een fout in een der klokken niet wat de klank, maar wat het opschrift betreft. Aan het nageslacht om er de moeiiykheden van te ontcy'feren. Met assistentie van de kapelaans Ouds hoorn en Suyker verrichtte de déken de wijdingsplechtigheid, waartoe de klok ken voor in de kerk waren opgehangen meentc Werken, met het uitpalen van het toekomstige terrein en de koeien wa ren behoorlijk lastig. Ook gisteren was haar nieuwsgierigheid niet altijd even welkom, maar niet langer liepen zy de rood-witte land-meet-palen omver, of besmeerden zij deze met haar tongen. De voorbereidende werkzaamheden zul len wei enige tijd in beslag nemen. De uitvoerder, de heer Dekker, kon ons niet zeggen, hoe het in stadia zou gaan. want het werk zal zich langzamerhand vanzelf ontwikkelen. De koeien graasden nog op het land en de boeren waren nog aan het maaien. Lang zal dit niet meer duren, want de sportvelden komen nu heus wel binnen niet al te lange tijd klaar. Er zyn genoeg kruiwagens, zoals onze foto duidelijk laat zien. De eerste vier spaden het steken van graszoden gaan de grond in. In Maart werden er levend geboren 67 mannen en 72 vrouwen; overleden'24 mannen en 32 vrouwen. Dus een geboorte overschot van 83. Door vestiging kwamen er bij 92 man nen en 104 vrouwen; door vertrek ver minderde het totaal met 108 mannen en 80 vrouwen. Er was dus een totale ver meerdering met 85 inwon^-s. De totale bevolking bedroeg op het einde van de maand 35.812 mannen en 36.118 vrouwen. Totaal 71.930 Schiedam mers. daille en een scheer-etui. De heer J. H. van Duijl (S.) was zo gelukkig van de Antwerpse een vulpenhouder en pla quette te ontvangen, eveneens voor de prestatie, bovendien ontving hij nog een medaille van het district Schiedam. Dit eerste internationale contact tussen de z.g. kleinere cadre spelers is volko men geslaagd en stellig voor navolging vatbaar. Uitslagen van Maandag 9 Mei 1949 SchiedamRotterdam: J. Mackay 134 19 29 4,62 160 H. van Gils 160 25 29 5,51 160 H. de Jonge 142 13 29 4,89 160 J. van Leeuwen 160 21 29 5,51 160 S. van Vliet 125 18 41 3,04 125 J. Visser 109 16 41 2,65 125 H. JanssonT. van Dijk afgebroken SchiedamDelft H. Visser 166 19 50 3,32 200 F. Schilperoort 160 U 50 3,20 160 C Köneban 125 22 30 4,16 125 M. Vreeswijk 81 14 30 2,70 100 J. v. d. Water 98 7 51 1,92 125 J. Steyger 125 13 51 2,45 125 W. VersteegeL. van Velzen afgebroken. Zondag hield de P.V. „De Blauwe Dof fer" een wedvlucht vanuit Eindhoven. Afstand 95 km. v. d. Linden-v. Giezen 1 88 109, G. Breur 2 28 33 92, H. Leenderts 3 61, Mou- rik-Boes 4 14 22 32 65 69 71 102 112, W. Ekris 5 24 38 56 59, Duivenbode 6 11 47, v. d. Steen 7 68, Gebr. v. d. Kant*8 21 50 73, Gebr. v. d. Windt 9 40 84 91 100 101, Sloot-Vrauwdeunt 10 SI 39 81 90 96-dipl., Tettelaar 12 105, J. W. Hazenbrood 13 18, M. Bakker 15 60, A. H. Bakker 16 23, B. de Hartog 17, Gebr. Lems 19 53 64, J. Wen teler 29 27 29 48 55 70 108, Wijnste kers 25, H. Brukling 26 44 52 79, v. Wijk- Rokers 30 74 110, v. Noortwijk 34, Gebr. Put 35 40, J. Verboom 36, J. M. Koogje 37, Huyken 41, J, Flips 42, J. J. Christen 43, v. d. Heiden 45, Christen-v. Diest 49 80, J. Koogje 51 99, Buddingh 54 115, We- lie 57, v. Leeuwen Schrumph 58 89 93 111 117. Lund 62, Gebr. Ballyns 63 72. Barzilay 66 94, J. M. Broeders 67, Kou- wenberg-Flipse 75, P. v. Diest 76, H. van Put 77 103, Voogt-Nieberg 78, Neef 82, Fisser 83, Mieremet 85 104, A. Broeders 86, M. Putters 87 98, N. van Leeuwen 95, Limborg 97, NoordijkHagen 106, L. Plooij 107, C. Koogje 113, Gebr. Stieber 114, v. Triel 116. Eerste duif 9.48.59, laat ste duif 9.56.20. Met een 30 overwinning heeft Ursus het 3e klasserschap tot een feit gemaakt. Ursus startte in deze wedstryd met de wind tegen er werd van beide kanten direct flink aangepakt en de Ursus-ver- dediiging werd het eerst aan de tand ge voeld, daarna ondernam Urus een serie aanvallen welke ook geen resultaat op leverden. Ursus bleef voorlopig in de meerderheid maar verder dan een paar schoten over de lat en een harde kopbal vlaik langs de paal bracht Ursus het niet, langzaam maar zeker werd Ursus in de verdediging gedrongen maar de verdedi ging hield goed stand, wij noteerden een prachtige kopbal van Vrouwdeunt die even prachtig werd weggekopt door de Ursus-back, even voor de rust schoot de L.S.V.-rechtsbuiten in het zynet, dit waren de hoogtepunten voor de rust. Na de rust trok L.S.V. direct van leer maar kwam niet verder dan de middenlinie en backs. Nu kwam de Ursus machine op volle toeren en gaf een zodanig tempo aan dat er voor L.S.V. geen houden meer aan was, de Ursus-midvoor brak door maar werd op zodanige wijze gevloerd, dat er een verontwaardigd geloei opging vanuit het publiek. De arbiter wees naai de beruchte stip en de rechtsbinnen be nutte deze strafschop. L.S.V. bleef zich te buiten gaan en het regende vrije schoppen. 10 Minuten na het eerste doel punt omspeelde de Ursus-midvoor de ge hele L.S.V.-verdediging en doelpuntte on houdbaar, maar de scheidsrechter had reeds gefloten voor een overtreding van een L.S.V.-speler. Maar deze vrye schop leverde niets op. V'lak daarna was het de rechtsbuiten die zich door de verdediging wrong en ook hij werd openlijk gehaakt. Onverbiddelijk wees de scheidsrechter voor de 2e maal naar de witte stip en weer voltrok de rechtsbuiten het vonnis. Het publiek sprak meermalen zijn be wondering erover uit dat de Ursus-spelers zich onder deze omstandigheden zo goed hielden ondanks het ruwe spel van L.S.V. Ongeveer 12 minuten voor het einde was het weer de midvoor die de L.S.V - verdediging van zich afs udde en met een magnifiek schot no. 3 scoorde. Groot was onze bewondering voor trainer Smit die zijn jongens maar steeds weer op moest lappen, die hij 't hele jaar had getraind en voorbereid. Wat een be heersing heeft hy aan de dag gelegd, toen hij steeds maartweer het veld in moest, om zyn jongens te helpen, en steeds wist hij weer het juiste woord te vinden om hun moed in te spreken. En juist voor hem moet het een buitengewone voldoe ning gegeven hebben dat de spelers zijn werk zo goed hebben Weergegeven. Namens geheel Ursus, mynheer Smit dank U! Morgenavond om 19.30 beginnen in het Sportfondsonbad weer de afzwem- feesten, welke gepaard gaan met tal demonstraties, zoals pantomime, toneel, figuurdry ven en een nummer schoon- springen door enige van de beste Neder landse schoonspringers. Een eerste lustrum mag dan nog nau- welyks de viering waard zijn, wanneer men het plaatst temidden van de herden kingen van verenigingen van respecta beler ouderdom, toch had het district Schiedam, Vlhardingen, Maassluis reden om Zaterdag receptie te houden en een feest-tournooi te organiseren. Immers, het is duidelijk, dat jiet district heel wat Naar „Het Laatste Nieuws" te Brus sel meldt, Is de prijs van tarwe van de oogst 1949 in België vastgesteld op 430 francs per 100 kg. Naar het te Batavia verschijnend „Dag blad" verneemt, zijn enige dagen geleden twee marine-officieren door de T. N. I. ontvoerd terwyl zij hun verlof door brachten in het verlofscentrum te Prapat aan het Tbba-meer. Het zyn de luitenant ter zee 2e klasse mr. A. E. L. Roskott en de luitenant ter zee 3e klasse P. J Oosterbaan. Sinds de gevangenneming is van beide officieren niets meer verno men. Hier bleek een inbraak gepleegd te zijn. De conservator had aangifte van de/.e diefstal gedaan en na enig zoeken bleek de vitrine onweerlegbare aanwijzingen te bevatten omtrent de identiteit van de dief. Hy was ter plaatse, want het bleek de bewaker zelf te zijn voor alle zekerheid, zij nog even vermeld, dat het een in scène gezette diefstal was; de mensen mochten er de man eens op aankijken en de 'rechercheur had geen lange zaagtijd nodig om hem de beken tenis te ontlokken. Het gezelschap keerde daarna naar het Hoofdbureau terug, besprak nog en kele technische en administratieve kwes ties, terwijl de commissaris van de Ko ningin zich zeer geïnteresseerd toonde in het wel en wee van de diverse or ganisaties. zowel op vakverenigingsge- bied als dat der sport Wat het Politie Muziekgezelschap presteert bewees dit corps door tijdens de inspectie van man schappen en materieel enkele marsen te blazen. Na nog enkele drukke verkeerspunten in de stad geïnspecteerd te hebben, ver liet mr Kesper. welke vergezeld werd van dr. H. A. V. Dinger, chef van zijn Kabinet en dr, P. Cleveringa, hoofd van het bureau openbare orde en justitionele zaken van zijn kabinet, om ongeveer half 6 Schiedam, Voor zijn komst naar Schiedam had hy in kortere tijd het politie-apparaat van Maassluis geïnspec teerd. Het bezoek van mr, L A. Kesper aan Schiedam heeft de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland er van over tuigd, dat de gemeente-politie van Schie dam soepel en efficiënt werkt. Reeds enige tijd is de Commissaris bezig de verscheidene politiecorpsen van de ste den in Zuid-Holland op hun paraatheid te controleren en zich op de hoogte te stellen van hun werkmethoden. Door het hoofd van de politie, de burgemees ter van Schiedam, mr. J. W Peek, werd de Commissaris gisterenmorgen om half 12 op het Hoofdbureau van Politie aan de L. Nieuwstraat ontvangen, waarby tevens de commissaris van Politie, de heer J. H. v. Veen en de hóofd-inspec- teur, W, H. Kloeseman, tegenwoordig waren. In vogelvlucht werden de werk zaamheden van de diverse afdelingen doorgenomen, terwijl in de middas de practische kant van het pólitie-./erk onder de loupe kwamen. Om ongeveer 3 uur rinkelde de tele foon op het Hoofdbureau van Politie. Een surveillerende agent had via de politie-melder op de Westvest meegedeeld dat er op de hoek van de Walvis-steeg en de Vismarkt een motorrijder ernstig gewond op straat was gevonden. Hij had een aanrydïng gehad met een bestel auto, welke uiterst links van de weg de boek om was gekomen. Onmiddellijk trok de verkeerspolitie, drie man sterk, er mef de motor op uit, terwijl enkele agenten opdracht kregen voor de afzet ting te zorgen. Het gezelschap begaf zich te zelfder tijd naar de plaats van het onheil, waar zich intussen veie belangstellenden' had den verzameld, terwijl vyf fotografen zich op het onderwerp wierpen. Ook de G.G. en G.D. was 'gewaar schuwd. Deze kwam met de ambulance om de gewonde motorrijder te spalken en te vervoeren. Het bleek, dat twee dronken kerels een auto van de Appelmarkt hadden ge stolen en hiermee aap het rijden waren gegaan.. De bestuurder werd volgens de regelen der Politionele vorming naar het bureau gebracht; de bloedproef werd daar genomen en een eerste verhoor leverde enkele harde feiten voor het proces-verbaal. De hoge bezoeker bleek zeer tevreden over de gang van zaken Het Museum werd daarna bezocht'. Op 1 Juni a.s. gaat rector J. Nolet, ge durende zovele jaren de grote promotor van het katholieke onderwijs in Rotter dam, de Maasstad vylaten. Rector Nolet, die sinds hy zijn functies als voorzitter van de Rotterdamse Ver eniging voor het Katholiek Onderwys en bisschoppelyk hoofdinspecteur heeft neer gelegd. dekenaal redacteur van „Sursuir. Corda" was, alsmede geestelyk adviseuï van de katholieke verenigingen voor on- derwyzers, blinden, hardhorenden en doofstommen aan welke laatsten hy ook godsdienstonderricht gaf, gaat zich vesti gen in het St- Jozefgesticht, Peterstraat 17 in Beverwyk. de twee kleinsten aan stalen kabels, waarnaar menig angstige blik keek als w»ren het. .zijden draden. Kapelaan van der Heyden gaf een exPlicatie van de plechtigheden en van de handelingen. Alvorens hy een kort woord van ge lukwens tot zyn parochianen sprak, tikte de deken met een hamer de drieklank aan, welke vanuit de toren zal klinken. Voor de eerste en enige maal hoorden de gelovigen, hoe de drie hoofdtonen f-as-bes de eerste drie tonen van het „Te Deum" zijn. Nooit weer zullen zy het zo duidelyk horen, want tydens het luiden mengen de klanken zich dooreen tot die stemming van droefheid, van vreugde of rouw, van verwachting en smart, welke de klokken gelykblij- vend 'in hun tonen kunnen vertolken. Het was hieraan, dat de deken in zyn kort woord herinnerde. De klokken ver tolken elke stemming, zowel die van Pasen als die van de Requiem. Zy we gen .zich geheel naar onze instelling. Onlangs kwam in die gemeenteraad van Bolsward een voorstel aan de orde om een gemeenteiyke subsidie te verlenen voor een te stichten R. K. lyceum. En de Antirevolutionaire fractie, die een derge lijk subsidie billijk oo-rdeelde, «temde voor. De leiding van de A.R. kiesvereniging echter kon zich met deze houding niet verenigen. Het werd een heel geschil en het gevolg daarvan is geweest, dat de fractie dezer dagen en bloc voor het lid maatschap van de raad heeft bedankt. Een 10-tal bewoners van de Rotterdam- sedyk .(oud-leden van de Oranje-Ont spanningsvereniging R.E.S.), hebben voorgenomen een huis-aan-huis-collecte te houden ten bate van de Stichting 1940—1945. Zy hopen een steentje by te dragen, teneinde hi I grote tekort van genoemde Stichting weg te werken. Mogelijk is dit aanleiding voor andere Oranje- en Buurtverenigingen een ge lijke poging te wagen. Een van de problemen, die de bevol king en de autoriteiten van Duitsland bezig houden, is het gebrek aan geld en het schijnt er zo te zijn, dat dit probleem de mensen nog meer bezig houdt, dan de vele andere, die toch Werkelijk ook niet zo gering zijn, zoals het Berlijnse vraag stuk en dat van de grondwet. Het eigen aardige is, dat er niet zozeer een gebrek is aan buitenlandse, dan wel aan binnen landse betaalmiddelen en dat er op het ogenblik meer dollars en andere deviezen beschikbaar zyn. dan het land kan ge bruiken.' Volgens de correspondent van Reuter, Sidney Gampell, heeft West- Duitsland momenteel voornamelijk be hoefte aan Marshall-hulp vanwege de Deutsche Marken, die door de importeurs hiervoor in ruil moeten worden afge staan. Het geldgebrek leidt tot zeer eigenaar dige toestanden. Men leeft nog in bun kers en noodwoningen en er is voldoende materiaal en arbeidskracht aanvvezig om de bouwnyverheid energiek ter hand te nemen. Toch stokt de wederopbouw en zijn er bouwvakarbeiders werkloos, al leen vanwege gebrek aan geld om ervoor te betalen. Trucks voor het vervoer van steenkolen in die Ruhr staan in België klaar voor verzending en deviezen zyn beschikbaar uit de Marshall-hulp om hen te betalen, maar zy kunnen niet worden afgeleverd, omdat de Duitse importeurs de D. mar ken ervoor niet kunnen opbrengen. Duitse voorstellen Het is duidelyk, dat geld voor projec- ten op lange termijn, voor investeringen dus, waar het land zo zeer behoefte aan heeft, nog moeilyker te verkrygen ts, dan voor lopende transacties. En het wordt nog erger, indien ooit ook eens middelen zouden moeten worden gevon den voor de reconstructie van de Ooste lijke zóne. Het kwam zelfs voor dat pro jecten op lange termyn gefinancierd werden met 90-dagen bankcrediet, het geen een zeer ongezonde financierings- wUze is, ook van bankstan-dpunt bezien, maar waartoe men is overgegaan een voudig weg om de zaak aan de gang te houden. Van Duitse zyde worden wel een aan tal middelen aan de hand gedaan om verbetering in de situatie te brengen Hieronder vallen een vrijgeven van de tegenwaarde-iendsen van de Marshall hulp; een verlaging van de bezettings- kosten; verlaging van de belastingen, waardoor aan de industrie meer midde len gelaten zullen worden, die voor investeringsdoeleinden kunnen worden aangewend; particuliere investeringen door het buitenland, m.n. uit Amerika en Groot-Britannië/ en ten slotte even tueel een geldschepping door de centrale bank. welke bedragen dan zouden moe ten worden toegewezen aan de steen kolenmijnen. staalindustrie, spoorwegen bouwnyverheid e.d. Het ziet er niet naar uit. dat deze voor stellen door'de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking gunstig ontvangen zullen worden, temeer, daar de Duitsers zelf weinig geneigdheid ver teren hun li -sparingen up te voeren tor» bate van de investeringen. Nu in 1948 een grotere productie aan tabaksartikelen werd verkregen, is het wel waarschijniyk, dat het exportcyfer voor 1948 gunstiger zal uitvallen dan dat over 1947. Uit de cyfers van de jaren '46/'47 blykt, dat het verschil tussen pro ductie en export voor sigaren bijna 10V» millioen stuks bedroeg. De juiste cyfers voor '48 zyn nog niet geheel bekend, wel kunnen reeds enige vergelijkbare cyfers gegeven worden: Aan ruwe tabak werd in 1946, 371.939 kg verwerkt, in 1947, 288.691 kg en in 1948, 367.000 kg. Voor de export kwamen de volgende hoeveelheden tabaksproducten gereed. 1946. Sig. 54.188.605, Senoritas 10.100.027 1947. Sig. 29.788.844. Senoritas 14.350.100 1948. Sig. 37.449.376. Senoritas 15.215.132 De animo voor de z.g. Sprietjes liep terug van 1.698.243 in '46 en 873.419 in '47 tot 700.644 in '48. Te Delft slaagde aan de Technische Hogeschool voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig Ingenieur onze stadgenoot G. C, Meeuse. GEBOREN: Deanna d. van P. de Bruin en C. J. de Jong; Mlaria E. E. G. d. en Jan N. Chr. z. van C. Oudenaarden en H. M. van Hees; Albertus J. M. z. van A. J. Ouwerling en K. G. M. Hagendoorn; Marinus z. v. K. Muilwijk en C. Martijn;, Lize d. van T. Kalkhoven en S. Wi J.' Eysberg; Arie z. van G. van Steennis en J. E. Bijl; Adrianus B. z. van B. F. van Deurzen en J. C. Hoorman; Gerarda G. Th. d. van M. A. W. Greevink en J. J. da Gids; Ida M. d. van A. Scheper en C. M. Henning. ROTTERDAM. 9 Mei 1949. 134 ton balken Groningen, 103 ton bal ken Harlingen, 43 ton balken Leeuwarden, IJmuiden, 100 ton oud ijzer Zullen. 140 ton 150 ton cement Sas van Gent, 150 'ton vee voeder 'a-Hertogenbosch, 100 ton oud Uzer stammen Helmond, 193 ton draad Delft, 111 ton div. granen Doesburg 250 ton div. granen 's-Hertogenbosoh, Ï5 ton div. granen Beringen, CO ton div. granen Mep pol, 200 ton tarwe Utrecht div. part. mais liggen en/of varen. 260 toii fosfaat Zwolle. 100 ton rojjge Utrecht. 100 ton yzer Utrecht. 350 ton stukgoed Amsterdam. De Nederlandse drankweer is ernstig verontrust door het na de oorlog steeds toenemende alcoholgebruik in ons land en door de nadelige gevolgen, die dit drank gebruik onvermydelyk meebrengt voor enkeling en samenleving. Door de over heid is de laatste tyd herhaaldelyk gewe zen op de grote toeneming van het alco holgebruik, met alle gevolgen van dien. Het aantal processen-verbaal wegens openbare dronkenschap is over het gehele land stygende en de consultatiebureaux voor alcoholisme krygen een toenemend aantal patiënten te behandelen. Daarom heeft de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme en de Nationale Bond voor Plaatselyke Keuze besloten een. congres te beleggen, waarop enkele aspec ten van de alcoholkwestie nader onder ogen worden gezien. Dit congres wordt gehouden op Zaterdag 7 Mei a.s. in Kras- napolsky te Amsterdam. Er zullen vier inleidingen worden uitgebracht. Mevr. A. C. Ploeg-Ploeg uit Utrecht geeft een toelichting op haar referaat „De vrouw en het alcoholgebruik", dei heer C. Smeenk uit Arnhem licht „Het alcoholisme ais sociaal probleem" toe. In de middagzitting houdt mr. dr. J. In 't Veld uit 's-Graven- hage een inleiding „Een nieuwe lente, een nieuw geluid", terwyi tot slot pater Pa- tricius O.M.Cap. uit Helmond zal spreken over „P.K. in de drankweer". Minister-president dr. Drees zal, naar wij vernemen, bij de opening een kort woord spreken. Vrydagmiddag 13 Mei zal minister Rut ten op het terrein aan de Tweemolentjes- kade te Delft de eerste spade ln de grond steken, waarmee dan een begin wordt gemaakt met de bouw van de barakken voor huisvesting van studenten i'an de Technische Hogeschool. Het parlement van Noord-Rijnland- westfalen heeft gisteren eenstemmig een verklaring goedgekeurd, waarin wordt ge zegd, dat het de overdracht van grensge bieden aan Duitslands westeiyke buren als voorlopig beschouwt en van mening is, dat de mogeiykheid van herziening blijft bestaan in het kader van het vre desverdrag voor Duitsland. In de verklaring wordt er aan toege voegd, dat al het mogelyke zal wordeu gedaan om de Duitse bevolking van de betrokken gebieden onder Duits bestuur terug te brengen, maar wordt de bevol king verzocht loyaal te zyn ten opzichte van haar huidige regeringen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3